Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
13 Ocak 2022 Perşembe
1

Türkiye’ye kriz, Birleşik Arap Emirlikleri’ne fırsat: “Türkiye’de alım yapmak için harika bir zaman…”

Türkiye’nin uzun süre dış politikada gerilim yaşadığı, kasım ayında TL’nin rekor seviyede değer kaybetmesiyle eş zamanlı olarak ilişkilerin yumuşayarak 10 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) “Zayıf TL büyük yatırım fırsatı” açıklaması geldi. Financial Times’a konuşan BAE’nin devlet yatırım fonu Abu Dabi Kalkınma Holdingi Başkanı Muhammed Hasan el Suwaidi, “Türkiye’de alım yapmak için harika bir zaman. Varlık Fonu’yla görüşüyoruz” dedi. Türkiye’de finans ve lojistik alanında yatırımlarla ilgilendiklerini söyleyen Suwaidi, “Gıda açısından harika işler var, bununla da kesinlikle ilgileniyoruz” dedi. Suwaidi, Türkiye Varlık Fonu’yla, Fon’un kendi portföyünde bulunan bazı şirketler dahil, ‘birkaç fırsat’ üzerindeki görüşmelerin çoktan başladığını açıkladı.
2

Otomobile az da olsa vergi ucuzluğu geliyor

Otomobilde vergi matrah limitleri değiştirildi. ÖTV’ye esas değer 1600 cc’den küçük araçlar için üç dilime bölündü. Böylece görece ucuza satılan araçlardan daha az vergi alınması ve bunun da otomobil piyasasına kısmen de olsa ucuzluk getirmesi bekleniyor.
3

Babacan: Bu ülkede yasaklamaktan başka çözüm önerisi yok mu?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan haftalık değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla ilgili açıklamalarını “Belli ki Beştepe’de enflasyon yaşanmıyor” diye eleştirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “AYM ve Türk Tabipleri Birliği kapatılsın” sözlerini ve üniversiteli Enes Kara’nın intiharından sonra başlayan “Cemaatlere ait yurtların kapatılması” çağrılarını eleştirdi. Babacan “Biri çıkıyor Anayasa Mahkemesi’ni, Türk Tabipleri Birliği’ni kapatalım diyor, öteki çıkıp vakıfların derneklerin yurtları kapatılsın diyor. Ya siz kapatmaktan yasaklamaktan başka bir şey bilmiyor musunuz” dedi. 
4

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde: Yüzde 7

ABD’de tüm dünyanın beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yıllık enflasyon aralıkta yüzde 7 olarak kaydedildi. Böylelikle enflasyon Haziran 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bu rakamların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayında faiz artırımına başlayacağı beklentilerini destekleyebileceği belirtiliyor. Verilerden önce konuşan Fed Başkanı Jerome Powell “Yüksek enflasyon ABD’deki ekonomik toparlanma için ciddi tehdit ve enflasyonu soğutmak için daha agresif faiz artırımlarına ihtiyaç duyması halinde Fed bunu yapacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye’de enflasyon sadece bir ayda yüzde 14’e yakın arttı, yıllık oran ise yüzde 36.
5

Hürjet için seri üretim kararı alındı

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıda önümüzdeki yıl ilk uçuşu planlanan yerli jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet için ilk etap seri üretim kararı alındı. 
6

Yunanistan Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını askıya alıyor

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in hayata geçirmeyi planladığı 6 milyar Euro’luk Doğu Akdeniz Boru Hattı’nın ABD’deki Joe Biden yönetimi tarafından veto edilmesi sonrası bir önemli gelişme daha yaşandı. Yunan basınında yer alan haberlere göre, Total Energies, Exxon Mobil ve Hellenic Petroleum ortak girişimi Girit çevresindeki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarını askıya aldı.
7

Yeni vaka sayısı 77 bin 722’ye yükseldi, tüm zamanların rekoru kırıldı

Sağlık Bakanlığı’nın 12 Ocak verilerine göre son 24 saatte 422 bin 28 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 77 bin 722 oldu. 145 kişi hayatını kaybetti. Omikron kaynaklı gelişmelerin tedirgin edici olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aşıyla elde edilen sonucu, hatırlatma dozunun önemini, maske ve sosyal mesafenin olayları kontrol altına almadaki etkisini biliyoruz. O halde güç bizde” dedi.
8

“Doğum koçu” ile evde doğum yapan kadının bebeği oksijensizlikten öldü

Ankara’da, ‘doğum koçu’ tarafından evde doğum yaptırılan Ö.G.’nin (41) bebeği, ters gelerek doğum kanalında kaldı. Hastaneye kaldırılan Ö.G. ameliyata alınırken, bebeğin uzun süre oksijensiz kalması nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi.
9

Horoz ibiğinden kozmetik hammaddesi yapmak kimin aklına gelir?

Gamze Kara Mağden, Eskişehirli bir biyolog. Kesilen horozların çöpe atılan ibiklerinden hyalüronik asit üretiyor. Daha önce adını hiç duymadığınız bu doğal kimyasal, dünya kozmetik endüstrisinin önemli hammaddelerinden biri. Gamze Kara Mağden, bu üretimi için TRAngels Melek Yatırım Ağı ve Alesta AŞ’den 2020 yılında 1 milyon lira yatırım almış ve Eskişehir’deki Toptancılar İş Merkezi’nde 500 metrekarelik bir alanda üretime başlamış. Şirket ürünlerini bir yandan yerli kozmetik üreticilerine satıp ithalatı azaltmaya çalışıyor, bir yandan da yurt dışına satmaya.
10

Dünyanın en kahraman, en çok insan hayatı kurtaran faresi

Biz Türkiye’de pek farkında değiliz ama bize uzak bir ülke olan Kamboçya’nın 50 yıldır boğuştuğu çok ölümcül bir sorun var. Vietnam savaşı sırasında Amerika bu ülkeye o kadar çok bomba attı, daha sonra yaşanan. Kamboçya iç savaşında o kadar çok mayın toprağın altına gömüldü ki, bu henüz patlamamış bombalar Kamboçya’da her yıl yüzlerce can alıyor, binlerce insanı da sakat bırakıyor. O yüzden Kamboçya’daki bu patlamamış mayın ve bombaları bulmak çok önemli. Magawa, Tanzanya’da doğmuş bir Afrika faresiydi ve bu patlamamış mayın ve bombaları bulmakta onun üstüne yoktu. Belki bütün insanlık tarihinde en çok insan canı kurtarmış fareydi Magawa. Geçenlerde doğal ömrünü tamamladı bu fare ve ünlü The New York Times gazetesi onun ardından müthiş bir “ardından” yazısı yayınladı. Magawa’nın hikayesini Ertuğrul Özkök yazdı.

