Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
30 Temmuz 2021 Cuma
1

Türkiye yanıyor: 17 ilde orman yangını çıktı, 4 kişi hayatını kaybetti

Antalya Manavgat’ta 48 saattir süren yangın hala kontrol altına alınamazken Türkiye’nin 17 kentinden daha yangın haberi geldi. Adana, Osmaniye, Kayseri, Mersin, Marmaris ve Bodrum dehşeti yaşadı. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 17 ilde toplam 58 yangının çıktığını açıkladı. En büyük yangın Manavgat’ta. Boşaltılan mahalle sayısı 5’e çıktı. 3 kişi hayatını kaybetti. Manavgat’taki yangın kontrol altına alındı. Bodrum Güvercinlik’teki yangında iki oteldeki yerli ve yabancı turistler botlarla tahliye edildi. Toplam 4500 turist ve otel çalışanı bot ve sahil güvenlik botları tarafından karaya taşındı. Buradaki asırlık Suriye fıstık çamları yandı ama yangın söndürüldü. Marmaris’teki orman yangınında da yangın söndürmeye gönüllü olarak katılan 25 yaşındaki Şahin Akdemir hayatını kaybetti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Türkiye genelindeki yangınlarla ilgili başsavcılıklar tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. İzmir ve Balıkesir’de ormanlara girişler yasaklandı.
2

Türkiye Şahin için ağlıyor

Marmaris’te çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına katılan Şahin Akdemir’in hayatını kaybetmeden önce yangında çektiği son görüntüler ortaya çıktı. Şahin’in gönüllü olarak yangın söndürme çalışmalarına katılan personele su taşıdığını söylediği görüntüler herkesi duygulandırdı.
3

Yangın uçağı tartışması… Uçak var mı yok mu?

Orman yangınları herkesin yüreğini burkarken yangın söndürmede kullanılan uçaklar konusu da tartışılmaya başlandı. Tartışmaların odağında Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme uçak ve helikopterlerini Türk Hava Kurumu yerine Rusya’dan kiraladığı iddiaları vardı. THK bu iddiaya bir açıklamayla cevap verdi, 20 hava aracının Manavgat’taki dahil ülkenin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunduğunu bildirdi. Kurumdan yapılan açıklamaya göre 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterlerle yangınlara müdahale ediliyor. Ancak öte yandan Türk Hava Kurumu eski yöneticisi Bayram Duman, orman yangınları yaşanırken THK’nın uçaklarının bekletildiğini ifade ederek, “Bizim uçaklarımız kişisel hırslar yüzünden hangarlardan çıkarılmıyor oysa bu yangınları biz bir saatte söndürürdük” dedi. Duman, THK uçaklarının 4 bin 900 litre kapasiteli olduğunu ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihaleyi 5 bin litre üzerinden yaptığını belirterek, “İhaleye Türk Hava Kurumu giriyor ancak başka uçaklarla giriyor” dedi. Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise yangınlara müdahalede 3 uçak ve 38 helikopterin kullanıldığını söyledi.
4

Merkez Bankası: Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık

Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. Buna göre önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltildi, 2022 tahmini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e yükseltildi. Başkan Kavcıoğlu’nun “Enflasyonu düşürmek için tek başına para politikasının yeterli olmayacağı görüldü. Düşürmekle kalıcı enflasyona ulaşmak için toplumsal mutabakat ortak çaba önem taşıyor” dedi. Şirketlerin yüksek oranda zam yapmasından şikayet eden Kavcıoğlu’nun “Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık” açıklaması da dikkat çekti. Katar ve Çin merkez bankaları ile toplamda 20 milyar dolarlık swap anlaşması bulunan Merkez Bankası’nın yeni swap anlaşmaları için girişimlerde bulunduğunu açıklayan Kavcıoğlu “Tüm dünya merkez bankaları ile görüşüyoruz, özellikle ticaret açığı verdiğimiz ülkelerle swap anlaşması yapmaya öncelik veriyoruz” dedi. Kavcıoğlu brüt döviz rezervinin 105 milyar dolara geldiğini söyledi.
5

