Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
21 Eylül 2022 Çarşamba
1

Borsada kaldıraçlı işlemle vurgun yapmak isteyenler hüsrana uğrayınca devlet devreye girdi, endeksteki düşüş durduruldu

İstanbul Borsası pazartesi sabahından beri olağanüstü günler yaşıyor. Geçen hafta başlayan keskin düşüşün arkam planında özellikle bankacılık hisselerindeki kaldıraçlı işlemlerin olduğunun ortaya çıkması, tek tek müşterileri adına hareket eden çok sayıda aracı kurumun ciddi bir teminat açığı yaşamasına neden oldu. Bu açığı kapatması gereken aracı kurumlar ellerindeki hisseleri satmaya başlayınca da borsada ciddi bir panik satış dalgası başladı. İşte bu dalgayı durdurmak için pazartesi akşamı bir önemli toplantı yapıldı; toplantı sonunda TakasBank aracı kurumların teminat yükümlülüklerini bazı banka hisselerinde minimum seviyelere çekti. Bu arada adını vermeyen bir yetkili de Bloomberg ajansına açıklama yapıp “devletin devreye girdiği” izlenimini verdi. Bu haber borsadaki psikolojiyi kısmen terse çevirdi ama son önemli adım HalkBank’ın kendi hisselerini geri almaya başlaması oldu. Bu psikolojiyi daha da destekleyince endeks dün günü yüzde 2,44 yükselişle 3.277 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi bile yüzde 3,02 yükseldi. Dünya gazetesinde bugün Şebnem Turhan borsada yaşananları 10 maddede anlatan çok güzel bir haber derlemiş. Haber, borsada vadeli işlemler piyasasında yapılan kaldıraçlı işlemlerin nasıl temizleneceğine odaklanmış.
2

Erdoğan: Ben ekonomistim, enflasyon aşılmaz bir sorun değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerikan PBS kanalının sorularını yanıtladı. Enflasyonun aşılmaz bir sorun olmadığını savunan Erdoğan “Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Ama Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde ürünler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar diğer zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir sıkıntıdır ama yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu sıkıntıyı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor” diye konuştu.
3

Kılıçdaroğlu: Bu ülkeyi bu hale getirmekten bıkmadınız mı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ’da yerel kanallar Kanal 23 ve Kanal Fırat’ın konuğu oldu. Kılıçdaroğlu “Millet İttifakı dağılıyor, masanın altında HDP var, masanın yan tarafında şu var, öbür tarafında şu var, yok birbirine girdiler. Bunların tamamı fasa fiso. Yok öyle bir şey. Biz sadece gülerek bunları okuyoruz. Bunların gerçek payı yok” dedi. Cumhurbaşkanı adayının sürpriz bir isim olamayacağını vurguladı. İBB’nin yaptıracağı okulun temel atma töreninde de konuşan CHP lideri “Keşke burada Elazığ’ı yöneten insanlar da olsaydı. Baskıdan ve korkudan gelemiyorlar. Bu millet kavgadan bıktı” dedi. Daha sonra partisinin grup toplantısına katıldı. Kendisini hedef alan billboardlarda tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Birileri kendilerini Elazığlı yerini koyup o pankartları asıyor. Sırf kışkırtmak için insanları. Bıkmadınız mı? Ayrımcılıktan bıkmadınız mı? Kavgadan bıkmadınız mı? Bu ülkeyi bu hale getirmekten bıkmadınız mı? Tamamını çözeceğiz. 6 lider bir araya gelerek çözeceğiz” ifadelerini kullandı. Bu yılın ilk 8 ayında kur korumalı mevduat sistemine ödenen faiz tutarının 250 milyar lira olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu “Çiftçiye ilk 8 ayda 25 milyar lira. Faizciye 250 milyar lira, üreten kişiye 25 milyar. Esnafa 6 milyar lira. Çiftçiye kanuna göre 134 milyar lira verilmesi gerekiyordu. Bu çiftçinin alın terini çalmak demektir. Bunların tamamını düzelteceğiz. Benim tefecilerle, uyuşturucu baronlarıyla işim yok. Benim beşli çetelerle işim yok, tek işim var bu ülkede alın teri döken herkesin hakkını teslim etmek. Zaten devlet bunu yapmak zorunda. Yapmıyorsa birileri malı götürüyor demektir. Malı götürenleri asla ve asla affetmeyeceğim” diye konuştu.
4

Rusya: Hem NATO’ya hem ŞİÖ’ye üye olunmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hedefimiz Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üyelik” çıkışına bu ittifakın kurucu üyelerinden Rusya’dan yanıt geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ŞİÖ Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Türkiye’nin NATO üyesi olmasının örgüte katılmasının önünde bir engel olduğunu belirtti. Rusya’nın devlet destekli yayın kuruluşu Sputnik’in haberine göre Rus diplomat, bu örgüte katılmanın şartlarından birinin “ŞİÖ üyelerine karşı düşmanca faaliyetler ve bloklarda yer almama” olduğunu belirtti.  Hakimov, NATO’nun Rusya’yı “en ciddi tehdit” ilan ettiğini hatırlattı. Türkiye geçen hafta Erdoğan tarafından ilk kez bir ŞİÖ zirvesinde lider seviyesinde temsil edilmişti. Örgüte Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ve İran tam üye. Türkiye ise 2012 yılından bu yana örgütün “Diyalog Ortağı” olarak kabul ediliyor. ŞİÖ daha çok güvenlik odaklı olsa da üyeler arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek de örgütün hedefleri arasında.
5

