Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
05 Temmuz 2022 Salı
1

İstanbul’un en değerli arazisine gökdelen dikip yine de iflas ettiler

Türkiye, bundan 4 yıl öncesine kadar müteahhitlerin, konut projesi yapanların servetlerine servet kattığı bir ülkeydi. 2007-2017 arasında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında emlak değerleri çok arttı, çok sayıda dev proje yapıldı. Bu projelerden biri de, İstanbul’un en değerli arazilerinden birinin sahibi olan Çiftçi Ailesi tarafından, İstanbul Zincirlikuyu’da ailenin eski kamyon fabrikasının arazisinde yapılan “Çiftçi Towers” projesiydi. Milyarlarca dolar değer biçilen projeye bankalar kolayca finansman sağladı, inşaat başladı ama çıkan türlü çeşitli hukuki sorunlardan ötürü bir türlü tamamlanmadı. Bugün kuleler ayakta ama içleri boş. Arazi sahibi Çiftçi Ailesi ise bu proje nedeniyle iflas etti, son olarak mahkeme 59 katlı 931 daireli Çiftçi Towers’ın yapım şirketleri arasında yer alan Çiftçi Gayrimenkul Yatırım AŞ hakkında iflas kararı verdi. Kulelerdeki daireler icra yoluyla satılacak, bankalara olan borçlar ödenmeye çalışılacak, bu arada kulelerden ev alanlar da hukuki sürecin sonunda haklarına kavuşabilecek. Bu iflasla bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor ama Çiftçi Ailesine ait İstanbul Kadıköy Caddebostan’da bulunan Ragıp Paşa Köşkü de icradan satılacak. Mahkemenin 449 milyon lira değer biçtiği Köşk, Kadıköy yakasında kalan son büyük köşklerden biri ve uzun zamandır bakımsız durumda olduğu için “perili köşk” olarak da bilinen ünlü bir yapı.
2

Salgın yeniden patladı, haftalık vaka sayısı 4 haftada 7 binden 57 bine geldi

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 verilerine göre, 27 Haziran-3 Temmuz’da 57 bin 113 kişinin testi pozitif çıktı, 25 kişi öldü. Bakanlık 20-26 Haziran’da 26 bin 635 vaka, 17 ölüm bildirmişti. Vaka sayısı haziranın ilk haftasında 7 bin 322’ydi.
3

Enflasyon yüzde 78.62 ile son 24 yılın zirvesine yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78.62, aylık yüzde 4.95 arttı. Bu rakamla birlikte yıllık tüketici enflasyonu Haziran 1998’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 24 yılın zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı. Tüketici enflasyonu mayısta yıllık yüzde 73.50 ile son 24 yılın zirvesini görmüştü. TÜFE son olarak 1998’in Ekim ayında yüzde 80.4’ü görmüştü. Haziran 2022’de, endekste yer alan 144 temel başlıktan 12 temel başlık endeksinde düşüş gerçekleşirken, 3 temel başlığın endeksinde ise değişim olmadı. 129 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti. Yıllık en düşük artış yüzde 23.74 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26.99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27.76 ile eğitim ve yüzde 39.34 ile sağlık oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 123.37 ile ulaştırma, yüzde 93.93 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 81.14 ile ev eşyası oldu. TÜİK verilerine göre haziranda en fazla fiyat artışı doğalgazda olurken, fiyatı en çok azalan ürün ise sebze oldu.
4

AİHM Kavala kararını 11 Temmuz’da açık duruşmada verecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, 4.5 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında Avrupa Konseyi’nin Türkiye aleyhine başlattığı ihlal süreciyle ilgili kararını 11 Temmuz’da açık duruşmada açıklayacak. Kavala, 1 Kasım 2017’den bu yana tutuklu. Kavala önce 2014 yılında açılan Gezi Parkı Davası sanıklarından biri olarak yargılanmış, bu davanın diğer 8 sanığı ile birlikte 2015 yılında beraat etmişti. Kavala’nın 18 Ekim 2017’de gözaltına alınması ve ardından tutuklanmasıyla birlikte Gezi protestolarıyla ilgili ikinci bir dava açılmıştı. 2019’da tüm sanıklar beraat etmiş fakat Osman Kavala, casusluktan başlatılan soruşturma nedeniyle tahliye edilmemişti. Kavala yargılama sonunda casusluktan beraat etti ancak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. AİHM’in hak ihlali kararı da uygulanmadı. Büyük Daire Türkiye’nin ihlalde bulunduğuna hükmederse Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasının önü açılacak. 
5

İddia: Başsavcı vekilinin tayininin altından Sedat Peker çıktı

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun geçen ay 5 bin hâkim ve savcının görev yerini değiştirdiği kararnamenin en sürpriz ismi Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Alparslan Tufan oldu. Tufan’ın tenzili rütbeyle Ankara Batı Başsavcı Vekilliği’ne atanmasının altından Ankara Emniyeti’yle adliye arasındaki ‘Sedat Peker’ krizi çıktı. İddiaya göre Ankara Emniyeti Organize Suçlar Şubesi, Mersin’de Sedat Peker’le bağlantılı grubu ‘uyuşturucu’ iddiasıyla izlemek istedi. Konu, KOM’dan sorumlu Başsavcı Vekili Alparslan Tufan’ın önüne gitti. Tufan, suç yerinin Mersin olduğunu belirterek yetkinin Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğunu söyledi. Durum Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz aracılığıyla İçişleri Bakanı Soylu’ya iletildi. Sedat Peker’in Mersin’e gelen uyuşturucularla ilgili suçladığı Soylu da, Bataklık, Atadedeler gibi dosyalara bakan Başsavcı Vekili Tufan’ın görevden alınması için kulis yaptı. Ankara Adliyesi’nde Tufan’a bağlı çalışan bir savcının da Sakarya’ya sürüldüğü ifade edildi. Deli Çavuş hesabından yeni paylaşım yapan Sedat Peker ise Soylu’ya yakın isimlerden Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ı hedef aldı. Peker “Sana sözüm olsun. Toplattırdığın tüm rüşvet paralarının kimlerde olduğunu dünyaya anlatacağım. Seni cezaevlerinde göreceğim” dedi. 
6

Demirtaş’tan HDP’ye mesaj var: Muhalefet Kürt açılımı yapsın istiyorsa biz de Türk açılımı yapmalıyız; şiddetle siyasetin bir arada olamayacağını anlatmalıyız

