Çevre 25 Eylül 2023
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Yeşerttiği ormanla birlikte can verdi

Çocukluğundan beri orman yaratma hayali kuran ve tüm emeklilik parasını harcayarak Gümüşhane’de 12 bin çam fidanını toprakla buluşturan Ömer Bulut’un (78) cansız bedeni, söndürmeye çalıştığı ormanının küllerinin arasında bulundu.

  • 10Haber news

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde küçük yaşlarda kurduğu orman hayali için 12 bin çam fidanını toprakla buluşturan Ömer Bulut (78), ormanda çıkan yangında hayatını kaybetti. Kayadibi köyü muhtarı Adem Alkan, “Köyümüz yasta, önemli bir değerini kaybetti. Tüm emeklilik parasını buraya ayırmıştı. İki kardeş fidanların bakımlarını yapıyordu” dedi.

Olay, ilçenin Kayadibi köyündeki ormanda sabah saatlerinde meydana geldi. Köyün Bayraklıtepe bölgesinde bulunan ağaçlık alanda henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Otların kuru olması ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına ihbarla gelen itfaiye ekipleri müdahale etti. Kısa sürede kontrol altına alarak söndürülen yangında Ömer Bulut’un da cansız bedenine ulaşıldı. Bulut’un cenazesi otopsi işlemleri için adli tıp kurumuna götürüldü. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Ömer Amca’nın yeşil fidanlarının yerinde şimdi kömür karası bir toprak yığını duruyor.

Yangını söndürmeye çalışmış

Yangında hayatını kaybeden Bulut’un Almanya’da 30 yıl işçi olarak çalışıp emekli olduktan sonra memleketi Kayadibi köyüne döndüğü öğrenildi. Ağabeyi Abdurrahman Bulut ile küçük yaşlarda kurdukları orman hayalini gerçekleştirmek için Orman Müdürlüğü’nün belirlediği Gözeler mevkindeki 300 dönüm arazide, 500 bin lira harcayarak satın aldıkları 12 bin çam fidanını toprakla buluşturan Bulut’un, yangına müdahale etmek için ormana girdiği belirtildi.

Kayadibi Muhtarı: Yastayız

Kayadibi köyü muhtarı Adem Alkan, “Ömer amcamızın hayali, bu alanı ormana çevirmek, gelecek nesillere bırakmaktı. Yaşanan üzücü olayda Ömer amcamızı kaybettik. Çok üzücü bir durum. Köyümüz yasta, önemli bir değerini kaybetti. Tüm emeklilik parasını buraya ayırmıştı. İki kardeş fidanların bakımlarını yapıyordu” diye konuştu.

Orman yangınları bitmiyor: Antalya’daki yangının zararı 10 milyon TL!Orman yangınları bitmiyor: Antalya’daki yangının zararı 10 milyon TL!