Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
13 Mayıs 2022 Cuma
1

Canan Kaftancıoğlu’na hapis cezası ve siyaset yasağı geldi, Ekrem İmamoğlu’na da siyaset yasağı gelebilir

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yıllar önce Twitter’dan yaptığı paylaşımlar nedeniyle mahkeme tarafından verilen cezalar Yargıtay tarafından onandı; Kaftancıoğlu 4 yıl 11 ay toplam hapis cezasına çarptırıldı. Kaftancıoğlu büyük olasılıkla 3 gün kadar cezaevinde yatıp dışarı çıkacak ama 4 yıl ve 11 ay boyunca siyaset yapamayacak, partisinin il başkanlığını bırakmak zorunda kalacak ve milletvekili adayı olamayacak. Kaftancıoğlu’nun işlediği öne sürülen suçlar 2013 yılında yapılan bazı Twitter paylaşımları. Ancak bunlar hakkındaki dava yıllar sonra, 2019’da yerel seçimi İstanbul’da CHP’nin kazanmasından sonra açıldı ve yargılama da jet hızıyla yapıldı. Aynı seçimin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında söylediği bir söz yüzünden Yüksek Seçim Kurulu’na hakaretle suçlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında da dava açıldı. İmamoğlu için karar duruşması 1 Haziranda yapılacak ve savcı onun için de “siyaset yasağı” istiyor. Ceza alması ve cezasının Yargıtay’da onanması halinde İmamoğlu da hem belediye başkanlığını bırakmak zorunda kalacak hem de 2023 seçiminde aday olamayacak. Meraklısı için Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararının tam metni burada.
2

CHP olağanüstü durum ilan etti… Kılıçdaroğlu: Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek…

Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki cezaları onayıp siyaset yasağı getirmesi sonrası CHP’de olağanüstü durum ilan edildi; genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu bütün milletvekillerini İstanbul İl Başkanlığı’na davet etti, kendisi de akşam saatlerinde İstanbul’da gelip il başkanlığı önünde bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi, “Sen ikiyüzlüsün, sen fırsatçısın, sen bir zorba ve bir manipülatörsün. Ama zulmün ve küstahlığın artık son buluyor. Erdoğan, yaklaşan gök gürültüsünü duyuyor musun? Bu gürültü mahallelerini sığınmacılara sattığın insanlarımızın gürültüsüdür. Bu gürültü aç bıraktığın emeklilerimizin gürültüsüdür. Bu gürültü elektriğini kestiğin 4 milyon insanın karanlıktaki sesidir. Milyonların acısının sesidir bu. Özgürlüğün şarkısını söyleyen insanların sesini duyuyor musun? Erdoğan biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin daha iyiye gideceğini, bu zulmün de son bulacağını bir kez daha huzur ve sükunetin bu ülkeye geri geleceğini hepimiz biliyoruz. Bütün acımasızlıklar senin zayıflıklarından doğuyor. Evet sen zayıfsın biz güçlüyüz. Sen sırça köşkünde yaşayacaksın biz omuz omuza yaşayacağız. Cezalandırmaya çalıştığın Canan’ın arkasında koca bir halk var. Bunu bir an bile aklından çıkarma. Canan cesurdur, Canan yüreklidir, Canan bizimdir. Herkes duysun! 21 Mayıs günü Bursa’da miting yapacaktık. Buradan duyuyorum artık mitingin adresi Bursa değil İstanbul’dur. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek” dedi. CHP lideri partisinin 21 Mayıs’ta Bursa’da yapacağı mitingi de İstanbul’a aldıklarını açıkladı.
3

Turizm Bakanı, Bodrum Türkbükü’ndeki 25 dönümlük ormanı kendi şirketine otel arazisi olarak tahsis etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ana hissedarı ve yöneticisi olduğu şirket, 115 bin metrekarelik alana bitişik 25 dönüm orman arazisinin tahsisi için bakanlığa müracaat etti. Birgün’den Bilal Çelik’in haberine göre, orman vasfındaki hazine arazilerini tahsisinde sakınca görmeyen bakanlık, 24 Eylül 2021 tarihinde gereken onayı verdi. Böylelikle, Bakan Ersoy’un yetkili olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı, yine kendisinin yönetimindeki şirkete 25 dönümlük hazine arazisini tahsis etmiş oldu. Tahsis edilecek 25 bin metrekarelik bu alanda ise 120 odalık bir blok inşa edilecek. Proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, işlemlerin ardından 3 milyar 678 milyon lira tutarındaki 5 yıldızlı dev tatil köyü projesi için ÇED süreci başlatılırken, verilen ön onayla birlikte 307 oda ve 870 yataklı tesisin önünde engel de kalmadı. Diğer yandan, internet üzerinde 2022 yazında hizmete açılacağı duyurulan ve tanıtımları aylar önce başlayan turizm yatırımı için hazırlanan ÇED dosyasındaki görsellerde otel inşaatında ise sona gelindiği ortaya çıktı.
4

Kripto piyasası kökünden sarsıldı, Tether’in değeri 1 doların altında

Kripto para sisteminin temel ögelerinden biri olan “sabir coin” Tether’de sonunda korkulan oldu; normalde değeri 1 dolar=1 Tether olması gereken dijital para birimin değeri 1 doların altına düştü. Bu düşüşte bir gün önce Tether’e göre çok daha küçük ama daha güvenilir bir algoritması olan bir başka “sabit coin” Terra’nın değerinin hızla çökmesi ve 35 Cent’e kadar gerilemesiyle başlayan panik havası etkili oldu. Çok sayıda kullanıcı Tether çekmeye kalkınca Tether’in değeri önce 98 Cent’e indi, sonra bu iniş 96 Cent’e kadar devam etti. Para birimini yürüten şirketin baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, isteyen herkese parasını verebilecek durumda oldularını söylediyse de panik sona ermedi. Ardoino sistemden son 24 saat içinde 300 milyon dolardan fazla çıkış olduğunu doğruladı ama daha sonraki bir başka mesajında parasını çekenlere “Aptallık etmeyin” diye seslenen birinin mesajını paylaştı. Öte yandan Avrupa Birliği’nin de bu “sabit coin”leri yasaklamayı veya sınırlamayı tasarladığına dair haberler gelmeye başladı. Kripto para piyasasındaki bu sıkıntılı durum, BitCoin’in fiyatını da 27 bin doların altına kadar indirdi. Ethereum ise yüzde 20’nin üzerinde kayıpla 1856 dolar seviyesinde.
5

Merkez Bankası kaç dolar sattı? Arka kapıdan dolar satışı tam gaz devam ediyor, dolar 15.50 lira

Türkiye’de Merkez Bankası, doların fiyatını 15 lira sınırında tutabilmek için arka kapıdan dolar satmaya devam ediyor. Bu satışlar, Amerika merkezli ekonomi haberleri ajansı Bloomberg’e göre son 6 günde 5 milyar doları buldu. Gazeteci Erdal Sağlam’ın önceki gün yazdığına göre geçen hafta cuma günü 1,2 milyar dolar, pazartesi günü 1,5 milyar dolar ve salı günü de 2 milyar dolarlık döviz “arka kapı”dan satıldı. Yani Sağlam’ın hesabıyla Bloomberg’ün hesabı birbirine yakın. İki yıl önce Merkez Bankası’nın “arka kapı”dan 128 milyar dolarlık satış yaptığını ortaya çıkaran bağımsız ekonomi analizcisi Dr. Haluk Bürümçekçi ise dün sabah abonelerine gönderdiği bültende Merkez Bankası’nın “arka kapı”dan sattığı dolarların miktarının bu yılın ilk üç ayında 24,3 milyar dolara eriştiğini hesapladığını yazdı. İktisatçı Uğur Gürses’e göre ise yılbaşından bu yana arka kapıdan satılan dolar miktarı 32 milyar doları bulmuş durumda. Bütün bu hızlı satışlara rağmen doların fiyatı bu sabah itibarıyla 15.50 dolaylarında.
6

Galaksimizin merkezindeki 4 milyon güneş ağırlığındaki dev kara deliğin ilk fotoğrafı

Galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde devasa bir kara delik olduğundan hep şüpheleniyorduk, hatta orada bir kara delik olduğunu biliyorduk ama kanıtlamak başka şey. 2019 yılında tarihte ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başaran dev Event Horizon ekibi bu kez Samanyolu’nun merkezinde yer alan ve 4,14 milyon güneş kütlesi ağırlığında olduğu hesaplanan “Sagittarius A*” adı verilen kara deliğin fotoğrafını çekti ve bunu dün aynı anda dünyanın 9 şehrinde birden düzenlenen basın toplantılarıyla duyurdu. “Şüphelenmek, hatta bilmek başka kanıtlamak başka” cümlesini şöyle açıklamak mümkün: Sagittarius A*’nın 4,14 güneş kütlesi ağırlığında olduğunu, 2020 yılında bu hesapları yaptığı için Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşan Reinhard Genzel ve Andrea Ghez’e ödülü, “Galaksimizin merkezindeki devasa kompakt nesne”yi keşifleri için verilmişti, “Kara deliği buldukları için” değil. İki astro fizikçinin hesabına göre galaksinin merkezindeki bazı yıldızlar bu “kompakt nesne”nin etrafında ışık hızının üçte birine varan muazzam hızlarda dönüyordu. Yukarıdaki fotoğraf muazzam bir bilimsel işbirliğinin sonucu olarak çekilip bir araya getirildi; dünyanın dört bir yanından çok sayıda fizikçi bu iş için işbirliği halinde çalıştı. Örneğin Arizona Üniversitesinde görev yapan Türkiye kökenli fizikçi Feryal Özer ekibin çok önemli bir ismi. Ama fotoğrafta gördüğünüz aslında kara deliğin kendisi değil etrafındaki “korona”sı veya “olay ufku.” Zaten fotoğrafı çeken bilim ekibinin adı da Türkçede “olay ufku” anlamına geliyor. İnsanlık ve bilim için büyük bir başarı.
7

Süleyman Soylu, CHP’de “ortam dinlemesi” mi yaptırıyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, haftalardır Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir yabancı ülke büyükelçisi ile yaptığı bir görüşmenin içeriğine dair bazı iddialar dile getiriyor, her seferinde bu iddialarını da daha detaylandırıyor. Son olarak Aydın’da yaptığı bir konuşmada da bu detayları salondakilere “Size ufak bir dedikodu vereceğim” diyerek anlattı. Soylu’nun bu anlatımları herkesin aklına İçişleri Bakanı’nın CHP liderinin makam odasını mı dinlediği sorusunu getirdi. Nitekim Aydın’da yaptığı konuşma önceki gün Sabah gazetesinde Şebnem Bursalı’nın köşesinde ayrıntılarıyla yayınlandı. Serbestiyet’ten Hilal Köylü de bu sözlerden hareketle CHP yönetimiyle konuşmuş. Şimdilik herkesin merakı Soylu’nun aktardığı bilgilerin kaynağı.
8

Türkiye’de aile küçülüyor: Hane halkı, 4 kişiden 3,23 kişiye düştü

Şehirleşmenin ve nüfusun çoğunluğunun şehirlerde yaşamasının kaçınılmaz sonuçlarından biri, eskinin geniş ailelerinin tarihe karışması, aynı evde yaşayan insan sayısının azalması. Türkiye İstatistik Kurumunun “İstatistiklerle Aile 2021” bülteni yayımlandı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, Türkiye’de 2008’de 4 kişi olan ortalama hanehalkı büyüklüğü azalma gösterdi ve 2021’de 3,23 kişiye düştü. İllere göre incelendiğinde, 2021’de ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il 5,46 kişiyle Şırnak oldu. Bu ili 5,12 kişiyle Şanlıurfa ve 4,94 kişiyle Hakkari izledi. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en düşük olduğu il ise 2,57 kişiyle Çanakkale olarak hesaplandı. Bu ili, 2,60 kişiyle Tunceli ve 2,63 kişiyle Giresun takip etti. 2014’te yüzde 13,9 olan yalnız yaşayan fertlerden oluşan tek kişilik hanelerin oranının 2021’de yüzde 18,9’a yükseldiği görüldü.
9

