Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
25 Eylül 2022 Pazar
1

Cem Uzan bir kez daha paramızı istiyor

Ailece sahibi oldukları İmar Bankası’na yatırılan 6,5 milyar doları zimmetlerine geçirdikleri için Türkiye’de aranan ve Paris’te yaşayan eski iş insanı ve Genç Parti lideri Cem Uzan, çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden yayınladığı bir video ile Türkiye’ye karşı açtığı 69 milyar dolarlık tazminat davasını kazanmak üzere olduğunu öne sürdü, kendi kazanma ihtimali üzerine bina edilen bazı kripto varlıklara yatırım yapılmasını istedi. Cem Uzan’a göre bu kripto varlıkların değeri onlarca kat artacak, buraya para yatıranlar çok para kazanacak. Cem Uzan’ın yayınladığı video mesajda sözünü ettiği kripto varlıklar “GP Win Winterfell” adlı bir kripto varlık şirketi tarafından pazarlanıyor gözüküyor. Ancak bu şirket Uzan’ın davasına dayalı NFT dışında pek bir faaliyet yapıyormuş gibi durmuyor. Yani şirketin kendisi de aslında Cem Uzan’a ait olabilir. Uzanlar, Türkiye ve Türkiye’deki bir dizi iş insanı aleyhine Paris’te dava açmıştı ama bu davaların en büyüğü olan Çukurova Elektrikle ilgili davada tahkim Uzanlar’ın aleyhine, Türkiye’nin lehine karar vermişti. Bu 69 milyar dolarlık davanın da bir yere varması beklenmiyor.
2

Erdoğan: Yollar kalabalık, hani ekonomi çökmüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya’ta toplu açılış törenine katıldı. 6’lı masayı eleştiren Erdoğan “Malum 6’lı masaları var. Bunlar her toplantıda bir sonraki toplantıyı kimin evinde yapacağını konuşuyor. Ülkeyi yönetmeyi kurdukları masaya oturttukları gizli ortaklarını idare etmekle karıştırıyor. Bay Kemal SSK batıran değil mi. Batırmakla kalmadı nice insanlar SSK’nda hastanelerde ölüm döşeklerinde kaldılar” diye konuştu. Ekonominin iyiye gittiğini savunan Erdoğan “Dünyada havalimanları kapalı, uçuşları doğru dürüst yapamıyorlar ama Türkiye’de şu anda köprülerimiz bangır bangır evelallah, araçlar gidiyor geliyor. Hani ya her taraf ekonomide çökmüştü, batmıştı? Yolları gördüm, araçlar, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, TIR’lar, evelallah tıklım tıklım yollar dolu” dedi.
3

Günün siyasi komedisi: Ak Parti yanlısı hesap “Kimin yanındasınız” diye sordu, sonuç Kılıçdaroğlu çıkınca anketi sildi

Sosyal medya, eğlenmesini bilenler için daha çok bir eğlence alanı. Ama tabii burayı ciddi bir alan olarak kullanmak isteyen de bolca insan var. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu iki gün önce İzmir’de “Yanımda mısınız” diye sorduğu için Twitter’da CHP’lilerin başı çektiği bir “Yanındayız” kampanyası devam ediyor. Tabii Ak Partili hesaplar da “Yanında değiliz” kampanyasına başladılar. Türkiye Twitter’ında @misvakcaps adlı Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen bir hesap var. Bu Misvakcaps hesabı da, kendi kullanıcılarının Ak Partili olmasına güvenerek herhalde “Siz kimin yanındayım diyorsunuz” diye sorarak bir anket başlattı. Ama hesap etmedikleri bir şey vardı; kendi başına bir sosyal medya fenomeni olan Sabancı Üniversitesinden ekonomist Prof. Özgür Demirtaş bu anketi gördü ve kendi takipçileriyle paylaştı. Böylece CHP’li veya anti-AKP’li hesaplar Misvakcaps’in anketinden haberdar olup oy yağdırmaya başladı. Ankette bir ara oy verten insan sayısı 186 binin üzerine çıktı, bunların yüzde 72,7’si “Kılıçdaroğlu’nun yanındayım” dedi. Tabii Misvakcaps hemen anketi ve sonuçlarını tamamen sildi.
4

TÜSİAD: Konu kredi, faiz ya da kur değil yüksek enflasyon

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan Mardin’deki Anadolu Buluşmaları’na katıldı. Dünya ekonomisinin bambaşka süreçlerden geçtiğini belirten Turan “Hepimizin bildiği gibi ekonomimizde son dönemde önemli refah kaybı ve enflasyon artışı ile yüz yüzeyiz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomi hiçbir paydaşa; ne hane halkına, ne reel kesime, ne de finans sektörüne fayda sağlar. Hane halkının alım gücündeki şiddetli düşüş, zamanla tüm ekonomiye sirayet eder. Büyümenin sağlıklı sürdürülemediği, oldukça uzun zorlu ekonomik dönemlere sebep olur. Bu denli faiz düşüşüne rağmen reel kesim kaynak bulmakta zorlanmakta. Merkez Bankası faizi ile tüm faizler arasında bağlantı kopmuş, sık değişen regülasyonun yarattığı belirsizlik içinde bugün bankalar kredi vermekte zorlanır hale gelmiştir. Sorunu kredilerde değil yüksek enflasyonda aramalıyız. Konu kredi, faiz ya da kur değil aslında tam da yüksek enflasyondur. Enflasyonla doğru yöntemlerle mücadele etmediğimizde finans sektörünü zorluyoruz. Tam da bu sebepten, bugün faizi düşürseniz dahi krediye erişim son derece zor hale gelmiştir. Unutmayalım ki bir ekonomide reel kesimin sağlıklı işlemesi ne kadar önemli ise, o reel kesimi fonlayan bankacılık sektörünün de sağlıklı işlemesi olmazsa olmazdır” diye konuştu. Aynı toplantıda konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez de “Büyümenin toplumsal refah yaratması beklenirken gelir dağılımındaki adaletsizlik öncelikli sorununun enflasyon olduğunu gösteriyor. Yüksek enflasyon, yoksullaştıran büyüme yaratıyor” dedi.
5

