Kültür Sanat 21 Kasım 2023

Sekiz dakikada oldu bitti: Shakira vergi kaçakçılığı suçlamalarını kabul etti

Shakira, Barselona'da başlayan davada vergi kaçakçılığı suçunu kabul ederek 7.3 milyon euro para cezası aldı. Normal şartlarda 117 kişinin tanık olarak yazıldığı davanın 12 duruşma sürmesi bekleniyordu ancak her şey sekiz dakika içinde olup bitti.

  • 10Haber news
Shakira, bugün Barselona’da başlayan davada vergi kaçakçılığı suçunu kabul ederek 7.3 milyon euro para cezası aldı. Fotoğraf: AP.

2023, şarkıcı Shakira için kolay bir yıl değildi.

Uzun süredir birlikte olduğu, iki çocuğunun babası futbolcu Gerard Pique ile ayrıldı, bu ayrılığı bir şarkıyla aşmaya çalıştı ve bir yandan da 2018’den beri uğraştığı vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla başı beladaydı.

Shakira, bugün Barselona’da başlayan davada vergi kaçakçılığı suçunu kabul ederek 7.3 milyon euro para cezası aldı. Normal şartlarda, yüz 17 kişinin tanık olarak yazıldığı davanın 12 duruşma sürmesi bekleniyordu ancak her şey sekiz dakika içinde olup bitti.

Mahkemede, mahkeme başkanı Jose Manuel del Amo’ya suçunu kabul ettiğini ve verilen cezaları kabul ettiğini söyledi. Shakira, 2012-2014 yılları arasında İspanyol hükümetine 14,5 milyon Euro vergi ödememekle suçlandığı altı suçlamayı kabul ettiğini teyit etmek için “evet” cevabını verdi. Grammy ödüllü sanatçı, bu dava kapsamında durumunu düzene sokmak amacıyla İspanyol vergi makamlarına halihazırda 17.2 milyon Euro ödemişti.

Çocukları için kabul etti

Daha önce mahkemenin uzlaşma teklifini reddeden pop yıldızı bu kez çocuklarının huzurunu ileri sürerek anlaşmayı kabul ettiğini söyledi: “Savaşlarımı seçmek zorundayım. Şu anda benim için en önemli şey çocuklarımın dolu dolu bir hayat yaşamalarını sağlamak için elimden gelen her şeyi yapmak.”

Shakira, Pique ile birlikteyken Barselona’da yaşıyordu. İspanya yasalarına göre 183 günden fazla burada ikamet ettiği için vergi mükellefi olmuştu. Ancak savcılık, şarkıcıyı İspanya’da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktarmakla suçlamıştı. Mahkeme, Shakira hakkında sekiz yıl iki ay hapis ve toplamda 23 milyon euro (722 milyon 430 bin lira) yakın para cezası talep ediyordu.

Shakira'nın vergi sorunları bitmiyor, 8 yıl hapsi isteniyorShakira’nın vergi sorunları bitmiyor, 8 yıl hapsi isteniyor