Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
13 Ağustos 2022 Cumartesi
1

Ünlü yazar Salman Rüşdi konuşma yaparken bıçaklandı

Yazdığı Şeytan Ayetleri isimli kitabı ile büyük tartışmalara yıl açan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, New York’ta saldırıya uğradı. 75 yaşındaki Rüşdi, Chautauqua Enstitüsü’nde katıldığı konferans sırasında sahnedeyken bıçaklandı. 24 yaşındaki Hadi Matar adlı saldırgan hemen yakalandı. İlk belirlemelere göre saldırgan İran Devrim Muhafızlarını ve şii aşırılıkçılığı savunan sosyal medya mesajları atmış biri. Boynundan yaralanan ünlü yazarın durumunun ise tehlikeli olduğu, yazarın bir gözünü kaybettiği, kolunda sinirlerin kesildiği ve karaciğerinin ciddi hasar aldığı söyleniyor. Rüşdi hakkında, 1988’de yayılanan Şeytan Ayetleri kitabı nedeniyle İran’ın o dönemdeki lideri Ayetullah Humeyni ölüm fetvası çıkarmış, İran Rüşdi’nin ölüsüne para ödülü koymuştu. Bunun üzerine uzun yıllar sıkı korunan ve gizli bir yaşam süren yazar, ancak 1998’de İran Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Hatemi’nin “İran’ın artık Rüşdi’nin öldürülmesini desteklemediğini” açıklaması sonrası görece rahat hareket etmeye başlamış, zamam zaman yanına korumalarını almadan da çeşitli etkinliklere katılmaya başlamıştı. İslam’a hakaretle suçlanmış ve çok sayıda tehdit almıştı. Şeytan Ayetleri ile bağlantısı çok sayıda cinayet işlendi, çeşitli ülkelerde kitabın çevirmenleri ve yayıncıları suikastlere ve saldırılara kurban gitti. Türkiye’de de yazar Aziz Nesin, Şeytan Ayetleri’nin Türkçesini yayınlamak istemiş, bu büyük tartışmalara neden olmuştu. Sivas’taki Madımak Otel katliamı bu tartışmaların ardından yaşanmıştı. Rüşdi’nin saldırıya uğraması ve ağır yaralanması ciddi bir şok etkisi yarattı, dünyanın dört bir yanından saldırıya kınamalar yağdı.
2

Rusya, Varlık Fonu için TL almayı değerlendiriyor

Rusya Merkez Bankası ülkenin varlık fonunun Çin, Hindistan ve Türkiye’nin yanı sıra diğer bazı ülkelerin para birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı. Bankanın ‘2023-2025 Para Politikası’ raporunda “Rusya Maliye Bakanlığı bütçe kuralı mekanizması oluşturmak ve varlık fonunu yenilemek için dost ülkelerin para birimlerine (yuan, rupi, TL ve diğerleri) yatırım konusunda çalışıyor” ifadelerine yer verdi.
3

FBI, Trump’ın evinden 20 kutu belge almış, 11 çok gizli belge bulmuş… Eski başkana casusluk suçlaması

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Florida eyaletinde Palm Beach’deki evinde yapılan aramanın yankıları sürüyor. Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine dün yargıç, Trump’la ilgili verdiği arama emri ve arama sonrası hazırlanan tutanakla ilgili gizlilik kararını kaldırdı. Arama tutanağına bakılacak olursa FBI ajanları Trump’ın evinden 20 kutu belge almışlar. Alınan belgeler arasında “çok gizli” damgalı 11 tane şey de var ama bu çok gizli belgelerin neyle ilgili olduğu açıklanmadı. Başkan Trump kendini savunurken, “Ben o belgelerin gizliliğini kaldırmıştım” dedi. Yine mahkeme belgelerine yansıdığı kadarıyla FBI’ın soruşturmasını yürütürken kendine dayanak seçtiği ceza kanunları arasında 1. Dünya Savaşı döneminden kalma bir casusluk kanunu da bulunuyor.
4

The Lancet: Türkiye’den ayrılan doktor sayısı 10 yılda 50 kat arttı

Türk hekimlerinin yaşadığı sorunlar ve beyin göçü, dünyanın en prestijli tıp dergisi The Lancet’te makale olarak yayımlandı. Bu yılın ilk 7 ayında 1402 doktorun ülkeyi terk ettiğine yer verilen makalede, bu yıl sonuna kadar sayının 3 bine ulaşmasının beklendiği belirtildi. Türkiye’den ayrılan doktor sayısının 2012’ye göre 50 kat arttığının altı çizildi. Makalede özellikle anestezi, acil bakım, kulak burun boğaz ve jinekoloji alanlarında Türkiye’den ayrılma yönünde büyük bir trend olduğu belirtildi. Bu gün pek hissedilmezse de  yurt dışı hareketliliğinin böyle devam etmesi halinde önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık sisteminin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağına da dikkat çekildi.
5

