Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
23 Kasım 2022 Çarşamba
1

Düzce’de sabaha karşı 5,9’luk deprem oldu; can kaybı yok; Türkiye büyük korkusunu yeniden hatırladı

Merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olarak açıklanan 5,9 büyüklüğündeki deprem, başta Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Yalova olmak üzere ama bir ucunda İstanbul, diğer ucunda Ankara olacak şekilde çok yerden hissedildi. Sabah 04.08’de meydana gelen deprem Düzce’de hasara ve yaralanmalara neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 22 yaralı olduğunu, bunlardan birinin yüksekten atlama nedeniyle ağır durumda olduğunu açıkladı. Hastanelere 39 kişinin başvurduğu öğrenildi. Düzce Adliyesi dahil çok sayıda binada hasar meydana geldi. Şehirde elektrik hatları zarar gördü. Daha önceki gün Endonezya’da meydana gelen 5,4 büyüklüğünde bir depremin 262 can aldığı düşünülecek olursa bu büyüklükteki bir deprem aslında görece hasarsız ve en önemlisi can kayıpsız atlatıldı. Yaralanmaların büyük bölümü balkondan ve camdan atlamalar sonucu meydana geldi. Oysa Türkiye daha bir hafta önce “çök-kapan-tutun” tatbikatı yapmıştı. Ancak deprem büyük bir korkuya, özellikle de 1999 depremini yaşayan şehirlerde ciddi travmaya neden oldu. Vatandaşlar sabahın 4’ünde İstanbul dahil bütün bu şehirlerde sokaklara döküldü. Uzmanlar, depremin bundan 20 yıl önce kırılan fay hattının ucunda meydana geldiğini ve “sürpriz” olduğunu söylüyor. Yine uzmanlara göre depremin artçıları da gelebilir. Düzce’de eğitime bir günlüğüne ara verildi, bugün okul yok.
2

Erdoğan: Tank ve askerle birlikte hepsinin kökünü kazıyacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Artvin’de Yusufeli Barajı ve HES açılış töreninde konuştu. Bir kez daha Suriye’ye yönelik kara harekatı mesajı veren Erdoğan Karkamış’a yapılan roket saldırısını hatırlattı. Erdoğan “Saldırıların kaynakları bellidir. Bu bölgedeki teröristlerin her birinin kimliğini biliyoruz. Bu teröristleri kimlerin himaye ettiğini de biliyoruz. Sabrımız çaresizliğimizden veya kifayetsizliğimizden değildir. Sabrımız hukuk devleti olarak diplomasiye sonuna kadar riayet etme hassasiyetindendir. Biz Suriye sınırlarımızın güvenliğe kavuşturulması hususunda her anlaşmaya riayet ederek üzerimize düşeni yerine getirdik. Türkiye’yi harf oyunlarıyla teröristlerin yanında kendi askerleriyle görüntü verenler için yolun sonu gelmiştir. Artık bu saatten sonra bizim için tek bir ölçü vardır. Tek bir sınır vardır. O da kendi ülkemizin kendi vatandaşlarımızın güvenliğidir. Bu güvenlik nereden başlayacaksa oraya kadar gitmek en meşru hakkımızdır. Kendi güvenlikleri için binlerce kilometreden gelenlerin bu hakkımızı anlayışla karşılamaları gerekiyor. Birkaç gündür uçak, top ve SİHA’mızla teröristlerin tepesindeyiz. En kısa sürede tank ve askerle birlikte hepsinin de kökünü kazıyacağız bunu da böyle bilin” diye konuştu.
3

ABD ve Rusya bir oldu, Suriye’de kara harekatına karşı çıktı

Reuters’a konuşan ABD Dışişleri Sözcüsü “Türkiye’ye böyle operasyonların yapılmaması konusunda çağrıda bulunduk. Tıpkı Suriyeli partnerlerimizi saldırılara veya gerilimi artırmaya karşı uyardığımız gibi” dedi. Sözcü “Suriye’de istikrarı bozan askeri hamlelere veya Irak hükümetiyle koordinesiz Irak’ın egemenliğini ihlal eden askeri hamlelere karşıyız. Aynı zamanda Türkiye’nin güneyinde sivil ölümlere sebep olduğu belirtilen saldırılara da karşıyız” açıklamasında bulundu. Washington’ın Suriye’ye yapılacak askeri operasyonun DEAŞ’la mücadele üzerindeki etkileri konusunda endişelerini Ankara’ya bildirdiklerini de aktardı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye ve Suriye’de ölen siviller için taziyede bulunuldu. “Sivil hayatı korumak ve DEAŞ’ı yenme ortak hedefini desteklemek için Suriye’de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak’ın egemenliğini ihlal eden herhangi bir koordinasyonsuz askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz” denildi. Türkiye’yi ziyaret eden Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin terörle mücadele konusunda yanında olduklarını fakat tepkinin orantılı olması gerektiğini söyledi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’nin Suriye’deki gelişmelerle ilgili güvenlik kaygılarını anladığını ancak ilgili tüm tarafları istikrarı bozucu adımlardan kaçınmaya çağırdığını söyledi. Tass’ın haberine göre, Peskov düzenlediği basın toplantısında “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki endişelerini anlıyor ve saygı duyuyoruz ve Türkiye’nin bu meşru hakka sahip olduğuna inanıyoruz. Ancak yine de ilgili tüm tarafları, genel olarak durumun istikrarsızlaşmasına yol açabilecek adımlar atmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Bu bumerang gibi geri dönebilir ve güvenlik alanında işleri daha da karmaşık hale getirebilir” uyarısında bulundu.
4

Skandal iddia: Akşener hakkında yıllardır açık tutulan bir gizli FETÖ soruşturması varmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “HDP, PKK ve Akşener ABD’den talimat alıyor. Elimizde belgesi var” sözlerine İYİ Parti lideri Meral Akşener 5 kuruşluk tazminat davası açmıştı. Soylu’nun o sözlerinin arkasından Akşener hakkında 6 yıl önce başlatılan FETÖ soruşturması çıktı. Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 yılında başlatılan ‘FETÖ’ soruşturmasında dosyaya bazı tanık ve gizli tanık beyanlarının girdiği öğrenildi. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Akşener hakkındaki dosya için 28 Mayıs 2019’da “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanması kararı verildi. Akşener henüz ifade için çağrılmadı. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Akşener’in avukatı Uğur Poyraz “Bize intikal eden bir gelişme henüz yok. Yaşanan bu süreç Anayasa’ya, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı. Her şeye aykırı. Ne istiyorlarsa yapsınlar” dedi.
5

Meclis’te seviye: Akar “Nah alırsın böyle oy” dedi

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar sunum yaptı. İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile Bakan Akar arasında tansiyon yükseldi. İyi Partili Çıray görüşme sırasında Bakan Akar’a “Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına çuval geçirme emrini veren Amerika Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno’nun elinden Liyakat Lejyonu ödülü aldınız” diye seslendi. Çıray’ın bu sözleri üzerine masaya vuran ve sinirlenen Bakan Akar “Karşına kamerayı koy şov yapmak için. Biraz sonra bunları yayınlayacaksın, oy alacaksın. Nah alırsın böyle oy. Bozulmuşsun” dedi. Komisyonda kaydedilen videolara yansıyan Akar’ın ‘Nah’ sözleri ne söylenirse söylensin kayıt altına alınan Meclis tutanaklarına ise yansımadı. Ancak daha sonra yapılan itirazlar üzerine “nah” ifadesi tutanağa eklendi. Bu arada Milli Savunma Bakanı Akar, komisyondaki açıklamaları sırasında “S-400 nerede?” diye sorulduğunu belirterek, “S-400 yerinde ve kullanılmaya hazır. İntikal süresi var. Bu olduktan sonra bir saatte her şeyi hazır. Sorun yok” dedi.
6

Suudilerle 5 milyar dolarlık yeni swap anlaşması da yolda 

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı “TCMB’ye 5 milyar dolar tutarında mevduat yatırmak için müzakerelerin son aşamasındayız”  açıklaması yaparken Hazine ve Maliye Bakanlığı da görüşmeleri doğruladı. Reuters’a bilgi veren iki Türk yetkili ise Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık swap ya da mevduat depo benzeri bir kaynak için görüşmelerin nihai aşamaya geldiğini söyledi. 
7

“Karnım şiş” diye doktora gitti, midesinden 35 kiloluk kitle çıkarıldı

Tekirdağ’da bir kadın karın şişliği şikayetiyle Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Doktorlar 40 yaşındaki hastanın karnında büyük bir kitle olduğu tespit etti. Gastroenteroloji Uzmanı Op. Dr. İhsan Gündüz ile Cerrahi Onkolojik Uzmanı Op. Dr. Yüksel Beyaz’ın 2 saat süren operasyonu ile 35 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı. Ameliyatı yapan Dr. Gündüz, “Bizi şaşırtacak derecede büyük bir kitle ile karşılaştık. Batın içerisinde hemen her organa temas eden, tam kaynağı da belli olmayan büyük bir kitleydi. Gerekli operasyonu yaptık. Hasta geldiğinde 110 kilodan ağırdı. Şimdi 70 kilo civarında. Üzerinden büyük bir yük kalktı. Hastanın yürüyüşünü, eklemlerini, solunumunu hatta kalp fonksiyonlarını bile etkileyecek bir kitleydi” dedi.
8

Avrupa, uzaydan dünyaya elektrik ışınlama planını onaylamak üzere

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bugün onaylaması beklenen Solaris programıyla, uzaya yerleştirilecek panellerle toplanacak güneş enerjisini Dünya’ya kablosuz bir şekilde aktarmayı planlıyor. Uzmanlar, üç yıl sürmesi beklenen çalışma sonunda milyonlarca evin elektriğini uzaydan düşük maliyetle alabileceğini söylüyor. Programın nihai amacı, her biri bir elektrik santrali ile aynı miktarda elektrik üretebilen dev uyduları Dünya yörüngesinde konumlandırmak. Uzaydaki dev güneş panellerinde elde edilen elektrik, insan sağlığına zarar vermeyecek bir bir frekansa dönüştürülüp dünyadaki “alıcı kule”lere iletilecek. Henüz bu teknoloji hiç denenmedi.
9

Kupada sürpriz: Dünya markası Arjantin, Suudi Arabistan’a boyun eğdi

Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası C Grubu’nda futbolun ekol ülkelerinden Arjantin, Suudi Arabistan’a 2-1 yenildi. Arjantin 10. dakikada Messi’nin penaltı golüyle öne geçti. Martinez ve Messi’nin iki golü iptal edildi. İkinci yarıya hızlı başlayan Suudi Arabistan 48’de Al-Shehri ve 53’te Al-Dawsari’nin golleriyle öne geçti. Fransalı teknik direktör Herve Renard yönetimindeki S. Arabistan, 90+2’de çizgiden top çıkardı. Ofsayt taktiğiyle Arjantin’i ilk 45 dakikada 7 kez ofsayta düşürdü. Messi 4 farklı Dünya Kupası’nda gol atan 5. oyuncu olarak tarihe geçti. Arjantinli yıldız Pele, Uwe Seeler, Miroslav Klose ve Cristiano Ronaldo’dan sonra bunu başaran ilk isim oldu. Beşinci kez Dünya Kupası’nda boy gösteren Arjantinli yıldız 2006, 2014 ve 2018’den sonra 2022 Dünya Kupası’nda da gol atmayı başardı. Katar’a 36 maçlık yenilmezlik serisiyle gelen Arjantin’in serisi sona erdi. Son mağlubiyetini 2019 Kupa Amerika’nın yarı finalinde alan Arjantin, Dünya Kupası elemeleri, 2021 Kupa Amerika ve hazırlık maçlarında çıktığı 36 maçta mağlup olmadı. Arjantin, İtalya’nın 37 maçlık yenilmezlik rekorunu kırma şansını da kaybetti. Roberto Mancini yönetimindeki İtalya, Ekim 2018-Ekim 2021 aralığında 37 maçta yenilgi yüzü görmeyerek tarihe geçmişti.
10

Katar’ın gökkuşağı renkleriyle imtihanı

Dünya Kupası Katar gibi liberal Batı değerlerinden farklı değerlere sahip bir ülkede yapılınca, pek çok Batı ülkesinden insanlar Katar’ın “tolerans”ını test etmek istiyor. Bu “tolerans testi” alanlarının başlıcası ise LBGT bireylere Katar’da reva görülen uygulama. Batılı ülkelerin futbol takımları, LBGT topluluklarıyla dayanışma sergilemek ve üstü örtülüm biçimde Katar’ı eleştirmek için kollarına üzerinde “One Love” (Aşk Bir Tanedir) yazan pazubantlar takmak istedi ama FIFA bunu yasakladı. Almanya Futbol Federasyonu bu yasağı yargıya taşımaya hazırlandığını açıkladı. Çünkü Almanya’daki büyük süper market zincirlerinden biri olan REWE bu sebeple Alman Futbol Federasyonu’yla olan sponsorluk anlaşmasını gözden geçireceğini duyurdu. Bir başka ilginç olay, Galli taraftarların başına geldi. Amerika ile oynanacak maç öncesinde bir grup taraftar gökkuşağı renkli şapkalarla stada girmek istedi ama polis buna izin vermedi ve şapkaları topladı. Oysa FIFa ile Katar daha önce gökkuşağı renklerine izin verilmesi konusunda anlaşmıştı. Şimdi FIFA bu konuyu araştırıyor. Benzer şekilde bir Amerikalı gazeteci de üzerindeki tişört gökkuşağı renklerinde diye stada alınmadı, bir süre polis gözetiminde kaldı. Gökkuşağı renkleriyle ilgili en ilginç protestolardan birini Danimarka’nın eski başbakanı Helle Thorning-Schmidt yaptı; kolları bu renklerdeki giysisiyle geldi protokol tribününde oturdu. 

Suriyeli terörist Fatih Camisi önünde keşif yapmış

Taksim’de 6 kişinin öldüğü bombalı saldırının faili Suriyeli kadın terörist Ahlam Albashır’ın 6 sayfalık ifadesinin tam metnini Halk TV yazarı İsmail Saymaz paylaştı. Albashır, o ifadede çalıştığı atölyede arkadaş olduğu Rama Eltaha’nın 14 yaşındaki oğlu Ahmet Elşeybun ile Fatih Camisi önünde keşif yaptıklarını, Yunanistan’a kaçan soruşturmanın iki numaralı ismi Bilal Hassan’ın son dakikada gelmekten vazgeçtiğini anlattı. 13 Kasım’daki saldırıyı bir gün önce planladıklarını ama Bilal Hassan’ın telefon görüşmesi sonrasında ertelediklerini söyledi. Saymaz yazısında Albashir’in ifadelerinin iktidara yakın Sabah Gazetesi’nde yayınlanmasından sonra İçişleri ve Adalet bakanlıkları arasında gerilim yaşandığını ve bazı isimlerin görev yerlerinin değiştirildiğini de belirtti.

Hablemitoğlu iddianamesi kabul edildi, suikast zanlısı Göktaş ev hapsine alındı

18 Aralık 2002’de Ankara’da evinin önünde öldürülen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Necip Hablemitoğlu suikasti soruşturması kapsamında, terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında dava açıldı. T24’ten Asuman Aranca iddianamenin detaylarını yazdı. İddianameye göre suikastte tetiği eski Özel Kuvvetçi Tarkan Mumcuoğlu çekti. Mumcuoğlu cinayet için Türkiye’ye hayalet gibi geldi. Bulgaristan’da Hasköy Bölge Mahkemesi ise Göktaş’ın tutukluluk kararını ev hapsine dönüştürdü. Son duruşmada kalp krizi geçiren Göktaş’ın tüm kimlik belgelerine el konulduğu ve yurtdışına çıkmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Göktaş Hasköy’de bir adreste ev hapsinde kalacak. Türkiye’ye iade duruşması ise 29 Kasım’da yapılacak.

