Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
22 Eylül 2022 Perşembe
1

Bir an için ekonomiyi, siyaseti unutun, Neptün’e yakından bakın

Güneş sistemimizin en büyük ve en uzak gezegenlerinden biri olan Neptün’ü en son 1989 yılında Voyager 2 uzay aracı onun yakınından geçerken bu kadar yakından görmüştük. Şimdi, uzaydaki James Webb teleskopu tarafından gönderilen ve kızıl ötesi mercekle çekilmiş bu görüntüler, bugüne kadar gördüğümüz en detaylı Neptün resmini ortaya koyuyor. Örneğin ilk kez Neptün’ün halkalarını bu kadar net görebiliyoruz. Ayrıca bu dev gezegenin 14 uydusu da ilk kez gezegenle birlikte görüntüleniyor. Neptün, dünyadan 4 kat daha büyük.
2

Putin’den korkutan karar: Seferberlik açıkladı, bütün dünyayı nükleer savaşla tehdit etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün yaptığı çıkış tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Daha önce Ukrayna’ya yönelik saldırıları ile ABD ve Avrupa Birliği’nin başını çektiği Batı dünyasını karşısına alan Putin, kısmi seferberlik ilan etti. Bu çağrı ile 300 bin yedek askerin orduya katılacağı belirtildi. Rus lider, tüm devlet kanallarından yayınlanan ulusal sesleniş konuşmasında “Batı’nın amacı Rusya’yı bölmek ve yok etmek. Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları korumak için kısmi seferberlik kararnamesini imzaladım” dedi. Putin, Ukrayna’daki Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerindeki bağımsızlık referandumunu da destekleyeceklerini söyledi. Daha önce Ukrayna’yı destekleyen Batı’ya karşı elindeki en güçlü iki silahtan biri olan enerji kartını çeken Putin, dünkü konuşmasında diğer silahı olan ‘nükleer tehdit’i de masaya sürdü. Rus lider “Bize karşı saldırgan söylemler kullananlara hatırlatmak isterim ki, bu ülkenin çeşitli silahları var, bazıları NATO ülkelerinin sahip olduğundan daha modern. Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil” dedi.
3

FED faiz arttırdı, dolar-TL rekora koşuyor

ABD Merkez Bankası (Fed) gösterge faizleri beklentilere paralel olarak 75 baz puan artırarak yüzde 3 – 3,25 aralığına yükseltti. Fed üst üste 3’üncü toplantısında da faizleri 75 baz puan gibi yüksek bir oranda artırarak durgunluk endişelerine rağmen enflasyonu aşağı çekme konusunda kararlı olduğunu gösterdi. Fed Başkanı Jerome Powell, “Faizleri indirmeden önce enflasyonun yüzde 2’ye gerilediğinden emin olmalıyız. Enflasyonun yüzde 2’ye doğru gittiğinden emin olduğumuzda faiz artırımı hızını yavaşlatacağız” dedi. FED’in bu hamlesi doların çok güçlenmesine neden oldu. Geçen yıl aralık ayında görülen 18.3674 liralık rekoru zorlamaya başlayan dolar/TL kuru, dün 18.3433 lirayı test etti. Bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirmesi dolar kurundaki yükselişin hızlanmasına yol açabilir. TCMB, geçen yıl eylülde başlanan faiz indirimine bu yıl ara verilmişti, ancak yüzde 80’lik enflasyona rağmen ağustosta faiz indirimine devam kararı aldı. Fitch, TCMB’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına kadar faizleri sabit tutmasını bekliyor. ABD ve Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye uygulanabilecek olası yaptırımların da döviz piyasalarında 2’inci 21 Aralık şokuna yol açabileceği öngörülüyor.
4

Borsa şoktan çıkamadı, düşüş sürüyor

İstanbul Borsasında BİST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 31,74 puan azalırken, toplam işlem hacmi 59 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,99, holding endeksi yüzde 0,47 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,95 ile madencilik, en çok kaybettiren ise bankacılık oldu. Hisse senedi piyasasında sular durulmuyor. 13 Eylül’den bu yana düşüş trendini devam ettiren dün piyasa aktörlerinin iddiasına göre büyük bir alıcının girmesiyle nefes alan Borsa İstanbul endeksleri dün yeniden satışla karşı karşıya kaldı. Teminat tamamlama çağrısı önceki günlerdeki 1.5 milyar lira seviyesinden dün 861.8 milyon liraya gerilerken bugünden itibaren ise daha düşük teminat oranları uygulanacak. Piyasa aktörleri ve regülatörler durumu çözüme ulaştırabilmek için çalışmalarını sürdürürken edinilen bilgiye göre çözüm önerileri de ilgili kurumlara iletiliyor. Bankalar ise kendi imkanları dahilinde hisse geri alımlarıyla çıkış yolu arıyor.
5

Kılıçdaroğlu her gün iman tazeliyor: 6’lı masada kriz falan yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basının bir kesiminde körüklendiğinin tersine 6’lı masada bir kriz olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Hiç kriz yaşamadık, böyle bir şey olmadı, olsa zaten meydana çıkar” dedi. Kılıçdaroğlu, anketlerden memnun olduğunu, partisinin oylarının istikrarlı bir şekilde arttığını kaydetti.
6

İranlı kadınlar başörtülerini yakıp saçlarını kesiyor

Geçen hafta 22 yaşındaki Mahsa Emini, “başörtüsü saçını tam kapatmadığı için” gözaltına alınmış ve daha sonra ağır işkence izleri ile hastaneye kaldırılmıştı. Polis cuma günü ölen Emini’nin kalp krizi geçirdiğini öne sürdü. Ancak bu iddiayı inandırıcı bulmayan binlerce kişi sokağa döküldü. Haftasonu başlayan eylemler tüm ülkeye yayıldı. Protestoların başını çeken kadınlar, başörtü zorunluluğuna da isyan ediyor. Kadınların meydanlarda başörtülerini yakmaya başlamasının ardından aynı hareket sosyal medyada da yayıldı. Birçok İranlı kadın başörtülerini yakarken ve saçlarını keserken görüntülerini paylaşıyor. Emini’nin ölümü dün İstanbul’daki İran Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Türkiye’de yaşayan İranlıların çoğunlukta olduğu grup, Tahran yönetimine karşı sloganlar attı. Eylem sırasında bazı kadınlar da saçlarını kesti. Protestoların büyümesi ve yaygınlaşması sonrası İran interneti kesmeye de başladı. Reuters’ın internet gözlemcisi NetBlocks’a dayandırdığı habere göre ülkede kalan son sosyal ağlardan Instagram ve WhatsApp’a erişim kesildi.
7

