Ekonomi 21 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Cevdet Yılmaz: Evlilik kredisi tüm Türkiye’de yaygınlaşacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 'İlk olarak deprem bölgesinde başlayacak olan iki yılı geri ödemesiz 4 yıllığına verilen 150 bin liralık 'evlilik kredisi' tüm Türkiye'de yaygınlaşacak' dedi.

  • 10Haber news
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”ne ilişkin soru üzerine, ‘Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye’ye yaygınlaşacak’ dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, evlilik kredisine ilişkin yeni detayları açıkladı. Aile ve Gençlik Fonu’nun vereceği evlilik kredisiyle pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlanacak. Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından soruları yanıtlayan Yılmaz “Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka desteklerle tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek” diye konuştu.

Cevdet Yılmaz’dan enflasyon ve hayat pahalılığı itirafı: En önemli sorunumuzCevdet Yılmaz’dan enflasyon ve hayat pahalılığı itirafı: En önemli sorunumuz

‘İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkanı yok’

Cevdet Yılmaz, konut kredi imkanları ve fiyatları hakkında da açıklama yaptı. Yılmaz şöyle konuştu: “Merkez Bankası ile BDDK, ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı, biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkanı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkanı olmayınca konut kredi imkanları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz, konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan doğrudan vergilerde artış sinyaliCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan doğrudan vergilerde artış sinyali