Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
22 Haziran 2022 Çarşamba
1

Bördübet ormanları yanıyor, insanın içi acıyor

Geçen yıl ciddi orman yangınlarıyla sarsılan Türkiye dün de, belki en güzel doğal ormanlarından birinde daha çıkan yangın haberiyle sarsıldı. Marmaris’in Hisarönü bölgesindeki Bördübet mevkiinde çıkan orman yangını büyük bir hızla yayıldı. Yangına havadan ve karadan müdahale yapıldı ama dün akşam uçaklar geri dönmek zorunda kaldı; bölgeye gidip inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu havadan müdahalenin bu sabah yeniden başlayacağını söyledi. Yanan orman kuş uçuşu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapılan yazlık saraya da çok uzak bir yerde değil. Bölgede küçük de olsa yerleşim de var. O yüzde 30 ev yangın tehlikesine karşı boşaltıldı. 
2

Merkez Bankası rezervi 20 yılın en kötü seviyesinde; gözler Suud Prenste

Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz satışı yoluyla piyasaya müdahaleleri net rezervlerin 20 yılın en kötü seviyesine inmesine yol açtı. Bankacıların öncü verilerden yaptıkları hesaplamalara göreTCMB net rezervleri geçen hafta da yaklaşık 1 milyar dolar eriyerek 7 milyar dolara doğru düşüşe geçti. Türkiye ekonomisinin dış döviz kaynağı ihtiyacı devam ederken gözler Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın bugünkü Türkiye ziyaretine çevrildi. Suudi Arabistan ile yapılacak ikili görüşmelerden yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı ve sağlanırsa tutarın ne olacağını döviz kurlarının yönü için anahtar rol oynuyor. 
3

Avrupa Birliği: Türkiye AB yolunda 1999’dan da geride

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan AB Komisyonu’nun Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye’nin şu anda tam üyeliğe çeyrek asır öncesine göre daha uzakta olduğunu iddia etti. Avrupa’dan bir grup gazeteciye konuşan Leyen 1999 yılında adaylığı kabul edilen Türkiye ile Slovakya’nın durumunu kıyasladı. Slovakya’nın 2004’te hızla üye olduğunu hatırlatan Leyen “Slovakya üye olmayı çok istedi ve ülke içinde devasa bir birlik vardı. Beş yıl sürdü ve üye oldular. Türkiye bugün AB’ye, 1999’da olduğundan daha uzakta. Biz gerekli olduğunda destek veriyoruz ama katılıma uygun olup olmadıklarını kanıtlamak ülkelere bağlı” dedi. AB liderlerinin yarın ve cuma günü Brüksel’de yapacağı zirvede Ukrayna ve Moldova’nın adaylığının kesinleceği belirtildi. ABD dışişleri bakanlarının toplantısında karara itiraz eden olmadığı duyuruldu.
4

Pınar Selek, 24 yıl sonra Mısır Çarşısı patlamasından yeniden yargılanacak

Türkiye’de yargıya yönelik eleştirilerin başında uzayan yargılama süreleri ve geciken adalet geliyor. 1998 yılında İstanbul’da Mısır Çarşısı’nda meydana gelen ve 7 kişinin öldüğü 127 kişinin yaralandığı patlamanın davası bu konudaki en çarpıcı örnek. Patlamanın bir bombadan mı yoksa gaz kaçağından mı olduğu konusu tartışmalı. Polise göre bombadan oldu ve bombayı da PKK yerleştirdi. Ama dosyadaki bilirkişi raporları gaz kaçağına işaret ediyor. Polisin “bomba var” demesiyle açılan davanın en ünlü sanığı sosyolog Pınar Selek. Selek bu davada yargılandı, hapis yattı, tahliye edildi, yeniden yargılandı, dosyası Yargıtay’a gitti, geri geldi ve nihayetinde 2014 yılında beraat etti. Ama şimdi dün gelen bir habere göre Yargıtay’ın 9. Ceza Dairesi bu beraat kararını bozdu, onun “ağırlaştırılmış müebbet” hapis istemiyle yeniden yargılanmasına karar verdi. Patlamadan 24, hakkındaki beraat kararından ise 8 yıl sonra çıkan bu karara en çok şaşıranların başında Pınar Selek geliyor. Selek, BBC Türkçe’ye kısa bir yazılı açıklama gönderdi, Yargıtay kararını “akıl ve insanlık dışı” olarak niteledi.
5

Akşener il başkanlarıyla 8 saat toplandı, önceliği milletvekili seçimine verdi

İYİ Parti lideri Meral Akşener, önceki gün partisinin il başkanlarıyla sekiz saatlik toplantıda bir araya geldi. Olası baskın seçime hazır olunmasını isteyen Akşener, “Cumhurbaşkanlığını bırakın, partimizi birinci parti yapma hedefimize odaklanın” ifadelerini kullandı. Akşener’in bu talimatı partisinin önceliğini de belirtiyor. Kendi içinden bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak olan İyi Parti, milletvekili seçimine odaklanacak.
6

Zizek savaşı yazdı: Rusya’nın isteklerine boyun eğilemez; savaşa en yanlış cevap pasifizm olur

Rusya’nın Ukrayna’yı top yekün işgale girişmesi üzerine başlayan savaş Batılı sol aydınlar arasında ciddi bir bölünmeye neden oldu. Bir grup aydın, savaştan Rusya’nın değil Amerika ve NATO’nun sorumlu olduğunu düşünüyor; diğer grup ise savaşın Rusya’nın emperyalist emelleri yüzünden çıktığını. Savaş devam ederken de tutumlar farklılaştı. Bazı aydınlara göre Rusya ile uzlaşmak ve savaşın uzamasının önüne geçmek gerek; bazı aydınlara göreyse savaşı Rusya diz çökene kadar sürdürmek. Ünlü düşünür ve felsefeci Slavoj Zizek, The Guardian’da yayınlanan yazısında Rusya’nın diz çökene kadar ve emperyalist emellerinden vaz geçmek zorunda kalana kadar savaşın sürmesi gerektiğini söylüyor ve savaş karşıtlığı yani pasifizm savunucularını eleştiriyor. Zizek’in bu yazısının yeni tartışmaları beraberinde getirmesi beklenmeli.
7