Halen cezaevinde bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’tan partisine önemli eleştiri ve uyarılar geldi. HDP’nin hafta sonu yapılan kongresinden çıkan, “Muhalefet bizimle açık açık masaya oturup müzakere yapmazsa ortak adaya oy vermeyiz” anlamındaki çıkışları eleştiren Demirtaş, T24’e bir köşe yazısı yazdı. Demirtaş’ın yazısının ilgili bölümü şöyle: “Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız. Mağdur kimliğimizin bizi ezilmişlik veya öfke psikolojisine sokmasına izin vermeden, özgüvenle tüm Türkiye’yi kucaklamak zorundayız. Siyasetin ve şiddetin bir arada olamayacağını bizim de bildiğimizi, bütün sorunlarımıza Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözüm aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye’ye en uygun dille, söylemle anlatmamız gerekir.”
7

İmamoğlu FT’ye konuştu: Erdoğan seçilirse görevden alınabilirim

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ekonomik krize yönelik açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha seçilmesi durumunda İBB Başkanlığı görevinden alınabileceğini söyledi. 2019’da iptal edilen İBB seçimlerini hatırlatan İmamoğlu “Aklımıza gelmeyecek, inanmayacağımız, asla olmaz diyeceğimiz pek çok şeyi yaptılar. Seçimi iptal edebilecek zihniyete sahip bir sistem her şeyi yapabilir” diye konuştu. Muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde doğru adayı belirlemesinin “çok, çok önemli” olduğunu söyleyen İmamoğlu, Erdoğan’ın halk desteğinin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu belirtti. “Şu anda hükümet kazanamaz” dedi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesi ve seçimi yeniletmesi halinde “devasa bir yenilgi” alacağını ifade etti. İBB Başkanı, iş dünyasının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikalarına karşı sesini yükseltmediğini de ifade etti. Patronlara “cesur davranma” çağrısı yapan İmamoğlu, “İş dünyasının da ekonomik durumda kabahati var. Hesaplarının soruşturulmasından, hukuka aykırı yargılanmaktan veya başka bir müdahaleyle karşı karşıya kalmaktan korkuyorlar” dedi.
8

Merkez Bankası faizi arttırmadan TL’yi sıkılaştırıyor, bankaların kredi maliyetleri biraz daha arttı

Merkez Bankası (TCMB) TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adımlarını bir kademe daha kuvvetlendirdi. Geçen ay yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkarılan bankaların tuttukları TÜFE’ye endeksli tahvillerin iskonto oranı yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkarılırken, swap işlemlerinde uygulanan teminat blokajının minimum yüzde 50’sinin devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) sepetinden oluşması kararlaştırıldı. Atılan bu adım dünkü Hazine ihalesinde karşılığını gösterdi. Hazine iki ihalede rekabetçi olmayan teklifler dahil 19.4 milyar lira borçlanırken sabit faizli 10 yıllık devlet tahvili ihalesinde oluşan faiz 10 yıllık gösterge tahvil faizinin 0.34 puan altında gerçekleşti. 
9

Binali Yıldırım sahneye çıkıp türkü söyledi

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Erzincan’daki festivalde Murat Dalkılıç konseri öncesi sahneye çıkıp türkü söyledi. AA’nın aktardığına göre ‘Erzincanfest 2022’de konser veren Dalkılıç’tan önce sahneye çıkan Yıldırım “Murat Dalkılıç yolda, beş dakikaya geliyor. Ben de o boşluğu dolduruyorum” diyerek ‘Erzincan’a girdim ne güzel bağlar’ isimli türküyü seslendirdi.
10

“Nevsehirensis Akgül” ile tanışın

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gençay Akgül’ün keşfettiği yeni bitki “Nevsehirensis Akgül” adıyla literatüre girdi.

Pençe-Kilit operasyonunda iki şehit daha

Kuzey Irak’ta süren operasyonlarda PKK’lı teröristlerin taciz atışı sonucu Piyade Uzman Çavuş Serhat Bal (29) şehit oldu. Şehidin Düzce’ye bağlı Bakacak Köyü’nde yaşayan ailesine acı haberi Vali Cevdet Atay ve İl Jandarma Komutanı Albay Naci Akkaş verdi. Bekar ve 3 kardeşin en küçüğü olan şehit Serhat Bal’ın vatani görevi sonrası askerlik mesleğini tercih ederek uzman çavuş olduğu öğrenildi. Cenazesi bugün toprağa verilecek. Milli Savunma Bakanlığı operasyonda Piyade Uzman Çavuş Enes Özgül’ün de şehit olduğunu duyurdu.

MİT Gara’da PKK’nın kilit ismini vurdu

Terör örgütü PKK’nın silahlı kolu HPG’nin askeri konsey üyesi Berfin Nurhak kod adlı Hanım Demir’in Gara Dağı Siyani bölgesinde olduğu belirlendi. Kadın teröristin bölgede üst düzey yöneticilerle bir araya geleceği bilgisi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Hakkari sınırının sıfır noktasından 35 kilometre derinlikteki Gara Dağı’na SİHA’larla operasyon düzenlendi. Demir öldürüldü. 28 yıldan beri terör örgütünün dağ kadrosunda yer alan Hanım Demir, örgütün kadın yapılanması YJA-Star’ın da önemli isimleri arasında yer alıyordu.

Hablemitoğlu sanığı eski binbaşı Emek: O milli bir adamdır

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmesine ilişkin soruşturmada tutuklanan eski Binbaşı Fikret Emek’in ifadesine T24 ulaştı. Emek sorgusunda, eski binbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın kendisiyle ilgili iddialarını reddetti. Emek “Cinayetten bir veya iki gün önce Eskişehir’de memleketimde izinliydim. Bu işin içinde olsam en az 2-3 ay önce araştırma safahatı olması gerekir. Hablemitoğlu milli bir adamdır. FETÖ ile mücadele vermiştir. Kimse bize onu öldürmek için emir veremez. Ben bunu kesinlikle yapmam. Bu cinayeti FETÖ’nün işlettiği yönünde genel bir kanaat vardır. Ben FETÖ ile düşmanım” dedi.

Taksim’de Monako vatandaşı dilenci yakalandı

Yabancı uyruklu dilencilerin mesken tuttuğu İstanbul’un merkezi Taksim Meydanı’nda dün yaşanan olay dikkat çekti. Dünyanın en zengin ülkelerinden olan Monako vatandaşı bir şahıs, önüne koyduğu kase ile dilencilik yaptı. Vatandaşların yemek ve para verdiği dilenci, Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından yakalandı. Dilencinin sınır dışı edileceği öğrenildi. Dilenen genç pasaportunu gösterip “Paramı, çantamı, her şeyimi kaybettim. Geri dönmek istiyorum” dedi. 40 bin nüfuslu Monako Prensliği, dünyanın en küçük mikrodevleti. 2020 yılı verilerine göre, kişi başı yıllık gelirde 179 bin 688 dolar ile (yaklaşık 3 milyon 25 bin TL) dünyada ilk sırada.

Ambulans ve itfaiyeye hep yeşil ışık yanacak

Trafikte geçiş üstünlüğü bulunan ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının kırmızı ışığa takılmasını engelleyecek projenin pilot uygulaması, İstanbul’da başladı. Fatih’te başlatılan projede, kavşakta kırmızı yanan trafik ışığı, 400 metre geriden gelen acil durum aracını algılayarak yeşile döndü. Böylece hem itfaiye veya ambulanslar kırmızı ışığa takılmayacak hem de yol vermeye çalışan araçların neden olduğu trafik karmaşası son bulacak. Uygulama, tüm kente yayılacak.

CHP’li Menderes belediyesine yolsuzluk operasyonu

İzmir’de CHP’li Menderes Belediyesi’ne, ihaleye fesat karıştırma, araç kiralama ile çöp toplama işlemlerinde usulsüzlükler yaparak belediyeyi milyonlarca lira zarara uğratma iddiasıyla operasyon düzenlendi. 28 kişi gözaltına alındı. Emniyete götürülenler arasında Menderes Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü E.A, Muhasebe Müdürü F.E, Fen İşleri Müdürü T.T, Park Bahçeler Müdürü B.D. de var. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Ak Partili Bülent Soylu’nun dönemine işaret ederek “Geçmiş döneme (2018) ait ihalelere yönelik denetlemelere ilişkin personellerimiz hakkında adli işlem uygulanmıştır, yasal sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Boğaziçi Davası: Kapıları güvenlik görevlileri kilitlemiş

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı eylem yaptıkları gerekçesiyle haklarında 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 52 öğrencinin yargılandığı dava İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, dosyada “mağdur” olarak adı geçen rektörlük özel kalem müdürü Aysun Akkaya’nın beyanı alındı. Akkaya “Öğrenciler tarafından herhangi bir engelleme, hürriyetten yoksun kılma gibi bir durum olmadı. Şikayetçi değilim, davaya katılmak istemiyorum. Ben, hiçbir zaman şikayetçi olmadım, mağdur olmadım. Kapıları kilitleyen bizim görevlilerimizdi, öğrenciler bir şey yapmadı” dedi. 

Demir Yumruk operasyonunda Erol Evcil tutuklandı

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonu kapsamında gözaltına alınan aralarında Erol Evcil’in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 210 kişi için de ek gözaltı kararı verildi. 

Falyalı cinayetinde Söylemez kardeşlere müebbet hapis istendi

KKTC’de suikasta kurban giden ünlü kumarhane işletmecisi Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma kapsamında şüpheliler Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 12’şer yıla kadar hapis cezası, 4 şüpheli hakkında da 46 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Halil Falyalı, Sedat Peker’in 23 Mayıs 2021’de yayınladığı 7. videoda Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım ve Mehmet Ağar’la birlikte kokain ticareti yapmakla suçladığı isimlerden birisiydi.

Bedelli askerlik ücreti 80 bin 64 TL oldu

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur, memur emeklisi, SGK ve Bağkurluların maaşlarına zam gelirken bedelli askerlik ücreti de yeniden belirlendi. Buna göre yılın ikinci 6 ayı için geçerli olacak bedelli askerlik ücreti 80 bin 64 lira olarak belirlendi.

Siyasilerden TÜİK’in enflasyon açıklamasına tepki yağdı

TÜİK’in açıkladığı haziran ayı enflasyon rakamlarına siyasetçilerden tepki geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından “ENAG yıllık yüzde 176 enflasyon açıkladı, TÜİK yüzde 79. Pazar, market ortada. TÜİK’in bu yalanı, emeklinin, memurun cebinden çalmak demektir. Erdoğan için suç işlemeyi bırakın, sorumlusu siz olacaksınız” paylaşımını yaptı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de TÜİK’in verilerine tepki gösterdi. Akşener, paylaşımında “Geçtiğimiz hafta 2022 yılı Bütçe Kanunu’nda yüzde 9.8 olarak öngörülen enflasyonun yüzde 73.5’e ulaşmasındaki rezaleti dile getirmiştik. Bugün ise TÜİK’in açıkladığı rakamlarla bile enflasyon yüzde 78.6’ya tırmandı. Bay Kriz’in öngörüsüzlüğü tam gaz devam ediyor” ifadelerini kullandı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından “Cumhurbaşkanı’nın ‘Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz’ demesinin üstünden tam 11 ay geçti. O gün enflasyon yüzde 18.9 idi. Şimdi TÜİK verileri ile bile yüzde 78.6. İşte sizin ekonomistliğiniz bu kadar” paylaşımında bulundu. DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise “Yine maşallah çok hassas tartmışlar. Enflasyon yüzde 78.62 imiş. Bizler markete, pazara, çarşıya çıkıp alışveriş yapıyoruz. Ve neredeyse yüzde 200’e varan gerçek enflasyonu çoook çok iyi biliyoruz” dedi.

Numan Kurtulmuş’tan muhalefete: HDP ‘Size oy vermiyorum’ dese, feriştahınız gelse Erdoğan’ı yenemez

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 6 muhalefet partisinin oluşturduğu Millet İttifakı’nı hedef aldı. HDP’nin 6 parti arasında artı 1 olarak yer aldığını savunan Kurtulmuş; “O 6 tanesinin hepsi de biliyor ki, o ismi anılmayan bir var ya dese ki, ‘biz size oy vermiyoruz’ feriştahını getirseler Tayyip Erdoğan’ın karşısında yarışa dahi katılmalarının imkanı yoktur. Onun için HDP’nin yetkilileri de zaman zaman haklı olarak canları sıkılıyor, ‘ya bizim oyumuz olmasa zaten siz o meclis kürsüsünde oturamazsınız’ diyor” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: Muhalefetin yumuşak karnı, kolay zafer inancı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6’lı liderler zirvesi sonrası BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı, zirvede konuşulanları ve alınan kararları anlattı. Davutoğlu, kendisinin başbakan olarak iki seçim yönettiğini ve seçim dinamiğinin zor bir şey olduğunu söyledi, “Ben hiçbir seçimin kolay olduğu kanaatini taşımıyorum. Daha doğrusu seçimin kolay bir zafer olacağını düşünenler, en büyük siyasi yanılgıyı yaşarlar. Hiç beklenmedik gelişmelerle karşı karşıya kalırlar. Sandık kontrol edilebilir bir şey değildir. Sandıkları kontrol edebileceklerini zannedenler hep yanıldılar, örnekleri o kadar çok ki. Dolayısıyla, kolay bir zafer inancının, muhalefetin yumuşak karnı olduğu kanaatindeyim. Bizim hepimizin yumuşak karnı. Kolay bir zafer, bir anda muhalefetin herhangi bir unsurunu, tek başına davranmaya sevk edebileceği gibi erken bir çıkışla, büyük bir potansiyeli zaafa da uğratabilir” dedi.