179 emniyet müdürü terfi etti, Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürü edemedi

İkinci sınıf emniyet müdürü rütbesinde bekleyen 179 polis müdürü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla birinci sınıf emniyet müdürü yapıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürü Cihangir Sağıroğlu terfi ettirilmedi. Ancak 7 ay önce köpeğine bakmadığı gerekçesiyle Şafi polis memuru H.Y’yi dövdüğü iddia edilen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet Güler terfi aldı. Öğretmen eylemindeki müdahale nedeniyle CHP’nin hakkında suç duyurusunda bulunduğu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen de terfi aldı. FETÖ liderinin okuduğu rütbeleri takan polis müdürleri listesinde isimleri olduğu iddiasıyla haklarında suç duyurusu yapılan emniyet müdürleri Seyit Ahmet Dikici ile Osman İşisağ da terfi ettirildi. FETÖ’nün TSK imamı Adil Öksüz’ün firarından dolayı yargılanan emniyet müdürü Alp Aslan da terfi aldı.

Bir ‘şerefsiz’ kavgası da Ankara Meclisi’nde yaşandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı Meclis toplantısında Ak Partili Metin Akdemir ile Belediye Başkanı Mansur Yavaş arasında tansiyon yükseldi. Akdemir “Özel kalemden ortağınızın oğluna iş verdiniz” iddiasında bulundu. Bunun üzerine Yavaş “Ortağına iş veren de şerefsizdir, iddia eden de şerefsizdir. 10 yıl önce ortak olmuşsun, ne ortağı. Ortaklığım mı var benim. 10 yıl önce diyorum” diye bağırdı. Akdemir ise elinde denetim raporu bulunduğunu savundu. “Meclis üyeliğinden istifa edeceğim yoksa sen istifa edecek misin” diye sordu.

Büyükada Davası tümüyle çöktü

Kamuoyunda Büyükada Davası olarak bilinen ve 5 Temmuz 2017’de düzenlenen bir atölye çalışması sırasında gözaltına alınan 11 insan hakları savunucusu hakkında 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla dava açılmıştı. Mahkeme davada Taner Kılıç’a ‘örgüt üyeliği’ iddiasından 6 yıl 3 ay; Günal Kuşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran’a ise ‘örgüte yardım’ iddiasından 1 yıl 13 ay hapis cezası vermiş, diğer 7 sanık ise beraat etmişti. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi şimdi 4 isme verilen cezaları da bozarak dosyayı yeniden mahkemeye gönderdi. Kararda Kılıç’a verilen hapis cezasında eksik araştırma ile hüküm kurulduğu, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’ın hapis cezasına gerekçe gösterilen PKK/KCK ve DHKP/C silahlı terör örgütlerine, sanık Günal Kurşun’un ise FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yardım ettiklerine dair dosyada her türlü şüpheden uzak kesin delil bulunmadığı belirtildi. Söz konusu dava iktidara yakın medyada günlerce manşet olmuştu.

İstanbul’un eski valisi ve emniyet müdürü FETÖ’den beraat etti

FETÖ soruşturmasında yargılanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada beraat etti.

Lise öğrencisi müdür yardımcısını okulda sırtından bıçakladı

Kastamonu’da Sepetçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki B.K, disiplinsiz hareketleri nedeniyle okuldan uzaklaştırma cezası aldı. B.K, belge almak için müdür yardımcısı Aziz B’nin odasına gitti. Burada tartıştığı Aziz B’yi sırtından bıçakladı. Müdür yardımcısı hastaneye kaldırıldı. B.K. gözaltında.

Karkamış’ta ölen öğretmen ve çocuk toprağa verildi

Suriye’nin Ayn El Arab bölgesindeki PKK/YPG´li teröristlerin Gaziantep Karkamış’a yönelik roketli saldırısında yaşamını yitiren 5 yaşındaki Hasan Karataş ve sosyal bilgiler öğretmeni 22 yaşındaki Ayşenur Alkan dün memleketlerinde toprağa verildi. İlk tören Karkamış’ta Hasan Karataş’ın yaşadığı Karanfil Mahallesi’nde düzenlendi. Törene Karataş’ın akrabası olan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat da katıldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne 3 gün kala hayatını kaybeden Ayşenur Alkan ise Nizip’ten son yolculuğuna uğurlandı. Tabutunun başucuna çiçeklerle bezenmiş fotoğrafının bulunduğu “24 Kasım Öğretmenler Günün Kutlu Olsun Şehidim” yazılı çelenk kondu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin “Ayşenur öğretmeniz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti, ama şimdi öyle bir öğretmenlik makamına yükseldi ki bütün millet onu biliyor” dedi, sosyal medyadan tepki yağdı.

PKK/YPG yeniden roket attı

Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı bölgesine, Suriye’nin kuzeyinden YPG/PKK’lı teröristlerce atılan 3 roket düştü. Roketler boş arazide patladı.

Amerika’da mahkeme SBK’nın şirketlerine tedbir istedi

ABD’nin Utah eyaletinde Sezgin Baran Korkmaz’ın da sanık olarak yargılandığı Kingston Kardeşler davasında ara karar alındı. On ayrı suçtan suçlu bulunan Lev Arslan Dermen’le ilgili yapılan son duruşmada hakim Jill Parrish, Dermen’in para aktardığı Korkmaz’a ait SBK A.Ş. tarafından hileli bir şekilde Türkiye’de elde edilen mal ve şirket hisselerine el koyulabileceğine hükmetti. VOA Türkçe’nin aktardığına göre Korkmaz’ın Türkiye’de kara para ve hileyle aldığı şirket ve mal varlıklarının tamamının saptandığını belirten mahkeme, ABD’nin bu malları müsadere etme hakkının doğduğuna karar verdi. Mahkeme, Lev Dermen’in Korkmaz aracılığıyla kara para aktarıp elde ettiği Türkiye’deki Komak, SBK Holding A.Ş., Mega Varlık, Biofarma, Isanne, Setap Teknoloji, Blane Teknoloji şirketlerindeki hisselerinin bu kapsamda olduğuna karar verdi.

Gazeteci Hıncal Uluç son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci ve spor yorumcusu Hıncal Uluç, İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede 83 yaşında hayatını kaybetmişti. Uluç için dün çalıştığı Sabah Gazetesi’nin önünde tören düzenlendi. Törenin ardından Uluç’un naaşı Zincirlikuyu Camii’ne götürüldü. Cenazeye Hıncal Uluç’un ağabeyi Öcal Uluç, ailesi, siyasiler, spor ve medya camiasından birçok isim katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Hıncal Uluç Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

17 yaşında lise öğrencisi kalp krizi geçirip öldü

Antalya’da, lise öğrencisi Şevval Bozoğlu (17), geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Kızının cansız bedenini morgdan almaya gelen Sedat Bozoğlu, yakınlarının yardımıyla ayakta durabildi.

