Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
15 Mayıs 2022 Pazar
1

Çorum’da sokak röportajı viral oldu: Sarayda oturmuyorum, açım ben aç!

YouTube’da ‘Sokak Kedisi’ isimli kanalda Çorum’da yapılan bir sokak röportajı dün sosyal medyada elden ele dolaştı. Videoda insanlara “Ülke ekonomisinden memnun musunuz” diye soruldu. Bir kişi hayat pahalılığına tepki göstererek “Sürünüyoruz gördüğün gibi” dedi. Bunun üzerine muhabir, kadına “Her şey çok güzel değil mi?” sorusunu yöneltti. Kadın “Sarayda oturmuyorum. Açım ben aç. Ortalık yangın yeri. ‘Şükürsüzlük görüyorum’ diyorlar. Kendileri şükretsinler. Versinler maaşlarını fakirlere, ondan sonra şükürü kendileri yapsın. Nasıl oluyor bakalım. El insaf artı. Bu kadar şerefsizlik, bu kadar imansızlık olmaz. Yapacak bir şey yok, artık bunların elinden kurtulalım bir an önce. Bir tane oy verdiysem zehir zıkkım olsun. Allah beni olduğum yerde taş etsin” dedi. 
2

Rusya sürekli askeri hedeflerini küçültüyor; Ukrayna ordusu Harkiv’i de geri aldı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimiyle başlattığı savaş 80. gününü de tamamladı ve Rusya bir kez daha savaşta hedef küçültüp geri adım attı. Başlkangıçta Kiev dahil ülkenin her yerini işgale kalkışan Rusya yenilgiye uğrayınca “Rejim değişikliği” hedefinden vaz geçmiş, sadece ülkenin doğusuna yönelmişti. Ancak bu bölgede de Rusya’nın askeri hedeflerini sürekli küçültmesi dikkat çekiyor. Dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bir açıklama yaparak bugüne kadar Rus ordusundan geri alınan yerleşim yeri sayısının 1015’e ulaştığını söyledi. Geri alınan yerler içinde Rusya’nın savaşın ilk gününden itibaren kuşatma altına aldığı Harkiv şehri de var. Ukrayna ordusunca Harkiv bölgesindeki yerleşim alanlarının kademeli olarak Rus güçlerinden kurtarıldığını kaydeden Zelenski, “Elbette işgal altındaki her şehri anıyoruz. Herson, Melitopol, Berdyansk, Energodar, Mariupol ve Donbas’ın tüm şehirleri. Harkiv bölgesinin kademeli olarak kurtarılması, kimseyi düşmana bırakmayacağımızın kanıtıdır” dedi. Uluslararası ajanslara göre Rus askerlerinin çekilmeye başladığı Harkiv’e Ukraynalıların dönüşleri de başladı.
3

Örovizyon’u Ukrayna kazandı, Zelenski “Umarım seneye yarışmayı Mariupol’de yaparız” dedi

Avrupa Televizyon Birliği’nin yıllık pop şarkı yarışması Örovizyon’un finali dün akşam İtalya’nın Torino kentinde yapıldı, yarışmayı beklendiği gibi Ukrayna’dan katılan Kalush adlı topluluğun ülkede bir çeşit milli marşa dönüşen şarkıları Stefania kazandı. Şarkı aslında grubun solistinin annesi için yazılmış ama savaş sırasında öyle popüler oldu ki, halkı birleştiren bir çeşit milliyetçilik ve vatan sevgisi destanına dönüştü. Şarkıda geçen “Her zaman evime döneceğim, bütün yollar yok edilmiş olsa bile” satırları Ukrayna’da direnişin sembolü oldu. Ukrayna’nın yarışmayı kazanmasına en çok sevinenlerin başında devlet başkanı Volodimir Zelenski geliyordu. Zelenski, seneye Ukrayna’nın ev sahipliğinde yapılacak yarışmayı “Özgür, barışçıl ve yeniden inşa edilmiş” Mariupol kentinde yapmayı arzu ettiklerini söyledi. Mariupol aylardır Rusya kuşatması altında ve tamamen yerle bir edilmiş durumda. Ülkede de Rusya’ya karşı direnişin önemli sembollerinden biri. Nitekim halen Azovstal adlı çelik fabrikasında direnişini sürdüren 1000 kadar askerden oluşan “Azov Taburu” da sosyal medya üzerinden yarışmayı kazanan Kalush’a tebrik mesajı gönderdi.”
4

Halkın yüzde 75’i gelecek 6 ayda faturaları ödeyememe korkusu yaşıyor

Global araştırma şirketi Ipsos’un Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile birlikte yaptığı son araştırmaya göre Türk halkının yüzde 75’i bu yıl sonuna kadar elektrik ve gaz faturalarını ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor. 11 ülkeyi kapsayan ve enflasyon ortamında halkın durumunu ölçen araştırmada Türk insanı hemen her konuda en yoğun endişeyi ortaya koyanlar oldu. Araştırmada bugünlerde finansal durumun nasıl olduğu soruldu. İspanya’dan Japonya’ya İtalya’dan İngiltere’ye 11 ülkede ortalama yüzde 25; “zorlu veya çok zorlu” derken Türkiye’den katılımcıların yüzde 66’sı bugünlerde finansal olarak zorlandığını belirtti. Katılımcılara 2022’nin kalan döneminde gelir seviyelerine dair beklentileri soruldu. Türkiye’de vatandaşların yüzde 62’si yıl sonuna kadar gelir seviyelerinin düşmesini beklediğini söyledi. Türkiye’de halkın yüzde 84’ü ülkede yaşam maliyetlerinin artmasında göçmenlerin etkili olduğunu düşünüyor. Yüzde 81 faiz oranlarını, yüzde 80 ise hükümet politikalarını sorumlular arasında sıraladı.
5

İlişkinizi kurtarmak için 8 önemli ders

Pazar günleri, dünyanın bütün gazeteleri için sert siyasi haberlerdense gerçek insanların geröçek hayatlarına dokunan haberleri yayınlamak için tercih edilen bir gün. İşte bu pazarın insani haberi de The Guardian’dan. Gazetenin muhabirlerinden Zoe Williams, tecrübeli bir ilişki terapisti olan Susanna Abse ile aşk ilişkileri ve evlilikler hakkında konuşmuş; Abse ona ilişkileri kurtarmak için 8 önemli dersi anlatmış. Dersler sırasıyla ve özetle şöyle: 1. Kavga etmek, etmemekten daha iyidir; 2. Birbirinizi suçlamayı bırakın; 3. “Sen her zaman…” diye cümleye başlamak yerine “Ben şöyle düşünüyorum/hissediyorum…” diye başlayın; 4. Çocuk sahibi olmayın; 5. Seks yapın, yapmıyorsanız da en azından bu durumun farkına varın; 6. Birbirinizi ayrılmakla tehdit etmeyin; 7. Birbirinizi damgalamayın; 8. Cesur olun.
6