Peker’in basın danışmanı Olur: O tweet’leri cahilliğimden attım

Arnavutluk’ta yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilen suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesi ortaya çıktı. Olur, savcılık ifadesinde sosyal medyadaki Sedat Peker paylaşımları için “Cahilliğimden yaptım” dedi. Emniyet’e kendisiyle iletişime geçen gazetecilerin isimlerini verdi. Peker’in yurtdışına kaçmasından sonra Karadağ ve Makedonya’da 7.5 ay beraber kaldıklarını anlattı. Olur suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak suçundan tutuklanndı. Olur’un soruşturmasını yürüten Savcı Alim Yaşar, Sedat Peker’in “Silahlanın” çağrısı sonrası İYİ Parti lideri Meral Akşener’in yaptığı suç duyurusuna takipsizlik veren isimdi. Ayrıca yeniden görülen Balyoz davasındaki isimlere ceza talep etmişti. Akşam saatlerinde Sedat Peker avukatı Ersan Barkın aracılığıyla bir açıklama yaptı ve emre Olur’a “Cahillikten” şeklinde ifade vermesini kendisinin tavsiye ettiğini söyledi.
8

Bu akşam bilimsel olarak da sonbahara giriyoruz

Dünyamızın güneş etrafındaki dönüş hareketinde bu akşam yeni bir evreye geçeceğiz ve dünyanın kuzey yarım küresinin güneşe olan açısı değişecek, böylece kuzey yarım küreye daha az güneş ışığı düşmeye başlayacak. Bu da beraberinde önce sonbaharı ardından da kışı getirecek. Ayrıca günler kısalacak, geceler uzayacak. Sonbahar ekinoksu ile birlikte artık güneş Güney yarım küreye daha dik açıyla isabet edecek, yani dünyanın o tarafında da ilkbahar başlayacak.
9

Yaşanabilir kentler liginde İstanbul Avrupa sonuncusu

İngiltere merkezli Economist yayın grubunun araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in (EIU) Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre, Avrupa’da yaşam uygunluğu bakımından incelenen 38 şehir içinde İstanbul son sırada yer aldı. Avrupa’da değerlendirmeye alınan 38 şehir içinde en yaşanılabilir kent Viyana 99.1 puanla olurken, İstanbul 57.7 puanla bu listenin sonuncusu oldu. Sosyal ve kültürel hayat, eğlence, sağlık hizmetleri, suç oranları, geçim şartları, siyasi istikrar ve altyapı gibi çeşitli faktörlere göre hazırlanan listede bu yıl savaş nedeniyle Ukrayna’dan değerlendirme alınmadı. Rusya’nın başkenti Moskova ile tarihi şehri St. Petersburg bir önceki yıla göre puan kaybetti ancak yine de İstanbul’un üzerinde yer aldı. Moskova 71.4 puan alırken, St. Petersburg ise 68.2 puan aldı. İstanbul’un düşük puan almasında, son yıllarda şehre gelen ve sayıları milyonu aşan mültecilerle birlikte hayat pahalılığının artmasının etkili olduğu ifade ediliyor. Bir önceki yıla göre Macaristan’ın başkenti Budapeşte ve Polonya’nın başkenti Varşova, listede alt sıralara geriledi. EIU Yaşanabilir Şehirler 2022 raporu, Avrupa’da batıda yer alan şehirlerin üst sıralarda yer aldığını ortaya koyarken, Bulgaristan ve Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerinin şehirleri alt sıralarda yer aldı. Raporun küresel bölümünde de Viyana ilk sırada yer alırken, listenin son sıralarını Asya ve Afrika ülkeleri oluşturdu. Listenin sonuncusu Suriye’nin başkenti Şam olurken, onu Nijerya’nın Lagos kenti ve Libya’nın başkenti Trablus takip etti.
10

Hangi cenazenin reytingi daha yüksek? Elizabeth mi, Diana mı?

Pazartesi günü dünyanın dört bir yanında insanlar Kraliçe 2. Elizabeth’in saatlerce süren cenaze töreninin canlı yayınını seyretti. Benzer bir dev cenaze de 1997 yılında yaşanmıştı, Prenses Diana’nın cenazesi. Şimdi Elizabeth’in cenazesinin TV izlenme rakamları belli oldu; bunlara bakılacak olursa Elizabeth’in cenazesini Diana’ya göre daha az insan izlemiş. Ancak bu karşılaştırma yanıltıcı; çünkü Diana toprağa verildiğinde internet üzerinden TV yayını seyretme imkanı yoktu. Bugün Elizabeth’in cenazesini milyonlarca insanın mobil cihazları dahil internet üzerinden izlediği tahmin ediliyor.

Kuzey Irak’ta üs bölgesine taciz ateşi: Bir şehit

Pençe-Kilit Operasyonu’nun sürdüğü Kuzey Irak’ta PKK’lı teröristler üs bölgesine taciz ateşi açtı. Saldırıda Uzman Onbaşı Muhammed Karaçam şehit oldu. İki asker de yaralandı. 

MİT’ten 17 şehidin katiline operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatı Hatay ve Afrin’de 17 askerin şehit edildiği saldırıları bizzat yöneten PKK’lı teröristi Suriye’de düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi. PKK’nın önemli isimlerinden ‘Doğan Amanos’ kod adlı Mehmet Akyol’un yeri tespit edildi. Güvenlik nedeniyle sık sık yer değiştiren terörist SİHA ile gerçekleştirilen nokta atışla iki korumasıyla birlikte öldürüldü. Hakkında arama kararı bulunan Akyol 18 yıldan beri terör örgütünün dağ kadrosunda özel güç yapılanması içinde yer alıyordu. MİT, Irak’ın kuzeyinde de PKK/KCK mensubu 6 teröristi etkisiz hale getirdi.