ABD borsaları 11.9 trilyon dolar eridi, kripto paralarda 1.3 trilyon dolar buharlaştı

Fed kaygısı ve hız kesmeden devam eden Ukrayna savaşının getirdiği moral bozukluğu ile ABD borsalarının piyasa değeri yılbaşına göre 11.9 trilyon dolar eridi. Hisse senedi cephesinde görülen sert erimeye, kripto para piyasası da eklendi. 2022’ye 2.2 trilyon dolar piyasa büyüklüğü ile giren kripto paraların toplam piyasa değeri, hafta sonu yaşanan sert satışlarla 900 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Böylece yılbaşından bu yana kriptolarda 1.3 trilyon dolar buharlaştı.
8

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bir de böyle görün

İngiltere’de Northamptonshire’da yaşayan 52 yaşındaki Jamie Cooper, 17 Haziran’da Uzay İstasyonu’nun evinin üzerinden görüntülenebileceğini fark etti. Ona göre bu durum “Bu kaçırılamayacak bir fırsattı.” Hemen teleskopunu ve kamerasını ayarladı. İstasyonu tam da güneşin önünden geçerken yakaladı. Her şey çok hızlı gerçekleşti, çünkü istasyon aslında uzayda çok hızlı hareket ediyor. Sadece 1 saniye içinde çok sayıda kare fotoğraf çekti; sonra bu fotoğrafları bilgisayarda birleştirdi. Yukarıdaki resim ortaya çıktı.
9

Bahçeli dün de Netflix ve Cem Yılmaz’a kızdı

Netflix’te şu anda en popüler diziler arasında Cem Yılmaz’ın oynadığı ve yönetmenliğini yaptığı Erşan Kuneri de yer alıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli grup konuşmasında bu diziyi ve komedyen Cem Yılmaz’ı hedef aldı. Dizinin Türk aile yapısına saldırı olduğunu savunan Bahçeli “Netflix’te küfür ve en seviyesiz esprilerin yer aldığı, şarlatanlıktan öte meziyeti olmayan sözde komedyenlerin rol aldığı diziler artık haddi aşmıştır. Aile hayatı son sığınaktır. Bu sığınağın yağmalanması için planlı bir propaganda devrede. Küfür etmenin neresine güleceğiz? Kadını metalaştıran, erkeği yozlaştıran ucube dizi sahnelerinin neresini beğenip takdir edeceğiz? Bir yanda magazin programlarıyla gözümüzün içine sokulan bohem ve aşağılık hayatlar varken, diğer yanda bu hayatları yaşayanların özgürlükçü ve hümanist poz vermeleri çelişkidir, alçak bir kumpastır” diye konuştu.
10

Nihayet… “Ben robot değilim”den kurtuluyoruz

Şu an okuduğunuz 10 Haber dahil dünya üzerinde pek çok internet sitesi, internet robotu kayıtlarından ve saldırı ihtimalinden korunmak için kullanıcılarından kayıt sırasında robot olmadıklarını ispat etmelerini istiyor. Bunu da çoğu zaman ya ekranda yazılı bir metni girmeleri ya da bazı resimleri diğerlerinden ayırty etmeleri yoluyla gerçekleştiriyor. “CAPTCHA” adı verilen bu sistemin sonuna geliyoruz; çünkü Apple’ın gerek bilgisayarları ve gerekse mobil araçları için geliştirdiği yeni işletim sistemi, artık bizi internet sitelerini insan olduğumuza inandırma zorunluğundan kurtarıyor. Yeni işletim sistemi, “otomatik doğrulama” adlı bir özellik kullanacak ve bu cihazlardan internet sitelerine girdiğimizde robot olmadığımızı kanıtlamak zorunda kalmayacağız.

Genelkurmay Başkanına uzatmanın gerekçesi terörle mücadele tecrübesi oldu

Genelkurmay Başkanı’nın yaş haddinin 67’den 72’ye yükseltilmesinin gerekçesi belli oldu. 30 Ağustos’ta emekli olacak Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi en az bir yıl uzatılacak. Hükümet bu değişikliğin gerekçesini “Devam eden terörle mücadele faaliyetlerinin etkin şekilde sürdürülmesi ve harekatlardan elde edilen tecrübenin aktarılabilmesi için Genelkurmay Başkanı’nın görev süresinin birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılması amaçlanmaktadır” diye açıkladı. Birer yıllık uzatma kararlarını Cumhurbaşkanı verecek. 

Ömer Çelik’ten Pınar Gültekin paylaşımı: Takip ediyoruz

Muğla’da boğulduktan sonra henüz hayattayken yakılarak katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimi yapılarak cezasının müebbet hapisten 23 yıla indirilmesine tepkiler sürüyor. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Yargı mekanizması kararların en isabetli şekilde tamamlanması için kendi içinde değerlendirme süreçlerini hukuka uygun şekilde çalıştırmaktadır. Hukuki süreç devam etmektedir. Yargı mekanizması çalışmaktadır. Yeniden değerlendirme süreçleri hukuk içinde bellidir. Hukuki süreçleri hassasiyetle takip edeceğiz” dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli kadın cinayetleri ve tecavüz suçlarında idam cezasının tartışmaya açılmasını istedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “Hangi vicdan, ahlak kabul eder bunu. Kadınlara yönelik yapılan bütün haksızlıkların karşısında beraber olmak zorundayız. Bu mücadeleyi yapacağız” diye konuştu.

Bakan yardımcısının kardeşi hemşire dövdü

Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul’un ağabeyi olan ve Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde İdari ve Mali İşler Müdürü olarak görev yapan Rüştü Moğul, hastanede görevli hemşire Duygu Güneş’e sözlü ve fiziki şiddet uyguladı. Hastaneye giren bir kedinin atılmasıyla ilgili Moğul’la tartışan Güneş’i “Sana mı soracağım lan” diyerek yan tarafa kolundan tutup fırlattı. Ardından da şoförü fiziksel müdahalede bulundu. Hemşire Güneş darp raporu alarak şikayetçi oldu. 

AİHM: Suriyeli sığınmacıyı zorla göndermek hak ihlali

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin geçerli oturma izni olmasına rağmen ‘zorla kendi ülkesine sınır dışı ettiği’ Suriye vatandaşı bir kişinin davasında hak ihlali olduğuna hükmetti.

Türkiye’den haftada 800 Suriyeli dönüyor

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Philippe​​​​​​​ Leclerc, haftada 800 kadar Suriyeli göçmenin Türkiye’den ülkesine geri döndüğünü açıkladı. Ekonomik gerekçelerle çoğunluğun Türkiye’de kaldığını söyledi.

İnanılmaz ama gerçek: Savcının mütalaasına başka savcı dava açıyor

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ üyeliğinden yargılanan sanık Ahmet Yenisarı’nın tutukluluk haline itiraz edilmesinin ardından savcı İsmail Lale, tutukluluğun kaldırılmasına yönelik mütalaa verdi. Savcı Lale’nin mütalaada kullandığı ifadeler, “dosya kapsamıyla örtüşmeyen, meslek etiğine aykırı ve yorum içerdiği” iddiasıyla tartışma ve şikayet konusu oldu.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Lale hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) inceleme ve soruşturma izni verdi. Bunun üzerine HSK Birinci Dairesi de savcı İsmail Lale hakkında inceleme ve soruşturma başlattı. Savcı İsmail Lale’nin FETÖ’den yargılan Ahmet Yenisarı ile ilgili verdiği mütalaa Odatv’de yayınlanan ilgili bir haberde yer almıştı. Habere göre Lale, mütaalasında “FETÖ elebaşılarının, TSK’nın bazı unsurlarını iğfal ve dünya hırs ve emellerine alet etmekle; 15 Temmuz 2016 yılında devlete karşı girişilen ve belki 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş ve taraftar olsa bile 4-5 milyon kişiye teşmil etmek, yani yetişkin nüfus olan 30-40 milyonun, yüzde 15’ini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin 1. Md’deki toplum barışını koruma amacına da aykırı olduğu kanatiyle…” diyerek itirazın kabulünün gerektiğini belirtiyordu.

Bahçeli: Çıkarsınlar adaylarını görsünler Hanya’yı Konya’yı!

MHP lideri Devlet Bahçeli “Yolumuzdan dönmeyiz. 2023’de zafer şafağı doğacak. Cumhur ittifakı açık ara ile sandıktan çıkacak, Erdoğan muazzam irade ile yüzde 50’yi fersah fersah aşıp yeniden seçilecek” dedi. Millet İttifakı’ndan cumhurbaşkanı adayını açıklamasını isteyen MHP lideri “Zillet ittifakı çıkarsın adayını, görsün Hanya’yı Konya’yı. Kılıçdaroğlu ‘Kasım’da seçim olabilir’ diyor. Ya kendini kandırıyor ya da paraşütsüz uçuyor. En yakın kliniğe müracaat edip tedavi altına alınsın” diye konuştu. Gıda fiyatlarının tüm dünyada arttığını savundu. Reel ekonomi politikalarına dönülmesini isteyen TÜSİAD’ı eleştirdi. Bahçeli “Başkanı İsveç ve Finlandiya’nın yanında saf tutmuş. Neymiş geleneksel politikalara dönmeliymişiz, fakirleşip büyüyormuşuz. Bir kez olsun milli olsun, Türkiye’nin meşru tezlerine destek verin, vermiyorsunuz bari objektif, adam gibi konuşun. Türk olamıyorsanız, insan olun. TÜSİAD’ın göz kırpıp selam durduğu İsveç, Kandil’in finans koridoruna dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan perişan vaziyette galiba, maaşına zam yapıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ek bütçe ile maaşına zam yapmasına tepki gösterdi. “Perişan vaziyette galiba, maaşına zam istemiş. Erdoğan ücretli rolü oynuyor. Halkımın şunu bilmesini istiyorum. Bu rolleri bıraksın. Milyon dolarlarla nasıl oynadıklarını biliyoruz” dedi. Suudi Arabistan Kralı’nın bugün Türkiye’ye geleceğini hatırlatan CHP lideri “Para uğruna dilencilik yapıp birilerinden para istiyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin başındaki kişi Kaşıkçı cinayetinin emrini veren katille kucaklaşacak. Bu ülkede bir cinayet işlendiyse mahkemenin yerinin Türkiye olduğunu biliriz. Trilyonlarca dolar bile verseler devretmeyiz” diye konuştu. Sosyal medya yasasını AYM’ye götüreceklerini yineledi. 