Ak Parti’nin Grup Başkanvekili, “Birleşik Arap Emirlikleri diz çöktüremeyince teslim oldu” dedi, Ak Parti ona çok kızdı

Ak Parti’nin Grup Başkanvekillerinden Cahit Özkan’ın Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalındaki konuşmaları çok tartışılacak anlaşılan. Özkan pek çok konuda son derece sivri açıklamalar yaptı, hatta bir ara partisinin 2023 seçiminde oyların yüzde 75’ini alacağını bile iddia etti. Ama esas tartışma, Armağan Çağlayan’ın Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden yakınlaşmasına ilişkin sorularına Özkan’ın verdiği cevaplardan çıktı. Özkan, BAE’nin 15 Temmuz’un ve FETÖ’nün sponsoru olduğuna inandığını söyledi, CHP’nin kendilerini BAE ile ilişki kurmaya zorladığını öne sürdü ve sonra da “Belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri belki -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu” dedi. İşte bu sözler anında Ak Parti’den tepki aldı. Parti sözcüsü Ömer Çelik, açıklama yaptı, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan‘ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” dedi.
7

Rusya’dan NATO’ya katılmayı planlayan komşusu Finlandiya’ya tehdit: 10 saniye içinde vururuz

Rusya’nın 1300 kilometre kara sınırı bulunan komşusu Finlandiya’nın NATO üyeliği girişimine tepkisi sert oldu. Rus Meclisi’nin Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Zhuravlyov “Uzun zamandır sabrediyoruz. İstesek Finlandiya’yı 20 hatta 10 saniye içinde bile vurabiliriz” dedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko ise “Buna karşılık vermemiz gerekecek. NATO, nükleer silahlarını bu iki ülkeye konuşlandırılırsa uygun yanıtı veririz” diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO üyeliğine başvurmaya hazırlanan komşusu Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yle dün telefonda görüştü. Putin’in görüşmede “Sizin için tehdit değiliz. NATO’ya üyeliğiniz büyük hata olur” mesajı verdiği açıklandı.
8

Almanya’daki NATO toplantısında gündem Türkiye’nin çıkışı, pazarlık başladı

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan gayriresmi NATO dışişleri bakanları toplantısının ilk gününe Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemeyeceği açıklaması damga vurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’yı AB’nin terör listesinde yer alan PKK’yı desteklemekle suçladı. Çavuşoğlu “Dostlarımız ve müttefiklerimizin terör örgütünü destekliyor olması kabul edilemez ve korkunç. Bunlar NATO müttefiklerinin yanısıra İsveç ve Finlandiya’yla konuşmamız gereken konular” diye konuştu. Norveç, Letonya, Slovakya, Kanada, Lüksemburg ve Hollanda dışişleri bakanları iki ülkeye destek verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zirve sırasında İsveç ve Finlandiyalı meslektaşlarıyla bir araya gelip ilk pazarlıkları yaptı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “PKK’nın terör örgütü olduğuna inanıyoruz” dedi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Türkiye ile aralarındaki farklılıkların üstesinden gelebileceklerini umduklarını kaydetti.
9

İstanbul’a yağışlı hava geri dönüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 14-18 Mayıs tarihlerini kapsayan haritalı hava durumu tahmin raporunu yayınladı. Rapora göre İstanbul ve Ankara’nın da aralarında olduğu birçok ilde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak.
10

Jorge Jesus, Fenerbahçe için İstanbul’a geliyor

Cumhuriyet’in 100. yılında 29. şampiyonluk parolasıyla yeni yıla hazırlanan Fenerbahçe, uzun süredir görüştüğü Portekizli teknik direktör Jorge Jesus’u İstanbul’a getiriyor. Başkan Ali Koç ile Lizbon’da iki kez görüşen Jesus bu kez Boğaz’da bir araya gelecek. Jesus’un eşi Ovone ve oğlu Mauro da İstanbul’a gelecek. 

İmara açılan Çekmeköy Kışlası’nın yerinde yeller esiyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından İstanbul’un son kalan yeşil bölgelerinden olan askeri kışlalar şehir dışına çıkarıldı. İktidar bu bölgelerin imara açılmayacağı sözünü verdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Hiçbir zaman askeri arazileri biz rant olarak görmedik” dedi. Ama öyle olmadı. İstanbul’da çok sayıda askeri alan imara açıldı. Bunlardan en büyüğü İstanbul 3. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Çekmeköy Kışlası oldu. Parsellere bölünen arazinin ilk olarak 2019 yılında 200 bin metrekarelik bölümüne inşaat izni verildi. Arazi ihalesiz olarak Emlak Konut GYO’ya satıldı ve üzerinde halen inşaatı devam eden 392 daire ve 70 ticari üniteden meydana gelen Ormanköy projesi geliştirildi. Bir yıl sonra bir bölüm daha imara açıldı. Geçen yıl 860 bin metrekarelik alana imar izni verildi. Şimdi de Çınarköy adı altında 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari alanı kapsayan bölgede inşaat sürüyor.

Bir Rus oligarkın yatı daha Muğla kıyılarına demirledi

Ukrayna’daki işgal sonrasında yaptırımlardan kaçmak için Türkiye’ye akın eden Rus oligarklara ait yatların sayısı artıyor. Roman Abramoviç’in My Solair ve Eclipse yatlarından sonra Rus oligark Dimitri Kamenşçik’e ait 400 milyon dolar değerindeki ultra lüks Flying Fox isimli 140 metre uzunluğundaki yat da dün akşam saatlerinde Muğla açıklarına ulaştı.

Tunceli’deki cenazede olay çıktı, Soylu CHP liderini hedef aldı

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1999 yılındaki çağrısı üzerine Avrupa’dan Türkiye’ye gelen barış grubu içinde yer alan Aysel Doğan 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2009’da kanser hastalığı nedeniyle tahliye edilmişti. Almanya’da yaşamını yitiren Doğan’ın cenazesi Tunceli’ye getirildi. Valilik törene yasak getirdi. Toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Valilik HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün polise taş atan grupta yer aldığını açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından açıklama yaptı. “Önlü’nin kirli provokasyonu Kılıçdaroğlu’nun hamiliğindedir” dedi.