AYM’den kritik öğrenim kredisi borcu kararı

Antalya’da bir kişi, yükseköğrenim kredi borcunun birden fazla taksitinin ödenmemesi nedeniyle tüm taksitlerin tahsili için düzenlenen ödeme emrinin iptali istemiyle dava açtı. Mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruda düzenlemenin sosyal devlet ilkesini ve mülkiyet hakkını ihlal ettiği ileri sürüldü. AYM de söz konusu düzenlemeyi iptal etti. AYM kararında devletin maddi imkanlardan yoksun, başarılı öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri için destek sağlamakla yükümlü olduğu, yeterlilikleri ve ihtiyaçları tespit edilen öğrencilere kredi sağladığı vurgulandı. Söz konusu düzenlemenin bu amaçla bağdaşmadığı belirtildi.

İmamoğlu davası ertelendi: Boş işlerle uğraşmasınlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaretten 4 yıl 1 ay hapsinin istendiği dava dün Kartal Adliyesi’nde görüldü. Duruşma öncesi Kartal Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ve kaymakamlığın onayıyla basın açıklaması ve gösteri yürüşüyü yasaklandı. Gerekçe olarak ‘kamu düzeni ve kamunun esenliğinin bozulması ihtimali” gösterildi. Davada, İmamoğlu’nun avukatının talebi doğrultusunda tanıkların dinlenmesine ve İBB başkanının konuşmalarının yer aldığı DVD kayıtlarının bilirkişiye gönderilerek çözümlenmesine karar verildi. Duruşma 11 Kasım’a ertelendi. Kararı ziyaret ettiği İstanbul Erkek Lisesi çıkışında öğrenen İmamoğlu “Ne yazık ki olmaması gereken bir dava sürdürülüyor. Boş işler bunlar. Boş işlerle uğraşmasınlar. Bir an önce bu defteri kapatsınlar isterim” dedi.

Pergola Davası’nda CHP’li ilçe başkanına beraat

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un İstanbul Beylerbeyi’ndeki evinin fotoğraflarını cep telefonuyla çektiği için özel hayatın gizliliğini ihlalden 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakim önüne çıktı. Özçağdaş beraat etti. 

Mahkeme Las Tesis dansını “Cumhurbaşkanına hakaret” saymadı

CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e, partisinin 2020 yılındaki il kongresinde kadına yönelik şiddete karşı tüm dünyada yapılan farkındalık eylemi olarak bilinen ‘Las Tesis’ dansını yapması ve sözlerini okumasını “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak değerlendiren Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği 11 ay 20 günlük hapis cezası İstinafta bozuldu. Üst mahkeme hakaret suçunun oluşmadığına karar vererek Özdemir’i beraat ettirdi.

Düğünde sarı, kırmızı ve yeşil şal takan damat ve 9 kişiye tahliye

İstanbul Esenyurt’taki düğünde kırmızı, yeşil ve sarı şal taktıkları için damat ve 9 kişinin yanı sıra şarkı söyleyen müzisyenlerle birlikte toplam 14 kişi hakkında “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da görüldü. Damat Mesut Karçık ile 9 kişi, tutuklu bulundukları Silivri’den duruşmaya katıldı. Mahkeme hepsini tahliye etti.

İstanbul’a yeni 7 deniz hattı açılacak

İstanbul’da 48 hatta yapılan deniz yolu seferleriyle günlük ortalama 230 bin yolculuk yapılıyor. UKOME kararıyla eklenecek 7 yeni hatla kısa vadede deniz yolculuğunun yüzde 17 artırılarak bu sayının 270 bine çıkartılması hedefleniyor. Yeni hatlar Kadıköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp, Avcılar-Bakırköy-Kadıköy, Avcılar-Bostancı, Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada, Çengelköy-Kabataş, Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp ve Bostancı-Caddebostan-Moda-Kadıköy ve Kabataş arasında olacak.

Musa Anter davası ‘zaman aşımı’ nedeniyle düşürüldü

Kürt yazar Musa Anter’in 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesine ilişkin dava zaman aşımı nedeniyle düşürüldü. Mahkeme aynı dosya ile birleşen aralarında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da bulunduğu JİTEM davasında ise yargılamanın devamına hükmetti. Musa Anter dosyasında yargılanan tutuksuz sanık Hamit Yıldırım ile ilgili adli kontrol şartı da kaldırıldı.

Akşener: Siyaset hiç bu kadar pislenmedi

İYİ Parti lideri Meral Akşener dün Ankara Çankaya’da Kanaat Önderleri ve İş İnsanları Buluşması’na katıldı. Akşener “Siyaset son zamanlardaki gibi Türkiye’de pis bir dille hiçbir zaman yapılmadı. Saygıya dayalı bir dil üzerinden, hizmete dair oluşturulan rekabet üzerinden yapıldı ve seçmen velinimetti, unutuldu” dedi. Kendisine sürekli iftiralarda bulunulduğunu anlatan Akşener ‘FETÖ’cü diyorlar, ateist diyorlar, aynı zamanda PKK’lıyım, aynı zamanda faili meçhulcuyum. Arkadaş ben kimim. Ben neyim. Evim basılıyor gecenin 11:30’unda, peşine düşüyoruz. Bu fiilleri yapanların hepsi beraat ediyor. Bir ülkede yargı olmazsa demokrasi olmaz” dedi. Akşener daha sonra Çankaya’da esnaf ziyaretinde bulundu. Erdoğan’ın ABD’de yaptığı “Seçimleri kazanma konusunda endişemiz yok, çünkü alternatifimiz yok” sözlerine gülerek “Ha ha ha” yanıtı verdi.