Öldürülen İranlı kadın için protestolar sürüyor, en az 5 ölü var

İran’da geçen hafta başını tam örtmediği için ahlak polisinin işkencesine uğradığı ve hayatını kaybettiği öne sürülen 22 yaşındaki Mahsa Emini için yapılan protestolar başkent Tahran’ın ardından birçok şehre yayıldı. Protestocular rejim karşıtı sloganlar atarken, polis cop ve biber gazı kullanarak eylemlere sert müdahale etti. En az 5 göstericinin hayatını kaybettiği, 100’e yakın eylemcinin de yaralandığı belirtildi. İran Meclis Başkanı Muhammed Bekir Kalibaf, düşmanların bu olayı kullanıp “ülkede kaos ve karmaşa yaratmayı planladığını” iddia etti. Hükümetin resmi yayın organı İran gazetesi ise göstericiler için “teröristler” ifadesini kullandı. Polis ise genç kadının gözaltındayken ani kalp rahatsızlığı nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. Mahsa Amini için İstanbul Taksim’de de protesto gösterisi düzenlendi. İki İranlı kadın gözaltına alındı. İzmir’de de kadınlar Amini için sokağa çıktı.
6

Orhan Pamuk yeni kitabını anlattı, siyaset konuştu

Türkiye’nin Nobel Edebiyat Ödülü kazanan tek yazarı olan Orhan Pamuk, son kitabı Uzak Dağlar ve Hatıralar’ı ve güncel siyasetle ilgili görüşlerini T24 yazarı Murat Sabuncu’ya anlattı. Pamuk’la yapılan video söyleşinin siyasetten söz eden bölümüne ilişkin haberleri dün yayınlamıştık, meraklısı için tamamının videosu burada. Bugünse Pamuk’un günlüklerinden ve notlarından derlenen son kitabı Uzak Dağlar ve Hatıralar hakkındaki söyleşi var, isteyen yukarıdaki videodan izleyebilir. Pamuk’un 4 bin sayfa notlar ve resimlerinden derlenen kitap 398 sayfa. Pamuk “Burada mahremiyetimi biraz göreceksiniz. Ama bu kitabın önemli bir kısmı benim mahremiyetim değil. Bunlar bir gün yayınlanır diye düşünüyordum. Hatta en gizli sırlarımı yazdığım sayfalar da vardır belki. Ama bunların bir gün, hatta ben yaşarken yayımlanabileceğini düşündüğün için yine de kontrollü yazdım” diyor. Yeni kitabında korkularından, rüyalarından, ilişkilerinden de söz eden Orhan Pamuk, nisan ayında evlendiği eşi Aslı Akyavaş’ın hayatındaki yerinin altını çizerken, “Ben birisine bağlanma ihtiyacında olan biriyim. Her şeyi paylaşma ihtiyacındayım. Fazla cemaat insanı değilim. Partiye gidelim, oraya gidelim, arkadaşlar edinelim, hep birlikte bir yerlere gidelim, hep birlikte telefonlaşalım… Öyle biri değilim. Bir arkadaşım olsun, her şey olsun. Şimdi benim için her şey Aslı’dır” ifadesini kullandı.
7

Türkiye’nin en güzel kadını

Türkiye’nin en güzel kızlarının seçildiği Miss Turkey 2022 birincisi belli oldu. Can Sandıkçıoğlu, Demet Şener, Tan Sağtürk, Pınar Altuğ Atacan, Prof. Dr. Onur Erol, Sultan Tepe, Neslişah Yılmaz ve Gürhan Sayar’ın jüri koltuğunda yer aldığı Miss Turkey 2022 yarışmasında birinci Nursena Say oldu. 1.80 boyundaki güzel, Türkiye’yi Miss World’de temsil edecek.
8

Palamut bereketi

Bol miktarda yakalanan palamut fiyatlara da yansıyor. Palamudun tanesi iriliğine göre 40 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
9

Yara bandı yerine “yara sıvası”

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen yara bandı benzeri deneysel sıva, sadece birkaç saniye suya batırıldıktan sonra yarayı kapatıp acısız bir şekilde soyulmasını sağlıyor. Daily Mail’de yer alan habere göre, evde veya hastanede tedavi gerektirebilecek yaralarda kullanılmak üzere tasarlanan teknolojik ürün, standart yapışkanlı bantlara göre çok daha işlevsel.
10

Uçan motosiklete 14 milyon lira verir misiniz?

Japonya merkezli bir şirket “Xturismo” adını verdiği bir çeşit uçan motosiklet yaptı. Bu aslında tam olarak bir motosiklet değil, daha çok üzerinde insan taşıyabilen bir hava aracı. Fiyatı 680 bin İngiliz sterlini, yani kabaca 14 milyon 150 bin lira. Şimdiden ciddi miktarda sipariş almış durumda.

Son 30 lirasıyla Kazı-Kazan aldı, 2 milyon kazandı

Tokat’ta işçi emeklisi Dursun Koçyiğit (49), Cumhuriyet Meydanı’ndaki şans oyunları bayisine giderek cebindeki son 30 lirasıyla aldığı Kazı-Kazan ‘Milyonerler Kulübü‘ adlı kupondan 2 milyon lira ikramiye kazandı.

AYM’den üniversite öğrencileri için kritik karar

Anayasa Mahkemesi üniversite öğrencileri için kritik bir karar aldı. Üniversitelerde öğrenci sıfatına, onur ve şerefine aykırı hareket eden, çalışma düzenini bozan, saygı dışı davranışlarda bulunan ve boykot gibi eylemlere katılanlara bir aya kadar okuldan uzaklaştırma cezası verilmesini öngören yasa maddesi iptal edildi. AYM bu maddenin yoruma açık olduğu ve temel hak ve özgürlükleri kısıtladığı kararına vardı. TBMM’nin yeni yasal düzenleme yapmasına olanak tanımak için iptal kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek. 

Boşanma aşamasındaki kadın polis ölü bulundu

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde eşiyle boşanma aşamasında olan bir çocuk annesi polis İlknur Erim Bahadır evinde başından vurulmuş halde ölü bulundu. Soruşturma başlatıldı.

8 ayda 1469 kişi trafik kazalarında öldü 

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 29 bin 840 kişi yaralandı, 289 kişi de hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1469 oldu. En çok kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. En az kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustosta 20 bin 25 sürücü, alkollü olarak araç kullanırken yakalandı.

