Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
05 Ekim 2022 Çarşamba
1

Kuantum dolanıklığına ödül: Bu yılın Nobel Fizik Ödülü aslında 58 yıl önce verilmeliydi

İsveç’teki Nobel ödül komitesi, bu yolki Nobel Fizik Ödülü’nün kuantum fizikçileri Alain Aspect, John Clauser ve Anton Zeilinger’e verildiğini açıkladı. Üç fizikçi, hem bilim hem teknoloji tarihinde büyük bir çığır açan ve “kuantum dolanıklığı” diye bilinen olayı deneysel olarak kanıtlamayı başaran öncü isimler. Ancak bu öncü insanların kuantum dolanıklığını kanıtlayan deneyleri tasarlayan ve arkasındaki teoriyi kuran bir başka insan daha var: İrlandalı fizikçi John Bell, kuantum fiziğinin terik temellerine dokunmanın ve o dönemde geçerli olan “ortodoks teori” olan Kopenhag Yorumları’nı tartışmaya açmanın insanların bilimsel kariyerini bitirdiği bi dönemde cesaretle konuya girdi, 1964 yılında bugün “Bell eşitsizliği” diye adlandırılan ünlü denklemlerini yayınladı ve zamanında Albert Einstein tarafından kuantum mekaniğindeki çelişkileri ortaya koymak için atılmış ve onun dostu Erwin Schrödinger tarafından da adı “kuantum dolanıklığı” olarak konmuş olan tuhaf durumun doğruluğunu veya yanlışlığını kanıtlamak için bir de deney yolu önerdi. Onun önerdiği deneyi daha sonraki yıllarda Alain Aspect ve John Clauser uyguladılar ve kuantum dolanıklığının gerçek olduğunu, Einstein’ın ise yanıldığını gösterdiler. Kuantum dolanıklığı, birbirine dolanık iki kuantum parçacığının birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa olsunlar birbirlerine göre hareket ettikleri anlamına kullanılan bir tanım. Yani, birbirine dolanık iki elektrondan birine burada dünyada baktığınızda, galaksinin öteki ucundaki diğer elektronun durumu hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu buluşun teorik çerçevesini ortaya koyan John Bell, 1990 yılında ani bir kalp kriziyle hayatını kaybettiği için Nobel ödülünü alamadı ama teorisinin deneysel olarak doğrulandığını da gördü. Şimdi o deneyi yapanlar da ödüllerini aldılar. Kuantum dolanıklığı sayesinde ortaya pek çok teknoloji de çıkmaya başladı, kuantum bilgisayar ve kuantum şifreleme bunların başlıcaları. Ama en önemlisi bu kanıtlama, fiziğin en temel ilkesi olan neden-sonuç ilişkisinin kuantum düzeyinde geçerli olmayabileceğini, bazen sonucun nedenden önce ortaya çıkabileceğini akla getirdi. Nobel ödülleriyle ilgili çok açıklayıcı güzel bir yazı burada var.
2

TÜSİAD: Fiyat istikrarı olmadan ekonomi işlemez

Koç Üniversitesi–TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenen “Fed Politikaları Gelişmekte Olan Ekonomileri ve Türkiye’yi Nasıl Etkiliyor” başlıklı seminer dün yapıldı. Seminerin açılış konuşmasını TÜSİAD Başkanı Orhan Turan yaptı. Türkiye’nin ekonomide farklı bir tercih ortaya koyduğuna dikkat çeken Turan “Yakın geçmişte yaşadığımız ekonomik zorluk dönemleri, global rüzgarların arkamızdan estiği dönemlerdi. Artık global görünüm de global finansal koşullar da lehimize değil. Fiyat istikrarı olmadan ekonomi işlemez. Birinci öncelik enflasyonla mücadele olmalı” dedi.
3

Siyasette başörtüsü yarışı: CHP kanun teklifi verdi, Erdoğan bugün “Başörtüsü Anayasaya girsin” diyecek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın ardından bu konudaki yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinde Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç, Engin Altay ve Özgür Özel’in imzası yer aldı. Üç maddelik teklifte “Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşlarına bağlı olarak bir mesleği icra eden kadınlar, yürüttükleri mesleğin icrası kapsamında giyilmesi gerekli cübbe, önlük, üniforma vb. dışında kıyafet giymek ya da giymemek gibi temel hak ve özgürlükleri ihlal edecek biçimde herhangi bir zorlamaya tabi tutulamaz” denildi. Ak Parti’den yasa teklifine tepki geldi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Hak ve özgürlükler mücadelesinin öncü siyasi hareketi biziz. Çarşamba günü (bugün) cumhurbaşkanımızın yapacağı grup konuşması, hak ve özgürlükler mücadelemizin tarihine atılmış çok güçlü bir imza olacaktır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında CHP liderine rest çekeceği belirtiliyor. Toplantı sonrası, AKP grubunun TBMM Başkanlığı’na ‘türban’ düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği öngören bir yasa teklifi vereceği iddia ediliyor. Bu arada türban yasası girişimi CHP içinden bazı eski tüfeklerden de tepki gördü. Cumhuriyet gazetesi bu tepkileri derlemiş.
4

PKK, Demirtaş’ı hedef aldı: Ukalalık yapma

PKK Merkez Konseyi üyesi Duran Kalkan, Mersin’de bir polisin şehit olduğu polisevi saldırısını kınayan Edirne Cezaevi’nde tutuklu HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef aldı. Kalkan “Mersin eylemini doğru anlamak ve değerlendirmek gerekli. HPG’nin açıklaması oldu, herkes ondan ders çıkartmalı. Doğru çizgi budur. Ölçü bu. Gücün yetiyorsa sen de öyle ol. Gücün yetmiyorsa yettiği kadarıyla o çizgiye hizmet et. Yapanlara en azından dua et, karşı çıkma. Kendi kendine konuşma, ukalalık yapma. Kimsenin ukalalık yapacak hakkı yok” dedi. Sadece PKK ve Duran Kalkan değil, Demirtaş’a HDP içinden de PKK gibi tepki var. Halk TV yazarı İsmail Saymaz, dünkü yazısında isim vermeden HDP’li bir yöneticiye atfen “Demirtaş bu şekilde devam ederse parti dışına itilir” görüşüne yer vermişti. Bu sözlere HDP eş genel başkan yardımcısı Tayip Temel tepki gösterdi. Temel “HDP’de herkes, hele de yetkili olanlar açık kimliğiyle konuşur, kendini gizleyerek konuşmaz. İsmini gizleyerek konuşuyorsa HDP’li değildir. Yetkili hiç değildir” dedi.
5

“Türkiye’nin petrolü şaraptır, Yeni Zelanda Türkiye’nin 165 katı şarap ihraç ediyor”