Ankara’da tek kişilik yurt odası yıllık 50-70 bin TL

İstanbul’la birlikte Ankara’daki yurt ücretleri de dudak uçuklatıyor. Kızılay’da bir kız öğrenci için 9 aylık, dört kişilik oda fiyatı 40 bin lirayken; iki kişilik oda fiyatı 49 bin lira, tek kişilik oda fiyatı ise 49 bin 750 lira civarında. Ayrıca her çamaşır yıkama başına 15-20 lira ücret talep ediliyor. Böylece tek kişilik odada yaşayan öğrencinin ayda ödeyeceği ücret 5 bin 528 lirayı buluyor. Kızılay civarında bir yurtta kalmak isteyen erkek öğrenci için ise tek kişilik oda 10 aylık 80 bin lira, iki kişilik oda 70 bin lira, üç kişilik oda ise 61 bin lira ödemek durumda kalıyor. Ankara’nın Bahçelievler semtinde erkek öğrenci için 10 aylık tek kişilik oda fiyatı 70 bin, iki kişilik yaklaşık 50 bin lira, bodrum katında olan dört kişilik odalar ise 29 bin lira. Ayrıca yine her çamaşır yıkama başına 15 lira isteniyor. Kiralık dairelerde ise öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Cebeci Mahallesi’ndeki 65 metrekare 2 artı 1 dairenin fiyatı 4 bin TL iken; yine Cebeci’de bulunan ikinci kattaki 3 artı 1 bir daire fiyatı 5 bin TL, birinci katta yine 3 artı 1 dairenin fiyatı da 6 bin TL.
6

Hemingway’in 1939’da bir bara bıraktığı eşyasından müthiş şeyler çıktı

Amerikalı büyük yazar Ernest Hemingway sadece yazdıklarıyla değil maceralı ve çalkantılı hayatıyla da meşhur bir insan. 1939 yılında, ikinci evliliği sona ermiş kırgın bir insan olarak Florida’nın Key West’inde o sıralar favori barı olan Sloppy Joe’s adlı mekana geliyor ve yanındaki bavulları buradaki depoya koyuyor; sonra da bir daha gelip almıyor. Hemingway’in yıllar sonraki intiharının ardından dördüncü eşi Mary Wells bardaki eşyadan haberdar oluyor, gelip kontrol ediyor, içlerinden istedikleri alıp gidiyor. Kalan eşya ise Hemingway’in dostları Toby ve Betty Bruce çiftine gidiyor. Toby, Hemingway’in sadece şoförü, tamircisi değil aynı zamanda yakın dostu. Şimdi Bruce’ların oğlu, yıllarca kutularda depolarda kalan bu eşyayı Penn State Üniversitesine verdi ve eşya ilk kez gün yüzüne çıktı. Neler yok ki içinde? Örneğin büyük yazar, bir başka yazar olan arkadaşı F. Scott Fitzgerald’ı berbat bir boksör olarak anlatan 3 sayfalık kısa bir öykü yazmış, o burada. Hiç yazmayacağı “A New Slain Knight” adını verdiği bir roman için notlar tutmuş. Bir not defterine ta 1926’da, yani intiharından 35 yıl önce intihar ve ölüm hakkında bazı düşüncelerini aktarmış. En güzellerden biri, 18 yaşında 1. Dünya Savaşı sırasında İtalyan askerleriyle birlikte cephede çekilmiş bir fotoğrafı. Bu resim çekildikten birkaç gün sonra Hemingway makineli tüfek ateşiyle yaralanacak, o yaşadıkları da meşhur “Silahlara Veda” romanına esin verecek. The New York Times gazetesi bu yeni ortaya çıkan Hemingway arşivini çok güzel anlatmış.
7

Yapay ete rağbet yok: McDonald’s da bitki temelli hamburgerini sessizce satıştan kaldırdı

Dünyada vejetaryen hareketin yaygınlaşma eğilimine girmesi ve kırmızı et tüketimin hem sağlık hem de dünya için iyi bir şey olmadığına dair inancın artması sonrası bir “bitki bazlı protein” veya “yapay et” endüstrisi ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu endüstrinin hakkında en çok konuşulan şirketlerinden biri olan Amerika merkezli Beyond Meat, 2019’da 24 milyar dolarlık piyasa değeriyle halka açılmıştı ama bugün şirket değeri 1,1 milyar dolara kadar düşmüş durumda; çünkü bu yapay etler pazarda aradığı karşılığı bulamadı. Vejetaryenler adında “et” olduğu için yemedi; et severler ise gerçek et tercihlerini değiştirmedi. Aynı konuda yeni haber ünlü hamburger zinciri McDonald’s’dan geldi. Bu hızlı yemek zinciri de, bitkisel temelli bir hamburger yapmış ve satışa sunmuştu. “McPlant Burger” (McBitki Burger) adı verilen ürün talep gelmemesi nedeniyle sessizce satıştan kaldırıldı. Hala İngiltere dahil bazı pazarlarda sunuluyor ama pek yakında oralarda da sona erecek. Oysa bundan iki yıl önce bitki temelli et taklitlerine büyük ümitler bağlanmıştı. Tüketicinin bu taklit etleri benimsememesi o ümitlerin sonunu getiriyor. Dünya çapında artan kırmızı et tüketimi küresel iklim krizinin başlıca sebeplerinden biri sayılıyor; çünkü büyük baş hayvan sayısının artması, bu hayvanların çıkardığı metan gazının da artmasına neden oluyor.
8

Podyumda 68 tek yumurta ikizi yürüdü

Ünlü moda markası Gucci’nin İtalya’da düzenlenen Milano Moda Haftası’ndaki defilesinde 68 tek yumurta ikizi mankenlik yaptı. Firma 136 modeli, ABD’nin Ohio eyaletinde düzenlenen İkizler Günü etkinliğine gizli keşif ekibi göndererek buldu. 
9

CIA’in bir de “çok gizli” müzesi varmış

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın sadece kendi mensuplarına ve bazı yabancı ülkelerden gelen özel misafirlerine açık olan bir müzesi varmış. Son dönemde müze bir kez daha yenilenmiş ve Amerikan The Wall Street Journal gazetesi müzeyi kısaca da olsa gezme fırsatını elde etmiş, sergilenen eserlerin bazılarını  görüntülemesine izin verilmiş. Örneğin görüntülenen eserlerden biri, Kabil’de saklandığı evde öldürülen Kaide lideri Ayman el Zevahiri’nin evinin maketi. Bir başka eser sovyetler Birliği döneminde Atlantik okyanusunda batan ve Amerikalılar tarafından çıkarılarak incelenen K-129 nükleer denizaltının bir modeli. Çok ilginç bir haber.
10

Filenin Sultanları ilk maçta Tayland’a 3-2 yenildi

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Hollanda ve Polonya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası’nın B Grubu ilk maçında Tayland’a 3-2 yenildi. Hollanda’nın Arnhem kentinde oynanan müsabakanın ilk setini 25-17 kazanan milliler, son sayısına kadar oldukça çekişmeli geçen ikinci seti 31-29 kaybetti. Üüncü seti etkili oyunuyla 25-22 kazanarak 2-1 öne geçen milli takım, dördüncü ve final setinde istediği oyunu sahaya yansıtamayarak müsabakayı 3-2 kaybetti. Milliler, B Grubu’ndaki ikinci maçında 27 Eylül’de Güney Kore ile karşılaşacak.

Şehit üsteğmen Serkan Erkuş gözyaşlarıyla uğurlandı

Irak’ın kuzeyinde sürdürülen Pençe- Kilit Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Üsteğmen Serkan Erkuş (28), memleketi Malatya’da gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Törende şehidin kız kardeşi Serpil Erkuş “Kardeşim şehit oldu, ne mutlu bize, herkese nasip olmaz” diyerek ağladı. 2020 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan Erkuş üç aylık nişanlıydı.

Serseri kurşundan ölen Musa son yolculuğuna uğurlandı

Kocaeli Kartepe’de dedesinin kullandığı traktörün üzerinde başına yorgun mermi isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 10 yaşındaki Musa İlter’in 12 Eylül’de beyin ölümü gerçekleşmişti. Makineye bağlanan İlter aradan geçen 34 gün sonra yaşamını yitirdi. Cenazesi Eşme Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi. Olay sonrası evlere tek tek giren ekipler 11 silaha el koymuştu. Ancak fail henüz bulunamadı.

İki grup sokakta çatıştı, torununun nişanına giden yaşlı kadın öldü

Adana’da aralarında husumet bulunan otomobilli iki grup sokak ortasında birbirlerine kurşun yağdırdı. Çatışma sırasında torununun kına törenine gitmek için hazırlanan ve tekerlekli sandalyede oturan Rahime Eker başından yaralandı. Hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı.

Soylu’nun korumaları gökkuşağı renkli şemsiyeyi kapattırdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun memleketi Trabzon’a yaptığı ziyarete gökkuşağı renkli şemsiye açan vatandaş damga vurdu. Soylu Araklı’da Hükümet Konağı açılışında kalabalığa konuşurken bir vatandaş gökkuşağı renkli şemsiyesiyle alana geldi. Soylu’nun korumaları, vatandaşa müdahale etti. Şemsiyesi kapatılan vatandaş alandan uzaklaştırıldı. Görüntüler Soylu’nun Twitter hesabından paylaşıldı.

Üç aylık evli polis ve öğretmen çift ölü bulundu

Şırnak’ta Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Sinan Bulduklu ve 3 ay önce evlendiği öğretmen eşi Berna Kargı Bulduklu, evlerinde tabancayla vurulmuş halde bulundu. Hastaneye kaldırılan çift, kurtarılamadı. 

ÖSYM poşeti açılmış soru kitapçığı iddiasını doğruladı

KPSS Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek oturumunda Şanlıurfa Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 630213024 numaralı salonda 2’nci sırada sınava giren adaya soru kitapçığının poşetsiz teslim edildiği öne sürülmüştü. ÖSYM açıklama yaptı. Olay doğrulandı. “Soru kitapçıkları poşetinin 09.58-09.59 saatleri arasında adayların huzurunda salon başkanı tarafından açıldığı, bu işlem esnasında adayların da gözlemlediği şekliyle soru kitapçıklarının en altında yer alan iki kitapçık poşetinin de tüm soru kitapçıklarının yer aldığı sınav evrakı poşeti ile birlikte hataen yırtılarak açıldığı, salon başkanı tarafından hataen yırtılarak açılan iki soru kitapçığından birinin, iddia sahibi adaya saat 10.00’da teslim edildiği anlaşılmıştır” denildi. Ancak kamera kayıtlarının izlenerek sınav güvenliği ile ilgili bir sorun olmadığı belirtildi.

ODTÜ’de yurt krizi: 603 kişilik kontenjana 1918 başvuru

Bu yıl 3 bin öğrenci ODTÜ’ye kayıt yaptırdı. 19 Eylül’de açıklanan yurt sonuçlarına göre çoğu bu öğrencilerden olmak üzere yurtlara 1918 kişi başvurdu ve sadece 603 kişi yurda yerleştirildi. Yurt çıkmayan öğrenciler de farklı seçenekleri değerlendirmek zorunda kaldı. ODTÜ’de lisans öğrencileri için 13 yurt var. Toplam kapasite 6 bin 35. ODTÜ’de 26 bin 500’e yakın öğrenci var. ODTÜ yurtlarına başvuran herkesin bir puanı oluyor. Bu puanlar başvuranın adresi, sınav derecesi ve maddi durum gibi kriterlere göre belirleniyor. Bu puanlara göre de öğrenciler yurtlara yerleştiriliyor. Yurda önceki senelerde yerleşmiş kişiler, tekrar tekrar bu süreçleri geçmiyor. Eğer sonraki sene de yurtta kalmak isterlerse sadece kayıt yenilemeleri yeterli, yani istedikleri taktirde onların yeri hazır oluyor. Yurtlar haricinde idaresi ODTÜ’ye ait ama yurtlara göre daha pahalı olan konukevleri var. ODTÜ’de lisans öğrencilerine ait 5 tane konukevi bulunuyor. Toplam kapasite 1253. Yurda yerleşemeyen kişi sayısıyla konukevi kontenjanı neredeyse birbirine yakın ama konukevlerine, geçen sene konukevlerinde kalmış öğrenciler de başvuruyor

Yunanistan’ın geri ittiği göçmenlerden 6’sı öldü, 15’i kurtarıldı

Yunan Sahil Güvenliği tarafından Midilli Adası önlerinde durdurulan göçmenlerin kullandığı lastik botlar patlatıldı. Mülteciler Türk kara sularına yakın noktada tek botla suya bırakıldı. Balıkçıların haber vermesi üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı üç bot ve bir helikopter bölgeye gitti. 7’si çocuk 15 göçmen kurtarıldı. 4’ü çocuk 6 göçmenin de cansız bedeni bulundu.

Tacizci okul müdürü görevden uzaklaştırıldı

Burdur Gölhisar Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Akçinkaya, Fethiye’de tekne turuna çıkardığı okul grubundaki G.T.’yi (14) taciz ettiği gerekçesiyle fotoğraflarını çeken tatilciler tarafından şikayet edildi. Gözaltına alınan Akçinkaya hakkındaki soruşturma devam ederken Burdur Valiliği tarafından görevinden uzaklaştırıldı. 18 öğrenci, 4 öğretmen ve 2 idarecinin yer aldığı gezi ile ilgili valilik de soruşturma açtı. 