Nasuh Mahruki, 26 yıl önce kurduğu AKUT’tan atıldı

Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan 2016’da, Onursal Başkanlık’tan ise 2019’da iktidar baskısıyla istifa ettirilen Nasuh Mahruki dün gelen bir elektronik postayla kurucusu olduğu AKUT’tan ‘atıldığını’ açıkladı. Mahruki “AKUT’tan, AKUT’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir e-posta ile atıldığımı öğrendim” dedi. Yaşadığı zorlu dönemi tek tek anlattı.

Çeşme sallandı: İzmir’deki faylar 7.3 büyüklüğünde deprem üretebilir

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntıyı değerlendiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu bölgede Ege Denizi’nden karaya doğru hem Çeşme Yarımadası hem de Sakız Adası’na doğru uzanan faylar var. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir” dedi.

İstanbul’da iki haftada 10 binden fazla kaçak göçmen yakalandı

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü, kent genelinde umuma açık yerlerde denetim yaptı. 550’si Afganistan, 357’si Suriye, 173’ü Pakistan ve 272’si diğer ülkelerden olmak üzere 1352 düzensiz gözaltına alındı. Bu ayın başından beri kentte yakalanan düzensiz göçmen sayısı 10 bin 568 oldu.

Belma Simavi hayatını kaybetti

Hürriyet Gazetesinin eski sahibi Erol Simavi’nin eşi Belma Simavi hayatını kaybetti. Simavi bir süreden beri KOAH hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu. diken.com.tr sitesinde Simavi için kapsamlı bir ölüm ilanı yayınlandı. Cenaze pazartesi günü Kanlıca Camiinden kaldırılacak.

CHP toplantısında Jammer kullanıldı, Kılıçdaroğlu SADAT baskınını son ana kadar gizledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyükelçilerle yaptığı görüşmede nelerin konuşulduğunu anlatması “CHP lideri dinleniyor mu” iddialarını bir kez daha gündeme getirmişti. Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirilmesinden sonra İstanbul’a giden Kılıçdaroğlu’nun burada yaptığı MYK toplantısında olası bir dinlemeye karşı sinyal kesici Jammer kullanıldı. Bundan dolayı genel başkan yardımcılarının telefonlarına uzun süre ulaşılamadı. Milletvekillerine toplantı olacağı duyuruldu ama içeriği hakkında bilgi verilmedi. Toplantının sonunda Kılıçdaroğlu’nun SADAT’a gidileceği söylendi. Ancak milletvekilleri gidene kadar bir açıklama yapmamaları konusunda tembihlendi, kendi araçlarıyla gitmek yerine parti binası önünde hazırlanan otobüslere binmeleri istendi. 100’ü aşkın milletvekili hazırlanan otobüslere binerken danışmanları ve şoförleri onları araçlarıyla takip etti. Pek çok kişi Beylikdüzü’ndeki SADAT binasına varınca nereye gidildiğini bilmiyordu. Yine burada Kılıçdaroğlu’nun açıklaması sırasında öncekilerden farklı olarak ilk defa milletvekillerinin Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarından canlı yayın yapmaları da istendi.

Kılıçdaroğlu: Ülkemiz büyük bir toplumsal sarsıntının ortasında. Fırtınanın tam gözündeyiz

CHP’nin kurultaydan sonraki en yüksek karar organı Parti Meclisi yarın toplanacak. Toplantının ana gündem maddesini “Son siyasi gelişmeler, iktidarın antidemokratik tutumu ve seçim güvenliği hazırlıkları” oluşturuyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, PM’ye sunulacak MYK raporuna önsöz yazdı ve “Ülkemiz büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındadır. Fırtınanın tam gözündeyiz. Türkiye, halk ile bağını koparmış, bir avuç çeteye hizmet eden Saray yönetiminin yarattığı derin kriz ve sorunlarla yüzleşiyor” dedi. 84 milyonun dert içinde olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu “Bugün ülkemizde bir avuç kişi dertsiz ama 84 milyonun derdi var. Hep birlikte çıktığımız yolda, 84 milyonun sesi olmak için mücadele ediyoruz” dedi.

Erdoğan Rize-Artvin Havalimanı’nı açtı, İstanbul-Rize uçuşu 1327 TL!

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılışa Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Cumhur İttifakı’nın küçük ortakları MHP lideri Devlet Bahçeli ve BBP lideri Mustafa Destici de katıldı. Erdoğan “Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeli’ye ne Artvinli’ye yakışır” dedi. Ancak İstanbul’dan Rize’ye gidiş dönüş biletinin 1327 olması dikkat çekti. Muhalefeti de eleştiren Erdoğan “Bizden başka kimsenin vizyonu, programı, projesi, niyeti yok. Tek vaatleri Türkiye’yi eskiye döndürmek, kavga etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal düzene uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz. Eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır. Hatta hatalarımız olmamış mıdır, olmuştur. Ama Türkiye’ye yaşattığımız asırlık atılımların yanında bunlar devede kulak misalidir” diye konuştu.

Süleyman Soylu, Bahçeli ile uçak fotoğrafını paylaştı

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP’li Celal Adan, BBP lideri Mustafa Destici ve Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’yle seyahat etti. Soylu uçakta çektirdikleri hatıra fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Altına “Milletimizin bir gurur gününe, bir muştusuna Rize Havalimanı’nın açılışına Ankara’dan Rize’ye büyüğümüz MHP lideri Devlet Bahçeli, BBP lideri Mustafa Destici, Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi, Celal Adan Bey ve arkadaşlarımızla gidiyoruz. Hayırlı olsun” notuyla paylaştı.

Ahmet Türk: Kürtler olmadan Millet İttifakı seçimleri kazanamaz!

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ahmet Türk Independent Türkçe’den Faik Bulut’a konuştu. Türk “Bir varsayım olarak muhalefetin sandıkta kazandığını düşünürsek, Erdoğan’ın bunu içine sindirip demokratik biçimde makamını teslim edeceği konusunda ciddi kuşkularım var. İktidardan gitmemek için elinden gelen her yolu deneyecektir” dedi. Türk, Kürt seçmenler olmadan Millet İttifakı’nın seçimleri kazanamayacağının açık olduğunu öne sürdü. Bir süre önce CHP lideri Kılıçdaroğlu ile kahvaltı ettiklerini ve burada kendisinin Kürt meselesine bakışını eleştirdiğini anlattı. “Mansur Yavaş’ın aday olması halinde Kürtler’in ona oy vereceklerini sanmıyorum” dedi. DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın Kürt meselesine bakışını cesurca, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nu ise samimi bulduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi’nde görülen HDP’ye yönelik kapatma davası için “Bu gidişle HDP’yi kapatacaklar gibi, yargıçların terkibi ve tutumları bunu gösteriyor” diye konuştu. 