Kılıçdaroğlu: Demokrasi için talimat mı almanız lazım

Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da ‘CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na katıldı. Avrupa Birliği’ndeki bütün demokratik kazanımların Türkiye’de olmasını istediklerini söyleyen CHP lideri “Artık sorunlarımızdan arınmak istiyoruz. Geleceğe güvenle bakmak istiyoruz, daha güzel bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce ifade ettiği bir Türkiye istiyoruz. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmediği bir Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını veriyoruz, mücadelesini veriyoruz. Avrupa Birliği bir fasıl açsın, biz onu yerine getirelim. Ya illa size birinin talimat mı vermesi lazım? Demokrasi için talimat mı almanız lazım” diye konuştu. Kılıçdaroğlu ayrıca CHP’nin iktidara en yakın dönemde olduğunu savundu.
6

MİT Suriye’de iki üst düzey teröristi öldürdü

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Suriye’nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği operasyonda PKK/YPG’nin eyalet sorumlusu olduğu söylenen’Rezan Cavit’ kod adlı Yusif Mehmud Rebani ile beraberindeki genel istihkam sorumlusu olduğu söylenen ‘Ruhaz Amude’ kod adlı Mazlum Esat öldürüldü.
7

Nusret’in Londra şubesi 3 ayda 7 milyon pound ciro yaptı

Londra’daki Nusret et Lokantası’nın bu yılın ilk çeyreğinde 7 milyon pound ciro yaptığı açıklandı. Lokanta geçen yıl eylül sonunda açılmıştı ve Aralık ayı sonuna kadar da 2,3 milyon pound vergi öncesi kar ettiği bildirildi. Doğuş Grubu’na ait lokantanın rakamları göz kamaştırdı.
8

Amerika ve Avrupa’da borsalar çoştu, Türkiye’de düştü

Amerika’da enflasyon rakamlarının beklenenden düşük gelmesi piyasaları çoşturdu. New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 1,27, S&P endeksi yüzde 1,73 ve Nasdaq endeksi de yüzde 2,09 yükseldi. Avrupa borsaları da Amerika etkisiyle yükselişe geçti. Neredeyse  her Avrupa borsasının endeksi yükseldi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, 2.896,67 puanla rekor seviyeyi görmesinin ardından bu seviyede etkisini artıran kar satışlarıyla düşüşe geçerek, günü yüzde 0,15 azalışla 2.864,25 puandan tamamladı.
9

Ağız ve gırtlak kanserinde çığır açan buluş: Tükürük testi ile erken teşhis

ABD’de araştırmacılar evde yapılabilen yeni bir tükürük testi sayesinde ağız ve boğaz kanserinin erken belirtilerinin yüzde 90 doğrulukla tespit edilebildiğini açıkladı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi uygulamayı ‘çığır açan cihaz’ olarak tanımladı. Biyoteknoloji şirketi Viome tarafından üretilen cihaz tükürük örneklerindeki bakteri, mantar ve deri hücrelerinin yapısına bakarak yüzde 90 oranında doğru teşhis koyabiliyor.
10

Trabzon evinde Hatay’ı tek golle geçti, Visca’nın kolu kırıldı

Süper Lig’e üç puanla başlayan son şampiyon Trabzonspor, ligin ikinci haftasında sahasında Hatayspor’u ağırladı. Bordo Mavili takım maçı 71. dakikada Abdülkadir Ömür’ün attığı tek golle kazandı. Puanını 6’ya çıkardı. Maçın ilk yarısında Trabzon’un Bosna Hersekli yıldızı Edin Visca’nın sol kol pazu kemiği kırıldı. Visca sahalardan iki ay uzak kalacak. 

Kuzey Irak’ta bir teğmen şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK tarafından açılan taciz ateşi sonucu Piyade Teğmen Ömer Bağra’nın şehit olduğunu açıkladı.

Beykoz’da 10 TIR dolusu tarihi eser ele geçirildi

İstanbul Beykoz’da peyzaj işi yapan bir iş yerinde Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait oldukları değerlendirilen çok sayıda tarihi eser bulunduğu ihbarı üzerine polis harekete geçti. İş yeri sahibinin müşterilerine ‘replika’ diye tanıttıkları eserlerin peşine düşen polis, şüphelileri fiziki ve teknik takibe aldı. Aylarca süren takiplerin ardından polis, ellerindeki tarihi eserleri yurt içinde ve yurt dışında sattıkları belirlenen şüphelilere operasyon düzenledi. 3 depo ve bir bahçeye yapılan operasyonda 10 TIR’ı dolduracak tarihi eser ele geçirildi. Eserlerin incelenmesi için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Türk İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü ve Askeri Müzesi Müdürlüğü’nden 9 kişilik özel bir ekip oluşturuldu.

