Gündem 22 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Kücükçekmece’de can pazarı: Tutsak edildikleri binadan ölüme atladılar

Avrupa umuduyla yola çıkıp İstanbul Küçükçekmece’de bir evde tutsak oldular. Hayatlarını kurtarmak için alıkoyuldukları binanın 3.katından atlayan yabancı uyruklu iki kişiden biri yaşamını yitirdi, diğeri kurtuldu. Evde 3 çocuk daha bulundu…

  • 10Haber news

İstanbul Küçükçekmece’de aralarında çocuklarında bulunduğu yabancı uyruklu bir grup, yurt dışına çıkmak için para karşılığında bir grupla anlaştı. Verilen miktarı yetersiz bulan grup, yabancı uyruklu kişilerin ellerini ve ayaklarını bağlayarak Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan 5 katlı bir binanın 3’üncü katında bir evde tutsak tuttu. İşkence gördükleri de iddia edilen yabancı uyruklu kişilerden Afganistan uyruklu 2 kişi kaçmak için 3’üncü kattan atladı. Atlayanlardan biri ağır yaralanırken, bir kişi ise binanın dışında bulunan klimanın üzerine düşerek yara almadan kurtuldu. Olay sonrası evde bulunan 3 şüpheli kaçtı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan bir kişi, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye sevk edildi. Polis ekipleri, evden bulunan 3 çocuğu ve klimanın üzerine düşen yabancı uyruklu vatandaşı polis merkezine götürdü. Ağır yaralan ve Afganistanlı olduğu öğrenilen vatandaş yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Klima ünitesine çarparak ölümden kurtuldu

Olayın ardından cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, 3’üncü kattan atlayan yabancı uyruklu vatandaşın alt katta bulunan klimanın dış ünitesinin üzerinde kaldığı görülürken, klimanın üzerinde duran vatandaşın, evde Ali baba adında bir kişi ile 3 çocuğunun bulunduğunu söylüyor.

Bir mahalle sakini, binada sürekli yabancı kişileri gördüklerini belirterek, “Her hafta sürekli yabancı birileri gidip geliyor. Mesela 3 ay önce Afrika asıllı kişiler gördük, ondan öce Suriyeli, Pakistanlı, Türkmenistanlı devamlı böyle değişik değişik insanları görüyoruz binada, girip çıkarlarken. Muhtemelen günübirlik ya da haftalık kiraya veriliyor. Bugün de bir şahsın aşağı düştüğünü gördük. Diğer şahsında aşağı düşerken birinci katta klimanın üstüne düştüğünü gördük o şahsı kurtardık.  Ondan sonra polis ekipleri, olay yeri inceleme, ambulans geldi. Biz dışarı çıktığımızda, yere düşen şahsın eli bağlıydı, klimanın üstüne düşen şahsın eli de bağlıydı. Ve ‘kurtarın’ diye bağırıyordu. Diğer şahısları da kaçarken görenler olmuş. Onların da Afganistanlı olduğu söyleniyor. Düşen şahısların da Pakistanlı olduğu söyleniyor, 3 tane çocukları vardı yukarıda. Çocuklarını olaydan sonra kurtardık. 3 tane çocuk vardı, 2 tane Pakistanlı, Pakistanlılardan birisi öldü. 3 şahıs da kaçtı. Onlarda Afganistanlıymış. Şahsı polisler aldığında,  ‘Biz buradan Avrupa’ya geçmek için geldik, 10 bin lira istediler, 10 bin lira verdik. Ondan sonra 30 bin lira istemişler, vermedikleri için dayak yediklerini işkence gördüklerini’ söylediler. Muhtemelen işkenceden sonra ya atladılar ya da birileri tarafından aşağı atıldılar” diyerek yaşananları anlattı. (DHA)

Ege'de yeni bilanço: Beş göçmen boğularak öldü, biri bebek üç göçmen kayıpEge’de yeni bilanço: Beş göçmen boğularak öldü, biri bebek üç göçmen kayıp