Davutoğlu’na 6’lı masa tepkisi: Ayrıl oradan, oyumuzu verelim

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Adıyaman’da sokağa indi. Seçmenlerden tepki aldı. Bir vatandaş “İsterseniz beni öldürün, benim canım da gitse Tayyip Erdoğan’cıyım” dedi. Kıraathanede oturan vatandaşlara selam veren Davutoğlu’na bir vatandaş “Sen buraya nasıl geldin? Ne gördün de, niye ayrıldın? Oyumuz sana değil. Sana oy vermeyeceğim. 6’lı çeteden hiçbir şey olmaz. Tek başına gir sana oy vereyim. Dağdakilerine güvenme. Polisimizi askerimizi öldürenlere güvenme” diye seslendi. Bir başka vatandaş ise “Sen HDP ve CHP ile berabersin. Size yakıştıramadım. Terörle mücadeleyi siz yapmadınız, eğer yapsaydınız onlara gitmezdiniz. Altılı masadan ayrıl, hepimiz oyumuzu veririz” dedi. Davutoğlu’nun “Tamam bakarız” diye cevap vermesi dikkat çekti.

Hüseyin Çelik: Yargı hiçbir gücün tetikçiliğini yapmamalı

Yargıtay’ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na siyaset yasağı getirmesine Ak Partili eski bakan Hüseyin Çelik “Kaftancıoğlu’nun siyasi çizgisinin hep karşısında oldum ancak son karar yanlış olmuştur” sözleriyle tepki göstermişti. Çelik Serbestiyet’ten Hilal Köylü’ye konuştu. “Ben bir tarafa muhalefet etmiyorum ya da bir tarafın yanında durmuyorum. Ülkem adına kaygımı dile getiriyorum. Yargı hiçbir gücün tetikçiliğini yapmamalı, salt olarak hukukun gereğini yapmalıdır” diye konuştu. 

Esnaf Akşener’e dert yandı: Millet kan ağlıyor, bu hükümetin gitmesi şart

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Karaman’da esnafı dinledi. Akşener’in işler nasıl diye sorduğu berber “Alım gücü yüzde 5-10 bile değil, sıfır. Ayakta durabilirsek şu an da şükrediyoruz. Oğlum, ben ve hanım çalışıyor yine de yetemiyoruz” diye cevap verdi. Akşener’in “Eti ne kadar sürede alıyorsunuz?” sorusuna ise esnaf “Kurbandan kurbana görüyoruz artık desek yalan olmaz. Unuttuk artık. Burada akşama kadar kazanıp da 120-150 liraya bir kilo eti nasıl alacağız” yanıtını verdi. Akşener’in ziyaret ettiği telefoncu esnafı ise, dünden beri siftah yapmadığını belirtti. Esnaf “İşler çok kötü başkanım. Millet kan ağlıyor, artık bu hükümetin değişmesi gerekiyor. Dünden beri hiç siftah etmedim” ifadelerini kullandı. Akşener’in ziyaret ettiği bir başka berber ise, “Bugün daha hiç gelen olmadı. Burası kira. Elektrik 1280 lira geldi, nasıl ödeyeceğim” diye konuştu.

HDP’li Temel: İktidarın tutunduğu tek şey polis gücü ve yargı sopası

HDP’nin 4. Büyük Konferansı öncesinde gerçekleştirdiği bölge konferanslarının üçüncüsü yapıldı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel “Ak Parti ve MHP’nin topluma vereceği bir söz ve topluma söyleyeceği bir vaat kalmamıştır. Tutundukları tek şey kaba paramiliter güce, polis gücüne dayanmadır, yargıyı sopası haline getirip muhalifleri tasfiye etmedir. Nihayetinde SADAT ve diğer çetelerle gayri meşru yeraltı örgütlerini kurma aşamasına gelmiştir. Bu şuursuz iktidarı benzerleri gibi tarihin çöp sepetine göndereceğiz” dedi.

Yasin Aktay, Kılıçdaroğlu ile uçakta yaptığı 45 dakikalık görüşmeyi anlattı

Ak Parti eski genel başkan yardımcısı, eski sözcüsü ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, 12 Mayıs’ta Ankara-İstanbul uçağında karşılaştığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı 45 dakikalık sohbeti Serbestiyet’e anlattı. Aktay “Yerde istedik olmadı. Gökte bulduk. THY organizasyonuyla” notuyla paylaştığı yolculukta Kılıçdaroğlu ile mülteciler konusu konuştuklarını söyledi. “Kendisini eleştirilerimi son derece nazikçe, centilmence dinledi. Dış politika ile ilgili yaptığı konuşmaların Türkiye’yi dış siyasette zora düşürdüğünü, Türkiye ile biraz daha paralel politika takip etmesi gerektiğini söyledim. Buna kendi görüşlerini söyleyerek itiraz etti. Dışişleri Bakanlığı ve MİT’ten brifing alabileceğini söyledim” dedi. 

Ankara Belediyesi Meclis toplantısında yolsuzluk kavgası

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısı görüntüleri ortaya çıktı. Buna göre Melih Gökçek döneminin Meclis Grup Başkan Vekili Ali İhsan Sönmez, Mansur Yavaş’ın konuşması sırasında sürekli masaya vurarak Yavaş’ın konuşmasını engellemeye çalıştı, ardından kürsüye yürüdü. Mansur Yavaş Ak Partililere yönelik “Ben kabile gibi yönetsem burada konuşamazsınız. Sabahlara kadar hakaret edin, iftira atın. Siyasi ahlaka yakışmayan, dedikodu üreten, ‘duyduk’, ‘tahmin ediyoruz’, ‘biliyoruz’ kelimeleriyle başlayan iftira dolu cümleler kurun. Fitne peşine düşün, hakaretler edin. Bunu yapanlar küçük bir siyasetin küçük bir versiyonu olmaktan asla öteye geçemeyeceklerdir” dedi.

CHP: Kaftancıoğlu İstanbul İl Başkanlığı görevine devam edecek

CHP büyükşehir belediye başkanları 9. kez Mersin’de bir araya geldi. Toplantıya katılan Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Canan Kaftancıoğlu ile ilgili siyaset yasağı belirli bir ceza hükmüne vardı ama biz asla bunu kabul etmiyoruz. Canan Kaftancıoğlu İstanbul il başkanımız olarak görevine devam edecektir” dedi. Sonuç bildirgesinde hukuksuzlukla kararlı mücadele edileceği vurgusu yapıldı. Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’nun dava süreciyle ilgili “Bunu kararlılıkla reddediyoruz” denildi.

