Spor 21 Kasım 2023

Erol Bulut, Galler maçı için uyardı: Fırtına…

Türkiye, Euro 2024 elemelerindeki son maçını teknik direktörlüğünü Erol Bulut'un yaptığı Cardiff City'nin stadında Galler İle yapacak. Bulut, karşılaşma öncesi hava şartlarına dikkat çekti.

Erol Bulut, Türkiye’ye Cardiff’te zorlu bir atmosferin beklediğini söyledi.

Euro 2024 elemelerine katılmayı garantileyen Türkiy,e elemelerde son maçını Cardiff’te Galler’e karşı yapacak. Cardiff City’nin teknik direktörü Erol Bulut Türkiye’nin sahaya çıkacağı stadı en yakından tanıyanlardan biri. Türkiye’yi zorlu bir atmosferin beklediğini belirten Bulut, “Güzel maç olacağını düşünüyorum, Galler kötü bir takım değil. Genellikle 5-3-2 sisteminde oynuyorlar. Kendi evlerinde iyi performans gösteriyorlar. Hırvatistan’ı burada 2-1 yendiler, ben de o maçtaydım. Güzel bir maç olacak, atmosferi mükemmel olacak, onu şimdiden söyleyebilirim. Taraftarları gerçekten çok iyi. Milli takıma gelen taraftarların yüzde 70’i bizim Cardiff’in taraftarı. Atmosfer açısından güzel bir maç olacak” dedi.

Erol Bulut’un Galler değerlendirmesi

Erol Bulut, Türkiye’nin Samsun’da 2-0 kazandığı maçta forma giyemeyen Galli forvet Kieffer Moore’un takımın en önemli isimlerinin başında geldiğinin altını çizerek, Galler kadrosuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Forvetleri Kieffer Moore, Bournemouth’ta oynuyor, uzun boylu. Daha önce Cardiff’te de oynamıştı. Burada bir sezonda 20 gol attı ve Bournemouth’a transfer yaptı. İyi forvet, uzun boylu, topu iyi saklayabiliyor. Moore, Hırvatlar’a karşı da stoperleri çok hırpaladı. Kanat ve orta sahaları iyi futbolcular. Orta sahadakilerden biri Leeds’te (Ethan Ampadu), diğeri Birmingham’da oynuyor (Jordan James) genç ama kaliteli futbolcular. Kanat futbolcuları Premier Lig futbolcuları biri Fulham’da (Harry Wilson), biri Leeds’te (Daniel James). Hücum hattı iyi. Defans hattının tamamı Premier Lig’de oynuyor. Galler’e baktığınızda iyi kaliteleri var ama o kaliteyi hücum anlamında tam olarak sahaya yansıtamıyorlar. Pozisyona giriyorlar ama değerlendiremiyorlar. En önemli maçlarından biri buradaki Ermenistan maçıydı 4-2 kaybettiler. O maçı almış olsaydılar, şansları yüksek olacaktı. Belki de bizimle birlikte Avrupa Şampiyonası’na katılabilirlerdi. O maç onları yıkmış oldu. Ermenistan iyi bir maç çıkardı, kontrataktan hızlı 3 gol attılar ve Galler Milli Takımı’nın dengesini bozdu.”

Genç Türkler Berlin'i fethetti, Türkiye Almanya'yı 3-2 yendiGenç Türkler Berlin’i fethetti, Türkiye Almanya’yı 3-2 yendi

‘Fırtına topu alıp götürüyor’

Cardiff’te zaman zaman etkili olan fırtınanın futbol oynamayı zorlaştırdığını vurgulayan Bulut, “Zaten bu hava şartlarında antrenman mümkün olmuyor. Bu şekilde fırtınalı olunca topsuz idman yapıyoruz. Çünkü top yanımızda olmuyor, fırtına alıp götürüyor. Maç saatinde böyle fırtına olacak mı onu bilmiyorum. Fırtına olursa iki takım için de avantaj olmaz. Çünkü havadan ziyade topu sürekli yerde bulundurmak gerekiyor. İki takım için de olumlu olmaz, inşallah hava şartları iyi olur ve güzel bir maç izleriz” dedi.

A Milli Futbol Takımı’nın çok yüksek bir potansiyeli olduğuna vurgu yapan Bulut, “Türkiye, Euro 2024’te hangi aşamaya kadar gidebilir?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Montella ile birlikte son 3 maçımıza baktığımızda Hırvatistan, Letonya ve Almanya… Milli takımın bu seviyede olması normal görmemiz gerek. Biz her zaman kendimizi Alman, Hırvat, Fransız Milli Takımlarından altta görüyoruz. Her maç zor ama bizim seviyemiz orada olmak zorunda. Milli takımımızın içindeki futbolcu kardeşlerimize baktığımızda kalitemiz yüksek. Sadece bunu istikrarlı bir şekle getirmemiz gerek. Çok inişli-çıkışlı grafiğimiz var, bu olmaması gerek. İstikrarlı, iyi bir sistemle… Şu an Montella, Adana Demirspor’da oynattığı sisteme yakın sistemle A Milli Takımı oynatıyor. Beğendiği ve istediği futbolcuları milli takıma monte etti. Yusuf Sarı, Emre Akbaba ve Samet gibi… Kaliteli bir jenerasyon ve iyi bir milli takım var. Benim görüşüm, Almanya maçındaki performansı istikrarlı bir şekilde devam ettirirsek Euro 2024’te yarı finale kadar gidebiliriz.”

Millilerin Galler sınavına Sloven hakemMillilerin Galler sınavına Sloven hakem