Dünyada 5’inci büyük bağ alanına sahip Türkiye’de yetiştirilen üzümün yüzde 2’si şaraba dönüşüyor. Bu oran bağcılıkla uğraşan diğer ülkelerde yüzde 80’ler civarında. 41 milyar dolarlık küresel şarap ihracatından Fransa 13, İtalya 8,4, İspanya 3,5 milyar dolar kazanırken, Türkiye yılda 8,5 milyon dolarla yetiniyor. Mey Diageo Genel Müdürü Levent Kömür, sektördeki durumu dünyayla kıyaslarken, 100 yıl önce bağı olmayan, bugün Türkiye’nin üçte biri oranında bağ alanına sahip bulunan Yeni Zelanda’nın Türkiye’nin 165 katı şarap ihracatı yaptığına işaret etti. Kömür, bu gerçeğin Türkiye’nin sektörde sahip olduğu potansiyeli gösterdiğini de vurgularken, “Türkiye’nin petrolü şaraptır” dedi.
6

Naci Görür’den İstanbul’a çok ciddi deprem uyarısı 

Marmara Denizi’nde dün sabaha karşı saat 01.57’de 3.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan depremin küçük ama kritik bir konumda olduğunu söyleyen Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür “Deprem Kumburgaz Kolu’nun üzerinde meydana geldi. Bu Kumburgaz Kolu bizim birinci derecede deprem beklediğimiz fay kolu. Biz o Kumburgaz Fay Kolu üzerinde minimum 7.2 büyüklükte bir deprem bekliyoruz. Böyle kilitli fay kolları üzerinde de zaman zaman küçük depremler olabilir. Burada küçük de olsa bu tür depremlerin olması her zaman dikkat çekicidir” dedi. Prof. Görür, ayrıca diken.com.tr‘ye de ayrıntılı açıklamalar yaptı.
7

İran’da 16 ve 17 yaşındaki iki kız daha şiddet kurbanı

İran’da Mahsa Emini isimli genç kadının ‘başını tam olarak örtmediği’ gerekçesi ile ahlak polisi tarafından işkence edilerek öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. Eylemcilere sert müdahale eden polisin iki kızı daha öldürdüğü iddia edildi. Uluslararası Af Örgütü, 16 yaşındaki Sarina İsmailzade’nin başına sopalarla vurularak öldürüldüğünü öne sürdü. 20 Eylül’de gösterilere katılmak için Tahran’daki evinden ayrılan 17 yaşındaki Nika Şekarami’nin cansız bedeni 10 gün sonra bir morgda bulundu. Şekarami’nin kafatasında kırıklar olduğu belirtildi. 
8

Adnan Oktar: Kadınların beni sevmesi kıskanılıyor, çirkin kadın lobisi bana karşı

Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik hükmün İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından yeniden görülen davada sanıklar mütalaaya karşı savunma yaptı. Adnan Oktar, “Ben alelade bir insan değilim, benimle ilgili iftira atıldığında anında cevap vermem lazım. Kadınların beni sevmesi, benim kadınları sevmem kıskanılıyor. Homoseksüel lobisi ve çirkin kadınların lobisi bunlar” dedi. Mahkeme başkanı MİT’e yazılan yazılara dönüş yapılamadığını belirtti. 
9

Musk fikir değiştirdi, Twitter’ı alıyor

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, dün ansızın fikir değiştirdi ve Twitter’ı Nisan ayında teklif ettiği fiyattan almaya karar verdi. Haber şaşırtıcı, çünkü Musk yol üstünde sosyal medya şirketinşi almaktan vaz geçmiş, bunun üzerine Twitter de ona karşı dava açmıştı. Dava önümüzdeki hafta görülmeye başlanacaktı. Musk’ın hisse başına 54,2 dolar olan orijinal teklifine geri dönmesi, aradaki dönemce ciddi bir çöküşe girmiş olan Twitter hisselerinde yüzde 18’e varan değer artışı getirdi ama hemen şirketin hisseleri işleme kapatıldı. The New York Times gazetesi, Musk’ın yeniden şirketi satın alma kararına geri dönmesinin öyküsünü ve arka planını bir hayli ayrıntılı anlatmış. 
10

Filenin Sultanları Almanya’yı 3-0 yendi

A Milli Kadın Voleybol Takımı FIVB Dünya Şampiyonası’nın ikinci tur F Grubu’ndaki ilk maçında Almanya ile oynadı. İlk seti 25-21, ikinci seti 25-18, son seti ise 25-21 kazandı. Gruptaki ikinci maç bugün TSİ 18:30’da Kanada ile.

Eğitimde büyük skandal: 22 bin öğrenci bakan emriyle lise son sınıfa geçirildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in emriyle, 11. sınıfta okula hiç gelmeyen veya uyuşturucu, bıçakla yaralama dahil disiplin suçundan sınıfta kalan 22 bin öğrenci, hiçbir şart aranmadan 12. sınıfa geçirildi. Sözcü gazetesinden Sultan Uçar’ın haberi.

Rapor: Eğitim çağındaki 100 çocuktan 4,2’si ilkokula hiç gitmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 yılı istatistikleri 284 sayfalık bir raporla yayınlandı. Örgün eğitimde öğrenci sayısı 19 milyon 155 bin 571. Örgün eğitimde 5 milyon 433 bin 901’i ilkokul, 5 milyon 293 bin 67’si ortaokul ve 6 milyon 543 bin 599’u ortaöğretim olmak üzere toplam 17 milyon 417 bin 373 kayıtlı öğrenci var. Bakanlık net okullaşma oranını ilkokulda yüzde 95.8, ortaokulda yüzde 95.4, ortaöğretimde yüzde 89.6 olarak raporladı. Zorunlu eğitim çağındaki her 100 çocuktan 4.2’si ilkokula hiç gitmiyor. İlkokula başlayan her 100 öğrenciden 4.6’sı ortaokula devam etmezken, ortaokulu bitiren her 100 öğrenciden 10.4’ü de lisede ortadan kayboluyor.

“Çılgın Loto”da çılgın tesadüf

Çılgın Sayısal Loto’nun 1 Ekim tarihli çekilişinde 90 sayı arasından kazanan sayılar 22, 28, 43, 44, 45, 46, 29 ve 47 oldu. 43-44-45-46 ve 47 sayıları peş peşe gelmesi ise gündem oldu. Bu ardışık sayıların aynı çekilişte çıkma olasılığı oldukça düşük.

İstanbul ve İzmir’de müzisyenlerden Onur Şener eylemi

Ankara’da çalıştığı eğlence mekanında istek şarkısını bilmediği için öldürülen Onur Şener için müzisyenler İstanbul ve İzmir’de eylem düzenledi. Son dönemde iktidar tarafından hedef haline getirildiklerini belirten müzisyenler “Kayıt dışı çalışma konusunda herhangi denetim ve kural getirmeye gerek duymayan devlet kurumları, müzik emekçilerini kendi kaderine terk etti. Bunun sonucunda değerli müzisyen dostumuz Onur Şener’i canice aramızdan kopardılar” dedi. Öte yandan Şener’in ölümü sonrası tutuklanan bürokratlardan TAİ’de elektrik mühendisi olan Semih Soyalp’in taksirli yaralama, Çalışma Bakanlığı müfettişi İlker Karakaş’ın ise üç ayrı suç kaydının olması tartışma yarattı. Bakanlık ise şüpheliler İlker Karakaş ile Ali Gündüz’ün kamu görevlerinden uzaklaştırıldıklarını duyurdu.

Kılıçdaroğlu: Barışa barışa kazanacağız, hep birlikte geliyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısını partisinden 600 gençle birlikte yaptı. Kılıçdaroğlu’nu ayakta ve alkışlarla karşılayan gençler ‘İktidar’ diye bağırdı. Kılıçdaroğlu “İktidar sizin elinizde hep birlikte” karşılığını verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu “Bir müzisyenimizin öldürülmesi hepimizin yüreğinde derin izler bıraktı. Bu kadar kamplaşma, kavga toplumu nereye götürecek. Türkiye’yi barıştırmak istiyorum. En büyük gücüm bu ülkenin gençleri. 7.5 milyon gencimiz ilk kez oy kullanacak ve tarihsel bir sorumlulukları var. Ya dikta yönetimine kalacak ya da demokratik yollarla sonlandıracağız. Atatürk’ün emaneti gençler sizsiniz. Devleti yöneten birisi sorunlar için ‘Dış güçler’ diyor. Peki siz neredeydiniz. Demek ki ülkeyi yönetemiyorsun. Son mermiyi ekonomiye sıkmışlar. Devleti yönetemediklerini itiraf ediyorlar. Onlar bizi tahrik ederek sokaklara çekmek, cam çerçeve indirtmek istiyorlar. Biz sandığı bekleyeceğiz. Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Sizin hayalleriniz benim hedefim olacak ve gerçekleştireceğiz. Emin olun dostlar biz geliyoruz. Barışa barışa kazanacağız. Güzel bir ittifakımız var. Vatan sevdalılarının ittifakıdır bu ittifak. Hep birlikte geliyoruz” diye konuştu. Dezenformasyon yasasının esas amacının Erdoğan ve çevresindekilerin karıştığı yolsuzlukların yazılmaması olduğunu ifade etti.

Bahçeli ile Kılıçdaroğlu arasında DNA polemiği

MHP lideri Devlet Bahçeli, grup toplantısında Mersin’deki polisevine yönelik terör saldırısını hatırlatarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Bahçeli “Kendi DNA testini yaptırırsan ölen teröristin test sonuçlarını görürsün” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Bahçeli DNA testi yap demiş. Güzel bir öneri, beraber yapacağız, kimin ne olduğu çıksın ortaya. Birlikte gideceğiz, DNA testi yapacağız, bir ipucu daha vereyim, benim kim olduğumu öğrenmek istiyorsan Konya Akşehir’e gideceksin. İstanbul Müftülüğü’ne gideceksin arşive bakacaksın. Kim olduğumu biliyorum, benim kimliğim benim şerefimdir” yanıtını verdi. Bahçeli ayrıca CHP’nin başörtüsü teklifine de tepki gösterdi. MHP lideri “Başörtüsü meselesi Türkiye’de çözülmüş bir meseledir. Şimdi helalleşme kisvesi altında başörtüsünü istismar etmenin manası yok. Böyle bir yasa TBMM’ye gelirse MHP geçmiş dönemde başörtüsü konusunda vermiş olduğu meclis kararının arkasında durur” dedi.

Sansür yasası Meclis’te, basın örgütlerinden protesto

TBMM’nin yeni yasama yılının ilk Genel Kurul toplantısı dün yapıldı. Ak Parti ve MHP’nin hazırladığı ve ‘dezenformasyonla mücadele yasası’ adı verilen gazetecilik meslek örgütlerinin ‘sansür yasası’ olarak adlandırdığı kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’na getirildi. Genel Kurul’da birleşimin açılışında 10 basın meslek örgütü temsilcisi yasayı protesto etmek için siyah maskeler takarak basın locasına girdi. Bu sırada CHP milletvekilleri de gazetecileri alkışlayarak ellerindeki “Sansür yasasına hayır. Basın ve ifade özgürlüğü istiyoruz. Anayasaya aykırı yasa geri çekilsin. ‘Yalan haber’ kime göre, neye göre” yazılı dövizleri açarak destek verdi. Teklifle “Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Sosyal medya kullanıcıları aynı konudan suçlanabilecek. Paylaşılan içeriğin doğru olup olmadığına iktidar karar verecek. Basın İlân Kurumu, gazetelere ve internet haber sitelerine hem para hem ceza veren bir kurum olarak geniş yetkilerle donatılacak. BTK ile BİK, basılı ve dijital medyanın yanı sıra sosyal medya ile WhatsApp gibi haberleşme uygulamalarını da çok sıkı bir denetim ve ceza tehdidi altına alacak. 

Babacan: Kriz olduğunda liderler cepten cebe görüşecek

DEVA Partisi lideri Ali Babacan Ankara’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Babacan 6’lı masada oturan liderler olarak “Yanlış anlamaya yol açıcı gelişmeler olduğunda birbirimizi telefonla arayalım. Cepten cebe görüşelim” kararı aldıklarını duyurdu. Babacan “Altı parti olarak ortak aday hedefimiz var. Bu aday hedefi ülkeyi beraberce yönetme iradesini de temsil ediyor. Ortak aday ile seçime gidiyor olmak, mecliste nitelikli çoğunluğu sağlama hedefi ortaya koymak aslında ortak yönetme iradesini gösteriyor” dedi. Masadaki eşitlik durumuna karşı seçim sonrasında oy oranları üzerinden temsiliyet olmalı eleştirisine karşı çıkan Babacan “Başka türlü bir şey varsa niye altı parti diye sormak lazım. O zaman tek başınıza Cumhurbaşkanı adayınızı birinci turda seçtirebiliyor musunuz? Tek başınıza 360 milletvekili çıkarabiliyor musunuz? O zaman buyurunuz. Ancak altı parti liderinde bundan sonrası için kuvvetli irade var. Ben bütün genel başkanlarda altılı masaya verilen önemi görüyorum ve beraberce Türkiye’yi içinde bulunduğu sıkıntılı dönemden kurtarma iradesini görüyorum. Rasyonalite neyi söylüyor, tek başına olmuyor, bir arada tutan güçler önemli, rasyonalite ne diyor, bir arada olacağınız zaman bu seçim kazanılacak. Yoksa şu anki iktidarın seçimi alacağı bir tabloya gider, bu işin şakası yok. Matematik diye bir bilim, aritmetik diye bir alan var. Dolayısıyla bunlar bize söylüyor ki bir arada olma mecburiyeti var” diye konuştu. Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığının Anayasa’ya aykırılığıyla ilgili bir tartışmaya girmeyeceklerini vurguladı.