Benzin ve LPG’ye bir zam daha geliyor

Döviz kurlarındaki yükseliş ve ham petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına yine zam olarak yansıtılacak. Akaryakıt sektörü kaynaklarının paylaştığı bilgiye göre, pazartesi günü LPG’ye 40 kuruş, benzine 1.68 TL zam bekleniyor. Hafta başında yapılacak yeni zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı İstanbul’da 22.83 TL’ye, Ankara’da 22.93 TL’ye ve İzmir’de ise 22.94 TL’ye yükselecek. LPG fiyatları ise İstanbul’da 11.25 TL’ye, Ankara’da 11.47 TL’ye ve İzmir’de 11.19 TL’ye çıkacak. 2 Aralık 2021 tarihinde litresi 9.12 TL’den satılan benzinin fiyatı önceki gün itibarıyla İstanbul’da 21.15 TL’ye çıkmıştı. Böylece son 6 aydaki fiyat artışı yüzde 131.90 olmuştu.

En ucuz sigara fiyatı 40 TL’ye ulaşacak

Habertürk’te Rahim Ak’a göre sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için bu temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir. 4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan vergi en az 23.03 olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var, bu rakamın satış fiyatının yüzde 63’ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece en düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak. Yani hiç bir sigara 36.5 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18’lik KDV’yi dikkate almakta fayda var. 36.5 liralık tutar en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.

İstanbul’da ekmek fiyatı 4.5 liraya çıktı

İstanbul’da son 6 ayda üç kez zamlanan ekmeğe yine gayriresmi zam geldi. İstanbul Ticaret Odası’nın nisan ayı meclisinde ekmek fiyatlarına yüzde 16,6 oranında zam isteyen fırıncıların bu talebi gündeme alınmadı. Ancak bazı ilçelerdeki fırıncı esnafı, ekmeği 4-4,5 liradan satmaya başladı. Aralıkta resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başlayan fırıncılar maliyetlet artışını gerekçe göstererek gayriresmi zam yapmış oldu.

Avrupa’da süt fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu

Süt, peynir ve yumurta fiyatları endeksine göre Mart 2021-Mart 2022 arasını kapsayan bir yılda fiyatların en çok arttığı ülke yüzde 60 ile Türkiye oldu. 27 AB ülkesinde ortalama artış yüzde 7’de kaldı. Türkiye’den sonra artışta yüzde 23’le Litvanya ikinci, yüzde 21’le Letonya üçüncü sırada. 

Bu hafta borsa altın kaybettirdi, döviz kazandırdı

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1.61, altının gram satış fiyatı yüzde 2.33 değer kaybederken, Euro/TL yüzde 1.35, dolar/TL yüzde 3.47 değer kazandı. Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 901,50 liraya geriledi. Yatırım fonları bu hafta yüzde 0,53 ve bireysel emeklilik fonları yüzde 0,98 değer kaybetti. 

Çay fiyatı 7 TL oldu, üretici beğenmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında yaşa çay taban fiyatını desteklemelerle birlikte 7 TL olarak açıkladı. Erdoğan “2022 yaş çay alım fiyatlarının müjdesini paylaşmak istiyorum. Geçen yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3.87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130 üzerinde artışla 30 kuruşa çıkartıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre destekleme ile birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek” dedi. Açıklanan fiyat, yaş çaya TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında zam yapılmasını isteyen üreticilerin beklentisini karşılamadı. Yaş çay üreticileri yaş çay taban fiyatının en az 1 kilo gübre alacak şekilde 8 ila 10 TL olmasını bekliyordu. 

Kimya Teknoloji Merkezi için imza

Kimya sektörünün test ve analiz ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılayacak ve yeni nesil bir ekosistem oluşturacak Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) için imzalar atıldı. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile hayata geçirilen Kimya Teknoloji Merkezi, yüksek teknolojili ve katma değerli yerli ürün geliştirme hedefiyle yola çıktı. Türkiye’de ilk olacak Kimya Teknoloji Merkezi, alanında yeni nesil bir kimya ekosistemini kurmayı hedefliyor. Türkiye’nin Teknoloji ve İnovasyon Üssü Bilişim Vadisi’nde faaliyetlerine başlayacak olan merkez, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de sunan bir Ar-Ge merkezi olacak. KTM için imzalar vadide atıldı.

Do Kwon: Terra’nın yaşattığı acı için üzgünüm 

Son günlerde kripto para piyasasında milyarlarca dolarlık kayba yol açan Terraform Labs Kurucusu Do Kwon TerraUSD (UST) ve Luna’da yaşananlarla ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Do Kwon Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “İcadımın hepinize yaşattığı acıdan dolayı çok üzgünüm” ifadelerini kullandı. Merkeziyetsiz ekonomilerin halen merkeziyetsiz parayı hak ettiğine inandığını belirten Do Kwon “Ancak artık o paranın artık bu haliyle UST olmayacağı belli olmuştur. Ben veya herhangi bir ilişkili olduğum kurum bu olaydan hiç bir şekilde kâr etmemiştir. Kriz esnasında UST veya LUNA satmadım” dedi. TerraUSD dün yüzde 200’e varan yükselişle en yüksek 0.31 doları gördü, neredeyse kendini sıfırlamak üzere olan Luna da ise yüzde 1000’in üzerinde yükselişle 0.002 dolara çıktı. 

S&P: Kripto paralardaki düşüş zamanlı bir uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), kripto para piyasalarındaki düşüşün ‘zamanlı bir uyarı’ olduğunu, bunun geleneksel finansal piyasalar veya makroekonomi üzerinde önemli bir etkisi bulunmayacağını bildirdi. S&P’den yapılan açıklamada, bu sınırlı etkinin gelişmekte olan kripto ekosisteminin nispeten küçük boyutundan ve geleneksel finansla sınırlı bağlantısından kaynaklandığı aktarıldı. Açıklamada, kripto varlıkların düşüşünden kaynaklanan şok dalgaların en çok küçük yatırımcıları etkilediği ifade edildi.