Trendyol toplam 16.5 milyar dolar değerden 1.5 milyar dolarlık yeni yatırım aldı

Çinli Alibaba’nın sahibi olduğu Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi Trendyol, 1.5 milyar dolar yeni yatırım aldı. Bloomberg’in haberine göre yatırımcılar arasında General Atlantic başı çekiyor. Japonya merkezli ünlü yatırım fonu Soft Bank’ın da yatırım yapma olasılığı bulunuyor. Son yatırım turu Trendyol’un değerini 16.5 milyar dolara çıkardı. Hepsiburada bu ay Amerikan Nasdaq borsasında 3.9 milyar dolar değerlemeyle halka arz edilmişti. Türkiye’de değeri 10 milyar dolara ulaşan bir şirket bulunmuyor. Borsa İstanbul’un en değerli şirketi Ereğli Demir Çelik’in piyasa değeri 8 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
6

İstanbul’da okul servisi ve toplu taşımaya yüzde 15 zam geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşımda kullanılan elektronik bilet fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Aynı toplantıda okul servis ücretlerine yüzde 15 zam yapılması teklifi kabul edildi.
7

Ruslar roketi ateşledi, Uluslararası Uzay İstasyonu uzayda yön değiştirdi

Uzayda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda dün çok ciddi bir durumun eşiğinden dönüldü. İstasyona yeni bağlanan Rus modülünde bağlantı sağlandıktan sonra yanlışlıkla roketler kısa süreliğine ateşlenince istasyon yörüngesinde eğrildi. Bu durum ciddi bir tehlikeydi, çünkü istasyon yörüngesinden kayabilirdi. 45 dakika boyunca ecel terleri döküldü ama istasyon sonunda yeniden eski düzlüğüne getirildi.
8

Büyük tartışma: Aşılılar salgını yayıyor mu?

Amerika’da Salgın Hastalıklarla Mücadele kurumu CDC’nin aşılılar için de kapalı alanlarda maske takılmasını tavsiye etmesi ciddi bir tartışmaya neden oldu. The Washington Post gazetesi CDC’nin bir iç dokümanına ulaştı ve bu dokümanda aşılı kişilerin salgını yaymaya devam ettikleri yazılıydı. Daha sonra CNN de bu dokümanı doğrulattı. Ancak galiba nihai haber The New York Times gazetesinden geldi. Gazetenin edindiği bilgiye göre aşılı insanlar enfekte olmasalar bile ağız ve burunlarında ciddi miktarda virüs taşıyabiliyor ve bunu yayabiliyor.
9

Kim der 56 yaşında diye?

Eski süper model Paulina Porizkova, bir süreden beri kendi Instagram hesabında fırtınalar estiriyor. Halen, senarist ve yönetmen Aaron Sorkin’le “çıkan” 56 yaşındaki Porizkova, yukarıdaki fotoğrafını Instagram’da yayınladı ve altına da, “Yaşlanmakla mücadele edin. Yaşlanmayı tersine çevirin” diye yazdı.
10

Filenin Sultanları üçüncü maçında ABD’ye yenildi

Tokyo Olimpiyatları’na Çin zaferiyle başlayan A Milli Kadın Voleybol Takımı ikinci maçında İtalya’ya 3-1 yenilmişti. Filenin Sultanları 2-0 geriye düştüğü maçta iki set üst üste kazanarak beraberliği yakalasa da maçı 3-2 kaybetti. Türkiye ABD’den set alan ilk takım oldu. ABD ise gruplarda 3’te 3 yaptı. Grupta İtalya zirvede, ABD ikinci, Rusya üçüncü, Türkiye dördüncü, Çin beşinci, Arjantin altıncı. İlk 4 sıradaki takımlar gruptan çıkacak.
Diğer Haberler