Kültür Sanat 22 Kasım 2023

Tarihi şahsiyetler ona emanetti: Joss Ackland veda etti

Jül Sezar, Churchill, 7. Henry, Picasso, Kral Edward... Kariyeri boyunca pek çok tarihi şahsiyeti canlandıran Joss Ackland 95 yaşında öldü. 'Cehennem Silahı' 'Kızıl Ekim' gibi filmlerde de oynayan aktör en çok 'Beyaz Yaramazlık'la hatırlanıyordu.

Sidney Edmond Jocelyn Auckland ya da bizlerin daha onu tanıdığı ismiyle Joss Ackland hayatını kaybetti. Başta 1987 yapımı ‘Beyaz Yaramazlık / White Mischief’ filmindeki unutulmaz performansıyla hafızalara kazanan ‘Cehennem Silahı’ ve ‘Kızıl Ekim’ filmleriyle Türkiye’de hatırlanan oyuncu, sinema filmlerinin yanı sıra çok sayıda televizyon dizisinde de rol aldı. Oyuncunun 19 Kasım’da hayatını kaybettiği ailesi tarafından duyuruldu.

Josh Ackland zarafetiyle büyülüyordu

Joss Ackland ya da sevenlerinin deyimiyle Joss, zarif duruşu, doğal zarafeti ve güçlü İngiliz tiyatro eğitimi sayesinde sahnede ya da beyazperdede uzun yıllar boyunca kesintisiz bir biçimde göz önünde oldu. 1949 yılında 21 yaşındayken başladığı oyunculuk kariyerini 2014 yılına kadar aralıksız sürdürdü sürdürdü.

29 Şubat 1929’da Londra’nın o zamanların fakir semtlerinden Kensington’da bir bodrum katında dünyaya gelen aktörün, drama eğitimi aldıktan sonra oyunculuk serüveni başladı. 2. Dünya Savaşı sonrası İngiltere savaşın toplumsal ve ekonomik yaralarını sarmaya çalışırken sanat da yeniden eski günlerine dönüyordu.

Gelecekte onlarca filmde rol alacak Joss Ackland, tiyatrodan beyazperdeye Ken Annakin’in yönettiği savaş filmi ‘Landfall’ ile atıldı. Kariyeri boyunca Jül Sezar’dan Winston Churchill’e, 7. Henry’den Herman Goring’e, Picasso’dan Kral Edward’a kadar pek çok tarihi şahsiyeti de canlandıran Joss Ackland, 1963 yılından beri de İngiliz dizi sektörünün aranılan isimi oldu.

1987 yapımı Michael Radford imzalı ‘Beyaz Yaramazlık’taki performansıyla BAFTA’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmişti. Türkiye’de ‘Cehennem Silahı’, ‘Kızıl Ekim’ gibi filmlerdeki performansıyla hatırlanan oyuncu, ‘Tinker Tailor Soldier Spy’ dizisinde de rol almıştı.

Müzik Radarı: Dünya hâlâ Daniel Barenboim hoşgörüsüne erişemediMüzik Radarı: Dünya hâlâ Daniel Barenboim hoşgörüsüne erişemedi