09 Şubat 2023 Perşembe
1

Biden: Türkiye’deki depremler, 100 yılı aşkın süredir bölgede yaşanan en kötü depremlerden

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddetine işaret ederek, “Bu, 100 yılı aşkın bir süredir bölgede yaşanan en kötü depremlerden biri” dedi. Biden, ekonomi planlarını anlatmak üzere ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu. Konuşmasına, Amerikan halkının düşünce ve dualarının Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başlayan Biden, “Bu, 100 yılı aşkın bir süredir bölgede yaşanan en kötü depremlerden biri” ifadesini kullandı. Biden, can kayıplarının yasını tuttuklarını belirterek, depremzedelerin bedenlerinin moloz yığınlarının altından çıkarılmasını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. “Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir deprem yaşandı.” diyen Biden, düşüncelerinin bu trajediden etkilenenlerle birlikte olduğunu kaydetti.
2

Suriye’de ölenlerin sayısı 3 bine yaklaştı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde ölenlerin sayısı 2 bin 802’ye, yaralananların sayısı ise 5 bin 35’e yükseldi.
3

Zelenski, İngiltere’ye gitti, iddiaya göre jet uçağı sözü aldı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski dün ansızın Londra’da ortaya çıktı. Güvenlik sebebiyle gizli tutulan bu ziyaret Zelenski’nin savaştan beri ikinci yurt dışına çıkışı. İlkinde Amerika’ya gitmişti. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’la görüşen, Kral Charles tarafından kabul edilen, İngiliz parlamentosunda bir konuşma yapan ve halen İngiliz Challenger 2 tankları için eğitim gören Ukraynalı askerleri ziyaret eden Zelenski’nin İngiltere’den gelişmiş savaş uçakları için söz aldığı öne sürüldü. The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre önümüzdeki aylarda Ukraynalı pilotlar eğitim için İngiltere’ye gelmeye başlayacak. Ukrayna ile İngiltere ayrıca bir de “Londra deklarasyonu” imzaladı. Zelenski ayrıca Brüksel’e giderek Avrupa Birliği’ni de ziyaret etti.
4

Yunanistan’da hükümet, aşırı sağcı Altın Şafak’ın seçime girmesini engellemek için yasa çıkardı

Yunanistan’da hükümet, aşırı sağcı parti Altın Şafak’ın seçimlere girmesini engellemek için yasal bir girişim başlattı. Yunanistan parlamentosunda kabul edilen yasa teklifine göre lideri “ciddi suçlardan” hüküm giymiş partiler “demokrasiye tehdit” kabul edilecek ve seçimlere sokulmayacak. Neo-Nazi ve ırkçı politikalarıyla bilinen Altın Şafak’ın lideri Ilias Kasiridis, daha önce böyle ağır bir suçtan mahkumiyet almıştı. Yasa 300 üyeli Meclis’ten 178 oyla geçti.
5

İsveç bu kez Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına izin vermedi

Stockholm polisi, eylemin ulusal güvenliğe yönelik ciddi tehditlere neden olabileceği gerekçesiyle Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakımak isteyen gruba izin vermedi. Stockholm Polis Sözcüsü Ola Österling, İsveç iç güvenlik teşkilatı SAPO ile  iletişime geçilerek kararın alındığını söyledi Danimarka’daki Stram Kurs (Sıkı Yön Partisi) Partisi’nin lideri aşırı sağcı Rasmus Paludan, İsveç polisinden aldığı iznin ardından 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı.