Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
20 Temmuz 2021 Salı
1

Bir buçuk yıl sonra ilk kez yasaksız bayram

Bugün Kurban Bayramı. Türkiye koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalarla geçen bir buçuk yıl sonra ilk kez bayramı yasaksız kutluyor. Büyükşehirler boşaldı, tatil beldeleri doldu taştı. Siyasetteki gerilime bir gün ara verildi. Liderler birlik beraberlik mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram mesajında herkesin aşı olmasını istedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bayramların; insanlar arasında ayrım yapılmaması, yoksullukla mücadele edilmesi gerektiğini, adaletli ve hoşgörülü olmayı hatırlattığını söyledi. “İşte bu anlayışı, güzel ülkemiz için bir yönetim biçimi haline getirmek zorundayız. Senden-benden demeden, kimsenin inancını, yaşam biçimini sorgulamayan, 83 milyonu kucaklayan bir ülke yönetimine ihtiyacımız var” dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli “Kavganın sonu yoktur. Bu ülke hepimizin müşterek hazinesidir. Türkiye 84 milyon Türk vatandaşının has bahçesidir” diye konuştu. Arife günü şehitlikler acılı ailelerin akınına uğradı. Mezar başlarında Kuran-ı Kerim okundu. 
2

İnanılmaz sahtekarlık: Bir kadın “Ben hakimim” dedi, herkes ona inandı, hatta bir savcıyla evlendi

Antalya’da Zeliha Özdemir adlı bir kadın, savcı eşi Alper Tuncer de dahil herkesi kendisinin hâkim olduğuna inandırdı. Gerçek, 3 yıl sonra HSK atama listesinde adının bulunamamasının ardından ortaya çıktı. Savcı eşinin suç duyurusunda bulunmasının ardından kadın, 16 Temmuz’da tutuklandı. Savcı, eşi hakkında boşanma davası açarken eşini ve çevresi kandıran kadın hakkında “Resmi belgede sahtecilik ve kamu görevini usulsüz üstlenme” gibi suçlardan başlatılan soruşturma sürüyor.
3

Casusluk skandalı dünyayı sarstı, Türkiye’de 500 kişi izlenmiş

10 Haber’in cumartesi gününden beri duyurduğu casusluk skandalı giderek büyüyor. Hindistan’da hükümetin bu yazılım sayesinde muhalif politikacıları izlediğinin iddia edilmesi ülkeyi karıştırdı. Benzer şekilde Macaristan da karıştı. Dünya çapında 10 hükümetin İsrailli NSO firması tarafından hazırlanan Pegasus adlı yazılımı kullandığı öne sürülüyor. Bu ülkeler arasında Azerbaycan da var. Dünyadan 16 yayın kuruluşunun katıldığı araştırmacı gazetecilik platformu, tüm dünyadan en az 50 bin kişinin, İsrail firması NSO Group tarafından üretilen Pegasus adlı casus yazılım ile dinlendiğini ortaya çıkardı. Dinlenen kişiler arasında gazeteciler, hukukçular, siyasetçiler, iş insanları, muhalif liderler, diplomat ve askerler de var. Pegasus programı ile Türkiye’den de yaklaşık 500 kişinin takip edildiği öne sürüldü. Araştırmaya göre, 2018’de İstanbul’da öldürülen Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi rejimi tarafından dinlendi. Ayrıca listede Kaşıkçı cinayetini soruşturan İstanbul Cumhuriyet eski Başsavcısı İrfan Fidan, Ak Partili yönetici Yasin Aktay, Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Kaşıkçı’nın yakını olan Türk gazeteci, Arap-Türk Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı da yer aldı. Serbestiyet adlı web sitesi, telefonu izlenen isimlerden biri olan Hatice İsmayilova ile konuştu.
4

Herkes güvenli sanıyordu, iPhone’lara da sızıldı

İsrailli firma NSO tarafından İsrail dışında en azından 10 ülkeye satıldığı anlaşılan Pegasus adlı yazılım, sadece bilgisayar değil cep telefonu güvenliğini de tartışılır kıldı. Android telefonlar zaten güvenliğiyle meşhur değiller, bunlara her çeşit virüs sızabiliyor ama Apple için durum farklı. Bu şirketin iPhone adlı telefonu, kendine özgü işletim sistemi sayesinde daha “güvenli” kabul ediliyordu ama NSO’nun Pegasus adlı yazılımıyla ilgili yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını, iPhone’lara da sızıldığını ortaya çıkardı. Bu sebeple dün Apple hisselerinde ciddi bir düşme yaşandı ama bundan da önemlisi insanlar ceplerindeki telefonların taşınabilir gözetleme cihazlarına dönüşebildiğini öğrendi.
5