Bir haftada 5 bin 700 uyuşturucu satıcısı yakalanmış

Bursa’da uyuşturucuyla mücadele kapsamında 2 bin 20 polisin katılımıyla düzenlenen şafak operasyonunda 132 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda bir helikopter, 3 İHA ve 16 narkotik köpeği de görev aldı. Operasyonu duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Geçen hafta tarihimizin en yüksek uyuşturucu satıcılığından gözaltısı oldu, 5 bin 700 kişi” dedi.

Berkin Elvan’ın annesine 20 bin TL tazminat

Gezi olayları döneminde başına gaz kapsülü isabet etmesi sonrası hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan davası karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi, 2017 yılında Kadıköy Süreyya Operası önünde polisin müdahalesi sonucu kolu kırılan ve ters kelepçe ile gözaltına alınan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’a 20 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Gülsüm Elvan’a yapılan müdahale ile Anayasa’da güvence altına alınan ‘kötü muamele yasağı’ ihlal edildiği vurgulandı. Polisler hakkında yeniden soruşturma açılacak.

Polis, bıçaklı saldırganı vurup öldürdü

İstanbul Ümraniye’de denetim yapan ekiplerin işlem yapmasına sinirlenip otomobilini yakan Yavuz Genç etrafa ve polis ekiplerine bıçakla saldırdı. Önce havaya ateş eden polis ekipleri buna rağmen durmayan Genç’e ateş ederek etkisiz hale getirdi. Hastaneye kaldırılan Genç hayatını kaybetti, seken kurşunlardan 3 kişi de yaralandı. 

Barışmak için buluşup taşlı sopalı kavgaya tutuştular: 9 yaralı

Siirt’te husumetli iki grup, dün barışmak için kahvehanede bir araya geldi. Ama iki grup arasında henüz belirlenemeyen nedenle yeniden tartışma çıktı, tartışma taşlı ve sopalı kavgaya dönüştü. Tarafların birbirlerine sandalye ve tabure fırlattığı kavgada 9 kişi yaralandı. Polis ve çevredekilerce güçlükle sonlandırılan kavganın ardından yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı. Polis ekipleri, kavgaya karıştıkları tespit edilen 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Kavgaya karışanların Şirvan ilçesine bağlı komşu iki köyde yaşadıkları belirtildi.

Erdoğan: Meydanların dilini iyi bilirim, seçimi kazanacağım, alternatif yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’da kamu destekli TV kanalı PBS’e verdiği söyleşide 2023 seçimlerini kazanma konusunda bir endişesi olmadığını söyledi. Erdoğan “Ben meydanların dilini iyi bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, mitinglerde eğer on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Çünkü alternatif yok” dedi.

Akşener: Konut projesinde seçmen kazandı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Ankara Pursaklar’da esnaf ziyareti yaptı. Kanaat Önderleri ve İş İnsanları Buluşması’nda iktidarın açıkladığı sosyal konut projesine ilişkin konuştu. Akşener “İktidar  şuculuğu buculuğu, hakareti iftirayı bırakıp, bir proje ile seçmene ulaşmayı istemişse, biz doğru yoldayız demektir. Yaptınız yaptınız, yapmazsanız gelince biz yapacağız. Hepsinden önce seçmen kazandı. Derdimiz budur” dedi. Projenin eksikleri üzerinde çalıştıklarını açıklayan Akşener “Konutlar teslim edildikten beş sene sonra o insanlar neye göre, nasıl, ne kadar para ödeyecek belli değil. Adı üstünde ‘dar gelirli, yoksul kesim’. Dolayısıyla bunun belli edilmesi lazım. Şimdi bunun üzerinde çalışıyoruz. Eksikleri paylaşacağız” diye konuştu. Keçiören’de esnafı ve vatandaşları dinleyen Akşener’e 27 yaşındaki tarih öğretmeni genç kadın yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı.

Demirtaş: Suçlarının telaşındalar, provokasyonlara alet olmayın!

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Elazığ’da asılan ve Kılıçdaroğlu’nun ağzından “Selahattin Demirtaş’ın göğsüne şeref madalyası takacağım” yazılı pankartlar için Twitter hesabı üzerinden provokasyon uyarısı yaptı. Demirtaş “Halkın açlığı, yoksulluğu, işsizliği iktidarın umurunda değil. Onlar ballı maaşlarının, koltuklarının ve hesap verecekleri suçlarının telaşındalar. Bunun için de her türlü ayrımcılığı ve provokasyonu yapmaktan çekinmiyorlar maalesef. Ancak Elazığlı hemșehrilerim başta olmak üzere tüm halkımız sağ duyulu davranacak ve bu provokasyonlara asla alet olmayacaktır. Buradan memleketime, Elazığ’a özel selam ve sevgilerimi gönderiyorum” dedi.

HDP’nin reddi hakim talebini AYM kabul etmedi

Kapatma davasında esas hakkındaki savunmasını Nisan ayında veren HDP, Temmuz ayında da ek delilleri Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunmuştu. HDP savunmasında mahkeme üyesi İrfan Fidan’a yönelik reddi hakim talebinde bulunmuştu. AYM bu talebi reddetti, HDP’ye ek delil dosyası için 30 gün daha süre verdi.

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında mahkeme sanıkların geleceklerini düşünmüş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşanan linç girişimi davasının gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin önünde “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’nin ve Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün “geleceklerini düşünerek” verilecek cezalarda altıda bir oranında indirim yaptı. Sarıgün’e kamu görevlisine yönelik basit yaralama suçundan 1 yıl 15 gün, hakaretten 1 yıl 5 ay 15 gün, suç işlemeye tahrikten de 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Gölyeri’ne ise hakaretten 1 yıl 5 ay 15 gün, hürriyeti tehdit suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.

Bakan Kirişci: Bu seçim önemli, öbür dünyada soracaklar

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci seçim için ‘öbür dünya’ hatırlatması yaptı. Ak Parti’nin 20 yıl boyunca her girdiği sınavdan başarıyla çıktığını söyleyen Kirişçi “Seçimlerin hepsi kritikti, bunların hepsi önemliydi lakin bu seçim çok daha önemli. Hepimiz öbür dünyaya gideceğiz. O tarafa gittiğimizde ‘İnsanlık adına bu memleketin ve tüm mazlum milletlerin selameti için hangi adımı attınız?’ diye soracaklar. Hamdolsun bunun verilecek cevabı var. Bu kritik eşiği de Allah’ın izniyle aşacağız” dedi. 