Hindistan buğday ihracatını yasakladı

Türkiye’nin son büyük spot buğday alımını (50 bin ton) yaptığı Hindistan buğday ihracatına yasak getirdi. Asya’da buğday fiyatları artmaya başladı. Yasağın global buğday fiyatlarını daha da artırması bekleniyor. Hindistan, kavurucu sıcak hava dalgasının üretimi kısması ve yurt içi fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi nedeniyle bu yıl rekor sevkiyatları hedeflediğini söyledikten birkaç gün sonra buğday ihracatını yasakladı. Hükümet, halihazırda verilmiş akreditiflerle ve “gıda güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak için” malzeme talep eden ülkelere ihracata izin vereceğini söyledi. Yasaktan önce Hindistan, bu yıl rekor 10 milyon ton sevkiyat yapmayı hedefliyordu.

Küresel emtia piyasası yeni baştan şekilleniyor

Dünya Bankası “Emtia Piyasaları: Gelişim, Zorluklar ve Politikalar” başlıklı yeni bir rapor yayımladı. Küresel emtia piyasalarının yeniden şekillendiği anlatılan raporda, söz konusu dönüşümün gelişmekte olan ekonomiler için derin etkileri olabileceği belirtildi. Raporda, bazı emtialara yönelik talebinin artmasının muhtemel olduğu ancak nüfus artışının yavaşlaması ve gelişmekte olan ekonomilerin olgunlaşmasıyla emtialara yönelik genel talepteki büyümenin yavaşlayabileceği aktarıldı. Dünya Bankasının raporunda, kısa vadede düşük karbonlu teknolojilere yapılan yetersiz yatırımla enerji talebinin arzı geçmeye devam edebileceği belirtildi.

Kalın: Finlandiya ve İsveç’e kapıyı kapatmadık

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma girişimi uluslararası siyaseti karıştırdı. İki ülkenin NATO’ya kabulü için Türkiye’nin de aralarında olduğu 30 üye ülkenin onay vermesi gerekiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İskandinav ülkeleri, terör örgütleri için misafirhane gibi. Olumlu bakmamız mümkün değil” çıkışı yapmıştı. Bu sözler sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada “Kapıyı kapatmış değiliz” dedi. PKK’nın İsveç’teki varlığının “oldukça güçlü, açık ve kabul edilmiş” olduğunu söyleyen Kalın “Beklentimiz NATO müttefiklerimiz ve diğer ülkelerden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütlerine net tavır almaları. Somut adımlar atıldıkça süreci değerlendireceğiz” diye konuştu.

ABD: Türkiye değerli bir NATO müttefiki

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği hakkında veto sinyali vermesi ABD’de de yankı buldu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki “Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz” demişti. Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise “Türkiye’nin bu konudaki duruşunu anlamaya çalışıyoruz. Türkiye değerli bir NATO müttefiki. Bu durum değişmedi” diye konuştu.

Berlin, Finlandiya ve İsveç’e yeşil ışık yaktı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma ihtimaliyle ilgili “Şimdi ittifak onların da katılmasıyla daha da güçlü olacak” dedi. Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise Türkiye’nin bu konudaki itirazlarını reddederek, “Her demokratik ülkenin, güçlü savunma kapasitesine sahip demokrasilerin ittifaka katılmasından memnun olması gerek. İsveç ve Finlandiya, komşularıyla on yıllardır barış içinde yaşayan sağlam demokrasilerdir” diye konuştu.

Rusya, Finlandiya’ya elektrik vermeyi kesti 

Rusya, NATO’ya üye olmayı gündeme alan komşusu Finlandiya’ya yönelik ilk misillemesini yaptı. Rus devletine bağlı RAO Nordic isimli enerji şirketi, cuma gece yarısından itibaren Finlandiya’ya elektrik sevkiyatını kesti. Finlandiyalı yetkililer, Rusya’dan az miktarda elektrik alındığı için bu durumun kriz yaratmayacağını ancak fiyatları artırabileceğini belirtti. RAO Nordic ise “6 Mayıs’tan beri ödemel alamadık. Bu 20 yılı aşkın süredir ilk kez yaşanıyor” açıklaması yaptı.

G-7 ülkelerinden Rusya’ya çağrı: Savaşa son ver

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletinde bir araya geldi. Yayımlanan ortak bildiride Moskova yönetimine Ukrayna savaşına son verme çağrısı yapıldı, Rusya’ya ek yaptırımlar uygulanacağı bildirildi.

Güney Osetya’da ayrılıkçılar, Rusya’ya bağlanmayı oylayacak

Gürcistan’da 2008’de Rusya ile yaşanan savaş sonrası tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya, bölgedeki gerilimi daha da artıracak bir karar aldı. Bağımsızlığı sadece Moskova tarafından tanınan Güney Osetya’nın lideri Anatoliy Babilov, Rusya’ya bağlanmak için 17 Temmuz’da referandum yapılacağını duyurdu. Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, referandum açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Gürcistan’da Abhazya bölgesi de tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Lübnanlı gençler krizin intikamı için sandıkta 

Ağır bir ekonomik krizle boğuşan Lübnan bugün genel seçme gidiyor. Her 4 kişiden birinin işsiz olduğu ülkede yapılan seçime özellikle genç kesimlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Genç seçmenler bunu siyasi elitlere karşı bir “intikam seçimi” olarak niteliyor. Ancak ülkedeki karışık siyasi yapı ve seçim sisteminin büyük bir değişime olanak vermeyeceği yorumları yapılıyor.

BAE’de yeni başkan Muhammed El Nahyan oldu

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 74 yaşında yaşamını yitiren Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan dün düzenlenen cenaze töreniyle defnedildi. 7 emirlikten oluşan BAE’de Yüksek Konsey üyeleri, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid El Nahyan’ı yeni Devlet Başkanı olarak seçti.

ABD’de kürtaj yasası öfkesi: Kadınlar sokakta

ABD’de 1973 tarihli mevcut yasayla hamile kadınların kürtaj olma hakkı Anayasal hak olarak federal düzeyde korunuyor. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin muhafazakar hakimlerinden Samuel Alito ve Brett Kavanaugh Roe v. Wade davasıyla yürürlüğe koyulan federal kürtaj hakkı yasasının devre dışı bırakılmasından yana. Sızdırılan taslak metnin Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması durumunda kürtaj hakları ve kısıtlamaları eyalet yönetimlerine devredilecek. Son karar haziran ayında verilecek. Taslağın sızdırılmasından sonra ABD çapında başlayan protesto gösterilerinin en büyüğü haftasonu yapıldı. Ülke genelinde 400’den fazla gösteri yapıldı, yüzbinlerce kadın sokağa çıtı. Protestoların önümüzdeki aylarda ‘Yaz Öfkesi’ adıyla her cumartesi düzenlenmesi planlanıyor.