Sedat Bucak: Aktif siyaseti bıraktım, artık yokum, Meral Ablayla da çiçek ve bahçe konuştuk

İYİ Parti liderinin ziyaretiyle gündeme gelen Susurluk Davası sanığı ve eski DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak, Meral Akşener’le hiç siyaset konuşmadıklarını, sadece geçmişi yad ederek kahve içtiklerini söyledi. Siyasetten çekildiğini ve Akşener’in ziyaretinin dostane olduğunu vurgulayan Bucak “Ben 3 dönem DYP’den milletvekili olarak siyaset yaptım. Ardından hiçbir partiden aday olmayarak, siyasetten elimi, kolumu çektim. Aktif siyaseti bıraktım. Ben kendime burada yeni bir dünya kurdum. Siverek’te kendi köyümde doğa ve bahçeyle ilgileniyorum. Bütün gün burada zamanımı geçiriyorum. Modern ve organik tarımla uğraşıyorum. Bildiğiniz gibi eski siyaset ve dava arkadaşımız Meral Akşener bizi ziyaret etti. Bu ziyaret beni çok mutlu etti. Geçmişteki arkadaşlığımızı ve siyaseti yad ettik. Ona hep ‘Abla’ diyorum. Yaşadığım köyümdeki bahçemizi ona gezdirdim, çok sevdi burayı. Daha sonra buraya özel olarak geleceğini söyledi. Hiç güncel siyaset konularına girmedik ve konuşmadık” diye konuştu.

Babacan: Ortak adayı şimdiden açıklamak riskli

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 6’lı Masa çalışmalarını değerlendirirken, “ortak cumhurbaşkanı adayının şimdiden açıklanmasının son derece riskli olacağını, karışıklık çıkarabileceğini” söyledi. Babacan, “DEVA Partisi’nin HDP ile görüştüğünü, diyalog yollarının açık olduğunu, ancak 6’lı Masa’nın HDP ile ilişkiyi mutabakatla götüremeyebileceğini” dile getirdi. Babacan, 2 Ekim’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğindeki buluşmayla başlayacak 2. tur görüşmelerle “6’lı Masa’nın daha hızlı çalışması gereken bir döneme gireceğini” vurguladı. 6’lı Masa’da hiç seçim ittifakının konuşulmadığını, 6 partinin birlikteliğine henüz “ittifak” demediklerini belirten Babacan, “Şu an biz gemileri yaktık, tek başımıza gidiyoruz” dedi. Babacan, ekonomideki kriz iklimini 6 ayda giderebileceklerini, ancak tek haneli enflasyon için 2 yıla ihtiyaç olduğunu belirtti.

Karamollaoğlu: Kendi insanıyla da kucaklaşan cumhurbaşkanına ihtiyaç var

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Central Park’ta çekilen insanlarla selamlaştığı fotoğrafları hatırlattı. “Aynı Central Park’ta olduğu gibi Ankara Altınpark’ta, İstanbul Taksim’de, İzmir Kordon’da, Diyarbakır Sur’da da insanlarla kucaklaşabilen bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Aynı samimiyeti, muhabbeti ve hoşgörüyü kendi vatandaşlarına da gösteren bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var” dedi.

CHP’li Özel: İktidara Erdoğan’ı yenerek geleceğiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Halk TV’de gündemi değerlendirdi. Özel “Seçimi gününden 3 gün önce yapalım deseler biz ona da evet deriz. 56 gün sonra seçim yapalım derlerse biz bunu istiyoruz. Dönem tartışması var, ancak seçimler öne alınırsa aday olabilir.. Biz iktidara Tayyip Erdoğan’ı yenerek geleceğiz. Kendi aday olmaz ‘Ben emekliyim’ falan derse bilmeyiz. Er meydanından kaçanı millet görür. Erdoğan’ı seçimle yenerek iktidarın değiştiğini tüm dünyaya göstereceğiz” dedi. Özel “Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur kesinlikle demiyoruz. 6’lı masa gösterirse onur duyarım demişti genel başkanımız, o noktadayız. 6’lı masadan kesin karar çıkana kadar pozisyonumuzu koruyoruz. Özgür Özel’in de kişisel görüşü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elazığ’a o okulu açtığında cumhurbaşkanı olarak gitmesidir” diye konuştu.

Bozdağ’dan hakim ve savcılara tepki: Niye görüşmüyorsunuz?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Adalet Akademisi’nin Eğitim Dönemi açılış törenine katıldı. Konuşmasında avukatlarla görüşmeyen hakim ve savcılara tepki gösteren Bozdağ “Niye görüşmüyorsun? ‘Tarafsızlığın, bağımsızlığın nedenidir’, ‘Filan şunu der’. Sizin görüşmenize göre insanlar sizi değerlendiriyorsa yandınız zaten. Kararlarınız adil olduktan sonra, istinaftan geçtikten, Yargıtay ve Danıştay’dan geçtikten sonra kiminle görüştüğünün bir kıymeti var mı? Ama bakıyorum, pek çok yerde kapısına ‘Avukatla görüşülmez’ diye yazı yazan, maalesef meslektaşlarımız çıktı. Hakim olabilir mi böyle birisi? Hakim olamaz. Ama mesleğe girmiş. Halkın hakimisiniz siz, devlet adına Cumhuriyet’in savcısısınız. Evet, Cumhuriyet’in hakimisiniz. Ama bu Cumhuriyet’in sahibi de Türk halkıdır, Türk milletidir. Siz Türk milletinin, Türk halkının hakimi ve savcısısınız? Onlara saygı, onlara hürmet bizim de vazifelerimizden bir tanesidir” dedi.

Bahçeli klasik otomobili ile Ankara turu attı

MHP lideri Bahçeli, 06 TCD 009 plakalı klasik otomobille Ankara’yı gezdi. Bahçeli gezisi sırasında Ferdi Tayfur dinledi. Gezide Bahçeli’ye parti yöneticileri eşlik ederken MHP liderinin araç kullandığı anlar video klip haline getirilerek partinin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. ‘Liderimiz Yollarda’ ifadesi ile paylaşılan videoda Ferdi Tayfur’un ‘Bu Bana Yeter’ şarkısı yer aldı.

