Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
21 Ocak 2022 Cuma
1

İstanbul’a Izlanda soğuğu geliyor; Boğazda bile 20 santim kar bekleniyor

İstanbul’un bugünden itibaren İzlanda alçak basın sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor. Tahminlere göre, sıcaklıklar Cuma akşam saatlerinden itibaren hissedilir derecede düşecek. Devam eden günlerde de eksi derecelerde seyredecek. İstanbul’da cuma gece yarısından sonra kuvvetli kar yağışı bekleniyor. İstanbul Belediyesi’ndan yapılan açıklamada genellikle daha az kar yağışı alan Boğaz kıyısındaki ilçelerde bile 10-20 santim kar beklendiği söylendi. AKOM’a göre kar bu akşam 18.00 sularında başlayacak. Kar pazar günü dahil yağacak.
2

İran gazı kesti, Botaş tüketimi sınırladı, üretimde ve ısınmada ciddi sıkıntı var

İran’ın arıza nedeniyle 10 gün doğal gaz veremeyeceği bildiriminde bulunduğunu duyuran BOTAŞ, “Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır” açıklaması yaptı. Yani Botaş elektrik üretimi için ve sanayinin üretim için kullandığı gazı azaltarak verecek. Bu durum sanayinin her alanı için ciddi sıkıntı demek. Nitekim Botaş’ın ardından bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaparak, doğalgaza dayalı elektrik santrallerine gaz verilememesi kaynaklı olarak elektrik arzında da sıkıntı oluşacağını ve sanayi kuruluşlarına elektrik kısıtlaması yapılacağını duyurdu. Yani sanayiye sadece gaz değil elektrik de az verilecek. Bu duruma tepki gösterenlerden biri, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan oldu. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, doğalgaz kısıntısının üretim üzerinde büyük bir stres yaratacağına işaret etti.
3

“Belalısı” geldi, genç hemşireyi öldürdü

Kartal’da bir aile sağlığı merkezinde çalışan 33 yaşındaki hemşire Ömür Erez, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Erez’in katil zanlısı başlangıçta kaçtı ama polis onu kısa sürede yakaladı. Katil, bütün kadın cinayetlerine olduğu gibi tanıdıktı, uzun süredir Ömür Erez’i rahatsız ediyordu, Erez onun için “Belalım” diyordu. Katil, genç kadınla evlenmek istemiş ama genç kadın bunu kabul etmemişti. Cinayetten hemen önce de Ömür Erez komşusuna haber vermiş, “Belalım geldi aman buraya gel” demişti ama 39 yaşındaki Rahmi Uygun elindeki tabancayı çekti, beş el ateş edip genç kadını öldürdü. Olay üzerine Türkiye’de büyük bir infial yaşandı. Sağlık Bakanı ilerleyen saatlerde katil zanlısının yakalandığını duyurdu. Zanlının polisteki ilk ifadesi de belli oldu.
4

Türkiye, Ukrayna krizinde arabulucu olmak istiyor

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan ve bütün dünyanın endişeyle izlediği krizde Türkiye arabulucu olmak istiyor. Bu konuda ilk işareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında verdi, Ukrayna ve Rusya liderlerini İstanbul’da buluşturmak istediğini söyledi. Bu açıklamaya Kremlin’den ilk cevap sözcü Dimitri Peskov’dan geldi, Peskov, Rusya ve Ukrayna arasındaki temel farkın Minsk Anlaşması’nın uygulanması konusunda Kiev’in yavaş hareket etmesi olduğunu söyledi. Peskov devamla, “Eğer Türk ortaklarımız Kiev ve ABD’yi ilgili anlaşmanın uygulanması için etkileyebilecek durumdaysa bunu ancak memnuniyetle karşılayabiliriz” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Peskov’un sözünü ettiği Minsk Grubu toplantısının İstanbul’da yapılacağı da kesinleşti ama henüz tarihi belli değil.
5

Salgından kötü haber: Omikron sürü bağışıklığını getirmeyecek

Bütün dünyanın umudu mikronun hızlı yayılması sayesinde oluşacak bağışıklık hücrelerinin bir çeşit sürü bağışıklığı yaratması ve salgının sönüp gitmesiydi ama bu ümitler boşa çıkmış olabilir. Kamu sağlığı yetkilileri, pandeminin başlangıcından bu yana, toplumlarda nüfusun büyük bir oranının virüse yakalanması ya da aşı olması durumunda, sürü bağışıklığına ulaşılacağı ve bu sayede virüsün yayılmasının duracağı görüşüne vurgu yapıyordu. Ancak Delta ve sonrasında da Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla beraber, daha önce aşı olan ya da Covid-19’u atlatan çok sayıda kişinin de yeniden enfeksiyon kapması, sürü bağışıklığı beklentilerini azalttı.
6

İstifa ettiği konuşulan TÜİK Başkanı demeç verdi, “Enflasyonda yanlışa imza atmam” dedi

Türkiye iki gündür bir kulis haberini konuşuyor, gazeteciler “istifa toto” oynuyor. İddiayı ilk olarak Habertürk’te Fatih Altaylı ortaya atmış, “Çok önemli bir isim istifa etti” demişti. Diken adlı haber portalı, adını vermediği bir Ak Partili kaynağa dayanarak bu ismin Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Sait Erdal Dinçer olduğunu yazmıştı. Dün başka gazeteciler de Dinçer’in adını verdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dinçer’in açıkladığı enflasyon rakamlarından memnun olmadığını öne sürdü. Bu isimlerden biri Emin Çapa idi, bir başkanı ise İsmail Saymaz. Ancak dün bir de sürpriz yaşandı, TÜİK Başkanı Dünya gazetesinin YouTube kanalına bir demeç verdi, “Enflasyon hesabında bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum” dedi. Onun bu sözlerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu çok kızdı, “Bürokrasinin çürüdüğünü biliyorum. Saraydan alınan talimatla enflasyon rakamı açıklanıyor. Bunlar markete, pazara gitmiyorlar mı? Yumurtanın, yağın fiyatını görmüyorlar mı? ’84 milyonun ahını alamam’ diyor zaten ahını aldınız geriye vahı kaldı” karşılığını verdi. Eğer istifa eden bürokrat Dinçer ise bu son demeci onun Cumhurbaşkanı’nın isteklerini yerine getirmeyeceği anlamına geliyor. Ancak akşam saatlerinde istifa toto başladı, bazı gazeteler ve web siteleri istifa eden bürokratın Merkez Bankası Başkanı Şahap Avcıoğlu olduğunu iddia etmeye başladı.
7

