Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
16 Mayıs 2022 Pazartesi
1

Kulis: Erdoğan ilk kez seçimi kaybetmekten bahsetti

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da yayınlanan yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski ve yakın arkadaşlarıyla Ramazan ayında yaptığı sohbetlerde “TBMM’de çoğunluğu kıl payı kaybediyoruz ama cumhurbaşkanlığını kazanma ihtimalimiz sürüyor” dediğini aktardı. Bozkurt “İlk kez Erdoğan geleceğe dönük olumsuz bir tablo çiziyordu, kaybetmekten söz ediyordu” dediği yazısında şunları aktardı: “Bu sohbetler samimi bir ortamda geçti. Çoğunun siyaset ve ticaretle doğrudan ilgisi yoktu. Erdoğan elindeki verilerle geleceğe dönük planlar yapmaya çoktan başladı. Masasında anketler üzerinden yapılan çalışmalarda karşısına aday çıkacak isimler için neler yapılacağına dair çalışmalar da var. ‘Kılıçdaroğlu aday olursa Saadet, DEVA, Gelecek ve İYİ Parti’nin tabanı ona oy verir mi ya da ne yaparsak vermez’ araştırma başlıklardan bir tanesi. Aynısı Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu üzerinden de yapılıyor. Yani Erdoğan ‘Nasıl bir kez daha kazanır’ kısmı geçilmiş galiba, oradan çok umutlu değiller. Karşısındaki aday nasıl kazanamaz üzerine çalışıyorlar. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilirse ve TBMM’de çoğunluğu kaybederse neler yapacağı muhtemelen kafasında şekilleniyor. Bunun ipuçlarını görüyoruz.”
2

48 yıl baba dediği adam, gerçek babasının katili çıktı

Muğla’nın Ula ilçesinde bir süre önce vefat eden Fatma A. geçmişte yasak aşk yaşadığı Akyaka’nın en zenginlerinden olan Mustafa Uyanık’tan 49 yıl önce bir kız çocuğu sahibi oldu. Sabah gazetesinin haberine göre, Fatma A. bu sırrı saklayarak Berrin N.’yi (49) resmi nikâhlı eşi Mahir A.’nın üzerine kaydettirdi. Mahir A. eşi ile yasak aşk yaşayan o dönemin Akyaka Mahalle Muhtarı Mustafa Uyanık’ı 1982 yılında eşiyle birlikte ormanlık alanda yakalayınca öldürdü. Mahir A. bir süre cezaevinde yattıktan sonra çıktı. Berrin N. bir yıl önce ablasıyla tartışırken gerçeği öğrenene kadar babası Mahir A.’yı gerçek babası olarak bildi.
3

Etiler’de yol çöktü, bilinmeyen bir tünel ortaya çıktı, herkesin bir teorisi var

İstanbul Etiler’de Tamburi Ali Efendi Sokak’ta belediye çalışması sırasında yol çökmesi yaşandı. Çöken bölgede uzun ve sonu tespit edilemeyen ‘esrarengiz’ bir tünel bulundu. Bölgeye polis ve İSKİ’den ekipler çağrıldı. Tabii hemen “gizli tünel” komplo teorileri başladı. Tünelin “o bölgede geçmişte kumarhane olarak çalıştırılan bir mekana yapılabilecek olası polis baskınlarından kaçabilmek” veya “yakın bölgede bulunan özel bir bankayı soymak” amacıyla kazıldığı gibi iddialar ortaya atıldı. Twiter’da ise yolun karşı tarafından bulunan Akmerkez’in otoparkını Mehmet Ağar’ın işlettiği, yine aynı bölgede Sami Hoştan’a ait bir villa bulunduğu gibi iddialar da paylaşıldı. Bütün bu dedikodular bir yana, tünelin Akmerkez ile yolun karşısındaki metro istasyonunu birleştirmek için açılmış olması da mümkün; çünkü belediye ile Akmerkez arasındaki ilk anlaşmada bu AVM’den yolun hemen karşısındaki metro istasyonuna doğrudan erişim olacaktı ancak daha sonra bu erişim hiç sağlanmadı. Oysa İstanbul’da pek çok AVM ile metro istasyonları arasında doğrudan tüneller var; bunlardan en uzunu Gayrettepe metro istasyonundan Zorlu AVM’ye kadar uzananı.
4

70’lik rakıya 100 TL’lik vergi sürprizi gelebilir

Habertürk’te Rahim Ak, dün Yüksek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) üzerinden yaptığı analizde, yasa gereği her 6 ayda bir 6 aylık ÜFE oranı kadar artırılan ÖTV nedeniyle en düşük sigara fiyatının 40 TL’ye çıkabileceğini yazmıştı. Tabii iktidar bu maliyetin bir kısmını karşılamazsa. Ak dünkü analizinde ÖTV nedeniyle sigaranın yanı sıra alkollü içkilerin de fiyatlarının katlanacağını yazdı. Eğer Cumhurbaşkanı ertelemezse yasa gereği temmuzda alkol ve sigaraya 6 ayık ÜFE oranında zam gelecek. 4 aylık ÜFE yüzde 39’u geçti. Aynı hızla giderse 6 aylık ÜFE yüzde 60’ı aşacak. Böylece alkollü içkilerin vergisi yüzde 60 artınca bira fiyatı en az 12, şarap fiyatı 23 ve rakının fiyatı ise 96 lira artacak. Bu fiyatların üretici de kendi zammını yaparsa 70’lik rakı 375 lirayı aşacak.
5

Elon Musk ile Twitter savaşı başlıyor galiba

Sosyal medya Twitter’ı 44 milyar dolara satıl almaya hazırlanan Elon Musk ile Twitter arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Musk, sosyal medyadaki sahte ve robot hesapların sayısı hakkında şüpheye düşünce kendisi bir araştırmaya yapmaya karar verdi, bu arada alım kararını da askıya aldı. Musk kendi araştırmasının 100 adet rastgele seçilmiş Twitter hesabına bakılmasıyla yapılacağını söyledi, “Zaten Twitter da böyle yapıyor” dedi. Bu sözler üzerine Twitter’ın avukatları Musk’ı arayarak “Gizlilik anlaşmasını ihlal ettiğini” söylediler. Bu gelişme sonrası 93 milyonu aşan takipçisiyle en çok izlenen Twitter hesaplarından birine sahip olan Musk bu kez Twitter algoritmasının “manipülasyon”a yol açtığını söyledi, bundan kurtulma yöntemini kullanıcılara anlattı. İlginç biçimde Twitter algoritması Musk’ın bu mesajının kendisini izleyenlerden bile fazla insana ulaşmasını sağlayacak şekilde değiştirdi, yani bu sosyal medyadan aynen Musk’ın önerdiği gibi sadece gerçek zamanlı ve sadece izlediği kişilerden gelen mesajları izleyenler bile Musk’ın saatler önce yazdığı mesajı kendi “time line”larında gördüler. Musk’ın bu Tweeti çok tartışıldı, bu arada Hasan Söylemez adlı bir kullanıcı Musk’ı haklı bulduğuna ve Twitter’ın algoritmasının manipülasyon için tasarlandığına dair bir mesaj paylaşınca ona ve dolayısıyla Musk’a Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey bir cevap verdi, “Manipülasyon için tasarlanmadı ama algoritmanın istenmeyen sonuçları oldu” dedi. Twitter’da eğer Musk’ın önerdiği yöntemi kullanmazsanız, algoritma size sizin izlediğiniz kişilerin mesajlarının en fazla etkileşim alanlarını ve izlediğiniz kişilerin beğendikleri paylaşımları vs gösteriyor. Bu da zaman içinde sizi bir kısmını hiç tanımadığınız az sayıda insanın mesajlarını izlemek durumunda bırakıyor. Bu duruma “yankı çemberi” adı veriliyor.
6