Bu hafta sinemada Vortex haftası

Sinema salonlarında bu hafta beşi yerli, 10 film vizyona girecek. Bu filmler içinde en öne çıkanı, İstanbul Film Festivali’nde de ödül alan Arjantinli asıllı Fransız yönetmen Gaspar Noe’nun yeni filmi ‘Vortex’, Başka Sinema dağıtımıyla vizyona girecek. Ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay bu hafta T24’te Vortex’i yazdı, filme 4 üzerinden 3,5 yıldız verdi.
10

VakıfBank Fenerbahçe’yi devirdi, şampiyon oldu

Voleybol Misli.com Sultanlar Ligi play-off final serisi beşinci maçında Fenerbahçe Opet’i sahasında 3-0 yenen VakıfBank, seriyi 3-2 kazanarak şampiyon oldu. Lig tarihinde ilk kez 1992 yılında şampiyon olan VakıfBank, bu sezonki şampiyonlukla üst üste 4’üncü, toplamda ise 13’üncü şampiyonluğuna ulaştı.

5 aylık hamile eşini öldürmüş

Denizli’nin Buldan ilçesinde evinin banyosunda ölü bulunan 5 aylık hamile Hatice Çaltı’nın (43) ön otopsisi tamamlandı. Genç kadının boğazında parmak izleri tespit edilmesinin ardından, eşi R.Ç. öğle saatlerinde evinde gözaltına alındı. Öldürülen Hatice Çaltı ikiz bebek bekliyordu. 

İsmail Saymaz terörden ifade verdi, adı geçen hakimin şikayet dilekçesini yazdı

Gazeteci İsmail Saymaz, AKP’den aday adayı olduğu ortaya çıkan Gezi davası hâkimi Murat Bircan’ın eşi Arzu Bircan’ın FETÖ şüphelisi olduğuna yönelik haberi nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında terör suçları savcısına ifade verdi. Saymaz, İstanbul Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde, köşe yazısında Bircan’ın ifadesini herhangi bir tahribat yapmadan yayınladığını belirterek, “Haber içeriğinde kendi düşüncelerim bulunmamaktadır. Hâkim Murat Bircan’ın fotoğrafı ise açık kaynaklarda yer almaktadır. Fotoğrafı özel bir çabayla elde etmedim. Hâkim beyin fotoğrafını koyarak herhangi bir terör örgütüne servis etmedim. Kolayca erişilebilecek bir fotoğraftı. Murat Bircan ve Arzu Bircan’a herhangi bir hakaretim olmadı. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. Saymaz ayrıca HalkTV’deki köşesinde yazdığı yazıda kendisi hakkında şikayetçi olan hakim Murat Bircan’ın savcılığa sunduğu dilekçeyi anlattı. Hakim Bircan, “Eşim FETÖ itirafçısı değil onları ihbar etti” demiş, “Eşim değil, eşimin kızkardeşinin kocasının ailesi FETÖ’cü” diye eklemiş. Saymaz’a göre hakim Bircan, eşinin adına şikayette bulunarak, “mesleğinin ona sunduğu imtiyaz ve gücü eşinin ve ailesinin yararına kullanıyor.”

Önceki gün tahliye edilen Metin Gürcan için yeniden tutuklama kararı

Casusluk suçlamasıyla yargılandığı davada önceki gün tahliye edilen DEVA Partili emekli subay Metin Gürcan hakkında yeniden tutuklama kararı verildi. Gürcan hakkında yakalama kararı da çıkarıldı.

Trafikte insan öldüren eski futbolcu Sezer Öztürk’e indirimli 12,6 yıl hapis cezası

İstanbul Sancaktepe’de “yol verme” kavgasında bir kişinin ölümü, bir kişinin de yaralanmasına neden olmaktan yargılanan eski futbolcu Sezer Öztürk’e, “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12,6 yıl hapis cezası verildi.

PKK, Karkamış’ta hudut karakoluna havan saldırısı yaptı, 1 şehit

Gaziantep’in Karkamış ilçesine dün 10’u aşkın havan mermisi düştü. Havanlardan biri Köprübaşı Hudut Karakolu’na isabet ederken, karakoldaki 4 asker yaralandı. Daha sonra yaralanan askerlerden biri şehit düştü. PKK/YPG tarafından gerçekleştirilen bu saldırıya silahlı kuvvetlerin cevabı sert oldu. Akşam saatlerinde Türk topçusu sınırın Suriye tarafındaki Ayn Ül Arap’taki PKK/YPG hedeflerini ağır bombardımana tuttu.

DAEŞ yöneticisi kırmızı bültenle aranırken Konya’da Devlet Hastanesinde tedavi görmüş

Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranan ve Türkiye’deki canlı bomba saldırılarından sorumlu tutulan radikal İslamcı örgüt DAEŞ’in sınır emiri İlhami Balı’nın, 25 Temmuz 2016 tarihinde Konya’daki Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü ortaya çıktı. Suruç katliamına ilişkin Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren dava dosyasına Balı’nın tedavi gördüğüne ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği resmi yazı girdi. Yazıda Balı’nın Adana Sarıçam’da 31 Nolu Aile Hekimliği’ne kayıtlı olduğu ve muayene kaydı bulunduğu belirtildi. Ulusal Sağlık Sistemi’nde (USS) inceleme yapıldığı belirtilen yazının ekinde sunulan muayene kaydında ise Balı’nın 25 Temmuz 2016 tarihinde Konya Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde “acil dahiliye yoğun bakım” branşında tedavisi için üç işlem yapıldığı aktarıldı. Halen yakalanamayan Balı hakkındaki kırmızı bültenle arama kaydı da kaldırılmadı.