Boğaziçi Rektörü İnci gizli duruşmada öğrencilerden şikayetçi oldu

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 14 kişinin yargılandığı davada, rektör Prof. Dr. Naci İnci için gizli biçimde özel duruşma yaptı. Sanık avukatlarına bildirilmeyen, kimin talebiyle yapıldığı anlaşılmayan duruşmada İnci, “öğrenciler hakkında kurum adına kendisinin şikâyetçi olduğunu, bu şikâyetini aynen tekrar ettiğini” söyledi. İnci kendisine yönelik protestolar için “Bu izinsiz protesto ve gösterilerden dolayı üniversitedeki görevimi dahi icra edememekteyim” dedi.

Soylu’dan İBB bazı gazetecileri maaşa bağladı iddiası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu A Haber’de konuştu. Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başlatılan özel teftişi savundu. “İBB’nin terörle iltisaklı personellerin geçmişini bilmeme ihtimali yok. Teftiş CHP’li belediyelere özgü değil. İçişleri birçok belediyede 2 bin 32 soruşturma yaptı. Terörle iltisak ve irtibat kamudan ihraç için yeterlidir” dedi. Soylu ayrıca “Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz. Bazı gazetecilere her ay 15 bin TL, bazı gazetecilere her ay 30 bin TL maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz” diye konuştu. İBB Sözcüsü Murat Ongun “İnşallah bu kez ispat eder” yanıtı verdi.

Ak Partili üç belediye başkanına ihaleye fesat karıştırmaktan hapis cezası

Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Uludere Belediyesi ile bu ilçeye bağlı Hilal ve Şenoba belde belediyelerinin ihalelerinde rüşvet alınıp verildiği ve ihalelere fesat karıştırıldığı suçlamasıyla 32 sanık hakkında 2013 yılında açılan davayı karara bağladı. 6 Ocak’ta son duruşması yapılan davada aralarında Şırnak Uludere Belediye Başkanı Ak Partili Sait Ürek, Hilal Belediye Başkanı Ak Partili Cevher Benek ile bir önceki dönem Şenoba Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Ak Partili Sabri Babat hakkında ihaleye fesat karıştırma suçundan 3 yıldan 4 yıl 5 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verildi.

Metin Gürcan hakkındaki casusluk iddianamesi iade edildi

Casusluk suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan hakkında hazırlanan iddianame savcılığa iade edildi. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, iade gerekçesi olarak usul eksikliklerini gösterdi. Savcılık Gürcan tarafından yabancılara verildiği görüntülere yansıyan bilgilerin “devlet sırrı” olup olmadığı konusunda MİT Başkanlığı’ndan görüş almıştı. Mahkeme MİT’ten görüş alan savcılığın Milli Savunma Bakanlığı’ndan da görüş almasını; ayrıca dosyaya giren diğer dijital materyallerin incelenmesi ve görüşmelerin dökümünün ayrıntılı bir şekilde yapılmasını talep etti.

Enes’in ölümünün ardından bir mektup daha paylaşıldı

Elazığ’da tarikat yurdundaki baskı yüzünden intihar eden tıp öğrencisi Enes Kara’nın ‘ölüm çığlığı’ aynı sıkıntıları yaşayan gençlere ses oldu. Zorla başörtüsü takan ya da baskılarla başörtüleri çıkarılan kadınların buluştuğu Yalnız Yürümeyeceksin adlı platformda, Enes’in ölümünün ardından bir mektup yayınlandı. Mektup, cemaat yurdunda kalan bir genç kıza aitti ve şunlar yazılıydı: “Bu bir intihar mektubu değildir. Yaşamak istiyorum. Bu mektubu isimsiz yazıyorum, çünkü şiddet görebilirim, eğitim hakkım elimden alınabilir. Enes Kara’yı iliklerime kadar hissettim. Biz kadınlar olarak daha ağırını yaşıyoruz. Ailesinden gizli başını açan bir arkadaşımızın fotoğrafları ailesine gönderildi. Ondan bir daha haber alamadık. İlk tarikat yurdunda kaldığımda 5. sınıftaydım. Kendimi en büyük günahkar sanıyordum. Erkek kuzenimle oyun oynarken ona dokundum diye cehenneme gideceğimi düşünüp ağlıyordum. Şu an kaldığım yurtta pencereden bakmak, bahçeye çıkmak yasak. Telefon haftada birkaç saat veriliyor. Hapishaneden tek farkı, kapıda cezaevi yazısı olmaması.”