Muhalefet liderleri Koca’ya tepkili: Atama sözünü tut

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020 yılında sağlık personeli alımı yapılacağını açıklamış, ancak herhangi bir alım yapılmamıştı. Muhalefet liderleri sosyal medya hesaplarından Koca’ya tepki gösterdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ”Atama bekleyen sağlıkçılar, bu süreçte defalarca sözlerin tutulmadığını, ertelendiğini gördü. Artık sabredilecek, sineye çekilecek hiçbir durum kalmadı. Gündemime aldım! Fk2020 AtamaSözünüTut” ifadelerini kullandı. İYİ Parti lideri Akşener ”Milletimize verdikleri sözleri tutmamayı alışkanlık hâline getiren iktidara sesleniyorum. Bir kez olsun sözünüzün arkasında durun! Bu sesi duyun ve sağlık ordumuzun genç neferlerini mesleklerine kavuşturun! Fk2020 AtamaSözünüTut” diye yazdı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise ”2020 KPSS dönemini yok mu sayacaksınız? 85 bin istihdam projesinin detayları ve kılavuz bir an önce yayınlanmalıdır. Bu gençler bileklerinin hakkıyla pandeminin zorlu şartlarında sınava girip yüksek puanlar aldılar, görmezden gelemezsiniz. Fk2020 AtamaSözünüTut’‘ paylaşımında bulundu.

Dolar bu yılın zirvesini gördü: 18:310

ABD ve Avrupa Birliği’nin, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda Türkiye üzerindeki baskıyı artırmaya hazırlandığına yönelik haberler TL üzerindeki baskıyı artırıyor. Sıkıştığı banttan çıkan dolar dün 18.3130 lira ile yılın zirvesine çıktı. Dolarda 20 Aralık’ta görülen 18.3674 liralık tarihi zirveye ulaşmaya 5 beş kuruş kaldı. Uzmanlar sıkıştığı dar banttan yukarı yönlü yükselişin artıran doların, olası yaptırımlarla her an kontrolden çıkabileceği konusunda uyarıyor. Yatırımcılar, amiral gemi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün başlayan ve bugün sonuçlanacak olağan toplantısında politika faizini en az 75 baz puan artırarak yüzde 3.00-3.25 bandına getireceğine kesin gözüyle bakıyor. Fed kararı kadar, perşembe günü sonuçlanacak Merkez Bankası’nın (TCMB) olağan faiz toplantısı da, geçen ay sürpriz bir şekilde 100 baz puan faiz indirimine gidilmesi ardından merakla takip ediliyor.

Teşvikli yatırım iptalleri rekoru şimdiden kırdı bile

Finansmana erişimde büyük zorluklar yaşayan sanayicinin düşen yatırım iştahı, teşvikli yatırım verilerine de yansıdı. Önceki yıllarda düzenlenmiş teşvik belgelerinin iptallerinde bu yıl daha yüksek rakamlara ulaşılması dikkati çekiyor. Dünya gazetesinin derlediği verilere göre, Ocak-Temmuz 2022 döneminde iptal edilen yatırım teşvik belgesi bin 507 adede ulaşırken, iptallerin yatırım teşvik belgelerine oranı da yüzde 23,4 ile son 5 yılın zirvesine yükseldi. Ortalamada yüzde 10’un altında seyreden bu oran, pandemi yılı 2020’de yüzde 18’e çıkmıştı. Küreselde pandemi kriziyle tetiklenen, içeride ise şirketlerin finansmana erişim sorunuyla beslenen yatırım iklimindeki bozulma sürüyor. 2022’nin 7 ayında toplam 1507 yatırım teşvik belgesi iptal edilirken, iptallerin söz konusu dönemde açıklanan toplam yatırım teşvik belgelerine oranı yüzde 23,4 ile son 5 yılın zirvesine çıktı.

Ticari kredide faiz düştü ama alabilenlerin sayısı da azaldı

Düşük politika faizi politikasına rağmen makroihtiyati önlemler ve selektif kredi politikası bankacılık sektöründe ticari kredi büyümesinin ivme kaybına neden oluyor.  Dünya gazetesinden Şebnem Turhan’a konuşan bankacılık kaynakları  ticari kredi faizleri gerilerken krediye erişim konusunda sıkıntıların yaşandığını politika faizi düşürülerek parasal sıkılaşmaya gidildiğini dile getirdi. Ancak kaynaklar seçime doğru makroihtiyati önlemlerde bir gevşeme ile birlikte kredilerde artış görülmesinin muhtemel olduğuna da dikkat çekti. Bankacılık sektöründe 9 Eylül haftası itibariyle ticari kredi büyümesi 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış olarak yüzde 8,67 ile tek haneye gerilerken kamu bankalarında yüzde 27,87, toplamda ise yüzde 17,62’ye indi. Buna karşılık ticari kredi faizleri yüzde 21,02’ye kadar geriledi.

AVM’ler döviz borcuna müdahale istedi

Kira ve ortak alan giderlerinde yapılan düzenlemeler ile son yıllarda AVM yatırımlarının değerinin yüzde 47 oranında gerilediğine dikkat çeken sektör temsilcileri, gelirlerin 3.4 katına ulaşan finansman giderleri için devletten düzenleme istedi. Toplam 13 milyar dolarlık banka borçlarının yüzde 75’inin vadesinin önümüzdeki 3 yıl olduğunu aktaran Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş “AVM’ler olarak birinci önceliğimiz hayatta kalmak için kira geliri elde etmek. Ancak hayata geçen regülasyonlar, gelirimizin sürekli düşmesine yol açtı. Ticari gayrimenkul kira rejiminin bir an önce birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’ye de getirilmeli. AVM’ler kredi döndürmek için bankalar ile görüşüyorlar ama adaletli bir durum yok. Tüm sektörlere el atıldı. AVM sektörü ile de işbirliği yapılarak bunların düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi. 2018’de yapılan düzenleme ile AVM’lerin finansal giderlerinin kiralara oranının 3.41 katına çıktığını ve borçlu AVM’lerin borçlarını ödeyemez hale geldiğini anlatan Altaş “2019’da borçlar kanunda yapılan değişiklikle kirada TÜFE 12 aylık ortalama şartı getirilmişti. Bu ortalamayla kira artışları yüzde 114 oldu. Oysa normal enflasyon oranında artış olsaydı yıllık bazda bu oran 167, döviz ile devam etseydi de 282 olacaktı. AVM’lerin değeri Euro bazında yüzde 47 düştü” bilgisini verdi. 

