01|Gündem

Sedat Peker 36 saat sustu, nefesler tutuldu: BAE Peker’i sigaya çekmiş

  Suç örgütü lideri Sedat Peker, bu hafta pazar günü sadece video yayınlamamakla kalmadı, bir de cumartesi öğlen saatlerinden itibaren Twitter’da da sessizliğe büründü. Tabii bu sessizlik Türkiye sosyal medyasında bir çeşit “panik atak”a neden oldu; sosyal medya kullanıcıları epeydir Pekerciler-Peker karşıtları olarak ikiye bölündüğü için dedikodular ve karşılıklı laf atmalar başladı. Derken bir sosyal medya kaynağı, Peker’in MİT’e bağlı SAS/SAT komandoları tarafından kaçırıldığını ve Türkiye’ye getirilmekte olduğunu öne sürdü. Anlatılan fantastik senaryoya göre komandolar Katar’daki üsten botlarla yola çıkmış, denizden gelip Peker’i kaçırmış sonra da geri dönmüştü. Pazar akşam üzeri saatlerinde bu habere bir de İstanbul Atatürk Havaalanına inişe geçen Katar kalkışlı bir özel uçakla ilgili haber de eklenince heyecan arttı. Ancak gerçek geceyarısından sonra saat 00.22’de Sedat Peker’in üst üste attığı bir Tweet zinciri ile anlaşıldı. Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, Peker’i kaldığı yerden alıp görüşmeye götürmüş, kendisine yönelik güvenlik tehditleri hatırlatılmıştı. Bu, en kibar anlatımıyla BAE’nin Peker’e, “Artık bizim ülkemizden gitsen iyi olur” dediği anlamına geliyor. Peker’in kaçaklık durumu bir yana, Türkiye’de yaşanan ruh halini ve Peker’in yakalanmamasından medet umma halini en iyi anlatan yazılardan birini GazeteDuvar’da İrfan Aktan yazmış. Bir başka güzel derlemeyi ise BBC Türkçe yapmış, Sedat Peker’in yayınladığı videoların doğurduğu sonuçları özetlemiş.

02|Gündem

Türkiye bu rezaleti de gördü: Plajda insanların üzerine helikopterle indiler

  Muğla Marmaris’te halk plajına helikopter indirildi. Ceydan Saydanlı’nın şirketi Bereket Enerji adına kayıtlı olan helikopterle inenlerin lokantada yemek için getirildiği iddia edildi. Helikopter İzmirli iki iş insanını taşıyordu. Yurttaşların görüntülediği anlar sosyal medyada gündem oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün helikopteri işleten şirkete ve pilotlarına ne yapacağı merak ediliyor.

03|Dış Haberler

Erdoğan: Derdimiz ABD’den amasız fakatsız yaklaşım görmek!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Liderler Zirvesi için Brüksel’e gitti. Atatürk Havalimanı’nda soruları yanıtlayan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile bugün yapacağı görüşme için “Biden göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak. Türkiye-Amerika ilişkilerini bir masaya yatırmamız gerekiyor. Görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan bizler için maalesef çok çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri üzmüştür. En önemlisi F-35 konusu. Bu konuda Türkiye ahdini yerine getirdiği halde, ahdini yerine getirmeyen bir Amerika vardır. Patriot konusu var. Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir. Biden ile geçmişte görüşmelerimiz oldu. Şu anda da temenni ederim ki 24 Nisan’ı unutturacak adımları atmış oluruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Joe Biden’la görüşmesi hakkında bir haftadır yerli yabancı pek çok isim analizler yazdı, bu görüşmeden çıkabilecek olası sonuçları tahmine çalıştı. Bunlardan sonuncusu The New York Times’ın İstanbul muhabiri Carlotta Gall tarafından kaleme alındı. Erdoğan’ın dünkü sözlerini değerlendiren Gall’a göre “Erdoğan giderek tutumunu yumuşatıyor.” Erdoğan’a Brüksel gezisinde eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sözcüsü İbrahim Kalın, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da eşlik ediyor. Erdoğan Brüksel’e varır varmaz Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ve Macaristan Başbakanı Orban ile görüştü.