Matematik Köyü’nin zeytinliğini kundaklayanlar hala yakalanmadı

İzmir Şirince’deki Nesin Matematik Köyü zeytinliğini kundaklayan failler kamera görüntüleri olmasına rağmen hala yakalanmadı. Saldırganlıkların temelinin kutuplaştırma ve ayrıştırma politikaları olduğunu düşünen Ali Nesin, “Türkiye böyle olmak zorunda değil. Farklı düşünenler düşman değildirler” dedi.

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri sorumlusu Adana’da yakalandı

Terörle Mücadele Şubesi’nin özel ekip kurduğu ve 4 yıldır firarda olan örgütün ‘Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumlusu’ Ferhat Özhan (37) Çukurova’da bir apartman dairesinde yakalandı. Yurtdışına kaçış hazırlığı yapan Özhan’ın evinde 8 bin 500 euro, 1500 dolar, 600 TL ile 84 gram altın bulundu. Emniyete götürülen Özhan’ın Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciyken örgütün ‘büyük bölge talebe mesulü’ olarak faaliyet gösterdiği ve gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirtildi. Ayrıca tutuklanan Kozanlı Ömer lakaplı FETÖ’nün emniyet sorumlusu Osman Hilmi Özdil ile bağlantılı olduğu belirlendi. 

Askeri hastaneler 6 yıl sonra yeniden MSB’ye bağlanıyor

Askeri hastaneler 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bakanlığı’na bağlanarak sivilleşti. Özel eğitim alan ve savaş cerrahisi konusunda uzman olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar nedeniyle 2 binden 347’ye düştü. Sivil doktorlarla açığı gidermek mümkün olmadı. MHP ve muhalefet yıllardır askeri hastanelerin açılması için çaba gösteriyordu. İktidar 6 yıl sonra adım attı. Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar askeri hastanelerin yeniden MSB’ye devredileceğini açıkladı. Akar “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “İktidarımızda ilk bir hafta içinde askeri hastanelerin tamamı açılacak” demişti.

Erdoğan bugün Hacıbektaş’ta, 8 yeni cemevi açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 yıllık iktidarında ilk kez Hacı Bektaş-ı Veli Anma Etkinlikleri’ne katılacak. Bu arada iktidarın Alevi açılımıyla ilgili yeni çalışma ortaya çıktı. Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları koordinasyonunda başlatılan “Milli Birlik ve Beraberlik” başlıklı çalışma kapsamında 58 ildeki 1586 cemevi ziyaret edildi. Bu kapsamda bu yıl Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri’de yeni cemevlerinin temeli atılacak. Yapımı tamamlanan Elazığ, Erzurum ve Ankara’nın Altındağ ilçesindeki cemevleri de bu yıl hizmete alınacak. Böylece bu sene 8 yeni cemevi açılmış olacak.

Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

Hürriyet gazetesinin yıllarca New York temsilciliğini yapan Türk basınının duayen ismi, gazeteci Doğan Uluç ABD’deki evinde 87 yaşında hayata veda etti.

Akşener: Milleti birbirine kırdıran o dili red ediyoruz

İYİ Parti lideri Meral Akşener dün Aksaray’daydı. Cumhurbaşkanlığı sisteminin değişmesine çok az kaldığını söyleyen Akşener “Sen susuzluk derdi çekerken 15 maaş alıp cebine koyan, yan gelip yatan danışmanlar varsa bunun adı harami düzendir. Dolayısıyla bütün bunları konuşturmamak, şuculuk buculuk üzerinden herkesi birbirine kırdıran o dili red ediyoruz. Kabul etmiyoruz” dedi. En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması gerektiğini söyleyen İYİ Parti lideri “Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı, yapmadılar biz yapacağız az kaldı. Bu dertleri çözdüler, çözdüler. Çözemediler, az kaldı biz çözeceğiz’ diye konuştu.

Erdoğan: Medeniyetimizi zirveye çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazını restorasyonu tamamlanan Üsküdar Ayazma Camisi’nde kıldı. Ardından Medeniyet Üniversitesi’nde kütüphane açılışına katıldı. Erdoğan “Kendi medeniyet değerlerimizin üzerinde hayal ettiğimiz, hak ettiğimiz büyük atılımı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ecdadın izinden giderek eğitim, kültür, sanat, teknoloji ve insanla medeniyetimizi zirveye çıkaracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu ile Nebati’nin bitmeyen ÖTV polemiği

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin İstanbul’un Ümraniye’de bir kapalı toplantıda bulunanlara ÖTV artırmayı düşündüklerini söyleyerek CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığı görüntüler sosyal medyada yayılmıştı. Nebati o kayıtta “ÖTV artırımına mı gitsek dedik, bu genel başkan yanlış anlamış bizi, yanlış dinlemiş. ‘ÖTV indirilecek’ deyince millet araba almamaya başladı. Almamaya da devam etsin. Biz kendi aramızda demedik mi ‘Ya şu ÖTV’yi artıralım da şeyi biraz kıralım” demişti. CHP lideri bu sözlere sosyal medya hesabından yanıt verdi. Kılıçdaroğlu “Sevgili halkım, bunların Saray’dan atanma bakanı ‘Biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu’ demiş. Söz verdim, seçimden sonra ÖTV indirilecek. İkinci el fiyatına yeni araba alacaksın. Bunların atanmışlarına gelince, her şeyleri skandal. Ciddiye alınacak tarafları yok” paylaşımında bulundu. Bu açıklamalara Nurettin Nebati yine cevap verdi, “Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla vatandaşları araç alma kararlarını yanlış yönlendirmeye hakkı yoktur” dedi.

Seçmenin yüzde 36’sı laik, yüzde 31.5’i muhafazakar

Metropoll Araştırma, ‘Yaşam biçiminiz aşağıdaki gruplardan hangisine yakın’ anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre seçmenin yüzde 36.1’i laik-modern, yüzde 31.5’i dindar-muhafazakar” görüşe sahip. DEVA ve Saadet seçmeni kendisini ‘muhafazakar ve modern’, Ak Parti ve MHP seçmeni ‘dindar ve muhafazakar, CHP, İYİ Parti ve HDP’liler ise ‘laik ve modern’ olarak tanımlıyor. 

DEVA’lı başkan saldırıya uğradı, Babacan kınadı

DEVA Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Burak Demirer. Karamaninsesi haber sitesi sahibi Hüseyin Ölger ve Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Köpüklü ile çay bahçesinde otururken iddiaya göre MHP Karaman Merkez İlçe Başkanı Muhammet Mustafa Gözel’in de aralarında olduğu 10 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Yüz, bel ve bacağından yaralanan Demirer tedaviye alındı. Saldırının MHP’li Kazım Karabekir Belediyesi’nin onay verdiği kaçak bir yapıyı gündeme getirmelerinden kaynaklı olduğunu savundu. MHP’li Gözel ve bir kişi gözaltına alındı. DEVA Partisi lideri Ali Babacan saldırıyı kınadı, “Şiddeti siyaset zanneden bu zihniyetle mücadele edeceğiz” dedi. 

Soylu da video çekti: Devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi sosyal medya hesabından video paylaşarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “CHP’li belediyeleri soruşturmak için İçişleri Bakanlığı’nda özel birim kuruldu’ iddiası hakkında açıklamalarda bulundu. Soylu “Yaptığımız bütün işlemler yargıya açık işlemlerdir. Ve bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz” dedi. Kılıçdaroğlu’nu özür dilemeye çağırdı.

Muharrem İnce, ‘muhalif medya’ya kızmaya devam ediyor

Halk TV, Tele 1 ve KRT’nin CHP ve İYİ Parti’den her ay düzenli maaş aldıklarını ifade eden Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, yeni bir iddia daha ortaya attı. “Bütün muhalefet belediyelerini haraca bağlamışlar” diye konuşan İnce, “Her bir belediyeden haraç alıyorlar resmen. Aylık maaş alıyorlar” dedi.

Moody’s Türkiye’nin notunu yine indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürdü, not görünümünü “negatiften” “durağana” çevirdi. Moody’s kredi notunun düşürülmesine gerekçe olarak, Türkiye’nin ödemeler dengesi üzerinde artan baskıları ve döviz rezervlerinin daha da düşme riskini gösterdi. Kredi derecelendirme kuruluşu ayrıca, Türkiye’nin cari açığının muhtemelen önceki beklentileri büyük bir farkla aşabileceğini kaydetti.

TCMB anketi: Yıl sonu dolar tahmini 19.65 lira, enflasyon tahmini yüzde 70.6

Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 18.99 TL iken, bu anket döneminde 19.65 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 20.92 TL ve 22.03 TL olarak gerçekleşti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14.00 olarak gerçekleşti. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 69.94 iken, bu anket döneminde yüzde 70.60 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 40.23 iken, bu anket döneminde yüzde 41.99 oldu. Katılımcıların GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3.6 iken, bu anket döneminde yüzde 3.7 olarak gerçekleşti. 