Hazine’nin borç stoğu 3.6 milyar lirayla rekor kırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı ağustos ayı verilerine göre merkezi yönetim borç stoku 3.651 milyar TL’ye çıktı. Borç stokunun 1.205 milyar TL tutarındaki kısmı TL cinsinden, 2.445 milyar TL tutarındaki kısmı ise döviz cinsinden oluştu. Mart 2022’de 3 milyar TL’yi de aşan borç stoku temmuz itibarıyla 3.5 milyar TL üzerine çıkmıştı. Ağustosta ise 3.6 milyar lira ile yeni zirve görülmüş oldu. Hazine’ye yük olan faiz ödemeleri yılın ilk sekiz ayında yaptığı toplam 245.2 milyar liraya ulaştı. Yıl sonuna kadar faiz ödemelerinin yarattığı yükün yaklaşık 500 milyar TL’yi bulması beklenirken yılın ilk sekiz aylık döneminde iç ve dış borç faiz ödemeleri 169.6 milyar liraya, Kur Korumalı Mevduat hesapları için yapılan ödemeler 75.6 milyar liraya yükseldi. Yıl sonuna kadar bütçeden iç ve dış borçlar için toplamda 330 milyar lira faiz ödenmesi öngörülüyor. 

İsviçre’nin Türkiye’ye altın ihracatı 23.7 tonla zirvede

İsviçre’nin Türkiye’ye yaptığı altın ihracatı ağustos ayında 23.7 tonla 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. İsviçre gümrük verilerine göre ülkeden Çin’e yapılan ihracat ise ağustos ayında temmuzdaki 5.5 yılın zirvesinden geriledi. Altın fiyatlarında son aylarda yaşanan düşüşler ile güvenli liman yatırımlarından olan altının ABD ve İngiltere’de bulunan ticari depolardan talebin daha yüksek olduğu ve genelde fiyatlardaki düşüşün iştah yarattığı Asya’daki ülkelere satışların artmasına neden oldu. Veriler aynı zamanda ağustos ayında İsviçre’nin Rusya’dan ithal ettiği altın miktarının Nisan 2020’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştığını ve 320 milyon dolar değerinde 5,7 ton altın ithal edildiğini gösterdi. İsviçreli yetkililer bu altının Rusya orjinli olsa da İngiltere’den geldiğini ifade etmişlerdi.

TAV, Nijerya Lagos Havalimanı’na talip oldu

TAV Havalimanları içinde yer aldığı konsorsiyum ile Nijerya Lagos Havalimanı dış hat yolcu ve kargo terminallerinin 20 yıl süreyle işletilmesi ve geliştirilmesi için açılan ihaleye teklif sundu. Şirketten dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, konsorsiyumun TAV Havalimanları, Nahco Management ve Planet Project tarafından oluştuğu belirtildi. Açıklamada, Lagos Havalimanı’nın 6.1 milyon yolcuya hizmet verdiği belirtildi. 

Yurt dışı üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 118,84 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD- ÜFE) ağustosta geçen aya göre yüzde 2,64, geçen yılın ağustos ayına göre de yüzde 118,94 artış gösterdiğini açıkladı. Sanayinin iki sektörünün YD-ÜFE bazında yıllık değişimlerinde; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 116,48, imalatta yüzde 118,98 artış kaydedildi. Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında yüzde 130,78, dayanıklı tüketim malında yüzde 102,47, dayanıksız tüketim malında yüzde 104,51, enerjide yüzde 244,92, sermaye malında yüzde 107,74 artış olarak gerçekleşti. Sanayinin 2 sektörünün YD- ÜFE bazında aylık değişimlerinde ise madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 2,16, imalatta yüzde 2,65 artış gerçekleşti. Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri de ara malında yüzde 2,68 artış, dayanıklı tüketim malında yüzde 4,11 artış, dayanıksız tüketim malında yüzde 3,04 artış, enerjide yüzde 8,36 azalış, sermaye malında yüzde 3,66 artış olarak gerçekleşti.

TOKİ uyardı: Kurada öncelik vereceğiz diyerek dolandırıyorlar, dikkat!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) sosyal konut projesinde İdarenin ismi kullanılarak sahtekarlık girişiminde bulunulduğunun tespit edildiğini bildirerek telefonla veya şahsen ulaşarak kuralarda öncelik sağlayacaklarını vadeden kişilere itibar edilmemesini istedi. Açıklamada “İdaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. işlemlerinin tamamı Halk Bankası ve Ziraat Bankasının yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta, başka bir banka şubesi ve şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla veya şahsen ulaşarak kuralarda öncelik sağlayacaklarını vadeden, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir” denildi.

Eataly’nin yüzde 52 hissesi 199 milyon dolara satılıyor

İstanbul’da da bir şubesi olan İtalyan yeme içme market ve lokanta zinciri Eataly’nin yüzde 52 hissesi el değiştirmek üzere. The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Investindustrial adlı bir grup, hisseleri elinde tutan Eataly kurucularından Oscar Farinetti ile 200 milyon Euro veya 199 milyon dolarlık fiyat üzerinden anlaştı. Eataly halen dünyada 40 şubeye sahip, yeni yatırımcıların bu şube sayısını arttırmayı planladıkları açıklandı.

