Ekonomi 13 Mayıs 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

Fitch: Türk bankaları faiz artışı için hazırlıklı

Fitch yayımladığı raporda, "Türkiye'de faiz oranlarının muhtemel artış hızı bankalar için önemli olabilir" değerlendirmesinde bulundu. Raporda ılımlı ve kademeli TL faiz artışının makro ve finansal istikrar risklerini azaltması halinde, kredi notu için pozitif olabileceği belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de faiz oranlarının muhtemel artış hızının bankalar için önemli olabileceğini açıkladı. Fitch dün yayınladığı raporda, yetkililerin nihayetinde para politikasını sıkılaştırmaları durumunda, TL faiz oranı artışının Türk bankaları üzerindeki etkisinin artışın büyüklüğüne ve hızına bağlı olacağını belirtti.

Raporda ılımlı ve kademeli TL faiz artışının özellikle makro ve finansal istikrar risklerini azaltması halinde, genel olarak kredi notu için pozitif olabileceği belirtildi. Fakat büyük çaplı ve hızlı faiz artışı yapılması durumunda kredi arzının darılmasına bağlı olarak aktif kalitesinde önemli bozulmalar olabileceği de tahmin edildi. Fitch, Türk bankalarının hâlâ 2022’nin son çeyreğindeki faaliyet ortamının baskısı altında olduğunu açıkladı.

İşte önde gelen 8 yabancı bankanın 'seçim sonrası ekonomi ne olacak' raporlarıİşte önde gelen 8 yabancı bankanın ‘seçim sonrası ekonomi ne olacak’ raporları