Reuters: Merkez’in faize dokunması beklenmiyor

Küresel faiz artışları ve temmuz ayında yüzde 80’e dayanan enflasyona rağmen Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek hafta yapacağı toplantısında politika faizini art arda sekizinci kez sabit tutarak yüzde 14 seviyesinde bırakması bekleniyor. Reuters anketine katılan 14 ekonomistin tamamı Ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çeken TCMB, son yedi toplantısında enflasyondaki yükselişe rağmen politika faizini değiştirmedi. ABD Merkez Bankası (Fed) ise ağustos ayında faiz toplantısı gerçekleştirmeyecek, 21-22 Eylül’de toplanacak. Bu tarihe kadar küresel piyasalarda güçlü dolar baskısının da hafifleyeceği öngörülüyor. 

Perakende satışlar ilk kez zayıfladı 

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, perakende satışlar aylık bazda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0.1, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.8 artarken, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 9.6 azaldı. Perakende satış hacmi geçen yıl haziran ayına göre ise yüzde 5.5 arttı. Aynı dönemde, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6.4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11.4 yükselirken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 11.8 düştü. Cari fiyatlarla perakende ciro, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 119.1 yükseldi. Perakende satışlarda azalış yaşansa da ciro haziranda bir önceki aya göre yüzde 8.4 yükseldi. 

Toplam ciroda yüzde 130 artış

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 129.8 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, haziran ayına ilişkin ciro endekslerine göre toplam ciro endeksi haziranda ise aylık bazda yüzde 7.5 arttı. Sanayide ciro endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 133.5, aylık bazda ise yüzde 7.5 arttı. İnşaat sektöründe haziranda yıllık bazda yüzde 119.9 artan toplam ciroda bir önceki aya göre yüzde 16.8 artış gerçekleşti. Ticaret ciro endeksi yıllık yüzde 118.7, aylık yüzde 6.1 değer kazanırken, haziranda hizmet sektörü cirosunda da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 167, bir önceki aya göre ise yüzde 9.4 artış görüldü.

Sanayi üretimi haziranda yüzde 1.3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Haziran’a ilişkin Sanayi Üretim Endeksi’ne göre sanayi üretimi aylık yüzde 1.3, yıllık yüzde 8.5 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ise haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.1 azalış görüldü. Aynı dönemde imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.6 artış gösterdi. Haziranda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre ise yüzde 2.1 azaldı. Aynı dönem imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.1 arttı.

Benzine 110 kuruş zam geldi

Petrol fiyatlarında son günlerde görülen yükselişin ardından benzine zam geldi. Dün gece benzinin litre fiyatı 1 lira 10 kuruş artırıldı. Motorinin litre fiyatına da önceki gece 81 kuruş zam gelmişti. Motorinde dün gece fiyat değişimi olmadı. Dün geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 21.15 TL’ye, Ankara’da 21.28 TL’ye, İzmir’de 21.27 TL’ye yükseldi. Zamla geçen yıl 12 Ağustos’ta Ankara’da 7.82 TL seviyesinde olan benzin fiyatı son 1 yılda yüzde 172 artış göstermiş oldu. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 23.18 TL, 23.29 TL ve İzmir’de 23.31 TL seviyesinde bulunuyor.

Trafik sigortasına yüzde 20 zam

Trafik sigortası primlerine eylül ayından geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmelik ile ayrıca zorunlu trafik sigortası azami prim oranlarında artış öngörülürken, hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü. Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere azami primler; ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine göre otobüsler, kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10, diğer araç gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak. Tüzel kullanım azami prim artırım oranı; otomobil ve kamyonette yüzde 20’ye, motosiklette yüzde 25’e kadar çıkabilecek.

İkinci el oto pazarında sert fren  

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar geçen ay haziran ayına kıyasla yüzde 45 azaldı. Araç fiyatlarında ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi. Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay 102 bin 806 adet satış gerçekleşti. Satışlarda haziran ayına kıyasla yüzde 45, geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 29 ve son 3 yılın ortalamasına bakıldığında ise yüzde 41 azalış kaydedildi. Geçen ay 32 bin 593 adetle en çok C segment araç satıldı.

Tarım Kredi marketlerinde indirim 15 Ağustos’ta

Tarım Kredi Kooperatifleri, marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos itibarıyla indirimli fiyat uygulamasına geçileceğini duyurdu. Açıklamaya göre makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ayçiçek yağı, zeytinyağı, tavuk ürünleri, süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, soğan, karpuz, kavun, deterjan, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi fiyatlarında indirime gidilecek. Et ürünlerinde de Et ve Süt Kurumu tarafından temin edilecek ürünler, Tarım Kredi marketlerinde en kısa sürede indirimli şekilde satışa sunulacak.