Erdoğan’ın New York’taki baş döndüren görüşme trafiği: O Biden ise ben de Erdoğan’ım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu içim gittiği New York’ta bir yandan da çeşitli dünya liderleriyle ikili görüşmeler yapıyor. Erdoğan’ın dünkü görüşme trafiği Almanya Başbakanı Olaf Scholz’la başladı. Sonra BM Genel Sekreteri Antonia Guterres ile bir ataya gelen Cumhurbaşkanı’nın bir sonraki görüşmesi Ürdün Kralı 2. Abdullah ile oldu. Kraldan sonra Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid’i kabul etti. Erdoğan son olarak Japonya’nın yeni başbakanı Kişida Fumio ile de bir araya geldi. Bütün bu temasların arasında BM’de bir muhabir ayak üstü Erdoğan’a “Biden ile görüşecek misiniz?” diye sordu. Soruya “Resepsiyonuna katılacağım” diyerek cevap veren Başkan Erdoğan, arkadan gelen “Görüşmüş olmayı diler miydiniz?” sorusuna ise “Yok niye, O Biden ise ben de Erdoğan’ım” diye cevap verdi.

Erdoğan BM konuşmasında Yunanistan’a yüklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan “Yunanistan gerginlik ve tahrik siyasetini bırakmalı. Ülkemizle asla denk olmayan siyasi ve askeri seviyesine rağmen, güç gösterisi peşinde koşanlar, kendilerini komik duruma düşürmektedir. Biz Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına çevirmektedir. Bu acımasızlıklara bir dur deme vakti geldi. Terörizme karşı her türlü tedbiri almaya muktediriz. Gerekeni yapmaktan asla çekinmeyiz. PKK ve türevlerine karşı kayıtsız kalmamız beklenemez” diye konuştu.

AB’den Yunanistan mektubu: Gerilimi yükseltiyorsunuz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Atina-Ankara gerilimine ilişkin bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Kathimerini gazetesine göre Borell mektupta ‘Yunan bölgeleri üzerinde yapılan uçuşların gerilimi artırdığını’ söyledi. Türkiye’nin krizde gerilimi düşürmenin aksi yönünde adımlar attığını savunan Borrell “Ankara faydası olmayan olumsuz bir dinamik yaratıyor. Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki tartışılmaz egemenliğini sorgulayan açıklamalar ve düşmanca söylemler gerilimi düşürmüyor, daha da artırıyor” dedi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise “Provokasyon tuzağına düşmeyeceğiz. Türk yetkililerin provokasyonları kesinlikle seçim öncesi bir oyun” dedi.

Putin konuşma yapacak diye bütün dünya bekledi ama o konuşmadı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, dün akşam için ilan edilen TV konuşmasını yapmadı. Önce Putin’in dün akşam için televizyonlardan. halka hitab edeceği duyuruldu. Ancak konuşma saati geldiğinde Putin ortada yoktu. İlk dakikalarda “Konuşmanın ertelendiği” söylendi ama bu açıklamadan 42 dakika sonra konuşmanın yapılmayacağı belli oldu. Ne Putin’in neden böyle bir konuşma yapmaya karar verdiği ne de sonra neden vaz geçtiği biliniyor.

İzyum’daki toplu mezardan şimdilik 146 ceset çıkarıldı, hepsi sivil

Ukrayna ordusunun geçen hafta Rusya işgalinden kurtardığı İzyum kentinde bulunan toplu mezardan şu ana kadar 146 ceset çıkarıldı. Yetkililerin açıklamasına göre şu ana kadar çıkarılan ve DNA analizi yapılan cesetlerin tamamı sivillere ait.

Rusya kontrolündeki bölgelerde referandum kararı, ABD ve NATO tepkili

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat’ta Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınmasına dair kararnameyi imzalamıştı. Şimdi Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve Rusya’nın kontrolünde bulunan Herson kentinde bölgenin Rusya’ya katılması konusunda referandum düzenleneceği duyuruldu. Ukrayna’nın doğusundaki  Donbass bölgesinde bulunan Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nde de Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül’de referandum yapılması için karar alındığı açıklandı Zaporijya bölgesinin Rusya kontrolündeki kısımlarında da aynı tarihlerde referandum var. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan referandumu asla kabul etmeyeceklerini açıkladı. NATO da referandumun meşruiyetinin olmayacağını duyurdu.

Çatışmalar durdu, iki bakan bir araya geldi

Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçen hafta boyunca devam eden ve yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından iki ülkenin dışişleri bakanları bir araya geldi. New York kentindeki görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ev sahipliği yaptı. Blinken, Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile Ermeni mevkidaşı Ararat Mirzoyan’a başsağlığı diledi ve ateşkese uyulması çağrısı yaptı. Amerikalı bakan ayrıca mevkidaşlarını bu ay sona ermeden yeniden bir araya gelmeye davet etti.  

İsrail ve Güney Kıbrıs gaz sahası için anlaştı

Güney Kıbrıs, İsrail ile arasındaki gaz sahası anlaşmazlığı çözüyor. Güney Kıbrıs’ın “Afrodit” sahası ile İsrail’in “Yishua” sahası kesişiyordu. Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Natasa Pilides ile İsrailli mevkidaşı Karine Elharrar “adil ve hızlı bir çözüm” için kararlı olduklarını belirtti. 

AİHM’in başına ilk kadın başkan geldi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeni başkanı İrlandalı Siofra O’Leary oldu. Kasım ayında İzlandalı Robert Spano’nun yerine başkanlık görevini üstlenecek olan O’Leary, bu görevi üstlenen ilk kadın olacak. 2015 yılından beri AİHM üyesi olan İrlandalı hukukçu son olarak Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. 53 yaşındaki O’Leary’nin görev süresinin en az üç yıl olacağı açıklandı.

Türkiye çocukların en sağlıksız beslendiği ülkelerden biri

ABD’nin Tufts Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar 185 ülkeden topladıkları verilerle 1990 yılından bu yana beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişimi inceledi. 1990 ve 2018 yıllarının verilerini karşılaştırdı. Beslenme alışkanlıklarına 0 ile 100 arasında puan verildi. Güney Asya ülkeleri 45.7 puanla en sağlık beslenme alışkanlığına sahip çıktı. Vatandaşlarının en sağlıklı beslendiği ülke 1980’den bu yana 12 puanlık artış kaydeden İran oldu. ABD 1990’daki araştırmada olduğu gibi en sağlıksız beslenen ülkeler arasında başı çekti. Türkiye ise çocukların beslenme alışkanlıklarının en kötü olduğu ülkeler arasında. Beslenme alışkanlıkları bakımından en kötü ülkeler ise Brezilya ve Mısır oldu.