Tarımda üreticinin yaşadığı enflasyon yıllık yüzde 133 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) temmuzda, bir önceki aya göre yüzde 1.31 artarken bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 83.43, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 133.41 artış gösterdi. Tarımda üretici fiyatlarında on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 79.72 artış gerçekleşti. Alt gruplarda gübredeki yüksek artış devam etti. Gübre ve toprak geliştiricilerde yıllık yüzde 234.88 artış yaşanırken bu gruptan sonra en çok artış yüzde 201.13 ile enerji ve yağlarda gerçekleşti.

ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 140 bin azaldı

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısı 140 bin kişi azaldı. Muhalefetin soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2021 sonunda 2 milyon 173 bin olan ÇKS’li çiftçi sayısının bu yıl ağustos itibariyle 2 milyon 34 bine gerilediğini açıkladı. Bu arada tarım istihdamında düşüş eğilimi de sürüyor. Geçen yıl ikinci çeyrekte 5 milyon 60 bin olan istihdam sayısı, bu yıl aynı dönemde 4 milyon 984 bine geriledi.

ABD’den Türk bankalara yaptırım uyarısı 

ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD’nin yaptırım başlatma ihtimali nedeniyle İş Bankası ve Denizbank’ın dışındaki diğer Türk bankalarının da Rus ödeme sistemi Mir’den çıkmasını beklediğini söyledi. Mir’i kullanan diğer bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bulunuyor. Mir’i kullanan beş bankadan ikisinin sistemi kullanmayı bırakmasının, bahsi geçen bankaların Batı devletleri ve Rusya arasındaki ekonomik savaştan uzak durma çabalarına işaret ettiği düşünülüyor.

Hakan Atilla: Zamanlama manidar 

Borsa İstanbul eski Genel Müdürü ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Halkbank’ın hisselerinde geri alım yapması hakkında da konuşarak, ‘zamanlama manidar’ dedi. Düzenleyicilerin sert yükselişlere de müdahil olması gerektiğini belirten Atilla “Geri alım şirketlerin hisselerine verdiği kıymeti gösterir. Normal zamanlarda şirketin değerindeki sert düşüşlerde böyle bir karar yatırımcı için olumludur. Zamanlama bu olayların akabinde olduğu için biraz daha manidar oldu. Hisse senedi fiyatı hak etmediği noktalara indiğinde bu gündeme alınabilirdi” diye konuştu.

Bilgin’den asgari ücret açıklaması: İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TESK toplantısında konuştu. “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuzda da yaptık. Aralık geliyor, aralıkta da yapacağız” dedi. Bilgin “Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım” diye konuştu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için de çalışma yürütüldüğünü belirten Bilgin “Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Emekli olanlar arasındaki farklılaşmayı düzeltmemiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı söyleyeyim. Bu konuda hangi sorunlar varsa biz adresiz. Bunları sosyal devlet anlayışıyla, EYT ile çözeceğiz, taşeronun kadroya alımıyla çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en değerli ilçesi Sarıyer oldu

Sarıyer’de ortalama metrekare fiyatı 63 bin 45 TL, ortalama konut fiyatı ise 9 milyon 75 bin 312 TL civarında. Listenin ikinci sırasında Beşiktaş var. Burada ortalama metrekare fiyatı 61 bin 503 TL, konut fiyatı ise 9 milyon 2 bin 868 TL. İzmir Çeşme üçüncü sırada. İstanbul Kadıköy 4 ve Bakırköy 5. sırada. Bodrum altıncı. Yine İstanbul’un Beykoz, Şişli ve Adalar ilçeleri onları takip ediyor. Antalya’nın Kaş ilçesi ise 10. sırada.

Lagarde: Daha fazla faiz artışı gerekebilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ECB’nin, enflasyonla mücadele etmek için faiz oranını ekonomik büyümeyi kısıtlayacak seviyeye yükseltmesi gerekebileceğini söyledi. ECB bir süredir tarihi hızda faiz artırıyor olsa da da enflasyon da yükselişini sürdürüyor. 

Rusya’nın seferberlik çağrısı piyasaları karıştırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in  ‘Rusya’nın, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak için’ seferberlik ilan etmesiyle altın, dolar ve tahvil gibi güvenli limanlar yükseldi. Dolar endeksi rekor yüksek seviyeye yakın işlem görürken, 10 yıllık ABD tahvil faizi 4 baz puan düşerek yüzde 3.52’ye geriledi. Altının ons fiyatı en yüksek 1.677 doları gördü. Euro ise dolar karşısında yüzde 0.9 gerileyerek 0,9885 ile 2 haftanın en düşük seviyesine indi. Bitcoin ise 19 bin doların altına geriledi. Rabobank Stratejisti Jane Foley “Savaşta tansiyonun arttığı bir noktada olabiliriz, bu da birçok yeni belirsizlik demek. Bu gelişme, euro ve Doğu Avrupa para birimleri üzerinde baskıya neden olacak” değerlendirmesini yaptı.

Roubini: Zombi şirketler ve ülkeler batacak

2008’de ABD’de başlayan finansal krizi iki yıl önceden öngören ve “kriz kâhini” olarak anılan Nouriel Roubini, ABD’de ve küresel ekonomide 2022 sonunda başlayıp 2023 boyunca sürecek “uzun ve çirkin” bir resesyon beklediğini söyledi. “Dr. Kıyamet” olarak da tanınan profesör, ABD’de S&P 500 borsa endeksinde de keskin bir düzeltme beklediğini, normal bir resesyonda endeksteki düşüşün yüzde 30 olabileceğini, sert bir inişte ise S&P 500’deki kaybın yüzde 40’a ulaşabileceğini öne sürdü. ABD’de hafif bir resesyon bekleyenleri şirketlerin ve kamu kesiminin büyük borç oranlarına bakmaya davet eden Roubini, “Faizler ve borç çevrim maliyetleri artıkça birçok zombi kurum, hane, şirket, banka ve ülke batacak. Böylece kimin çıplak yüzdüğünü göreceğiz” uyarısında bulundu.