CHP’den Kaftancıoğlu’na destek yağdı; Kaftancıoğlu, “Şimdi o ve şürekası düşünsün” dedi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının belli olmasıyla sosyal medyada karara tepkiler yağmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ekrem İmamoğlu Kaftancıoğlu ile dayanışma açıklayan ilk isimlerden biri oldu, “CHP İl Başkanımız Kaftancıoğlu İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım” dedi. CHP milletvekilleri ardı ardına paylaşımlarla Kaftancıoğlu’nun yanında olduklarının duyurdular, Yargıtay kararını sert bir dille eleştirdiler. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, il başkanlığı önünde gazetecilere açıklamasında “Bunlar, bu kararla hukuka bir darbe vurmuşlardır. Hukuka darbe vuranlar da ayrıca kendileri de şüphesiz ki suç işlemektedirler” dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise Twitter hesabından “Şimdi, bir kez daha O ve şürekası düşünsün; #İnadınaUmut” notuyla bir paylaşım yaptı. Kaftancıoğlu daha erken saatlerde de bir video paylaşmış, hukukun üstünlüğü tesis edilene kadar mücadele edileceğini söylemişti. 

Akşener: O sandık gelecek, bu vesayet bitecek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararının ardından, sosyal medya hesabında açıklama yaptı. İYİ Parti Genel Merkezi’nin konu ile ilgili yazılı açıklamasını paylaşan Akşener’in mesajı şöyle: “Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek.”

Babacan: Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na ilişkin yargı kararına tepki gösteren bir diğer siyasi parti lideri DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan oldu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Babacan, “Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız” ifadelerini kullandı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, “Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından @Canan_Kaftanci’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! Adalet bir gün herkese lazım olur” dedi.

Hüseyin Çelik: Çok yanlış bir karar

Yargıtay’ın ‘Kaftancıoğlu’ kararına, Ak Parti kurucularından, eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik de tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çelik, “Sayın Kaftancıoğlu’nun siyasi çizgisinin hep karşısında oldum ancak son karar çok yanlış olmuştur” dedi. Çelik’in paylaşımı şu şekilde: “Türk siyasi tarihi, siyasetçilerin ya asker sopasıyla ya da yargı sopasıyla tedip edilmesinin ibret dolu örnekleriyle doludur. Zaman, bu çabaların hep ters teptiğini göstermiştir. Sayın Kaftancıoğlu’nun siyasi çizgisinin hep karşısında oldum ancak son karar çok yanlış olmuştur.”

Ak Parti: Hukukçular tartışsın

Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu kararıyla ilgili açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Bu mesele, dosyanın içini ben bilmediğim gibi kendilerinin de bilmediği bir mesele. Hukukçular çıksın görüşlerini söylesinler” dedi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise CHP’ye tepki gösterdi, “Kendinize gelin” dedi. Turan Twitter üzerinden verdiği tepkide, “Siyasi rakiplerimizle siyasette hesaplaşmayı isteriz; ama yargı, ‘devleti aşağılamak’, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlarını, ki 5 davadan 2 de beraat var, yerel mahkeme, İstinaf ve son olarak Yargıtay aşamasında değerlendirmeyecek miydi?! Kendinize gelin!” diye yazdı.

Muharrem İnce: Erdoğan’ı tekrar seçerseniz dolar 50 lira olur

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Hatay’ın Dörtyol ilçesinde vatandaşlarla görüştü, sorunlarını dinledi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan İnce, “Daha önce söylemiştim. Erdoğan bir daha seçilirse dolar 10 lira olur dedim. Seçildi 15 lira oldu. Erdoğan’ı bir daha seçerseniz dolar 50 lira olur. Bunu göndermek lazım. Memlekete hayır gelmez bundan artık” dedi.

Karamollaoğlu dün de Davutoğlu’na gitti

6’lı liderler zirvesinin bu ayki ev sahibi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantı öncesi temaslarına devam ediyor. SP lideri dün bu amaçla Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

Merkez’in kasasında 15 milyar doları var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve banka istatistiklerini yayımladı. Buna göre 6 Mayıs haftasında TCMB brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 621 milyon dolar artış gösterdi. TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 65 milyar 398 milyon dolar olan rezervler, 6 Mayıs ile sona eren haftada 66 milyar 19 milyon dolara geldi. Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 2 milyar 15 milyon dolar düşüş gösterdi. Geçtiğimiz hafta 17 milyar 10 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 6 Mayıs ile sona eren haftada 14 milyar 995 milyon dolara geldi.

Şirketler dolar almaya devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve banka istatistiklerini yayımladı. Buna göre 6 Mayıs haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,41 milyar dolar artış gösterdi. Gerçek kişilerin döviz mevduatları bir önceki haftaya göre 31,80 milyon dolar artarak 137 milyar 348,60 milyon dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatı 1 milyar 383,6 milyon dolar artarak 77 milyar 875,3 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası ana sözleşmesine çok ilginç bir ek

Bu sabah yayınlanan Resmi Gazete’de tam olarak yapılma sebebi anlaşılamayan çok ilginç bir değişiklik var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan bir “Cumhurbaşkanlığı Kararı”yla Merkez Bankası’nın ana sözleşmesine bir ek madde getirildi. Madde aynen şöyle: “Banka nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemez, üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamaz.” Merkez Bankası kasasında duran bir paraya kimin neden haciz veya ihtiyati tedbir koyacağı anlaşılamadı.