Davutoğlu: Seçimi kazanırız ama zor bir seçim olacak

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, HalkTV ekranında İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ta gündemi değerlendirdi. Yaklaşan seçimlere ilişkin konuşan Davutoğlu, “Kazanırız diyorum. Türkiye’de seçime herkes kazanma iradesi ile girer. Bizde öyle giriyoruz ama zor bir seçim olacak” dedi.

Buldan: Muhalefet cesur olsun, net olsun!

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan parti grubunda yaptığı konuşmada muhalefetten iktidarın savaş politikalarına karşı çıkmasını istedi. Buldan “İktidarın savaş politikaları karşısında sessiz kalarak, yolsuzluk ve rant değirmenine su taşımayın. Cesur olun, net olun. Barış politikasına sahip çıkmak ülkeye sahip çıkmaktır. Yaşama ve halklar arası diyaloğa sahip çıkmaktır” dedi. Ekonomideki gelişmeleri de değerlendiren Buldan “Yolsuzluklar bitmeden enflasyon düşmez. Bu kadar net. Bunlar enflasyonla değil, halkla, emekçilerle, kadınlarla, gençlerle, muhalif medyayla mücadele eden bir AKP-MHP zihniyeti var. Liradan sıfırı attık diye sık sık övünüyor ekonomist genel başkanları olan Erdoğan. Doğrudur, önce sıfırı attılar, sonra da geriye kalanı sıfırladılar. Nasıl olsa sıfırlama bunları işidir” diye konuştu.

Erdoğan: Yunanistan’ın Başbakanı ABD’den Türkiye’ye karşı yardım istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı ile Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni’nde konuştu. “Mazlumlara yardımda dünyada bir numarayız. Birinci sıradayız. Öyle zannetmeyin; Amerika, Batı falan değil, bir numara biziz” dedi. Yunanistan’a tepkisini sürdüren Erdoğan “Yunan feribotlarından denizlerdeki o masum, zavallı insanları nasıl Ege denizine gömdüklerini, Akdeniz’e gömdüklerini izliyoruz. Dünya’nın sesi çıkıyor mu? Hayır. Bizim fırkateynlerimiz koşuyor, onlara ulaşıyor ve onları denizden kurtarıyor. Çünkü biz Müslümanız. Müslümanlığımızın gereğini yerine getiriyoruz. Yunanistan’ın Başbakanı Amerika’dan yardım istiyor. Neye karşı yardım istiyor; Türkiye’ye karşı. Ne yaparsan yap biz gereği neyse bunu her zaman yapacağız. Yapmaya hazırız” diye konuştu.

Zehra Taşkesenlioğlu iki korumasıyla esnaf ziyareti yaptı

Hakkındaki iddialarla gündemde olan Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, iki ay sonra geldiği Erzurum’da açılış ve ilçe gezileri yaptı, esnafı ziyaret etti. Boşanma aşamasında olduğu Ünsal Ban’ın iddiaları, eşine evlendikten sonra verdiği söylenen 2.5 milyon dolar, eşiyle birlikte aldıkları 4 milyon Euro değerindeki yat ve SPK eski Başkanı ağabeyi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile birlikte adı borsa spekülasyonunda geçen Ak Partili vekile iki günlük gezisinde iki koruma polisinin eşlik etmesi dikkat çekti.

Ak Parti kurucularından Öztunç CHP’ye katıldı

Ak Parti kurucularından olan ve 22’nci dönemde Hakkâri Milletvekili seçilen Fehmi Öztunç CHP saflarına katıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Fehmi Öztunç’u Genel Merkez’de bulunan makamında kabul ederek parti rozetini taktı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimi’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek ve Hakkari İl Başkanı Nazım Demir eşlik etti.

Dış ticaret açığı 83 milyar dolara çıktı

Dış ticaret rekorlarla birlikte açık vermeye devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın öncü dış ticaret verilerine göre, eylülde ihracat yüzde 9.2 artarak 22 milyar 616 milyon dolar, ithalat ise yüzde 41.5’lik yükselişle 33 milyar dolara çıktı. Böylece aylık dış ticaret açığı geçen yılın eylül ayına göre yüzde 298.3 yükselerek 10 milyar 384 milyon doları buldu. Yılın ilk 9 ayında dış ticaret açığı geçen yıla oranla bu dönemde yüzde 158.5 artarak 83 milyar 819 milyon dolar oldu. Türkiye’nin enerji ithalatı uluslararası petrol, doğalgaz ve kömür fiyatlarında iki yıldır süregelen artışla beraber keskin şekilde yükseldi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre ocak-eylül döneminde enerji ithalatı yüzde 135 artışla 73.85 milyar dolar olurken, 12 aylık birikimli enerji ithalatı yüzde 139 artışla 93 milyar dolara tırmandı.

“Doğal gazda erteleme değil fiyat pazarlığı gündemde”

Türkiye’nin bu yıl 100 milyar dolara ulaşması beklenen enerji ithalatı faturası ile artan döviz ihtiyacının bir krize dönüşme olasılığı artarken, ABD merkezli haber ajansı Bloomberg’den dikkat çekici bir iddia ortaya atılmıştı. İktidarın Türkiye’nin Rusya’ya yapacağı doğalgaz ödemelerinin bir bölümünü 2024’e ertelemek için görüşmeler gerçekleştirdiği öne sürüldü. Ancak Rus medyası RIA Novosti’ye konuşan bir Türk kaynak Ankara ve Moskova’nın Rus gazının ödemelerinin ertelenmesini görüşmediklerini, fiyat görüşmelerinin devam ettiğini, bu konuda bir sorun olmadığını söyledi. Kaynak “Fiyattan konuşuluyor, erteleme değil. Çünkü Avrupa borsalarından gelen teklifler sözleşmelerde dikkate alınmadan önce fiyat yüksekti. Şimdi şartlar değişti ve gaz için ruble cinsinden kısmi bir ödeme kararlaştırıldı. Müzakerelerde bir sorun yok, her şey iki liderin güvenine ve tutumuna dayanıyor” dedi. Rusya’dan borç erteleme haberlerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye, Rusya’ya borcunu ödeyemiyorum diyor. Halktan parasını aldığı gazın parasını ödeyemiyor. Kime? Savaşta olana! Türkiye hep ciddi devlet olmuştur ve itibar görmüştür. Her şeyi yok ettiler. Çok çürük bir sistem var. Çok çürümüş bir saray iktidarı var” dedi.