Enerji krizi Avrupa’yı sallıyor: 450 milyar Euro

Rusya’nın Avrupa’ya enerji ihracatını durdurmasını ardından hükümetler, artan enerji fiyatlarına karşı vergileri azaltıp tüketicilere ödenek sağlasa da yeterli olmadı. Avrupa ülkeleri her gün aldığı önlemlere yenisini ekledi. Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’in raporuna göre, Avrupa Birliği’ndeki (AB) 27 ülke enerji maliyetlerine karşı tedbir için ortak olarak 314 milyar Euro ayırırken, İngiltere ise 178 milyar Euro’luk bir fon oluşturdu. AB’nin enerji şirketlerini kamulaştırmak, kurtarmak ya da kredi vermek için ayırdığı paralar da dahil edilince harcamalar 450 milyar Euro’ya yaklaşıyor. 

Fransa’da fabrikalarda üretim duruyor

Fransız Le Monde gazetesi, ülkede yükselen enerji fiyatları karşısında fabrikaların ayakta duramayıp üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını yazdı. “Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor” başlıklı haberde Fransız cam devi Duralex’in 5 ay boyunca üretim yapmayacağı hatırlatılırken, çelik üreticisi LME’nin 31 Aralık’tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracağına, ArcelorMittal’in üretimi yavaşlattığına ve Arc France’de üretimin yarı yarıya azaldığına dikkat çekildi.

Paris’in Şanzelize’si de kararıyor

Fransa’nın başkenti Paris’teki Şanzelize Caddesi’ne yıl sonunda yerleştirilen ışıklı süslemeler enerji tasarrufu için erken söndürülecek.

Bu da Dubai’nin “çılgın proje”si: 5 milyar dolara Ay şeklinde otel yapacaklar

Kanadalı bir mimarlık firması Dubai’de dünyanın uydusu Ay’a benzeyen 225 metre yüksekliğinde bir kompleks tasarladı. İnşaatın iki yıl sürmesi beklenirken projenin 5 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin emirliği Dubai, çılgın mimari projeleriyle biliniyor. Dubaililer dünyadaki esinlenmeden payını aldıktan sonra gözünü uzaya dikti. Ortaya çıkan bilgilere göre Dubai’da dünyanın doğal uydusu Ay’a benzeyen bir lüks otel yapılacak.

Ruslar havaalanına koştu, İstanbul’a bilet kalmadı

Rusya’daki seferberlik ilanı ile askere gitmek istemeyenler, Türkiye uçuşlarına talepte bulundu. İstanbul’a bilet fiyatları bir anda fırlarken, bu hafta yapılacak uçuşların büyük kısmı doldu. Rus yetkililer ise seferberlik kapsamındaki kişilerin yurtdışı yasağı olduğunu ve kaçarlarsa 10 yıla kadar hapis cezası alabileceklerini belirtti.

Zelenski: Şantajlara boyun eğmeyin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilanı ve nükleer silah kullanma tehdidine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den yanıt geldi. Zelenski, “Putin’in nükleer silahları kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğini düşünmüyorum. Putin’in şantajlarına boyun eğmemek gerekiyor. Yarın ‘Ukrayna dışında Polonya’nın bir kısmını da istiyoruz, aksi takdirde nükleer silah kullanırız’ diyebilir. Bu tavizleri veremeyiz” ifadelerini kullandı. “Putin, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanında boğmak istiyor” diyen Zelenski, Ukrayna’nın topraklarını özgürleştireceğinden emin olduğunu aktardı. 

Erdoğan, Britanya Başbakanıyla “tanıştı”

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nde İngiltere Başbakanı Liz Truss’ı kabul etti. Bu, Truss’ın başbakan olduktan sonra Erdoğan’la ilk görüşmesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile de görüştü. Erdoğan, gün içinde, bazı ABD’li düşünce kuruluşu temsilcileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı tarafından Türkevi’nde düzenlenen yuvarlak masa toplantısı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Reuters: Türkiye BAE’ye 20 SİHA sattı

Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Türk savunma şirketi Baykar’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 20 silahlı insansız hava aracı (SİHA) satışı gerçekleştirdiğini, SİHA’ların bu ay teslim edildiğini, ek taleplerin de değerlendirildiğini belirtti. Kaynaklar ayrıca Suudi Arabistan’ın hem SİHA hem de kendi ülkesinde üretim yapabilmek adına fabrika kurulması talebinin bulunduğunu söyledi.

Muğla’da orman yangını, helikopter düştü: 2 ölü

Son iki yıldır geniş çaplı orman yangınları ile boğuşan Muğla’nın Marmaris İlçesi dün aynı kabusu bir kez daha yaşadı. Yalancıboğaz Adaağzı bölgesinde başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Alevlere 15 helikopter, 8 uçak, 40 arazöz, 6 dozer ve 500 orman işçisi müdahale edilmeye başlandı. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, yangına bölgede arıcılık yapan 85 yaşındaki M.Y’nin kovanları önündeki közün sebep olduğunu belirtti. M.Y. gözaltına alındı. Yangına müdahale için havalanan bir helikopter Denizli’nin Çardak İlçesi’nde düştü. 2’si Türk, 5’i Rus toplam 7 mürettebatı olan helikopterde 2 kişi hayatını kaybetti. Diğer 5 kişi yaralandı. Yangın nedeniyle Aksaz Askeri Üssü’ndeki lojmanlar boşaltıldı.