‘Hava saldırısı’ sirenleri çaldı, bütün Mersin korkuya kapıldı

Mersin’de AFAD’ın İkaz ve Alarm Sistemi Projesi kapsamında deneme amacıyla çalan yüksek sesli siren ve hava saldırısı ikazı kısa süreli paniğe neden oldu. Kent genelinde, saat 13.30 sıralarında aniden çalan siren sesleri ve hava saldırısı ihtimali anonsu halkı tedirgin etti. Siren sesinin ardından yapılan “İlimiz ve ilçeleri için hava saldırısı ihtimalini bildiren sarı ikaz verilmiştir. Sığınak ya da sığınma yerine gitmek için hazırlanın” anonsunu duyanlar, paniğe kapıldı. Daha sonra hoparlörlerden halka sakin olmaları çağrısı yapılıp, sirenlerin çalma nedeni açıklandı.

Akşener: Süleymaniye’nin yıkılmasına müsaade etmeyeceğiz

İYİ Parti lideri Meral Akşener Mersin’de ‘Ben Kadınım Umudun Adıyım’ programına katıldı. Mehmet Akif Ersoy’un “Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye’yi desen, iki kazma kürek, iki de ırgat gerek. Ancak, hadi gel yapalım şunu geri desen, Bir Sinan, bir de Süleyman gerek” sözlerini hatırlattı. Akşener “Bu sözün anlamıyla; bu seçim ya Süleymaniye’nin yıkılması ya da Süleymaniye’nin muhafaza edilmesi anlamına gelecektir. İYİ Partililer, Süleymaniye’nin yıkılmasına müsaade etmeyecek” dedi. Akşener “Bu seçim bu ucube sistemle ilgili olarak yapılacak son seçimdir. Dolayısıyla kazanmak durumdayız. Parlamenter sisteme geçişin konuşulduğu, tek adam sisteminin ortadan kaldırılacağına dair sözlerin verildiği ve milletin dertleri üzerinden üretilmiş çözümler üzerinden rekabet edildiği bir seçimdir. Tek adam sisteminin, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin karşısında güçlendirilmiş parlamenter sistemin konuşulduğu son seçimdir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, eşi ile yürüdüğü anları paylaştı: İyileşeceğiz dostlar!

Partisinin kampı için İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte sabah yürüyüşü yaptı. Kılıçdaroğlu, yürüdüğü anları sosyal medya hesabından “Küçük bir gülümseme bile artık bir olay. Ülkede sevgisizlik virüsü yayılıyor. Ama işte hepimizin kaleleri var. Oraya kimse ulaşamıyor. Orada bekleyenler hayatın o kadar da kötü olmadığını gösteriyor. Ve dünyamıza yeniden renk geliyor. O kaleleri yıkamazlar. İyileşeceğiz dostlar” notuyla paylaştı.

DP: Adaylık Kılıçdaroğlu’nun doğal hakkı, destekleriz

6’lı masada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığına ilk destek Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’dan geldi. Uysal “Altılı masanın oluşmasında önemli katkısı var, adaylığı da doğal hakkıdır, biz destek veririz” dedi. SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun da Kılıçdaroğu’nun adaylığına bir itirazının bulunmadığı, Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın da masadan çıkacak ortak adaya destek verecekleri belirtiliyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı resmen kuruldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) oluşturduğu “Emek ve Özgürlük İttifakı” dün İstanbul’da kuruluşunu ilan etti. Yayınlanan ortak deklarasyonda “Türkiye halkları ayrımcılığa, nefret söylemine, kutuplaşmaya, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasına sıkışmış bir egemen siyasete mahkum değildir”  denildi. HDP eş genel başkanı Mithat Sancar “Bu yürüyüşü büyüteceğiz. Adalet, demokrasi, eşitlik, barış diyen herkes buraya gelsin. Yolumuz açık” diye konuştu.

Mahir Ünal: Dezenformasyon Yasası ilk gündem

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında TBMM Genel Kurulu’nun ilk gündem maddesinin kamuoyunda ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’ olarak bilinen ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ olacağını söyledi.Ünal ‘Ruh Sağlığı Yasası’ ile ilgili çalışmalarda da sona gelindiğini belirterek “Sağlık Komisyonu Başkanımız Recep Akdağ, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve benim üzerinde çalıştığımız Ruh Sağlığı Yasası var. O da belli bir taslak haline geldi” diye konuştu.

İmamoğlu: Bizi mahkeme kararıyla engelleyemeyecekler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde Kavaklıdere Yaşam Vadisi’nin açılışında konuştu. İmamoğlu “Bir avuç insanın bizi engelleyici bizi kötüleştirmeye ve durdurma çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışan aklı görüyoruz. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar. Ama başaramayacaklar. Çünkü bizi izleyen, yaptığımız işleri içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar” dedi.

Konut fiyat artış hızında İstanbul Miami’yi geçti

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını yayımladı. Dünyadaki 150 kenti kapsayan araştırmaya göre İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında zirveye yerleşti. Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 184.9 ile İstanbul oldu. Ankara yüzde 165.4 ile ikinci, İzmir yüzde 150.9 ile üçüncü, Miami yüzde 34 ile dördüncü sırada yer aldı. Konutların en çok arttığı ilk 20 şehir arasında ABD’den 9 kent yer alırken, piyasanın yılın ikinci yarısında zayıflaması bekleniyor. Knight Frank endeksine göre 150 şehrin 12’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü.

Nebati, Suud Prensle görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Veliaht Prens Selman ile Bakan Nebati’nin Cidde’deki Al-Salam Sarayı’nda gerçekleşen görüşmesine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Görüşmelerin içeriğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Dolarda 20 yılın zirvesi küresel piyasaları baskılıyor

Artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarının devam edeceği beklentileri ile resesyon endişeleri derinleşirken, küresel çapta dolar talebi de güçlendi. Cuma günü 112.07 seviyelerine yükselerek Mayıs 2002’den bu yana en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi haftalık bazda ise yüzde 2’nin üzerinde yükseldi. Artan dolar talebi ile Euro/dolar paritesi 0.9751 ile 20 yılın, sterlin/dolar paritesi de 1.1150 ile 37 yılın en düşük seviyesinden işlem gördü. Dolar/Japon Yeni paritesi ise Japonya Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahalesinden sonra 140 seviyesine gerilese de tekrar yükselişe geçti. Analistler, Fed’in politika bu yıl sonuna kadar 125 baz puanlık daha faiz artırımı yapabileceği tahminlerinin doları desteklediğini ifade etti.