Bahçeli, yine Soylu’ya sahip çıktı, Esad’la görüşülmesini istedi

Kapatılmasını istediği HDP ile Ak Parti’nin görüşmesi için ‘Gayet doğal’ diyen MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Sisi ile buluşması için de “Doğrı bir temas” açıklaması yaptı. Bahçeli “Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme zemini yaratılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır. Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Irak’la tarihten gelen çok güçlü bağları vardır. Biz doğrudan ikili görüşmeleri başlatamazsak bozguncular aramızı iyice açacaktır” dedi. HDP’yi hedef alan Bahçeli “Pençe-Kılıç Harekatı Türk milletinin hukuki hakkıdır. Bunun durdurulması için dünyaya çağrı yapan HDP düşman bakiyesidir. Bu parti görünümlü örgütün siyaset hayatımızda bulunması haksızlık. Bu şebeke kapatılmasın da Hazine’den bölücülere para aktarılması devam mı etsin? AYM’nin neyi beklediğini sormayalım mı? HDP zaman ayarlı bombadır. CHP ve İP’in de bunlardan farkı yoktur” diye konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da sahip çıkan MHP lideri “İçişleri bakanımıza alçak diyen, haksız suçlamalarda bulunan terörist sevicilerin topu alçaktır, namerttir. TSK’ya iftira atanların alayı birden düşman saflarında paralı askerliğe talip olmuş müptezelleridir. İstiklal’deki saldırının hesabı nasıl sorulduysa, Karkamış ve Öncüpınar saldırılarının hesabı sorulacak” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Terörle mücadeleye oy hesabı ile bakılmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında son günlerde yaşanan terör olaylarını hatırlattı. İktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu “Sınırlar yol geçen hanı oldu. 20 yıl önce Ecevit iktidarı teslim ettiğinde terör bitmişti. Nasıl oldu da yeniden dallandı budaklandı. Terörle mücadeleye oy hesabı ile bakarsanız çözemezsiniz. Terörü, nasıl lehime çeviririm diye iç politika malzemesi yapamazsınız” dedi. Erdoğan ile Soylu arasındaki taziye ayrışmasını gündeme getiren CHP lideri “Birisi bir ülkeyi suçlarken, terör odağı diye öbürü aynı devletin başkanının taziyesini kabul ediyor. Devlet böyle yönetilmez. Beş yaşındaki çocuk sınırların ötesinden atılan roketle hayatını kaybediyorsa, o çocuğun vebali devleti yönetenlerin omuzlarındadır” diye konuştu. Erdoğan’ın Katar’da Mısır Devlet Başkanı Sisi ile tokalaşmasını “Ne oldu Türkiye’nin itibarı, tükürdüğünü yaladı. Şimdi elini sıkıyorsun. BAE, Arabistan, İsrail, Suriye için neler söyledi. Şimdi araya aracılar koyuyor acaba nasıl barışabiliriz diye. Bütün dünya gülüyor” sözleriyle eleştirdi. İstanbul Göktürk’te imara açılan yeşil alan için “Üç beş kişi kazanacak diye hesabını yapıyorlar. O üç beş kişinin de Allah belasını versin” ifadelerini kullandı. 3 Aralık’ta önemli açıklamalar yapacağını söyledi.

Paylan’dan Akar’a: 2016’daki gibi darbe dinamiği var, görmüyorsunuz

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, Taksim’de 6 kişinin öldüğü terör saldırısının zanlısının ifadelerini okuyup okumadığını sordu. Paylan, Akar’a “Ne diyor ifadelerinde. ‘Üç kardeşim ÖSO’da (Özgür Suriye Ordusu) öldü’ diyor. ‘Şu anda bir kardeşim daha ÖSO’da savaşıyor, yaralandı ÖSO’ya döndü’ diyor. ‘Diğer kardeşlerimi de öldürmekle tehdit ettiler’ diyor. Ya kendi ifadesinde bile bağlantılarına bakıyorsunuz, getiren kişinin ağabeyi ÖSO’da, öbürünün kardeşi ÖSO’da, MÜSİAD bağlantıları, MHP bağlantısı geçiyorum, o konuda eğer ki bir HDP’li çıksaydı ne olurdu? Kıyamet kopardı. Bu kadar şaibe var ortada, ne yapıyorsunuz biliyor musunuz? Ceylanpınar’da yaptığınızı yapıyorsunuz. Okuyamadınız” dedi. Paylan, Akar’ı “Siz o dinamiği görmediniz. Etrafınızdaki FETÖ’cüleri görmediniz. Ceylanpınar’da iki polisimiz öldürüldüğü zaman bu istihbaratı veren alçakların darbeciler olduğunu görmediniz” sözleriyle eleştirdi.

HDP’li Buldan: Ak Parti-MHP ittifakı seçim kampanyasını savaşla başlattı

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan Meclis grup toplantısında Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik harekatını eleştirdi. Buldan “İktidarlarının bekası için canları ve yaşamı hiçe sayan Ak Parti-MHP savaş zihniyetini herkes görmelidir. Kaybedeceğini gören Ak Parti-MHP ittifakı, siyasi ömrünü uzatmak için seçim kampanyasını savaş politikalarıyla başlatmış durumdadır. Kuzey ve Doğu Suriye sivil yerleşim bölgelerine yönelik olarak gerçekleştirilen hava operasyonu ve saldırıların hemen öncesinde Taksim’de yaşanan karanlık patlama kesinlikle bir tesadüf değildir. Ortada elbette aydınlatılması gereken yığınla soru işareti vardır. Bu karanlığı açıklığa kavuşturmak yerine savaş siyasetine sarılan iktidara çok net bir şekilde söylemek isterim ki bu oyunlar tutmayacaktır. Ak Parti-MHP iktidarının iddia ettiği gibi Kuzey ve Doğu Suriye’deki demokratik yönetim modeli, Türkiye için bir tehdit değildir. Halkların ortak geleceği açısından asıl tehlike Ak Parti-MHP’nin dayattığı savaş politikalarıdır” diye konuştu.

Nazilli’nin İyi Partili başkanı bugün AKP’ye geçiyor

İyi Partili Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan kurucusu olduğu partisinden istifa etti. İstifanın sebebi Aydın’da İYİ Parti’de yaşanan parti içi kavgalar. Özcan bugün Ak Parti’ye katılacak.

CHP’de vekillik istifası için son gün 26 Aralık

CHP’de il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen yazıda 2023 yılı içinde yapılacak milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak isteyenlerin 26 Aralık tarihine kadar istifa etmeleri istendi. Yazıda il başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belde başkanları ve belde yönetim kurulu üyelerinin 5 Aralık-26 Aralık tarihleri arasında istifa dilekçelerine genel sekreterliğe göndermeleri gerektiği kaydedildi.

Babacan video paylaştı, Bahçeli’ye tepki gösterdi

Deva Partisi lideri Ali Babacan sosyal medya hesabında 11 Haziran 2022’de yaptığı konuşmanın bir bölümünü paylaşarak MHP lideri Devlet Bahçeli’ye tepki gösterdi. Babacan videoyu “Krizlerin ortağı, ‘Dostum Sisi yetmez, Kardeşim Esad da olsun’ önerisinde bulunmuş. Aylar önce söylediğim gibi tutarlı hiçbir hareketleri yok. Kavgacı politikaların uğrattığı zararın cevabını vermeden neye göre barış sıralaması yapıyorsunuz” notuyla paylaştı.

İstanbul’da emekli, asgari ücretli ve öğrenciye Arnavutköy ve Çatalca dışında kiralık ev yok gibi

İstanbul’da emekli, öğrenci ve asgari ücretlilerin yüksek kiralar nedeniyle iç göç trafiği de değişti. Gayrimenkul teknoloji platformu Tapusor.com’un raporuna göre üç öğrencinin KYK burslarıyla İstanbul’da kiralık daire bulma ihtimali yüzde 6. Emekliler için bu oran yüzde 13, asgari ücretliler için yüzde 33. İstanbul’un 39 ilçesinde gayrimenkul pazarına arz edilen 500 binden fazla emsal üzerinden hazırlanan rapora göre emekli, asgari ücretli ve öğrencilerin İstanbul’da kiralık daire bulma ihtimalinin en yüksek olduğu ilçeler Arnavutköy ve Çatalca. Emeklilerin Beşiktaş’ta kiralık ev bulma ihtimali yüzde 3 iken; Kadıköy, Bakırköy ve Adalar’da bu oran yüzde 4, Sarıyer’de yüzde 5 ve Şişli’de yüzde 6. Emeklilerin bütçesine en uygun ilçeler yüzde 55’le Arnavutköy, yüzde 54’le Çatalca, yüzde 53’le Silivri ve yüzde 47 ile Sultanbeyli oldu. Bir asgari ücretli maaşının tamamını kira giderine ayırması halinde bile Beşiktaş’ta kiralık ev bulma ihtimali yüzde 9, Sarıyer’de yüzde 12, Kadıköy ve Bakırköy’de ise yüzde 15. Bu oran Çatalca’da yüzde 89, Arnavutköy ve Silivri’de yüzde 87. 3 öğrencinin KYK burslarının tamamını kira gideri olarak harcadığı takdirde İstanbul’da bütçelerine uygun kiralık daire bulma oranı yüzde 6. Bu oran Çatalca’da yüzde 40, Arnavutköy’de yüzde 36, Sultanbeyli’nde yüzde 32. Beşiktaş, Bakırköy ve Sarıyer’de yüzde 2. Kadıköy, Beylikdüzü ve Başakşehir’de yüzde 3’e, Şişli’de yüzde 4, Zeytinburnu ve Beyoğlu’nda yüzde 6.

TÜSİAD: İthalat artarken ihracat yavaşlıyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 31. Kalite Kongresi’nde konuştu. Turan, “Küresel ekonominin gidişatının Türkiye perspektifinden sınayıcı olduğunu görebiliyoruz. Küresel finansal koşulların sıkılaşması ve dünya ekonomisindeki yavaşlama, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok gelişmekte olan ülke ekonomisini zorluyor. İthalat faturası artarken, ihracat yavaşlıyor” dedi. “Enerji maliyetindeki artış TL’deki değer kaybı ile birleştiğinde ekonomiye yük bindiriyor” diyen Turan, “Bu değer kaybı makroekonomik dengeleri bozarken ihracatın rekabet gücüne katkısının önüne geçiyor” diye konuştu. Turan, yüksek enflasyonun olumsuz etkilerine ilişkin de “Son 4-5 yıldır yüksek enflasyon seviyeleri fiyatlama davranışlarını da bozarken, belirsizlik, öngörülemezlik, toplumsal refah kaybı, bozulan kaynak tahsisi ve ilave maliyet yaratıyor” yorumunu yaptı. 

Ekonomi liginde 20’nci olabildik

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ekim 2022’de açıkladığı ve güncellenmiş verilerin yer aldığı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre Türkiye 2021 ve 2022 yılında dünyanın 20. büyük ekonomisi konumunda. Rapora göre Türkiye 2024 yılında en büyük ekonomiler listesinde 19’uncu sıraya yükselecek. Ancak Türkiye’nin hemen altında yer alan ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılaları (GSYH) Türkiye’ye çok yakın olduğundan sıralamalar yer değiştirebilir. Türkiye, 2001 krizi öncesinde (2000 yılında) dünyada 17’nci sırada yer alıyordu. Kriz sonrası uyguladığı ekonomik programın yarattığı ivmeyle 2014 yılında 16’ncı sıraya yükselmişti. Ne var ki burada kalamadı ve 2017 yılında tekrar 17’nci sıraya, 2018 yılında ise 18’inci sıraya geriledi. 2019’da 20’nci sıraya gerileyen Türkiye. Nisan 2022’de açıklanan raporda, 2021 yılında ülkelerin GSYH büyüklüğü bakımından dünyada 21. sıraya düşmüştü. Ancak Ekim 2022’de açıklanan son raporda veriler güncellenince Türkiye 2021 yılı sıralamasında yeniden 20. sıraya yükseldi. Türkiye’nin 2021 yılında GSYH’si 817.5 milyar dolar oldu. Zirvede ise 22 trilyon 996 milyar dolar ile ABD yer aldı. ABD’yi 17 trilyon 745 milyar dolarla Çin takip ediyor. Avrupa ülkelerinden Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda Türkiye’nin üzerinde yer alıyor. İsviçre ise 800 milyar dolar ile Türkiye’yi takip ediyor.

Tüketici güven endeksi arttı

Tüketici güven endeksi kasımda aylık bazda yüzde 0.6 artışla 76.6’ya yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise ekimde 76.2 iken kasımda yüzde 0.5 azalışla 75.8’e geriledi. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise ekimde 93.1 iken kasımda yüzde 1.2 azalışla 91.9 olarak kayıtlara geçti. 

Yapı ruhsatı sayısı azaldı

Belediyelerce yapı ruhsatı verilen yapıların yüz ölçümü, bu yılın temmuz-eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 azalış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu, “Temmuz-Eylül 2022” dönemine ilişkin “yapı izin istatistikleri”ni açıkladı. Söz konusu dönemde bu binaların toplam yüz ölçümü 31.8 milyon metrekare oldu. Belediyelerce verilen yapı kullanma izin belgelerinde daire sayısı yüzde 0.8 ve yüz ölçümü yüzde 2.8 düşüş kaydetti.

Sendikaya göre yıllık gıda enflasyonu enflasyonu yüzde 167.4

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge biri KAMUAR’ın kasım ayına ilişkin halkın enflasyonu araştırmasına göre en fazla tüketilen 64 gıda maddesinin fiyatı ekimde bir önceki aya göre yüzde 4 oranında artarken, son bir yıldaki artış oranı ise yüzde 167.4 olarak gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle vatandaşlar Kasım 2021’de 100 liraya dolan bir gıda sepeti için bu yıl aynı ay 267.4 lira ödemek zorunda kaldı. Gıdada bu yılın ilk 11 aylık dönemindeki fiyat artışı ise 119.1’e ulaştı. Geçen yıl eylül ayından bu yana gıda fiyatlarındaki birikimli artış ise yüzde 208.8 olarak tespit edildi. Faiz indirimleriyle Türkiye’nin, yıllarca sürecek enflasyon sarmalına sürüklendiği Eylül 2021’de 100 lira olan kamu çalışanı ve emeklisinin ücreti bu yıl 185.6 liraya çıkarken, aynı dönem 100 liraya satın alınan bir gıda sepetinin maliyeti ise bu yıl kasımda 309 lira oldu. Enflasyon katlanmaya devam ederken asgari ücretlinin Eylül 2021’deki 100 liralık geliri 194.6 liraya, işçi ve bağımsız çalışan emeklisinin 100 liralık geliri ise 178.6 liraya kadar yükselebildi. Raporda verilere ilişkin “Yanlış ekonomik ve tarımsal politikaların gıda fiyatlarında yol açtığı artış, ülkedeki açlık riskini giderek büyütüyor” değerlendirmesine yer verildi. Bu yıl kasımda geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 167.1, et-balık fiyatlarında 84.6, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 153.2 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatlarında ise yüzde 87.7 oranında artış yaşandı. En yüksek fiyat artışı yüzde 434.3 ile sebze fiyatlarında gerçekleşirken sebzeyi yüzde 239.3 ile meyve fiyatları takip etti. Aynı dönemde bakliyat fiyatları yüzde 122.5, diğer gıda fiyatları ise yüzde 128.9 oranında zamlandı.

Benzine 1 lira 16 kuruş indirim geldi

Petrol fiyatlarının geçen hafta yüzde 9’a yakın değer kaybetmesi benzine de yansıyor. Bu kapsamda dün geceden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 1 lira 16 kuruş indirim yapıldı. İndirimle birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 21.19 TL’den 20.03 TL’ye, Ankara’da 21.35 TL’den 20.19 TL’ye, İzmir’de TL’ye 21.36 TL’den 20.20 TL’ye geriledi. En son 15 Kasım’da indirim yapılan motorinde ise dün gece bir değişiklik yapılmadı.

Evyap’ın acı günü

Ünlü temizlik ürünleri üreticisi Evyap’ın ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Fikret Evyap hayatını kaybetti. Dün sabah vefat eden Ahmet Fikret Evyap 90 yaşındaydı ve dün Eyüp Sultan’daki aile kabristanında toprağa verildi.

OECD’den Türkiye’ye ‘faizi artırın’ mesajı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2022 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminini eylül ayındaki tahmini olan yüzde 5.4’ten yüzde 5.3’e düşürürken, küresel ekonomik büyüme tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 3.1 seviyesine yükseltti. OECD dün yayımladığı ekonomik görünüm raporunda, Türk ekonomisi ve küresel ekonomi için 2023’teki büyüme hedeflerini sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2.2’de sabit tuttu. Türkiye ekonomisinin 2024’te de yüzde 3.4 büyümesi bekleniyor. 

