Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
05 Ağustos 2022 Cuma
1

Skandal büyüyor, 1,4 milyon kişinin katıldığı KPSS sınavı iptal edildi

İçinceki sorulardan 20’sinin bir özel yayınevi tarafından daha önce yapılan bir deneme sınavındaki sorularla bire bir aynı olduğu ortaya çıkan son Kamu Persolenli Seçme Sınavı, “soruşturmanın selameti” için tamamen iptal edildi. Sınav 17 Eylülde yeniden yapılacak. Sınavı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından skandalı araştırmakla görevlendirilen Devlet Denetleme Kurulu iptal etti. DDK Başkanı Yunus Arıncı, “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür” dedi. Kamuya personel alımlarının da 17 Eylüle alınan yeni sınav takvimine göre yeniden şekilleneceği açıklandı. Sınav skandalı nedeniyle merkez bürosunda polisin arama yaptığı Yediİklim Yayıncılık da kendini savunmaya çalışıyor. Yayınevi yetkilileri dün düzenledikleri basın toplantısında deneme sınavında kullandıkları soruların bir kişiye veya gruba özel olmadığını, piyasada isteyen herkese satıldığını söylediler. T24 haber sitesinin haberine göre soruşturma sırasında bazı cemaat bağlantıları ortaya çıkarıldı. Bir cemaate yakın dersanede yapılan deneme sınavında KPSS’dekiyle aynı sorular soruldu; burada eğitim gören 21 kişinin KPSS’deki yanıtlarının bire bir aynı olduğu saptandı.
2

Siyaset KPSS skandalına tepkili… Kılıçdaroğlu, “Çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız” dedi, Akşener mülakat sisteminin tamamen kalkmasını istedi

KPSS’nin iptal edilmesiyle ilgili açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sözlüde hakları yenilenler vardı, sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. KPSS’ye girip hakkı elinden alınan o gencecik, pırıl pırıl evlatlarımızın hakkını ve hukukunu korumak zorundayız. Adalet bu ülkeye ya gelecek, ya gelecek” dedi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Ersoy’un Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) dair özrünü sosyal medyada alıntılayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Özrünüzde samimiyseniz mülakat sistemini de hemen kaldırın” dedi. KPSS ile ilgili açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli, “KPSS sınavında çıkan ve bir yayınevinin test kitapçığında sorulduğu anlaşılan 20 soruya kimlerin tam ve eksiksiz doğru cevap verdiği tespit edilmeli, bu şahıslarla ilgili inceleme de acilen yapılmalıdır” diye konuştu.
3

YAŞ kararları: Yaşar Güler’in görev süresi uzadı

Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından açıklanan karara göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi bir sene uzatıldı. YAŞ’ta, Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.
4

Rusya’dan para geldi, şirketlerin döviz mevduatı 2,1 milyar dolar arttı, Merkez Bankası rezervi dipten döndü

Merkez Bankası haftalık para ve banka verilerine göre 29 Temmuz ile biten haftada parite etkisinden arındırılmış olarak yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar 948 milyon dolar arttı. Gerçek kişilerde döviz mevduatında parite etkisinden arındırılmış olarak 193 milyon dolar düşüş yaşanırken tüzel kişilerin döviz mevduatında 2 milyar 141 milyon dolar arttı. Tüzel kişilerin özellikle dolar cinsi döviz mevduatındaki 1.7 milyar dolarlık yükseliş dikkat çekti. Bu para, Rosatom’un Akkuyu Nükleer Santralı için gönderdiği para gibi duruyor. Aynı para sayesinde Merkez Bankası rezervlerinde de artış oldu; toplam rezervleri 29 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 940 milyon dolar artarak 101 milyar 263 milyon dolara çıktı.
5

Aydın Uğur’a veda

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bilgi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Aydın Uğur, Teşvikiye Camiinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Çok yönlü ve önemli bir aydın olan Aydın Uğur’un ardından onu anlatan çok sayıda yazı yayınlandı. K24 internet sitesinde Mesut Varlık hocası Aydın Uğur’u, Hasan Bülent Kahraman yakın dostu Aydın Uğur’u anlattı. Aynı dosya içinde Göksel Aymaz ve Sezai Ozan Zeybek de Aydın Uğur’u çeşitli yönleriyle ele almışlar. Aydın Uğur’un ardından en dokunaklı yazılardan birini, yakın dostu Cengiz Çandar kaleme almış.
6

Nihayet sona erdi: Artık boşanmış çiftlerin çocukları icra yoluyla teslim edilmeyecek

Türkiye’de 90 yıldır boşanmış çiftler eğer aralarında anlaşma da yoksa, çocuklarını görmek için icra müdürlükleri aracılığıyla bunu yapıyordu. Küçük çocuklar icra memuru tarafından anne veya babasından alınıp diğer ebeveynle görüşmesi sağlanıyordu. Bu uygulama nihayet sona erdi. Adalet Bakanlığı’nın icra yoluyla çocuk teslimi uygulamasını sona erdiren yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Ebeveynler, artık çocuklarını görebilmek için icra daireleri yerine uzmanların görev yaptığı adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracak.
7

Norveçli bakanın bu pozu Türkiye’de de, Norveç’te de günün konusu, ama iki farklı nedenle

Norveç Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl’in İtalya tatilinde “paddle board” adı verilen sörf tahtası üzerinde çekilmiş fotoğrafını paylaşması, Türkiye’de ve Norveç’te farklı farklı bağlamlarda günün konusu. Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları, genç bakanın bu pozunu genellikle Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yan yana koyarak paylaştı, Norveçli kadın bakanın güzelliğinden söz edildi. Norveç’te ise tartışma bambaşka. Orada bakan pozu nedeniyle eleştiriliyor, çünkü eleştirenlere göre bakan can yeleği giymeliydi. Ülkede muhalefet, can yeleği olmadan paddle board yapmanın Norveç yasalarına aykırı olduğunu söylüyor ve Adalet Bakanını kötü örnek olmakla suçluyor. Bakan Mehl, “Bu fotoğraflar İtalya’da tatildeyken çekildi ve arkadaşlarımla yüzüyordum ve güzel zaman geçiriyordum. Ben her zaman yerel kurallara ve yasaklara uydum” dedi.
8

Yemekten sonra sadece 2 dakikalık yürüyüşün bile büyük faydası var

Eskiden beri önerilen şeylerden biridir, yemekten sonra 10-15 dakika yürümek. Bunun sindirime faydası öteden beri biliniyor; ayrıca bilimciler 15 dakikalık kısa bir yürüyüşün kan şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu da daha önce saptamışlardı. Şimdi yeni yapılan bir çalışma 2 dakikalık bir yürüyüşün bile kan şekerini düzenlemeye, dolayısıyla gelecekte Tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.
9

Fenerbahçe 3 golle rahat kazandı

UEFA Avrupa Ligi 3. eleme turu ilk maçında Fenerbahçe, Çekya temsilcisi Slovacko’yu 3-0 mağlup etti. Maçta golleri Emre Mor ve Lincoln Henrique (2) attı. Fenerbahçe 11 Ağustos Perşembe günü deplasmanda yapacağı rövanş maçı öncesi tur için önemli bir avantaj elde etti.
10

Sırtınıza bağladığınız helikopterle uçmak ister misiniz?

Yukarıdaki video, Avustralyalı CopterPack adlı bir şirket tarafından, geliştirdikleri son ürünü tanıtma amacıyla geçen hafta YouTube’a yüklendi. Videoda bir kişi, sırtına bağlı “helikopter” ile havalanıyor ve uçuyor. Ancak bu konuda daha başka bilgi yok. Yani aracın ne kadar güvenli olduğu da belli değil, ne zaman ve nerede üretilip kaç paraya satılacağı da. Ama görüntüler müthiş.

ÖSYM’nin yeni başkanı tartışılıyor

KPSS skandalı üzerine ÖSYM Başkanı değişti; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’u ÖSYM’nin başına atadı. Bu atamayla birlikte Ersoy’un kimliği ve kişiliği hakkında da bir tartışma başladı. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Bülent Maraklı, sosyal medya hesabından Ersoy’un önceden attığı tweetleri paylaştı. Ersoy’un İsmailağa cemaatinin düzenlediği sohbetlere katıldığı iddia edildi. Ersoy, Halen, Milli Görüşçü Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Başkanlığı’nı yürütüyor. Serbestiyet sitesinin haberine göre Ersoy tarikatçi veya cemaatçi değil, Milli Görüşçü ve 17-25 Aralık sonrası iktidarı eleştiren mesajlar da yazmış.

1993’teki Başbağlar katliamı için 29 yıl sonra iddianame

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te PKK’lı teröristlerce 33 sivilin şehit edilmesi olayıyla ilgili terör örgütü PKK/KCK üyesi oldukları tespit edilen 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Yargılama 17 Ekimde başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanı, saldırıya uğrayan Cemevi’ni ziyarete gitti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, saldırıya uğrayan Ankara’daki Şah-ı Merdan Cemevi’ne ziyarette bulundu. Muharrem ayında birkaç cemevi ve vakfa yapılan saldırının üzücü olduğunu belirten Erbaş, “Devletimize, milletimize anlayışı, mezhebi, inancı, ırkı ne olursa olsun hepimiz devletimizin birer muti vatandaşı olarak, birlik ve beraberlik içerisinde yaşama noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadesini kullandı.

Melih Gökçek’in cipi 3 milyon 650 bine satıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski başkan Melih Gökçek’ten 50 ay sonra geri alınabilen 2013 model zırhlı cipin 3 milyon 650 bin TL bedelle satıldığını açıkladı.

Balıkesir merkezli Turgo Shared sistemine 20 bin kişi 20 milyon lira kaptırmış

Balıkesir’de emekli polis memuru G.T. tarafından kurulan ve yakın zamanda çöken saadet zinciri dolandırıcılığı Turgo Shared ile ilgili soruşturmada gözaltına alınan 26 şüpheliden 16’sı Balıkesir Adliyesine sevk edilirken, G.T.’nin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı. Sisteminin ilk belirlemelere göre 20 bin kişiye ulaştığı ve yaklaşık 20 milyon TL toplandığı belirlendi. Sistem, katılımcılarına bisiklet, motosiklet ve son dönemde de lüks otomobiller alıp kiralamayı ve kazancı dağıtmayı vaat ediyordu.

Balıklı Rum Hastanesi’nde korkutan yangın

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki Balıklı Rum Hastanesi’nin Yaşlı Bakımevi bölümünde çıkan yangın korku ve paniğe neden oldu. Yangınla birlikte Yangın sırasında 62 yaşlı ve 42 hasta toplam 104 kişi tahliye edildi. Yaklaşık iki saatlik mücadele sonunda yangın kontrol altına alındı. Olay yerinde incelemede bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çatıda başlayan yangının nedeninin incelemelerin ardından ortaya çıkacağını belirtirken tescilli yapının Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valilik ile birlikte eski haline getirileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu Roboski’de: Söz, aydınlatacağım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünü ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, “Söz verdim aydınlatacağım ve helalleşmek için bir daha geleceğim” dedi. 2011 yılında Türk Hava Kuvvetleri uçakları bu köyden insanları sınırı geçerken bombalayarak öldürmüştü. Ölenlerin kaçakçı olduğu ortaya çıkmıştı. Olay sonrası kimse hakkında dava açılmadı. Kılıçdaroğlu’nun dünkü ziyareti sırasında çekilen fotoğraflardan bir galeri burada. Ziyaret sırasında vatandaşların anlattıkları yürekleri dağladı.

Muharrem İnce’den Kılıçdaroğlu’na salvolar: CHP’ye FETÖ’cüleri ve PKK’yı doldurdun

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Muharrem İnce gibi Atatürkçüleri partiden yolladın, oraya FETÖ’cüleri doldurdun, PKK’lıları doldurdun” dedi.

TL’nin reel değeri Temmuzda yükselmiş

Türk Lirası reel döviz kuru endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,75 yukarı geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre, reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 54,01 puan olarak belirlendi. TÜFE bazlı reel döviz kuru endeksi Haziran ayında 53,33 puandan 53,08 puana revize edildi. Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Temmuz ayında 83,79 puan oldu. Bir önceki ayın endeksi 79,59 puandan 80,36 puana revize edildi. Gelişmekte olan ülkeler bazlı reel efektif endeksi 42,38 puandan 42,75 puana, gelişmiş ülkeler bazlı reel efektif endeksi 62,60 puandan 64,22 puana geldi. Reel efektif kurun artışı Türk Lirası’nın değer kazandığını, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor.

Bankalar geçen hafta 83,5 milyar lira daha kredi verdi

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 83 milyar 572 milyon lira artarak 6 trilyon 494 milyar 205 milyon liraya yükseldi. Bu paranın 5,5 milyar lirası tüketici kredisi, kalanı ticari kredi.

Türkiye, Rusya’nın ticaret kapısı oldu

Ambargo sonrası Rusya’nın paralel ithalatının önünün açılması, Türkiye’yi bu ülkenin transit hub’ı yaptı. AB ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden Rusya’ya gidecek mallar önce Türkiye’ye getiriliyor, konteyner değiştirilip Rusya’ya gönderiliyor. Lojistikçiler, “Türkiye’deki antrepolar Rus transit malları ile doldu taştı” diyor.

İstanbul Kadıköy’de asgari ücretle ev kiralamak artık imkansız gibi

Geçinemiyoruz Platformu’nun temmuz ayında kiralık konut raporuna göre, Kadıköy’de 5 bin 500 TL asgari ücretin altında sadece 10 kiralık daire ilanı bulunmakta. Bu ilanlarda giriş kat, bodrum kat, 1+0, 1+1 sağlıksız ve niteliksiz konutlardan oluşuyor.

Okul servislerine yüzde 40 zam bekleniyor

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala servis ücretlerine en az yüzde 40 zam bekleniyor. Yeni beklenen zamla birlikte servis ücretleri yıllık en az 6 bin 600 liraya yükselecek.

Brent petrol 94 dolara kadar düştü

ABD ve Avrupa’da açıklanan zayıf ekonomik verilerin talep görünümünü olumsuz etkileyeceği endişeleriyle son 6 ayın en düşük seviyelerini gören Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,72 dolara kadar geriledi.

Hollanda 47 yıl sonra çift haneli enflasyon gördü

Hollanda’da enflasyon, temmuz ayında yüzde 10,3’e yükseldi. Böylece ülke 47 yıl sonra ilk kez çift haneli enflasyon rakamı gördü.

Brezilya Merkez Bankası 12 aydır sürekli faiz arttırıyor

Brezilya Merkez Bankası ardı ardına 12. kez faiz oranlarını yükseltti. Ülkede faiz yüzde 13,75’e geldi. Ülkede enflasyon da yüzde 12,13 seviyesinde.

İngiltere’de faiz arttı, Merkez Bankası Başkanı durgunluk uyarısı yaptı

İngiltere Merkez Bankası Bank of England son 27 yılın en keskin faiz arttırımını yaptı, faizlerin seviyesini yüzde 0,50 puan arttırarak 1,75’e yükseltti. BoE Başkanı, ülke için yıl sonuna doğru durgunluk uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri: Petrol şirketleri utanç verici kârları için çok vergi ödemeli

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, artan enerji fiyatları sayesinde kârlarını katlayan dev enerji şirketlerine çok kızdı. Bu kazanç artışlarını “grotesk” olarak niteleyen Guterres, ülkelerden enerji şirketlerini vergilendirmesini ve toplanan vergileri fakirlere dağıtmasını istedi.

