Kültür Sanat 25 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Özgüvenin böylesi: Arabayı galerinin önüne çekip 1.5 milyon dolarlık Buda heykelini çaldı

114 kiloluk, 1,5 milyon dolar değerindeki Buda heykeli Los Angeles'taki bir sanat galerisinden çalındı. Hırsızlık anları güvenlik kamerasına da yansıdı. Kayıtlarda hırsızın yaklaşık 25 dakikadan kısa süren bir operasyonla Buda heykelini kamyonete yükleyerek çaldığı görünüyor.

  • 10Haber news
Çalınan Buda heykeli yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde.

Tarih 18 Eylül, yer Los Angeles, Barakat Sanat Galerisi. 114 kiloluk, 1,5 milyon dolar değerindeki Buda heykeli o gün başına geleceklerden habersizdi. Galeriyi gezmeye geldiği düşünülen biri, kiralık minibüsünü otoparkın önüne park etti. İçeri girebilmek için bir delik açtı, galerideki Afrika ahşap oymalarını, Japon pişmiş toprak çatı kiremitlerini ve çeşitli taş heykelleri hızlıca geçtikten sonra hedefine yaklaştı: Tarihi Japon Buda heykeline. Şahıs, yaklaşık 25 dakikadan kısa süren bir operasyonla ele geçirdiği heykeli tekerlekli bir araçla kamyonete yükleyerek çaldı.

Sanat galerisinden yapılan açıklamada heykelin Japonya’nın Edo Dönemi’ne (1603-1867) kadar uzandığı söylendi. Galerinin sahibi Fayez Barakat, yerel basına yaptığı açıklamada, heykelin çok değerli olduğunu belirterek ürünün tek örneği eseri 55 yıldan daha uzun bir süre önce satın aldığını açıkladı.

Galeri müdürü Paul Henderson ise hırsızın parçayı satmasının zor olacağını söylüyor: “Bu eski bir eser olduğu için, bu parçayı satabileceğiniz hiçbir yer yok. Piyasaya gidemezsin. Bir rehinci dükkanına götürüp birkaç bin dolara satamazsın, bu mümkün değil. Yani, çok ilginç. Müze soygunu türü bir şey gibi, şu anda bu nesneyle ne yapacaksın? Dürüst olmak gerekirse hepimiz çok meraklı ve gerçekten şaşkınız.”

Los Angeles Polisi ise henüz kimsenin gözaltına alınamadığını, çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarının incelendiğini duyurdu.

'Bu kadar tuhaf ve güzel bir yer olamaz': İstanbul’un 500 yılı Meşher’de‘Bu kadar tuhaf ve güzel bir yer olamaz’: İstanbul’un 500 yılı Meşher’de