Sansür yasasına Ak Parti içinden de tepki varmış

Siyasetin gündemi bu hafta Meclis’te görüşülmesi beklenen ve kamuoyuna “sansür yasası” diye yansıyan sosyal medya düzenlemesine kilitlendi. Düzenlemenin en tartışmalı maddesi 29. madde ve bu maddede sosyal medyanın ötesine geçilerek bütün medyaya 3 yıla kadar hapis tehdidi geliyor. Tehdidi belirleyen ölçütler ise son derece tartışmalı. Hürriyet’te dün Sedat Ergin, Meclis Komisyonu’na bu maddeyle ilgili bir sunum yapan Yargıtay 8. Daire üyesi hakim İhsan Baştürk’ün görüşlerini özetlemiş ve aktarmıştı. Yine Hürriyet’te Nuray Babacan’ın kulis haberine göre söz konusu madde Ak Partili milletvekilleri arasında da rahatsızlık yarattı ve yeniden düzenlenmesi için bazı çalışmalar var. Öte yandan dün gerek gazetecilik örgütleri ve gerekse gazeteciler ayrı ayrı toplantılarla teklifi eleştirdi. Gazeteciler İstanbul’da Şişhane Meydanı’nda bir protesto gösterisi de yaptı. 

Ahmet Türk: Kürt halkı kimsenin askeri değildir!

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ahmet Türk GazeteDuvar’ın sorularını yanıtladı. 6 partinin iktidara geldiklerinde sorunlarını nasıl çözeceklerini bilmek istediklerini söyleyen Türk “HDP ile aralarına mesafe koyuyorlar. Şimdiden korkuyorsanız yarın bütün bu meseleleri nasıl çözeceksiniz. Bizim bu kadar tahribat yapan bir iktidarın yanında olmak gibi bir şansımız yok. Ama sonuçta sopanın el değiştirmesinin bizim için bir anlamı yok” diye konuştu. Cumhurbaşkanı adayının bütün halkları kucaklayacak anlayışta olması gerektiğini savunan Türk “Demokrasiye inanan ekibi oluşturacak bir cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var” dedi. Türk daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığına karşı çıkmıştı. 

HDP’li Buldan: Yeni çözüm süreci laflarının içi boş

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, grup toplantısında kendilerini milletvekili olarak görmediğini söyleyen İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt verdi. “Biz de seni bakan olarak görmüyoruz ve tanımıyoruz” dedi. Yeni çözüm sürecinin başlayacağı iddialarını hatırlatan Buldan “Bu lafların içi boş. Bizim görebildiğimiz kadarıyla bir çözüm, iktidar içerisinde bir çözülme var” diye konuştu. 

“Geçmişi şaibelerle dolu” dedi diye Sırrı Süreyya Önder’e Erdoğan’a hakaretten 10 ay hapis

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yasama dokunulmazlığının kaldırıldığı 2016 yılında çıkarıldığı savcılıkta verdiği ifadesinde “Şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan” cümlesinde geçen ‘şaibe’ kelimesi nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

CHP Kaftancıoğlu’nun yerine atama yapmayacak

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından siyasi yasak getirilip üyeliğinin düşürülmesinden sonra CHP’nin buraya yeni bir isim atayacağı ancak Kaftancıoğlu’nun örgütü yönetmeyi sürdüreceği tahmin ediliyordu. Ancak CHP kulislerine göre Kaftancıoğlu’nun yerine başka bir isim atanmasından vazgeçildi. Kaftancıoğlu yine gölge isim olarak örgütü yönetmeyi sürdürecek. Resmi evrak ve yazışmalara ise onun oluruyla il sekreteri ya da başkan vekili imza atacak.

Libya tezkeresi Meclis’ten geçti

TBMM Genel Kurulu’nda Libya’ya asker gönderilmesi için verilen izin süresinin 18 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşüldü. Erdoğan’ın imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan tezkerede, Libya’dan Türkiye dahil tüm bölge için risk ve tehditlerin devam ettiği belirtildi. Tezkere, Genel Kurul’da yapılan görüşmeler sonrasında yapılan oylamayla kabul edildi.

Akaryakıtta vergi indirimi beklenirken hükümet aksini planlıyor

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda, petrol ve doğalgaz ürünleri üzerinden 31.5 milyar TL ÖTV toplanması öngörülmüştü ancak benzin, motorin ve doğalgaz fiyatlarının hızla artmasıyla yılın ilk beş ayında devletin bu kalemden topladığı ÖTV, 28.3 milyar TL’ye ulaştı. TBMM’ye sunulan 2022 yılı ek bütçe tasarısında 31.5 milyar TL’ye ek olarak, 47.2 milyar TL’lik ÖTV toplanacağı beklentisi yer aldı. Böylece bu kalemde yıl sonunda 78.9 milyar TL’lik vergi gelirine ulaşma hedefi olduğu ortaya çıktı. Bu rakamlara göre, hükümet akaryakıtta vergi indirimi öngörmezken aksine artan fiyatlarla birlikte vergi gelirini de artırmayı hedefliyor. Hükümet 2021 yılında petrol ve doğalgaz ürünlerinden toplam 31.3 milyar TL ÖTV toplamıştı. 2022 hedefi ise bu rakamı yüzde 152 geçti.

Credit Suisse, Türk tahvillerini azaltma tavsiyesi verdi

İsviçreli finans devi Credit Suisse CIO’ları, artan jeopolitik ve enflasyon zorlukları gerekçesiyle müşterilerine Türkiye ve Arjantin özel sektör tahvil pozisyonlarını azaltmaları tavsiyesi verdi. Bloomberg’in haberine göre, Credit Suisse küresel CIO’su Michael Strobaek ve EMEA CIO’su Nannette Hechler-Fayd’herbe, yayımladıkları notta bu endişelerin “şirket kârlılık ve faiz karşılama oranları üzerinde piyasaya göre negatif değerleme ivmesine yol açabileceğini” belirtti. Ekonomik göstergelerde bu yıl hızlanan bozulma, Türkiye’den yabancıların çıkışını hızlandırdı. Yılın ilk 5.5 ayında toplam 4 milyar 593 milyon dolar olarak gerçekleşen sıcak para çıkışı, geçen yılın yaklaşık 11 kat üzerinde.