NATO Genel Sekreteri: Türkiye iki ülkeyi engelleme niyetinde değil

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Berlin’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı sonrası Türkiye’nin NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine itirazı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü söyleyen Stoltenberg “Türkiye niyetinin üyeliği engellemek olmadığını açıkça belirtti. Türkiye’nin dile getirdiği endişeler üyeliği veya katılım sürecini geciktirmeyecek şekilde giderilebilir” dedi. Çavuşoğlu ise Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini açıkladı. Çavuşoğlu “Bizim tutumumuz gayet açık, net; bu bir tehdit değil, pazarlık söz konusu da değil. Bu popülizm de değil. Bu açıkça iki ülkenin teröre verdiği destekle ilgili somut tespitlerimizdir, bunu paylaştık. Türkiye bu konuda güvenlik garantileri istiyor. İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye savunma ürünlerinin ihracatında uyguladığı kısıtlamaları kaldırmalı. İki ülke Türkiye’nin talepleri ile ilgili bir çalışma başlattı. Kendilerinin Türkiye’nin endişelerini giderme konusunda önerileri oldu, onun üzerinde duruyoruz Ama bizim endişelerimiz meşrudur, açıkça ortadadır” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Çavuşoğlu ile görüştüğünü, iki ülkenin NATO üyeliği için mutabakat sağlanacağına emin olduğunu söyledi.
7

2.5 km’lik domino dizisiyle festival açtılar

İngiltere’nin Norwich kentinde 1772 yılından bu yana düzenlenen kent festivali bu yıl renkli bir açılışa sahne oldu. Etkinlikler, 8 kilogram ağırlığında 7 binden fazla domino taşının kullanıldığı serinin devrilmesi ile başladı. Uzunluğu 2.5 kilometreyi bulan seri, evlerinden içinden de geçerek kenti turladı. Yaklaşık 30 dakika sonunda kent meydanında son bulan etkinlik izleyenlerin yoğun ilgisini çekti.
8

Küresel ısınma böyle bir şey: Amerika’da deniz yalıları yutmaya başladı

Amerika günlerdir sosyal medyadan yayılan bir videoyu konuşuyor. Videoda denizden yükselen dalgalar Kuzey Carolina eyaleti sahilinde, denizin hemen kenarında yapılmış bir evi yutuyor, alıp götürüyor. Aslında deniz tarafından yutulan yegane ev bu değil; genel olarak okyanus seviyesindeki yükselme, kürüsel iklim krizinin en beklenen sonuçlarından biri ve Kuzey Carolina’daki deniz kıyısı tatil evleri deniz seviyesinin yükselmesinin ilk kurbanları. The New York Times gazetesi haberi çok güzel derlemiş.
9

Rektörün galiba başka işi yok, bunu “Büyük icraat” olarak anlattı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, spor kompleksindeki ‘soyunma odası’ tabelalarını ‘giyinme odası’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği icraat olarak duyuran Özaydın, katıldığı söyleşide sunum yaptı, tabelaları dev ekrana yansıttı.
10

Buse Naz Çakıroğlu çeyrek finalde

Türkiye’de düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda Olimpiyat ikincisi milli boksör Buse Naz Çakıroğlu Cezayirli Roumaysa Boualam’ı 5-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çakıroğlu çeyrek finalde bugün Filipinli Aira Cordero Villegas ile karşılaşacak.

Uçurtma şenliğinde rezalet, çocuklar ezildi

Kastamonu’da düzenlenen uçurtma şenliğinde ücretsiz dağıtılan uçurtmalardan alabilmek için çocuklar ve aileleri izdiham oluşturdu. Uçurtma alabilmek için yaklaşık 1 saat sıcak altında çocuklarıyla birlikte bekleyen aileler, görevlilere tepki gösterdi. Ücretsiz dağıtılan uçurtmaları almak isteyen yüzlerce aile ve çocuklar, izdihama sebep oldu. Dağıtılan uçurtmalardan alabilmek için çocuklar ve aileler, dağıtımın yapıldığı kamyonetin üzerine kadar çıktı. Görevliler ise uçurtmaları etrafa atarak dağıtmaya çalıştı. Bu sırada bazı çocuklar, oluşan izdihamda ezildi. Bir çocuk ise annesinin yanından kayboldu.

Konya Ereğli’de toplu zehirlenme vakası

Konya’nın Ereğli İlçesinde 24 saatte 576 kişi bulantı, kusma, ishal şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Hastaneye başvuranlar, tedavi edilerek taburcu edildi. Gıda zehirlenmesine benzeyen bu vakaların tam sebebi ortaya çıkarılamadı, inceleme devam ediyor.

SADAT devletten 545 milyon TL’lik 110 ihale almış

Kılıçdaroğlu’nun sürpriz baskınıyla gündeme gelen SADAT, 28 Şubat döneminde tuğgeneral görevindeyken emekli edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ve 22 emekli subay-astsubay tarafından 2012’de kurulmuştu. O dönem sermayesi 643 bin TL idi. 8 yıl sonra 1 milyon 548 bin TL’ye çıktı. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre SADAT’ın kurucuları ve ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ve Mehmet Tek kamu kurumlarından son 10 yılda 545 milyon TL değerinde 110 ihale aldı. İki ismin sahibi olduğu Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hizmetleri şirketi 2012-2021 arasında sadece kamu kurumlarının 86 özel güvenlik ihalesini 453 milyon TL karşılığında kazandı.

SBF’nin 90 yıllık geleneği olan İnek Duası’ya ilgili inceleme başlatıldı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri 90 yıldır 12 Mayıs’ı İnek Bayramı olarak kutluyor. Bu yıl bir öğrencinin imam kılığında yaptığı İnek Duası bazı çevrelerin tepkisini çekmişti. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, SBF’de kutlanan İnek Bayramı’nda bir öğrencinin imam kılığında yaptığı İnek Duası’yla ilgili “fakülte ve üniversite ilkeleriyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle adli ve idari inceleme başlatıldığını duyurdu.