Benzin ve motorine zam geldi

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki artış, akaryakıtta zam getirdi. Dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 62 kuruş, motorine 1 lira 10 kuruş zam geldi. Otogazın litre fiyatında ise 75 kuruş indirim oldu ve yaklaşık olarak 10.20 TL’ye geriledi. Dün geceki zamların ardından benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 19.86 TL’ye, motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 24.17 TL’ye yükseldi. Bir yıllık zam oranı benzinde yüzde 156, motorinde yüzde 233 oldu.

TL’nin reel değerinde yükselme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre, reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 54,51 puan olarak belirlendi. TÜFE bazlı reel döviz kuru endeksi ağustos ayında 52,94 puandan 52,87 puana revize edildi. Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi eylül ayında 86,54 puan oldu. Bir önceki ayın endeksi 83,38 puandan 82,86 puana revize edildi. Gelişmekte olan ülkeler bazlı reel efektif endeksi 42,09 puandan 43,05 puana, gelişmiş ülkeler bazlı reel efektif endeksi 62,52 puandan 64,90 puana geldi.

Dolar fırtınası dindi, altın toparlandı

Altın, tahminlerden zayıf gelen ABD verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artışından uzaklaştıracağı beklentisiyle marttan bu yana en büyük yükselişini kaydetti. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü 114’lü seviyeleri aşarak 20 yılın rekorunu kıran dolar endeksi bu tarihten sonra düşüşe geçmişti. Dün dolar endeksinin 111’li seviyelerin altına inmesi ons altın fiyatlarına destek verirken değerli metal 2.5 yılın dibinden tırmanışa geçti. Tahvil faizlerinin küresel anlamda geri çekilmesi ile gerçekleşen hızlı yükseliş altın fiyatlarını destekledi. Pazartesi yüzde 2.2 yükselen altın dün de yüzde 2’ye yakın artış göstererek ons başına 1.732 doları gördü. Gümüş de talebin artmasıyla birlikte altı haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. Gümüş için kazançlar özellikle etkileyiciydi. Pazartesi yüzde 9.5’lik yükselişin ardından, dün de yüzde 3 primlenen gümüşün ons fiyatı 21.22 doları gördü. Öte yandan jeopolitik risklerin artması da değerli metallerdeki yükselişte etkili oldu. Rusya’nın referandum yolu ile Ukrayna sınırındaki bazı bölgeleri kendine dahil etmesi jeopolitik risklerin yükseldiğine işaret etti. Diğer yandan finansal piyasalardaki risklerin artması da altın fiyatlarını destekledi. Credit Suisse Group ve Deutsche Bank’la ilgili endişelerin artması yatırımcının güvenli liman talebini artırarak değerli metalin fiyatını pozitif etkiledi.

Borsadaki manipülasyonun bilançosu belli oldu

Borsa İstanbul’da son dönemlerde meydana gelen yükseliş sonrası ani satış baskısı oluşan manipülatif hareketlerin ardından harekete geçen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bu olaylara sebebiyet veren kişi ve kurumlarla ilgili rapor hazırlayarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Borsadaki manipülasyon soruşturmasında adliyeye sevk edilen 8 kişinin savcılık sorgusu devam ederken detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Şüphelilerin bankacılık endeksini suni olarak yükseltip 5 milyar kâr elde ettikleri, küçük yatırımcıya ait olduğu düşünülen zararın ise 1 milyar TL olduğu belirtildi. Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, şüphelilerin özellikle Borsa İstanbul’da Banka Endeksini oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ait vadeli işlem piyasalarında yoğun işlem yaptıkları belirlendi. Üç aylık dönemde BIST Banka Endeksi paylarında ve bu payların dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde Grup hesaplarından gerçekleştirilen işlem hacimlerinin yaklaşık 30 milyar TL olduğu kaydedildi. Şüphelilerden 5’i tutuklandı.

Nebati: Hangi dili nasıl ifade edeceğimizi çok iyi biliriz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, LCWaikiki’nin lojistik merkezinin açılışında konuştu. Geçen hafta yabancı akademisyenlerin katıldığı toplantıdaki “epistemolojik kopuş” çıkışı gündem olan Nebati, “Hem alaylı hem de mektepli olarak konuşurken hangi dili nasıl ifade edeceğimizi çok iyi biliriz. Biz iş adamıyla, iş adamı gibi konuşuruz. Çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Bir işçiyle otururuz, ekmeğimizi beraber paylaşırız. Bir iş adamıyla oturur, onunla beraber yürür, önündeki engelleri kaldırırız. Bir dar gelirli ile baş başa kaldığımızda ‘Seni çok iyi anlıyoruz’ deriz. Enflasyon olduğu zaman onunla nasıl mücadele edeceğini iyi biliriz. Hem alaylı hem de mektepli olarak bir üniversite hocasıyla da oturup konuşurken hangi dili konuşacağımızı çok iyi biliriz. Siz yalan dolan hezeyanlarla sözlerinizi devam ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya devam edin” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk kadın Ticaret Sanayi Odası Başkanı Kütahya’dan çıktı

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda yapılan seçimlerde bu yıl bir ilke damga vuruldu, Türkiye’nin ilk kadın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak Esin Güral Argat Kütahya’dan seçildi. Dünya gazetesi çeşitli illerdeki oda seçimlerini derlemiş.

ABD’nin borcu 31 trilyon doları aştı

ABD’nin gayri safi milli borcu ilk kez 31 trilyon doları aştı. Bu borcun korkunç bir mali dönüm noktası olacağı ifade ediliyor.

Ukrayna ordusu güneyde Herson’a ilerliyor, yeni köyler ele geçirildi

Rus ordusunun Ukrayna savaşındaki gerilemesi devam ediyor. Dün gelen haberlere bakılacak olursa Güney cephesinde Ukrayna ordusu yeniden ilerlemeye başladı ve Herson şehri yakınlarındaki bazı stratejik önemi yüksek köy ve kasabaları geri aldı. Rus ordusu geçen hafta Doğu cephesinde de ciddi yenilgiler almış, önemli bir demiryolu kavşağı olan Liman şehrinden çekilmişti.

Rusya Parlamentosu ilhak kararını resmen onayladı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya topraklarına katılmasına ilişkin belgeyi imzalamasının ardından Rusya Parlamentosu ilhakı resmen onayladı. Putin açıklamasında “Bu insanlar ortak gelecek için oy verdiler, o bölgelerde yaşayan herkes 91’de ayrılan insanlar, yeniden milli birliğimiz için tercih kullandılar. Milyonların tercihinden daha önemli bir karar yok. Tekrar hakiki, tarihsel anavatanlarına dönmek istediler. Batı’nın beni duymasını istiyoruz; Bu dört bölgedeki insanlar artık bizim vatandaşımız olmuştur. Ne Ukrayna ne Batı bizim birliğimizi ortak geleceğimizi elimizden alamaz” demişti. Rusya kısmi seferberlik kararnamesinden bu yana 200 binden fazla kişinin askere alındığını da açıkladı. Ukrayna lideri Zelenski ise ihlakı geçersiz sayan kararnameyi imzaladı.