Metroda kadın yolcuya bıçak çeken saldırgana 18 yıl hapis istendi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Kasım 2021’de Kadıköy-Tavşantepe hattındaki metroda elinde bıçakla tartıştığı Senanur Damgacı ve annesi Nilgün Mihdiye Damgacı’ya yönelik hakaret ve tehdit içerikli sözler söylediği gerekçesiyle tutuklanan Emrah Yılmaz hakkında yürütülen soruşturmayı tamamladı. İddianamede Emrah Yılmaz’ın “silahla kasten yaralamaya teşebbüs”, “kasten yaralama”, “hakaret”, “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla silahla tehdit” ile mağdur ve müştekileri karşı “zincirleme şekilde silahla tehdit” suçlarından toplam 6 yıl 7 aydan 18 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Erdoğan CHP’yi eleştirdi, hapisteki Demirtaş’ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak parti grubunda CHP ve HDP’yi hedef aldı. Özgür Özel’in 4-6 yaş arasındaki çocuklara dini eğitim verilmesini Ortaçağ karanlığına benzetmesini ve Engin Özkoç kendisine yönelik “Sen FETÖ’cünün Allahısın” sözlerini hatırlattı. “Bu CHP kalkıyor, dinimize maalesef sövüyor” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu için “CHP’nin başındaki zat, artık zırvalık ötesine geçip hezeyan, yalan, iftira ve çarpıtma ile milletimizin eğlencesi haline dönüştü” diye konuştu. 2017’de öldürülen PKK’lı Volkan Bora ile çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’i kastederek Meclis’te PKK’lıları istemediklerini söyledi. “Edirne’deki (tutuklu Selahattin Demirtaş) en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” diye konuştu. Erdoğan ekonomiyi Şampiyonlar Ligi’ne çıkartacaklarını da savundu. Kılıçdaroğlu’nun canlı yayın daveti için “Ben seni muhatap alır mıyım” cevabını verdi.

Akşener: Neydin, ne oldun Erdoğan? 

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi. Akşener “Neydin, ne oldun Erdoğan? Belediye başkanlığında; sokakta aç kalan çocukların imdadına koşardın. Şimdi vatandaşı aç gezerken, lüks içinde sefa sürebilen, vicdansız bir adam oldun. Bir zamanlar, geçmiş iktidarların hatalarından ders alırdın. Şimdiyse, kendi hatasını göremeyecek kadar kör, doğruları duyamayacak kadar da sağır bir adam oldun. Milletin adamı olarak yola çıktın; Şimdi milletin karşısına çıkamıyorsun, yüzüne bakmıyorsun, sesini duyamıyorsun. ‘Nereden, nereye?’ değil mi Erdoğan” dedi. İktidarın ekonomi politikalarını da eleştiren Akşener “Aynı 128 milyar dolar meselesinde olduğu gibi yine gizli kapaklı işler yapmaya başladınız. Bu gizli kapaklı işlere merakınız, ekonomiyi daha kırılgan hale getiriyor” diye konuştu. Akşener, Enes Kara’nın intiharıyla ilgili olarak da konuştu. “Enes’i hapsedildiği umutsuzluğa kurban verdik” dedi.

Kılıçdaroğlu: Enes’in videosunu izledim, içim parçalandı

Nur Cemaati’ne ait kaldığı yurtta intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ölümü siyasetin gündeminde. Olaya sessiz kalmakla suçlanan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV yazarı Fikret Bila’ya konuştu. Enes’in videosunu izlediğini söyleyen Kılıçdaroğlu “İçim parçalandı. Çok üzüldüm. Enes gibi gençleri bizim iktidarımız kurtaracak” dedi. Olaya iki nedenle hassasiyet gösterdiğini söyleyen CHP lideri “Birincisi bilim insanlarının, psikologların bu tür olayların yazılması, konuşulması konusunda uyarısı var. İkinci olarak da yürek parçalayan bir olayı hemen sıcağı sıcağına siyasete konu etmeyi etik bulmadım. Hepsi bu” diye konuştu. 

Demirtaş’tan Enes Kara paylaşımı: Mesele yoksulluk

5 yıldan fazla süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Enes Kara’nın intiharının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Demirtaş “Enes Kara’nın intiharı çok acı. Çok üzüldüm. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Mesele yoksulluktur. Mesele hükümetin ve tarikatların yoksulluk üzerinden toplumu teslim alma politikasıdır. Bu düzeni değiştireceğiz. Hep birlikte” dedi.

Ak Partili Özkan: İnsanların evlerini araştırırsanız bunun ucu nereye varır?

Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Enes Kara’nın kaldığı yerin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından denetlenmeyen bir yer olduğunu söyledi. Özkan, söz konusu evin cemaatlerle ilgisi olmadığını, gençlerin kendi hür iradeleriyle biraraya gelerek açtığı öğrenci evi olduğunu öne sürdü. “İnsanların evleri ile ilgili araştırma yapacağız derseniz, bunun ucu nereye kadar varacaktır” diye sordu. 

HDP’li Güzel’in fezlekesi Meclis’te

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezleke TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Adıyaman’da 2017 yılında terör örgütü PKK’ya yönelik hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen terörist Volkan Bora’nın cep telefonu incelemesinde Semra Güzel ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı. Fotoğraflarının basına yansıması üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti.

Gelecek Partisi: Ak Partili 40 milletvekili ile görüşüyoruz

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ gazetesine konuştu. Özdağ; “Seçime hazır mısınız?” sorusuna “Yaptırdığımız anketlere göre yüzde 10’u aştık. Ak Parti ve MHP’den bıkan yüzbinlerce seçmen Gelecek Partisi’ni tercih ediyor. Eski ve yeni tüm vekiller Cumhur İttifakı’ndan da ucube rejimden de şikayetçi. Ak Parti’nin kazanamayacağının farkındalar. Ak Parti’den 40 milletvekili ile görüşüyoruz. Eskiler de dahil edildiği zaman bu sayı 60’ları buluyor” cevabını verdi. 

6 parti arasındaki ‘ortak metin’ krizi çözüldü

CHP, İYİ Parti, Saadet, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e yönelik yürüttükleri ortak metin çalışması kapsamında hedefledikleri son redaksiyon toplantısı iki haftadır yapılamayınca kulislerde imza krizi yaşandığı öne sürülmüştü. Kılıçdaroğlu ile Ahmet Davutoğlu’nun bir araya geldiği akşam yemeğinden sonra kriz çözüldü. 6 parti ortak metne son şeklini vermek üzere haftaya salı günü son kez biraraya gelecek.

Davutoğlu, CHP liderinden 24 saat sonra akşam yemeğinde Akşener’le buluştu

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Merkezi’nde Meral Akşener’le akşam yemeğinde bir araya geldi. Siyasi parti liderleriyle görüşmeye devam edeceğini belirten Davutoğlu “Türkiye’de birbirine hasım ve karşı kutuplar gibi görülmeye başlanan siyasi iklimi, birbiriyle konuşan, diyalog içerisinde çözüm arayan ve gençlerimizin ümitlerini yeşerten bir iklime çevirmek istiyoruz” demişti.