6 lider parlamenter sistemi Cumhur İttifakı tabanına anlatacak

6’lı masanın İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ev sahipliğinde yapılan toplantısında liderler ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in geniş kitlelere ‘daha iyi anlatılması’ konusunda görüş birliğine vardı. Parti tabanlarının getirilecek yeni sistemle ilgili bilgi sahibi olduğu düşünülüyor ancak özellikle Cumhur İttifakı tabanı olmak üzere 85 milyon kişiye hitap edecek yeni bir projeye start verilecek. Yeni sistemle ilgili kısa filmler, reklam ve billboard çalışmaları yapılacak. İttifak’ın seçimi kazanması halinde hayata geçecek yeni sistem halka anlatılacak.

Kılıçdaroğlu: İktidara geldiğimizde adalet yürüyüşü tamamlanacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu parti genel merkezinde kadınlarla bir araya geldi. Ak Parti’den istifa ederek CHP’ye üye olan iki genç kadına rozet taktı. Adalet Yürüyüşü’nün bir başlangıç olduğunu ve henüz sonuç vermediğini dile getiren Kılıçdaroğlu “İktidar olduğumuzda adaleti sağladığımızda, asıl o zaman bitecek. Büyük adaletsizliklerin olduğunu biliyorum, bir evde üç, dört çocuğun işsiz olduğunu biliyorum. Annenin, babanın ne kadar dertli olduğunu biliyorum. Sorunların büyük olduğunu biliyorum. Birileri çocuğuna iş bulamazken diğerlerinin dört, beş yerden maaş aldığını biliyorum. Bütün bunların hepsini çözeceğiz” dedi.

Babacan: Birkaç ay daha kimse isim beklemesin

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Fox TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat programına katıldı. Güçlendirilmiş Parlamenter sistem üzerinde anlaşan altı siyasi partinin en önemli vaadinin ‘demokrasi’ olduğunu belirten Babacan, cumhurbaşkanı adayı konusunu seçim yaklaşınca konuşacaklarını söyledi. Babacan “Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut isim beklemesin” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Özdağ’a iç savaş kışkırtıcılığından suç duyurusu

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı ‘Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamada Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın iç savaş çıkacağı iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Bakan Yardımcısı Çataklı “Bunun çok açık iç savaş kışkırtıcılığı olduğunu düşünüyoruz. Ve bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Suriyeliler’in ülkelerine bayram iznine gidip geri dönüşü söz konusu değil” dedi. Göçle mücadele konusuna da değinen Çataklı “Ülkesine geri dönen Suriyeli sayısı 509 bin 791, bugün itibarıyla ülkemizde kayıt altına alınan Suriyeli sayısı ise 3 milyon 648 bin 983 kişidir” diye konuştu. Ümit Özdağ ise “Konya’da üretilen otomatik tüfekler kimlere dağıtıldı. Açıklayın yoksa biz açıklayacağız” dedi. Hakkındaki suç duyurusu için “Canınız cehenneme” ifadelerini kullandı.

Üretici fiyat endeksi rekor kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı üretici enflasyonu verilerini açıkladı. Buna göre, 2022 Haziran’da Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6.77, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 61.68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 138.31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 88.77 artış gösterdi. Geçen ay yüzde 132 ile endeks tarihinin rekorunu kıran olan üretici enflasyonu bu ay da yüzde 138’i aşarak rekorunu yineledi. Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taşocakçılığında yüzde 142.68, imalatta yüzde 120.47, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 369.20 ve su temininde yüzde 81.47 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi gruplarında ise enerji yüzde 317.87’lik artışla zirveye yerleşti.

Enflasyonda Avrupa’da birinci, dünyada altıncı olduk

Haziranda yıllık yüzde 78’lik enflasyonla 1998’den bu yana en yüksek enflasyona ulaşan Türkiye, dünyada 6. sıraya yerleşti. Dünya sıralamasında Surinam, Sri Lanka ve İran’ı geride bırakan Türkiye, G20 ve Avrupa ülkeleri arasında ise bu ülkelerdeki enflasyon oranlarını katlayarak zirveye oturdu. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında kendisinden sonra ikinci sıraya yerleşen Moldova’nın enflasyonunu 48 puan geçerken, Estonya yüzde 20’lik enflasyonla üçüncü sıraya, Litvanya yüzde 18.9’la dördüncü sıraya yerleşti. Rusya’nın saldırıları altındaki Ukrayna ise yüzde 18 enflasyon oranıyla beşinci sırada yer alıyor. G20 ülkeleri arasında da ekonomisi en kötü ülkelerden Arjantin’e 18 puan fark atarak birinci sıraya yerleşen Türkiye, üçüncü sıradaki Rusya’nın yüzde 17.1’lik, Brezilya’nın yüzde 11.73’lük, İspanya’nın yüzde 10.2’lik enflasyon oranlarını da katladı.

ENAG’ın hesabına göre enflasyon yüzde 175.55 oldu

Açıkladığı alternatif enflasyon verileriyle başta TÜİK olmak üzere pek çok kurumun hedefinde olan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), haziran ayı enflasyonunu kamuoyu ile paylaştı. ENAG verilerine göre, yıllık enflasyon yüzde 175.55 oldu. Haziran ayındaki Tüketici Fiyat Endeksi ise yüzde 8.31 arttı. ENAG’a göre son 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 71.44 olarak gerçekleşti.

Memura yüzde 41.69, emekliye yüzde 42.35 zam

TÜİK yılın ilk 6 ayında tüketici enflasyonunun yüzde 42.35 arttığını hesapladı. Buna göre, yılın başında yüzde 7.5 zam alan memur ve memur emeklilerine yüzde 34.69 oranında enflasyon farkı alma hakkı doğdu. Bu kesime ayrıca yılın ikinci 6 ayı için yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı ödenecek. Böylece 1 Temmuz’dan itibaren maaş ve aylıklara yansıtılacak toplam zam yüzde 41.69 olacak. Yeni zamlarla birlikte kamuda çalışan hizmetlilerin maaşı 7 bin 913 liraya, hademelerin maaşı da 7 bin 922 liraya çıktı. En düşük memur maaşı 2 bin 490 lira zamlanarak 8 bin 462 liraya yükseldi. 9/4 derecedeki öğretmen maaşı 9 bin 437 lira, imam hatip maaşı 9 bin 259 lira, hemşire maaşı 10 bin 570 lira oldu. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine sadece 6 aylık enflasyon kaybı kadar zam yapıldığı için temmuzda bu aylıklar yüzde 42.35 artacak. Böylece örneğin 4 bin lira olan bir emeklinin aylığı 5 bin 694 lira olacak. En düşük emekli aylığı ise yüzde 40 zamla 3 bin 500 lira oldu.