Merkez, faiz indirimi yapmadı, enflasyon için papatya falı açtı

Merkez Bankası Para Kurulu bu ay faiz indirimi yapmadı, böylece eylül ayında başlayan faiz indirimi süreci durmuş oldu. Banka Para Kurulu’nun yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enflasyon önümüzdeki aylarda düşmeye başlayacak” görüşünü tekrar eden ifadeler yer aldı, “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir”  dendi. Ancak enflasyonda “baz etkisi”nin sona ermesi için en azından yaz aylarına kadar beklemek gerekecek; çünkü geçen yılın ilk yarısında Merkez Bankası faizi yüzde 19’da olduğu için aylık enflasyon rakamları da düşüktü. Yani Merkez Bankası aslında tersinden baz etkisi bekliyor, yüksek aylık enflasyon rakamlarının çıkıp yerine görece daha düşük rakamların gelmesiyle fiyatların artış hızı yavaşlamış gibi olacak. Ama bu da yılın ikinci yarısında olabilir ancak. Merkez Bankası Para Kurlu’nun bir başka ilginç iddiası da, “Büyümenin sürdürülebilir bileşenlerinin arttığı” mesajına yansıdı. Pek çok uzmana göre enflasyon nedeniyle iç pazar kısıtlanacağı için büyümeye tek kaynak yine ihracat için yapılan üretim olacak, yani değişen çok fazla bir şey olmayacak. Dünya gazetesinden Şebnem Turhan bir dizi uzmanla Merkez Bankası’nın “başlayacak” dediği dezenflasyonist süreci ve Para Kurulu karar metnini konuşmuş.
8

Domuzdan böbrek nakli denemesi

Genetiği değiştirilip insan vücudu tarafından reddedilme ihtimali azaltılmış organlar için domuzlar iyi bir kaynak olabilir mi? Galiba olabilir. İki hafta önce ABD’nin Maryland eyaletinde doktorlar bir domuz kalbini insana naklettiler ve kalp şimdilik sorunsuz çalışıyor. Şimdi de Alabama Üniversitesi’nden doktorlar yine böyle genetiği değiştirilip insan vücudu tarafından reddedilme ihtimali azaltılmış domuz böbreklerini beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastaya naklettiler. Bu kuşkusuz bir deneme. Eğer başarılı olur, böbrek beyin ölümü gerçekleşmiş ama hastanede hayatta tutulan bu kişide çalışırsa bu yılın sonlarında gerçekten böbrek nakline ihtiyaç duyan hastalarda denemeler başlayacak. Yöntemin başarılı olması ve yaygınlaşması dünya çapında milyonlarca böbrek hastası için büyük bir ümit.
9

Karadelik sadece yıldızları yutmuyor, yenilerinin doğmasına da yardım ediyormuş

Karadelikler, devasa yıldızların kendi kütlelerinin içeri çökmesiyle oluşan çok özel fenomenler. Öyle yüksek bir kütle çekim gücü oluyor ki, evrendeki en hızlı varlık olan ışık bile bu kütle çekiminden kaçamıyor, zaten o yüzden isimleri karadelik. Her karadeliği bir de “olay ufku” var. Bu “ufuk” çizgisini geçen hiçbir nesne karadeliği içine düşmekten kendini kurtaramıyor ama bu olay ufku çizgisi üzerinde de çok sayıda yüksek enerjili parçacık uzayda muazzam hızlarla dönüyor. NASA’nın uzaydaki Hubble teleskopunun yaptığı bir gözlem, bu olay ufkundaki hızlı dönüş hareketi sırasında bazı parçacıkların oradan uzaklaşıp yeni bir yıldız oluşumuna katkıda bulunduklarını gösterdi. Bu müthiş gözlem ilk kez yapılıyor ve böylece karadeliklerin etraflarındaki yıldızlar dahil her şeyi yutmalarının yanısıra zaman zaman yeni bir yıldızın doğumuna yardımcı olduklarını da gösteriyor.
10

Galatasaray’da çöküş durmuyor, taraftar öfkeli

Spor Toto Süper Lig’de 22. haftanın kapanış maçında konuk ettiği Kasımpaşa’ya 3-1 yenilen Galatasaray, kötü gidişe son veremedi. Maç sonunda taraftar yönetimi istifaya çağırdı. Sosyal medyada da Galatasaray yönetimine büyük tepki vardı.

Tüm yurtta soğuk ve kar alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın, bu hafta sonundan itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olmasının beklendiğini bildirdi.

Soğuklar bastırdı, kalorifere yapıştık, doğal gaz tüketimi patladı

Türkiye’de kar yağışı ve soğuk hava şartları nedeniyle artan talep sonucunda önceki gün yaklaşık 288 milyon metreküp doğalgaz tüketimiyle tüm zamanların rekoru kırıldı. BOTAŞ verilerinden derlenen bilgilere göre, doğalgaz tüketiminde günlük rekor daha önce 280 milyon metreküple 19 Ocak 2021’de gerçekleşmişti.

Yarıyıl tatili başlıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, 24 Ocak- 4 Şubat’ta 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı yarıyıl tatilini yapacak. Salgın nedeniyle iki yıl aksayan eğitim bu yıl yüz yüze sürdürülüyor.

Kadınlar, lokantaya da bara da erkeklerden çok gidiyor

Ertuğrul Özkök, eşinin adına gönderme yapan “Tansu’ya Mektuplar” başlığı altında yazılarını sürdürüyor. Yazılarını “newsletter” olarak geniş bir gruba gönderen Özkök, son yazısında, pandeminin ikinci yılında Türkiye’nin bar ve restoran kültüründe değişen verilere dikkat çekti. Özkök, bardaki kadın oranının erkekten 10 puan fazla olduğu bilgisini paylaştı. Özkök, “Bugün birçok restoranda sadece kadınlardan oluşan masaların sayısı her geçen gün artıyor. ‘Kız kıza yemek yemek’ ve eğlence kavramı sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada giderek daha belirgin bir eğlenme ve birliktelik kültürüne dönüşüyor”değerlendirmesini yaptı.

Ordulu kadınlar Kivi dolması yaptı

Ordu’da Perşembe ilçesindeki kadın kooperatifi üyeleri, yaptıkları kivi dolmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e tanıttı.