4 partiden ortak Kazakistan açıklaması: Her türlü desteği vereceğiz

Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekillerinin imzasıyla Kazakistan’daki olaylara ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda açıklama yapıldı. Açıklamada ülkedeki şiddet eylemleri kınandı. “Kazakistan yönetiminin halkın esenlik ve refahını daha da artırmaya yönelik reform gündemini destekliyoruz. Türkiye, Kazakistan’ın bölgenin geneli için de hayati önemdeki barış ve istikrarına her türlü desteği vermeyi sürdürecektir” denildi. 

Kılıçdaroğlu’na madencilerle görüşme izni çıkmadı

İki günlük Zonguldak ziyareti için kente giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu madencilerle kahvaltı yapıp sorunlarını dinlemek istemişti. CHP İl Başkanlığı tarafından Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkilileriyle yapılan görüşmelere rağmen buluşmaya izin çıkmadı. CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun “Kurum yetkililerinden kahvaltıya katılacak işçilerin isimleri istedik. Maalesef kibarca reddettiler. Dönüş yapan da olmadı” dedi. DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın TTK’ya bağlı maden ocağına girişine de izin verilmemişti.

EPDK’dan zamların faturaya erken yansıtıldığı iddiasına soruşturma

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ait faturaları mercek altına aldıklarını açıkladı. Yılmaz, perakende satış şirketlerinin ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre hesaplama yapmak zorunda olduğunu belirterek “Perakende şirketleri örneğin, aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı içinde ne kadar gün varsa da yine tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır” diye konuştu.

İhracatımızın miktarı arttı ama değeri düştü; ithalatımızın miktarı pek azalmadı ama fiyatı yüzde 29 arttı

İhracatta birim fiyat endeksi kasım ayında geçen yıla göre yüzde 9,7, miktar endeksi de yüzde 21,8 arttı. İthalatta ise birim fiyatlar ihracatın üç katını ifade eden yüzde 29,3 oranında artarken, miktar endeksi yüzde 1,5 azaldı. İhracat fiyatlarındaki artış kasım ayında da ithalatın altında kalırken, ihracat miktarındaki yüksek artışa rağmen ithalat miktarında düşüş kaydedildi. 

Hazine’nin borçlanma faizi 13 puan arttı 

Hazine haftanın ilk 2 gününde yaklaşık 12.5 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine bir yıl önce gerçekleştirdiği 5 yıllık sabit kuponlu borçlanma maliyeti yüzde 13.42 iken dünkü borçlanma maliyeti yüzde 26.34 oldu. Bu verilere göre Hazine’nin borçlanma maliyeti bir yıl öncesine göre TCMB’nin faiz indirimlerine rağmen 1.300 baz puan artmış durumda. Her yıl olduğu gibi yılın ilk günlerinde Hazine’nin Eurobond ihracına çıkıp çıkmayacağı piyasada takip ediliyor.

Türk Metal ile MESS arasında anlaşma sağlandı

Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki toplu iş sözleşme görüşmeleri sabaha karşı sonuçlandı. 130 bin işçiyi ilgilendiren, özel sektörün en büyük toplu sözleşmesiyle işçi maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 27.44 zam yapıldı. İkinci 6 ay için yüzde 30, yıllık toplam ise yüzde 65.67 zam yapılacak. Anlaşmayla işçi ücretine brüt 4 bin 181 lira, net yaklaşık 3 bin 554 lira zam yapılmış oldu. Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak “Türk Metal yine tarih yazdı. Kazanılmış haklarımızı geriye götürmeyi hedefleyen tüm maddeleri geri çektirdik. Size ne söz verdiysek hepsini yaptık. İşte bunun için onurluyuz, gururluyuz” dedi. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise “MESS işçisi, her zaman ayrıcalıklı olmaya devam edecektir” ifadesini kullandı. 

Oriflame’e yeni genel müdür Ebru Erkan Ayanoğlu

Dünyada 55, Türkiye’de 30. yılını dolduran ünlü kozmetik markası Oriflame, Türkiye’de yeni genel müdür ataması gerçekleştirdi. 16 yıldır Oriflame’de farklı görevler üstlenen Ebru Erkan Ayanoğlu, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Oriflame Türkiye’nin yeni genel müdürü oldu. 6 yıldır Oriflame Türkiye’nin genel müdürlüğünü üstlenen Johan Larsson ise Türkiye & Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra Oriflame Yönetim Kurulu’nun da bir üyesi olarak çalışmaya devam edecek.

ABD enflasyonu ile kripto paralar yükselişe geçti

Bitcoin, piyasalarda düşüş trendinin başlayacağının işareti olarak görülen ‘ölüm kavşağı’na doğru ilerlerken ABD’de yüzde 7 ile 1982’den bu yana en yüksek enflasyonun açıklanması hareketi tersine çevirdi. Bitcoin dakikalar içinde 43.400 dolardan 43.900 doları aştı ve günlük kazançlarını yaklaşık yüzde 5’e çıkardı. Ethereum da yükselerek 3.377 dolara çıktı ve günlük kazançlarını yüzde 8’e çıkardı. Bitcoin pazartesi günü sert bir düşüşle eylülden bu yana ilk defa 40 bin doların altını görmüş, salı gününü 42 bin doların üzerinde kalma çabası ile geçirmişti. Kısa vadeli hareketli ortalamanın (50 günlük) uzun vadeli hareketli ortalamayı (200 günlük) yukarıdan aşağıya doğru keserek altına düştüğü grafik modeline ‘ölüm kesişimi’ (death cross)  deniyor.

Fatih Birol: Avrupa’nın gaz krizini Rusya orkestra ediyor

Uluslararası Enerji Ajansı başkanı Fatih Birol, Avrupa’da yükselen enerji fiyatlarıyla ilgili olarak Rusya’yı suçladı. Birol, bu kış Avrupa’da yaşanan rekor gaz fiyatlarının oluşumunda Rusya’nın Avrupa’ya daha az gaz göndermesinin bir numaralı etken olduğunu söyledi. Birol’a göre Gazprom eski yıllara göre yüzde 25 daha az gaz yolluyor.

Boeing’in aldığı siparişler Airbus’ı geçti

ABD’li uçak üreticisi Boeing, geçen yıl aldığı 909 uçak siparişi ile Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus’ı geride bıraktı. Boeing’den yapılan açıklamada şirketin geçen yıl 909 uçak siparişi aldığı, 340 uçağı ise teslim ettiği kaydedildi. Airbus’tan yapılan açıklamada ise şirketin geçen yıl 771 uçak siparişi aldığı ve 611 uçağın teslimatını gerçekleştirdiği aktarıldı. Böylece Boeing, uçak siparişinde geçen yıl Avrupalı rakibi Airbus’ı geride bırakırken teslimatta Airbus liderliğini korudu.

Arz endişeleri nikeli 10 yılın zirvesine taşıdı

Nikel fiyatları, en büyük üretici Endonezya’nın ihracata vergiyi değerlendirdiği haberiyle 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Londra Metal Borsası’nda (LME) tüm metaller yükselirken, Nikel bu hafta Tesla’nın Talon Metals ile nikel tedariği için anlaşma yapmasıyla yükselişe öncülük etti. Nikel dün yüzde 3.6 artışla ton başına 22.80 dolar olarak Ağustos 2011’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Bakır fiyatları ise yüzde 2.6 artarak 9.976 dolardan işlem gördü. 

İsveç’te halka elektrik faturası desteği

İsveç’te elektrik fiyatları artınca hükümet 6 milyar kronluk (yaklaşık 9.1 milyar TL) destek paketi hazırladı. Buna göre her eve üç aylık 2 bin kron (yaklaşık 3 bin TL) elektrik faturası desteği verilecek. İsveç Maliye Bakanı Mikael Damberg “Olağandışı durumlar için olağandışı önlemler alıyoruz” dedi.

Volkswagen’in satışları yüzde 4.5 düştü

Alman otomotiv devlerinden Volkswagen (VW) 2021 satış rakamlarını açıkladı. Satışlar ana marka olan VW binek otomobillerde yüzde 8,1, şirket genelinde ise yüzde 4,5 oranında düştü. Buna göre ana marka VW’den 4,9 milyon; şirket genelinde ise 8,9 milyon araç satıldı. Hibrid ve elektrikli VW otomobillerde ise şirket satışları 2020’ye göre yüzde 73 artırdı. Bu kategoride satılan 369 bin araçtan 263 bini elektrikli otomobiller oldu. Elektrikli otomobillerin satışı bir önceki yıla göre ikiye katlanırken hibrid otomobillerin satışında üçte birlik artış kaydedildi. Kriz şirketin lüks markalarını ise teğet geçti. Satışlar Skoda’da yüzde 12,6, elektrikli otomobil ID Buzz’da yüzde 3,2, Audi’de yüzde 0,7 gerilerken Porsche’nin satışları yüzde 10,9 arttı. Seat satışlarında yüzde 10,3’lük artış kaydedilirken lüks markalar Bentley, Bugatti ve Lamborghini satışlarında da artış eğilimi sürdü.

NATO: Rusya yönetimiyle aramızdaki farklılıkları aşmak zor

Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 bin asker yığmasının ardından ABD ile Rusya temsilcileri pazartesi günü Cenevre’de görüşmüştü. Bu görüşmeden sonra “Avrupa’nın güvenliği” için başlatılan diplomatik sürecin ikinci ayağı kapsamında NATO-Rusya Konsey toplantısı Brüksel’de yapıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Moskova ile aralarında Avrupa’nın güvenliği konusunda aşılması zor büyük farklılıklar olduğunu söyledi. Stoltenberg “Yeni bir silahlı çatışma gerçek bir risk. Rusya ile diyalogdan yanayız. Ancak müzakerelerde sonuç alınmazsa, NATO silahlı çatışma riskine de hazırlıklı olmalı” dedi.

ABD’li senatörlerden Rusya’ya karşı yaptırım tasarısı

ABD Senatosu’nun Demokrat üyeleri, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlere girişmesi halinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve kilit bankacılık kurumları dahil Rus hükümeti ve ordusunun üst düzey yetkililerine kapsamlı yaptırımlar getirecek bir tasarı açıklamaya hazırlanıyor. Tasarı hazırlığına ilişkin açıklama Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez tarafından yapıldı. Menendez “Bu yasal düzenleme, Kremlin Ukrayna’yı yeniden işgal etme tehdidinde bulunurken ABD Senatosu’nun buna sessiz kalmayacağını net biçimde ortaya koyuyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşini şok eden telefon: Kocan seni bir erkekle aldatıyor

Fransa’da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ‘dedikodu savaşı’ yaşanıyor. Son hedef ise koltuğunu koruma ihtimali yüksek olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (44) oldu. Fransız BFM kanalına göre, Cumhurbaşkanı’nın eşi Brigitte Macron (68), geçen ay Elysee Sarayı’nda gizemli bir telefon aldı. Telefondaki kişi, ismini söylemeden “Kocan şu an bir erkekle birlikte” dedi. Hemen telefonu kapatan Brigitte Macron “Beni arayıp bunu söylemeye nasıl cesaret ediyorlar. Nasıl bana ulaşabiliyorlar” diye bağırdı. Geçen ay da Brigitte Macron hakkında “erkek olarak doğduğu ve cinsiyet değiştirdiği” iddası ortaya atılmıştı.