Emekli cumhurbaşkanı, başbakan ve vekil aylıkları da zamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 bin 750 lira olan maaşına ek bütçeyle yapacağı yüzde 40.4 oranındaki zam emekli cumhurbaşkanları, başbakanlar ve dul eşleri ile emekli milletvekillerinin maaşlarına da aynı oranda yansıyacak. Bu zamla eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Necdet Sezer’in emekli aylıkları 40 bin 300 liradan 56 bin 566 liraya çıkacak. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın aylığı 30 bin 225 liradan 42 bin 424 liraya yükselecek. Emekli başbakanlar Tansu Çiller, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım’ın aylıkları 30 bin 225 liradan 42 bin 425 liraya yükselecek. Merhum Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz’ın aylığı ise 22 bin 669 liradan 31 bin 819 liraya çıkacak. Milletvekili emeklilerinin aylığı ek ödemeler dahil 18 bin 860 liradan 26 bin 479 liraya yükselecek.

Fazla mesai saat ücreti 2 lira 70 kuruştan 4 liradan 40 kuruşa çıktı

TBMM’ye sunulan ek bütçe yasa teklifiyle memurların fazla çalışma ücretleri ve yurt içi harcırahlarına yüzde 61 ile yüzde 63 arasında zam yapıldı. Ek bütçenin yasalaşması halinde 2 lira 70 kuruş olan memurun saatlik fazla mesai ücreti 1.7 lira artırılarak 4 lira 40 kuruşa çıkacak. Nüfus büyüklüğüne göre aylık 361 TL ile 667 TL arasında değişen zabıta ve itfaiye personelinin aylık maktu fazla çalışma ücretleri 584 TL ile 1.080 TL seviyesine çıkarıldı. Memurların günlük yurt içi harcırahları da derece ve kıdemine göre 100 lira ile 129 lira seviyesine yükseltildi. Ek bütçeyle 65 yaş aylığına ise zam yapılmazken ilk, orta ve lise yatılı okul pansiyon ücretleri ise 4 bin 540 liradan 8 bin 210 liraya çıktı. Ek bütçeye kur garanti ödemesi için 40 milyar lira daha ödenek konuldu. Hükümet 320.4 milyar liralık faiz ödemesinin yetmeyeceğini görüp ek bütçeye 89.4 milyar liralık ek ödenek koydu. Bu yıl devlet ek bütçeyle 1 trilyon 83 milyar lira ilave vergi toplayacak. Vergi gelirlerinin önemli kısmı zamlar ve kur artışıyla oluşan yüksek fiyatlardan kaynaklanacak.

THY Yönetim Kurulu Başkanı, TİM’e kızdı, WhatsApp grubundan çıktı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yeni yönetim kuruluna Hizmet İhracatçıları Birliği’nden (HİB) kimsenin alınmamasına tepki gösteren HİB Başkanı Ahmet Bolat, TİM başkanlarının arasındaki WhatsApp grubundan ayrıldı. Aynı zamanda Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı olan Bolat, 55 milyar dolar ihracata imza atan hizmet sektörünün ve THY’nin TİM yönetiminde temsil edilmediğini belirterek, TİM yönetimine tepki gösterdi. Akdeniz Su Ürünleri ve İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcı Ali Can Yamanyılmaz da Bolat’ın mesajlarına destek verdi. TİM yönetimine Anadolu’dan kimsenin alınmadığını ifade eden Yamanyılmaz, temsilde adalet olmadığını kaydetti. Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Kemal Ebiçlioğlu da Bolat gibi yönetimde yer verilmemesi nedeniyle birlikteki görevinden istifa etti. 13 Haziran’da gerçekleştirilen TİM olağan genel kurulunda Mustafa Gültepe tek aday olarak girdiği seçimde TİM başkanı olarak seçilmişti.

Kaskoda 3 ayda bir güncelleme 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), otomotiv sektöründeki sık değişen koşullar nedeniyle “Araç Kasko Değer Listesi”ni ayda 3 kez güncelleyecek. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır araç temininin zorlaşması ve araç fiyatlarında neredeyse haftalık artışlar yaşanması gibi etkenler nedeniyle oluşabilecek zararı en aza indirmek için Kasko Değer Listesi’nin ayda 3 defa yayınlanmasına karar verildi. Liste, daha önce yılda 2 kez yayımlanıyordu.

Kurban fiyatları yüzde 30 zamlandı

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, kurbanlıkta kilogram fiyatının küçükbaşta 62, büyükbaşta ise 65 TL olarak belirlendiğini kaydetti. Yardımcı, bu yıl kurbanlıklara geçen yıla göre yüzde 30 zam olduğunu belirterek, “Diğer mamullere yüzde 200-300 zam gelirken bu çok değil. Pazara giden 3 bin 500 TL’ye küçükbaşını alabilir” dedi. 

İstanbul’da ekmek zammına yalanlama

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç, İstanbul’da ekmeğin 5 TL olacağına yönelik iddialara cevap verdi. Avdagiç “İstanbul’da İTO’ya bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin satış fiyatı halen 3 TL’dir” açıklamasını yaptı. Fırıncılar Odası da 5 lira haberini yalanladı, “Fiyatı 4 lira yapmak için başvurduk, onay bekliyoruz” dedi.

EPDK: Elektriğe zam gündemde yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikte tarife değişikliğinin kurumun gündeminde bulunmadığını bildirdi. Yılmaz, elektrik fiyatlarına yüzde 30 oranında zam yapılacağı iddiasını değerlendirdi. Söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığını belirten Yılmaz, “Kurumumuzun gündeminde elektrikte herhangi bir tarife değişikliği yok. Vatandaşlarımızın böylesi mesnetsiz haberlere itibar etmemesini rica ediyoruz” dedi.

