Kültür Sanat 19 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Cumhuriyet retrospektifi: Modern ve çağdaş sanatın serüveni

Taksim Sanat ve Piramid Sanat'ta açılan, küratörlüğünü Bedri Baykam'ın yaptığı '100 Yıl Perspektifinde Sanat', bir asırlık Cumhuriyet yolculuğunda modern ve çağdaş sanatın serüvenini anlatıyor. Sergi 14 Ocak'a kadar açık.

İbrahim Çallı, Abidin Dino, Fikret Mualla, İlhan Koman, Balkan Naci İslimyeli, Nur Koçak, Fahrenlissa Zeid, Mübin Orhon, Nejad Devrim ve daha nicesini bir arada görebileceğiniz bir sergi. Cumhuriyetin 100. yılında, bir cumhuriyet retrospektifi olarak da nitelendirilebilecek özel bir sergi Taksim Sanat ve Piramid Sanat’ta açıldı. Ressam Bedri Baykam’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘100 Yıl Perspektifinde Sanat: Türkiye’de Modern ve Çağdaşın Serüveni’ sergisi 14 Ocak 2024’e kadar her iki mekânda da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Taksim’de bir Cumhuriyet retrospektifi

Türk çağdaş sanatında önemli yere sahip olan sanatçıların sanatıyla bütünleşmesini sağlayan ve sanatsal derinliğini gösteren önemli eserlerden oluşan seçkinin yanı sıra 100. yıla özel üretilen eserler de ziyaretçilerle buluşuyor. Türkiye’de modern ve çağdaşın serüvenini İstanbul geneline yayan sergi, konumlandığı mekânların haricinde, metrolarda ve şehirdeki çeşitli ekranlarda bizi Ouchhh’un eseriyle de buluşturuyor. Ayrıca Görkem Candan’ın yine sergi kapsamında Müze Gazhane’ye yerleştirilecek Atatürk heykeli, sunduğu gerçekçi algı ile farklı bir deneyim yaşatacak.

Kimler yok ki

Birden fazla mekâna yayılan sergide eserleri yer alan sanatçılara gelecek olursak. Liste bir hayli kalabalık. Belkıs Mustafa’nın onur konuğu olduğu sergide eserleri yer alan diğer sanatçılar ise şöyle: Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı, Mihri Müşfik, Namık İsmail, Hamid Görele, Cemal Tollu, Abidin Elderoğlu, Fahrelnissa Zeid, Fikret Mualla, Ali Avni Çelebi, Nurullah Berk, Hale Asaf, Sabri Berkel, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Ferruh Başağa, Şükriye Dikmen, İlhan Koman, Kayıhan Keskinok, Neşet Günal, Nejad Devrim Melih, Mübin Orhon, Adnan Turani, Orhan Peker, Adnan Çoker, Turan Erol, Burhan Doğançay, Özdemir Altan, Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Yüksel Arslan, Altan Gürman, Devrim Erbil, Nil Yalter, Tomur Atagök, Neş’e Erdok, Komet, Nevhiz, Nur KOÇAK, İpek Duben, Seyhun Topuz, Jale N. Erzen, Meriç HIZAL, Yalçın Gökçebağ, Koray Ariş, Muzaffer Akyol, Tülin Onat, • Balkan Naci İslimyeli, Ekrem Kahraman, Osman Dinç, Azade Köker, Bünyamin Özgültekin, Yusuf Taktak, Aydın Ayan, Serhat Kiraz, Suzan Batu, Kezban Arca Batıbeki, İsmet Doğan, Bubi, Server Demirtaş, Ahmet Oran, Selma Gürbüz, Temür Köran, Mustafa Karyağdı, Şükran Moral, Gül Ilgaz, Mehmet Yılmaz, Murat Germen, Varol Topaç, Genco Gülan, Haluk Akakçe, Leyla Emadi, Ardan Özmenoğlu, Hayal İncedoğan, Ouchhh, Ertuğrul Akyüz, Gökhan Tüfekçi, Tayfun Gülnar, Sebuh Görkem Candan ve Şevval Başalan.

O eski İstanbul şimdi İstiklal Caddesi'ndeO eski İstanbul şimdi İstiklal Caddesi’nde