Ekonomi 21 Kasım 2023

Dolar zirvesini 28,80 TL’ye çıkardı

Dolar, euro ve altın haftanın ikinci işlem gününde de yükselişini sürdürüyor. Dolar, açılış sonrasında 28,8062 TL'ye kadar çıkarak, piyasalar açıkken gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Dolar haftanın ikinci gününde de yükselişini sürdürüyor. Açılış sonrasında 28,8062 TL’ye kadar çıkan dolar, piyasalar açıkken gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Serbest piyasada sabah saatlerinde yüzde 0,18 yükselişle 28,78’den işlem gören dolar öğle saatlerinde 28,80 lirayı aştı. Güne yüzde 0,32 yükselişle 31,56 TL seviyelerinde başlayan euro ise 31,55 seviyelerinde hareket ediyor.

Altın fiyatları dolar ve tahvil getirilerindeki düşüşlerle yükselirken, yatırımcılar faizlere ilişkin daha fazla ipucu edinmek için ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısının tutanaklarını bekliyor. Altının ons fiyatı bugünkü işlemlerde 1994 dolara kadar yükselirken saat 10:00 itibarıyla yüzde 0,68 yükselişle 1991 dolarda hareket etti, öğle saatlerinde ise 1998 dolara yükseldi.

Ons altındaki yükselişle yukarı yönlü hareket eden altının gram fiyatı 1845 liraya kadar yükseldi, öğle saatlerinde yüzde 0,76 yükselişle 1840 liradan alıcı buluyor. Gram altın geçen cuma günü 1846 liraya kadar yükselerek rekor kırmıştı.

Borsa İstanbul da güne yükselişle başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 47,53 puan artışla ve yüzde 0,60 değer kazanarak 7.993,89 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,66, holding endeksi yüzde 0,57 artış kaydetti. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 2,41 ile finansal kiralama faktoring oldu. BIST 100 endeksi öğle saatleri itibarıyla yüzde 0,33 artışla 7.971 puan seviyelerinde.

Dolar ve euro haftaya yükselişle başladıDolar ve euro haftaya yükselişle başladı

Küresel piyasalarda pozitif seyir devam ediyor

Küresel piyasalar, ABD’de enflasyon endişelerinin güç kaybetmeye devam etmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ekonomide yumuşak inişi sağlayabileceğine yönelik beklentilerle pozitif seyrini sürdürüyor. Bir süredir etkili olan enflasyon ve resesyon ikilemi yavaş yavaş varlık fiyatları üzerindeki etkisini kaybederken, piyasalardaki fiyatlamaların olumlu şekilde etkilendiği görülüyor.

Dün ABD’de gerçekleştirilen 20 yıllık tahvil ihracında talebin beklenenden fazla olması tahvil piyasalarında satış baskısını artırırken, analistler, bu durumun yatırımcıların enflasyon endişelerinin azaldığına işaret edebileceğini ifade etti.

Söz konusu ihracın ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,39’la yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesine yakın seyrederken, terse dönen getiri eğrisinde getirilerin yavaş yavaş da olsa normalleşme eğilimini sürdürdüğü görülüyor.

Analistler, tahvil piyasalarındaki gelişmelerin risk iştahının güçlenmesinde etkili olduğunu kaydederek, bugün açıklanacak Fed tutanakları ve Çip üreticisi Nvidia’nın bilançosunun piyasalarda oynaklığı artırabileceğini dile getirdi.

Fed yetkilileri de sözle yönlendirmelerine devam ederken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, verilerin fiyat artışlarının hızı yavaşlarken ekonominin büyüdüğüne işaret ettiğini ancak bu ilerlemenin Fed’in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için yeterli olmadığını bildirdi. Odak noktanın enflasyonu hedef seviyeye düşürmek olduğunu yineleyen Barkin, enflasyonun “inatçı” olduğunu gördüğünü aktardı.

ING: Merkez Bankası faizi 250 baz puan artıracakING: Merkez Bankası faizi 250 baz puan artıracak