Peker’in iddialarında adı geçen Ahmet Hamoğlu Hırvatistan’da öldü

Silivri’de uzun yıllar çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren, Klassis Resort Hotel ve Maxi AVM’nin kurucusu iş adamı Ahmet Hamoğlu Hırvatistan’da hayatını kaybetti. Suç örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, 2011 yılında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen faili meçhul cinayetler soruşturmasında Savcı Hakan Yüksel’e verdiği ifadede, Çorumlu iş insanı Ahmet Hamoğlu’nun ölüm listesinden çıkmak için Korkut Eken’e para ödediğini söylemişti. Hamoğlu TBMM Komisyonu’na verdiği ifadede bunu kabul ederek “Korkut Eken’i benimle Atilla Yıldırım tanıştırdı. Bir gün birlikte bana geldiler. Korkut Eken ‘Bana bir miktar yardım edebilir misin? Çok zordayım’ dedi. 15-20 bin dolar civarında bir para verdim” demişti.

Şırnak’ta şehir çöplüğünde yakılmış kadın cesedi bulundu

Silopi’ye bağlı Başverimli beldesi sınırları içindeki şehir çöplüğünün toplanma yerinde bir kadını cesedi bulundu. Jandarmanın yaptığı incelemede kadının önce bıçaklanıp daha sonra yakıldığını belirledi. Kimlik tespiti yapılan kadının 2’si engelli 5 çocuk annesi 40 yaşlarında Van doğumlu Sakine Külter olduğu belirlendi. Çöplük Külter’in evinden 10 km uzaklıktaydı. Soruşturmada 2’si akrabası 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki kişilerden biri Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın.

Milli güreşçi Rıza Kayaalp’in çarptığı yaya öldü, Kayaalp serbest

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, Yozgat’ta yolun karşısına geçmeye çalışan 55 yaşındaki Ertuğrul Dolgunyürek’e çarptı. Kaza sonrası Dolgunyürek’e ayrıca bir de TIR çarptı. 2 çocuk babası Dolgunyürek olay yerinde hayatını kaybetti. Kayaalp ve TIR sürücüsü Necmi Ş. ifade için karakola götürüldü. İkisi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Danıştay’a üniversite öğrencileri için ‘vegan menü’ başvurusu

Vegan Derneği Türkiye (TVD), üniversite öğrencilerinin talep ve şikayetleri nedeniyle, ‘Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme haklarının tanınması ve gerekli düzenlemelerin tüm üniversitelerde yapılması’ amacıyla YÖK Başkanlığına başvurdu. Vegan öğrencilerin yemek hakkına erişebilmesi için yasal düzenleme yapılması talep edildi. YÖK bu talebe “İlgili kurumlara başvuru yapılması” içeriğinde yanıt verdi. Dernek bunun üzerine Danıştay’a başvurdu. Dava dilekçesinde YÖK tarafından üniversitelerde hak ihlallerinin giderilmesi istendi. Dernek, dava dilekçesinde ‘Sağlıklı beslenmenin kamusal bir hak olduğu, devletin bunu yerine getirme yükümlülüğü bulunduğunu’ vurguladı.

MİT’ten Kobani’de SİHA’lı bir operasyon daha

Şanlıurfa’nın Suruç’un karşısındaki Kobani’de MİT tarafından bir eve silahlı insansız hava aracıyla operasyon düzenlendi. PKK’nın Suriye ayağını oluşturan YPG’nin kilit isimlerinden ‘Hayri’ kod adlı Ekrem Üstek öldürüldü. Sözde DEAŞ’la mücadele altında faaliyet yürüten PKK’lı Üstek, 1990’lı yıllarda örgüte silah ve mühimmat sağlamak suçundan 15 yıl tutuklu kalmıştı. Terörist Üstek 6-8 Ekim 2014’te 53 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan Kobani protestolarındaki çatışmalarda sorumlu düzeyde yer almıştı.

Diyarbakır’da Kürtçe dil bayramı yürüyüşüne izin verilmedi

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle, Diyarbakır’da yapılmak istenen yürüyüşe polis izin vermeyince gergin anlar yaşandı. Tüm ısrarlara rağmen izin çıkmayınca ortak bir açıklama yapan gruplar Kürtçe eğitim talebine vurgu yaptı. HDP’li İmam Taşçıer ise Kürtçe’nin ilkokuldan yüksekokula kadar eğitim dili olmasını ve ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini istedi. 

Yargıtay: Özel güvenliğin üst araması hukuka aykırı

Yargıtay, Türkiye genelindeki sertifikalı yaklaşık 2 milyon özel güvenlik personelini yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Otogar girişinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin üstünü aradığı, yabancı uyruklu kişiden bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Tutuklanan şahıs, karara itiraz etti. Konuyu inceleyen Yargıtay 10. Ceza Dairesi, özel güvenlik tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna hükmetti. Kararda, “Hukuksuz aramadan elde edilen maddi delillerin hükme esas alınamayacağı” hatırlatıldı.

Bakan Kurum’dan Atatürk Havalimanı paylaşımı: Gün sayıyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesinin ilk fidanlarıyla buluşmak için gün saydığını bildirdi. Bakan Kurum, fidan dikim töreninin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini kaydetti. Havalimanına onlarca iş makinesi getirildi.

İmamoğlu’nu dolandırmaya çalışan şüpheli yakalandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu farklı tarihlerde telefonla arayarak birinde HSK diğerinde Yargıtay üyesi olarak tanıtan Hakan B. (52) gözaltına alındı. İmamoğlu’nun şikayeti üzerine yakalanan Hakan B, İBB Başkanı’ndan Antalya’daki bir büfe yeri için aracılık etmesini isteyerek dolandırmaya çalışmış.

Tunç Soyer: Gördüklerim karşısında içim kan ağlıyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin mevcut başkanı Zekeriya Mutlu’nun tek aday olduğu Genel Kurul’da konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ülkedeki ekonomik krize değindi. Soyer “Çok sayıda çalışan için öğle yemeğini bir lokantada yemek bile artık lüks. Evden işe taşınan sefer tasları her geçen gün artıyor. Esnaf kardeşlerim, biliyorum. Hem artan maliyetler hem de azalan müşteri nedeniyle iki kere zarar ediyorsunuz. Gün geliyor, siftah yapamıyorsunuz. Kepenk kapatıyorsunuz. Bunları hepsini çok iyi görüyorum ve gördüklerim karşısında tıpkı sizin gibi içim kan ağlıyor” dedi.

Üniversite öğrencisi 100 kişi ormanda kayboldu, jandarma buldu

Kırklareli’de 100 üniversite öğrencisi çıktıkları doğa yürüyüşünde kayboldu. Öğrencileri jandarma ekipleri buldu. DHA’nın haberine göre, Kırklareli Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü üyesi yaklaşık 100 öğrenci, dün Vize ilçesinin ormanlık alanlarında yürüyüşe çıktı. Öğrenciler, Aksicim ve Balkaya köyleri arasında ormanda yollarını kaybetti. Öğrenciler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları aramayla öğrencileri Balkaya köyü yakınlarında buldu.

