Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
21 Temmuz 2021 Çarşamba
1

Vaka sayısı fena sıçradı: 8 bin 780

Beklendiği gibi salgın önlemlerinin kalkmasıyla uzun bayram tatilinin bir araya gelmesi, bu arada aşı direnişinin yayılarak artması vaka sayılarını yeniden patlatmaya başladı. Salgın önlemlerini hafiflettikten sonra sadece birkaç gez 5 binin altına düşen günlük vaka sayısı dün ciddi bir patlamayla 9 bin sınırına dayandı. Gidiş iyi değil. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu rakamı gösterip vatandaştan ricacı olmayı sürdürdü.
2

“Şeyh uçmaz, mürit uçurur”: Erdoğan’ın Kıbrıs müjdesi medyayı yordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta müjde vereceğini açıklayıp sonra da bu müjdeyi “Külliye yapacağız” diye duyurması, medyanın bir bölümünü zora soktu. “Medya ombudsmanı” Faruk Bildirici, hangi gazetecilerin bu müjdeyi önceden ne olarak tahmin ettiklerinin çetelesini tutmuş, okuması eğlenceli. Serbestiyet’te Alper Görmüş, “Erdoğan neden ‘Azerbaycan Kıbrıs’ı tanıyacak’ diyemedi” diye sormuş, cevabını da vermiş. Sözcü’de Deniz Zeyrek daha serin kanlı bakmış meseleye ve Kıbrıs sorunun çözümüne odaklanmış. HaftalıkGazete’de İsmet Berkan, “Erdoğan’ın veremediği müjdeyi medya verdi” demiş. Habertürk’te Fatih Altaylı, “Ya Kanal Kıbrıs ilan etseydi” diyerek hafiften dalgasını geçmiş. En sert eleştirilerden birini KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yapmış.
3

Erdoğan açıkladı: Kabil Havaalanı için Türkiye’nin üç şartı var, biri para

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayram namazını Kıbrıs’ta kıldı. Namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havaalanının güvenliğini Türk askerinin sağlamasının sürdürülmesi konusunda ABD ile görüşmelerin devam ettiğini, Türkiye’nin üç şartı olduğunu söyledi. Erdoğan bu şartları şöyle açıkladı: “Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak, diplomatik ilişkilerde. İki, lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunları Türkiye’ye devredecek. Bir diğeri de tabii bu süreç içinde mali ve idari noktada çok ciddi sıkıntılar olacak. Bu konuda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.”
4

Rusya: İkinci parti S-400 anlaşması her an yapılabilir

Türkiye, Rusya’dan çok tartışılan S-400 hava savunma sistemlerini alırken aslında iki batarya alımı için anlaşma yaptı. Ancak bunlardan birinin finansmanı sağlandı ve o batarya da Türkiye’ye tamamen teslim edildi. Türkiye, uğradığı uluslararası baskı yüzünden 2.5 milyar dolar karşılığı Ruble ödeyerek aldığı bu sistemi kullanmıyor, depoda tutuyor. Dün Rusya’nın askeri malzeme ihracat şirketi Rosoboronexport’un yetkilileri, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedarikini içeren anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söylediler. Yetkililer, anlaşma görüşmeleri çerçevesinde finansal ve teknolojik iş birliği modellerinin de oluşturulduğunu kaydetti. Anlaşılan Türkiye ikinci batarya için de görüşmelerini sürdürüyor. İlk anlaşmaya göre bu ikinci partiyle birlikte Türkiye’ye teknoloji transferi de yapılacak, yani eğer alımı kesinleşirse bu ikinci partinin bazı unsurları Türkiye’de üretilecek ve montaj burada yapılacak.
5

Jeff Bezos uzaya gitti, geldi

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos, kendi şirketi BlueOrigin’in bir roketiyle dün epeydir beklenen kısa uzay uçuşunu yaptı. Roket ve onun ucundaki yolcu kabiniyle havalanan Bezos yerden 100 kilometre kadar yükseğe çıktı, uzayın sınırı kabul edilen bu bölgede kısa bir süre kalan araç sonra yer yüzüne başarılı bir iniş yaptı. Uçuş 11 dakika sürdü.
6

Baykar çok iddialı: 2023’te jet motorlu insansız savaş uçağı göklerde olacak

Türkiye’nin en önemli insansız hava aracı üreticisi Baykar’ın yöneticisi Selçuk Bayraktar, Bayram sabahı Türkiye’nin “MİUS” adını verdiği “Muharip İnsansız Uçak Sistemi” üretimine geçeceğini, bunun için kavramsal tasarımların yapıldığını açıkladı. Bayraktar, ilk prototipin 2023’te havalanacağını söyledi. Bu uçaklar kısa pistli uçak gemisine inip kalkabilecek ve ciddi miktarda silah taşıyabilecek.
7

Kadın sporcuları öfkelendiren iki tuhaf olay

İlk olay Birleşik Krallık’ta meydana geldi. Ülkenin en önemli para-olimpik sporcularından biri olan kısa mesafe koşucusu ve uzun atlamacı 24 yaşındaki Olivia Breen’e müsabakalarda çok kısa bir şort giydiği, onun yerine “daha uygun” kıyafet giymesi gerektiği söylendi. Breen’i uyaran yetkiliye göre şortları “çok kısa ve açık”tı. Bu olayın tam tersi yönde bir şey ise Norveç’in plaj hentbolü takımının başına geldi. Avrupa Hentbol Federasyonu, Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen turnuvada İspanya karşısında bikini altı giymek yerine tayt-şort giyen Norveç milli takımına ceza kesti. Her iki olayda da kadın sporcular kıyafetlerine yapılan müdahale nedeniyle çok öfkeli.
8

Pegasus casusluk skandalı: Fas da Macron’u izlemek istemiş

Fransız gazetesi Le Monde, bazı dünya liderleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da casus yazılım programı ile hedef alınmak istediğini bildiriyor. Gazetenin haberine göre, Fas istihbarat servisi, Macron’un kullandığı bir telefonu tanımlamayı başardı. Yazılımın Macron’un telefonuna yüklenip yüklenmediği bilinmiyor.
9

Tokyo’nun en yeni sakini

Japonya’nın başkenti Tokyo’da Şincuku istasyonunun doğu çıkışında bir binanın en üst katına monte edilen 120 metrekarelik 3D ekranda, aralıklarla görüntüsü beliren kedi, istasyondan çıkan ve kaldırımda yürüyenlere “merhaba” diyor. Yayımlanan videosu ile sosyal medyada “Şincuku kedisi” olarak tanınan ve “marifetleriyle” ilgi odağı haline gelen kedi, caddedeki reklam panoları arasında herkesin dikkatini çekiyor.
10

Cizre 49.1 dereceyi gördü

Türkiye’nin bu yaz için sıcaklık rekoru Şırnak’ın Cizre ilçesinde kırıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ilçede 49.1 derece ölçülen hava sıcaklığı Türkiye’de bugüne kadar ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.