S&P: Almanya durgunluğa gidiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Almanya’nın uzun ve kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notlarını “AAA/A-1+” olarak teyit etti. Ülkenin kredi notu görünümünün “durağan” olarak korunduğunu belirten S&P ayrıca Almanya’nın gelecek birkaç ay içinde bir resesyona doğru gittiği uyarısında bulundu. Açıklamada reel gayrisafi yurt içi hasılanın 2023 yılına kadar yüzde 0.3 daralmasının beklendiği kaydedildi.

Londra’da bankalar elektrik kesintisine hazırlanıyor 

Dünyanın finans başkentlerinden Londra’da kışın yaşanabilecek elektrik kesintilerine karşı karantina dönemine benzer önlemleri hayata geçirmeyi gündeme alındı. Piyasayı düzenleyici kurul (UK Finance) bankalarla hayata geçirilmesi olası önlemler için toplantılar yapıyor. Bloomberg’in haberine göre, alınabilecek önlemler arasında evden çalışmanın özendirilmesi yer alıyor. Firmaların elektrik kesintilerinin günlük hayatın bir parçası olduğu Güney Afrika örneğini inceleniyor. İngiltere’nin yanında Fransa da kesintilerin önünü almak için ilk etapta evlerden, işyerlerinden ve yerel yönetimlerden enerji tüketiminin azaltılmasını isteyecek. 

Summers: Sterlin 1 doların altına düşebilir

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, yeni göreve gelen İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın mali politikalarını eleştirerek, bunların sonucunda sterlinin dolar paritesinde 1’in altına düşebileceğini söyledi. “İngiltere gelişmekte olan bir ülke gibi davranarak kendisini batmak üzere olan bir ülkeye dönüştürüyor” diyen Summers, “Brexit, İngiltere Merkez Bankası’nın gelişmelerin ne kadar gerisinde kaldığı ve şimdi bu maliye politikalarıyla birlikte, İngiltere’nin ekonomi politikaları uzun zamandır herhangi bir büyük ülkenin izlediği en kötü makroekonomik politikalar olarak hatırlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

İran’daki protestolarda 4 kadın daha polis kurşunlarına hedef oldu, ölü sayısı 41’e yükseldi

İran’da geçen hafta 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ‘başörtüsü saçını tam kapatmadığı’ gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra beyin kanamasından hayatını kaybetmesi ülkeyi ayağa kaldırdı. Başını İranlı kadınların çektiği binlerce kişi, Emini’nin ölümünü ve başörtü zorunluluğunu protesto için 10 gündür eylem yapıyor. Protestolar uzadıkça polisin tavrı da sertleşiyor. İranlı muhalif gruplara göre ölü sayısı 100’ü aştı. İran devlet televizyonu, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerde 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İranlı muhalifler gösteriler sırasında ölen 4 kadının isimlerini yayınladı. Ülkede internete kısıtlama getirildi, sosyal mecralara erişim tamamen engellendi. Sadece Gilan eyaletinde 60’ı kadın 739 kişi gözaltında. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi gösterilere sert müdahale edilebileceği sinyali verdi.

Ankara’nın kafası karışık… Bir yetkili, “F-16 olmazsa Rus Su-35 masaya gelir” dedi, diğeri Eurofighter’dan söz etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD temaslarında F-16’ların teslimatı konusunu gündeme getirmesinin ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den yeni bir çıkış geldi. Canlı yayına katılan Demir “Mecbur kalırsak Su-35 dahil bütün alternatifler masaya gelir. Opsiyonsuz değiliz. ABD hiçbir şey vermese dahi F-16’larımızı yerli sistemlerle modernize edebiliriz” dedi. İlk kez 1998’de havalanan Su-35’ler, Su-57’den sonra Rusya’nın elindeki en güçlü uçak. Bu uçaklar yüksek manevra kabiliyetine sahip. İsmail demir’in bu sözlerine karşılık Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İngiltere üretimi Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını gündeme getirdi. Kalın’ın bu açıklamaları, Ankara’nın F-16 satışı gerçekleşmemesi durumunda daha önce gündeme gelen ve Batı’yla daha büyük sorunlara yol açabilecek olan Rus savaş uçağı alımı yerine NATO sistemleriyle uyumlu  Eurofighter Typhoon savaş uçağı seçeneğini de gündemine aldığını ortaya koydu. 

İtalya’da Meloni ilk kadın başbakan olmaya yakın

Siyasi istikrarsızlık, ekonomik zorluklar ve göçmen akını ile mücadele eden İtalya bugün erken seçim için sandığa gidiyor. Anketlere göre, seçimi aşırı sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri Partisi kazanacak. Enrico Letta liderliğindeki merkez solcu Demokratik Parti ise ikinci olacak. Meloni’nin bir diğer aşırı sağcı isim olan Matteo Salvini ve eski Başbakan Silvio Berlusconi ile koalisyon kurması bekleniyor. 45 yaşındaki Meloni iktidara gelirse, hayranı olduğu faşist lider Benito Mussolini’den beri İtalya’da ilk kez aşırı sağcı bir politikacı başbakanlık yapacak. Meloni Türkiye’nin AB üyeliğine karşı.

Türkiye Rusya’daki referandumu tanımadı

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde ele geçirdiği bölgelerde yaptığı referandum uluslararası areneda kabul görmedi. Bu bölgelerin Ukrayna’dan koparak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin sorunun yöneltildiği referandumu Ankara da tanımadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu tür tek taraflı girişimleri doğru bulmadıklarını belirterek “Biz 2014 yılında yapılan Kırım referandumunu ve sonucunu yani Rusya ilhakını tanımadığımız gibi bu tür referandumlarda da durumumuz belli” dedi. 

Putin savaştan kaçanlara cezaları artırdı

Ukrayna savaşı nedeniyle kısmi seferberlik ilan eden Rusya lideri Putin yeni kararname yayınladı. Düşman ordusuna gönüllü teslim olan askerlere 10 yıl, savaş zamanı yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın cezası da 5 yıldan 10 yıl hapise çıkarıldı. Putin ayrıca lojistikten sorumlu Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dmitriy Bulgakov’u da görevden aldı.

Çavuşoğlu: ABD ile çok şey başarabiliriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nde konuştu. Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu “ABD ile ilişkilerimiz hiçbir zaman kolay olmadı ama sağlam bir temel üzerine inşa edilmiş durumda. Çeşitli alanlarda birlikte çalışırsak çok şey başarabiliriz. Bir müttefik olarak ABD’nin güvenlik endişelerimize saygı duymasını bekliyoruz” dedi. 

