Ekonomi 20 Kasım 2023

Karşılıksız çek oranı ekimde 2 yılın zirvesine çıktı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin verilerine göre ekim ayında karşılıksız çek tutarının bankalara ibraz edilen toplam çek tutarına oranı yüzde 1,39 ile 2021 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

  • 10Haber news
2023 yılı Ocak – Ekim döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu.

Karşılıksız çek tutarında ekim ayında yükseliş dikkat çekti. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre ekim ayında karşılıksız çek tutarı 8,1 milyar TL’ye ulaşarak rekor seviyeye çıkarken, aynı dönemde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı da 583,3 milyar TL ile zirveyi gördü. Karşılıksız çek tutarındaki ivmeyi anlayabilmek için bu iki veri kıyaslandığında karşılıksız çek oranının yüzde 1,39 olduğu izlendi. Böylelikle karşılıksız çek oranında 2021 Haziran ayından bu yana en yüksek seyir izlendi.

Karşılıksız çek bir ayda resmen patladı: Yüzde 100 artışKarşılıksız çek bir ayda resmen patladı: Yüzde 100 artış

Karşılıksız çek oranı haziran ve temmuz aylarında da yüzde 1,38 ile son zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Adet olarak bakıldığında ise karşılıksız çek oranı yüzde 0,9 olarak kaydedildi.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı arttı

2023 yılı Ocak-Ekim döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 13,8 bin keşideciye(tekilleştirilmiş) ait 122 bin adet çekin toplam tutarı 44 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 8 bin 811 keşideciye ait toplam 7,5 milyar TL tutarındaki 23,1 bin adet çek daha sonra ödendi.

5 il öne çıktı

2023 yılı Ocak – Ekim döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu.

Bankalar kredilerde risk almak istemiyorBankalar kredilerde risk almak istemiyor