Dünya 23 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Prens Muhammed umursamıyor: Sporla aklama dediğiniz, GSYİH’imizi yüzde 1 artırdı, gelecek yıl yüzde 1.5 artıracaksa yine yapacağız

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, sports washing olarak tanımlanan sporla aklama politikalarına dair ABD basınına verdiği demeçte, söylenenlere değil verilere baktığını söyledi. Bu yolla ülkesinin GSYİH'ini yüzde 1 artırdıklarını söyleyen Prens Muhammed, devam edeceklerini söyledi.

  • 10Haber news

Suudi Arabistan’ın spor yatırımları tüm dünyada ses getirirken ülkenin insan hakları ve ifade özgürlüğü gibi konulardaki kabarık sicili bu yatırımların ‘sports washing’ yani sporla aklama konusunda çalışmalar yürüttüğü iddiasıyla karşılanıyor.

Tablo böyleyken Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bu durumu çok da umursamadığını açıkça ifade ediyor. Amerikan Fox News kanalına verdiği mülakatta bu konuya da değinen Prens Muhammed, Suudi Arabistan’ın gayri safi yurtiçi hasılasını (GSYİH) artırıyorsa, sporla aklamaya devam edeceklerini söyledi.

Konuya veriler üzerinden yaklaştıklarını belirten Muhammed, “Sporla aklama, GSYİH değerimizi yüzde 1 artırıyorsa, o zaman sporla aklamaya devam edeceğiz. Söylenenler umurumda değil. GSYİH’de yüzde 1 büyüme elde ettim ve başka bir yüzde 1.5 büyümeyi hedefliyorum. Siz de bu yaptığımıza ne derseniz deyin, biz o yüzde 1.5’i elde edeceğiz.”

Yüksek fiyat, bol yıldız, sıfır kural

Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu (PIF), Suudi Profesyonel Ligi’ne 3 milyar sterlinin üzerinde yatırım yaparak, El-Ehli, El-Hilal, El-İttihad ve El-Nassr gibi dört yerel futbol kulübünün sahibi oldu ve bu takımlar dünya futbolunun devleri olan Cristiano Ronaldo, Neymar, Karim Benzema başta olmak üzere göz kamaştırıcı futbolcuları transfer etti. Dünya futbolundaki mali kısıtlamalara uyma zorunluluğu olmadan  yüksek fiyat politikasıyla yıldızları toplayan Suudi Arabistan da spor kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Prens Muhammed Bin Salman, aynı zamanda Premier Lig ekibi Newcastle United’ın satın alımını yöneten PIF’in başkanlığını yapıyor. Suudi Arabistan ayrıca haziran ayında şok bir birleşme açıklamasından önce PGA Tour’a rakip olacak LIV Golf’ü başlatmıştı. Ayrıca Formula 1, boks ve tenise yatırım yaptılar. Son olarak aralık ayında düzenlenecek FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın ev sahibi olma hakkını kazandılar.

Ülkenin 2030 vizyonunun en önemli parçalarından biri de 2034 Dünya Kupası’nı düzenlemek.

Suudi Arabistan'ın Vizyon 2030 hamleleri: Ezanın kısılan sesi, futbolun şaşalı transferleri, ilk kadın astronotun uzay seferiSuudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hamleleri: Ezanın kısılan sesi, futbolun şaşalı transferleri, ilk kadın astronotun uzay seferi