Zincir market dijital katılım bankası kuruyor

A101 Marketleri’nin patronu Ahmet Yaşar Aydın, T.O.M Dijital Katılım Bankası’nı kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan onay aldı. Bankanın kurucu ortakları arasında yine A101’in yönetimindeki isimler bulunuyor. 1.5 milyar lira sermayeli dijital katılım bankasının kurucu ortakları arasında A101’in CFO’su olarak görev yapan Ali Taha Aydın ile Can Ersöz de yer alıyor.

Bursa ucuza yaşanabilecek kentlerde dünya listesinde

ABD’li Business Insider Dergisi, dünyada ucuz ve kaliteli kentleri inceledi. Buna göre ayda bin dolardan az kazançla yaşanabilecek 6 kentten oluşan listede Buenos Aires (Arjantin), Santiago (Şili), Sofya (Bulgaristan), Monterrey (Meksika) ve Cape Town’un (Güney Afrika) yanı sıra Türkiye’den Bursa yer aldı.

Samsung patronuna ‘ekonomi affı’

Güney Kore’de rüşvet suçundan mahkum olan yaklaşık 8 milyar dolarlık servet sahibi elektronik şirketi Samsung Electronics Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-yong affedildi. Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, “Umarım bu özel af, tüm Güney Korelilerin ekonomik krizin üstesinden gelmek için birlikte çalışması için bir fırsat olur” dedi. Dünyanın en zengin 278. kişisi olan Lee, 18 ay hapis yattıktan sonra geçen yıl ağustos ayında şartlı tahliye edilmişti. 

Rusya ekonomisi fena daraldı

Şubat ayı sonundan beri Ukrayna ile savaşta olan ve uluslararası yaptırımlar uygulanan Rusya’da yılın ikinci çeyreğinde ekonomi yüzde 4 daraldı. Piyasa uzmanlarının beklentisi daha yüksek bir daralmaydı.

İngiliz ekonomisi ikinci çeyrekte küçüldü

Yüksek enflasyon yaşayan ve bu yüzden faizleri arttıran İngiltere’de yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1’lik ekonomik küçülme yaşandı. İngiltere’de ekonomi ilk çeyrekte yüzde 0,8 büyümüştü. Merkez Bankası ülkenin durgunluğa girebileceğini söylüyor.

Arjantin 9.5 puan faiz artırdı

Arjantin’in Merkez Bankası (BCRA), 20 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 71’e yükselen sarmal enflasyonu sınırlamak için mücadele ederken gösterge faiz oranını 9.5 puan (950 baz puan) artırdı. BCRA’dan yapılan açıklamaya göre, bu yılın 8’inci artışıyla Leliq faiz oranı yüzde 60.00’tan yüzde 69.50’ye çıkarıldı. Faiz kararının açıklanmasından yaklaşık bir saat sonra enflasyonun yıllık yüzde 71.00’e çıktığı açıklandı.

Suriye’de Türkiye karşıtı gösteriler

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Belgrad’da Suriyeli mevkidaşı ile ayak üstü görüştüğünü belirtmesi ve “Muhalefetle rejimi bir şekilde anlaştırmamız lazım” demesi üzerine Suriye’nin Azez, Cerablus ve İdlib’de protestolar düzenlendi. Türk askeri araçlarının önü kesildi, taşlı saldırılar düzenlendi. Eylemler cuma namazı sonrası da devam etti. Bir grup Suriyeli, Karkamış Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geçmek istedi. Bazılarında uzun namlulu silahlar bulunan Suriyeliler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO tarafından engellendi. Azez’de bir grup, Türk Bayrağı’nı ateşe verdi. Osmanlı Millet Parkı’nın girişindeki ay-yıldız tahrip edildi. Karkamış’ta toplanan yaklaşık 200 Suriyeli engellendi.

300’den fazla nakil yaptı, organ beklerken öldü

Bursa’da Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü olarak görev yaparken emekliye ayrılan ve 300’den fazla hastaya organ nakli yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Timur Didinen (64) böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Didinen ailesinin vereceği organ naklini kabul etmeyip “Ben kadavradan organ nakli bekliyorum” demişti.

Kayıpmaz: Sonbahardan önce hatırlatma dozunu yaptırın

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz 25 Temmuz-1 Ağustos verilerinde haftalık vaka sayısının 406 bin 322 olduğuna dikkati çekti. Kayıpmaz “Günlük vaka sayısı 50 binin üzerinde. Ne yazık ki vefat eden vatandaşların sayısında artış görüldü. Okulların açılacağı, kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında koronavirüsün yayılımı artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden önce olunmasında büyük fayda var” dedi.

