Popüler 20 Kasım 2023

Bir şişe viski 2,7 milyon dolara satıldı

Bir şişe Macallan 1926, Sotheby's müzayede evinin Londra'daki merkezinde önceki gün yapılan açık artırmada yaklaşık 77,6 milyon liraya satıldı. Bu, bugüne kadar bir içkiye verilen en yüksek rakam.

Bir şişe viskiye en çok ne kadar para verirsiniz? Önceki gün Londra’daki bir müzayedede 2,7 milyon dolar verildi. Yine de hatırlamakta fayda var, içki yalnızca keyif için tüketilmiyor aynı zamanda yatırım aracı olarak da alınıp satılıyor

Bir şişe viskiye en fazla kaç para ödersiniz? Bazı malt viskileri sahiden çok pahalı olabiliyor. Bunların yüksek fiyatını sadece viskinin tadı belirlemiyor, bir de onun yıllanmış olması fiyatta önemli bir faktör.

Viskiler fıçıların içinde yıllanırken sadece o fıçının dokusundan, kokusundan ve orada daha önce yapılmış olan içkinin tadlarından birer parça almıyor, bir de içerdiği alkol ve su her yıl bir miktar buharlaşıp eksiliyor. İşte bu yüzde, örneğin 60 yıl boyunca fıçılarda tutulan Macallan marka bir viskiden geriye sadece 40 şişe üretilebilmişti; fıçıda bu kadar kalmıştı.

O 40 şişeden biri dün ünlü müzayede evi Sotheby’s’de satıldı. CNN.com’un haberine göre Sotheby’s bu satıştan yaklaşık bir -bir buçuk milyon arasında gelir bekliyordu. Ancak Macallan 1926 müzayedede 2.724.967 dolar gibi muazzam bir fiyata ulaşıp ‘Bir açık artırmada satılan en pahalı içki’ rekorunu kırdı.

Viski 1926’da üretilip fıçılanmış, 60 yıl sonra 1986’da da şişelenmişti. Şişelendiğinde viskilerin yıllanması duruyor.

2019’da yine bir şişe Macallan 1926 Sotheby’s’de 1,9 milyon dolara (yaklaşık 57 milyon lira) satılarak o zamana kadar açık artırmaya çıkarılan en pahalı içki olmuştu.

Kanagawa’nın 'Dev Dalgaları' müzayedede rekor kırdıKanagawa’nın ‘Dev Dalgaları’ müzayedede rekor kırdı