Ankara’da sürpriz ittifak yemeği

Ankara kulisleri dün akşam ansızın hareketlendi. Sebebi, Millet İttfakı’nın iki önde gelen partisi CHP ve İyi Parti’nin liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in aralarına Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu da alarak bir yemek yemesiydi. Geçen hafta Davutoğlu her iki liderle tek tek yemekte buluşmuş ve onlara Millet İttifakı ile ilgili yeni bir öneri getirmişti. İçeriği tam olarak bilinmeyen bu öneriye CHP ve İyi Parti liderleri prensipte olumlu yaklaşmıştı. Dün akşamki yemeğin de aynı konuda olduğu tahmin ediliyor.

Ali Babacan: Abdullah Gül’le 3-4 ayda br oturup sohbet ediyoruz ama partimizle bir ilişkisi yok

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, parti olarak bütün eylem planlarının hazır olduğunu belirterek, “Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin yapacağı bütün işlerin her bir maddesinin bütçesini hesap ediyoruz, tarih veriyoruz. Bugüne kadar hiçbir siyasi parti böyle bir çalışma yapmamıştı” dedi. Babacan, şu an bir ittifak çalışması içinde olmadıklarını söyledi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilişkisine dair bir soruya “3-4 ayda bir oturup ev sohbeti yapıyoruz. Hem bir siyasetçi hem de bir devlet adamı olarak tecrübelerini önemsiyorum. Tecrübelerinden istifade ediyoruz. Kendisi aktif siyasette olmayacağını söyledi. Dolayısıyla partimizle formel ya da informel bir ilişkisi yok. Partimiz kurulurken fikri desteğini verdi, yeni bir partinin Türkiye için çok gerekli olduğunu ifade etti” cevabını verdi.

HDP’nin kapatılması davasında son aşamaya giriliyor

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşünü partiye gönderdi. Parti usul olarak 30 gün içinde buna karlı “Esas Hakkında Savunma”sını yapacak ve ardından AYM karar için kendi arasında toplanacak. Ancak HDP’nin mahkemeden savunmasını hazılamak için ek süre isteme hakkı da var. 15 üyeli mahkemeden kapanma veya diğer ağır ceza hükümlerinin çıkması için 15 üyeden en az 10’unun ceza yönünde oy kullanması gerekiyor.

Kurtulmuş: Erdoğan’ı yeniden seçtireceğiz

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımızı 2023’te sizlerin gayretli çalışmalarıyla milletimiz yeniden Cumhurbaşkanı seçecek. 2024’te de yerel yönetimlerde büyük zafer kazanarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’dan 5 kuruş tazminat kazandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, müvekkilinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘hakaret ve iftira’ suçlamasıyla açtığı ‘5 kuruşluk’ tazminat davasını kazandığını duyurdu.

Demirtaş’tan Erdoğan’a İmralı yanıtı: Tecriti bitirin ne dediğini görelim

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İmralı”yı işaret eden sözleri üzerine dikkat çeken ifadeler kullandı. Demirtaş, “Yıllardır tecritte tuttuğunuz Sayın Öcalan’ın ne dediğini nereden biliyorsunuz” dedi. Demirtaş, Öcalan’a uygulanan tecritin sona erdirilmesini istedi, “Tecrit bitsin, ne dediğini görelim” diye konuştu.

Abdullah Gül belinden ameliyat olmuş

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, iki hafta önce belinden ameliyat olduğu açıklandı. Gül’ün sağlık durumu iyi.

Ömer Çelik’ten Akşener’e İmralı yanıtı

“Eğer İmralı’dakini çıkarmanın peşindeysen orada duracaksın. Sakın ha!” diyen İYİ Parti lideri Meral Akşener’e, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Çelik, “Bu şekilde hem Cumhurbaşkanlığı makamına hem de Türk adaletine iftira atmak bir siyaset yapma biçimi değildir” dedi.

Merkez Bankası’nın kasasında 7,5 milyar dolar kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 287 milyon dolar düşüş gösterdi. TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 70 milyar 989 milyon dolar olan rezervler, 14 Ocak ile sona eren haftada 70 milyar 702 milyon dolara geldi. TCMB altın rezervleri 38 milyar 456 milyon dolardan 38 milyar 847 milyon dolar seviyesine geldi. Böylece TCMB toplam rezervleri 109 milyar 445 milyon dolarken 109 milyar 549 milyon dolar oldu. Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 400 milyon dolar düşüş gösterdi. Geçtiğimiz hafta 7 milyar 947 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 14 Ocak ile sona eren haftada 7 milyar 547 milyon dolara geldi.

3600 gösterge mayıs ayında geliyormuş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin bir açıklama yaptı. Kabine toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Bakan Bilgin, diğer kurumların da katıldığı çalışmaları bitme aşamasına getirildiğini, şubat aşı içerisinde ilk açıklamanın yapılabileceğini belirtti. Vedat Bilgin, düzenlemenin mayıs ayı itibarıyla Meclis’e sunulacağını açıkladı. Bilgin ”Adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz, statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan bir düzenleme olacak” dedi.

Son 20 günde benzine 1,75; mazota 2,83 lira zam geldi bile

2022 yılı zamlarla başladı. 1 Ocak ile 20 Ocak tarihleri arasında gelen zamlarla motorin 2.83 TL, benzin 1.75 zamlandı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış, tüm sektörlere yansıyor.

Site aidatları patladı, vatandaş isyanda

İstanbul’da sitelerde aidatlar 8 bin liraya kadar çıktı. Türkiye Tesis Yöneticileri Fedarasyonu (TEYFED) İstanbul’da en yüksek aidat bedellerinin Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş’ta olduğunu açıkladı.

Kamu bankalarına 51,5 milyar liralık sermaye artışı

Kamu bankalarında sermaye artırımına ilişkin süreç sonlanmak üzere. Üst düzey yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, TL’deki zayıflamayla bozulan sermaye yapılarını ve kredi kapasitelerini desteklemek için kamu bankalarında 51,5 milyar TL’lik sermaye artışına gidilmesine karar verildi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, Ziraat Bankası’na 22,5 milyar TL, Halkbank ve Vakıfbank’a 13,5’er milyar TL, katılım bankalarına 2 milyar TL’lik ek sermaye planlanıyor. Ek sermayelendirme konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunum yapıldığını belirten yetkili, önümüzdeki günlerde sürecin tamamlanacağını söyledi Türkiye Varlık Fonu, konuyla ilgili Bloomberg’in sorusu üzerine “Ekonomimizin önemli bir lokomotifi olan ve TVF’nin de portföyünde yer alan kamu bankalarımızı, ülkemizin kalkınmasına katkılarının sürmesi için, daha önce yaptığımız gibi, gerekli olduğu durumlarda desteklemeye devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ziraat Bankası konuyla ilgili yorum yapmadı. Halkbank ve Vakıfbank yetkilileri görüş talebine yanıt vermedi. Sermaye artışı kamu bankalarına son üç yılda yapılan üçüncü sermaye artışı olacak.

