Ekonomi 19 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

EPDK’dan ‘saadet zinciri’ uyarısı

EPDK, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine dayalı, 'saadet zinciri' benzeri yapılanmalar kurarak, kâr ortaklığı modeli üzerinden dolandırıcılık yapıldığı yönündeki şikayetlerin arttığını açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin; mevcut yasal mevzuat kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleler, kurum tarafından yürütülen lisanslı elektrik üretimi başvuru süreçleri ve yine kurumun düzenlemeleri kapsamında kişilerin kendi tüketimlerini karşılamasını mümkün kılan lisanssız elektrik üretim faaliyetleri kapsamında devam ettiği anımsatıldı.
Belirtilen bu metotlarda yatırım yapmak isteyen tüm kamu ve tüzel kişiler ile gerçek kişilerin yerine getirmesi gereken çeşitli yükümlülüklerin bulunduğu kaydedilerek, “Bu yükümlülüklerin yanı sıra elektrik üretim faaliyetleri de ilgili kurumlarımız tarafından titizlikle takip edilmekte ve denetlenmekte. Son günlerde özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine dayalı, ‘saadet zinciri’ benzeri yapılanmalar kurarak, kâr ortaklığı modeli üzerinden vatandaşlarımızı yanıltıcı girişimlere dair şikayetler kurumumuza ulaşmıştır. Unutulmamalıdır ki lisanssız elektrik üretiminin sınırları ve kapsamı bellidir, hedefi de tüketilen elektriğin üretilmesidir ve bir kar ortaklığı modeli söz konusu değildir” denildi.

Hukuki süreç başlatıldı

Vatandaşların lisanslı elektrik üretimine yönelik yatırımlarında şirketlerin lisans durumunu kurumun internet sayfasından kontrol etmeleri gerektiği vurgulanarak, “Bu şirketlerin elektrik üretim lisansı yoksa Türkiye’nin hiçbir noktasında elektrik üretim faaliyetinde bulunması mümkün değildir. Ayrıca hiçbir şirket elektrik üretim lisansı haricinde (tedarik, iletim, dağıtım gibi) başka lisanslarla da elektrik üretim faaliyetinde bulunamaz. Kurumumuz lisans süreçlerini ve şirket yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini titizlikle takip etmekte ve kamuoyu ile paylaşmaktadır. Son günlerde sosyal medyada da yayılmaya başlayan ‘kar ortaklığı modeline dayalı yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik üretme’ iddiasındaki dolandırıcılık amaçlı reklamlara karşı vatandaşlarımızın dikkatli olması, bu şirketlerin elektrik üretim lisansı yoksa mutlak surette yatırımdan kaçınılması gerekmektedir. Kurumumuz tarafından ilgili reklamlara yönelik gerekli adli ve hukuki süreçler başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

EPDK'dan erteleme kararıEPDK’dan erteleme kararı