Kulis: Ak Parti Cahit Özkan’dan istifasını istedi ancak Özkan direniyor

Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalında Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden yakınlaşmasına ilişkin soru üzerine bu ülkenin 15 Temmuz ve FETÖ’nün sponsoru olduğuna inandığını söylemiş, “Belki de BAE baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman teslim oldu” demişti. Bunun üzerine Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan‘ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” açıklamasında bulunmuştu. Halk TV yazarı İsmail Saymaz dün konuyla ilgili bir tweet attı. Saymaz “Öğrendiğim kadarıyla Ak Parti’de Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan istifa etmesi istedi. Ancak Özkan direniyor” dedi.

Kılıçdaroğlu Gezi davası tutuklularının aileleriyle bir araya geldi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te Gezi Davası’nda tutuklanarak 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Yiğit Ali Ekmekçi, Ali Hakan Altınay ve Can Atalay’ın aileleri ve avukatlarıyla bir araya geldi. CHP liderinin yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, siyaset yasağı getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka vardı. Kılıçdaroğlu’nun “Yakında içeri girecek olan Canan Başkan’a sözü verelim” demesinin ardından konuşan Kaftancıoğlu “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dayanışmaya, umudu birlikte büyütmeye ve örgütlenmeye devam diyorum” diye konuştu. CHP lideri son sözü aldı. Kılıçdaroğlu “Toplum demokrasi konusunda, özgürlükler konusunda bedel ödeyen insanları asla unutmaz. Onlar tarihteki yerlerini aldı. Ben 12 Mart’ı gördüm, 12 Eylül’ü gördüm. Bu dönemi de gördüm. Mücadeleyi sonuna kadar götürmek zorundayız” diye konuştu.

Babacan: Beştepe’de birileri oturduğu yerden zıplayacak

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Ankara’da partisinin 1. Olağan Keçiören Kongresi’nde konuştu. Akaryakıta gelen zamları hatırlattı. “Benzin, mazot eğer 20 lirayı aşmışsa aradaki fark Erdoğan farkıdır, Erdoğan zammıdır. Seçim günü geldiğinde tüm Türkiye’de logomuza mührü öyle bir basacağız ki Beştepe’de birileri oturduğu yerden zıplayacak. DEVA Partisi’ni yıldırmayı ancak rüyanızda görürsünüz. Ekonomiyi biz düze çıkartacağız. Bu pahalılık, yoksulluk, işsizlik bitecek. Merkez Bankası’nın para bastığında enflasyonun artacağını herkes biliyor. Tek bilmeyen Erdoğan kaldı memlekette. Karşılıksız, ölçüsüz para bastığınızda enflasyon artar. Bu kadar basit” dedi.

Davutoğlu: Utanma duygusunu kaybetmeyenlere bunlar yetmez mi?

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından “Utanma duygusunu kaybetmeyenlere bunlar yetmez mi” başlıklı bir video paylaştı. 2015’te Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olduğu dönemde koltuğunu kaybetmesine neden olan süreci ve isimleri paylaştı. Süleyman Soylu, Binali Yıldırım ve Berat Albayrak’ı hedef alan Davutoğlu, bu isimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşvik ettiğini belirterek “Beştepe’de karargah kurup benim arkamdan imzalar topluyorlardı. Bunlar utanılacak şeyler değil mi” diye sordu.

MHP’li Oktay Vural’ın oğlunun düğünü siyasetin sağ kanadını buluşturdu

Devlet Bahçeli’nin eski kurmaylarından MHP’nin eski grup başkanvekili Oktay Vural’ın oğlu Yavuz Vural Ankara’da evlendi. İncek Arena Nikah salonundaki törene siyasilerin ilgisi büyüktü. Çiftin şahitliğini Akşener ile birlikte BBP lideri Mustafa Destici ve Ak Partili eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu yaptı. Bahçeli nikaha katılmadı. Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ çiçek gönderdi.

Erdoğan Bayraktar: Beni haksız yere attığına inanıyorum

17-25 Aralık soruşturması sonrasında görevinden istifa eden Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar “Benim dosyamda ne varsa, hem tapeler doğrudur hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur. Benim dosyamda hırsızlık yok, görevi kötüye kullanma var. ‘Reis’ beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı” demişti. Bayraktar zaman zaman sosyal medya hesabından açıklamalar yapıyor. Dün de böyle bir açıklama yaptı. Bayraktar “Erdoğan 14 yaşından itibaren yoğun ve izzetli bir çalışma ile seçilerek başkan oldu. Beni haksız yere attığına inanıyorum. Ancak partimden ve Reis’ten ayrılmadım, evime geldim. İşime bakıyorum. Millet yapılan hizmet ve yatırımları tartarak başkanımızı tekrar seçecektir” paylaşımında bulundu.

SADAT 6’lı masada seçim güvenliği konuşulurken gündeme gelmiş

CHP, İYİ Parti, Saadet, DEVA, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan 6’lı masanın DP’nin ev sahipliğinde yapılan üçüncü toplantısında seçim güvenliği gündeme gelmişti. Sözcü Yazarı Saygı Öztürk, Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın kapısında dayanmasıyla sonuçlanan sürecin bu toplantı ile başladığını yazdı. 6 liderin buluşmasında seçim güvenliği konuşulurken SADAT özellikle öne çıkmış. 

EYT’liler İstanbul’da büyük bir miting yaptı: Sandıkta hesap soracağız

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) emeklilik hakları için dün İstanbul Maltepe’de mitingde buluştu. Mitinge binlerce vatandaş katıldı. EYT’liler miting boyunca “EYT sandıkta hesap soracak” ve “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a eğer adalet varsa çıksın artık bu yasa, duysun Ankara” sloganları attı. EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran “Emeğinin karşılığı olanla hep yetinen; hak ettiğinden bir kuruş fazlasında gözü olmayanlarla, hak meydanında bir aradayız. Yorgunuz ama gururluyuz. Emeğimizin hakkı kutsalımızdır. Bu hak için Maltepe’de tek yürek olduk” dedi.