Yurt dışı üretici enflasyonu yüzde 87,64

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılı Aralık ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, YD-ÜFE geçen yılın aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 25.92, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 87.64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 87.64 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 41.01 artış gösterdi.

Takibe düşen alacaklar 160 milyarı aştı

BDDK’nın açıkladığı verilere göre, 14 Ocak itibarıyla bankacılık sektöründe takipteki alacaklar 234 milyon lira artarak, 160 milyar 544 milyon liraya yükseldi.

Şarj istasyonları için düzenleme geldi

Türkiye’de elektrikli araç kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça özellikle şehirlerarası yollarda ve otoyollarda şarj istasyonu ihtiyacı da artmaya başladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK bu konuda  bir yönetmelik hazırlayarak kamuoyunun bilgisine sunmaya hazırlanıyor. Yönetmelik taslağında kurulacak şarj istasyonlarındaki şarj ünitelerinin en az yüzde 75’inin hızlı şarj sağlaması öngörülüyor.

Yabancının hissesi sat sat bitmedi

Yurt dışında yerleşik kişiler piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 14 Ocak haftasında 55,1 milyon dolar hisse senedi satışı yaptılar. Böylece yabancıları hisse senedi stokları piyasa değeri 19 milyar 379,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) satımları 76,3 milyon dolar olurken, DİBS (Ters Repo) alımı 15,4 milyon dolar oldu. DİBS (Kesin Alım) stokları 3 milyar 266,6 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 877,5 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları 261,5 milyon dolar olarak açıklandı. Yurt dışında yerleşiklerın DİBS (Teminat) alımları 0,9 milyon dolar olurken, DİBS (Ödünç) işlemi olmadı. Şirket borçlanma senetleri satımları ise 2,0 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Şirket borçlanma senedi stokları 148,4 milyon dolar seviyesinde açıklandı.

Artık Rusya’nın en büyük tarım ihracatı Türkiye’ye

Rusya’nın 2021 yılı tarım ürünleri ihracatı 36 milyar doları aştı. Bu ülkeden tarım ürünü ithalat rekoru ise Türkiye’ye geçti. Uzun yıllar Rusya’dan en fazla tarım ürünü ithal eden Çin ikinci sırada kaldı. Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ihracatında ise Rusya 3. sırada yer alıyor. Türkiye’nin Rusya’dan 2021 yılında yaptığı toplam tarım ürünleri ithalatı 4.3 milyar dolara ulaştı. Rusya’ya yaptığı ihracat ise 1.5 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Fransız şampanyasına talep patlamış, 5,5 milyar Euro’luk şampanya satılmış

Salgın sırasında kötü bir yıl geçiren Fransız şampanya üreticileri 2021’den gayet memnun. Geçen yıl 322 milyon şişe şampanya satılmış, bu bir önceki yıla göre satışların yüzde 32 artması demek. Sadece dünyanın geri kalanında değil Fransa’nın kendisinde de şampanya satışları artmış, iç pazar 142 milyon şişe şampanya içmiş. Toplam satışlar ise 5,5 milyar Euroyu bulmuş.

ABD 10 yıllık tahvilleri 1,90’ı test ediyor

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, enflasyona dair kaygılar ve ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle yüzde 1,90’ı test ederek 2 yılın zirvesindeki yerini korudu. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri para politikasına ilişkin sözle yönlendirmeleri sonrasında yükselişler hızlanırken, tahvil piyasalarında Fed’in bu sene 4 faiz artışına gideceği fiyatlanıyor. Analistler, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişin yatırımcıların Fed’in para politikasında agresif bir sıkılaşmaya gideceği ihtimaline karşı hazırlandığının göstergesi olduğunu belirtti. Bazı uzmanlara göre 10 yıllık tahvillerin faizi 2,80’e kadar gidebilir.

Rusya Merkez Bankası kripto madenciliğinin yasaklanmasını istiyor

Rusya Merkez Bankası, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi. Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda, bireysel yatırımcılar için kripto para birimlerinin, yapılan yatırımların tamamen kaybolması anlamına gelebileceği belirtildi. Ayrıca kripto para piyasasındaki büyümenin, bir balona dönüştüğüne işaret edildi: “Rusya Merkez Bankası, Rusya’da kripto para madenciliğindeki mevcut ölçeğin ve daha da yayılmasının ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor.”

Çin, sınırlı da olsa faiz indirdi

Çin Merkez Bankası gösterge konumdaki kredi ana faiz oranlarında indirime gitti. Banka, 1 yıl vadeli LPR’yi 10 baz puan indirerek yüzde 3,80’den yüzde 3,70’e indirdi. Çin MB 1 yıl vadeli LPR’yi Aralık ayında yüzde 3,85’ten yüzde 3,80’e düşürmüştü. Analistler, Çin MB’nin para politikasını bu yılın ilk yarısında gevşetmek için biraz daha alanı olduğunu, Mart ayında yapılacak yıllık parlamento toplantısında belirlenecek büyüme hedefinin bu konuda belirleyici olacağını ifade ediyorlar. Capital Economis ekonomiti Sheana Yue’ye göre Çin MB, 1 yıl vadeli LPR’de yılın ilk yarısında 20 baz puan daha faiz indirimi yapabilir.

Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanını kızdırdı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden’ın dün Rusya’yla krize dair yaptığı değerlendirmede ‘küçük istila’ senaryosunda NATO’nun bölünebileceğini söylemesine tepki gösterdi. Zelenski, “Büyük güçlere şunu hatırlatmak isteriz ki, küçük istilalar veya küçük uluslar yoktur” dedi. “Tıpkı önemsiz kayıplar veya sevdiklerinizin kaybı sonrası az keder de olmadığı gibi. Bunu, büyük bir gücün devlet başkanı olarak söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Almanya’dan Rusya’ya Ukrayna’da gerilimi azaltma çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelere ilişkin Rusya’ya gerilimi azaltması çağrısında bulundu. Bakan Baerbock, Berlin’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ABD’li mevkidaşıyla siyasi diyaloğun krizden çıkmanın tek yolu olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirten Baerbock, “Bunu yapma isteği son birkaç haftada çok net şekilde ortaya çıktı. Ne yazık ki Rusya farklı bir dil konuşuyor” dedi. Aynı toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Almanya, ABD ve batılı müttefiklerin Ukrayna ihtilafında birlikte durduklarını belirterek, gerilimin mi yoksa diplomasi yolunun mu seçileceğinin Rusya’ya bağlı olduğunu söyledi. Baerbock, Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri birlik yığmasına ve Belarus’taki askeri manevralarına ilişkin, “Rusya saldırgan bir tutum takınması durumunda bunun sonuçları olacaktır. Asıl konu Avrupa’daki barış düzeninin korumasıdır. Bu yüzden onu koruyucu kalkanla korumaktan başka seçenek yok. Tedbirler Almanya ve ABD için ekonomik sonuçlar anlamına gelse bile. Her bir adım buna değer” ifadelerini kullandı.