AB İran’a Amini yaptırımları hazırlığında

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Avrupa Birliği’nin (AB) İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrasında başlayan protestoların sert şekilde bastırılmasında rolü olan yöneticilerin üye ülkelerdeki mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi gibi yaptırımlara başvuracağını açıkladı. AB, son olarak kişisel bazda İranlı 90 yöneticiye 2013 yılında yaptırım kararı almıştı. Bu kişilere yönelik yaptırımlar her yıl nisan ayında uzatılıyor.

Libya ile imzalanan mutabakat Yunanistan’ı rahatsız etti

Türkiye ile Libya arasında önceki gün imzalanan mutabakat zaptı Akdeniz’i hareketlendirdi. Türk şirketlerine Libya’nın Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinde sondaj yapma imkanı sağlayan anlaşma Yunanistan başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve Mısır’da rahatsızlık yarattı. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın da önceki akşam Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile telefonda görüştüğü, pazar günü de Kahire’ye giderek yüz yüze bir toplantı yapacağı belirtildi. Gelen tepkilere Ankara ise net bir yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Mutabakat Zaptı hakkında Yunanistan ve AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaların ülkemiz açısından hiçbir önemi ve kıymeti yoktur” ifadesini kullandı. İki egemen devlet arasında iş birliğine yönelik bu anlaşmaya itiraz edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Bilgiç, AB’nin üçüncü ülkeler arasındaki anlaşmalar hakkında hüküm verecek bir yargı organı olmadığına işaret etti. Metni imzalayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Üçüncü ülkelerin, iki egemen ülkenin imzaladığı anlaşmaya müdahale etme hakkı yoktur” dedi.

Truss: Ben büyük bir siyonistim

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Birmingham’da İsrail’in Muhafazakar Dostları (CFI) etkinliğine katıldı. Truss, İngiltere’nin İsrail’i desteklediğini belirterek “Ben büyük bir siyonistim. Büyük bir İsrail destekçisiyim. İngiltere-İsrail ilişkisini güçlendireceğiz” dedi. Etkinlikte bulunan İsrail’in Londra Büyükelçisi Tzipi Hotovely de Truss’a teşekkürlerini sundu.

Finlandiya, son Lenin heykelini de yıktı

Finlandiya, 1. Dünya Savaşının ardından bağımsızlığını Sovyet Devriminin lideri Vladimir İlyiç Lenin’e borçlu. Belki bu sebeple ülkede yakın zamana kadar birkaç tane Lenin heykeli vardı ama Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Finlandiya’yı da tehdit etmesi bu heykellerin kaldırılması için kampanyalar açılmasına neden oldu. İşte ülkedeki son Lenin heykeli de Kotka kentindeki bir meydandan kaldırıldı.

Sağlıkta şiddet ve iş yükü aile hekimlerini mutsuz etti

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu tarafından 81 ilde 1733 aile hekimi arasında yapılan araştırmadan “Mutlu değiliz” sonucu çıktı. Aile hekimleri, sistemdeki gereksiz iş yükünün kendilerini zorladığını belirtti. Aile hekimlerinin yüzde 81.9’u gün içinde gereksiz ve usulüne uygun olmayan rapor talepleri ile karşılaştıklarını ifade etti. Ankete katılan hekimler, bu taleplerin yüzde 98.2 oranında sağlıkta şiddete sebep olduğunu belirtti. Hekimlerinin yüzde 73.9’u günlük iş yükünün fazlalığından şikayet etti. Yüzde 76’sı da aile sağlığı merkezlerinde hastaya yeteri kadar zaman ayıramadıklarını vurguladı. Hekimlerinin yüzde 93’ü aile sağlığı merkezlerinin fiziki şartlarından yakındı. ASM’lerdeki aile sağlığı çalışanı eksikliğine de dikkat çekilerek, ödemelerin giderler için yeterli olmadığı da kaydedildi.

Türk tiyatrosunun en önemli ödüllerinin adayları belli oldu

Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu sezonun adayları belli oldu. Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibiyse tiyatroya yaptığı katkılar nedeniyle Zihni Göktay oldu. Bu yıl 24’üncü kez verilecek ödüller için belirlenen adaylar, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve usta sanatçı Haldun Dormen’in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jürisi, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Engin Uludağ’ı, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’neyse ‘Gomidas’ isimli oyunuyla Ahmet Sami Özbudak’ı layık gördü. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘Amadeus’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi tiyatroya yaptığı katkılar nedeniyle Zihni Göktay oldu. Adayların tam listesi burada.

Beatles’ın 61 yıl önceki hali

Ünlü İngiliz müzik grubu Beatles’ın 61 yıl önceki bir konserinde çekilmiş fotoğrafları gün yüzüne çıktı. Liverpool şehrindeki Cavern Club’ta verilen konser, grubun henüz herhangi bir şarkılarını resmi olarak yayımlamadığı dönem olan Temmuz 1961 tarihine denk geliyor. Grup, ilk singleları olan “Love Me Do”yu 1963 yılında yayımlamıştı. Cavern Club’taki bu konserde çekilen fotoğraflarda John Lennon ve Paul McCartney mikrofonda ve George Harrison gitarda görülürken, grubun orijinal davulcusu Pete Best de belli belirsiz görünüyor.

Ankara Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 3-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ankara Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nın filmleri belirlendi. NTV‘ye göre 2022 yılında ulusal ve uluslararası festivallerden pek çok ödülle dönen ve yılın en iyi filmlerinden oluşan bir panorama sunacak Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Gizem Kızıl’ın “Bana Karanlığını Anlat”, Onur Ünlü’nün “Bomboş”, Ali Kemal Güven’in “Çilingir Sofrası”, Ziya Demirel’in “Ela ile Hilmi ve Ali”, Ümran Safter’in “Kabahat”, Selcen Ergun’un “Kar ve Ayı”, Maryna Er Gorbach’ın “Klondike”, Özcan Alper’in “Karanlık Gece”, Emin Alper’in “Kurak Günler”, İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın “LCV (Lütfen Cevap Veriniz)”, Soner Alper’in “Mukavemet” ve Çiğdem Sezgin’in “Suna” filmleri yarışacak. Festivalin “En İyi”lerine ödülleri 11 Kasım’da Cer Modern’de gerçekleştirilecek Festival Ödül Töreni’nde sunulacak.

Bir Picasso tablosu daha satılık

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun, yıllardır gözden uzak kalmış bir tablosu Hong Kong’da açık artırmaya çıkıyor. Tablonun 10 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

2 bin Avro değer biçilmişti, 7,7 milyona satıldı

Fransa’da düzenlenen bir açık artırmada 2 bin avro (36 bin 714 lira) değer biçilen Çin vazosu 7,7 milyon avroya (141,35 milyon lira) satıldı. Başkent Paris yakınlarındaki Fontainebleau’deki açık artırmayı düzenleyen müzayede evi Osenat’ta görevli eksper, üzerinde ejderya motifleri olan mavi-beyaz vazonun 20’inci yüzyıla ait olduğunu ‘sıradan bir Çin vazosu’ olduğu yönünde değerlendirme yapmıştı. Ve, 2 bin avro değer biçilmişti. Ancak, üst üste gelen teklifler sonucunda vazo, görevlilerin şaşkın bakışları arasında tahmin edilenin neredeyse 4 bin katına satıldı. Teklif veren 30 kişinin Çinli olduğu belirtildi. Teklif verenlere göre vazo, düşünülenden 200 yıl daha eski ve çok daha değerliydi. 18’in yüzyıldan kalma, eşine ender rastlanan bir vazoydu.

Amerikan country müziği çok büyük bir şarkıcısını kaybetti

Loretta Lynn, Amerika’nın Kentucky eyaletinde kömür madenlerinde işçi olarak çalışan bir babanın kızıydı. 15 yaşında evlendi, 16 yaşında anne oldu, 30’lu yaşlarının başında ise torun sahibiydi. Ama bu hayat onun içindeki müziği eksiltmedi; Amerika’daki country müziğinin hem ilk kadın şarkıcılarından biri olmayı başardı hem de çok büyük bir yıldız oldu. Şarkılarında kadınarın gündelik hayatlarındaki zorlukları, aşkları, terk etmeleri ve kadın özgürlüğü anlatan Lynn, ülkesinde çok büyük bir semboldü. Lynn’in hikayesi, daha sonra “Kömür Madencisinin Kızı” adıyla Oscar ödüllü br filme de dönüştü. Şimdi o Lynn 90 yaşında hayatını kaybetti

Depeche Mode’dan yeni albüm ve turne müjdesi

Dave Gahan ve Martin Gore’dan oluşan grup, 26 Mayıs’ta 60 yaşında vefat eden klavyeci Andy Fletcher’ın ardından 2023’te Memento Mori adlı yeni bir albüm ve dünya turu ile dönüyor.

Efsane dizi Frasier geri dönüyor

Amerikan televizyonunun efsanevi dizilerinden Frasier, hiç değilse 10 bölüm olarak geri dönüyor. Dizide başrolü, Frasier karakterini canlandıran Kelsey Grammer oynayacak ama diğer oyuncular henüz belli değil. 

Al Pacino anılarını yazıyor

Oscar ödüllü Amerikalı sinema oyuncusu Al Pacino, hatıralarını yazmak üzere yayıncılık devi Penguin Random House ile bir anlaşma imzaladı. Pacino’nun anılarını bizzat kendisinin mi kaleme alacağı, yoksa bir “gölge yazar” mı kullanacağı henüz kesinleşmedi.

Angelina Jolie ile Brad Pitt’in mal paylaşım savaşı bitmiyor; Brad Pitt’e çok ağır suçlama

İki ünlü Hollywood oyuncusu Angelina Jolie ile Brad Pitt boşanalı çok oluyor ama boşanma sonrasındaki mal paylaşım kavgası devam ediyor. Kavganın odağında Fransa’daki Chateau Miraval adlı bir şarap bağı ve şarap markası var. Brad Pitt buradaki yüzde 25 hissesine sahip olmaya devam etmek istiyor, Angelina Jolie’den hisselerini satın almayı hedefliyor. Bu savaşın ortasında Angelina Jolie’nin mahkemeye sunduğu bir şikayet dilekçesinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre çiftin ayrılmasına giden yolda bardağı taşıran damla, Brad Pitt’in 2016 yılında bir özel uçakla yolculuk sırasında çocuklarına vurması ve Jolie’nin saçını çekmesiymiş.

Bir Katalunya geleneği: İnsan kulesi

Bir Katalan geleneği olan insan kulesi yarışması, pazar günü İspanya’nın kuzeybatısındaki Tarragona şehrindeki boğa güreşi arenasında düzenlendi. ‘Castell’ (kastel) adı verilen insan kuleleri, 2010’da UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası’ listesine ‘Katalan kültürel kimliğinin ayrılmaz bir parçası‘ olarak eklendi. 11 bine yakın kişinin katıldığı festivalde 10 kat yüksekliğe ulaşan kulelerin yüksekliği 13 metreyi buldu. Barcelona’ya bağlı Vilafranca’dan gelen ekip, diğer 40 grubu yenerek yarışmanın birincisi oldu ve 16 bin avroluk ödülü kazandı.

Varto depreminin izleri Altın Portakal’da gösterildi

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda Metin Dağ’ın ‘Kaf Kaf’ belgeseli izleyiciyle buluştu. 1966’da Muş’un Varto ilçesindeki depremin izlerini anlatan belgesel beğeniyle izlendi. Depremin yaşandığı döneme ait arşiv görüntülerin de kullanıldığı belgeselde, sonrasında yaşanan göç dalgasıyla birlikte Almanya’ya gidenlerin yaşadıkları aktarıldı. Çekimleri 8 hafta Varto’da, 8 hafta Almanya’da süren belgesel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 2023’te Varto’da da düzenlenecek galayla gösterilecek.

Gisele Bündchen ile Tom Brady boşanıyor, Gisele avukat tuttu

Biri dünyada ünlü bir top model, diğeri ise Amerikan spor tarihinin en önemli isimlerinden biri, futbolcu Tım Brady. Aylardır evliliklerinin üzerinde siyah bulutlar dolaşıyor; bunun nedeni ise iddiaya göre Brady’nin 45 yaşına gelmesine ve kariyerindeki onca başarıya rağmen futbolu bırakmak istememesi. Gisele’e göre Brady “Kariyerini ailesine tercih etti.” Çiftin evlerini ayırdığı konuşuluyordu, şimdi Gisele Bündchen’in bir boşanma avukatı ile anlaştığı haberi geldi. 

Bütün mavi gözlülerin atası tek bir kişiymiş

İris tonlarında yeşil ve kahverengi arasında oldukça büyük bir farklılık varken, mavi gözlerde mevcut melanin miktarında çok küçük bir farklılık bulunuyor. Bu gerçek, Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Eiberg‘in mavi gözlü bireylerin hepsinin aynı ataya bağlı olduğunu öne sürmesine yol açtı. Bilim insanları çok uzun zaman önce tüm insanların kahverengi gözlü olduğunu ortaya çıkardı. Bu durumun, belirli bir gen mutasyonuna kadar böyle devam ettiği belirtildi. Söz konusu mutasyon HERC2 adlı bir genden geliyor. Bilim insanları bu genin, gözde gelişen kahverengi pigment miktarını düzenleyen bir başka gen olan OCA2’yi kapattığını söylüyor. İşte bu gen mutasyonu tek bir kişiden başlamış olabilir. Mavi gözlü ilk insanın 10 bin yıl kadar önce Avrupa’da yaşadığına inanılıyor. Bugün yaşayan her mavi gözlü insanın vücudunda aynı mutasyon bulunuyor. Bu özel gen mutasyonunda gözler maviye dönerken, saç ve cilt rengi aynı pigment seviyelerini koruyor. Britanya’da insanların yüzde 48’i mavi, yüzde 30’u yeşil ve sadece yüzde 22’si kahverengi gözlüyken Türkiye’de kahverengi gözlülerin oranı yüzde 70, yeşil gözlülerin oranı yüzde 8 ve mavi gözlülerin oranın ise sadece yüzde 4 olduğu görülüyor.

Güneşte yeni bir patlama oldu, dünyada alarm

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş üzerindeki son dönemdeki en kuvvetli patlamayı görüntülemeyi başardı. Uzmanlar Güneş’teki patlamanın Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebileceğini açıkladı. Güneşteki patlamalar sonrası oluşan parçacık fırtınaları dünyada elektronik iletişimi ve enerji nakil hatlarını etkileyebiliyor.

AB’den tek tip şarj zorunluluğu

Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliği ülkelerinde akıllı telefon, tablet bilgisayar ve dijital kameralarda 2024 yılından itibaren tek tip şarj girişi kullanılmasını öngören yeni kuralı onayladı. Dünyada bir ilk olan bu uygulamanın, iPhone üreticisi Apple’ı rakiplerinden daha çok etkilemesi bekleniyor.

Migros da otoparklarına elektrikli araç şarj istasyonu kuracak

Migros Ticaret AŞ tarafından, şirketin faaliyet gösterdiği lokasyonlarda elektrikli araçlara elektrik enerjisi temininin sağlandığı şarj ünitesi ve istasyonlarının kurulması, şarj ağı ve şarj istasyonlarının işletilmesi ve şarj hizmetinin sunulması amacıyla, yeni bir anonim şirket kurulmasına karar verildiği bildirildi.

Napoli gol oldu, Ajax’a yağdı: 6-1; Inter, Barcelona’yı Çalhanoğlu ile geçti

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonunun A, B, C, ve D gruplarında 3. maçlar sona erdi. Napoli, Ajax deplasmanında 6-1 gibi farklı bir skorla galip geldi. Napoli’nin gollerini Giacomo Raspadori 18 ve 47, Giovanni Di Lorenzo 33, Piotr Zielinski 45, Khvicha Kvaratskhelia 63, Giovanni Simeone 81. dakikada attı. Ajax’ın golü ise 9. dakikada Muhammed Kudus’ten geldi. Bu arada Ajax, Avrupa kupaları tarihinde ilk kez kalesinde 6 gol gördü. Inter, C Grubu mücadelesinde Barcelona’yı 45+2. dakikada milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu’nun attığı golle 1-0 mağlup etti. Gecenin sonuçları şöyle: A Grubu: Liverpool (İngiltere)-Rangers (İskoçya): 2-0; Ajax (Hollanda)-Napoli (İtalya): 1-6. B Grubu: Club Brugge (Belçika)-Atletico Madrid (İspanya): 2-0; Porto (Portekiz)-Bayer Leverkusen (Almanya): 2-0. C Grubu: Inter (İtalya)-Barcelona (İspanya): 1-0; Bayern Münih (Almanya)-Viktoria Plzen (Çekya): 5-0. D Grubu: Eintracht Frankfurt (Almanya)-Tottenham (İngiltere): 0-0; Olimpik Marsilya (Fransa)-Sporting Lizbon (Portekiz): 4-1.

Hakan Çalhanoğlu “en değerli oyuncu”

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde, Inter’in Barcelona’yı 1-0 yendiği müsabakada, galibiyeti getiren golü atan milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu, performansıyla “maçın en değerli oyuncusu” seçildi. Çalhanoğlu, karşılaşmanın 7. dakikasında uzaktan çektiği şutta, gole çok yaklaşsa da Barcelona kalecisi Ter Stegen’i geçemedi. Milli futbolcu, 45+2. dakikada ise yaklaşık 25 metreden çektiği şutta bu kez topu ağlarla buluşturmayı başardı ve bu golle Inter, Barcelona’yı 1-0 mağlup etti.

Bayern Münih, Real Madrid’in yenilmezlik serisini tarihe gömdü

Şampiyonlar Ligi’nde C grubunun zayıf ekibi Viktoria Plzen’i konuk eden Alman devi Bayern Münih sahadan 5-0’lık galibiyetle ayrıldı. 31 maç üst üste kaybetmeyen Panzerler, Real Madrid’in rekorunu tarihe gömdü. Alman ekibi 28 galibiyet ve üç beraberlikle yoluna devam ediyor. D Grubu’ndaki maçta ise Marsilya, Sporting Lizbon’u 4-1 mağlup etti.

Ahmet Nur Çebi’den Valerien Ismael’e güven oyu

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı futbol takımının teknik direktörü Valerien Ismael’e güvenlerinin tam olduğunu, bu sezon şampiyon olacaklarına inandığını belirtti. Teknik direktör Valerien Ismael’in arkasında olduklarını aktaran Çebi, “Valerien Ismael’e güvenimiz tamdır. Güvenimiz sebepsiz değildir. Teknik direktörümüzün çalışkanlığı, liderlik ruhu ve futbolcularımızla kurduğu iletişim, kendisine güvenmemizin başlıca sebepleridir. Sportif direktörümüz Ceyhun Kazancı ile birlikte teknik direktörümüzün oluşturduğu kadromuzla sezon sonunda şampiyonluğu tüm camia kutlayacağız” dedi.

Amerika’da satrançta hile skandalında son perde: Hans Niemann, daha önce en az 100 kez hile yapmış

Amerika’da satranç dünyası aylardır bir hile iddiasıyla çalkalanıyor. Bir turnuvada Amerikalı Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen, 19 yaşındaki Amerikalı “usta” Hans Moke Niemann’a sürpriz biçimde yenildikten sonra rakibinin “hile yaptığını” ima ederek bir turnuvadan çekildi. Bu tarihten beri Niemann’ın hile yapıp yapmadığı tartışılıyor ama elde hiç kanıt yok. Şimdi, ünlü satranç sitesi chess.com tarafından yapılan bir araştırma, Niemann’ın bugüne kadar en az 100 online maçta hile yaptığını, yani bir takım satranç programlarından yardım aldığını öne sürüyor. Raporu The Wall Street Journal gazetesi görmüş ve haber haline getirmiş. Belli ki tartışma daha da büyüyecek.