04|Dış Haberler

G-7 Zirvesi bitti, Biden: Dünyadaki otokrat hükümetlerle yarış içindeyiz

  ABD Başkanı Joe Biden, G-7 Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. “G-7’deki muhataplarımın her birine ABD’nin üzerine düşeni yapacağı mesajını ilettim. Amerika masaya geri döndü” diyen Biden, zirve için ‘olağanüstü, iş birlikçi ve üretken’ değerlendirmesinde bulundu. “Biz aslında Çin ile değil otokratlarla, dünyadaki otokrat hükümetlerle, hızla değişen 21. yüzyılda demokrasilerin onlarla rekabet edip edemeyeceği yarışı içindeyiz” diye konuştu.

05|Ekonomi

Erdoğan, “Rezerv 100 milyar dolar oldu” dedi ama rakam doğru değil

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’e hareketinden önce basın toplantısında Merkez Bankası’ndaki döviz rezervlerinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını öne sürdü. Çin’le swap anlaşmasının 6 milyar dolara çıktığını açıkladı. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Erdoğan’ın bu açıklamasına Twitter hesabından tepki gösterdi. “28 Mayıs itibariyle Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 93.7 milyar dolar, net rezervleri 13.6 milyar dolar ve swap hariç net rezervleri de eksi 56 milyar dolardır” paylaşımında bulundu.

06|Dış Haberler

İsrail’de 12 yıllık Netanyahu dönemi resmen bitti, halk sokaklarda kutladı

  Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde oluşturulan koalisyon hükümetinin güven oylaması İsrail Meclisi’nde yapıldı. Yeni kabine, 59’a karşı 60 vekilin oyu ile meclisin onayını aldı. Böylece 12 yıl süren Netanyahu’nun başbakanlık dönemi resmen sona erdi. Netanyahu siyaset yapmaya devam edeceğini ve bir gün tekrar iktidara geleceğini söyledi. Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor. Bennett’in partisi Yamina aşırı sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekliyor. Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ram) ise buna karşı çıkıyor. Bir diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti. Netanyahu’nun gidişi İsrail’de sokaklarda kutlandı. Binyamin Netanyahu, hiç kuşkusuz İsrail’in en tartışmalı siyasetçilerinden biriydi, ülkesini daha önce olmadığık kadar sağ bir çizgiye çekti; artık rakipleri soldan bile gelemiyor, ancak merkezden ve diğer sağdan gelebiliyor . The New York Times, Netanyahu’nun uzun siyasi kariyerini çok sayıda fotoğrafla süslediği bir analizde anlatmış. Yine aynı gazeteden bir başka analiz de burada.

07|Salgın

En yaygın görülen koronavirüs belirtileri değişti, tat alma duygusunun yerini baş ağrısı aldı

  İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada hızla yayılan Hint varyantı, koronavirüs belirtilerinde de değişikliğe neden oldu. King’s College London’da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre virüs şimdi farklı davranıyor. Buna göre, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen semptomlar olduğu açıklandı. 40’lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (yüzde 66), boğaz ağrısı (yüzde 53), burun akıntısı (yüzde 49) ve ateş (yüzde 42) görüldü. Araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor. İngiltere’de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

08|Kültür Sanat

İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın altında aktif su akışı olan kanal keşfedildi

  İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın altında kalan sarnıçlar, çukur bostanlar, su yolları, maksemler, kuyular, ayazmalar, çukur çeşmeler, yangın havuzları ve arkeolojik mimari kalıntılar, Kültürel Mirası Koruma Uzmanı ve Tarihçi Arzu Ulaş tarafından incelenerek görüntülendi. Ulaş, Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların altında 3 yıl çalıştı. 285 yer altı yapısını inceledi. Tarihi Yarımada’nın altındaki su kanallarında botlarla dolaştı. İstanbul’un gizemli tünel ve kaçış noktalarının efsane olduğu ortaya çıktı. Ancak çalışmada Büyük Yeni Han Su Yolu olarak adlandırılan aktif su akışı olan bir su kanalı keşfedildi.