Borsa yüzde 2,57 düştü

Yatırımcıların riskli varlıklardan kaçma eğilimi sürerken, Borsa İstanbul da negatif seyrini sürdürdü. BIST 100, bugün yüzde 2,57 düşüşle 2.391 puandan kapandı.

Yabancılar, bayram dönüşü iki günde 324 milyon dolarlık hisse ve tahvil satıp çıkmış

Yabancı yatırımcı bayram tatili sonrası geçen haftaki iki iş gününde hisse senedi piyasasında net 243.9 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetlerinde ise 75.8 milyon dolarlık satış yaptı. Şirket borçlanma senetlerindeki 4.3 milyon dolarlık satışla birlikte yabancı yatırımcının sadece iki günde Türkiye menkul kıymet piyasasından yaptıkları çıkış 324 milyon doları buldu. Yabancı yatırımcının hisse senedi ve DİBS’te son üç haftadır aralıksız çıkış yapıyor.

Nebati, “Gıda sektörü cesur adım atacak” dedi, adımı söylemedi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün bütün gün tek tek bazı sektör temsilcileriyle enflasyon ve hayat pahalılıpını konuştu, sektörlerden fiyatlara zam yapmamalarını istedi. Bakan Nebati, kırmızı ve beyaz et üreticileriyle görüşmesinden sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık” dedi. Ama bu adımların ne olduğu açıklanmadı. Nebati daha sonra inşaat sektörünün çeşitli alt sektörlerinin temsilcileriyle, hazır giyim, mobilya, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektör temsilcileriyle de görüştü. 

Bankaların takipteki alacaklarına 429 milyon lira daha ilave oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 6 Mayıs itibarıyla 5 milyar 149 milyon lira arttı. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 5 trilyon 638 milyar 952 milyon liradan 5 trilyon 644 milyar 101 milyon liraya yükseldi. Bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 6 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 429 milyon lira artarak 161 milyar 185 milyon liraya çıktı.

En yüksek kişisel gelir de, en yüksek gelir eşitsizliği de İstanbul’da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları“nı açıkladı. Buna göre, Türkiye’de ortalama yıllık eş değer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2021’de 37 bin 400 lira olarak hesaplandı. Söz konusu geliri en yüksek olan bölge, 51 bin 765 lirayla “İstanbul” oldu. Bunu 47 bin 595 lirayla İzmir bölgesi ve 46 bin 516 lirayla Ankara bölgesi izledi. Yıllık ortalama eş değer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük gerçekleştiği bölge 18 bin 278 lirayla Van, Muş, Bitlis, Hakkari çıktı. Gelir eşitsizliğini belirleyen katsayıya bakıldığında da, İstanbul en büyük gelir eşitsizliğinin yaşandığı şehir olurken Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli de eşitsizlik daha az ama bu azlık da aslında bu bölgelerin görece daha fakir olmasından kaynaklanıyor.

Nihayet Resmi Gazete’de yayınlandı, vatandaşlık satışı 400 bin dolara yükseldi

Türk vatandaşlığına hak kazanmak isteyen yabancıların Türkiye’de satın alması gereken 250 bin dolar değerinde taşınmaz satın alma şartı 400 bin dolara yükseltildi. “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”te değişiklik yapılması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine en az 500 bin dolar yatırım yapan yabancılar da vatandaşlık alabilecek. Aslında bu kararlar haftalar önce ilan edilmişti ama bir türlü Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmemişti. O yüzden de aradan geçen zamanda pek çok yabancı uyruklu vatandaşlığı “ucuza getirmek” için ev satın almıştı.

Pınar Abay, ING Bank Belçika’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu

ING Bank Belçika’nın tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı, 44 yaşındaki Türk bankacı Pınar Abay oldu. Abay, 2020’den beri bankanın başında bulunan ve yaş haddinden dolayı emekli olan Diego du Monceau’nun yerini aldı. Daha önce ING Bank’ın Türkiye CEO’su olan Abay, 2020 yılından bu yana Hollanda merkezli bankanın Benelüks (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) bölgesindeki faaliyetlerini yönetiyordu.

Powell yeniden FED Başkanı oldu: Yumuşak iniş zor olabilir

Amerikan Senatosu, Jerome Powell’ın ikinci dönemde de FED Başkanlığı yapmasını onayladı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bir radyoya verdiği demeçte ekonomide çok önemli rol oynayacak jeopolitik gelişmeler olduğunu, ekonominin yumuşak bir iniş yapıp yapamayacağının kontrol edemedikleri faktörlere bağlı olabileceğini ifade etti.

Amerikan borsalarında 4 ayda 7 trilyon dolar buharlaştı

Amerika’daki New York borsasının bütün endeksleri düşmeyi sürdürüyor. Yapılan bir hesaba göre bu yılın başından beri borsa şirketlerinin toplam değer kaybı 7 trilyon doları bulmuş, hatta aşmış durumda. Özellikle teknoloji hisseleri en ağır darbeyi alanlar. S&P endeksi yıl başından beri yüzde 18, Dow endeksi ise yüzde 13 değer kaybetti. 

Apple artık en değerli şirket değil

Suudi Arabistanlı petrol şirketi Saudi Aramco, Apple’ı tahtından ederek dünyanın en değerli şirketi oldu. FactSet verilerine göre Çarşamba günü Suudi petrol devi Aramco’nun piyasa değeri 2,43 trilyon dolar oldu. ABD’deki işlemlerde yüzde 5 düşen Apple’ın piyasa değeri ise 2,37 trilyon dolara geriledi.

Ukrayna’da dehşet veren bir video: Ruslar sivilleri öldürüyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sırasında pek çok savaş suçu işlediğine dair iddialar var ve savcılar bu iddiaları belgelemeye, dava açmaya hazırlanıyor. İşte bu çeşit belgelerden biri dün ortaya çıktı. İki sivil Ukraynalı Leonid Pliats ve patronu Rus askerler tarafından arkalarından vurulurken, cinayet güvenlik kameraları tarafından net bir şekilde ve bütün dehşet verici detaylarıyla kayda alınıyordu. BBC’nin eline geçen kayıtlar şimdi Ukraynalı savcılar tarafından muhtemel savaş suçu kanıtı olarak incelemeye alındı.