Hazine Bakanı Nebati: Enerji fiyatları etkili

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haziran enflasyonuna ilişkin Twitter hesabından değerlendirme yaptı. Nebati “Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir. Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de haziran ayında enflasyonun yüzde 4.95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur” dedi.

İhracatçının reeskont kredisi musluğu kapandı

İlk 6 ayda yüzde 20 ihracat artışına imza atan ihracatçılar, en kritik finansman kaynağı olan reeskont kredilerine yaklaşık 1,5 aydır ulaşamıyor. Dünya gazetesine konuşan bankacılık kaynakları, buna gerekçe olarak Merkez Bankası’nın reel sektöre sağladığı finansmanın azalmasını gösteriyor. Reeskont kredisine ulaşamayan ihracatçılar ise daha maliyetli enstrümanlara yöneliyor.

İlk 6 ayda otomobil satışları yüzde 9.3 azaldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), ocak-haziran dönemi ve haziran ayına ilişkin Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu’nu yayınladı. Buna göre, yılın ilk yarısında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, yüzde 9,3 daralarak 357 bin 904 adede geriledi. Söz konusu dönemde otomobil satışları yüzde 10,3 azalarak 278 bin 282 adet, hafif ticari araç pazarı da yüzde 5,6 düşüşle 79 bin 622 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı haziranda yüzde 1 artarak 80 bin 652 adede yükseldi. Söz konusu pazar, 10 yıllık haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 13,4 arttı. Geçen ay 2021’in aynı dönemine göre otomobil satışları yüzde 2,9 artarak 64 bin 134 adede çıkarken, hafif ticari araç pazarı yüzde 5,5 azalarak 16 bin 518 adet oldu. 10 yıllık haziran ortalamasına göre otomobilde yüzde 14,9’luk, hafif ticaride yüzde 7,9’luk yükseliş görüldü.

Bakan Bilgin: Bu yıl EYT sorununu çözeceğiz

Yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin sorunun yakında çözülebileceği sinyalini verdi. Katıldığı bir televizyon programında Bilgin “Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıl sonuna kadar çözmek istediğimiz dosyalardan biri” dedi. Enflasyondaki artışın beklentilerin üzerinde çıktığını söyleyen Bilgin “Sorun yok mu, var. Sorun enflasyonun kendisi. Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye’nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız. Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha fazla göreceğimiz bir dönem olacak” diye konuştu. 

En ucuz sigara 27.5 TL oldu

Sigaraya temmuz ayı başından bu yana gelen zamlar devam ediyor. Dört gün önce JTİ grubunun 2 TL zam yapmasının ardından, dün de BAT ve Philip Morris grubu sigaralara aynı oranda zam geldi. Yeni zammı, Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından duyurdu. Söz konusu sigara grubunun en ucuz sigarası 2 TL artarak 27.5 TL’ye çıktı.

Zamlar hızlı tren yolcusunu kaçırdı

Yüksek Hızlı Tren (YHT) tarifelerine yapılan zamlar yolcuyu kaçırdı. 2019’da 8 milyon 274 bin olan yolcu sayısı 2021 yılında 4 milyon 376 bine düştü. 2020 yılında salgın nedeniyle 2 milyon 833 bin yolcuya kadar düşen YHT, önlemlerin kaldırıldığı 2021’de de beklenen artışı gerçekleştiremedi. Yolcu sayısı, pandemi dönemi hariç son altı yılın en düşük seviyesini gördü. 2019 yılında 1 milyon 509 bin yolcu taşınan Ankara-Eskişehir hattında 2021 yılında 453 bin yolcu taşındı. Ankara ve Konya arasındaki YHT’lere 2019’da 2 milyon 99 bin vatandaş binerken bu sayı 2021’de 780 bine geriledi. Ankara-İstanbul hattını ise 2019’da 3 milyon 418 bin kişi, 2021 yılında da yine önemli bir düşüşle 2 milyon 254 bin kişi kullandı.

Doblo’nun yerine Bursa’ya üç yeni model

Tofaş, üretilecek yeni modeller konusundaki çalışmaların ve değerlendirmelerin devam ettiğini açıkladı. Tofaş’ın ana hissedarlarından Stellantis, Tofaş’ın ürettiği üç ana araçtan biri olan Doblo’nun yeni modelinin İspanya’daki fabrikaya kaydırılması kararını almıştı. Dün Dünya gazetesinde yer alan haberde, Doblo’nun yerine Bursa’ya üç yeni model geleceği ve Bursa Tofaş tesislerinde elektrikli ve hibrit araç üretiminin 2025’de başlayacağı belirtilmişti. Haber şirket hisselerine güçlü alım getirdi.

Borsa dolar bazında dibi gösterdi

Borsa İstanbul yıl boyunca TL bazında rekorlar kırarken dolar bazında bakıldığında görülen ucuzluk dikkat çekici seviyelere geldi. BIST-100 endeksi yılın ilk yarısında yüzde 29.5 getiri sağladı. Ancak bu altı ayda endeks dolar bazında yüzde 2.5 kayıpla 144.19 dolara geriledi. Endeksin dolar bazlı değeri 2021 yılı başında ise 198 dolar seviyesindeydi. Borsada yabancı çıkışı yılbaşından bu yana 24 Haziran ile biten hafta itibarıyla 3.3 milyar dolara ulaşırken, yerel yatırımcıların talebi düşük faiz politikası nedeniyle güçlü seyretti.

Nomura’ya göre ekonomilerin çoğu resesyona girecek 

Japonya’nın en büyük yatırım bankası Nomura Holdings, sıkı para politikaları ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle gelecek 12 aylık dönemde Euro Bölgesi, İngiltere, ABD Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada’nın resesyona gireceği tahmininde bulundu. Resesyonun boyutunun ülkelere göre değişeceğini belirten uzmanlar ABD’de resesyonun bu yıl sonunda başlayabileceğini ve beş çeyrek boyunca devam edebileceğini öngördü. Euro Bölgesi’nin Rusya’dan gaz akışını kesmesi durumunda bölgede resesyonun daha derin olabileceği uyarısı yaptı. Nomura ABD ve Euro Bölgesi ekonomilerinin 2023’te yüzde 1 küçülmesini bekliyor.

