Siyaset 21 Kasım 2023

CHP’den Erdoğan’a 50+1 hatırlatması: 2017’de savunuyordun

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘cumhurbaşkanlığı seçiminde 50+1 koşulunun değişmesinin isabetli olacağı’ söylemine CHP Sözcüsü Deniz Yücel, ‘Tek derdi ömrü yettiğince o koltukta oturmak’ sözleriyle değerlendirdi ve geçmişi hatırlattı.

  • 10Haber news

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri için 50+1 koşulunun değişmesinin isabetli olacağı, böylece partilerin ittifak kurmaya mecbur kalmayacağını söylediği açıklaması siyasetin başlıca gündem maddelerinden biri.

Mayıs seçimlerinden hemen önce bile ‘Türkiye siyasi hayatına ittifak sistemini kazandırmakla’ övünen Erdoğan’ın bir anda ittifaka gerek kalmayacak bir değişikliği telaffuz etmesi “MHP ile köprüleri atıyorlar mı?” sorusunu gündeme getirirken CHP bu değişikliğe kapalı olduğunu dün bir kez daha ilan etti.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrasında CHP Sözcüsü Deniz Yücel MYK gündemiyle ilgili açıklama yaptı, toplantıda yerel seçimlerin de gündeme geldiğini ifade etti. Yücel açıklamasında “Önümüzdeki yerel seçimde de yine halkın dertleriyle dertlenen, halkın sorunlarına çözüm üreten belediye başkan adaylarıyla seçimlere gireceğiz. Adaylarımızı belirlerken katılımcı, kapsayıcı ve demokratik yöntemler uygulanacak” diye konuştu.

Bahçeli ve kurmaylarını sordu

“Erdoğan’ın “50+1 şartının değişmesi isabetli olur” açıklamasına da cevap veren Yücel şunları söyledi:

“Erdoğan’ın tüm derdi ömrü yettiğince o koltukta oturmaktır. Allah kendisine ömür versin ama siyasi ömrünün sonuna geldiğini çok rahat söyleyebiliriz. Bunu o da görüyor ki dünkü açıklamasıyla 2017 referandumunda ısrarla savunduğu devrim diye nitelendirdiği 50+1 düzenlemesinde kolayca vazgeçebiliyor.

Sayın Erdoğan’ın derdi koltuğunu koruyabilmek, halkın sorunlarını çözmek değil. Sistemin iflasıdır, zaten halkımız iflas etmiş durumdadır, ancak denge ve denetleme mekanizmaları olmayan bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkemize hiçbir faydası olmadığını yakın geçmişte yaşadık. Konumunu korumak için bir pozisyon değişikliği içine girmişler.

Burada şunu da merak ediyoruz; sayın Devlet Bahçeli ve MHP kurmayları bu olaya nasıl bakıyorlar? Cumhur İttifakı’nda çok ciddi bir kriz olduğu ortada.”

Erdoğan da sonunda '50+1 değişirse isabetli olur' dediErdoğan da sonunda ’50+1 değişirse isabetli olur’ dedi