New York Buffalo’da market katliamı: 10 ölü

New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Vurulanlardan 4 kişinin süpermarkette çalıştığı, ölenler arasında güvenlik görevlisi olan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtildi. Saldırganın Payton Gendron isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklandı. Görgü tanıkları ise saldırganın askeri tarzda kıyafetler ve zırh giydiği bilgisini paylaştı. Yetkililer, Buffalo kenti dışından gelen saldırganın hedef aldığı 13 kişiden 11’inin siyahi olduğunu belirtti. Saldırganın süpermarkete tüfekle girdiğini ve ateş açtığını belirten yetkililer, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu ve saldırıya ilişkin nefret suçu soruşturması başlatıldığını ifade etti. Şüphelinin ırkçı motifle yapıldığı belirtilen saldırıyı sosyal medya platformu Twitch’de canlı yayımladığı ortaya çıktı.

İspanya’da gayrı resmi ‘monarşi mi-cumhuriyet mi’ referandumu

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da gayri resmi bir referandum yapıldı. Referandumda halka “monarşi mi yoksa cumhuriyet rejimiyle mi” yönetilmek istediği soruldu. İspanya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı aşırı sol görüşlü Unidas Podemos ittifakının iki partisi Birleşik Sol (IU) ve Podemos tarafından desteklenen halk oylaması için tüm büyük şehirlerdeki park ve meydanlara 725 oy kullanma masası kuruldu. Halk oylamasını organize eden platformdan yapılan açıklamalarda, hiçbir bağlayıcılığı olmasa da halkın “monarşi mi yoksa cumhuriyet rejimiyle mi” yönetilmek istediğine karar vermesinin önünün açılabilmesi için bir girişim başlatmanın hedeflendiği belirtildi.

Salgında son 24 saatte vefat sayısı 5’e düştü

Sağlık Bakanlığı’nın 14 Mayıs verilerine göre son 24 saatte 127 bin 538 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 1407 oldu. 5 kişi hayatını kaybetti. 1645 kişi iyileşti. Bir gün önce 1534 yeni vaka tespit edilmiş, 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Çin’de yurtdışına çıkışlar kısıtlandı, Pekin Asya Kupası ev sahipliğinden çekildi

Sıfır koronavirüs politikası uygulayan Çin’de katı önlemler geri dönüyor. Ulusal Göç İdaresi, ülke dışına seyahatlerin kısıtlandığını açıkladı. Yalnızca iş seyahati ve sağlık sorunlarında izin verileceği belirtildi. Çin ayrıca artan vakalar nedeniyle 2023 Asya Kupası ev sahipliğinden çekildi. 

Karaburun sahilinde deniz suyunun rengi turuncuya döndü

İstanbul’da Karadeniz’e kıyısında Arnavutköy Karaburun Sahili’nde, deniz suyunun rengi bölüm bölüm turuncu ve kızıla döndü. Çevredekiler denize boya döküldüğünü sanarak durumu yetkililere bildirdi. İhbar üzerine sahile gelen ekipleri denizden numuneler aldı. Alınan numuneler Gebze’de bulunan TÜBİTAK MAM gemisine gönderildi. Denizdeki renk değişimin mikroorganizmaların aşırı üremesiniden kaynaklanan “alg patlaması” olduğu tahmin ediliyor.

Marmara’ya akan simsiyah bir dere

Müsilajla boğuşan Marmara Denizi’ne Tekirdağ Marmara Ereğlisi’nden akan Kınıklı Deresi şimdi de siyaha boyandı. Çevreciler, kötü kokuların geldiği derede balık ve kurbağa ölümleri yaşandığını söyledi.

Güldür Güldür Show ağır ağır siyasi mizahın dozunu arttırıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yönelik skecin sansürlendiği iddiasıyla gündeme gelen Güldür Güldür Show’un son bölümünde gazete manşetleri eleştirildi. Vatandaşın ekonomik sıkıntılar çekmesine rağmen gazetelerde “Panda yavruladı, ekonomide altın çağ, Almanya bizi kıskanıyor” manşetlerine yer verildiği aktarıldı. Gazete başlıklarının okunmasının ardından uzun süre seyircilerden alkış alan sahnede “tuvalet kağıdına gerek yok, bunları kullanabiliriz” denildi. Bu arada Bakan Nurettin Nebati ile ilgili skeç de yayınlandı, Nebati skeçin ardından paylaştığı mesajda “Keyifle izledim, güldüm ve eğlendim ama gözlerimdeki ışıltıyı göremedim” ifadelerini kullandı.

Erşan Kuneri dizisi galasını eski Emek Sinemasının yerine yapılan sinemada yaptı, Mücella Yapıcı sitem etti

Dijital yayın platformu Netflix’te yayına giren, komedyen Cem Yılmaz’ın dizisinin galası, 12 Mayıs’ta Emek Sineması’nın yerine inşa edilen Grand Pera’da yapılmıştı. Emek Sineması 2009’da kapatılmış, 2013’te ise yıkılmıştı. O dönem buna tepki gösteren ve Gezi Davası’ndan aldığı 18 yıl hapis cezası nedeniyle tutuklu bulunan mimar Mücella Yapıcı sosyal medya hesabından “Aşkolsun. Daha 40’ımız çıkmadı. Canım acıdı. Emek bizim. İstanbul Bizim” mesajı paylaştı. Bunun üzerine galada moderatörlük yapan Yekta Kopan “Haklısınız. Hepinizden özür dilerim” dedi. 

Filipinler’in eski First Lady’sinin evinde Picasso tablosu görüldü

Filipinler’in eski diktatörü Ferdinand Marcos’un oğlu Ferdinand ‘Bongbong’ Marcos Jr’un seçim zaferini kutlamak adına annesi Imelda Marcos’un evini ziyaret ettiği görüntüler tartışma yarattı. Görüntülerde eski First Lady’nin evinde Pablo Picasso’nun ‘Reclining Woman VI’ adlı tablosunun duvarda asılı olduğu kaydedildi. Tablonun gerçek mi yoksa sahte mi olduğu bilinmiyor ancak eski hükümet yetkilileri tablonun sahte olduğu için aileye bırakıldığını öne sürdü. 2014’te Filipinler hükümetince Marcos ailesinin yolsuzluk iddialarına yanıt olarak bu tablonun da aralarında bulunduğu birçok değerli varlığa el konulduğu açıklanmıştı. Ancak 2019’da çekilen bir belgeselde de Picasso’nun tablosu Imelda Marcos’un evinde görüntülenmişti. 