Borsada yabancı kalmadı gibi bir şey

Yabancı yatırımcının Türk varlıklarından çıkışı aralıksız sürüyor. Yabancı yatımcının borsadaki payı son bir yılda 26 milyar dolardan 23,4 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımcı bu yılın ilk 4 aylık döneminde de 1,4 milyar doları hisse, 1 milyar doları DİBS ve 8,4 milyon dolarlık bölümü de şirket tahvili olmak üzere 2 milyar 469 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirdi. Böylece 2019’da yüzde 66 seviyesinde bulunan yabancı yatırımcının borsadaki payı da 6 Mayıs haftasında yüzde 35,7 ile tarihi en düşük seviyesine geriledi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez verilerle Türkiye’nin 20 yılını inceledi

Sosyal, siyasal ve ekonomik göstergeleri karşılaştırarak Türkiye’nin 20 yılda nereden nereye geldiğini inceleyen İktisatçı Mahfi Eğilmez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra her alanda ciddi bir gerileme yaşadığına dikkat çekti. Eğilmez kişisel bloğunda yayınladığı “Başkanlık Sisteminin Sonuçları” yazısında şunları kaydetti: Türkiye, 2001 yılında yaşadığı ağır krizle ciddi bir gelir kaybı yaşadıktan sonra Ak Parti’nin ilk iktidar yılı olan 2003 sonunda 315 milyar dolarlık cari fiyatlarla GSYH büyüklüğü açısından dünyada 21’inci sıraya gelmişti. Başkanlık sistemine geçilmeden önceki son yıl olan 2017’de 851 milyar dolarlık GSYH ile 17’nci sırada yer alıyordu. Başkanlık sistemine geçildikten sonra hızla sıra kaybetmeye başladı. 2021 yılında GSYH’si 807 milyar dolara düşerken sıralamada da 2003’te olduğu gibi 21’inci sıraya geriledi. Tahminler 2023 yılında Türkiye’nin 23’üncü sıraya gerileyebileceğini gösteriyor. 2003’te işsizlik oranı yüzde 10.1’di. 2017’de işsizlik yüzde 10.9 oldu. 2021 sonunda yüzde 11.3 olmuştu. 2022 Mart ayı itibarıyla işsizlik yüzde 11.5’tir. Demek ki yirmi yılda işsizlik oranı daha da yükselmiş. Türkiye dünya demokrasi sıralamasında 167 ülke arasında 103’üncü sırada yer alıyor. Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 139 ülke arasında 117’nci sırada. Siyasal İstikrar Endeksinde 194 ülke arasında 170’inci sırada. Kamu Görevi Etkinliği Endeksinde 38 ülke arasında 32’nci sırada.

SGK reçete süresini uzattı  

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının Nisan 2022 dönemine ait fatura ve reçetelerin teslim tarihini 18 Mayıs 2022’ye uzattı. Ramazan Bayramı tatilinin 2, 3 ve 4 Mayıs tarihlerine denk gelmesi nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu yaşanabilecek aksama ve gecikmelerden dolayı sağlık hizmet sunucularının mağduriyet yaşamaması için fatura ve reçete teslim tarihlerini uzatma kararı aldı. Uzatma kararıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli olan tüm sağlık hizmeti sunucuları, Nisan 2022 dönemine ait fatura ve reçetelerini 18 Mayıs, saat 23.59’a kadar SGK’ya teslim edebilecek.

Ağrı Belediyesi borcu ödeyemedi, halk ekmek satışı durdu

Ak Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın “Türkiye’nin en ucuz ekmeğini satıyoruz” diyerek başlattığı uygulama kısa sürdü. Ağrı Belediyesi, halk ekmek üreten fırına biriken borçlarını ödeyemeyince satışlarını durdurdu. 10 gündür hiçbir halk ekmek büfesinde ekmek satılmıyor.

Bitcoin 30 bin doların üstüne çıkmaya çalışıyor

Kripto paraların toplam piyasa değeri geçen hafta 250 milyar dolarlık kayıpla 1.4 trilyon dolara geriledi. Ancak kripto para piyasalarında krizin henüz sona ermediği dile getiriliyor. Dünyanın en büyük 10 kripto parası arasında yer alan Luna’nın bütün değerini sıfırlamasının ardından kripto paraların toplam piyasa değeri hafta içi yaklaşık 250 milyar dolarlık satışla 1 trilyon 433 milyar dolardan 1 trilyon 180 milyar dolara kadar düştü. Bitcoin, Ethereum ve pek çok altcoin hafta içinde yüzde 30’un üzerinde değer kaybetti. Bitcoin dün yüzde 2’yi aşan yükselişle 30 bin 127 doları test etse de henüz kritik eğişi aşamadı. Ethereum ise yüzde 3’ü aşan yükselişle 2.080 dolar seviyelerinde patinaj yaptı. Dogecoin 0.088 dolardan, Solana 51 dolardan işlem gördü. Cardano ise kısmi yükselişi ile dikkat çekerek 0.54 dolar seviyelerinden işlem gördü. Bütün bir haftaya damga vuran ve cumartesi günü yüzde 1.200 seviyelerine kadar yükselen Luna ise yüzde 30’u aşan kayıplarla 0.0005 dolar seviyelerine geldi. Luna’da yaşanan düşüş krizin henüz sona ermediğinin de göstergesi oldu. 

El Salvador en az 40 milyon dolar zarar etti

Kripto paralarda yaşanan sert düşüş yatırımcıları tarihi zararlara uğratırken piyasadaki deprem Bitcoin sevdalısı El Salvador’a da pahalıya patladı. Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kripto sevgisinin ülke ekonomisine zararı büyük oldu. Bukele’nin Twitter paylaşımlarına dayanarak El Salvador’un en az 1.391 Bitcoin satın almış olduğu hesaplandı. Söz konusu alımların bazılarının 51 bin dolar civarında yapıldığı bilinirken Bloomberg’in hesabına göre ülkenin kripto yüzünden 40 milyon dolar civarında zararı da olduğu belirtildi. Ancak zarar sadece kripto yatırımı ile sınırlı değil. Bitcoin’e endeksli devlet tahvillerinden de ülkenin büyük zarar uğradığı tahmin ediliyor. 

Avrupa’dan Rus gazında geri adım hazırlığı

Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasında doğalgaz krizi sürerken AB’den geri adım geldi. AB kaynaklarına göre, Rusya’nın ruble ile ödeme talebinin kabul edilmesinin önü açılabilir. Bloomberg’in AB kaynaklarından aktardığına göre; Avrupa Komisyonu, üye ülkelerin hükümetlerine şirketlerin Gazprombank’ta hesap açmasının önünün açılacağını duyurdu. Hazırlanan ödeme rehberinin ruble ile ödeme yolunu engellemediği ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından AB yaptırımlarına uygun olarak satın almalara izin vereceği söylendi. Putin, 31 Mart’ta ödemelerin ruble olarak yapılmaması halinde gaz ihracatının durdurulacağını söylemişti. Avrupa ülkeleri ise evleri ve enerji endüstrisini ısıtmak için büyük ölçüde Rus gazına bağımlı. Putin’in restinin ardından Avrupalı ​​şirketler, Moskova’nın Ruble ile ödeme talebini nasıl karşılayabileceklerini ve Rusya Merkez Bankasına uygulanan yaptırımları ihlal etmeden gaz akışını nasıl sürdürebileceklerini bulmak için haftalardır çalışıyor. İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu hafta başlarında Avrupalı ​​şirketlerin yaptırımları ihlal etmeden doğalgazı ruble olarak ödeyebileceklerini söylemişti. Birçok firmanın ödeme tarihleri ​​bu ay doluyor. Ödeme gerçekleşmezse bazı Avrupa ülkelerine gaz akışı kesilebilir. Daha önce Polonya ve Bulgaristan Rusya’nın taleplerine uymadığı için gaz arzı kesilmişti.