Putin’den dünyaya yaptırım tepkisi: Ciddi sonuçları olacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının “küresel bir ekonomik krize” yol açtığını söyledi. Bir ekonomi toplantısında konuşan Putin, “Batı’nın aşırı büyük siyasi hırsı ve Rus düşmanlığı ile uyguladığı yaptırımların kendi ekonomilerine ve vatandaşlarının zarar verdiğini” belirtti. “Yaptırımların küresel krizi kışkırtıyor” diyen Putin “Yaptırım kararları AB ve yoksul ülkeler için ciddi sonuçlara yol açacak. Batılı seçkinler, küresel egemenliklerini korumak için dünyanın geri kalanını feda etmeye hazır” ifadelerini kullandı. Rus lider, ekonomisinin Batı yaptırımlarına başarıyla dayandığına dikkat çekerek Rus şirketlerinin Batılı işletmelerin geri çekilmesinin bıraktığı boşluğu dolduracağını belirtti.

Finlandiya ve İsveç “Bizi bir an önce NATO’ya alın” dedi, NATO göz kırptı, Rusya çok kızdı

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı, ülkenin “derhal” NATO üyesi olması gerektiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin ortak bir açıklama yaparak, önümüzdeki birkaç gün içinde bu konuda bir karar beklediklerini söylediler. Finlandiya, Rusya ile 1.300 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor. Şimdiye kadar doğu komşusunun tepkisini almamak için NATO’nun dışında kaldı. Benzer şekilde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası bugüne kadar tarafsızlığını koruyan İsveç de NATO girme konusunda kararını pazartesi günü açıklayacağını söyledi. Bu açıklamalara NATO’dan olumlu cevaplar geldi. Ancak Rusya’nın Finlandiya’ya tepkisi sert oldu. Kremlin Sözcüsü Peskov, Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin Rusya için tehdit olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı da Finlandiya’nın NATO’ya katılması halinde askeri adımlar atılacağını açıkladı.

Rusya’da bir oligark daha şüpheli biçimde öldü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana birçok gazeteci ve oligark ölü bulunmuştu. Bunlardan sonuncusu ise enerji şirketi Lukoil’in eski CEO’su Alexander Subbotin oldu. Tass’a göre, Subbotin, “akşamdan kalma” olduğu için iyileşmek niyetiyle bir şamanın evine gitti ve şamandan aldığı kurbağa zehri oligarkın ölüm nedeni oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Subbotin’in ölüm nedeninin kalp krizi olduğu kaydedildi.

Filistin ile İsrail arasında gazeteciyi öldüren kurşun kavgası

Al Jazeraa muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Filistin’in Cenin kentinde çıkan olaylar sırasında vücuduna isabet eden bir kurşunla ölmesi. beraberinde “Kim öldürdü” tartışmasını getirdi. İsrail, kadın gazeteciyi kendilerinin öldürdüğünü şiddetle reddediyor, gazetecinin yakınındaki silahlı Filistinliler tarafından öldürülmüş olabileceğini söylüyor. Filistin ise bunun tam tersini iddia ediyor, Ebu Akile’yi İsrailli keskin nişancıların öldürdüğünü söylüyor. Akile’yi kimin öldürdüğü sorusu, kadının vücudundan çıkarılan kurşunun incelenmesiyle cevap bulabilir ama gelen haberlere bakılacak olursa Filistin yönetimi bu kurşunu İsrail’in incelemesine izin vermiyor, “Size güvenmiyoruz” diyor. 

İspanya’da 16 yaş üzerine aile izni gerekmeden kürtaj hakkı, kadınlara ayda 5 gün regl izni geliyor

İspanya’nın sol koalisyon hükümeti, 16 yaş üzerine ebeveynlerinden izin şartı aranmaksızın kürtaj yaptırabilme ve ayda beş güne kadar regl iznine imkan sağlayacak bir yasa hazırlığında. Önümüzdeki hafta kabine tarafından onaylanması beklenen yasa tasarısı kürtajın kamu sağlığı sisteminden yararlanan herkes için ulaşılabilir olmasını ve menstrüasyonun bir sağlık sorunu olarak ele alınmasını amaçlıyor.

Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğuna bombalı saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na kimliği belirsiz kişi veya kişilerce el yapımı bomba (EYP) ile saldırı düzenlendi. Saldırıda başkonsolosluk binasında hasar meydana geldi.

Danimarkalı ırkçı siyasetçi, İsveç’te polis korumasında Kuranı Kerim yaktı

Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç’in Västra Götaland bölgesinde Müslümanların yoğun olduğu Frölunda, Boras ve Trollhattan yerleşim birimlerinde polis korumasında Kur’an-ı Kerim yaktı. Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan Paludan, Danimarka’nın çeşitli şehirlerinde 2017’den beri Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarında bulunuyor. 2021’de ramazan boyunca Müslümanların yoğun yaşadığı mahalleler ve camilerin yakınlarında polis korumasında provokasyonlarına devam eden Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde de söz konusu provokasyonlarını sürdürmüştü.

1800’e yakın yeni vaka, 8 can kaybı

Türkiye’de son 24 saatte 135 bin 738 Kovid-19 testi yapıldı, 1778 kişinin testi pozitif çıktı, 8 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu covid19.saglik.gov.tr sitesinden paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 135 bin 738 Kovid-19 testi yapıldı, 1778 kişinin testi pozitif çıktı, 8 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 1816 oldu. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,46, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,17 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 606 bin 278 doza yükseldi.