Almanya, Irak’taki askerlerinin görev süresini 31 Ekim’e uzattı

Alman hükümeti, askerlerinin Irak’ta DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu çerçevesinde görev süresini 31 Ekim’e kadar uzattı. ABD’nin bölgede 500 kadar askeri var. Alman ordusunun DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu çerçevesinde Suriye hava sahasında yürüttüğü görev 2020 yılı Mart ayında sona ermişti. Bu misyonda Tornado keşif uçakları görev yapmıştı. Yeni görev tanımında yer almaması nedeniyle Alman ordusunun Suriye’deki görevi de resmen sona erdi. Alman ordusunun Ürdün’deki ikmal üssündeki varlığı da devam edecek.

Almanya’dan Telegram’a kapatma uyarısı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser (SPD) “Alman yasalarını göz ardı etmeye devam ettiği” durumda mesajlaşma uygulaması Telegram’ı kapatabileceklerini söyledi. Feaser, Die Zeit gazetesine verdiği demeçte “Bu ihtimali dışlayamayız. Kapatma seçeneğini ciddi bir son çare olarak tutuyoruz. Bu yüzden öncelikle diğer bütün seçeneklerin başarısız olduğunu görmemiz lazım” dedi. Almanya’da radikal gruplar nefret söylemlerini ve komplo teorilerini, servis sağlayıcının herhangi bir müdahalesi olmadan Telegram üzerinden yayabiliyor. Ancak Almanya’daki Ağ Uygulama Yasası gereğince sosyal ağ sağlayıcıları suç unsuru taşıyan içerikleri uzaklaştırma konusunda yükümlü. Feaser Telegram’ın da bu yasayı uygulaması gerektiğini vurguladı.

Macaristan’da seçim öncesi 6 temel gıdaya fiyat sınırlaması getirildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülke tarihinin en çekişmeli seçimlerine hazırlandığı bu günlerde enflasyondaki tırmanışın önüne geçmek için altı temel gıda maddesinde fiyatların sınırlandırılması talimatını verdi. Orban sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda fiyat sınırlandırmasının uygulanacağı temel ürünleri şeker, un, ayçiçek yağı, tavuk göğsü, domuz budu ve süt olarak açıkladı. Orban’ın talimatına göre bu ürünler gelecek aydan itibaren 15 Ekim’deki fiyatlar üzerinden satılacak. Otoriter uygulamaları nedeniyle AB’nin tepkisini çeken Orban’a karşı 6 muhalefet partisi Peter Marki-Zay’ın adaylığında anlaşmıştı. Macaristan’da kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 7.4’lük artışla son 14 yılın zirvesine çıkmıştı. 

8 ülke aidatını ödeyemedi, BM’de oy kullanma hakkını kaybetti

Birleşmiş Milletler Şartı’nın 19’uncu maddesine göre, bir ülkenin örgüte olan aidat borcu, son iki yılda yaptığı ödemeden fazlaysa o ülkenin BM Genel Kurulunda oy kullanma hakkı askıya alınıyor. BM Genel Kurulu Başkanı Sözcüsü Paulina Kubiak, BM üyesi 11 ülkenin örgüte olan ödemelerini geciktirdiğini, bu ülkelerden 8’inin dün itibarıyla oy kullanma hakkını kaybettiğini söyledi. BM Genel Kurulu’nda oy kullanma hakkını kaybeden ülkeler arasında İran, Venezuela, Sudan, Kongo, Gine, Papua Yeni Gine, Antigua ve Barbuda, Vanuatu yer aldı.

Bakan Koca: Artık sadece semptom gösterenlere PCR testi yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Omikron varyantının Türkiye’de baskın hale geldiğini söyledi. Vaka sayılarında 4 kat, hastaneye yatışlarda yüzde 10 artış olduğunu belirtti. Bilim Kurulu’nda bundan sonra üç doz aşı olan temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildiğini açıkladı. Pozitif vakalar 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın sokağa çıkabilecek. Tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğu da kaldırıldı. Artık sadece semptom gösteren kişilere PCR testi yapılacak. 

Turkovac aşısı, Faz-3’te 1182 kişiye uygulanmış

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serhat Ünal ve Prof. Mine Durusu Tanrıöver yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 sonuçlarını açıkladı. 1182 gönüllü üzerinde araştırma yapıldığını belirten Prof.  Tanrıöver “Coronovac (Çin aşısı) ile Turkovac’ın yan etkileri aynı. Turkovac en az onun kadar güvenli ve etkin” dedi. Biontech’in Faz-3 çalışmalarında 44 bin kişiye, Sinovac’ta ise 60 bin kişiye aşı yapılmıştı. Prof. Mehmet Ceyhan açıklanan son bilgileri yeterli bulmadı. Prof. Ceyhan “Hiç yoktan iyidir diyelim ama projenin başında 40 bin 800 vakayla çalışacaklarını açıkladılar. Açıkçası 1182 vaka bilimsel anlamda uluslararası bilim dünyası için bir anlam taşımaz” dedi.

ABD’den sonra bir rekor da Almanya’dan

Almanya’da Omikron varyantının yol açtığı günlük vaka sayıları, ilk kez 80 bini aştı. Ülkede önceki gün 80 bin 430 yeni vaka tespit edildi. Münih’teki bir klinikte ise 1800 kişiye tarihi geçmiş koronavirüs aşısı yapıldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili 2 kişi görevden alındı.

Bulgaristan’da aşı karşıtları parlamentoyu bastı

Bulgaristan’da koronavirüs önlemlerine karşı çıkan bir grup başkent Sofya’da parlamento binasının önünde protesto gösterisi düzenledi. Polisin parlamento önünde kurduğu barikatı aşarak binaya girmeye çalışan eylemciler, 4 polisin yaralanmasına neden oldu. Yaralanan polislerden biri hastanede tedavi altında. Eylemler nedeniyle milletvekilleri parlamentoyu terk etti. Aşılama oranının çok düşük olduğu Bulgaristan’da 11 Ocak’ta 7 bin 72 yeni vaka tespit edilerek tüm zamanların rekoru kırıldı.

