Siyaset 20 Kasım 2023

TBMM Başkanı Kurtulmuş: BM, Refah sınır kapısında çöpe atıldı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, BM Genel Sekreteri Guterres’in yardım konvoyuyla birlikte gittiği Refah sınır kapısından eli boş dönmesiyle ilgili “BM’nin yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır” dedi.

  • 10Haber news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, MIKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya gayrı resmi istişare ve eşgüdüm platformu) 9. Parlamento Başkanları Konferansı birinci oturumunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Refah sınır kapısından yardım tırlarını sokamadan döndüğünü hatırlattı, “Bu Birleşmiş Milletler’in yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar sürerken Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah sınır kapısının yardım konvoylarına açılması çağrısı yapmıştı. Yardım konvoyu ile birlikte Refah sınır kapısına giden Guterres’in bu çağrısına İsrail kulak asmamıştı. Guterres Refah sınır kapısından eli boş dönmüş, kapı bir gün sonra açılmıştı.

25 gün sonra nihayet! Refah'tan insani geçiş başladı25 gün sonra nihayet! Refah’tan insani geçiş başladı

Kurtulmuş oturumdaki konuşmasında yeni bir dünya sisteminin gerekliliğine vurgu yaparak “Yaşadığımız bütün bu krizlerin hiçbirini çözme yeteneği kalmamış bir uluslararası sistemden bahsediyoruz. Bu sorunların hiçbirini çözemediği için giderek büyüyen ve giderek birbirini tetikleyen sorunlar yumağı içinde yaşıyoruz. Onun için yeni bir dünya sisteminin, güç hiyerarşisine dayalı değil adalet ve hakkaniyete dayalı yeni bir dünya sisteminin kurulmasının şart olduğunu bir kere daha ifade etmek isteriz. Dünya sistemi bu anlamda sorunları çözmekte etkisiz kalmaktadır. Bugün Orta Doğu’da yaşadıklarımız esasında bu sistemin artık çalışmaz olduğunu gösteren maalesef en acı örneklerden biridir. Koskoca Birleşmiş Milletler’in Genel Sekreteri Guterres Refah sınır kapısından içeri sokulmamıştır. Daha ne olsun? Bu Birleşmiş Milletler’in yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır. Gücü elinde bulunduranlar, askeri ve siyasi güçleriyle dünyanın birçok ülkelerini baskı altına alanlar ne yazık ki Birleşmiş Milletler’i de baskı altına almaya başlamıştır” dedi.

‘Bu kriz küresel yeni krizleri de tetikleyecek’

Kurtulmuş şu anda yaşanan krizin küresel yeni krizleri de tetikleyeceğine dikkat çekerek “En son yaşadığımız kriz aslında küresel yeni krizleri de tetikleyecek. Yeni çatışmaların önünü açacak. Burada uluslararası bir platformda açıkça söylemekten çekinmiyorum, eğer Ortadoğu’da Filistinlilere yapılan bu zulüm sonlandırılamazsa, bu savaş çevre ülkelere yayılırsa korkarım ki üçüncü büyük savaşın altyapısının hazırlandığı küresel bir çatışmanın fitilini ateşleyecektir” dedi.

Gazze'de iki milyon abluka altında, Guterres 20 kamyon için kapıdaGazze’de iki milyon abluka altında, Guterres 20 kamyon için kapıda