Almanya, 31 yıl sonra ilk kez dış ticaret açığı verdi

Almanya, Mayıs ayında, 1991 yılından beri yaşamadığı bir şeyi yaşadı, ülke dış ticaret açığı verdi. Hep yüksek dış ticaret fazlasıyla tanınan ve bunu çok uzun süredir kesintisiz biçimde sürdüren Almanya, mayıs ayında artan enerji ithalatı faturası nedeniyle 1 milyar Euro dış ticaret açığı verdi. Aynı ay Türkiye’nin dış ticaret açığı 10 milyar dolara yakındı.

Alman sanayisinde bütün sektörler çökebilir

Rusya’dan gelen doğalgazdaki arz kesintileri nedeniyle Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’daki tüm endüstrilerin çökebileceği konusunda endişe verici uyarılar yapılıyor. Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Yasmin Fahimi, doğalgaz darboğazının ekonomi ve istihdam açısından ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi. Alman yayın kuruluşu Bild’e konuşan Fahimi, doğalgazdaki darboğaz nedeniyle alüminyum, cam ve kimya endüstrisi gibi sektörlerin kalıcı olarak çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Rus enerji devi Gazprom, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Kanada’nın uyguladığı yaptırımlar sonucu Kuzey Akım-1 boru hattı üzerinden Almanya’ya gaz akışını haziranda yüzde 60 azaltmıştı.

Goldman demir fiyatlarında düşüş bekliyor

Buğday ve mısır gibi tarımsal emtiaların yanında bakır, altın, gümüş, demir gibi metallerin fiyatları da düşerken, uzmanlar bunun enflasyonun yavaşlamasına katkı sağlayabileceği görüşünde. Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs üçüncü haftada da düşüşünü sürdüren demir cevheri için fiyat tahminini aşağı yönlü revize etti. Banka yılın son 6 ayı için fiyat tahminini yaklaşık yüzde 15 düşererek ton başına 100 dolara çekti. Demir cevheri dün 109.35 dolardan işlem gördü. 

Özbekistan’da isyan kanlı bitti

Orta Asya ülkesi Özbekistan’da cuma günü yönetime karşı başlayan protestoların ardından olağanüstü hal ilan edildi. Çıkan çatışmalarda 18 kişinin öldüğü, binlerce kişinin de hastanelerde tedavi gördüğü bildirildi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tepkilerin ardından anayasa değişikliğinden de vazgeçildiğini duyurdu.

ABD: Filistinli gazeteciyi muhtemelen İsrail öldürdü

ABD Dışişleri Bakanlığı, Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile’nin muhtemelen İsrail güçlerince vurulduğu sonucuna varıldığını açıkladı.

Ankara, Libya’ya giden Türk gemisinin aranmasına izin vermedi

Ankara, Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosu uyguladığı Libya’ya giden Türkiye’ye ait yük gemisinde denetim yapılmasına izin vermedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü Nabila Massrali tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Mistrata açıklarındaki MV Parpali isimli yük gemisinde yapılmak istenen teftişe müsaade etmediği duyuruldu. Avrupa Birliği Ankara’yı Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya çağırdı.

Çavuşoğlu: Suriye’de sözler tutulmazsa göbeğimizi kendimiz keseriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı canlı yayında Suriye’ye yönelik operasyona dair Rusya ve ABD’ye “Sözünüzü tutun” çağrısı yaptı. ABD ve Rusya’nın Suriye’de teröristleri 30 kilometre güneye çekme taahhütleri olduğunu ancak çekmediklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu “Son zamanlarda terör örgütü hem Suriye içinde hem Suriye’den topraklarımıza saldırılarını arttırdı. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz ve temizleyeceğiz. Bu ülkeler sözünde durmazlarsa ona göre adımlarımızı atacağız. Özellikle ABD ve Rusya’nın bir şey söyleme hakları yok. Önce sözlerini tutsunlar” dedi. ABD ile ilişkilerde ‘göreceli olarak daha olumlu bir hava bulunduğunu ancak herşeyin düzeldiğini söyleyemeyeceğini” belirten Dışişleri Bakanı, “F-16’ların alınması ve modernizasyonu konusunda olumsuz bir tablo görmediklerini” vurguladı. Çavuşoğlu ayrıca İsveç ve Finlandiya’nın geçen hafta imzalanan mutabakat zaptına uyması gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı “Uymadıkları zaman zaten biz bunları NATO’ya almayacağız” dedi.

Karasu’daki tahıl gemisi için ‘Estonya’ iddiası

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Berdyansk limanından hareket ederek Sakarya’nın Karasu İlçesi’ne gelen geminin yarattığı tartışma sürüyor. Ukrayna’nın Ankara’daki Büyükelçisi Vasiliy Bodnar, Ukrayna’dan çalındığını söylediği 4 bin 500 tondan fazla tahılı taşıdığını öne sürdüğü gemiye Kiev’in talebi üstüne Türk gümrüğü tarafından el konulduğunu açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “Durumun incelenmesi gerekiyor. Gemi Rus bandıralı. Ancak üzerindeki yük Estonya ve Türkiye arasındaki anlaşmaya göre ilerliyordu” dedi.

Fin Bakan: İlkelerimizden asla taviz vermeyeceğiz

Türkiye’nin teröre karşı işbirliği sözü vermeleri karşılığında NATO üyeliklerine dair vetosunu askıya aldığı ülkelerden Finlandiya’dan yeni bir çıkış geldi. Finlandiya Adalet Bakanı Anna-Maja Henriksson, Türkiye’nin iadesini istediği terör şüphelileri hakkındaki kararın “Ülkedeki mevcut yasalara ve Avrupa Sözleşmesi’ne göre alınacağını” yineledi. Henriksson “Türkiye istedi diye yasalarımızı değiştirmeyi düşünmüyoruz. Hukuk devleti ilkeleri ve eşit muamele adalet bakanı olarak benim için en önemli konulardır. Değerlerimiz bu ilkeler üzerine kurulmuştur ve taviz vermeyeceğiz” dedi. İsveç Yargıtay Başkanı da daha önce karar bağlanmış iade davalarının yeniden gözden geçirilmeyeceğini açıkladı. 

NATO: İsveç ve Finlandiya’nın katılım müzakereleri tamamlandı

Türkiye’nin İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran’da gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından söz konusu ülkeler NATO’ya davet edilmişti. İki ülkenin temsilcileri NATO Karargahı’nda bir araya geldi. NATO iki ülke ile katılım müzakerelerinin bittiğini duyurdu. 