Rus petrolüne tavan fiyat gündemde

ABD, Rusya’nın enerji ihracat gelirlerini azaltmak için ülkenin ihraç ettiği petrole tavan fiyat çekilmesi için Kanada ve diğer ülkelerle ile görüşmeler yürütüyor. Hazine Bakanı Janet Yellen önceki gün yaptığı açıklamada “Avrupa ülkeleri, ABD, İngiltere ve diğer ülkeler tarafından enerji konusunda uygulanan ve önerilen kısıtlamaları güçlendirecek tavan fiyat uygulamaları ya da istisnai fiyat düzenlemeleri üzerine konuşuyoruz” dedi. 

30 yılın en büyük grevi İngiltere’yi felç etti

İngiltere’de ücret artışlarını az bulan demir yolu işçileri 30 yılın en büyük grevine çıktı. Yarın ve cumartesi de sürecek greve 40 bin işçi katılıyor. Grev boyunca hizmetlerin yalnızca yüzde 20’si gerçekleştiriliyor. Grev nedeniyle toplu taşımada büyük sıkıntı yaşandı. Halka bisiklete binmeleri ya da yürümeleri tavsiye edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bugün Ankara’da

Arap Baharı’nın başladığı 2010’dan beri sayısız gerilime sahne olan, 2018’de Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Konsolosluğu’nda katledilmesiyle kopma noktasına gelen Ankara-Riyad ilişkilerinde bugün kritik bir ziyaret gerçekleşiyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ankara’ya geliyor. Prens, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek. Erdoğan ziyaret öncesi “İlişkilerimizi nerelere taşıyabiliriz bunları değerlendireceğiz” açıklaması yaptı. Ancak bu ziyaret tepki çekti. Çünkü CIA tarafından da Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu olarak gösterilen Prens Selman, Türkiye’de uzun süre sert şekilde hedef alınmıştı. Cinayet sonrası Erdoğan, Kaşıkçı’yı “Şehit” diye nitelemiş ve “Katillerinden hesap sormazsak çocuklarımızın yüzüne bakamayız” demişti. Erdoğan Suudi Prens için de “İnsanları enayi, ahmak zannediyorlar” yorumunu yapmıştı. Türkiye’deki davanın nisanda Riyad’a devredilmesinin ardından Erdoğan, 4 yıl aradan sonra Suudi Arabistan’a gitmişti.

Finlandiya: NATO üyeliği Eylül’den önce mümkün değil

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile dün Brüksel’de yapılan toplantıda ülkesinin NATO’ya üyeliği için “gelişme kaydedilmediğini” açıkladı. Niinistö NATO üyeliği için “Kesin tarih veremem, ancak bunu Eylül’den önce başarabilmemiz pek mümkün değil” dedi. Cumhurbaşkanı Niinistö’nün ülkesi açısından bu karamsar sözlerine karşı Başbakan Sanna Marin daha iyimser, dün Hırvatistan’da bu konuda gelen bir soruya ülkesinin NATO üyeliğine Türkiye’nin karşı çıkması üzerine yaşanan sorunun Madrid’de yapılacak NATO zirvesi öncesi çözüme ulaşacağına inandığını ifade ederek, çözümün NATO’nun açık kapı politikasıyla geleceğini düşündüğünü aktardı.

Macron, Başbakan’ın istifasını kabul etmedi

Fransa’da hükümetin pazar günkü seçimde meclis çoğunluğunu kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron çözüm yolları arıyor. Macron, dün sabah istifasını sunan Başbakan Elisabeth Borne’un talebini reddetti. Fransız liderin mecliste ağırlık kazanan aşırı sağcı Marine Le Pen ve aşırı solcu Jean-Luc Melenchon ile görüşeceği açıklandı. 

Lübnan Başbakanı: 1.5 milyon Suriyeliyi ülkeden zorla atarım

Ekonomik krizle boğuşan Lübnan, ülkedeki 1.5 milyon Suriyeli göçmeni geri göndereceğini açıkladı. Ülkenin “artık bu yükü taşıyacak gücü kalmadığını” vurgulayan Başbakan Necip Mikati, “Uluslararası topluma Suriyelilerin iadesi için yardım çağrısı yapıyorum. Aksi takdirde ülkeden çıkarılmaları için gerekli sürece başlayacağız” dedi.

Koronavirüste alt varyant ‘bulaşıcı ve ölümcül’

İngiltere’de uzmanlar korona virüsü vakalarında artış yaşandığını belirtirken Omikron’dan türeyen yeni BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının baskın olduğuna işaret ediyor ve bu varyantların antikorlara karşı daha dirençli olduğundan şüphe ediyor. İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre, Covid-19’a yakalanan ve hastanede tedavi görmek zorunda kalanların sayısı artıyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ise bu kişilerin büyük çoğunluğunda BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının tespit edildiğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak nisan ayında bu alt varyantları incelemeye başladı. WHO, BA.4 ile BA.5’in önceki varyantlara kıyasla bulaşıcılık oranını ve tehlike düzeyini saptamaya çalışıyor. İngiliz basını, Tokyo Üniversitesi’nde bu alt varyantlar üzerine yapılan çalışmalara işaret ediyor. Bu çalışmaların ilk bulguları, BA.4, BA.5 ve BA.2.12.1 alt varyantlarının Alpha ve Delta’ya benzer şekilde yeniden akciğeri hedefliyor olabileceğini gösteriyor.

