Siyaset 20 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Türkiye’deki parti enflasyonu yeni bir el hareketi doğurdu

Gazeteci Fatih Portakal’ı portakal yiyerek protesto etmeleriyle akıllara kazınan Osmanlı Ocakları, Ocak Partisi adı altında yerel seçime girecek olmasından çok, dün tanıttığı partinin ‘kutsal’ el işaretiyle konuşulacak gibi görünüyor.

  • 10Haber news

2024’ün Mart ayında yapılacak yerel seçimler yaklaşırken sadece büyük siyasi partiler değil, küçük partiler de tavırlarını açıklamaya başlıyor. Bunlardan biri de çiçeği burnunda sayılabilecek Ocak Partisi.

Osmanlı Ocakları’nın kurucusu olan Kadir Canpolat’ın kurduğu Ocak Partisi, dün tüm il ve ilçelerde bağımsız adaylar çıkararak yerel seçime gireceklerini açıkladı.

Ancak bu açıklamadan çok Canpolat’ın partisinin “kutsal” el işaretini tanıttığı anlar ise sosyal medyada gündem oldu.

Ocak Partisi’ni derin güçler engelliyormuş

Canpolat “nefis”, ya da “şahane” gibi ifadelerin evrensel el hareketi olan 5 parmağın birleştirilerek uçlarının havaya bakacak şekilde tutulduğu hareketi partinin ‘kutsal işareti‘ olarak tanıttı.

Ocak Partisi’nin 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimine katılamamasına tepki gösteren Canpolat “FETÖ ve PKK ile iltisaklı siyasi partilerin alındı belgelerini alıp seçimlere müdahil olmasını hayretle ve utançla seyrettik. Bizi engellemek isteyenlerin yerli ve milli bir siyasi partinin önüne geçmeye çalıştığını hep beraber işitiyoruz, görüyoruz. Türkiye’de oynanan oyunların hala devam ettiğini görüyoruz. Hala oyun oynuyorlar. Millete kumpas yapma derdindeler. Bu milletin özüyle şerh edilmiş Osmanlı medeniyetini yaşayıp ve yaşatmak isteyen, Cumhuriyetin değerlerinde ecdadın izini süren bir Osmanlı Ocakları bünyesinde üyeleri tarafından kurulmuş Ocak Partisi’ni kimler neden durdurmak istiyor? Sorununuz, endişeleriniz nedir” dedi.

Sert söylemler, ‘absürt’ eylemler

Osmanlı Ocakları adından sert ve tehditkar söylemleri kadar absürt bulunan eylemleriyle de söz ettirmişti.

Osmanlı Ocakları 2018’de Fransa’da meydana gelen protestoları ele alarak Türkiye’nin durumuna ilişkin de yorum yapan dönemin FOX TV sunucusu Fatih Portakal’ı protesto etmek için kanalın önünde eylem yapmıştı. Kanalın önüne siyah çelenk bırakan Osmanlı Ocakları’nın kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat burada yaptığı konuşmada “Portakal seni kınıyoruz. Ülkemizi her fırsatta karıştıranlar bilmelidir ki evinde en az yüzde 52 dişini sıkarak bekleyenler var” demişti.

Protesto eyleminde ellerindeki portakalları sert biçimde dişleyen grup sosyal medyada da alay konusu olmuştu.

Araştırmacı Uslu: Cumhur İttifakı oy kazanamıyor, o yüzden ittifaka girecek yeni parti arıyorAraştırmacı Uslu: Cumhur İttifakı oy kazanamıyor, o yüzden ittifaka girecek yeni parti arıyor