Kültür Sanat 20 Eylül 2023

Oppenheimer bir rekor daha kırdı: En çok kazanan biyografi filmi

21 Temmuz'da tüm dünyada gösterime giren 'Oppenheimer' yeni bir rekora imza attı. Christopher Nolan'ın yönettiği yapım, tüm zamanların en çok hasılat elde eden biyografi filmi oldu. Bu rekor daha önce Freddie Mercury'nin hayatını anlatan 'Bohemian Rhapsody' filmine aitti.

  • 10Haber news

Yıla damga vuran yapımlardan ‘Oppenheimer’ yeni bir rekora imza attı. Christopher Nolan’ın yönettiği film, tüm zamanların en çok hasılat elde eden biyografisi oldu. Atom bombasının mucidi Amerikalı fizikçinin hayatına odaklanan film, 2018 yapımı ‘Bohemian Rhapsody’ye ait rekoru kırdı. Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatan film, dünya genelinde 910 milyon dolar gelir elde etmişti. Nolan’ın filmi ise bu rakamı geçerek  913 milyon dolarlık hasılata ulaştı. Tabii şimdilik.

Oppenheimer zirvenin yeni sahibi

“Şimdilik” diyoruz zira ‘Oppenheimer’ filmi dünyanın pek çok ülkesinde hâlâ gösterimde. Nolan’ın filmi türün yeni bir numarası oldu. Cillian Murphy, Robert Downey Jr ve Matt Damon’ın başrolünde yer alıdğı film, ‘Barbie’ ile rekabet halindeydi. Bu rekabet halihazırda devam ediyor.

Ancak ‘Oppenheimer’ filminin kırdığı rekor bununla sınırlı değil. 181 dakika uzunluğundaki film, Nolan’ın en çok kazandıran yapımı da oldu. İngiliz yönetmenin son yapımı, 2023’ün de en çok gelir elde eden üçüncü filmi oldu. Listenin zirvesinde ‘Barbie’ yer alırken ikinci sırada ise ‘Süper Mario’ var.

Dünyanın pek çok ülkesinde gösterimi devam eden ‘Oppenheimer’ filminin bir milyar dolarlık hasılata ulaşacağı öngörülüyor. Bununla birlikte İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın rekor kıran filmi bu yılki Akademi Ödülleri için de en güçlü adaylarından biri. Akademi Ödülleri 10 Mart 2024’te sahiplerini bulacak.

Altın Koza Film Festivali Günlüğü: Cumhuriyete minnet, Yılmaz Güney'e selam varAltın Koza Film Festivali Günlüğü: Cumhuriyete minnet, Yılmaz Güney’e selam var