Japonya’dan kur krizi uyarısı geldi

Japonya bankası Nomura, Türkiye, Mısır, Romanya, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Macaristan’da kur krizi yaşanma riskinin yüksek olduğunu duyurdu. Nomura, “Damocles” isimli risk uyarı sistemindeki 32 ülkeden 22’sinin maruz kaldığı risklerin mayıs ayından beri arttığını, en çok artışın ise Çek Cumhuriyeti ve Brezilya’da görüldüğünü bildirdi. Nomura ekonomistleri bu durumu “gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik geniş tabanlı riskin arttığına dair felaket habercisi” olarak nitelendirdi.

Rus petrolüne fiyat sınırı 60 dolar olacak

Ukrayna’yı işgale girişen Rusya’ya yönelik en yakıcı yaptırımlardan biri için G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği anlaşmaya varmak üzere. Amerika tarafından önerilen Rus petrolünün fiyatına üst sınır getirilmesi konusunda rakam da belli oldu: 60 dolar. Anlaşmanın tamamlanması halinde AB ülkeleri ve G7 ülkeleri Rus petrolüne en fzla 60 dolar verecek. AB ayrıca dün Rus doğal gaz fiyatına da üst sınır getirilmesini önerdi. Avrupa Komisyonu’nun önerisinin ayrıntıları belli oldu.

Reuters: Türk savaş uçakları ABD ve Rusya kontrolündeki hava sahasını kullandı

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili ve Suriyeli muhalif kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye yönelik harekatında Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasının kullanıldığını iddia etti. Ankara’dan ajansa konuşan üst düzey güvenlik yetkilisi “Türk jetleri, ABD ve Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullandı. Bu iki ülke ile koordinasyon sağlandı” dedi. Suriyeli muhalif Albay Abduljabbar Akaidi ise “Türkler, Suriye hava sahası üzerinde kontrolleri olan bölgelerde Ruslar ve Amerikalılarla koordine oldular” ifadelerini kullandı. Reuters’a açıklamalarda bulunan bir Milli Savunma Bakanlığı yetkilisi ise söz konusu iddiaları yalanladı. Yetkili TSK’ye ait jetlerin Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahalarından geçmediğini bildirdi. 

The Guardian: Suriye savaşında yeni bir dönem

The Guardian Türkiye’nin hava harekatı sonrası Suriye analizi yayınladı. Analizde ilk olarak cumartesi sabahı İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırıları hatırlatıldı. Patlama seslerinin Rusya ve İran kontrolundaki Lazkiye, Hama ve Humustan’dan duyulduğu belirtildi. İsrail’in ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyinde çeşitli hedeflere hava harekatı gerçekleştirdi. TSK’nın hava harekatının ardından ise Suriye’de bulunan Rus jetleri pazar akşamı ve pazartesi sabahı Türkiye sınırı yakınındaki İdlib’e hava saldırısı düzenledi. Gazetenin Ortadoğu temsilcisi Martin Chulov imzalı analizde “Türkiye, Rusya ve İsrail’in hava saldırıları Suriye savaşında yeni bir dönemin parçası. Suriye’de gerilim son günlerde üç farklı cephede tırmanıyor. Dikkatler Ukrayna’da tırmanan gerilime odaklanırken Suriye savaşının bitmemiş işi, yangına yol açan bölgeyi daha kasvetli bir havaya boğuyor” denildi.

Sürpriz: İran’ın Ukrayna’da düşen İHA’larından Amerikan yapımı mikro çipler çıktı

Rusya’nın İran’dan satın alıp Ukrayna’da kullandığı İHA ve SİHA’lar üzerinde yapılan incelemelerde bu cihazlarda Amerikan malı mikro işlemcilerin kullanıldığı ortaya çıktı. Üstelik bu mikro işlemciler çoğunlukla İran’ın çok sıkı yaptırımlara uğradığı 2020 yılı sonrasında üretilmiş. The New York Times’ın haberine göre bu İHA ve SİHA’lar üzerine yazılan inceleme raporunda bu mikro işlemci ve diğer Batı üretim, materyalin İran tarafından nasıl elde edildiği belli değil.

Ukrayna, tarihi manastırda Rus casusu avında

ukrayna güvenlik güçleri dün ülkedeki ortodoks hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen en önemli manastırlardan biri olan Kiev’deki mağara manastırında Rus casusu aradı. Yaklaşık 1000 yıllık tarihi olan manastırda 33 rahip Rusya lehine casusluk yaptıkları suçlamasıyla tutuklandı.

Milyonlarca Ukraynalının hayatı bu kış tehdit altında 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ukrayna’da bu kış milyonlarca kişiyi zor bir mücadelenin beklediğine dikkat çekti. Örgüt, ülkenin enerji altyapısının yarısının hasar gördüğünü vurguladı. Eksi 20 dereceye kadar düşecek soğuklarda milyonlarca kişinin “yaşamsal tehlike” ile karşı karşıya kalabileceği belirtildi. DSÖ, üç milyona kadar insanın ısınma ve güvenlik arayışı içinde evlerini terk edebileceği uyarısı yaptı. Ülkede 10 milyon kişi elektriksiz.

İran nükleer zenginleştirmeyi arttırıyor

İranlı yetkililer bugünden başlayarak uranyum zenginleştirme programının hızını arttıracaklarını açıkladı. Şu anda yüzde 60 seviyesinde uranyum zenginleştirdiği bilinen İran’ın bu seviyeyi yüzde 80’lere, 90’lara çıkarması, bu ülkenin nükleer silah da yapabilmesi anlamına geliyor.

Erdoğan-Sisi görüşmesi sonrası üç Yunan Bakan Kahire’ye gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah el Sisi’nin yıllar sonra bir araya gelmesi, Kahire yönetimi ile ittifak arayışındaki Atina’da hareketlilik yarattı. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ve Dış İlişkiler Bakanı Miltiadis Varvitsiotis dün Kahire’ye gitti. İki ülke arasında bazı anlaşmalar da imzalandı.

Suudi Arabistan’da 12 kişi kafaları kesilerek idam edildi

Suudi Arabistan son dönemde yaptığı reformlarla ılımlı bir görüntü vermeye çalışsa da tepki çeken uygulamalara devam ediyor. İnsan hakları örgütü Reprieve, ülkede son iki haftada 12 kişinin kafaları kılıçla kesilerek idam edildiğini duyurdu. Bu kişilerin uyuşturucu nedeniyle ceza aldığı kaydedildi. Suudi Arabistan martta bir günde 81 kişiyi idam etmişti.

‘Plaka savaşı’ 48 saat ertelendi

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan’a ait plakaları tanımama kararı bölgeyi savaşın eşiğine getirdi. Kosova dün başlayacağını duyurduğu yasağı 48 saat erteledi.

AFAD’dan 6 şehir için sel uyarısı

AFAD, anlık verileri paylaşarak ani sel, su baskını, yıldırım ve yerel dolu yağışı uyarısında buldundu. 5 kent için turuncu, bir kent için sarı alarm verdi. Twitter paylaşımında “Kıyı Ege ve Kuzey Ege’de kuvvetli ve çok kuvvetli, Çanakkale’nin güneyi, Balıkesir’in batısı, İzmir’in güneydoğusu ile Aydın ve Muğla çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak yağış bekleniyor. Yağışlar Antalya’nın batı ilçelerinde etkisini artıracak ve kuvvetli olacak” denildi.