AB: Rusya saldırırsa çok ağır yaptırım uygulayacağız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya saldırması halinde Rusya’ya çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacaklarını söyledi. von der Leyen bu sözleri Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) çevrim içi düzenlenen “2022 Davos Gündemi” toplantısında sarf etti.

ABD’den Ukrayna’ya silah satışına onay

The Wall Street Journal gazetesi, Washington yönetiminin Baltık ülkelerine, Ukrayna’ya ABD yapımı tanksavar ve hava savunma sistemlerini tedarik etme izni verdiğini ve Kiev’e 5 adet Mi-17 askeri nakliye helikopteri tedarik etmeyi planladığını öne sürdü.

Gana’da patlayıcı dolu kamyon patladı, yüzlerce ölü

Batı Afrika ülkesi Gana’da bir maden yakınındaki şehirde meydana gelen patlamada çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Polis Bogoso şehrin yakınındaki Apiat’ta, patlayıcı dolu bir kamyonun kaza sonucu patladığını açıkladı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, büyük bir alandaki yapıların yerle bir olduğu görülüyor. Aynı görüntülerde büyük bir patlama kraterinin oluştuğu da anlaşılıyor. Patlama ile ilgili ülkenin Cumhurbaşkanı Nana Akufo-Addo da açıklama yaptı ve ordunun durumun kontrolü için harekete geçirildiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’a sert tepki: Bedelini ödetiriz

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki siyasi kanadı PYD’ye Güney Kıbrıs’ta temsilcilik açma izni verilmesi Türkiye’nin sert tepkisine neden oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’ye ya da KKTC’ye bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Bu bedel de ağır bir bedel olur. O nedenle ateşle oynamasınlar” dedi.

Yıllar sonra İsrailli bakanla temas

Dışişleri yetkilileri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid arasında bir telefon görüşmesinin gerçekleştiğini açıkladı. İsrail basını da telefon görüşmesine büyük bir yer ayırdı. The Times of Israel, bilindiği kadarıyla 13 yıl sonra ilk defa iki ülkenin dışişleri bakanının telefonda görüştüğünü aktardı. Haaretz gazetesi de Lapid’in yıllar sonra ilk defa Çavuşoğlu’ndan bir telefon aldığını aktardı. Gazete bu görüşmenin iki ülke arasında eriyen buzlara dair bir başka işaret olduğunu aktardı.

Ivanka Trump Kongre’ye ifade verecek

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump’ı ifadeye çağırdı.

CIA: Havana Sendromu dış güçlerin eseri olmayabilir

İlkin eski Başkan Obama’nın Küba ile ilişkileri normalleştirdiği 2016’da Havana’ya konuşlandırılan ABD’li yetkililerde baş göstermesinden adını alan Havana sendromundan ‘Rusya gibi hasım dış güçleri’ sorumlu tutan CIA’in en nihayetinde ‘çevresel nedenler, teşhis edilmemiş tıbbi durumlar veya stresle açıklanabileceği‘ sonucuna ulaştığı belirtildi.

Rusya gazı kesiyor, Moldova donacak

Rus gaz devi Gazprom’un ödenmeyen borçlar nedeniyle gaz sevkiyatını keseceği uyarısını yapmasının ardından Moldova’da 60 gün süreyle olağanüstü hale gidilmesi kararı alındı.

Rusya, dünyanın bütün denizlerinde tatbikat yapacak

Rusya Donanması’nın Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştireceği bir dizi tatbikata 140’tan fazla gemi ile yaklaşık 10 bin askerin katılacağı belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Tatbikatlar, Rusya’nın kara sularını ve Dünya Okyanusunun önemli bölgeleri kapsayacak. Tatbikatlar ayrı ayrı olarak Akdeniz, Kuzey Denizi, Ohotsk Denizi ile Atlantik Okyanusu’nun kuzeydoğusunda ve Pasifik Okyanusu’nda geçecek” ifadesine yer verildi.

Tonga’ya ilk yardım uçağı ancak inebildi

Tonga’da Cumartesi günü meydana gelen yanardağ patlaması ve onu izleyen tsunaminin ardından ülkenin en büyük havalimanındaki küller temizlendi. Yeni Zelanda’ya ait bir askeri uçak nihayet ilkyardım malzemelerini afet bölgesine ulaştırdı. Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından gönderilen diğer uçak ve gemiler ise yolda.

Eski Papa’ya çok ağır suçlama

Eski Papa 16. Benediktus, Almanya’da bir hukuk şirketinin hazırladığı raporda, çocuk istismarına göz yummakla suçlandı. Papa 16. Benediktus’un, Münih Başpiskoposu olarak görev yaptığı sırada 4 çocuk istismarı vakasını bildiği halde hiçbir şey yapmadığı iddia edildi.

Biden’a destek dibe vurdu

Görevinde 1. yılı dolan ABD Başkanı Joe Biden‘a olan halk desteği oranı, bugüne kadarki en düşük seviyeye geriledi. Associated Press’in (AP) 13-18 Ocak tarihlerinde yaptığı anketin sonucunda Biden’a halk desteği oranı, bu kuruluş tarafından yapılan bugüne kadarki tüm anketlere kıyasla en düşük seviyede çıktı. Göreve başladığı dönemde AP anketlerinde halk desteği oranı yüzde 56 seviyesinde çıkan Biden, en son yapılan ankette halk desteği oranında yüzde 43’te kaldı. Ankete katılanların yüzde 56’sı ise Biden’ın politikalarından memnun olmadıklarını belirtti. Biden ise bu anketlere inanmıyor.

Irkçılığı çağrıştırıyor diye eski başkanın heykeli söküldü

ABD’nin eski başkanlarından Theodore Roosevelt’in New York Doğal Tarih Müzesi önündeki heykeli, ırkçılığı çağrıştırdığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Pakistanlı pilot uçağı yarı yolda indirdi, “Mesaim bitti” dedi

Pakistan’ın ulusal havacılık şirketi Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçağının bir pilotu, mesai saati bitince uçağı yarı yolda acil iniş yaptırarak uçuşu tamamlamayı reddetti. Pilotun gerekçesi ise, mesai saatlerinin sona ermiş olması.

Dünyanın korona tanı kitleri Türkiye’den gidiyor

Türkiye’de iç piyasada satılmıyor ve kullanılmıyor ama başta Batı Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanında evde de yapılabilen ve hızlı sonuç veren antijen korona testleri çok yaygın kullanılıyor. Hatta son olarak Amerikan hükümeti bu setlerden 500 milyon tane alıp evlere hediye etmeye karar verdi. İşte bu antijen testlerini üretip dünyaya satan firmalar arasında Türkiye’den de şirketler var. Bunlardan biri olan Vision Biyoteknoloji’nin CEO’su Engin Narinç, günde 350 bin tanı kiti ürettiklerini ve bunları 5 kıtada 42 ülkeye ihraç ettiklerini anlatıyor.

72 bin vaka, 166 can kaybı

Sağlık Bakanlığı son korona virüs rakamlarını açıkladı. Buna göre dün saptanan vaka sayısı 71 bin 843 oldu, 166 kişi daha korondan hayatını kaybetti.

Üçüncü doz BioNTech omikrona karşı korumuyormuş

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden Lancet’te yayınlanan bir araştırma mRNA teknolojisi kullanılan Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısının Omicron varyantını engellemede yetersiz olduğunu ortaya çıkardı.

Pazartesiden itibaren iki BioNTech artı bir TurcoVac çalışması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İki doz BioNTech aşısı üzerine bir doz TurcoVac aşı çalışmasını pazartesi başlatacağız. Çalışmayla hastadaki antikor değişimi gözlemlenecek. Etik kurul çalışmasını tamamladı, izin verdi. Çalışma ilk başta Ankara Şehir Hastanesi merkezli başlayacak. mRNA üzeri inaktif aşı çalışması dünyada ilk olacak” dedi.

Türkiye ilk ilacını ruhsatlandırdı

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Radyofarmasötik Üretim Araştırma ve Geliştirme (RÜAG) tesisinde geliştirilen ve Sağlık Bakanlığınca Ankükolin ismiyle ruhsatlandırılan ilaç tanıtıldı. AÜ Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü’ndeki tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, önemli bir ilacın ruhsatını aldıklarını söyledi. Geliştirilen ilacın özellikle normal görüntüleme cihazlarıyla tespit edilemeyen paratiroid adenom hastalığına teşhis konulmasını sağlayacağını belirten Ünüvar, “Ankükolin, Ankara Üniversitesi bünyesinde ruhsat alan ilk ilaç konumunda. Dolayısıyla bunun heyecanını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.” dedi. Yeni bir işletme modeliyle AÜ’nün akademik birikimiyle, Eczacıbaşı Monrol firmasının icra yeteneğini birleştirdiklerini dile getiren Ünüvar, bu tür iş birliklerinin artması gerektiğini vurguladı.

Bitter çikolata kanserle mücadeleye yardımcı

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, bitter çikolata tüketmenin kanserle mücadeleye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Çikolatanın içerisindeki magnezyumun vücudun bağışıklık tepkisini güçlendirmede kilit rol üstlendiğini belirten bilim insanları, insan vücudunun kanserle mücadeledeki temel silahı olan ‘T hücrelerinin’ yalnızca magnezyum bakımından zengin olan ortamlarda etkili olduğunu tespit etti.

Süper bakteriler 2019’da 1 milyondan fazla insan öldürmüş

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre 2019 yılında dünyada 1,2 milyondan fazla kişi, bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar sonucu hayatın kaybetti.

Dev buzul eriyor, günde 1,5 milyar ton su denize karışıyor

BBC’nin haberine göre, 2017’de Antarktika’dan kopan A68 buzdağı, yaklaşık 6 bin kilometrekare büyüklüğünde ve yaklaşık 230 metre yüksekliğe sahipti. A68’den eriyen su miktarı, günlük 1,5 milyar tonu aşarken; bu oran İngiltere’nin günlük su tüketiminin yaklaşık 150 katına denk geliyor. Dev buzdağından şimdiye kadar yaklaşık 1 trilyon tonluk buzun eridiği belirtiliyor. A68’den eriyerek okyanusa karışan suların yerel akımları değiştirerek okyanus zeminin yapısını değiştireceği ve yeni biyolojik değişimlere de kapı aralayacağı ifade ediliyor.

Yüzde bir ihtimal: Fil ikiz doğurdu

Kendya’daki Samburu Ulusal Parkı’ndaki ‘Winds II’ fil ailesinden ‘Bora’ isimli fil, biri erkek diğeri kız ikiz doğurdu. Sivil toplum örgütü Save the Elephants‘dan Iain Douglas Hamilton, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, fil dünyasında ikiz doğumun çok nadir görüldüğünü ve bunun her yüz doğumda bir yaşanabileceğini söyledi. Genellik ikiz doğumların doğal yaşam alanlarında olduğunu ve insanlar tarafından tanıklık edilmediğini anlatan Hamilton, bu doğumun kayıt altına alınabildiğini belirtti.

Antik kentlerin endemik bitkilerine koruma

Antalya’da 5 antik kentin 5 antik bitkisi, ‘Apollo’dan Athena’ya Antik Kentler Endemik Çiçekler’ adlı proje kapsamında koruma altına alındı. Phaselis’te yetişen burçak, Perge’nin hava civası, Side’nin canavar otu, Aspendos’un orkidesi ve Termessos’un çiğdemi, dünyada yayılış gösterdiği tek alanlarda tanıtım tabelalarıyla ziyaretçilere anlatılacak.

Çevrecilerin Göcek’te yat limanı zaferi

Muğla’nın turistik destinasyonlarından Göcek’te Muğla Çevre Vakfı Ltd. Şti. (MUÇEV) tarafından istenen imar planı değişikliği hukuka, yasalara ve ekolojinin temel ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Bir iyi haber: Yeni mercan resifi keşfedildi

UNESCO’dan yapılan açıklamada, dünyanın en büyük resiflerinden birinin Tahiti Adası açıklarında 30 metre derinlikte bulunduğu belirtildi. Pembe gül şeklindeki mercanların kusursuz durumda olduğu ve büyük bir alanı kapladığı belirtilen açıklamada, mercanların küresel iklim değişikliği nedeniyle tehlike altında olması nedeniyle böyle bir keşfin önemli olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, resifin üç kilometre uzunluğunda ve 30 ila 65 metre genişliğinde olduğu, resifteki bazı mercanların çapının 2 metreden fazla olduğu kaydedildi.