H&M Moskova mağazasını stok eritmek için açtı, inanılmaz kuyruklar oluştu

Hazır giyim mağazası H&M savaştan sonra yaptırımlar gereği Rusya’daki mağazalarını kapatmıştı. Dün Moskova’daki mağaza geçici olarak, içeride kalan stokların tüketilmesi amacıyla açıldı ve mağazanın önünde inanılmaz uzunlukta kuyruklar oluştu. Moskovalılar alış verişe koştu.

Britanya’daki başbakanlık yarışında Liz Truss önde

Boris Johnson’ın yerine Muhafazakar Parti liderliği ve İngiltere başbakanlığı için yarışan iki adaydan Dışişleri Bakanı Liz Truss yarışı önde götürmeye başladı. Milletvekilleriyle yapılan oylamalarda eski Maliye Bakanı Rishi Sunak daha fazla oy almıştı ama şimdi parti üyeleri arasında yapılacak oylama öncesinde, göreve gelirse vergi indirimi yapacağını vaat eden Truss öne geçmiş gibi duruyor. Muhafazakar Parti üyeleri bu hafta oy vermeye başlayacaklar.

Rusya, Amerikalı basketbolcuyu 9 yıl hapse mahkum etti

Basketbol oynamak için Rusya’ya giden ama girişte valizinde marijuana yağı bulunan Britney Griner mahkeme tarafından 9 yıl hapse mahkum edildi. Amerika son haftalarda genç kadının serbest kalması için çaba içinde. Başkan Biden, ABD’de hapis yatan bir silah kaçakçısının Griner ile takas edilmesini öneriyor.

Susurluk çevresi yanıyor

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde çıkan orman yangını söndürülmeye çalışılıyor. Yangın, 2 uçak, 5 helikopter, 15 arazöz, 4 su ikmal aracı, 2 kara ekibi, 2 dozer ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

İzlanda’da yanardağ patladı

İzlanda’nın güneybatısındaki Reykjanes Yarımadası’ndaki Fagradalsfjall Dağı yakınında dün gerçekleşen volkanik patlamanın etkileri sürüyor. Bölgede lav akışı ve yoğun duman halen sürüyor. Gece boyunca bölgede yaklaşık 400 deprem olduğu aktarıldı.

Büyük Set Resifi’nde popülasyon yükseliyor

Avustralya açıklarındaki 2 bin 300 kilometrelik Büyük Set Resifi’nin üçte ikisinde mercan popülasyonunun son 36 yılın en yüksek düzeyinde olduğu bildirildi.

Yavru Flamingolar uçmayı öğreniyor

Dünyanın önde gelen yapay üreme adalarından birine sahip Gediz Deltası’nda 2 ay önce yumurtalarını kıran 18 bin civarında yavru flamingo, ağustos ayını, yapay adanın hemen önünde “kreş” olarak adlandırılan bölgede geçiriyor. Yavru Flamingolar rüzgara karşı kanat çırparak uçmayı öğreniyor.

Altın Koza’da onur ödülleri Soygazi ve Gezen’e

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki ‘Onur Ödülleri’ Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye verilecek. 12-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.

Suikast Treni’ne hazır mısınız?

Sinema salonlarında bu hafta biri yerli, 6 film sinemaseverlerle buluşacak. Oscar ve Altın Küre ödüllü Hollywood yıldızı Brad Pitt’in başrollerinde oynadığı “Suikast Treni”nin yönetmenliğini David Leitch üstlendi. Pitt’in yanı sıra Joey King, Aaron Taylor Johnson ve Brian Tyree Henry’nin de rol aldığı film, gerilim ve aksiyon türünü sevenleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor. Tokyo’daki bir trende birbirini öldürmeye çalışan bir grup suikastçının hikayesini anlatan yapım, işini barışçıl bir şekilde yapmaya çalışan Uğur Böceği adlı suikastçının son görevinde, ölümcül düşmanlarla mücadelesini ve trenden inmek için yaşadıklarını işliyor.

Ölümlü Dünya’nın ikincisi geliyor

Ali Atay’ın yazıp yönettiği, geniş bir izleyici kitlesi edinen komedi filmi Ölümlü Dünya, önümüzdeki yıl ikinci filmiyle geri dönüyor. İlk filmdeki kadroyu yeniden buluşturacak olan yapım, bu kez sinemada değil bir dijital platformda izleyicilerin karşısına çıkacak.

Gençlik Filarmoni turneye hazırlanıyor

Sabancı Vakfı’nun kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu, Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 2022 Türkiye ve Avrupa turnesine hazırlanıyor.

İstanbul’daki Koç Müzesine övgü

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, dünyanın en büyük seyahat sitesi TripAdvisor’ın ‘Travellers Choice 2022’ ödülüne layık görüldü. Müze, dünyanın her yerinden gezginlerin 12 ay boyunca yaptığı puanlama sonucunda hazırlanan ‘İstanbul’un gezilecek en iyi 25 destinasyonu’ listesinde yer aldı.

Saraybosna Film Festivali gün sayıyor

Bosna Hersek’te bu yıl 28’incisi düzenlenecek Saraybosna Film Festivali‘nde (SFF) 62 ülkeden 235 film gösterilecek. 12-19 Ağustos’ta düzenlenecek SFF’de sinemaseverlerin, 51’i bölgeden 235 filmi izleme imkanı bulacağı kaydedildi. Güneydoğu Avrupa sinemasının en büyük etkinliği olarak adlandırılan festivalde, salgın tedbirlerinin de kaldırılmasıyla, başkent Saraybosna’ya dünyanın dört bir yanından binlerce sinemaseverin gelmesi bekleniyor.

Ay’a araç gönderenlerin arasına Kore de katıldı

Dünyamızın uydusu Ay’ı yakından incelemek isteyen milletlere Güney Kore de katıldı. Kore’nin Ay yörüngesinde dolaşacak ve incelemeler yapacak uydusu Danuri dün bir SpaceX roketiyle başarılı biçimde fırlatıldı. 

Başakşehir İzlanda’dan avantajla dönüyor

UEFA Avrupa Konferans Ligi 3. eleme turu ilk maçında konuk olduğu İzlanda temsilcisi Breidablik’i 3-1 yenen Medipol Başakşehir deplasmandan avantajla döndü. Başakşehir’in golleri Daniel Aleksic (2) ve Deniz Türüç’ten geldi. İzlanda ekibinin tek golünü ise Einarsson attı. Karşılaşmanın rövanşı 11 Ağustos Perşembe günü İstanbul’da oynanacak.

Konyaspor, Lihtenştayn ekibiyle berabere kaldı

UEFA Avrupa Konferans Ligi 3. eleme turu ilk maçında Arabam.com Konyaspor, deplasmanda Lihtenştayn ekibi Vaduz’la 1-1 berabere kaldı. Konyaspor teknik direktörü İlhan Palut, rövanşta alacakları iyi bir sonuçla üst tura çıkacaklarına inandığını söyledi.

Cüneyt Çakır hakemliği bıraktı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın aktif kariyerini sonlandırdığını duyurdu.

Beşiktaş’ta Emirhan Torino’ya sözleşme imzalamaya gitti, Ahmet Nur Çebi “Kimseyi zorla tutamayız” dedi

Beşiktaş’ın alt y apısından yetişen, geçen yıl A takımına yükselen Emirhan’ın olaylı transferinde sona gelindi, genç futbolcu sözleşme imzalamak üzere İtalya’nın Torino kentine gitti. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Emirhan’ı kalmaya ikna etmek için 3 gündür uğraştıklarını ama başarılı olamadıklarını söyledi. Haziranda Beşiktaş’la sözleşme imzalayan Emirhan için İtalya’nın Torino kulübü sözleşmesindeki 4,5 milyon Euro’luk serbest kalma parasını ödemeyi kabul etti.