Siyaset 22 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

YRP 50+1 için temkinli: Savunmayız, karşı da çıkmayız

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik 50+1 sisteminin kaldırılmasına yönelik söylemi MHP’den sert yanıt aldı ama iktidar bloğunun küçük ortaklarından Yeniden Refah Partisi, ortadan bir tavır takındı.

  • 10Haber news

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimleri için uygulanan “50+1 şartının değişmesi isabetli olur” çıkışı siyasetin en hararetli konularından biri olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partilerin ittifak kurmasına gerek kalmayacağı bir sistem tarifi olarak yorumlanan bu çıkışa MHP’den sert tepki gelirken Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Yeniden Refah Partisi daha ortadan bir tavır takındı.

Yeniden Refah Partisi saflarına yakın zamanda katılan ve partinin genel başkan yardımcısı olan eski bakanlardan Suat Kılıç, parti genel merkezinde düzenlenen MYK toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

‘Paketi hazırlasınlar, bakarız’ çıkışı

Kılıç, bir gazetecinin cumhurbaşkanı seçimindeki 50+1 tartışmasını hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine, şunları söyledi:

“50+1’i savunacak değiliz, karşı çıkacak da değiliz. Yeni cumhurbaşkanlığı seçimine 4 yıldan fazla süre var. Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Bugün tartışmamız gereken konu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin seçim esası değildir. Eğer ki 50+1 sisteminden duyulan memnuniyetsizlik varsa hazırlamayı düşündükleri Anayasa paketinin içerisinde getirirler, biz de değerlendirmemizi yapar, fikrimizi söyleriz ama Türkiye’nin öncelikli gündemi enflasyondur, ekonomidir.”

Bahçeli'den Erdoğan'a 50+1 yanıtı: Muhtar değil, cumhurbaşkanı seçiyoruzBahçeli’den Erdoğan’a 50+1 yanıtı: Muhtar değil, cumhurbaşkanı seçiyoruz