Çinliler havadaki Covid-19’u saptayan maske yaptı

Çinli araştırmacılar, havadaki Covid-19 ya da grip virüslerini tespit eden maske geliştirdi. Shanghai’daki Tongji Üniversitesi’nde çalışan altı araştırmacı tarafından geliştirilen maskenin içine yerleştirilen sensörler 10 dakika içinde ortamda koronavirüs ya da H5N1 ve H1N1 influenza virüsü olup olmadığını tespit ediyor ve kablosuz bir şekilde bağlandığı telefon gibi araçlara anında uyarı gönderiyor.

Kas yaşlanmasını terse çevirdiler

ABD’de Buffalo Üniversitesi’nde hücresel yaşlanma üzerinde çalışan bilim insanları, iskelet kasının yaşlanmasını tersine çevirmeyi sağlayacak protein buldu. Buldukları NANOG adındaki proteinin yardımıyla iskelet kasının yaşlanmasını tersine çevirdi. Bilim dünyasında ilgi toplayan bu araştırmanın yazarı Profesör Stelios T. Andreadis demecinde, “Çalışmamız, NANOG’un yaşlanma karşıtı etkilerini taklit eden bir ilaç geliştirmeyi amaçlıyor” dedi.

Karadeniz’in kirlenen sulak alanlarında 3 türün nesli tehlikede

Dünyada sınırlı bölgelerde yaşayan, Türkiye’de ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görülen, Uluslararası Bern Sözleşmesi’nce türü koruma altındaki Kafkas semenderi, Kafkas şeritli semenderi ve Kafkas kurbağası nesli, yaylalarda kirlenen sulak alanlar nedeniyle tehlike altında. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ufuk Bülbül “Yapılaşmalar, atıklarla çevrenin ve su ortamlarının kirletilmesi hayvanları azalma stresine sokuyor ve üreme başarılarını olumsuz etkiliyor” dedi.

Van Gölünün gizli hazineleri keşfediliyor

Van Gölü’nün Altınsaç bölgesinde Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından 32.2 metre uzunluğunda mikrobiyalit görüntülendi. Daha önce aynı bölgede ekibiyle yürüttüğü çalışmalarda 23 metre uzunluğunda dikitleri tespit eden Ceylan, bu kez de 32.2 metre uzunluğundaki mikrobiyalitin (dikit) yanı sıra bunların oluşumunu sağlayan ve dipten gelen tatlı su çıkışlarını da kayıt altına aldı. Ceylan, ‘Van Gölü mercanları’ dedikleri mikrobiyalitlerin göldeki ekosistem açısından önemli olduğunu söyledi.

İngiliz oyuncu Tom Hardy sessizce Jiu-Jitsu şampiyonasına katılmış ve bütün maçlarını da kazanmış

İngiliz ve Amerikan sinemasının. önemli oyuncularından Tom Hardy’nin cumartesi günü İngiltere’nin Milton Keynes kentinde düzenlenen bir Brezilya usulü Jiu-Jitsu şampiyonasına katıldığı ve kategorisinde bütün maçları kazanarak şampiyon da olduğu ortaya çıktı. 45 yaşındaki oyuncu şampiyonaya Edward Hardy olarak, yani gerçek adıyla katılmış. Bu şampiyona Jiu-Jitsu’da mavi kuşak sahibi olan Hardy’nin ilk turnuvası da değilmiş.

Altın Portakal sinema TIR’ları ücretsiz gösterimlere başladı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında hazırlanan sinema tırları, Gazipaşa ve Akseki ilçelerinde ilk film gösterimlerini gerçekleştirdi.

Oyuncu Canan Ergüder ekrana dönüyor

Geçen yıl meme kanserine yakalanan oyuncu Canan Ergüder hastalığı nedeniyle başrol oynadığı ‘Menajerimi Ara’ dizisinden ayrılmıştı. Tedavisinin ardından kanseri yenen oyuncu son olarak Ay Yapım imzalı ‘Menajerimi Ara’ ve ‘Oğlum’ dizilerinde rol aldı. Şimdi de başrolünde İbrahim Çelikkol’un yer alacağı yeni dizi Aile’de oynayacak. 

The Guardian yazarı şaşkın: Meğer Brad Pitt çok iyi bir heykeltraşmış

Amerikalı sinema oyuncusu Brad Pitt’in Nick Cave ile birlikte Finlandiya’nın Tampere kentinde açtığı heykel sergisi sanat dünyasını şaşkınlığa uğratmış durumda. Şaşkınlığın. sebebi Pitt’,in heykel yapmaya heveslenmesi değil; çünkü daha önce de pek çok sinema oyuncusu resim veya heykel yapmaya heveslendi. Şaşkınlığın sebebi bu konuda hiçbir eğitimi olmayan, daha önce plastik sanatlarla sanatçı olarak ilgilendiğine dair hiçbir bilgi bulunmayan Pitt’in evinin garajında vakit geçirmek için yaptığı heykellerin çok güzel olması. Bu şaşkınlığını açıkça dile getirenlerden biri de The Guardian gazetesinin ünlü sanat yazarı Jonathan Jones.

Emin Alper’in yeni filmi Kurak Günler’den ilk fragman

Yönetmen Emin Alper’in dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmi “Kurak Günler”den fragman paylaşıldı. Başrollerinde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un yer aldığı film, 25 Kasım 2022’de gösterime girecek. 

Troya Müzesi’nde üç boyutlu gösteri

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’de düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nde “3D Mapping” gösterimi yapıldı. Görüntülerde, Troya Savaşı özel yöntemle hazırlanan sunum ve ışık gösterileriyle anlatıldı.