Avrupa’nın en kirli havasına sahip 5 şehirden 2’si Türkiye’de: Iğdır ve Düzce

İsviçre merkezli IqAir’ın hazırladığı ‘2021 Dünya Hava Kirliliği’ raporunun sonuçlarına göre Türkiye dünyanın en kirli havasına sahip 46. ülke. Avrupa’nın en kirli havasına sahip beş şehrinden ikisi de Türkiye’de yer alıyor. Bu iller Iğdır ve Düzce oldu. Türkiye’nin en temiz illeri ise Çankırı, Kırşehir, Ordu, Çanakkale ve Kırklareli olarak rapora geçti. 117 ülkede 6 bin 476 kenti büyüteç altına alan rapor, hava kalitesi izleme istasyonlarından alınan metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM 2,5) yoğunluğu ölçümlerine dayanıyor. PM 2 nokta 5 olarak ifade edilen havanın içerisinde bulunan ince parçacıklı madde kirliliği, astım, felç, kalp ve akciğer hastalıklarına sebep olabiliyor ve her yıl milyonlarca insanın erken ölmesine sebep oluyor.

Tuz Gölü pespembe

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, sıcaklıklarla birlikte artan algler ve bakteriler nedeniyle pespembe renge döndü. Çoğunlukla flamingoların konaklayıp, kuluçkaladığı gölde; algler sıcaklığın ve tuzluluk oranının arttığı yaz aylarında kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek kendilerini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyor. Yine bu dönemde artan bakteriler nedeniyle göl, pembe ya da kırmızı renge dönüyor. Pespembe rengi ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken göl, sıcaklıkların azalıp yağışlı havaların başlamasıyla eski haline geri dönüyor. Flamingolar da renklerini bu sudan alıyor.

İngiltere’de kuraklık ilan edildi, su satışı kısıtlandı

Hava sıcaklıklarının tarihi rekor seviyeleri gördüğü İngiltere’de Çevre Ajansı, ülkedeki 14 bölgeden 8’inin resmi olarak kuraklık yaşadığını duyurdu. Bazı bölgelerde nehirlerdeki su seviyelerinin 30 yılın en düşük verilerini gösterdiği belirtiliyor. Başkent Londra dahil olmak üzere ülkenin güney batı, güney, orta ve doğu bölgelerinde vatandaşlara su kullanımında tutumlu olma çağrısı yapılıyor. Marketlerde ise vatandaşların panikle su satın almasına karşı kişi başı alınabilecek şişe suların miktarında kısıtlamalar gidildiği görüldü.

Bozkır Kartalı için kırmızı alarm verildi

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN), Türkiye’de 12 çift bozkır kartalı kaldığını duyurdu. Nesli tehlikede olan türler arasında kırmızı listeye alınan kartallar için İç Anadolu’da koruma programı başlatıldı.

Arctic Monkeys müthiş bir konser verdi, ardından Beyoğlu’nda bakkalla kavga etti

Dünyaca ünlü rock gruplarından birisi olan Arctic Monkeys salı günü İstanbul’da PSM Loves Summer konser serisi kapsamında Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde konser verdi. Konser sonrası İstanbul’dan ayrılmayan grup üyelerinden Jamie Cook ve Nick O’malley Asmalımescit’te bir mekana gitti. Grup üyeleri mekânın yanında bulunan bakkalın önüne içtikleri alkolün şişesini bırakıp sohbet etmeyi sürdürdü. Dükkanından çıkan bakkal ekip üyelerine saldırdı. Önce tepkisini şişeleri çöpe fırlatarak veren sinirli esnaf daha sonrasında grup üyelerinin sözlü cevabı karşısında İngilizce bağırarak küfür etmeye başladı. Grup üyelerini bakkalın önünden kovan sinirli esnaf dünyaca ünlü star olduklarının hatırlatılması üzerine fark etmez yanıtını verdi.

Zeytinli Rock Festivali’nin iptaline itiraz kabul edilmedi

İlim Yayma Cemiyeti’nin başvurusu üzerine iptal edilen kaymakamlık tarafından iptal edilen Balıkesir Burhaniye’deki Zeytinli Rock Festivali için Milyon Yapım itirazda bulunmuştu. Ancak söz konusu cemiyete yakın isimlerden olan Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş bu itirazıda reddetti. Açıklama yapan Milyon Yapım “Gençlerimizden birkaç günlük mutluluğu esirgeyenler şunu asla unutmasın ki; Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği Türk gençliği gericiliğe ve karanlığa asla prim vermeyecektir” denildi. Seferihisar Belediyesi festivale sahip çıktı. “Kamunun güvenliğini sağlayacak şekilde yapmaya talibiz” dedi.