Türkiye’den Haiti liderinin suikast zanlısına iade yok

Karayip ülkesi Haiti’nin Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de konutunda öldürülmesine karıştığı iddia edilen ve kasımda ABD’den Ürdün’e giderken aktarma yaptığı İstanbul Havalimanı’nda yakalanan Samır Nasrı Salem Handal dün duruşmaya çıktı. Haiti’ye iade edilirse işkence görüp öldürüleceğini ileri süren Handal “İnterpol kararı gerekçesiyle mahkemeye çıktım ama şu anda böyle bir karar yok” dedi. Mahkeme, Handal’ın iadesinin reddine ve tahliyesine karar verdi. Avukatları yurt dışına çıkış yasağı verilmediği için Handal’ın ABD’ye dönmesinde bir engel olmadığını belirtti.

ABD’de siyahi gence 90 kurşun, 8 polis uzaklaştırıldı

ABD’nin Ohio Eyaleti’nde polis, siyahi bir gence kurşun yağdırdı. Geçen hafta yaşanan olaya ilişkin yayınlanan görüntülerde, ekipler trafikte 25 yaşındaki Jayland Walker’ı durdurdu. Walker’ın koşarak kaçması üzerine polisler 90 el ateş etti. Gencin vücudundan 60 merminin çıkarıldığı belirtildi. 8 polis görevden uzaklaştırıldı. Kar maskesi takan gencin silahsız olduğu belirlendi. Ohio’da polis karşıtı protestolar düzenlendi.

Danimarka’daki AVM saldırısında şimdilik terör şüphesi yok

22 yaşındaki etnik kökeni Danimarka olan saldırgan tarafından ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden Frields’te düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi ölmüş, 4 kişi yaralanmıştı. Saldırgan dün cinayet suçundan mahkemeye çıktı. Polise ve siyasilere göre saldırıda terör şüphesi şimdilik yok. Ölenlerden ikisi, biri kız diğeri erkek 17 yaşında ve Danimarkalı. Diğeri ise 47 yaşında bir Rus.

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamasına silahlı saldırı: 6 ölü

ABD’nin Illinois eyaletinde gerçekleşen 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarında silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi hayatını kaybetti, en az 20 kişi de yaralandı. Saldırı sonrası bütün kutlamalar iptal edildi.

TTB’den hükümete çağrı: Aşılama başlasın, maskeye dönülsün

Koronavirüs vakalarındaki artış sürerken Türk Tabipleri Birliği, hükümete çağrıda bulundu. Vaka sayılarındaki artış üzerine, çocukları kapsayacak şekilde aşıların başlatılması, kapalı ortamda maskeye geri dönülmesi ve verilerin günlük olarak paylaşılmasını talep etti. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 13-19 Haziran 2022 tarihleri arasında 10 bin 954 olan haftalık vaka sayısı, 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında 26 bin 635’e yükselmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vaka sayılarında bir süredir artış gözlemlendiğini belirterek, günlük binin altına inen vaka sayılarının şu anda 4 bine doğru ilerlediğini açıklamıştı.

Marmaris’te köpek balığı korkusu: Yanınıza paspas sopası almayın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde vatandaşlar denizdeki bir canlıyı köpekbalığı zannedince panik yaşadı. Olaya ilişkin sosyal medyada yayılan görüntülerde denizdeki insanların köpek balığı sandıkları canlıyı süngerli bir paspas sopasıyla kovaladıkları görülüyordu. Marmaris Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Halk plajında görülen ve köpekbalığı zannedilen balığın Akdeniz Zarganası olduğu anlaşılmıştır” denildi ve uzmanların söz konusu canlının “zararsız bir hayvan” olduğunu ifade ettiği belirtildi. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda olaya ilişkin bir fotoğraf da paylaşılarak “Bu yüzden denize girerken yanınıza paspas sopası almanıza gerek yoktur” ifadesi kullanıldı.

Komşuda 1 günde 53 orman yangını çıktı

Yunanistan’da yüksek sıcaklıklar, şiddetli rüzgar ve kuru hava koşulları yangınları tetikledi. Ülke çapında dün 53 noktada çıkan orman yangınları nedeniyle 4 köy tahliye edildi. Yangınlar güçlükle kontrol altına alındı.

Ak Partili vekil de isyan etti: 500-1200 yaşındaki ağaçları kestiler

AK Partili Nevzat Ceylan, Orman Genel Müdürlüğü’nün Ankara Nallıhan’da Milli Park alanına dahil edilmesine izin vermediği bölgede 500-1200 yaşındaki 50 kadar anıt ağacın kesildiğini belirterek tepki gösterdi.

İtalya’da kuraklık OHAL ilan ettirdi

İtalya’da 70 yılın en kurak dönemi yaşanıyor. Ülkenin tarımsal üretiminin yaklaşık 3’te 1’ini karşılayan Po Nehri’ni çevreleyen 5 bölgede OHAL ilan edildi.

Yalıkavak Marina’da kaçak inşaat

Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat yapıldığı ve Bodrum Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Netflix’in yeni yerli yapımı ‘Aaahh Belinda’ tamam

Atıf Yılmaz’ın 1986 yapımı “Aaahh Belinda” filmi, OGM Pictures yapımcılığıyla yeniden çekildi. Yeniden çevrimin başrolünde, en son “Sefirin Kızı” adlı diziyle ekranlarda yer alan Neslihan Atagül Doğulu yer alıyor. Doğulu, Instagram hesabından yapımın çekimlerin tamamlandığını duyurdu. Atagül paylaşımında “Aaahh Belinda! Beni destekleyen tüm ekibe, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız! Harikaydınız” ifadelerini kullandı.

Sultanahmet’in minarelerinin restorasyonu 5 yıl sonra bitti

İstanbul’un en görkemli yapılarından olan Sultanahmet Camii’nde 2017’de başlayan 4 minarenin restorasyonu 5 yılın sonunda tamamlandı. Yıllardır nadiren gözüken minareler, iskelelerin sökülmesinin ardından havadan görüntülendi. Avlu içerisinde ve dış cephede restorasyon işlemleri devam ediyor. Sultanahmet Camii 1617’den bu yana İstanbul silüetini süslüyor.

NASA’nın yeni uydusu Ay yolculuğuna başladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Ay’ı inceleyecek yeni uydusu, Dünya’nın yörüngesinden çıkarak, 4 aylık Ay yolculuğuna başladı. NASA’nın internet sitesine göre, Rocket Lab Photon uydu platformunun taşıdığı, mikrodalga fırın büyüklüğündeki uzay aracı CAPSTONE, Dünya alçak yörüngesini aştı. Yaklaşık 25 kilogram olduğu belirtilen CAPSTONE, geri kalan mesafeyi uydunun kendi itiş gücü ve Güneş’in çekim gücüyle alacak. CAPSTONE 13 Kasım’da Ay’a ulaşacak ve veri toplamak için en az 6 ay boyunca Ay’ın yörüngesinde kalacak.