Biden’ın tıp danışmanı: Omikron er ya da geç herkese bulaşacak

ABD’li immünolog ve ABD Başkanı’nın Baş Tıp Danışmanı Antony Fauci de Omikron varyantının er ya da geç herkese bulaşacağını savundu. Fauci “Bulaşıcılığının sıradışı ve benzersiz etkinliğiyle Omikron herkese sirayet edecek” dedi. Bir düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) yaptığı konuşmada Fauci aşılıların da Omikron’la enfekte olacağını vurguladı, ancak bu kişilerin çoğunun hastaneye yatmak zorunda kalmadan ya da hayatını kaybetmeden hastalığı hafif atlatacağını belirtti.

BioNTech omikron varyantına karşı özel aşı üretiyor

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ABD merkezli ortağı Pfizer ile birlikte özel olarak omikron varyantına karşı etkili koronavirüs aşısı geliştirmek için çalışmalara başladı. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, söz konusu aşıyı ABD’li yatırım bankası J.P. Morgan’ın bir konferansında duyurdu ve aşının klinik deneylerine ocak ayının sonunda başlanacağını söyledi. Şahin “Resmi onaylar alındıktan sonra Mart ayına kadar aşıyı piyasaya süreceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Zonguldak’ta 600 bin kişiye bir onkolog kaldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin tek Medikal Onkoloji Medikal Onkoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Hüseyin Engin’in istifa etmesi üzerine kentte kadrolu medikal onkoloji uzmanı sayısı bire düştü. 600 bin nüfuslu kentte bulunan kanser hastalarına Atatürk Devlet Hastanesi’nde görevli tek tıbbi onkolog bakmaya başladı. Hastanede hastalar gece geç saatlere kadar kuyruk bekliyor.

Pandemide prezervatif kullanımı yüzde 40 azaldı

Dünyanın en büyük prezervatif üreticisi Karex’in CEO’su Goh Kiat, pandemide prezervatif satışlarının yüzde 40 düştüğünü belirtti. Kiat “İnsanlar ailece eve kapanınca daha az seks yapıldı” dedi.

Hrant Dink için “Hafıza Yetersiz”

Hrant Dink, ölümünün 15’inci yılında “Hafıza Yetersiz” filmi ile anıldı. Belgesel sinemacı ve yazar Ümit Kıvanç tarafından tasarlanıp kurgulanan filmin ilk gösterimi dün akşam Cemal Reşit Rey’de yapıldı. 60 dakika süren belgesel filmde Hrant Dink’e ve sözüne yaşam alanı tanımayan sistemin nerelerde ‘hata verdiği’ gözler önüne serildi. Hrant Dink’in farklı dönemlerde yaptığı konuşmaları çeşitli görsellerle bir araya getiren belgeselde, Dink’in yaşadığı süre boyunca savunduğu değerler kendi sesinden, kendi sözüyle anlatıldı.

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri açıklandı

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere 2022’de takdim edilecek Sinema Onur Ödülleri’nin sahipleri belirlendi. Festivalin Sinema Onur Ödülleri bu yıl Meral Çetinkaya ile Gülsen Tuncer’e verilecek. Ödüller, 7 Nisan gecesi yapılacak 41. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde sunulacak. Festival İKSV tarafından 8-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek.

HBO Max de Türkiye’ye geldi, kendine genel müdür seçti

Bu yıl Türkiye’de erişime açılacak olan Amerikan film ve dizi platformu HBO Max’in Türkiye Genel Müdürü Barış Zavaroğlu oldu. Zavaroğlu, HBO Max’in Türkiye Genel Müdürü olarak, platformun Türkiye’ye erişime açılması üzerine çalışmalar yapacak. Zavaroğlu, daha öncesinde Turkcell’in platformu TV+’ın genel müdürü ve Fox Türkiye’nin CMO’suydu.

Örümcek Adam Oscar’ı sunacak

Sinemanın en çok ilgi gören ödülleri olan Oscar’lar 27 Mart’ta dağıtılacak. 3 yıldır sunucusuz yapılan tören bu yıl değişecek. Töreni Örümcek Adam filminde başrol oynayan İngiliz aktör Tom Holland (25) sunacak.

Penelope Cruz, kocasıyla birlikte müzikalde oynamak istiyor

Oyuncu eşi Javier Bardem’i Being the Ricardos filminde şarkı söylerken görünce çok beğendiğini söyleyen Penelope Cruz, hayalinin, Bardem ile aynı müzikalde oynamak olduğunu söyledi. Cruz, “Kocamı Being the Ricardos’ta şarkı söylerken izledim ve inanılmaz bir iş çıkarmıştı!” ifadelerini kullandı. Being the Ricardos filmi, Amerikalı ünlü TV yıldızı Lucille Ball’un hikayesini anlatıyor ve Türkiye’de Amazon Prime’da izlenebiliyor.

Don’t Look Up rekora koşuyor

Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın başrollerini paylaştığı Adam McKay filmi, ‘Don’t Look Up’ Netflix’te tüm zamanların en çok izlenen 2. filmi oldu. Film, bugüne kadar 321.5 milyon saat izlendi. Kısa zamanda Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan ve ismi Oscar ödülü için de geçen Don’t Look Up’ın süresi ise 2 saat 25 dakika.

Elm Sokağında Kabus’un çekildiği ev 3 milyon dolara satıldı

Yönetmenliğini Wes Craven’in üstlendiği Elm Sokağında Kabus, korku türünde sinema tarihine damga vuran filmlerden olmuştu. Los Angeles’ta North Genesee Bulvarı’nda yer alan filmin geçtiği ev 3 milyon 250 bin dolara satışa çıkmıştı. 2 milyon 980 bin dolara satıldı.

Yavru pandalar ilk kez görücüye çıktı

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Ueno Hayvanat Bahçesi’nde 23 Haziran 2021’de doğan erkek ‘Xiao Xiao’ ve dişi ‘Lei Lei’ görücüye çıktı. Aralık 2021’deki kurayla belirlenen 1080 hayvansever, 13 ve 14 kilogramlık dev panda yavrularını, anneleri ‘Şin Şin’ ile görme fırsatı buldu. Kovid-19’a karşı yavruları sadece bir dakika görebilen şanslı hayvanseverlerin heyecanları yüzlerine yansıdı. Yavruların, salgın sebebiyle sadece 3 gün boyunca sınırlı sayıda izleyici tarafından görülebileceği kaydedildi. Tokyo Valisi Koike Yuriko, isimlerin birleştirildiğinde ‘parlak şafaktan geleceğe doğru’ anlamı taşıdığını açıklamıştı.