Atmosferdeki karbondioksit artmaya devam ediyor

Atmosferdeki sera gazları insan faaliyetleri, üretim ile tüketimin artması, aşırı fosil yakıtlarının kullanımı nedeniyle her geçen gün artıyor. AA muhabirinin, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) verilerinden derlediği bilgilere göre, sanayileşme dönemi öncesindeki son 400 bin yılda atmosferdeki karbondioksit (CO2) oranı 200 ile 280 ppm (milyonda bir birim) civarında seyretti. Sera etkisine neden olan başlıca gazlardan karbondioksitin değeri 1880 yılında yaklaşık 291 ppm iken bu değer 2021 yılında yüzde 44 artarak 418 ppm’ye ulaştı.

Tavan arasından çıkan padişah portrelerine müthiş fiyat

İskoçya’da nesillerdir aynı ailede olan bir evin çatı katında bulunan beş Osmanlı padişahına ait yağlı boya tablolar, beklenenin çok üzerinde, 1 milyon 346 bin sterline (24.5 milyon TL) alıcı buldu.

Baksı Vakfı, 57 yıl önce ölen Refik Halit Karay’a ödül verdi

Baksı Kültür Sanat Vakfı, bu yıl ikinci kez düzenlediği Anadolu Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. ‘Geçmişi Selamlamak’ başlığıyla düzenlenen 2021 ödül programında Refik Halit Karay “Edebiyat”, Bedri Rahmi Eyüboğlu “Görsel Sanatlar”, Emre Arolat “Mimarlık”, Muzaffer Sarısözen “Müzik” ve Lütfi Akad “Sinema” alanında Anadolu Ödülü’nün sahibi oldu. Doğan Holding ana sponsorluğunda gerçekleşen ‘Anadolu Ödülleri’ programında bu yıl ilk kez ‘Doğan Değer Ödülü’ adıyla verilen Onur Ödülü ise geçen yıl hayatını kaybeden, Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın oldu. Mimarlık jürisinin verdiği Destek Ödülleri’ne de Melike Altınışık ve Ömer Selçuk Baz değer bulundu.

Hermes ünlü çantasını NFT olarak satan adama çok kızdı, dava açtı

Hermes’in ünlü Birkin çantaları, bilen biliyor, zaten çok pahalı şeyler. New York’ta Mason Rothchild adlı bir sanatçı, bu efsanevi çantaları üzerine kürk giydirerek ve başka şekillere sokarak sanal ortamda NFT olarak satmaya başlayınca Hermes çok kızdı ve sanatçıya dava açtı.

Juliette Binoche’lu “Ayrı dünyalar” gösterime girdi

Sinema salonlarında bu hafta dördü yerli, sekiz film vizyona girecek. Juliette Binoche’nin başrolünde yer aldığı ‘Ayrı Dünyalar‘ haftanın dikkat çeken yapımı. filmlerin tek tek tanıtımı ve fragmanları burada.

The Power of Dog ödül rekorları kırıyor

Başrolünde Benedict Cumberbatch’in yer aldığı “The Power of the Dog”, 21 ayrı kuruluştan En İyi Film Ödülü’nü kazanarak Netflix’in en çok “En İyi Film Ödülü” alan filmi oldu.

Sofia Vergara, Colombialı “Mafya annesi” oldu

Hollywood’un ünlü isimlerinden Sofia Vergara’yı oynadığı son rolde görenler tanımakta güçlük çekiyor. Netflix için çekilen “Cocaine Godmother” adlı mini dizide rol alan, Modern Family’nin oyuncusu, burada Colombia tarihinin en kazançlı uyuşturucu çetelerinden birini kuran ve yöneten Griselda Blanco’yu canlandırıyor.

Anne-kız doğum günü pozu

Hollywood’un önemli isimlerinden Melanie Griffith, en az kendisi kadar önemli bir başka oyuncunun kızı. Griffith’in annesi Tippi Hedren geçen gün 92. yaşını kutladı ve kızı Melanie de yanındaydı. Alfred Hitchcock’un Kuşlar filmiyle hafızalara kazınan Hedren uzun yıllardır hayvan haklarıyla ilgili çalışıyor. Daha ilginci, Hedren’in torunu, Melanie Griffith’in kızı Dakota Johnson da Hollywood’un önemli bir oyuncusu.

Tarih hazinesi 12 yıl sonra evine döndü

ABD’de 2010 yılında el konulan Roma dönemine ait 21 pişmiş toprak kap, Türkiye’ye iade edildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürü Özdemir, buluntuların durumunun oldukça iyi olduğunu söyledi.

YouTube Premium yılda 153 lira

YouTube Premium ve YouTube Music yıllık abonelik seçeneği, bu hafta itibarıyla Türkiye’de kullanıma sunuldu. YouTube’u reklamsız izleme olacağı veren abonelik için 23 Ocak tarihine kadar devam edecek olan indirim kampanyasında YouTube Music yıllık abonelik seçeneği 125.99TL olarak sunuluyor. YouTube Premium yıllık abonelik seçeneği ise 152.99TL olarak belirlenmiş. Yıllık abonelik otomatik yenilemeli değil ve bittiğinde yeniden alınması gerekiyor.

Adele, gözyaşları içinde Las Vegas programını erteledi

Ünlü Britanyalı şarkıcı Adele, yakında başlayacak olan Las Vegas konserler dizisini ertelemek zorunda kaldığını söyledi. Gözyaşları içinde bir mesaj paylaşan ünlü şarkıcı, ekibinde bazı kişilerin korona olması sebebiyle bu kararı almak zorunda kaldığını anlattı.

Kıyafeti tartışılan Gülşen: Hiçbir sıfatın kölesi değilim, kimseye ait değilim

Şarkıcı Gülşen, İzzet Yıldızhan‘ın kendisinden bahsederek, “Külotla da sahneye çıkmasınlar” yorumunun ardından başlayan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. Instagram hesabından uzun bir açıklama yayımlayan Gülşen, “Ben aklı ve düşünme yeteneği olan özgür iradeye sahip bir insanım. Bu sıfatlardan fazlasıyım. Hiçbir sıfatın kölesi değilim. Kimseye ait değilim. Ben kendimim. Kendime aitim“ dedi.