İklim krizi: Türkiye’nin 2040’a kadar kömür üretimini yüzde 73 azalması gerekiyor

İlk defa küresel fosil yakıt rezervlerini, kullanımını ve salımını takip eden bir veri tabanı kullanıma girdi. Carbon Tracker ve Global Energy Monitor adlı kuruluşlar tarafından başlatılan uygulamaya göre küresel fosil yakıt rezervlerinin tamamının kullanılması durumunda sanayi devriminden bu yana üretilen sera gazının tümünden fazlası atmosfere verilecek. Bulgulara göre Türkiye, toplam karbon emisyonları sıralamasında 89 ülke arasında 35’inci sırada. Türkiye kömür üretiminde ise 11’inci sırada. BBC Türkçe için bu verileri değerlendiren Ember Enerji ve İklim Veri Analisti Ufuk Alparslan, Türkiye’nin küresel kömür üretiminin yüzde 1,14’ünü gerçekleştirdiğini aktarıyor. Alparslan, “Türkiye’nin Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) iki derecenin altında sıcaklık artışı senaryosuna uyumlu olması için 2030 yılına kadar kömür üretimini yüzde 35, 1.5 derece senaryosuyla uyumlu olması için ise yüzde 46 düşürmesi gerekiyor” diyor ve sözlerine devam ediyor: “2040 yılına kadar ise bu iki senaryoyla uyumlu düşüş oranlarının sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 73 olması gerekiyor.”

Rapor: Avrupa’nın zengin ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü son raporunda Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından (2018) Avrupa’dan Türkiye’ye gönderilen plastik atıkların rekor derece arttığı ve geçen yıl 446 bin 432 tona ulaştığını belirtti. Raporda Avrupa’nın en zengin ülkelerinin çöplerinin Türkiye’ye gönderildiği, bunun çevre ve insan sağlığı üzerinden son derece olumsuz etkileri olduğu vurgulandı. 9 yaşındaki çocukların plastik atık geri dönüştürme merkezlerinde ömür boyu sürebilecek ciddi sağlık riskleri altında çalıştığının altı çizildi.  Hükümet geri dönüşüm tesislerinde sıkı lisans kuralları uygulamamak ve düzenli denetim yapmamakla suçlandı.

200’e yakın balina hayatını kaybetti

Avustralya’ya bağlı Tazmanya adasının batı kıyılarına vurmuş 230 balina tespit edildi. Balinaların Macquarie Limanı girişindeki düz kumsala neden girdikleri bilinmiyor. İki yıl önce de aynı bölgede çok sayıda balina kıyıya vurmuştu. Salı günü de Tazmanya’nın kuzeyinde henüz yetişkinliğe ulaşmamış 14 ispermeçet balinasının kıyıya vurmuş cesetleri bulunmuştu. The Guardian’ın haberine göre balinalardan 200’e yakını hayatını kaybetti, kalanların ise kurtarma çalışması devam ediyor.

Sokakta, kafede, hastanede, her an karşınıza şiir çıkabilir!

Şair ve yazar Süreyya Evren’in danışmanlığında hayata geçirilen ‘Şiir Hattı’ projesi, 17’nci İstanbul Bienali’ni şiirin birleştirici gücüyle buluşturuyor. 15 şairin kendi gözünden dünyanın gidişatını yorumladığı şiirlerle, Bienal süresince çeşitli dijital ve fiziksel mekanlarda karşılaşabilir. Şiir Posterleri Bakırköy’den Beyoğlu’na, Adalar’dan Üsküdar’a, Kadıköy’den Sarıyer’e, kentin farklı noktalarında, sahafların, kitabevlerinin, restoranların, hastanelerin, kafelerin camlarında ve duvarlarında okunabilecek.

Marcus Graf, Contemporary İstanbul’daki sergisi ShowTime’ı anlattı

Contemporary Istanbul’un 17’ncisi, 17 – 22 Eylül tarihleri arasında, Haliç Tersane İstanbul’da düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserleri burada koleksiyoner ve sanatseverlerle buluşuyor. Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleşen Collect Gallery’nin “ShowTime” adlı deneysel fuar standı da Tersane İstanbul’daki yerini aldı. Showtime projesine ilişkin T24’ e konuşan küratör Marcus Graf, fuardaki dinamizm ve hızın ötesine geçme düşüncesiyle sergiyi gerçekleştirdiklerini belirtirken, “Hızın ötesine geçemesek de ironik olarak bu hız ile oynayabileceğimizi düşündüm. Hareketli dinamik bir sergi modeli yapmak istedim” diye konuştu.

Berkun Oya’nın yeni filmi geliyor

Türkiye’de dijital bir platform için yapılan ilk dizi olan ‘Masum’un senaristi, yayınladığı dönemde çok konuşulan ‘Bir Başkadır’ın yönetmeni Berkun Oya’nın yeni filmi ‘Cici’ 27 Ekim’de Netflix’te yayınlanacak. Oyuncu kadrosunda Ayça Bingöl, Fatih Artman, Funda Eryiğit, İncinur Daşdemir, Nur Sürer, Okan Yalabık, Olgun Şimşek, Şevval Balkan ve Yılmaz Erdoğan gibi güçlü isimleri buluşturan Cici, acı bir kaybın ardından köyden kente göçen bir ailenin yaklaşık 30 yıl sonra eski evlerinde buluşmasını konu alıyor. Netflix, 27 Ekim’de yayınlanacak Cici’nin ilk fragmanını paylaştı.

Çiğdem Mater’den Ayvalık’a mektup var

Gezi davasında 18 yıl hapse mahkum edilen Çiğdem Mater, Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ne mektup gönderdi. Ayvalık Uluslararası Festivali’nde Gezi Davası’nda tutuklanan Çiğdem Mater’in yapımcıları arasında olduğu ‘Yaban’ filminin gösterimi öncesi arkadaşı ve filmin Yürütücü Yapımcısı Emine Yıldırım, Mater’in mesajını okudu. Festivale film ekibi ile birlikte Çiğdem Mater’in eşi gazeteci Murat Utku da katıldı.

Tunç Soyer’den çağrı: Sunağımızı geri istiyoruz

Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi dünya kamuoyunu harekete geçirecek önemli bir adım daha attı. Zeus Sunağı’na atfen bestelenen Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eserinin dünya prömiyeri yapıldı. Başkan Tunç Soyer “Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Çok sesli olarak haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak” dedi. Alman mühendis Carl Humann tarafından 1868-78 yıllarında yapılan kazılar sonucu bulunan ve Berlin’e götürülen Zeus Sunağı’nın iadesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı da 1991’den bu yana çalışma yürütüyor.