CERN, karanlık maddeyi aramak için bugün yeniden çalışmaya başlıyor

Evrenin en büyük sırlarından biri olan karanlık maddenin gizemi, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC) uzun bir aradan sonra bugün yeniden faaliyete geçmesiyle çözülebilir. Bu madde, evrendeki maddenin dörtte üçünden fazlasını oluşturuyor ama bilim insanları hâlâ bunun ne olduğunu bilmiyor. İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) bulunan ve dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı olan LHC’nin kapasitesi, karanlık madde araştırması için yükseltildi.

Dev bir kuyrukluyıldız bize doğru geliyor 

NASA keşfedildiği dönemde en uzak aktif kuyrukluyıldız unvanını alan ve Güneş Sistemi’nin içlerine doğru ilerleyen gök cisminin bir astrofotoğrafçı tarafından çekilen portresini paylaştı. Kuyrukluyıldızın şu anda dünyaya uzaklığı 300 milyon kilometre. 14 Temmuz’da dünyaya en yakın konumuna, aralık ayında ise güneşe en yakın konumuna gelecek.

Türk atletler Akdeniz Olimpiyatları’nda tarih yazdı

Türkiye 1951’den bu yana düzenlenen Akdeniz Oyunları’nın tamamında yer alırken, atletizmdeki en iyi performansına bu yıl Oran’da imza attı. 4 gün süren müsabakalarda 38 sporcu ile yarışan Atletizm Milli Takımı 7 altın madalya alırken 5 altınlı Tunus 2001 ve Mersin 2013’ü geride bıraktı. Milliler ayrıca 5 gümüş, 3 bronz alıp toplam 15 madalya kazanırken, bu branşta madalya sıralamasında ilk kez zirvede yer aldı. Türkiye bu sonuçla daha önceki Akdeniz Oyunları’nda atletizmde 11 kez birinci olan İtalya, 6 kez birinci olan Fransa ve son oyunları zirvede bitiren Fas’ın ardından bu başarıyı elde edebilen dördüncü ülke oldu. Milli sporcularımızın Oran’daki 15 madalyası, Mersin’deki 19 madalyadan sonra en fazla sayı olarak kayıtlara geçti. 2022 Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’nin ardından İtalya 5 altın, 6 gümüş, 8 bronzla ikinci olurken; Cezayir de 5 altın, 2 gümüş, 6 bronz madalya elde etti. 

Voleybolda Cezayir’den gümüş madalya ile döndük

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nın finalinde İtalya’yla karşılaştı. ​​​​​​​Final maçında rakibine 24-26, 20-25, 25-22 ve 22-25’lik setlerle 3-1 kaybeden Milli takım, organizasyonu gümüş madalyayla tamamladı.

Voleybolda finali kaybedince madalya sıralamasında birinciliği de İtalya’ya kaptırdık

Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nın başından beri madalya sıralamasında lider olan Türkiye, İtalya’nın 44 altın madalyaya ulaşmasıyla ikinci sıraya geriledi.

Filenin Sultanları’nın rakibi Tayland oldu

Voleybolun milli takımlar düzeyindeki dördüncü turnuvası FIVB Milletler Ligi’nde ilk etap sona erdi. 3 hafta sonunda puan cetvelinde ilk 8’de yer alan ABD, Brezilya, İtalya, Çin, Japonya, Sırbistan, Türkiye ve Tayland, finallerde mücadele etmeye hak kazandı. Turnuvayı 7 galibiyet 5 mağlubiyet ile tamamlayan Filenin Sultanları, finallerin ev sahibi olduğu için 1 numaralı seri başı olarak Tayland ile eşleşti. Ay-Yıldızlılar turu geçerse, yarı finalde İtalya-Çin galibi ile karşılaşacak. Finaller 13-17 Temmuz’da Ankara Spor Salonu’nda… 

Süper Lig fikstürü çekildi, ilk derbi 4. haftada

Spor Toto Süper Lig’de 2022-2023 sezonunun fikstürü çekildi. 19 takımın mücadele edeceği ve 5 Ağustos’ta başlayacak olan ligde derbi haftaları da belli oldu. Sezonun ilk derbisi 4. haftadaki Trabzonspor-Galatasaray maçı olacak. 8. haftada Beşiktaş ile Fenerbahçe, 13. haftada Galatasaray ile Beşiktaş, 18. haftada ise Fenerbahçe ile Galatasaray oynayacak. 20’den 19’a düşen takım sayısı nedeniyle her hafta bir takım maç oynamadan BAY geçecek. 

Acun Ilıcalı: Mesut Özil’le ilgili hayal kırıklığı yaşıyoruz

Sansürsüz Futbol isimli YouTube kanalına katılan Acun Ilıcalı, sahibi olduğu Hull City’ye Fenerbahçe’den transfer ettiği Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanesh’e dair açıklamalar yaptı. Ozan Tufan için 3 milyon Euro bonservis ödediklerini açıkladı. Allahyar’ın bonservisinin yüzde 50’si için Fenerbahçe’ye 4.5 milyon Euro ödediklerini anllattı. Transferinde büyük emeği olan ve Fenerbahçe’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil için “Çok büyük transferlerin tutmadığı ya da bir şekilde problem olduğu biliniyor. İbrahimovic Barcelona’da oynayamadı. Maradona da oynayamadı. Hocada da aynı şey geçerli, futbolcuda da. Ibrahimovic hâlâ Guardiola’ya sallıyor, Barcelona’ya sallamıyor. Mesut Özil ile ilgili büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu hikaye böyle olmamalıydı. Mesut Özil’in teknik direktörlerle ilgili bariz problemi var gibi şeyler görüyorum. Buna katılmıyorum. Erol Hoca döneminde tek bir problem yok, Emre Hoca geliyor hiçbir problem yaşanmıyor. Bütün maçlarda Mesut Özil var, sıfır problem” diye konuştu.

Trabzonspor Trezeguet’yi aldı

Süper Lig’i şampiyon olarak tamamlayan Trabzonspor, geçtiğimiz sezon kiralık olarak Medipol Başakşehir formasını giyen Trezeguet’nin transferi için görüşmelere başlandığını KAP’a bildirdi.

Nadal de çeyrek finale yükseldi

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon’da iki numaralı seribaşı İspanyol Rafael Nadal, çeyrek finale yükseldi.