Hadise evleniyor

Ünlü şarkıcı Hadise, bir süredir aşk yaşadığı iş insanı Mehmet Dinçerler’den evlilik teklifi aldı. Şarkıcı teklifi kabul etti.

Türkiye, Antarktika’ya bilim seferine gidiyor

Türkiye’den 20 kişilik bir bilim ekibi, altıncı kez Antarktika’ya gitmeye hazırlanıyor. Yarın başlayacak seyahat öncesinde dün Ankara’da tören düzenlendi, bilim ekibinin Antarktika’da yapacağı çalışmalar anlatıldı ve bu çalışmalarda kullanılacak “yerli ve milli” bilimsel ekipman tanıtıldı. Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hedefimiz Antarktika Anlaşmalar sisteminde ‘Danışman Ülke’ statüsü kazanarak, Beyaz Kıtada bayrağımızı dalgalandırmak ve kıtanın geleceğinde söz sahibi olmaktır” dedi. Bilim seferinde kullanılacak malzemeyi tanıtan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise en fazla “ısıl piller”in üzerinde durdu, “Bu pillerle ekibimiz hem ısınacak hem de acil durumda su ihtiyacı karşılanacak” dedi.

Minicik Ay’ın neden bu kadar güçlü manyetik alanı var?

Brown Üniversitesi’nden gezegenbilimci Alexander Evans, “Her şey, bize Ay boyutundaki bir cismin Dünya’nınki kadar güçlü bir manyetik alan üretememesi gerektiğini söylüyor” dedi. Ama Ay’dan getirilen minik taş parçaları sayesinde bu sır çözüldü. Araştırmacılara göre Ay’da güçlü manyetik alanlar oluşmuş.

Evrende kaç karadelik var? Cevabı çok büyük bir rakam

‘The Astrophysical Journal’ dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre evrenin insanlığın gözlemleyebildiği kısmında 40.000.000.000.000.000 kara delik bulunuyor.

Elon Musk’ın beyin okuma şirketi insan deneylerine başlıyor

Ünlü girişimci Elon Musk’ın ,insan beynini okumak ve beyne bilgi göndermeyi hedefleyen şirketi NeuraLink hayvan deneylerini tamamladı ve insan deneylerine başlamak için gereken izni aldı.

Kıyamet saati yeniden ayarlandı: Kıyamete 100 saniye kaldı

Bundan 75 yıl önce bir grup bilim insanı tarafından oluşturulan ve insanlığın yok oluşa ne kadar yakın olduğunu ölçen “kıyamet saati” bir kez daha ayarlandı. son ayara göre kıyametin gerçekleşeceği geceyarısına 100 saniye kalmış durumda. Saat, nükleer savaş tehdidinin yaşandığı soğuk savaş döneminde bile geceyarısına bu kadar yakın olmamıştı.

Hollywood uzayda stüdyo kurmaya hazırlanıyor

ABD film endüstrisinin kalbi Hollywood, uzaya stüdyo kurmaya hazırlanıyor. Space Entertainment Enterprise (SEE) şirketi, uzayda TV, spor ve eğlence programları çekecek bir stüdyo kuracak. Film çekimleri için dünyanın yörüngesindeki uluslararası uzay istasyonuna bir modül eklenecek.

NASA’nın tuvalet sorununu siz çözün?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars görevlerine gidecek uzay gemilerinde kullanması amacıyla bir ‘tuvalet’ tasarlama yarışması başlattı. Tuvalette, astronotların dışkılarını itici gazlara ve uzay gemisinde kullanılacak yararlı malzemelere dönüştürülmesi istendi. Bin dolar ödüllü (yaklaşık 13,4 bin lira) yarışmanın tüm dünyadan 18 yaş üstü herkese açık olduğu duyuruldu.

Fenerbahçe’den müthiş bir geri dönüş

Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi’nin 22. haftasında Litvanya’nın Zalgiris Kaunas takımını 73-67 yendi. Son periyoda daha istekli başlayan ve farkı eriten sarı-lacivertliler, bitime 3 dakika 14 saniye kala maçta ilk kez skor üstünlüğünü yakaladı: 63-62. Son üç dakikada üç sayılık atışlarla skor üstünlüğünün el değiştirdiği maçta daha az hata yapan Fenerbahçe Beko, Booker’ın serbest atışlarıyla rahatladı ve salondan 73-67 galip ayrıldı.

Acun Ilıcalı, Hull City’ye uğurlu geldi

Acun Ilıcalı’nın satın aldığı Championship ekiplerinden Hull City, beş maçlık galibiyet hasretini sonlandırdı. Ligde düşme hattının yedi puan üzerinde yer alan ve önümüzdeki sezonPremier Lig‘e yükselme mücadelesi verebilmek için ligde kalması gereken Hull, sahasında Blackburn engelini 2-0’la geçti.

Alanya, gol oldu, Hatay’a yağdı

Spor Toto Süper Lig’in 22. haftasındaki Aytemiz Alanyaspor-Atakaş Hatayspor maçını, ev sahibi ekip 6-0 kazandı. emre Akbaba maçta 3 gol birden attı.

Futbolda yeni yayın ihalesi süreci başladı

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları yayın haklarının devri için düzenlenecek ihale süreci başladı. 14 Şubata kadar teklifler toplanacak.

Digitürk, lig yayınında rekabeti ihlal etti, cezayı yedi

Rekabet Kurulu, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’ye (Digiturk) 7 milyon lirayı aşkın idari para cezası verdi. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Digiturk hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. Kurul, Digiturk’ün, Türkiye Süper Ligi ve 1. Ligi müsabakalarını içeren ticari paketlerine ilişkin, “2018-2019 ve 2019-2020 sezonlarında geçerli, sırasıyla 48 ve 42 adet yeniden satıcısının kendilerine münhasıran tahsis edilen bölgeler dışında aktif ve pasif satış yapmalarını yasaklaması” nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiğine karar vererek, teşebbüse 7 milyon 68 bin 133 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Karar, oy birliğiyle alındı.

Müthiş geri dönüş: Tottenham, 90+5’te 2-1 mağluptu, maçı 3-2 kazandı

İngiltere Premier Lig’in 17. haftasının erteleme maçında Leicester City ile Tottenham karşı karşıya geldi. Leicester City, 90+4. dakikasına 2-1 önde girdiği karşılaşmada rakibine 3-2 yenilmekten kurtulamadı. Tottenham’ın Hollandalı oyuncusu Steven Bergwijn 90+5 ve 90+7’de iki gol art arda attı.