Suriye: Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad BM Genel Kurulu’nda konuştu. Astana süreci kapsamında Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmesini istedi. Mikdad “Suriye’de barış sürecini durduran tek engel Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmemesi. Türkiye’nin bu süreçte mutabık kalınan taahhütlerini yerine getirmesi konusunda daha ciddi olmasını rica ediyoruz. Karşılaştığımız tek sorun bu. Ancak hem Rus hem de İranlı dostlarımızın çabalarının devam edeceğine inanıyoruz” dedi. Dışişleri bakanı düzeyinde Türkiye ile müzakere ve temaslarının olmadığını söyledi.

Kuzey Kore bir füze daha attı

Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaptı. Güney Kore ve Japonya’dan yapılan açıklamaya göre Kuzey Kore bu kez kısa menzilli bir füzeyi ülkenin doğu kıyılarından ateşledi. Kuzey Kore neredeyse 4 aydır füze fırlatmıyordu.

Sosyal medya Çin’de askeri darbe yaptı

Sosyal medyanın dünyanın her yerinde kendine göre bir “gerçekliği” ve kendine özgü bir hayatı var. Dün sabah ansızın Çin’de askeri darbe olduğuna dair sosyal medya söylentileri çıktı; konu Amerika’dan başka ülkelere kadar birden bire sosyal medyanın bir numaralı konuşma konusu haline geldi. İddiaları dile getirenlerin kendilerine göre iki büyük “kanıt”ı vardı: Birincisi “Flight Radar” adlı dünya çapında ticari uçuşları görüntüleyen web sitesinden alındığı iddia edilen bir ekran görüntüsüydü. Bu görüntüye göre Çin üzerinde neredeyse hiç uçak uçmuyordu, bu durum bir “anormallik”ti ve darbenin kanıtıydı. Oysa aynı anda Flight Radar’a giren herkes Çin semalarının her zamanki kadar meşgul ve kalabalık olduğunu görebiliyordu. İkinci “kanıt” ise Çin cumhurbaşkanı Şi’nin bir fotoğrafıydı ama bu fotoğraf çok sıradandı, hiçbir anlama gelmiyordu. Çin’de darbe olduğu iddiası Türkiye’ye kadar da ulaştı elbette. Ama tahmin edilebileceği gibi ortada darbe falan yoktu, Çin bildiğiniz gibi hayatına devam ediyordu.

Kolera Suriye’nin kuzeyinde 23 can aldı

Suriye’de hızla yayılan kolera vakaları nedeniyle alarm verildi. Dünya Sağlık Örgütü son bir ayda ülkede 253 vaka görüldüğünü, 23 kişinin öldüğünü açıkladı. Gerçek sayıların daha yüksek olduğu sanılıyor. Hastalık Halep, Lazkiye, Şam ve Humus’un yanısıra terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği Haseke ve Deyrizor bölgelerinde görüldü. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü İmran Rıza, salgının bölge ülkeleri için de tehdit yarattığını belirtti.

Dünyanın en çok çöp üreten 6. kenti İstanbul oldu

Dünya nüfus raporunda yer alan Hava Kalite Endeksi’ne göre havası en kirli şehir Hindistan’ın Ghaziabad kenti. Yer seviyesindeki ozon, partikül kirliliği, karbon monoksit, kükürt dioksit ve nitrojen dioksit oranlarına göre belirlenen endekste Çin’in Hotan kenti ikinci, Pakistan’ın Gucranvala kenti üçüncü sırada. Dünyanın en çok çöp üreten 10 kentinin başında ise ABD’nin New York şehri geliyor. New York 33.2 milyon ton çöp üretiyor. Meksika’nın Mexico City kenti ikinci sırada. Japonya’nın Tokyo kenti ise üçüncü. Yılda 10 milyon ton çöp üreten İstanbul ise altıncı sırada.

2022 Avrupa Ödülü İzmir’in

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl verilen Avrupa Ödülü’ne bu yıl İzmir layık görüldü. Avrupa değerlerini en aktif şekilde benimseyen ve yaygınlaştırılmasını üstlenen şehirlere verilen ödül, bu anlamda verilen en üst düzeydeki ödül olarak tanımlanıyor. Ödül töreni Agora Antik Kenti’nde düzenlendi. Törene katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte ödülle poz verdi. Konuşmasında Kılıçdaroğlu’na hitap eden Soyer “Hiç şüpheniz olmasın. Kurtuluşun ve kuruluşun şehri İzmir, kadirşinastır. Türkiye’yi İzmir’le birlikte çok daha umutlu ve bereketli günlere ulaştırma mücadelenizde sonuna kadar arkanızda olduğumuzdan emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Üsküdar’da ormanlık araziye millet bahçesi

İstanbul Üsküdar’da 81 dönümlük ormanlık araziye millet bahçesi yapılmaya başlandı. Şantiyesinde tabela bile asılmasına gerek görülmeyen proje Üsküdar Belediyesi’nden TOKİ’ye, TOKİ’den de Kayaş Madencilik A.Ş.’ye 100 milyon TL’ye ihale edildi. Küçüksu Mahallesi’ndeki projede bölgeye konak, çarşı, restoran, mescit, atölye, kahvehane, idare binası ve şadırvan nda yapılacak.

Küresel ısınma nedeniyle göllerin rengi maviden yeşile dönüyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya küresel ısınma nedeniyle göllerin rengi değişiyor. Dünya göllerinin üçte birini oluşturan bol yağışlı, yüksek ve serin enlemlerde bulunan mavi göllerin rengi bulanık yeşil renge dönüşüyor. Araştırmanın yazarı Dr. Catherine O’Reilly “Daha fazla alg oluşumuna neden olan sıcak su, gölleri yeşil renklere kaydırma eğiliminde olacak. Kimse yeşil bir gölde yüzmek istemez” dedi.

Prof. Kadıoğlu: En tehlikeli hayvan sivrisinekler artıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Mikdat Kadıoğlu iklim değişikliğiyle sivrisineklerde artış olduğunu söyledi. Prof. Kadıoğlu “Türkiye ısındıkça biraz daha tropiklere benzer hastalıklarda, zoonatik hastalıklar yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda artış oluyor. Bunun başında dünyanın en tehlikeli hayvanı sivrisineklerde bir artış var. Yılda 1 milyon insan öldüren sivrisinekler sıtma ve benzeri hastalıklara neden oluyor. İleride Türkiye daha fazla tropikal hastalık uzmanı yetiştirmek zorunda kalacak” dedi.