SoftBank 13 milyar dolar zarar etti

Japonya’da enerji, finans ve iletişim sektörlerinde hizmet veren SoftBank’tan yapılan açıklamaya göre, 2021 mali yıl kapsamlı bilançosunda kaydedilen net zarar dikkat çekti. Buna göre, banka mart ayında sona eren mali yılda 1.71 trilyon yen (13 milyar dolar) net zarar yaşadı. Buna rağmen SoftBank önceki mali yıl 5 trilyon yene yakın net kâr açıklamıştı. “Burun üstü çakılma” şeklinde nitelenen durum, koronavirüsün yol açtığı ekonomik ortamın düşük iş performansı oluşturmasına bağlandı.

İran’da 9 bin banka hesabı bloke edildi

İran’da, son dönemde yetkisiz döviz işlemleriyle mücadele planı kapsamında binlerce banka hesabının bloke edildiği belirtildi. Bu kapsamda, “şüpheli döviz ve kripto para işlemleri” nedeniyle 545 kişiye ati 9 bin banka hesabı bloke edildi. Söz konusu hesapların işlem hacminin 60 trilyon tümen (yaklaşık 1.99 milyar dolar ya da yaklaşık 30.73 milyar TL) olduğu aktarıldı.

Finlandiya NATO’ya üyelik kararını açıkladı, İsveç başvuru kararı aldı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiklerini duyurdu. Başbakan Sanna Marin ile basın toplantısı düzenleyen Niinistö “Bugün tarihi bir gün. Yeni bir dönem başlıyor” dedi. Niinisto, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olumsuz yaklaşımının hatırlatılması üzerine en kısa zamanda Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Başbakan Sanna Marin “Parlamentonun önümüzdeki günlerde adaylık kararını onaylayacağını umuyoruz” diye konuştu. İsveç’te iktidardaki Sosyal Demokrat Parti de NATO üyeliğine başvurma yönünde karar aldı.

Almanya’nın en kalabalık eyaletindeki parlamento seçimini Başbakan Scholz kaybetti

Almanya’da yaklaşık 18 milyon nüfusuyla ülenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre seçimi halen iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) yüzde 35 oy oranıyla önde tamamladı. Oyların yüzde 27,5’ni alan Başbakan Olaf Scholz liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise ikinci oldu. SPD böylece eyalette şimdiye kadarki en kötü sonucu almış oldu. Yeşiller listesinden aday olan Türkiye kökenli Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri ve Meral Thoms melletvekili seçildi. SPD’den de Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim yeniden parlamentoya girdi.

Rusya Mariupol’de fosfor bombası kullandı iddiası

Rus ordusu, Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan Azovstal fabrikasına saldırılarını sürdürüyor. Rusya’ya karşı direnişine devam eden 600 kadar Ukraynalı askerin bulunduğu fabrikaya, Rus ordusu tarafından fosfor bombası ile saldırı düzenlediği iddia edildi. Mariupol Belediye Başkanının Danışmanı Petro Andriushchenko’nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İşgalciler Mariupol savunucularına karşı ilk kez yangın bombası veya fosfor bombası kullandılar. Yanma sıcaklığı 2 bin-2 bin 500 santigrat derece. Yanmayı durdurmak neredeyse imkansız” dedi.

Thatcher’ın heykeli açılır açılmaz yumurta yağmuruna tutuldu

Birleşik Krallık’ın eski başbakanlarından Margareth Thatcher’ın yaşadığı ve uzun yıllar boyunca milletvekili olarak temsil ettiği bölge olan Grantham’da onun anısına dikilen heykeli daha açılmasının üzerinden saatler geçmeden yumurta yağmuruna tutuldu.

Yeni vaka sayısı 1190’a geriledi

Türkiye’de dün son 24 saatte 120 bin 183 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı bin 154 oldu. 10 kişi hayatını kaybetti. Bin 190 kişi ise iyileşti.

Kars Arpaçay’da oluşan mendereslerin güzelliği

Kars’ta ilkbaharda karların erimesiyle daha coşkulu akan derelerin oluşturduğu menderesler, doğal güzellikleriyle ilgi çekiyor. Arpaçay ilçesinde doğanın canlanmasıyla yeşeren arazilerin arasında kılcal damarlar gibi kıvrılan menderesler çevresine ayrı bir güzellik katıyor. Zengin bitki örtüsü ve akarsu kaynaklarına sahip bölgede kıvrımlarıyla eşsiz manzara oluşturan menderesler, helikopterden görüntülendi.

Dünyada karbon salımının yarısı Çin, ABD ve Hindistan’a ait

Küresel Karbon Projesi (GCP) verilerine göre 2020’de dünya genelinde toplam 34 milyar 810 milyon ton karbon salındı. Küresel karbon emisyonunun yüzde 51,1’i Çin, ABD ve Hindistan’a ait. Çin, küresel karbon emisyonunun yüzde 30,6’sından sorumlu. 2020’de saldığı 10 milyar 668 milyon ton karbonun büyük kısmı kömür kaynaklı. Kalan kısımsa petrol, çimento ve doğalgazdan kaynaklanıyor. Küresel karbon emisyonunda ikinci sırada ABD yer alıyor. ABD, 2020’de 4 milyar 713 milyon ton karbon saldı. Bu rakam küresel salımın yüzde 13,5’ine denk geliyor. ABD’nin karbon salımının büyük kısmı petrolden, doğalgazdan ve kömürden kaynaklanıyor. Ülke, petrol ve doğalgaz kaynaklı salımda birinci sırada. Listede üçüncü sıradaki Hindistan, 2020’de 2 milyar 442 milyon ton karbon saldı. Bu miktar, küresel emisyonun yüzde 7’sini oluşturuyor. Emisyonun önemli kısmı kömürden, petrolden, doğalgazdan ve çimentodan kaynaklanıyor. Küresel Karbon Projesi (GCP) verilerine göre Türkiye, karbon salımı listesinde 14’üncü sırada yer alıyor.

Büyükada açıklarında müsilaj benzeri kirlilik görüldü

İstanbul Büyükada açıklarında müsilaj benzeri kirliliğe rastlandı. Deniz yüzeyinde oluşan tabaka bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı. Deniz salyası olarak bilinen müsilaj geçen yıl mart ayında Marmara ve Ege Denizi’nde ortaya çıkmıştı. Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj Maltepe sahili açıklarında da yoğun olarak görülmüştü.

Akdeniz’de deniz kestanesi tehlikesi

Mersin’de Kızkalesi ile Narlıkuyu’da belirlenen iki noktada dalış yapan ekipler, zehirli dikenlere sahip istilacı tür deniz kestaneleri tespit etti. Prof. Deniz Ayas “18 metrekarede 34 tane toplandı. Bu oran oldukça yüksek ve tehlikeli” dedi.