Erdoğan’ın Kıbrıs müjdesinden Külliye inşaatı çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde Yavru Vatan’a gitti. Yanında MHP lideri Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Oğuzhan Asiltürk, BBP lideri Mustafa Destici ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop da vardı. Erdoğan KKTC Meclisi’nde bir müjde vereceğini açıklamıştı. O müjdenin KKTC’de başkanlık sistemine geçileceğinden Azerbaycan tarafından tanınacağına, ülkenin isminden Kuzey kelimesinin çıkarılacağına ve Maraş’ın yerleşime açılacağına kadar pek çok senaryo yazıldı, çizildi. Ama bunların hiçbirisi olmadı. Erdoğan “Sizlere bir kaç gündür gündemde olan müjdemi vermek istiyorum. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir binası, külliyesi var veya parlamento binası var. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina İngilizlere ait gecekondu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti inşasına yakında başlıyoruz” dedi. Külliye inşaatı için Lefkoşa’daki Metehan bölgesinde TSK’nın bulunduğu bölgede 500 dönümlük arazi tahsis edildi. 
6

Ziraat Bankası gayrimenkul zengini oldu

Ziraat Bankası’nın portföyündeki gayrimenkullerdeki artış dikkat çekici boyuta ulaştı. Bankanın Mart 2021 sonu itibariyle yıllar içerisinde bireysel, ticari ve zirai alacaklar nedeniyle edindiği gayrimenkullerin miktarı 5 milyar 375 milyon TL oldu. 2017 yılı sonunda 672 milyon 899 bin lira olan söz konusu rakam 2018 yılında 1 milyar 227 milyon 120 bin liraya yükseldi. 2019 yılında ise bankanın alacaklarından dolayı edindiği gayrimenkullerin toplamı 3.8 kat artarak 4 milyar 753 milyon liraya çıktı.
7

Fatih Sultan Mehmet için yazılmış 5 bin dizelik Latince epik şiir bulundu

Osmanlı-Türk tarihi açısından müthiş bir buluş 650 yıl sonra ortaya çıktı. 1426’da İstanbul Pera’daki Venedik kolonisinde doğmuş olan İtalyan şair Gian Mario Filelfo’nun 1475 yılında yazdığı 5 bin dizelik Fatih Sultan Mehmet konulu epik şiiri, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Filiz Barın Akman ile akademisyen yazar Beyazıt Akman tarafından bulundu. Şiirin Latince tıpkı basımı 1978 yılında yapılmış, eserin orijinali ise Cenevre’de kütüphanede. Eserin bunca zamandır Latince’den başka hiçbir dile çevrilmemiş olması ve Türkiye’de kimsenin bu kitabın varlığının farkında olmaması şaşırtıcı. Eseri, İtalyan şaire Fatih’ten çok etkilenen bir Venedikli tüccar ısmarlayıp yazdırmış.
8

Deniz salyası Marmara’ya geri döndü

Yüzeydeki deniz salyası deniz çöpü toplayan araçlar tarafından toplandı diye Marmara Denizinde sorunun bittiğini sanmanın ne kadar yanlış olduğu dün Gemlik’te anlaşıldı. Yüzeydeki deniz salyası Gemlik sahillerinde, Kumla, Narlı, Kurşunlu, Gemsaz ve Kumsaz’da görüldü. Yüzeyde gözüken salya, aslında denizin altındaki planktonların ölmesi sonrası ortaya çıkan bir atık. Yani deniz salyasının kendisi zaten denizin altında ve gözükmüyor.
9

İngiltere, günde 50 bin yeni vaka ile normalleşti, Başbakan Johnson karantinada

İngiltere’de hükümet, bilim insanlarından gelen uyarılara rağmen normalleşme planının son aşamasını devreye soktu. Böylece ülkedeki salgın önlemlerinin hemen hemen tamamı kaldırılmış oldu. Ülkede maske kullanımı da zorunlu olmaktan çıktı. Uzmanlar, 50 bini aşan günlük yeni vaka sayısının önlemler kaldırılınca 200 bini bulacağı tahmininde bulunuyor. Ülkede Sağlık Bakanı Sajid Javid de koronavirüse yakalandı. Javid ile temas eden Başbakan Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak da 10 gün karantinada kalacak.
10

Türkiye’nin emojisi nazar boncuğu  

Facebook, Dünya Emoji Günü’nü kutlamak amacıyla Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojiler paylaştı. Şirketin paylaştığı bilgilere göre, Facebook’ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişiklik gösteriyor. Türkiye’de en çok kullanılan emojiler arasında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan da var.
Diğer Haberler