Kültür Sanat 20 Eylül 2023

Şevval Sam’a Lübnan’dan ödül

Şevval Sam, Murex D’or 2023 Uluslararası Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Sahneye ödülü kazanmasına vesile olan 'Yasak Elma' dizisindeki Ender karakterinin selamıyla çıktı, Lübnanlı şarkıcı Feyruz'un şarkısını seslendirdi, ayakta alkışlandı.

Sam, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı, törene Tarık Ediz tasarımı bir kıyafetle katıldı.

Şarkıcı ve oyuncu Şevval Sam,  altı sezon devam eden ‘Yasak Elma’ dizisiyle belki de hiç olmadığı kadar hayatımızdaydı son yıllarda. Başrollerini Eda Ece ile paylaştığı, Fox TV’de yayınlanan ‘Yasak Elma’ dizisi ve canlandırdığı Ender karakteri çok sevildi. Bu sevgi ve başarı da Lübnan’da düzenlenen Arap dünyasının önemli ödül törenlerinden Murex D’or 2023 Uluslararası Ödülleri ile taçlandırıldı. Sam, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sevval Sam (@sevvalsam)

Sahnede Feyruz’a selam

Tarık Ediz imzalı bir elbiseyle törene katılan Sam, sahneye Ender karakterinin ikonikleşen selamıyla çıktı, aynı şekilde de vedalaştı. Sam, gelen istekler üzerine Lübnanlı şarkıcı Feyruz’un ‘Ya qamar ana weyak’ şarkısını seslendirdi. Tören öncesi ve sonrası basının sorularını yanıtlayan Sam röportajlar sırasında da şarkı söylemeye devam etti.

Sahneyi de televizyonu da ihmal etmedi

Şarkıcı Leman Sam ve müzisyen Selim Sam’ın küçük kızları olarak 1973 yılında dünyaya gelen Sam, müzisyen olarak başladığı kariyerine oyunculuğu da ekledi, çeşitli film ve dizilerde rol aldı. Şarkı söylemeyi anadilinde konuşmaya benzetiyordu verdiği bir söyleşide. Kariyerine rock, Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve arabesk gibi farklı türlerde albümler sığdırdı. Ekran yolculuğu ise ATV’de yayınlanan ‘Süper Baba’ dizisiyle başladı. Başrolünü Nejat İşler ile paylaştığı, iki Karadenizli ailenin hikayesini anlatan ‘Gülbeyaz’ ise onu geniş kitlelere ulaştıran proje oldu.

2018 yılında başlayan ‘Yasak Elma’ ise Sam’ın özellikle Ortadoğu ülkelerinde hayranlar kazanmasına vesile oldu. Altı sezon devam eden dizinin çekimleri devam ederken Sam bu süreçte müzikten kopmadı. 2019’da ‘Dinmiyor’, 2021’de ‘Hayat Devam Ediyi’, 2022’de ‘Karadeniz II’ adlı albümlerini yayınlayan Sam 2023’ü de boş geçmedi, ‘ROck’I Severiz’ adlı bir albümle müzikseverlerle buluştu.

Altın Koza Film Festivali Günlüğü: Cumhuriyete minnet, Yılmaz Güney'e selam varAltın Koza Film Festivali Günlüğü: Cumhuriyete minnet, Yılmaz Güney’e selam var