İki efsane yıllar sonra aynı sahnede

Türk sinemasının iki efsane ismi, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin artık film çekmiyorlar belki ama aynı sahnede bir araya geldiler. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Bandırma Belediyesinin düzenlediği kitap günlerine konuk olan Sanatçı Türkan Şoray ve Ahmet Mekin büyük bir ilgiyle karşılaştı.

Kraliçe öldü ama The Crown 9 Kasımda başlıyor

Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatına odaklanan The Crown dizisinin beşinci sezonu 9 Kasımda Netflix’te gösterime girecek. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü üzerine saygı için çekimlerine bir süre ara verilen dizide Elizabeth’i Imelda Staunton, eşi Prens Philip’i ise Jonathan Pryce canlandırıyor. 

Darth Vader’ı artık o değil yapay zeka seslendirecek

Amerikan sinemasının herhalde en etkileyici seslerinden birinin sahibi olan ünlü oyuncu James Earl Jones artık 91 yaşında. Son 45 yıldır, bütün Star Wars filmlerinde efsanevi karakter Darth Vader’ı o seslendirdi. Bu işe “Kolay bir 5 bin dolar kazanmak” için başlamıştı ama işini o kadar iyi yaptı ki, sadece sesiyle bile efsane olmayı başardı. Ama artık emekli oluyor. Bundan böyle Darth Vader’ı James Earl Jones’un sesinden alınan örneklerle yaratılan bir yapay zeka programı seslendirecek. Yaniş duyduğumuz yine aynı ses olacak ama konuşan bir insan değil bilgisayar programı olacak.

Kızı için her şeyi yapmaya hazır bir Anne

Başrolünde Jennifer Lopez’in oynadığı The Mother Netflix’te gösterime girdi. Lopez filmde tehlikeli insanlar tarafından tehdit edilen kızını korumaya çalışan bir kiralık katil rolünde.

Cem Karaca’nın hayatı film oluyor

Anadolu rock müziğinin öncülerinden Cem Karaca’nın yaşamı beyazperdeye aktarılıyor. Filmin yapımını Fikri Harika Prodüksiyon ve Aytaç Medya üstlenecek. Yapımcılığına ise Özgür Tari ve Aytaç Ağdağ’ın imza atacağı film 2023 sonunda vizyona girecek. Karaca’yı kimin oynayacağı belli değil.

Altın Kelebek boykotu yayılıyor

Hürriyet gazetesi tarafından yıllardır düzenlenen Altın Kelebek ödülleri gecesine bu yıl ciddi bir boykot var. Boykotun sebebi bir yandan Hürriyet’in siyasi tutumu bir yandan da Altın Kelebek’e aday gösterilen kimi isimlerin protesto edilmesi. Boykot kervanına son olarak YouTube programcısı Armağan Çağlayan da katıldı, Çağlayan, “Sosyal medyanın ve YouTube seyircisinin bize verdiği ödülden hiçbir ödülün daha önemli olmadığına karar verdik” dedi.

Rambo allem etti kallem etti, evliliğini kurtardı

Boşanmak üzere olan Sylvester Stallone ve eşi Jennifer Flavin bir aylık ayrılığın ardından barıştı. Rocky’nin yıldızı Stallone’un temsilcileri, Page Six’e çiftin bir araya geldiğini bildirdi. Jennifer Flavin, eşinin kendisinden habersiz bir köpek alması üzerine boşanma davası açmış, bu süreçte Sylvester Stallone evliliğini kurtarmak ve eşine kendini affettirmek için ciddi çaba içine girmişti.

Enola Holmes 2 geliyor

Polisiye edebiyatın ünlü dedektifi Sherlock Holmes’in kızkardeşi Enola Holmes’un dedektiflik maceralarını anlatan filmlerin ikincisi de tamamlandı, yakında yayınlanacak. Enola Holmes’u Millie Boby Brown’ın canlandırdığı filmde Henry Cavill ve Helena Bonham Carter da var.

Cerrahi Tekkesi’nin başına Ahmet Özhan geçti

Ömer Tuğrul İnançer’in ölümünden sonra Fatih Karagümrük’teki Şeyh Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin yeni postnişini müzisyen ve aktör Ahmet Özhan oldu. Ahmet Özhan, 4 Eylülde ölen Tuğrul İnançer’in dergâhta bulunmadığı zamanlarda meşki yöneten kişiydi. Özhan, bir röportajında 17 yaşından beri İnançer’le beraber olduğunu, bildiği neredeyse her şeyi ondan öğrendiğini anlatmıştı. Cerrahiler tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi seküler yaşam biçiminin dışlanmadığı, yüksek eğitimli ve elit kesimlerin itibar ettiği bir dini grup olarak dikkat çekiyor. Sanat dünyasından çok sayıda ismin bu cemaatle ilişkisi olduğu da biliniyor. Günümüzde de Karagümrük’teki Cerrahi tekkesine modern, eğitimli, kentli kadınlar ilgi gösteriyor. Tekke içinde katı bir harem-selamlık uygulaması yok. Son yüzyılda tekkenin en ünlü şeyhi Muzaffer Ozak’tı. Muzaffer Ozak döneminde (1964-1985) Cerrahi tekkesi topluma açılarak yeni bir karakter kazandı. Tarikat, Batı dünyasına ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar ulaştı, buralarda da tekkeler açıldı.

Survivor Nagihan 12 yaşında istismara uğramış

Nagihan Karadere, YouTube’da yayınlanan Katarsis programında 12 yaşında uğradığı cinsel istismarı anlattı. Karadere “O dönemler küçük bir kasabada yaşadığımız için akrabalara gidip gelme olayları çok fazla oluyordu. Uzak bir akraba diyebilirim hatta bu olay için. Her gittiğimizde yerde insanlara hizmet etmeyi de çok severdim. Mutfağa gider, evdekilere çay servisi yapardım. Bir gün yine böyle bir durumda salonda herkes otururken ben mutfağa bardakları bırakmaya gitmiştim. Ben herhalde yengem diye düşündüm. Arkama dönüp baktığımda uzak akrabalardan birini gördüm. Bunun sonrası da oldu. Bu anlattığım ilk olanıydı. Ne yapmam gerektiğini hiç bilemedim. Günlerce uykularım kaçtı. Bu olayların ardından aynı aile bizimkilerle sürekli görüşmek istiyordu. Anneme anlattım. Bana inandı. O saatten sonra iletişimi koparttık” dedi.