Hadise isyan etti: Bu yapılan şantaj, tehdit, özel hayatıma tecavüz

Ünlü şarkıcı Hadise’nin adı Ebru Gündeş’in eski eşi Reza Zarrab’la aşk dedikodularına karışmıştı. Ebru Gündeş’le evli olduğu dönemde Zarrab’la aşk yaşadığı konuşulan Hadise iddiaları yalanlamış ve Mehmet Dinçerler’le evlenmişti. Hadise’nin Dinçerler’le 30 Eylül’de boşanmasının ardından Zarrab iddiaları tekrar gündeme geldi. Daha önce Hadise ile Zarrab’ın yazışmalarını okuduğunu ve ikilinin kayalıklarda el ele fotoğrafı olduğunu söyleyen Seren Serengil bu kez “Ebru Gündeş’in intikamını alacağım” diyerek yeniden tehditkar mesajlar verdi. Delilleri de yayınlayacağını söyledi. Aylardır suskunluğunu koruyan Hadise dün sosyal medya hesabından uzun bir açıklama yaptı. Hadise “Bu mesajım tehdit ve taciz edilen tüm kadınlara, susmayın. Ben de susmuyorum ve asla susmayacağım. Magazin dediğin şey insanları tehdit etmek değildir. Ben her şeyden önce bir kadınım. 1.5 yıldır taciz ediliyorum, tehdit ediliyorum. Özel hayatıma resmen tecavüz ediliyor. Ben artık buradan adalet sistemimize sesleniyorum. Bu tecavüzün durması için savaşacağım. Bu dünyada kimseye verecek hesabım yok. Her insan hakkında bel altı konuşma hakkını kendinde gören programların kesinlikle kontrol altına alınması gerekiyor” dedi. Twitter’da Hadise’ye destek mesajları yağdı.

Emmy Ödülleri’ne İngiliz yapımları damga vurdu 

ABD dışında üretilmiş yapımlara verilen Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Sanat Programı İngiltere yapımı “Freddie Mercury” oldu. En İyi Kadın Oyuncu Fransız Lou de Laage, En İyi Erkek Oyuncu ise İngiliz Dougray Scott seçildi. İngiliz dizileri “Sex Education” komedi, “Vigil” ise drama dalında ödül aldı. En iyi belgesel Fransız yapımı “Irak’ın Kayıp Kuşağı” oldu. 

Melek Mosso Harbiye’de annesiyle türkü söyledi

Harbiye Açık Hava sahnesinde konser veren ünlü şarkıcı Melek Mosso, annesi Hatici Mosso ile birlikte türkü söylediği anları Instagram hesabından paylaştı. Annesiyle ‘Mevlam bir çok dert vermiş’ isimli türküyü söyleyen Melek Mosso “Hem kendi hayallerimi, hem onun hayallerini gerçekleştirdim. Dünyanın en güzel duygularından biri annemin yüzünü güldürebilmekmiş meğer. Duaların, sevgin, varlığın hiç eksik olmasın hayatımdan. .Seni çok seviyorum annecim” notunu düştü.

Onursal Altın Ayı ödülü Spielberg’e verildi

Jurassic Park, Schindler’in Listesi, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Batı Yakası’nın Hikayesi gibi filmlere imza atan ünlü yönetmen Steven Spielberg, 73’üncü Berlin Film Festivali tarafından Onursal Altın Ayı ve 2023 Saygı Ödülü’ne değer görüldü. Spielberg’in Arizona ve Kuzey Kaliforniya’da geçen yarı otobiyografik son filmi “The Fabelmans”ın gösterimi de 16-26 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenecek festivalde yapılacak. Spielberg, uzun kariyeri boyunca 19 defa Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi ve 1993 yılında “Schindler’in Listesi” filmiyle En İyi Film ve En İyi Yönetmen, 1998 yılında ise “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmiyle En İyi Yönetmen olmak üzere üç Oscar kazandı.

Şahmaran kendini ucundan gösterdi

Başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı Netflix dizisi “Şahmaran”dan ilk fragman yayınlandı. Dizi, 20 Ocak’ta izleyicilerle buluşacak. Dizinin oyuncu kadrosunda Sarıkaya ve Deniz’in yanı sıra Mustafa Uğurlu, Mahir Günşiray, Mert Ramazan Demir, Ebru Özkan, Hakan Karahan, Elif Nur Kerkük, Mehmet Bilge Aslan, Ekin Gökgöz, Berfu Halisdemir, Nilay Erdönmez, Nil Sude Albayrak, Ayşe Lebriz Berkem, Mert Doğan ve Ece Ertez gibi isimler yer alıyor. Umur Turagay’ın yönettiği dizinin senaryosu Pınar Bulut imzası taşıyor.

Zeynep Bastık Dünya Kupası’nda yarın sahnede

Zeynep Bastık yarın Dünya Kupası kapsamında Katar’daki Al Khor Al-Bayt Stadyumu’nda; Nicki Minaj, Maluma, Myriam Fares, BTS, Black Eyed Peas, J Balvin, Shakira, Nora Fatehi ve Patrick Nnaemeka Okorie gibi isimlerle sahneye çıkacağını duyurdu. Sosyal medya paylaşımında “Heyecanlı ve gururluyum” dedi.

James Cameron: Avatar çok yüksek hasılat yapmazsa fena halde battık

Titanik, Terminator, Yaratık 2 ve Avatar gibi ödüllü filmlere imza atan yönetmeni James Cameron 16 Aralık’ta vizyona girecek Avatar: Suyun Yolu filminin finansal açıdan sinema tarihinin en riskli filmi olduğunu söyledi. Cameron “Devam filmleri çok pahalı yapımlar. İkinci ile üçüncü filmin gişe sonuçları serinin geri kalanının akıbetini etkileyecek. Bu film ancak tüm zamanların en çok hasılata ulaşan üçüncü ya da dördüncü filmi olursa maliyeti çıkarabilir” diye konuştu. Filmin fragmanları da yayınlanmaya başlandı.

Okan Bayülgen kızıyla aynı sahnede

Okan Bayülgen’in, Shakespeare’in ünlü trajedisi III. Richard’dan ilham alarak yazdığı, yönettiği ve oynadığı “Richard”, önceki akşam Maximum Uniq Hall’da tiyatroseverlerle buluştu. Hürriyet’in bildirdiğine göre oyuncuya, sahnede kızı İstanbul Bayülgen, Şenay Gürler, Özgün Çoban ve Su Sonia Herring gibi isimler eşlik etti. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği gecenin sonunda Bayülgen ve oyuncu kadrosu, ayakta alkışlandı. Oyunun 18-19 Aralık gösterilerinin biletleri satışa çıktı. ‘Richard’ sezon boyunca Maximum Uniq Hall’da seyirciyle buluşmaya devam edecek. Bilet fiyatları 150 TL ile 600 TL arasında değişiyor.

Bir zamanların erkek egemen orkestrası New York Filarmoni’de artık kadınlar çoğunlukta

Dünyaca ünlü New York Filarmoni Orkestrası bundan 180 yıl önce kurulduğundan beri ilk kez kadınların çoğunlukta olduğu bir kuruma dönüştü. Müzikte erkek egemenliğinin sembollerinden olan orkestrada artık 45 kadın müzisyene karşılık 44 erkek müzisyen var.

Almanya’da müze soygunu: Kelt altınları çalındı

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Manching kentindeki müze, uzun yılların en ilginç soygunlarından birine sahne oldu. Polisin yaptığı açıklamaya göre hırsızlar müzenin internet ve telefon bağlantılarını kestikten sonra müze koleksiyonunda yer alan 3. yüzyıldan kalma 450 altın sikkeyi çaldı. Sikkeler 1999 yılında Bavyera’da bulunmuştu ve Kelt kökenliydi.

Nike’nin yeni “arzu objesi” Terminator 1985’ten geri geliyor

Ünlü spor giyim firması Nike için 1985 yılı çok önemli bir yıl. O yıl sadece AirJordan modelleri çıkmadı ayrıca ünlü Nike Dunk da tasarım dünyasını sarsan görünüşüyle pazara girmişti. O yılın bir başka ayakkabısı ise bir üniversite basketbol takımı olan, o yılın şampiyonu The Georgetown Hoyas için ve sadece onlar için çıkarılan Nike Terminator’du. Şimdi Nike 1985’ten kalma bu tasarımı yeniden üretip piyasaya verme kararı aldı. Bunun sebebi, son yıllarda Nike’nin eski modellerine, özellikle de AirJordan’lara gösterilen dünya çapındaki büyük ilgi. Bu ayakkabılar inanılmaz yüksek fiyatlardan alıcı buluyor ve daha önemlisi bu eski tasarım ayakkabıları bulmak da çok zor. Terminator’den de çok az sayıda üretilecek.