Anadolu’da 4500 yıllık ağrı kesici bulundu

Eskişehir’de milattan önce 3 binli yıllara dayanan Anadolu’nun ilk şehir yapılanmasının gün yüzüne çıkarıldığı Küllüoba Höyüğü’ndeki kazılarda 4 bin 500 yıl önceye ait içinde ağrı kesici ilaç saklandığı belirlenen kaplar bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki çift kulplu içecek kabındaki analizlerde, çeşitli ağrı kesicilerin yapılmasında ve içilmesinde kullanıldığını gösteren verilere ulaştıklarını söyledi. Doç. Dr. İsmail Tarhan da kapta biyokimyasal inceleme yapıldığını belirterek ağrı kesicinin etken maddesi olan salisilik asidi bu kaplarda tespit ettiklerini aktardı.

Uyuşturucu amaçlı afyon kullanımının 3400 yıllık geçmişi olduğu ortaya çıktı

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), Tel Aviv Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü ortaklığında yapılan yeni bir araştırmada İsrail’de bulunan antik bir mezarlıkta narkotik afyon kullanımına dair izler tespit edildi. Afyon, Tel Aviv’in 11 kilometre güneydoğusundaki Yehud kentindeki arkeolojik alanda, çanakların içinde bulundu. Arkeologlar çanakların 3400 yıllık olduğunu ve cenaze törenlerinde kullanıldığını düşünüyor. Eskiden Kenan olarak bilinen bu bölgedeki söz konusu çanaklar aslında 2012 yılında IAA tarafından yapılan kazı çalışmalarında bulunmuştu.

Emine ve Tayyip Erdoğan New York’ta sergi gezdi

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM çıkışında karşılaştığı eşi Emine Erdoğan’la Türkevi’ne yürüyerek burada açılan atık sergisini gezdi. Sanatçı Deniz Sağdıç’tan eserler hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pil, ilaç, plastik, tekstil, şişe kapakları ve elektronik eşya gibi çok farklı atıklardan tasarlanan tabloları etkileyici bulduğunu söyledi. Erdoğan, sanatçıya yürüttüğü çevreci çalışmalarında başarı diledi.

Sizce dünyada kaç tane karınca var? Anlaşılan çok ama çok fazla…

İnsan faaliyetlerinin neden olduğu çevre sorunlarından ötürü arılar gibi karıncaların da sayılarının hızla azalıp azalmadığına dair endişelerin yükseldiği dönemde, ABD’nin Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre tasavvur edilemeyecek kadar çok karınca var. En az 20 katrilyon karıncanın mevcut olduğunu hesaplayan araştırmada, muhtemelen bu hayrete şayan rakamın bile gerçek sayının altında bir tahmini yansıttığı dile getirildi.

Mars’a düşen bir meteorun sesi ilk kez kaydedildi

NASA’nın InSight isimli uzay aracı, meteorların Mars atmosferine girip gezegenin yüzeyine çarpmasıyla çıkan sesi kaydetti. Böylece ilk kez dünya dışındaki bir gezegendeki meteor çarpmasının sesini duyuldu. Ses kaydını sosyal medyada paylaşan uzmanlar “Beklenenin aksine ‘bam!’ yerine daha çok ‘cup’ gibi bir ses geliyor” dedi.

James Webb teleskopu gözünü Mars’a çevirdi

NASA’nın Aralık 2021’de başarıyla fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu, bu kez gözünü daha yakına çevirdi ve Mars’ın fotoğraflarını çekti. Mint’in haberine göre, Mars’ta toz fırtınaları ve hava durumu gibi kısa süreli olayların James Webb Uzay Teleskobu ile incelenebileceği düşünülüyor. İlk görüntünün sağ üst, sol üst ve sol alt köşelerinin her birinde, ağırlıklı olarak benekli koyu kahverengi rengi kıran üç açık kahverengi yama var. Renk kodlaması bu açık kısımların daha parlak olduğunu gösteriyor. Syrtis Major (siyah volkanik kaya), Huygens Krateri ve Hellas Havzası oklarla gösteriliyor.

7 haftada en çok seyirciyi Galatasaray topladı

Süper Lig’de milli araya girilirken geride kalan 7 haftada en çok seyirciyi toplayan takım Galatasaray oldu. Bu sezon en çok seyircinin izlediği 5 maçın 3’ü, Nef Stadı’nda oynandı. İlk üç sıradaki Galatasaray’ı Fenerbahçe takip ediyor. Taraftar rekoru 46 bin 925 kişiyle Galatasaray-Konya maçında kırıldı.

Rusya EURO 2024’ten men edildi

UEFA Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) öncesindeki elemeler için belirlenecek grupların kura çekiminde geçerli olacak prosedürü açıkladı. Yapılan açıklamaya göre UEFA İcra Komitesi’nin 28 Şubat 2022´de aldığı karar doğrultusunda Rusya´nın elemelerde yer almayacağı belirtildi.

Türk hakemlere UEFA’dan görev

UEFA, Türk hakemlere önemli görevler verdi. Melis Özçiğdem; Brann-Rosengard UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi ikinci tur müsabakasını Mürvet Yavuztürk ve Deybet Gök ve Gamze Durmuş Pakkan ile birlikte yönetecek. Ali Palabıyık, Serkan Olguncan ile Erdinç Sezertam; Belçika ile Galler arasındaki UEFA Uluslar A Ligi karşılaşmasında görev alacak.

Barcelona geçen sezon 98 milyon Euro kâr etmiş

Türkiye’de futbol kulüplerinin sürekli zararını, banka borçlarını konuşuyoruz ama dünyada durum öyle değil. Örneğin Barcelona kulübü, 2021-22 mali yılı içinde 1,017 milyar avro gelir elde etmiş ve aynı dönemde 98 milyon avro kara geçmiş.

İspanya kralından Nadal’a ödül

İspanyol tenisçi Rafael Nadal, “olağanüstü ve örnek kişiliğiyle İspanya’nın imajını ABD’de en iyi şekilde yansıttığı” gerekçesiyle verilen ödülü, İspanya Kralı 6. Felipe‘nin elinden aldı.