Gal Gadot ve Jamie Dorman’lı yeni casusluk filmi

Yönetmenliğini Tom Harper’ın yaptığı Gal Gadot ve Jamie Dornan’ın başrollerinde oynadığı Heart of Stone adlı yeni casusluk filminin çekimleri tamamlandı.

HÜDA PAR İrem Derici konserini hedef gösterdi

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Elazığ İl Başkanlığı, dördüncü geleneksel Salçalı Köfte Festivali’nde sahne alacak olan İrem Derici ve Sakiler grubunu hedef aldı. Festivale katılan sanatçıların Elazığ halkının manevi değerlerine uygun olmadığını savunan HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı “Kurum ve kuruluşlarımız şehrin bu azizliğine zarar verecek etkinliklere prim vermemeli, aziz şehri eşcinsellik denen sapıklıktan muhafaza etmelidir” dedi.

Zeki Müren eğitim güneşi oldu, hayranları sokağa taştı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ölümünün 26. yıl dönümünde müze haline getirilen evinde dualarla anılan Zeki Müren’i hayranları yalnız bırakmadı. Zeki Müren Müzesi ziyaretçi akınına uğradı, yoğunluk sokaklara taştı. Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın “Sanat güneşimiz Zeki Müren, vakfımıza verdiği destek ile eğitim güneşi oldu. Sayesinde yüzlerce çocuğumuz en modern şartlarda eğitim görme fırsatı buldu. Yüzlerce çocuğumuz ışığı oldu” diye konuştu. 

Satürn’ün uydusunda yaşam belirtisi bulundu

Southwest Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus’ta yaşam için önemli yapıtaşlarının olduğu ortaya çıktı. Uydunun buzlu kabuğunun altındaki gizli okyanusta bilinmeyen bir metan üreten süreç yaşanıyor. Uydudan fışkıran dev su bulutları, uzun zamandır bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Bilim insanları burada dünyada okyanusların dibindeki hidrotermal menfezlerle ilişkili belirli moleküllerin (dihidrojen, metan ve karbondioksitin) nispeten yüksek konsantrasyonunu tespit etti.

Dünyada ilk kez bir kutup kurdu klonlandı

Pekin merkezli bir gen firması tarafından Maya adlı bir kuzey kutbu kurdu, türünün başka bir donörü ve bir Beagle cinsi köpeğin rahmine yerleştirilen embriyo kullanılarak yaratıldı. Deneyin duyurulması için 100 günün dolması beklendi. Kutup kurtları diğer türler gibi tehlikede değil, ancak gen firması, bu süreci yok olma riski altındaki diğer türleri kurtarmak için kullanmayı umuyor.

Avrupa’nın en eski fosili bulundu, bir milyon yıl geriye gidildi

İspanya’nın kuzeyindeki Burgos kenti yakınlarındaki Atapuerca arkeolojik kazı alanında bulunan ve 1 milyon 400 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen eski insan ata fosili, şimdiye kadar yaşlı kıtada bulunan en eski insan fosili oldu. Bilimadamlarına göre fosil sayesinde evrim tarihi yeniden yazılacak. Çünkü insanın Afrika’dan Avrupa’ya gidişinin daha geç olduğu tahmin ediliyordu. 1994’e kadar Avrupa’daki ilk insan türlerinin 500 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyordu. Son keşifle 1 milyon 400 bin yıl öncesine gidildi. Yani neredeyse 1 milyon yıl geriye dönüldü. 

NASA Ay yolculuğunu üçüncü kez iptal etti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay’a dönüş projesi (Artemis I kapsamında test uçuşuna hazırlanırken Florida ve Küba’ya yaklaşan tropik fırtına nedeniyle uçuş denemesi üçüncü kez iptal edildi. Daha önce uçuş iki kez yakıt deposundaki sızıntı nedeniyle iptal edilmişti.

Portekiz, Çekya’ya gol oldu yağdı

Avrupa Uluslar Kupası dokuzuncu haftası dün akşam tamamlandı. A Ligi 2. Grup’ta Portekiz, deplasmanda Çekya’yı 4-0 gibi farklı bir skorla mağlup etti. Konuk takıma galibiyeti getiren golleri 33 ve 52. dakikalarda Diogo Dalot, 45. dakikada Bruno Fernandes ile 82. dakikada Diogo Jota attı. Grubun diğer mücadelesinde İspanya, sahasında İsviçre’ye 2-1 mağlup oldu. İsviçre’nin gollerini 21. dakikada Manuel Akanji ve 58. dakikada Breel Embolo atarken, ev sahibi ekibin tek golü 55. dakikada Jordi Alba’dan geldi. Alınan sonuçlar şöyle: A Ligi 2. Grup: İspanya-İsviçre: 1-2; Çekya-Portekiz: 0-4. B Ligi 1. Grup: Ermenistan-Ukrayna: 0-5; İskoçya-İrlanda Cumhuriyeti: 2-1. 2. Grup: İsrail-Arnavutluk: 2-1. 4 .Grup: Slovenya-Norveç: 2-1; Sırbistan-İsveç: 4-1. C Ligi 2. Grup: Kuzey İrlanda-Kosova: 2-1; Kıbrıs Rum Kesimi-Yunanistan: 1-0.

Djokoviç, ABD’li Tiafoe’yu ezdi, Avrupa’yı öne geçirdi

Londra’da devam eden Laver Kupası’nda Avrupa takımı, Novak Djokoviç’in ABD’li genç rakibi Frances Tiafoe’yi 2-0 yenmesiyle 6-4 öne geçti. Maçı bir gün önce gözyaşlarıyla kortlara veda eden Avrupa takımı oyuncusu Roger Federer de hemen Djokoviç’in arkasından seyretti. 

Galatasaray hazırlık maçında İstanbulspor’u yendi

Galatasaray, Süper Lig’e verilen milli ara döneminde İstanbulspor ile 20 bin taraftarı önünde hazırlık maçı oynadı. Maçı 2-1 kazandı. Golleri Barış Alper ve Icardi attı. Yeni transfer Mata ilk kez sarı-kırmızılı taraftarın önüne çıktı.

U19 Milli Takımı Azerbaycan’ı 5-1 yendi

Türkiye U19 Milli Takımı, UEFA U19 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2’nci Grup’taki ikinci maçında Azerbaycan’ı 5-1 mağlup etti. Bulgaristan’daki maçta golleri Ayberk Karapo, Hamza Yiğit Akman (2) Burak İnce ve Emir Ortakaya attı. Puanını 4’e çıkaran milliler son maçlarını salı günü Bulgaristan ile oynayacak.