Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
26 Mart 2023 Pazar
1

Kadınların Avrupa yürüyüşü: Zirvedeki sekiz takımdan beşi Türk

Türk takımları, kadınlar basketbol ve voleyboluna damga vurdu. Avrupa'nın en üs kupasında basketbolda 2, voleybolda 3 takım final four'da kupayı almak için mücadele edecek. Kupa 2'de Galatasaray kupayı almak için sahaya çıkacak.

2

Emeklinin bayram ikramiyesi 2 bin lira oldu

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilere 2018 yılında 1,000 lira olarak ödenmeye başlayan, 2021 yılında 1,100 liraya çıkarılan bayram ikramiyesinin 2 bin TL'ye yükseltileceğini açıkladı. Zamdan EYT'lilerle birlikte 15 milyon emekli yararlanacak.

3

Yabancı yatırımcılar, seçim öncesi Türkiye trafiğini arttırmaya başladı

Reuters, yaklaşan seçim öncesi yabancı finans kuruluşunun Türkiye'ye ziyaretlerinin ve telekonferans görüşmelerinin geçen yıllara kıyasla önemli ölçüde arttığını yazdı. Yatırımcılar seçimlerin piyasalarda köklü bir değişim yaratıp yaratmayacağına ilişkin nabız yokluyor.

4

‘Sırada o mu var?’ korkusu: Deutsche Bank hisselerinde sert düşüş

Almanya'nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank hisseleri, tahvillerinin kredi risk primindeki (CDS) keskin artışın etkisiyle düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Bankanın hisseleri dün yüzde 9 değer kaybetti. Böylece 3 günde hisselerindeki değer kaybı yüzde 13'e ulaştı.

5

Togg, yıllık üretim hedefinin 5 katı siparişi 7 günde aldı

Türkiye'nin yerli otomobili Togg, ilk akıllı cihaz modeli T10X için 7 günde 100 bin ön sipariş verildiğini açıkladı. Böylece Togg, bu yıl için hedeflediği 20 bin adetlik üretim hedefinin beş katı kadar siparişe sadece bir haftada ulaşmış oldu.

6

Bu gece ‘Şehir katili’ adı verilen dev bir asteroid dünyanın çok yakınından geçecek, dürbünle bakınca görülebilecek

Bir şehri yok edebilecek kadar büyük bir asteroit, bu hafta sonu Dünya ile Ay'ın yörüngesinden geçecek. Bilim insanları, hem Dünya'yı hem de Ay'ı teğet geçmesi beklenen asteroidi yakından inceleme şansı yakalayacak.

7

Haftasonu konsersiz kalmayın: Evgeny Grinko yeniden İstanbul’da

Rus piyanist Evgeny Grinko bu akşam TİM Show Center’da müzikseverlerle buluşacak. ‘Valse’ ve ‘Field’ gibi besteleri büyük beğeni toplayan Evgeny Grinko’nun yanı sıra yerli sahnenin önemli isimleri de bu akşam kentin farklı mekânlarında müzikseverlerle buluşacak.

8

Dünyaya yaptıklarımızı ortaya çıkaran isimdi: Çevre kahramanı Claude Lorius 91 yaşında öldü

Fransız buzul bilimci Claude Lorius, yüzbinlerce yıl boyunca buzulların içinde hapsolmuş hava kabarcıklarına bakarak atmosferdeki karbondioksit miktarının Sanayi Devrimi ile nasıl arttığını kanıtlayan insandı.

9

Fenerbahçe kötü seriyi bitirdi, Zalgiris’in umudunu kırdı

Fenerbahçe Beko, play-off'a girebilmek için büyük bir yarışın içinde olan Zalgiris'i yenerek 2 maçlık yenilgi serisini bitirdi.

10

VAR’ın böylesi: Hakem taraftarın telefonundan izleyip gol iptal etti

Mısır 2. Ligi'nde hakem Mohamed Farouk, VAR olayına farklı bir yorum getirdi. Tribünden bir taraftarın çektiği videoya göre kararını değiştiren Farouk, Mısır Federasyonu'nun gazabına uğradı.