İş insanı Murat Ülker İstanbul’da Arter’e gidip sergi gezdi ve yazdı

İş insanı Murat Ülker, İstanbul’un önemli plastik sanat mekanlarından Dolapdere’deki Arter’de Selen Ansen küratörlüğündeki Candeğer Furtun’un sergisi, Emre Baykal küratörlüğündeki “OyunBu” sergisi ve Bill Fontana’nın kişisel sergisi olan “İo’nun yeni sesi” sergisini gezdi, izlenimlerini yazdı. Ülker kendi kişisel blogundaki yazısına sergilerde cep telefonuyla çektiği kimi videoları da ekledi. Ülker’in yazısı burada.

Eurovision’un en çok dinlenen 250 şarkısı arasında Türkiye’den 4 eser var

İspanyol El Pais Gazetesi, Eurovision şarkı yarışması tarihde çıkan şarkılar arasında Spotify uygulamasında en çok dinlenen şarkıları listeledi. Listede 1956’dan bu yana yarışan 250 şarkı yer aldı. Araştırmaya göre Eurovision tarihinde en çok dinlenen şarkı Hollanda’nın 2019’da yarıştığı Duncan Laurence’ın Arcade parçası oldu. Listenin 7’nci sırasında Manga grubunun 2010’da ikinci olduğu We Could Be The Same yer aldı. 46. sırada ise Türkiye’ye 2003 yılında tarihinin ilk birinciliğini kazandıran Sertab Erener’in Everyway That I Can şarkısı var. 52. sırada 1990’da Kayahan’ın Türkiye’nin 17. olduğu Gözlerinin Hapsindeyim şarkısı yer aldı. Semiha Yankı’nın 1975 yılında söylediği Seninle Bir Dakika listede 63. sırada. Türkiye 2013 yılından bu yana yarışmaya katılmıyor. 

Mao’nun 300 milyon dolarlık kaligrafisini 25 dolara satmışlar

Çin’in eski komünist lideri Mao Zedong’un kaleme aldığı kaligrafi parşömeni iki yıl önce çalınmıştı. O üç hırsız yakalandı ve suçlarını itiraf etti. Hırsızlar, 300 milyon dolarlık antika parşömeni, değerini bilmedikleri için 400 TL’ye satmışlar. Üstelik hırsızlardan parşömeni alan amatör bir koleksiyoncu, Çin Komünist Partisi’nin üyeleri arasındaki bir toplantının detaylarını ve Mao’nun şiirlerinden birkaç kıtayı içeren kaligrafiyi iki parçaya ayırmış.

Bakan Nebati, Güldür Güldür Show’u izlemeye gidecek

Güldür Güldür Show’da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yönelik skecin sansüre uğradığı iddiaları büyük tartışma yaratmış, söz konusu bölüm önceki gün yayınlanmıştı. Nureddin Nebati taklidinin yapıldığı skeç ile ilgili “Keyifle izledim, güldüm ve eğlendim ama gözlerimdeki ışıltıyı göremedim” dedi. Güldür Güldür Show ekibi de Nebati’nin paylaşımını alıntılayarak davette bulundu. Programın Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Mizaha yaklaşımınız ve paylaşımınız için teşekkür ederiz. Bir sonraki skece bekleriz” denildi. Davet üzerine Nureddin Nebati de Twitter hesabından ”Elbette, memnuniyetle. İlk fırsatta geleceğim inşallah” sözleriyle yanıt verdi.

Kadın Kütüphanesi ile İBB arasında protokol gerilimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) restorasyon programına aldığı Türkiye’nin ilk ve tek kadın merkezli arşiv ve kütüphanesi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, taşınmadan önce geri dönüşünü garantiye alacak protokolü imzalamak istiyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, kütüphane ve vakıf kurucularından Füsun Ertuğ Yaraş ile görüşerek restorasyondan sonra binada kalabileceklerini söyledi. Ancak Keşoğlu geri dönüşü garantileyen bir protokolde ısrarcı. Yaraş “Protokolü imzalamadan binadan çıkmayacağız” dedi.

Ak Partili Belediye Aynur Doğan konserini iptal etti, Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu çok kızdı

Kürt Sanatçı Aynur Doğan, 20 Mayıs’ta Kocaeli’de Derince Açık Hava Sahnesi’nde konser verecekti. Konser günler kala belediye tarafından iptal edildi. Doğan’ın ismini anmadan konserin iptal edildiği belirten Ak Partili Derince Belediyesi “İlçemizde özel bir firmanın yapacak olduğu konser organizasyonunun detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup etkinlik iptal edilmiştir” açıklamasını yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yasağa tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu “Gece müzik yasak. Gençler K-POP seviyor, yasak. AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak. Eğlenmeyi yasaklayan bir Anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara. Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” dedi. Aynur Doğan’ın seslendirdiği “Dar Hejiroke” şarkısını paylaştı. Benzer bir tepkiyi Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da gösterdi, “Hangi cüretle, hangi akla hizmetle Kürtçe müziği yasaklamaya kalkarsınız! Kürtçe, Türkçe gibi bu toprakların öz dilidir” dedi.

Sosyal medyada hedef gösterilen resim Gazhane’den kaldırıldı

İstanbul’da muhalefete ait belediyelerin çalışmalarıyla ilgili olumsuz paylaşımlarıyla bilinen İstanbul Gündem adlı hesaptan Kadıköy’de Müze Gazhane’deki bir resmin fotoğrafı paylaşılarak hedef gösterildi. Ak Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak ise söz konusu eserin kaldırıldığını duyurdu. Kadak “Kamuya açık, çocukların da girdiği alanda sergilenen malum rezil çizim bugüne kadar Müze Gazhane’deydi. Az önce yerinde kontrol ettik. Tepkiler üzerine çizimi kaldırmışlar. Darısı kirli zihniyetlerinin başına” paylaşımında bulundu.

Sina Koloğlu’nun yeni parçası

Bulutsuzluk Özlemi grubunun kurucularından Sina Koloğlu’nun yeni teklisi ‘Mevhibe’ tüm dijital platformlarda yerini aldı. ‘Soundtrack’ konseptinde düzenlenen ‘Mevhibe’, eşine ithaf edilmiş bir enstrümantal parça.

Vogue dergisi, İngiltere’de bir köy barıyla kavga halinde

Britanya’nın Cornwall bölgesinde bir köyün adı Vogue. Evet, ünlü moda dergisiyle aynı adı taşıyor köy. O köyde bir köyün barı var, adı “The Star Inn at Vogue.” Bar tam 200 yaşında. Barın işletmecisi Mark Graham, Vogue dergisini yayımlayan şirket Conde Nast’tan bir mektup aldığını belirterek, ”İsim değiştirmemizi, yedi gün içinde yanıt vermemezi istediler ve aksi takdirde dava açacaklarını ilettiler” dedi. Yani Vogue dergisi bir köyün adı ve köydeki barın adının “telif hakkı ihlali” olduğu, “marka taklitçiliği” olduğu iddiasında. Derginin Britanya edisyonunun 1916’da kurulduğunu vurgulayan Graham, ”Bu işletmenin geçmişi 200’ü aşkın yıl öncesine dayanıyor. Ayrıca, sanırım siz de Vogue adını seçerken Vogue köyünün halkından izin almamışsınızdır. Cevabım hayır” dedi.