Dünyanın en uzun Manga kitabı: One Piece

En ünlü manga serilerinden One Piece‘in tek ciltlik kitabı yayımlandı. 21 bin 450 sayfadan oluşan ve sadece 50 adet üretilen kitap, 7 Eylül’de piyasaya sürülmesinin ardından günler içerisinde tükendi. Fiyatı 1900 euro olan kitap, 1997’den beri Japon dergisi Shōnen Jump’ta her hafta serileştirilen One Piece’in yazarı Eiichiro Oda’ya atfedilmiyor. One Piece başlıklı sınırlı sayıdaki cildi tasarlayan multidisipliner sanatçı ise Fransız Ilan Manouach.

Olivia Wilde: Hayır, Harry, Chris’e tükürmedi

Dünyanın bir bölümü iki haftadır, oyuncu-yönetmen Olivia Wilde’ın “Don’t Worry Darling” filminin Venedik Film Festivali’ndeki galası sırasında, filim oyuncularından olan ve Wilde’ın da erkek arkadaşı şarkıcı Harry Stiles’ın filmin bir başka oyuncusu Chris Pine’a tükürüp tükürmediğini konuşuyor. Bu tartışmalara nihayet Olivia Wilde’ın kendisi de girdi, dün gece Amerikan televizyonlarının en çok izlenen programlarından biri olan “The Late Show with Stephen Colbert”e çıkan Wilde, “Hayır” dedi, “Harry, Chris’e tükürmedi.” Wilde’a göre bu dedikodu, insanların baktıkları her yerde bir drama görmek istemesine dair mükemmel bir örnek.

Shakira: Hala olan biteni sindirmeye çalışıyorum

Barcelona futbol takımında oynayan İspanyol yıldız Gerard Pique ile 12 yıllık beraberliğini sonlandıran ünlü şarkıcı Shakira, aldatma iddialarıyla ilgili konuştu. Futbol dünyasının Barcelonalı yıldız ismi Gerard Pique, 12 yıllık beraberliğin ardından geçtiğimiz haziran ayında ünlü şarkıcı Shakira‘yla ayrılmıştı. Kolombiyalı şarkıcı, Elle dergisine verdiği röportajda ayrılık kararıyla ilgili konuştu. “Sessiz kalmaya ve olayları sindirmeye çalıştım” diyen 45 yaşındaki şarkıcı, “Bu konuyla ilgili konuşmak gerçekten çok zor” dedi. Futbolcu ile Sasha (7) ve Milan (9) adında iki çocuğu olan Latin şarkıcı, “Tüm gözler üzerimde ve ayrılığımız sıradan bir ayrılık değil. Sadece benim için değil, çocuklarım için de çok zor bir süreç” ifadelerini kullandı.

En hızlı ekran kartı geliyor

Oyunculara yönelik ürettiği grafik işlemcilerle tanınan Nvidia GeForce RTX 4090 ekran kartını tanıttı. GTC 2022 etkinliğinde tanıtılan Nvidia GeForce RTX 4090 ekran kartı, en güçlü ekran kartı olarak gösteriliyor. Üzerinde 76 milyar transistör barındıran kart 12 Ekimde piyasada olacak.

Çin, Ay’a çekirge gibi sıçrayan bir uzay aracı gönderecek

Çin’in, Ay’ın güney kutbunda keşif faaliyeti yürütmeyi amaçlayan Çang’ı 7 uzay görevine, yüzeyde sürekli iniş ve kalkışlar yapabilecek şekilde tasarlanan, “sıçrayan” bir keşif aracı göndermeyi planladığı bildirildi.

A Milli Takım bu akşam Lüksemburg önünde, bir puan yetecek

Türkiye A Milli Erkek Futbol Takımı, UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki beşinci maçında bu akşam Lüksemburg’u konuk edecek. Karşılaşma Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda saat 21:45’te başlayacak. Gruptaki sırasıyla sahasında Faroe Adaları’nı 4-0, deplasmanda Litvanya’yı 6-0, Lüksemburg’u 2-0 mağlup eden milli takım, son maçında da sahasında Litvanya’yı 2-0 yendi. Ay-yıldızlı ekip 12 puanla lider durumda bulunuyor. Milli takımın bu karşılaşmadan alacağı 1 puan, grubu lider bitirmesini ve B Ligi’ne yükselmesini garantileyecek. Gruptaki tek yenilgisini sahasında Türkiye’den alan Lüksemburg ise 7 puanla ikinci sırada yer alıyor. Lüksemburg’un grup liderliği iddiasını sürdürmesi için bu karşılaşmayı kazanması gerekiyor. Gruptaki diğer maçta ise Litvanya, Faroe Adaları’nı konuk edecek.

TFF: Galatasaray Yusuf Demir’i alırken talimatı biliyordu

Galatasaray’ın Rapid Wien’den transfer ettiği ve yabancı statüsünde oynayan Yusuf Demir’in yerli kategorisinde sayılıp sayılmaması ile ilgili tartışma büyüyor. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in “Türkiye, Yusuf’u kazanmalı. Bu konu ile ilgili TFF’yle görüşeceğiz” sözlerine TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi yanıt verdi. Büyükekşi “Bir Türk oyuncunun bir başka ülke milli takımını seçmesi durumunda Türk Milli Takımı’nda oynama şansı yok. Bu talimatı biz yeni yazmadık. 2015 yılında yapılmış bir talimat. Bu oyuncu da en son Ekim 2021’de Avusturya Milli Takımı’nda dördüncü resmi maçını oynamış. Onun için Türk Milli Takımı’nda oynama şansı yok. Bizim mevcut talimatımıza göre Türk olarak oynayamıyor” dedi. Mesut Özil örneğinin yanlış olduğunu belirten Büyükekşi “Çünkü Mesut’un Alman Milli Takımı’nı seçmesi 2015 yılından önce. Bu 2015’te çıkartılan bir talimat. Galatasaray bu futbolcuyu transfer ederken talimat vardı” diye konuştu.