İlginç bir bebek bezi vergisi protestosu

Oyuncu Gwyneth Paltrow’un lüks ürünler sunan ‘iyi yaşam’ markası Goop’un değerli taşlarla süslü bebek tanesi 10 dolarlık (150 lira) bebek bezi satışa çıkardığını duyurması önce tepkilere neden oldu. Gerçek sonradan anlaşıldı. Oyuncu bu “Yeni kullan-at bebek bezlerimiz alpaka yünüyle dokundu ve bağlama yerlerine kehribar taşları kondu. Yasemin ve bergamot kokulu. 12 tanesi 120 dolar” cümleleriyle tanıtılan bebek bezini bir farkındalık yaratmak için “şaka”dan çıkarmıştı. Daha sonra açıklama yaptı, “Eğer bebek bezine lüks ürün muamelesi yapmak sizi sinirlendiriyorsa lüks ürün gibi vergilendirmesi de sinirlendirmeli. The Diapér gerçek bir soruna ışık turmak için yapılmış çakma bir ürün” dedi.

Fatih Birol uyardı: Büyük petrol ve gaz projeleri devam ederse iklim krizinden kaçınılamaz

Uluslararası Enerji Ajansı IEA’nın yöneticisi ve dünyanın önde gelen enerji ekonomistlerinden Fatih Birol, dünyanın iklim değişikliğini önleme hedefini gözardı etmemesi gerektiğini söylüyor. Ukrayna savaşı nedeniyle Rus petrolü ve gazına olan bağımlılığı azaltmaya çalışırken dünyanın büyük bazı petrol ve gaz çıkarma projelerine yönelmesinin iklim hedefinin ikinci planda kalmasına neden olmasından endişe ediyor. Birol’a göre büyük projelere yönelmek, iklim kaosunu kaçınılmaz hale getirecek.

İstanbul’a bir “diva” geliyor…

Cazın efsane sesi olarak kabul edilen Dianne Reeves, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 29. kez düzenlenen “İstanbul Caz Festivali”ne konuk olacak. Sanatçı, 5 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda konser verecek. Konserde Reeves’e Ercüment Orkut trio ve klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici de eşlik edecek. Konserin biletlerini şimdiden alabilirsiniz.

Ahmet Say’a veda

Müzik tarihçisi ve yazar Ahmet Say toprağa verildi. Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın da babası olan Ahmet Say için düzenlenen törene çok sayıda önemli isim katıldı. Törende babası ile ilgili bir anısını da anlatan Fazıl Say, “12 Eylül günü eve jandarmalar gelmişti. Onların gelmesine dakikalar kala evde bulunan bütün sol kitapları duvar piyanosunun içine koymuştu. Jandarma evi aradı, piyanonun ne olduğunu sordular. Babam bir müzik aleti olduğunu söyledi. Bize bir mastika çalsın o zaman dediler. Ben de çaldım. Ahmet Say’ı anlata anlata bitiremeyiz. Ben oğlu olarak ne çok şey kazandım. 1980’li yıllarda Ahmet Say’ın oğluydum. Şimdi bakıyorum gazeteler Fazıl Say’ın babası yazmış” ifadelerine yer verdi. Fazıl Say, konuşmasının devamında babasına beste yaptığını, ancak Say’ın dinleme fırsatı olmadığını söyleyerek, “Babam Ahmet Say” adlı eserini törene katılanlara dinletti. Fazıl Say günün ilerleyen saatlerinde Twitter üzerinden babasıyla bir kez daha vedalaştı.

Sosyal medyada “Kaşıkçı Elması çalındı” söylentisi çıktı, Topkapı Sarayı cevap verdi: İşte burada, yerinde duruyor

Gün geçmiyor ki sosyal medya olmadık bir şeyle çalkalanmasın… Son birkaç günün konularından biri de, Topkapı Sarayı’ndaki dünyaca ünlü Kaşıkçı Elması’nın çalındığı iddiasıydı. En sonunda Topkapı Sarayı’ndan bir yetkili, İlhan Kocaman açıklama yaptı, “Kaşıkçı Elması yerinde duruyor ve 32 gündür de sergileniyor” dedi, söylenti çıkaranlara dava açılacağını söyledi.

Madonna çıplak NFT’sini savundu: Sanat için doğum yapıyorum

Pop müziğin 63 yaşındaki kraliçesi Madonna, dijital sanatçı Beeple ile birlikte yeni bir NFT koleksiyonu hazırladı. Toplam 4 videodan oluşan koleksiyonun açık arttırması halen devam ediyor. Bu eserlerde çırılçıplak bir 3 boyutlu modeli görünen Madonna’nın bir ağacı, bir böceği ve kelebeği doğurduğu görülüyor. eser yapılırken kendi vajinasının da 3 boyutlu modelini çıkarttıran Madonna dün bu kararını savundu. “Benim yaptığım bütün kadınların tarihin başlangıcından beri yaptıkları şey, yani doğum yapmak” diyen 6 çocuk sahibi şarkıcı, “Ama daha varoluşsal bir düzeyde bakacak olursak ben sanat ve yaratıcılık için doğum yapıyorum. Bunlar olmadığı zaman hepimiz kayboluruz” diye ekledi.