Hadise, Kumluca’nın “Domates Kraliçesi” oldu

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 23. Tarım ve Seracılık Festivali çerçevesinde düzenlenen halk konserinde sanatçı Hadise yılın Domates Kraliçesi seçildi.

Tonga’daki yanardağ patlaması tüm zamanların en büyüğü çıktı

Pasifik Okyanusu ülkelerinden Tonga’da ocak ayında meydana gelen yanardağ patlamasının atmosferde kaydedilen, modern cihazlarla ölçülen en büyük patlama olduğu açıklandı. ‘Science’ adlı bilim dergisinde verilerin incelenmesi sonucunda kaleme alınan makalelere göre 15 Ocak’ta Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’nın 65 km kuzeyindeki Hunga Tonga-Hunga Haʻapai denizaltı volkanında meydana gelen patlamanın şiddeti 20’nci yüzyıldaki tüm volkanik aktivitelerden büyüktü. Patlamanın büyüklüğü bununla da sınır değildi; 2’nci Dünya Savaşı sonrasındaki tüm atom bombası denemelerini de geride bırakmıştı. Araştırmayı yapan ekibin başındaki bilim insanı Dr. Robin Matoza’ya göre Tonga’daki patlamanın şiddeti, 1964’te Sovyetler Birliği tarafından patlatılan ve en büyük nükleer deneme olan Çar Bombası’yla kıyaslanabilecek büyüklükteydi.

Çin’in yolcu uçağı test uçuşunu yaptı

Çin’de devlete ait Çin Ticari Uçak Şirketi’nin geliştirdiği “C919” tipi yolcu uçağının, test uçuşu Şangay’da gerçekleşti. Boeing 737 ve Airbus 320 muadili olarak tasarlanan tek koridorlu yolcu uçaklarından 5’i bu yıl içinde China Eastern Havayolları’na teslim edilecek.

Şampiyon Trabzonspor İstanbul’da küme düşen Altay’ı 2-1 yendi

Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki maçta tribünler doluydu. Trabzon’a galibiyeti getiren golleri İbrahim Öztürk kendi kalesine ve Nwakaeme penaltıdan attı. Son haftaya 81 puanla giren bordo mavili ekip, ligdeki son maçını yine İstanbul’da Başakşehir’le oynayacak.

Beşiktaş İzmir’de küme düşen Göztepe’yi 9 kişi yenmeyi başardı

Siyah beyazlı takım 19. dakikada Valentin Rosier’in kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kaldı. 27. dakikada Larin Beşiktaş’ı öne geçirdi. 32. dakikada Josef De Souza skoru 2-0 yaptı. De Souza 5 dakika sonra VAR uyarısıyla kırmızı kart gördü. 75. dakikada bu kez Göztepe’den Adis Jahovic kırmızı kart gördü. 3 kırmızının çıktığı maçı Beşiktaş 2-0 kazandı.

Fenerbahçe evinde Karagümrük’le berabere kaldı, Devler Ligi biletini aldı

Kadıköy’de eski kalecisi Volkan Demirel’in çalıştırdığı Karagümrük’ü ağırlayan Fenerbahçe dolu tribünler önünde oynadığı maçta gol bulamadı. Maç 0-0 bitti. Fenerbahçe 70 puana yükselerek bitime bir hafta kala ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü Konyaspor ise Hatay’ı 3-1 yenip 67 puana yükseldi. Fenerbahçe haftaya küme düşen Malatyaspor’la oynayacak. Konyaspor ise İstanbul’da Beşiktaş’ın konuğu olacak. Fenerbahçe son maçında yenilse bile Konya’nın İstanbul’da 9 farklı kazanması gerekiyor.

Beşiktaş’ın Genel Sekreteri Mesut Urgancılar saldırılara isyan etti

Beşiktaş Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar, sosyal medya üzerinden isyan etti. Urgancılar, attığı tweet ile sosyal medya üzerinden sürekli hakkında yalan paylaşımlar yapıldığını vurgulayarak, hesaplaşacağını belirtti. Urgancılar paylaşımında, “Mesut Sergen Yalçın’ı istemiyor söylemini servis edenler ve tetikçileri şimdi Token projesinde kulübü 60 milyon € zarara uğrattığım yalanını paylaşıyorlar. 2,5 yıldır anam ağladığı halde kurumsallık nedeniyle gıkım çıkmadı. BJK üzerinden menfaat sağlayan herkesle hesaplaşacağım!” ifadelerine yer verdi. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor, kripto para piyasasından Fan Token işine girse de Beşiktaş, bu alanda henüz bir hamle yapmış değil. Önümüzdeki dönem yönetimde yer almayacağını açıklayan Adnan Dalgakıran, kulübe 70 milyon dolar gelir sağlayacak kripto para projesini yönetime kabul ettiremediğini belirtmişti. Dalgakıran, Urgancılar’ın projeyi engellediği iddiasını yalanlamıştı.

İngiltere’de nefes kesen şampiyonluk yarışı, City berabere kaldı

Premier Lig 37. haftasında West Ham United’a konuk olan lider Manchester City, iki farklı skorla geriye düştüğü maçta geri döndü ancak 86. dakikada Cezayirli futbolcusu Riyad Mahrez penaltı kaçırınca maçı berabere tamamladı. Bitime bir hafta kala puanını 90’a çıkardı. 86 puanla ikinci sırada bulunan Liverpool yarın deplasmanda Southampton ile oynayacak. Liverpool kazanırsa şampiyonluk yarışının kazananı son hafta belli olacak. Manchester City, ligdeki son maçında Aston Villa’yı ağırlayacak. Liverpool ise Wolverhampton’ı konuk edecek.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon Fenerbahçe

Fenerbahçe Safiport, Kadınlar Basketbol Süper Ligi final serisinde ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ni deplasmanda 97-71 mağlup ederek seride durumu 3-0’a getirdi ve şampiyon oldu.

NBA Doğu Konferansı’nda Miami’nin rakibi Celtics oldu

Son maçta Milwaukee Bucks’ı 109-81 yenen Boston Celtics, seride durumu 4-3 yaparak Doğu Konferansı finaline yükseldi! Böylece finalde Miami Heats ile karşılaşacak. Onların serisinin galibi de Batı konferansı şampiyonuyla NBA Şampiyonluğu için oynayacak.

Çeyrek final serisinde ilk maç Fenerbahçe’nin

ING Basketbol Süper Ligi Play-off çeyrek final ilk maçında Fenerbahçe Beko Frutti Extra Bursaspor’u 100-87 yendi ve böylece 1-0 öne geçti. İki galibiyete ulaşan takımın yarı finale yükseleceği serinin ikinci maçı, 17 Mayıs Salı günü Frutti Extra Bursaspor’un ev sahipliğinde oynanacak.