Kültür Sanat 25 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Poseydon denize dönmeye gün sayıyor

Sanatçı Genco Gülan iklim krizine dikkat çekmek için denizlerin tanrısı Poseydon'un huzurunu kaçırmış, Büyükada vapur iskelesi yakınlarına, denizde yüzen 'Huzursuz Poseydon' adlı bir heykel yaratmıştı.

Lakin vapurların manevralarına engel olması gerekçesiyle Sahil Güvenlik heykeli kaldırmıştı. Adalıların yoğun ilgi gösterdiği heykelin ait olduğu yere, denize geri döneceği duyuruldu.

Heykel, Büyükada vapur iskelesinin yanında denizde yüzer halde sergileniyordu.

Yunan mitolojisine göre denizler ve depremler tanrısıdır Poseydon. Aynı zamanda denizlerin koruyucusu olarak bilinir. Eğer 10 Eylül’den sonra yolunuz Büyükada’ya düşmüşse, vapur iskelesine yaklaşırken denizin ortasında bir Poseydon heykeli ile karşılaşmış olabilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Genco Gülan (@gencogulan)

Bir hafta içinde kaldırıldı

Sanatçı Genco Gülan’ın ‘Huzursuz Poseidon’ adını verdiği heykel, iklim krizine dikkat çekmek için Adalar Sanat Buluşmaları kapsamında Büyükada vapur iskelesinin yanı başında, denizde yüzer halde sergileniyordu. Ancak  bir hafta içinde Sahil Güvenlik heykeli kaldırdı. Gerekçe vapurların manevralarına engel olmasıydı.

Mermer tozu ve polimer karışımı ile yapılan ‘Huzursuz Poseydon’ 80 x 35 x 35 cm boyutundaydı. Eylül ayı boyunca sergilenmesi planlanıyordu. Adalar Sanat İnisiyatifi’nden yapılan yeni açıklamada ise Ekim ayında ‘Huzursuz Poseidon’un ait olduğu yere, denize kavuşacağı duyuruldu.

Altın Portakal'da sansür krizi çıktı, jüriler işi bırakıyorAltın Portakal’da sansür krizi çıktı, jüriler işi bırakıyor