Dalaman’da orman yangını söndürüldü

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Alevler, 1 saat süren müdahale sonucu kontrol altına alındı. DHA’nın aktardığına göre, Dalaman’ın Gürköy Mahallesi’nde kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda, saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. Alevler, rüzgarın etkisiyle yayıldı. 1 hektarlık alanın kül olduğu yangın, 5 helikopter ve 2 uçakla havadan, 14 arazöz, 6 su tankeri ve 40 orman işçisiyle karadan yapılan 1 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alınırken, çıkış nedeni araştırılıyor.

Harikalar diyarı madenlere açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İzmir’in Dikili ilçesinde yer alan doğal sit alanlarına ilişkin değişiklikler yaptı. Bakanlığın Denizköy, Bademli köyü ve Karagöl mevkilerini kapsayan yeni haritasında ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi. Böylece, bölgede hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES’lerin önü açıldı. Resmi gazetede yayımlanan kararlar askıya çıkarılırken, bir aylık itiraz süreci başladı. ‘Harikalar diyarı’ ve ‘Türkiye’nin Maldivleri’ diye anılan Denizköy ve Bademli kıyıları, eşsiz doğal güzellikleriyle biliniyor. Ilıcaları, adaları, koyları, ince ve beyaz kumsalları, turkuaz-lacivert renkli deniziyle ünlü bölgenin tamamına yakını endemik bitkiler ve zeytin ağaçlarıyla bezeli. Bölgenin yapılaşmaya ve madenlere açılmasına tepki gösteren Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, “Alınan bu karar dehşet verici. Bu karar harikalar diyarını yok edecek. Bölgede tekrar sit statüsü değişikliği yapılmalıdır” dedi. 

Bodrum’un caz festivali başladı

Caz Derneğince düzenlenen 6. Uluslararası Bodrum Caz Festivali, “Mavi Caz” temasıyla başladı. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde gerçekleştirilen festivalde, Mavi Caz Fotoğraf Sergisi açıldı, ardından İtalyan Nino Rota Ensemble Grubu konser verdi. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü ile Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde 30 Haziran’a kadar devam edecek festival caz, blues konserleri, atölyeler ve sergilerle sanat dolu günler yaşatacak. European Jazz Network üyesi olan festivalde, Rodos Caz Festivali ile karşılıklı sanatçı değişimi de yapılacak. Programa, buradan ulaşabilirsiniz.

Martin Sheen, adını “Martin Sheen” yaptığına pişman

Amerikan sinemasının en önemli oyuncularından biri olan ve bütün dünyada “Martin Sheen” adıyla tanınan oyuncunun gerçek adı aslında Ramon Estevez. Gerçek adından hiç vaz geçmemiş; hala ehliyetinde, pasaportunda bu isim yazılı. Ama 1959 yılında oyuncu olmak için New York’a geldiğinde, Hispanik geçmişi olanlara duyulan önyargıyı aşmak için kendine sahne adı olarak Martin Sheen’i seçmiş, öyle de kalmış. Kıyamet, The wall Street, The Departed gibi filmlerden ve Amerikan televizyonu için yaptığı meşhur The West Wing adlı dizide canlandırdığı başkan karakterinden tanıdığımız oyuncu bugün bir sahne ismi taşıdığına pişman. Martin Sheen’in iki oğlu da önemli sineme ve TV oyuncusu. Bunlardan Charlie, “Sheen” adını kullanıyor, hatta resmen bu ismi aldı. Diğer oğlu Emilio ise Emilio Estevez olarak biliniyor ve çok ünlü.

Jüri, Bill Cosby’yi cinsel saldırıdan suçlu buldu

Amerikalı ünlü komedyen Bill Cosby epey bir süreden beri uzun yıllar içinde çok sayıda kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlandı ve yargılandı. Bu davalardan sonuncusu, Cosby’nin 1975 yılında Playboy Malikanesi’nde o sırada 16 yaşında olan bir kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunma iddiasıyla ilgiliydi. Dün mahkemede jüri Cosby’yi suçlu buldu. Cosby kadına 500 bin dolar tazminat ödeyecek.

2 bin yıllık batıktan Herkül’ün kafası çıktı

Girit’in kuzeybatısındaki bir deniz yatağında bulunan ve M.Ö. 60 yılına ait olduğu ifade edilen Antikythera batığında, Yunan ve Roma mitolojisi kahramanı Herkül’ün mermer kafası bulundu. Bu kafanın aynı yerden bundan 122 yıl önce, 1900 yılında çıkarılan Herkül gövdesine ait olup olmadığı merak ediliyor.

Behzat Ç.’den ilk tanıtım yayınlandı

Başrolünde Erdal Beşikçioğlu’nun yer aldığı “Behzat Ç.” dizisi yeniden ekrana dönüyor. BluTv’de yayınlanacak olan “Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi”nden ilk tanıtım yayınlandı.  BluTv’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Bu karanlık şehirde kimse seni duymazsa biz yine de duyarız la. Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikâyesi yakında BluTV’de!” ifadeleri kullanıldı.

Gülse Birsel: Senaryonun son bir haftası kaldı

En son ‘Jet Sosyete’ adlı diziyle izleyicilerle buluşan senarist ve oyuncu Gülse Birsel dijital bir platform için yazdığı senaryonun sonuna geldiğini açıkladı. Birsel, Instagram hesabından bir fotoğrafını paylaşarak “Eve kapandım. Senaryonun son bir haftası. Odamda hayali karakterlerle muhabbetteyim” dedi.

Ukraynalı çocuklar için Nobel’ini sattı

Rus muhalif gazeteci Dimitri Muratov, geçen yıl kazandığı Nobel Barış Ödülü’nü açık artırmayla 103.5 milyon dolara sattı. Muratov, tüm paranın evlerinden olan Ukraynalı çocuklar için harcanacağını söyledi.

