Gündem 22 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Üsküdar Meydanı’nda çarpıcı eylem: Bu patiklerin sahipleri Gazze’de öldürüldü

Üsküdar Meydanı'nda İsrail'in Gazze'de yaptığı çocuk katliamına dikkat çekmek isteyen grup tarafından 500 çocuk ayakkabısı bırakıldı. İsrail'in bombaladığı Gazze'de şu ana kadar 5 bin 600'den fazla çocuk öldürüldü. 

  • 10Haber news

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii önünde bir araya gelen Filistin İnisiyatifi grubu üyeleri ‘Filistinli Çocuklar İçin Yürü’ sloganıyla eylem yaptı. III. Ahmet Çeşmesi önüne İsrail’in katlettiği çocukları temsilen 500’e yakın 0-5 yaş arası çocuk ayakkabısı bırakan grup, ayakkabıların yanına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden çocuklardan bazılarının fotoğraflarıyla ‘İsrail her saatte 5 çocuğu öldürüyor’ yazılı döviz bıraktı.  ‘Filistinli çocukların ömrü bu kadarını yürümeye yetti. Çünkü işgalci İsrail onları katletti. Yolun bundan sonrasını onlar için sen yürü’ yazılarının bulunduğu kağıtlar yerlere yapıştırıldı.

“İsrail her saatte 5 çocuğu öldürüyor”

“Dünya seslerini duymuyor”

Filistin İnisiyatifi üyesi Nuriye Çakmak Çelik “Üsküdar meydanında çocuk ayakkabılarıyla bir platform oluşturduk. Amacımız İsrail saldırıyla can veren çoğu bir yaş altı bebeklerimize, çocuklarımıza dikkat çekmek. Günler geçiyor, saldırlar devam ediyor ama elektrik ve internet kesintileri nedeniyle dünya bu ölümleri yeterince duymuyor. Biz, burada en azından meydandan geçen insanlara bakın çocuklar ölüyor vurgusu yapmak istedik. Hatırlatmak istedik. Bu sessiz bir eylem. Amacımız bir farkındalık oluşturmak. Temsili çocuk ayakkabılarıyla Filistin’de Gazze’de öldürülen, şehit edilen küçük çocuklara dikkat çekmek istedik” diye konuştu.

Öldürülen çocukların fotoğrafları konuldu.

“Görmemek duymamak imkansız”

Eyleme destek veren Müzisyen Yusuf Goncagül ise, “Gazze’de büyük bir dram yaşanıyor bir buçuk aydır. Bu drama sessiz kalmak imkansız. Bu acıları duymamak, görmemek imkansız. Filistin İnisiyatifi de bugün burada güzel bir duyarlılık çalışması yapmış. Sayısı 5 bini aşmış çocuğumuz öldürüldü, katil İsrail devleti tarafından. Burada 500’e yakın çocuk ayakkabısı görüyoruz. Duygulanıyor insan görünce. Bir buçuk aydır oradaki çocukların üzerine bomba yağıyor. Bu eylemler umarım devletlerin bir an önce harekete geçmesini sağlar” diye konuştu.

Türkiye'ye kaç Gazzeli getirildi, daha ne kadar getirilebilir?Türkiye’ye kaç Gazzeli getirildi, daha ne kadar getirilebilir?