Cem Yılmaz, “Gibi”yi çok beğenmiş

Netflix’te izleyicilerle buluşacak olan “Erşan Kuneri” dizisinin senaristi, yapımcısı ve başrol oyuncusu Cem Yılmaz, rol arkadaşları Ezgi Mola ve Merve Dizdar ile TV100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın Az Önce Konuştum adlı programına konuk oldu. Daha çok Netflix’te başlayacak Erşan Kuneri adlı dizisini anlatan Yılmaz, soru üzerine Exxen’de yayınlanan “Gibi” dizisini beğendiğini anlattı. Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi imzalı “Gibi”yi başarılı bulduğunu belirten Yılmaz, “Gibi ile ilgili çok güzel şeyler duyuyorum. Çok değişik bir mizah, çok değişik bir sunum, değişik bir metin ve oynama şekli. Bu bana çok yeni ve güzel bir şey geliyor. Ne kadar güzel bir kapı. Çok komik bir iş ama sunum olarak da çok akıllı bir iş. Tuhaf ama tuhaflığın daha kıymetli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ümran Safter’in ‘Kabahat’inden ilk fragman

“İstanbul’un Gözü”, “Kadın Olmanın Günahı”, “Sevan Bıçakçı”, “Kapıyı Açık Bırak” gibi belgesel filmleriyle tanınan Ümran Safter’in yönetmenliğini üstlendiği “Kabahat” filminden ilk fragman yayınlandı. Film, iki genç kızın dostluğunu ve dayanışmasını anlatıyor. Çankırı’da çekimleri gerçekleştirilen filmin yapımcılığını Ekim Medya adına Suraj Sharma üstlendi. Senaryosu da Ümran Safter imzası taşıyan filmin görüntü yönetmenliğini ise Bertan Özer üstlendi.

Datça’ya Can Yücel Festivali geliyor

Datça Kültür Sanat Dayanışması’nın (DKSD) öncülüğünde Datça Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DADADOSK) iş birliği ile 2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen “Can Yücel Kültür Sanat Festivali”, iki yıllık salgın arasından sonra bu yıl 2-3-4-5 Haziran tarihlerinde düzenlenecek.

Türkiye’nin patent rekortmeni TUSAŞ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), patent başvurularında Türkiye şampiyonu oldu. Bu yıl itibarıyla ulusal 175, uluslararası 87 başvuru gerçekleştiren TUSAŞ’ın, toplam faydalı model başvuru sayısı ise 78 oldu. Ulusal, uluslararası ve faydalı model başvurularının 232’si son 3 yılda gerçekleştirildi.

Snapchat yeni ağlayan yüz filtresi çıkardı, “Amber Heard’den esinlenmedik” dedi 

Kısa video paylaşım platformu Snapchat’ın bugünlerde pek bir popüler olan yeni filtresi, ağlayan kadın yüzü. Sosyal medyanın kullanıcıları kendi aralarında bu filtreye “Amber Heard filtresi” diyorlar, ünlü oyuncunun Johnny Depp ile olan davasında kürsüdeki ağlama görüntüsünden hareketle. Dün Snapchat bu söylentileri yalanladı, “Hayır, Amber Heard’den esinlenmedik” dedi. New York Post gazetesinin bu konudaki haberi hem filtrenin örnekleriyle dolu hem de çok renkli yazılmış.

Ay’dan gelen toprakta ilk kez bitki yetiştirildi

Bilim insanları, zamanında düzenlenen Apollo uçuşları sırasında Ay’dan toplanıp dünyaya getirilmiş toprakta ilk kez bitki üretmeyi başardı. Bu deneme, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Ay’da kalıcı bir üs kurmayı hedefleyen Artemis Programı çerçevesinde yapılan araştırmalar içindi. Böylece Ay’a yerleşecek insanların kendi besinlerini kendilerinin üretmesi hedefleniyor. 

Daha Elon Musk almadı ama Twitter’da işler kötüye gidiyor

Elon Musk’ın hisse başına 54.20 dolar, toplamda 44 milyar dolara yakın para ödeyip satın almak istediği Twitter’da işler iyiye gitmiyor. Dün şirket hisseleri 45.22’ye kadar düştü, düşüşün iki sebebi var. Birincisi borsalarda teknoloji hisselerinin çökmeye devam etmesi, ikincisi ise şirketin ilan ettiği gelir ve büyüme hedeflerinin uzağında kalması. Bu sebeple şirket CEO’su Parag Agrawal iki üst düzey yöneticiyi işten çıkardı, yeni işe alımları durdurdu ve bazı harcamaları da kısıtladı. Bu kemer sıkma önlemlerinin Twitter’ı yeniden eski değerine getirip getirmeyeceği ise meçhul. Hisseleri 45 dolara kadar gerileyen Musk’ın aynı hisselere 54 dolar verip vermeyeceği de belirsizliğe girdi.

İTÜ’den Selçuk Bayraktar’a fahri doktora

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar‘a fahri doktora unvanı verdi. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü 2002 mezunu olan Selçuk Bayraktar, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Milli Teknoloji Hamlesi söyleşisinde öğrencilerle bir araya geldi. Söyleşide, geçmişten bugüne havacılık alanında yapılan çalışmaları ana hatlarıyla anlatan Bayraktar, Hezarfen Ahmet Çelebi, Osmanlı filosu ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından örnekler verdi. Bayraktar, teknolojiyi erken yakalamanın önemini vurgulayarak, “Hayatımızdaki çoğu yenilik savunma sanayisinde doğup büyüyor, bunun ardından sivil sahaya geçiyor. İnsansız hava araçlarını da ilerleyen dönemlerde sivil sahada göreceğiz” ifadelerini kullandı. Fahri doktora beratını İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun elinden alan Bayraktar, savunma sanayisindeki çalışmaları esnasında doktorasını tamamlayamamanın burukluğunu yaşarken, kendisine layık görülen bu fahri doktor unvanıyla teselli bulduğunu ifade etti.

Messi son 12 ayda 130 milyon dolar kazanmış

Amerikan Forbes dergisinin “En çok kazanan sporcular” listesi yayınlandı. Buna göre, bu yıl Barcelona’dan Paris Saint Germain takımına transfer olan Arjantinli futbolcu Lionel Messi vergi öncesi 130 milyon dolarla en çok kazanan sporcu oldu. Listede Messi’ye ABD’li basketbolcu LeBron James 121.2 milyon dolarkla, onu da Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo 115 milyon dolarla izliyor. Dördüncü sırada PSG’den Neymar var, 95 milyon dolar, beşinci sırada ise basketbol oyuncusu Stephen Curry 92.8 milyon dolarla yer alıyor.