Kültür Sanat 20 Eylül 2023

UNESCO’dan bir güzel haber daha: Ahşap camiler listede

45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Eskişehir Sivrihisar Ulu Camii, Kastamonu Kasaba Köy Mahmut Bey Camii ile Ankara Ahi Şerefeddin (Arslanhane) Camii ve Afyonkarahisar Ulu Camii, Dünya Mirası ilan edildi.

  • 10Haber news
Konya’nın Beyşehir ilçesindeki Eşrefoğlu Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da devam eden UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin toplantısından çıkan kararı duyurdu. Ersoy, mesajında, “Yeni bir müjde daha! UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kültürel varlıklarımızı ilk kez seri olarak kaydettirdik. Gordion’un ardından Anadolu’nun Orta Çağ’dan günümüze uzanan ahşap direkli ve kirişli camileri de Dünya Mirası oldu. Böylece listedeki kültür varlığı sayımızı da 21’e yükselttik. Hayırlı olsun.” dedi.

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 21. varlığı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla, Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Eskişehir Sivrihisar Ulu Cami, Kastamonu Kasaba Köy Mahmut Bey Camii ile Ankara Ahi Şerefeddin (Arslanhane) Camii ve Afyonkarahisar Ulu Cami, Dünya Mirası ilan edildi. Böylece Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 21’inci kültür varlığını kaydettirmiş oldu. Komitenin dün gerçekleştirilen toplantısında da Gordion Antik Kenti Türkiye’nin 20’inci kültür varlığı olarak listeye alınmıştı.

Türkiye’nin ilk seri mirası

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO’ya “Anadolu’nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri” adıyla iletilen ve komitenin bugün gerçekleştirdiği toplantıda kabul edilen tarihi camiler aynı zamanda Türkiye’nin Dünya Mirası Listesi’ndeki ilk seri kültürel varlıkları oldu. Anadolu’daki ahşap destekli camilerin erken örneklerini Orta Çağ’dan günümüze yansıtan bu yapılar farklı şehirlerde bulunmalarına rağmen sahip oldukları ortak özelliklerle Anadolu yaşantısına dair izleri taşıyor. Tarihi camiler, kapıları, minberleri, sütun başlıkları, tavan kirişleri ve konsollarında özenli ahşap işçiliği ile dikkati çekiyor.

Kültür müjdesi budur: Gordion UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeKültür müjdesi budur: Gordion UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde