16 Eylül 2023

Erkek yıldızların değişen tarzı

Oyuncu, türkücü, popçu, rapçi erkek yıldızların tarzları gündemden düşmüyor. Klasik takımlar yerine fosforlu ceketlere bıraktı, transparan sahne kostümü oldu. Takılar ve ojeler başka bir mevzu. İşte tarzlarıyla en çok konuşulan yedi yıldız. Neden ve nasıl değiştiler, bu işe ne kadar bütçe ayırdılar?

Boran Kuzum (solda) Uraz Kaygılaroğlu (ortada) Can Bonomo (sağ üstte) Edis (sağ altta) stil konusunda ilerici bir çizgiyi temsil ediyor

Eleştirenler ikiyüzlü

Berdan Mardini, gri ve lacivert takımlarının büyük bölümünü dağıttığını, renkli ve farklı tarzda en az 20 kombin hazırladığını söylüyor. Bunun için 300 bin lira harcamış. Sosyal medyadaki eleştirilere ise şöyle cevap verdi: “Olumsuz yorumların yüzde 70’i, önyargı ve eğitimsizlik yüzünden. Ben giyince kıro, başkası giyince ‘çok ne havalı, stil ikonu’ öyle mi? Bu iki yüzlülük. Bana yapılan ayıp valla.

Berdan Mardini kendisini eleştirenlere “Ben giyince kıro oluyorum öyle mi, ayıp yahu! İkiyüzlüler” diye sesleniyor. Şortlu Mahsun Kırmızıgül’ün başka sürprizleri de varmış.

Ses getirdi, hoşuna gitti

Mahsun Kırmızıgül son konserinde programını bitirip kulise gitti ve şortunu giydi. İstek üzerine sahneye dönerken “Şortla çıkayım, ne olur ki” dedi. Ve bir anda ceket altı şortuyla konuşulur oldu. Bu kadar gündeme geleceğini bilseydi, baştan şortla çıkardı ya, neyse… Kırmızıgül spontane gelişen tarzının ses getirmesinden pek  memnun. “Artık tarz konusunda böyle sürprizlerim olacak” diyor.

Kızı için yapmıştı

Uraz Kaygılaroğlu 6.5 yaşındaki kızı Ada’yla oyun oynarken ‘o istedi’ diye oje sürmüş, “Erkek adam oje sürer mi” sorularıyla karşı karşıya kalmıştı. Birkaç gün önce yine siyah ojeleriyle gündem oldu. Sürmeye devam edeceğini, eleştirelere takılmadığını söyledi. Bir davete şalvarla giden, İskoçya’da kilt etekle paylaşım yapan Uraz Kaygılaroğlu stilini kendisi belirliyor. Tarzı; klasik kurallara asla takılmamak.

Ojeli Uraz Kaygılaroğlu, inci kolyeli Can Bonomo, mücevherleri ile konuşulan Edis’in tarzları hep gündemde

İnci kolyeli Can

Can Bonomo “Artık sosyal medyada daha aktif olacağım” diye çektiği videoda sözleriyle değil, inci kolyesiyle dikkat çekti. Kılık-kıyafet konusunda da farklı olanı seven Bonomo’nun inci kolye kararı kendisinin. Ama tarzı konusunda eşi Öykü ve tasarımcı olan baldızı Ezgi Karayel’e mutlaka danışıyor.

Aylık 50 bin lira harcıyor

Şeffaf pullu bluzları ve takılarıyla her sahnesinde konuşturan Edis bir stil danışmanıyla çalışıyor olsa da, son sözü hep kendisi söylüyor. Birçok ünlü markadan teklif alıyor. Ama beğenmezse “Hayır” diyor. Özellikle takıları konusunda çok hassas. Danışmanlarına ayırdığı bütçe ise aylık 50 bin lira. Ve bu işi şarkıları kadar önemsediğini söylüyor.

Stil ikonu oldu, kazandı

Boran Kuzum’un değişen tarzı öyle dikkat çekti ki… Moda eleştirmenleri ve sosyal medya kıyafetlerini tartışıp durdu. Sonunda kazanan o oldu. Katıldığı festivallerde ünlü markalarla işbirliği yaptı. En son bir blue-jean markasıyla 1 milyon liraya anlaştı. Şimdi de İstanbul Moda Haftası için bazı tasarımcılardan “Podyuma çıkar mısın” teklifi var.

Babasının kazaklarını giymeyi seven, üzerinde aile yadigarı takılar taşıyan Boran Kuzum (solda) “Modayı çok seviyorum” diyor. İskoçya’da kiltle poz veren, sahneye şortla çıkan Sefo, “Erkek adam pembe giymez” lafını kabul etmiyor (sağda)

Babasına danışıyor

Şortla sahneye çıkan, allı-pullu, fosforlu ceketler tercih eden Sefo, “Erkek adam pembe giymez lafını kabul etmiyorum. Üzerinde çilek olan kıyafeti giyemiyorsan, çilek de yeme” demişti. Stil danışmanıyla çalışan Sefo’yu yönlendiren isimlerden biri de babası. Yıldız rapçi, beğendiği kıyafetleri çekip babasına atıyor, onayını alıyor. Tarzı için de şöyle söylüyor: “Fark yaratmayı, sürprizlerle dolu olmayı seviyorum.”

Gelelim bu işin bütçesine…

Maaşları 50 bin lira

Stilistler, pop yıldızlarından konser başı 20-25 bin lira, fotoğraf ve klip çekimi için 40-50 bin lira talep ediyor. Bu arada şöyle bir piyasa oluşmuş: Sık konser veren popçular, sahne başına para ödemek yerine stilistleri 50 bin lira maaşla 1 yıllığına kadrolarına alıyormuş. Eğer şarkıcı yolun başında bir isimse ücret 15-20 bin lira arasındaymış.