Yusufeli Barajı, doğaya karşı mühendisliğin bir zaferi

Artvin Yusufeli’nde inşaatı tamamlanan ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla artık su tutmaya başlayan, yani resmen devreye giren baraj, Türkiye’de en zor coğrafya ve doğa şartlarında yapılan barajlardan biri, hatta birincisi. Barajın temelden yüksekliği tam 275 metre ve en üst seviyede barajın genişliği 540 metreyi buluyor. Bu dev yapı, inanılmaz zor şartlarda inşa edildi ve bir mühendislik harikası. Bu barajın yapım hikayesi dün akşam TRT’de yayınlandı.

Twitter ‘mavi tık’ uygulamasını erteledi

Twitter’ın patronu Elon Musk, platform üzerinden yaptığı açıklamada kimlik hırsızlığı korkuları nedeniyle onaylı hesap olarak bilinen ‘mavi tık’ uygulamasının yeniden başlatılmasını ertelediğini duyurdu. Musk, ücretli mavi onay rozetinin “kimliğe bürünmeyi durdurma konusunda yüksek bir güven olana kadar” beklemeye alınacağını belirtti. Musk’ın söz konusu erteleme kararının, markaları ve ünlüleri taklit eden birçok Twitter kullanıcı vakasının yaşanmasının ardından şirket hisse senetlerinin düşmesi nedeniyle alındığı sanılıyor. Twitter ‘sahte hesapların artması’ nedeniyle 8 dolarlık ‘mavi tik’ abonelik hizmetini 29 Kasım’a kadar duraklatmıştı.

Yalancıları bu altı özellik ele veriyor

ABD’de FBI ve CIA’e eğitim veren bilim insanı David J. Lieberman, yalancıların 6 özelliğini anlattı: 1- Yalancılar çok konuşur. Hikayeleri çok uzun olur. 2- Yalancılar ikna etmek için aşırı bir ısrarla uğraşır. 3- Yalancılar konuşmaları bitince birden rahatlar. 4- Yalancılar yüzüyle değil sadece ağzıyla gülümser. 5- Yalancılar en gergin ortamda bile sakin davranır. 6- Yalancılar plan yaptığı için hikayeleri kusursuzdur.

Sosyal medyayı peşine takan 1943’ten kalma fotoğraf: Kim bu adam? Zaman yolcusu mu?

Yukarıdaki fotoğraf söylendiğine göre 1943 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın ortasında İzlanda’da çekilmiş. Geçenlerde yayınlandı ve bir anda sosyal medyada viral oldu. Sebebi arka planda duran ve kameraya doğru bakan bir adamın cep telefonuyla konuşuyor gibi durması. Acaba şans eseri bir kamera bir “zaman yolcusu”nu mu yakalamıştı? Sosyal medyanın bu konuyu konuşmaktan nefesi hala tükenmedi.

Ford’un yeni elektrikli Tourneo’su

Ford Pro, Ford Otosan tarafından Kocaeli’de üretilecek tam elektrikli yeni E-Tourneo Custom’u tanıttı. Minibüs, 2023’ün ikinci yarısında satışa sunulacak. E-Tourneo’nun menzili 370 kilometre olacak, 8 ayrı modelde sunulacak.

Suudi Arabistan o kadar sevindi ki, bugünü resmi tatil ilan etti

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesinin milli takımının 2022 FIFA Dünya Kupası şampiyonluk adaylarından Arjantin’i 2-1 mağlup etmesi üzerine ülkede resmi tatil ilan etti. Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Kralı, eğitim kurumlarının tüm kademeleri dahil olmak üzere özel ve resmi tüm sektörlerde çarşamba günü resmi tatil olması talimatı vermiştir” ifadesine yer verildi.

Polonya-Meksika maçı golsüz bitti, Fransa 1-0’dan 4-1’e getirdi

2022 FIFA Dünya Kupası’nda oynanan C Grubu maçında Meksika ile Polonya 0-0 berabere kaldı. İlk yarı golsüz berabere bitti. Maçın 56. dakikasında Polonya, VAR incelemesinin ardından penaltı kazandı. Moreno ile ceza sahası içinde girdiği ikili mücadelede formasından çekilen Lewandowski yerde kaldı. Oyunu devam ettiren maçın hakemi Chris Beath, VAR odasının uyarısı üzerine pozisyonu saha kenarındaki ekrandan izledi ve penaltı noktasını gösterdi. 58. dakikada Lewandowski’nin penaltı vuruşunda sağına uzanarak topu çelen kaleci Ochoa gole izin vermedi. Maç golsüz bitti. D Grubu’ndaki Danimarka-Tunus maçından da gol sesi çıkmadı. Son şampiyon Fransa ise 1-0 geriye düştüğü maçta Avusturya’yı 4-1 mağlup etti. 

Ve Almanya sahneye çıkıyor

Dünya Kupasında bugün üç maç var. Türkiye saati ile 13.00’de Fas-Hırvatistan oynayacak. Saat 16.00’de Almanya ile Japonya karşı karşıya gelecek. Günün 19.00’daki diğer maçında ise İspanya-Kosta Rika oynayacak. Maçlar TRT ve TRT Spor ekranında.

Fenerbahçe Beko deplasmanda Monaco’yu devirdi: 96-93

THY Avrupa Ligi’nin 9. haftasında Fenerbahçe Beko, deplasmanda Fransa’nın AS Monaco takımını 96-93 mağlup etti. Bu sonuçla Fenerbahçe Beko, THY EuroLeague’deki 8. galibiyetini elde etti. Monaco ise ligde 3. kez sahadan yenilgiyle ayrıldı. EuroLeague’deki çift maç haftasında Fenerbahçe Beko yarın deplasmanda Olimpia Milano ile karşılaşacak. Monaco ise cuma günü Bayern Münih’i ağırlayacak. 

Efes bu kez farklı kazandı

THY Avrupa Ligi’nin 9. haftasında Anadolu Efes, İtalya’nın EA7 Emporio Armani Milan takımını deplasmanda 80-51 mağlup etti.

Manchester United ile Ronaldo’nun yolları ayrıldı

İngiltere Premier Lig ekibi Manchester United, Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun sözleşmesi feshetti. Manchester United ile Ronaldo’nun yolları 37 yaşındaki golcü oyuncunun İngiliz televizyon kanalı TalkTV’de yayınlanan “Piers Morgan Sansürsüz” programındaki ses getiren röportajından bir hafta sonra ayrıldı. Kulüpten yapılan açıklamada, Ronaldo’nun sözleşmesinin karşılıklı anlaşma sonucu feshedildiği belirtildi. Manchester United formasıyla 346 maçta 145 gol atan Ronaldo’ya, takıma katkısından dolayı teşekkür edildi. Manchester United’daki ilk döneminde (2003-2009) bir UEFA Şampiyonlar Ligi, 3 de Premier Lig kupası kazanan Ronaldo, teknik direktör Erik ten Hag yönetimindeki takımda ilk 11’e girmekte zorlanıyordu. Yılın futbolcusuna verilen ödüllerden Altın Top’a (Ballon d’Or) 5, FIFA En İyi’yi ise 2 defa layık görülen Ronaldo, Piers Morgan Sansürsüz programında, Erik ten Hag’ın da aralarında bulunduğu birkaç kişinin kendisini kulüpten göndermeye çalıştığını ve ihanete uğramış hissettiğini söylemişti.

Manchester United satışa çıktı

Oyuncusu Christiano Ronaldo ile yollarını ayırmak zorunda kalarak büyük yara alan Manchester United’ın sahibi olan Amerikalı Glazer ailesi, kulübü satmaya karar verdi. Aileden yapılan açıklamada bütün ihtimalle açık olunduğu, yeni yatırım veya satış için hazır oldukları belirtildi. Glazer ailesi 17 yıldır kulübün sahibi.