Bir ilk: Güney Kore kendi roketiyle kendi uydusunu uzaya gönderdi

Güney Kore ilk yerli roketi Nuri’yi başarılı bir şekilde uzaya göndermeyi başardı. Bu Güney Kore için ilk oldu. Nuri 162,5 kg’lık bir test uydusunu beraberinde götürdü. Güney Koreli yetkililer, test uydusunun yörüngeye yerleştiğini ve Antarktika’daki bir baz istasyonuyla temas kurduğunu açıkladı. Bununla birlikte 1.3 tonluk bir uydu ile Güney Koreli üniversite öğrencilerinin geliştirdiği küçük uydular da başarılı şekilde yörüngeye oturtuldu. 

Samanyolu’nun merkezinde dönen tuhaf bir nesne

Gökbilimciler, Samanyolu’nun merkezini izlediler ve tek bir devasa yıldızın çevresinde zarif bir şekilde dönen, minyatür bir sarmal galaksiyi andıran bir şey keşfettiler. Yoğun ve tozla dolu galaktik merkezin yakınlarında, Dünya’dan yaklaşık 26 bin ışık yılı mesafede keşfedilen yıldız, Güneş’ten 32 kat büyük ve gezegen oluşum diski diye bilinen devasa bir dönen gaz diski içinde yer alıyor. 

Kulüpler Birliği’nin yeni başkanı Ali Koç oldu

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tek aday olarak girdiği seçimde Kulüpler Birliği’nin yeni başkanı oldu. Eski başkan Ali Ağaoğlu’na teşekkür eden Ali Koç “Ağaoğlu hiçbir zaman sadece kendi kulübü için değil hepimizin sorunları için uğraştı. Çıtayı bizim için yükseltti. Kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah bu çıtayı yeni federasyonumuzla daha da yükseğe çıkarırız” dedi. Naklen yayın ihalesiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Koç “Hak edilen rakamın çok gerisindeyiz. Yeni Spor Yasası geliyor. Bir sonraki ihalenin hazırlıklarını şimdiden yapıyoruz. Bu rakamlarla Avrupa ile rekabetçi olabilmemiz pek mümkün gözükmüyor. Yeni TFF’de kulüplerin ihtiyaçlarını dinleyecek gibi bir durum var. Ve şu 2-3 günde alınan mesafe bile çok değerli” diye konuştu.

Vesely 8 yıl sonra Fenerbahçe Beko’dan ayrıldı

Başantrenörlük görevi için Yunan Dimitris Itoudis ile anlaşan Fenerbahçe Beko’da art arda ayrılıklar yaşanıyor. 8 yıldır sarı lacivertli formayı giyen Çekyalı oyuncu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Fenerbahçe her zaman kalbimin derinliklerinde olacak. İstanbul ve Fenerbahçe her zaman benim evim olacak” dedi. Fenerbahçe teşekkür etti.

37 yaşındaki Burak Yılmaz Hollanda ekibiyle 5 yıllığına anlaştı

Fransa ekibi Lille ile sözleşmesi sona eren ve adı bir dönem Beşiktaş ile anılan 37 yaşındaki Burak Yılmaz Hollanda Ligi ekiplerinden Fortuna Sittard ile anlaştı. Yılmaz ile Hollanda kulübü arasında iki yılı oyuncu, 3 yılı da antrenör olacak şekilde 5 yıllık sözleşme imzalandı. 

Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı tarihi farkla şampiyon oldu

Avrupa B Ligi Şampiyonası’nın finalinde Letonya’yı tarihi farkla mağlup eden Tekerlekli Sandalye Basketbol A Milli Takımı şampiyon oldu. Bosna Hersek’te oynanan maçı A Milli Takım 84-34 kazandı. Finale yükselen A Milliler Türkiye’yi Avrupa A Ligi’nde temsil edecek. 

Mesut Özil: Fenerbahçe’yi bırakmayacağım

Fenerbahçe’de halen kadro dışı olan ve Almanya’ya giden Mesut Özil’in Borussia Dortmund ile görüştüğü iddia ediliyordu. Özil dün sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Özil açıklamasında “Öncelikle bireysel olarak özel bir program eşliğinde hazırlıklarımı yapıyor, her an çocukluk aşkıma kavuşmak ve katkı vermek adına sabırla zamanımın gelmesini bekliyorum. Ben Fenerbahçe’ye ve vatanım Türkiye’ye tatil yapmaya gelmedim. Şanlı formamızı terlettiğim her anda katkı vermekten başka bir amaç ilke edinmedim. Çocukluk aşkım Fenerbahçe’de yaşamayı arzu ettiğim bir çok hedefim var. Bunları gerçekleştirmeden futbolu bırakmayacağım. Hem ben, hem de kulübüm futbolun doğasında olan bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci en iyi şekilde atlatarak sevdam Fenerbahçe’ye hizmet etmek en büyük arzumdur. Taraftarlarımızdan ricam, medyada çıkan yalan haberlere itibar etmemeleridir” dedi.

Galatasaray’da Torrent dönemi resmen sona erdi

Sarı kırmızılı kulüp 59 yaşındaki İspanyol çalıştırıcı ile yollarını resmen ayırdığını duyurdu. Dominic Torrent Galatasaray’da 20 maçta 7 galibiyet, 5 beraberlik ve 8 mağlubiyet almıştı. Torrent’in yerine Okan Buruk’un geleceği bugün basın toplantısıyla açıklanacak. 

Abdülkerim Bardakçı’yı Fenerbahçe kaptı

Transfer dönemine hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe, Lincoln Henrique ve Bruma’dan sonra sezonun 3. transferini bitirdi. Sarı-lacivertliler, Konyaspor’dan Abdülkerim Bardakçı’nın transferi için bonservis ücretinde anlaşmaya vardı. Bardakçı’yla Galatasaray ve Beşiktaş da ilgileniyordu.