Mizah yazarı ve senarist Kemal Kenan Ergen yaşamını yitirdi

Leman ve LeManyak okurlarının KemKen diye tanıdığı mizah yazarı ve senarist Kemal enan Ergen hayatını kaybetti. Cem Yılmaz “Her şey Çok Güzel Olacak filmini beraber yazarak beni sinemaya başlatan dergicilikten ustam Kemal Kenan Ergen i kaybettik. Çok çok üzgünüm. Tüm sevenlerine ailesine sabır diliyorum. Hep bizimle yaşayacak. Mekanı cennet olsun” paylaşımında bulundu.

Kraliçenin Barbie bebeği 3 saniyede satıldı

Bu yılın şubat ayında tahta çıkışının 70. yılını “platin yıldönümü” olarak kutlayan Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth’in ünlü oyuncak bebek yapımcısı Barbie tarafından üretilen özel yapım bebeği sadece 3 saniye içinde satılıp tükendi. Tanesi 95 pound (Yaklaşık 1800 lira) gibi oldukça yüksek fiyattan satılan bebekleri alanların pek çoğu hemen eBay gibi açık arttırma sitelerine yöneldi ve bebekleri daha yüksek fiyattan satmayı umdu. 

Britney Spears bebeğini kaybetti

Amerikalı pop şarkıcısı Britney Spears düşük yaptığını ve bebeğini kaybettiğini açıkladı. Babasının vesayetinden kurtulduktan sonra erkek arkadaşı Sam Asghari ile evlilik hazırlıkları içinde olan şarkıcı bşirkaç hafta önce hamile olduğunu duyurmuştu.

Mars’taki gizemli kapı merak uyandırdı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Mars’tan yeni fotoğraflar paylaştı. NASA’nın Curiosity Mars uzay aracı tarafından çekilen fotoğraflarda, kayaların arasında bulunan ve kapıya benzeyen bir oluşum dikkat çekti. Görüntünün Mars’ta 4 Mayıs’ta yaşanan depremin ardından kaya parçalarının çatlaması sonucu oluşması ihtimali üzerinde duruluyor. 

İngiltere’de 10 bin yıl önce kazılan yüzlerce gizemli çukur bulundu

Güney İngiltere’deki Salisbury kentinin kuzeyinde bulunan Stonehenge yakınlarda her biri yaklaşık 2,4 metre genişliğinde olan yüzlerce çukur bulundu. Araştırmada, kazı alanının yüzey altını görebilmek için ‘elektromanyetik indüksiyon’ adı verilen bir teknoloji kullanıldı. Bu yöntemle, yüzey altında kalan çukurların binlerce yıl önce insanlar tarafından açılmış olduğu kesin olarak doğrulandı. Henüz çukurların hangi amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmese de bir tapınak işlevi gördüğü düşünülen Stonehenge’deki uzun vadeli tören yapılanmasıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Taş Devri’ne ait yapının inşa edildiği tarih günümüzden 5 bin yıl öncesine işaret ederken, bulunan çukurlar 8 bin yıl öncesine tarihlendiği için taş anıttan çok daha eski bir döneme ait. Kuzeybatı Avrupa’da bulunan en büyük erken mezolitik çukurun keşfi, bu alanın ilk taşların dikilmesinden binlerce yıl önce avcı-toplayıcı topluluklar için özel bir yer olduğunu gösteriyor.

Google Translate 24 yeni dili daha sistemine ekledi

Yeni dillerin 10’u Afrika’dan. Gana’da 11 milyon kişinin konuştuğu Ashante, Mali’de 14 milyon kişinin konuştuğu Bambara gibi diller de artık sistemde. Ayrıca Kürçe’nin Sorani lehçesi de sisteme dahil edildi. Google Translate’in hizmet verdiği dil sayısı 133’e çıktı.

Son şampiyon Trabzonspor evinde kupasını aldı, sabaha kadar kutladı

Süper Lig’in 2021-2022 sezonu şampiyonu Trabzonspor Medical Park’ta gerçekleştirilen törenle kupasına kavuştu. Kupa seremonisi öncesinde futbolcular ve aileleri saha içindeki tribünde yerlerini aldı. Kutlama programı için dev boyutlarda bir sahne kuruldu. Futbolcular kendi seçtikleri parçalar eşliğinde Zafer Yolu’ndan geçerek sahneye çıktı. Teknik Direktör Abdullah Avcı’dan sonra sahneye çıkan Ahmet Ağaoğlu “Ezber bozduk, gerisi gelecek” dedi. Kaptan Uğurcan Çakır ve futbolcular kupayı Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı’nın ellerinden aldı.

Ayşe Çağırır ve Büşra Işıldar çeyrek finalde

İstanbul’da devam eden Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 75 kiloda Büşra Işıldar çeyrek finale yükseldi. Şampiyona yarın akşam sona erecek.

Bursaspor 1. Lig’den de düştü, futbolcular 3.5 saat staddan çıkamadı

Bir dönem Süper Lig’de fırtına gibi esen Bursaspor, 2009-2010 sezonunda şampiyon olarak Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor’un ardından şampiyonluk yaşayan 5. takım olmuştu. 2018-2019 sezonunda Süper Lig’den küme düşen Bursaspor, üç sezondur 1. Lig’de mücadele ediyordu. Bursaspor dün Bandırmaspor’a 4-2 kaybederek 1. Lig’den de düştü. Tarihinde ilk kez üçüncü kademe olan 2. Lig’de mücadele edecek. Maç sonrası taraftarların tepkisi nedeniyle Bursasporlu futbolcular 3.5 saat stadda mahsur kaldı. Bursaspor ile birlikte Balıkesirspor, Kocaelispor ve Menemenspor ligden düşen diğer takımlar oldu.

Galatasaray, Başakşehir Koleji önünde seride öne geçti

ING Basketbol Süper Ligi çeyrek final ilk maçında Galatasaray NEF, sahasında konuk ettiği Bahçeşehir Koleji’ni 91-76 mağlup etti. Seride öne geçti. İkinci maç yarın 20.30’da Ülker Arena’da oynanacak.

İngiltere FA Cup’ta Liverpool 16 yıl sonra şampiyon oldu

Finalde Chelsea ile Liverpol oynadı. Maç golsüz berabere bitti. Penaltı atışlarında 6-5 üstünlük kuran Kırmızı Şeytanlar kupayı müzesine götürdü. Liverpool kupayı en son 2006’da kazanmıştı. 

NBA Batı’da ilk finalist Golden State

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) Golden State Warriors, yarı final serisinde Memphis Grizzlies’e 4-2’lik üstünlük sağlayarak Batı Konferansı’nda finale yükselen ilk takım oldu.