Türkiye’den dünyaya bir hediye

Bartın Üniversitesi’nden Dr. Bilge Tunçkol ile arkadaşları, Bolu Yedigöller Milli Parkı’nda yeni bitki türü keşfetti. Dünyada ilk kez görüldüğünü belirttiği bitki türü ile ilgili bilgi veren Tunçkol, “Keşfedilen bitki türü; gösterişli renkte çiçeklere sahip olan ve oldukça sınırlı bir alanda, bazaltik ve kireç taşı kayalık habitatlarda bulunuyor” dedi.

Günde 5 saatimizi telefon ekranında geçiriyoruz

Mobil uygulamaların kullanımını takip eden App Annie isimli şirketin yaptığı araştırmaya göre insanlar günde ortalama 4,8 saati mobil telefonlarında geçiriyor. İngiltere’nin medya denetim kurumu Ofcom, 2020 yılında benzer bir oran tespit etmişti, ancak onların verilerine televizyon izleme süresi de dahil edilmişti. App Annie’nin yaptığı araştırmaya göre insanlar 2021 yılında mobil uygulamalara 170 milyar dolar harcadı, uygulamalar 230 milyar defa indirildi. Araştırma, TikTok’un dünya çapında en çok indirilen uygulama olduğunu, kullanıcıların 2020 yılına kıyasla TikTok’ta yüzde 90 oranında daha fazla vakit geçirdiğini saptadı.

Amerikan hükümeti, Facebook’u parçalamak istiyor

Facebook, ABD’deki tekelleşme karşıtı yasaları çiğnediği gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu tarafından dava ediliyor. Tüketici haklarını ve rekabet ortamını korumakla görevli olan kurum, Meta adını alan şirketin Instagram ve WhatsApp’ı elinden çıkarmasını istiyor. Benzer bir girişim, delillerin yeterince ortaya konulamaması nedeniyle Haziran ayında reddedilmişti. Federal Ticaret Komisyonu’nun yenilediği dosyalar bir federal hakim tarafından incelendi ve bir sonraki aşama için yeterli bulundu.

Fenerbahçe sezon sonuna kadar İsmail Kartal’ı göreve getirdi

Löw, Schmidt ve Jesus’la temasa geçen sarı lacivertli yönetim, sezonu 60 yaşındaki eski teknik direktörü İsmail Kartal’la tamamlama kararı aldı. 2014-2015 döneminde Fenerbahçe’yi çalıştıran Kartal 46 maçta 30 galibiyet, 10 beraberlik ve 6 mağlubiyet almıştı. 2.18 puan ortalamasına ulaşan Kartal, Fenerbahçe’de bu sayıya ulaşan tek yerli hoca konumunda. Kulüpten yapılan açıklamada geçiş dönemi vurgusu dikkat çekti. “Bu geçiş döneminde camiamızın önemli değerlerinden biri olan, kulübümüze hem futbolcu hem de teknik direktör olarak hizmet etmiş İsmail Kartal ile temasa geçilmiştir. Sezonun geri kalan dönemi için anlaşma sağlanmıştır” denildi.

Beşiktaş turu üçüncü maça bıraktı

Beşiktaş Icrypex Erkek Basketbol Takımı, FIBA Şampiyonlar Ligi play-in mücadelesi ikinci maçında, sahasında İsrail temsilcisi Hapoel U-Net Holon’a 72-70 mağlup oldu. Son 16 turuna adını yazdıracak takımı, İsrail’de yapılacak 3. maç belirleyecek.

Afrika Kupası’nda hakem maçı iki kere erken bitirdi

Afrika Uluslar Kupası F Grubu ilk maçında Tunus ile Mali karşı karşıya geldi. 58’inci dakikada Mali 1-0 öne geçti. Zambiyalı hakem Janny Sikazwe 85. dakikada maçı bitirdi. Uyarıların ardından maç yeniden başladı. Ancak hakem Sikazwe bu kez de maçı 89. dakikada bitirdi. Tunus yedek kulübesi sahaya girdi. Hakem soyunma odasına gitti. Afrika Futbol Konfederasyonu maçta kalan dakikaların yeniden oynanması için karar verdi. Bu karar sonrasında Malili futbolcular sahaya geri döndü. Tunuslu futbolcular maça çıkmayı reddetti. Maçın 1-0 Mali lehine sonuçlanmasına karar verildi.

Cem Bölükbaşı Formula 2’de yarışan ilk Türk pilot olacak

2017’den itibaren gamer (oyuncu) olarak e-spor dünyasında yakaladığı başarıların ardından 2019’da profesyonel yarışlara katılarak dünyada bir ilke imza atan 23 yaşındaki milli sporcu Cem Bölükbaşı, 2022 sezonunda Formula 1’in destek serisi Formula 2’de mücadele edecek. Çek takımı Charouz Racing System’le yarışacak milli sporcu İstanbul’daki  basın toplantısında konuştu. e-spor dünyasından Formula 1’e geçen dünyadaki ilk yarış pilotu olmak istediğini söyledi.  

İtalya’da Süper Kupa İnter’in

Futbolda İtalya Süper Kupası finalinde Inter, normal süresi 1-1 sona eren maçta uzatma devrelerinin son dakikasında bulduğu golle Juventus’u 2-1 yenerek kupayı kazandı.

İspanya’da Real Madrid, İngiltere’de Chelsea kupa finalisti oldu

İspanya’da Süper Kupa yarı finalinde Barcelona’yı uzatmalarda 3-2 yenen Real Madrid finale çıktı. İngiltere Lig Kupası yarı final rövanşında Chelsea, deplasmanda Tottenham’ı 1-0 yenerek son iki takım arasına adını yazdırdı.