İstanbul Bienali gün sayıyor

İstanbul Bienali’nin 17’nci edisyonu 17 Eylül’de İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Bu yıl 500’ün üzerinde katılımcının çalışmalarının yer alacağı bienal, Kadıköy’den Zeytinburnu’na şehrin 50’den fazla mekanına yayılayacak. Sanatın rehberliğinde bir arada yaşama üzerine düşündürecek bienalde, Alman tiyatro sanatçısı ve kuklacı Peter Schumann tarafından kurulan protest kukla tiyatrosu Bread and Puppet de toplumun kötülüklerini sorgulayan bir açık hava performansı sunacak.

Saraybosna Film Festivali başladı

Bosna Hersek’te bu yıl 28’incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali, açılış töreniyle başladı. Festivalin açılışı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un TRT ortak yapımı Altın Palmiye ödüllü filmi “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness) filmiyle gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra, Maryna Er Gorbach’ın yönettiği, Mehmet Bahadır Er’in yapımcılığını üstlendiği “Klondike” filmi, Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yarışacak.

Şarkıcı Jehan Barbur’un yeni şiir kitabı

“Hüzünlü şarkıların sesi” olarak bilinen şarkıcı Jehan Barbur, yeni şiir kitabı “Garam”ı yayınlamaya hazırlanıyor. Dünya gazetesinden Aslı Barış, Barbur ile söyleşi yapmış.

Anne Heche kazadan sonra kurtarılamadı, öldü

Los Angeles’ta geçirdiği trafik kazasının ardından entübe edilen ve beyin ölümü gerçekleşen ABD’li oyuncu Anne Heche, yaşam destek ünitesi kapatıldıktan sonra hayatını kaybetti. Heche’nin arkadaşı Nancy Davis, Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda “Cennet yeni bir melek kazandı. Sevgi dolu, kibar, eğlenceli, sevimli ve güzel arkadaşım Anne Heche, cennete gitti. Onu çok özleyeceğim ve paylaştığımız tüm güzel anıları hatırlayacağım. Anne her zaman içimdeki en iyiyi ortaya çıkaran en nazik, en düşünceli insandı” ifadelerini kullandı.

Pıtırcık yetim kaldı, Sempe veda etti

Türkiye’de “Pıtırcık” adıyla bilinen “Le Petit Nicolas” serisinin dünyaca ünlü çizer ve yazarı Jean-Jacques Sempe, 89 yaşında yaşama veda etti. Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla sattı. 

Güzellere evlilik ve çocuk yasağı kalktı

Kainat Güzellik Yarışması Komitesi, 70 yıl sonra yarışma kurallarında değişikliğe gitti. 2023’ten itibaren, yarışmaya evli ve çocuklu kadınlar da katılabilecek. 18 ile 28 arasında olan yaş sınırı ise değiştirilmedi.

Likya Yolu, dünyanın en iyi yürüyüş parkurları listesine girmeyi başardı

CNN International tarafından hazırlanan “Dünyanın en iyi 23 yürüyüş parkuru” listesinde Muğla Fethiye’den Antalya’ya uzanan Likya Yolu da girdi. 480 km’lik yolun, güzergahta yürüyüş yapanlara Antik Likya Uygarlığı’nı keşfetme fırsatı verdiği kaydedildi. “Rota, uzun bir günlük yürüyüşün ardından serinletici bir dalış yapma şansıyla suya açılıyor” denilerek Likya Yolu’nun rehber olmadan yürünebileceği ifade edildi.

Türkiye’de sosyal medya dün bu düeti dinledi

TikTok’ta MiracOnline adıyla yayın yapan müzisyen, Şener Şen’in Yeşilçam replikleriyle bir rap şarkı hazırladı. Müzisyenin, “Usta Oyuncu Şener Şen’e saygılarımla..” ifadeleriyle paylaştığı video, sosyal medyada gündem oldu. Aynı müzisyen daha önce Cüneyt Arkın ve Kemal Sunal replikleriyle iki ayrı video paylaşmıştı.

19 Yaş Altı Kız Milli Voleybol Takımı yarı finalde

19 Yaş Altı Kız Milli Voleybol Takımı, Balkan Şampiyonası’ndaki üçüncü maçında Romanya’yı mağlup ederek 3 maçında da set vermeden yarı finale yükseldi. Gruptaki ilk maçında Bulgaristan’ı ve ikinci maçında Kosova’yı 3-0 yenen ay-yıldızlı ekip, yarı finalde ise Yunanistan-Sırbistan maçının kaybedeni ile karşılaşacak.

16 Yaş Altı Erkekler potada kötü başladı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen 16 Yaş Altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda C Grubu’nda yer alan Türkiye, ilk maçında İtalya’ya 77-51 mağlup oldu. Türkiye ikinci maçını bugün Letonya ile oynayacak.