09|Bilim Teknoloji

Uçan otomobile şimdiden 4 milyar dolarlık sipariş verilmiş bile

  American Airlines, İngiltere merkezli Vertical Aerospace adlı “startup” şirketine kentlerin üzerinde uçmak için tasarlanmış 1 milyar dolar değerinde 250 uçan araba ön siparişi verdiğini açıkladı. Vertical Aerospace ise American Airlines, Virgin Atlantic, Microsoft ve Avalon gibi şirketlerden 4 milyar dolar değerinde sıfır emisyonlu VA-X4 dikey kalkış uçağı için 1000 adet ön sipariş aldığını duyurdu. Şirket, ayrıca özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek New York borsasında halka açılarak işlem görmeye başlayacağını bildirdi. Şirkete göre, VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak. 160 kilometreden fazla menzile sahip olan aracın bir prototipi şu anda üretiliyor ve ilk test uçuşunun bu yıl içinde yapılması planlanıyor.

10|Spor

Fransa Açık’ta zafer Sırp tenisçinin oldu

  Fransa Açık Hava Tenis Turnuavası’nın tek erkekler finalinde, dünyanın bir numarası Novak Djokovic ile 5 numaralı seribaşı Yunan Stefanos Tsitsipas karşılaştı. Djokovic, 2-0 geriye düştüğü maçta Yunan rakibini 3-2 mağlup ederek kariyerindeki 19. Grand Slam zaferine ulaştı. Sırp tenisçi, 20’şer grand slam şampiyonluğu ile tek erkeklerde rekora ortak olan rakipleri İsviçreli Federer ile İspanyol Nadal’a çok yaklaştı.

Diğer Haberler
Gündem

Kulis: Ziraat kredisiyle ilgili açıklama yapmak ekonomiye zarar verirmiş

  Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Demirören Grubu’nun Aydın Doğan medyasını satın almak için kullandığı 750 milyon dolarlık Ziraat Bankası kredisini ödemediğini öne sürmüştü. Bir haftadan fazla zaman geçmesine rağmen ne Ziraat Bankası’ndan ne de Demirören Grubu’ndan açıklama yapıldı. GazeteDuvar’da yer alan kulis habere göre, Ak Parti yöneticileri bu konuda açıklama yapılmasının ekonomiye zarar vereceğini düşünüyor. Bir parti yöneticisi “Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi işliyor. Kişisel verileri koruma kanunu ve uluslararası sözleşmelere imza atıldı. Bankaların kime ne kadar kredi verdiğini nasıl sorar ve bunun açıklanmasını istersiniz. Tüm bankalar denetime tabidir ama bu istenen verileri açıklayamazsınız. Bunu yaparsanız ticari sır, özel hayatın gizliliği ihlal edilerek ekonomiye güveni sarsar, zarar verirsiniz” görüşünde. Peker videolarına yönelik sessizlik de “Bir çete liderinin sözlerinin peşine mi takılacağız” savunmasıyla açıklanıyor.

Gündem

MHP’nin hedefine yine gazeteler var

  MHP Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Cumhuriyet, Sözcü ve Karar gazetelerini hedef aldı. Özdemir “Cumhuriyet, Sözcü ve Karar gazetelerinin ülkücü hareketle ilgili sürdürdüğü yayın politikası, şartlanmış şapşallığın daniskası” dedi. Özdemir daha önce de HaberTürk TV programcıları Ebru Baki ve Bülent Aydemir ile Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan’ı hedef almıştı.

Gündem

İstanbul’dan Çanakkale’ye müsilaj her yerde, fabrika kapatıldı

  Marmara Denizi’ni ve sahilleri etkisine altına alan deniz salyası müsilajı temizlemek için çalışmalar aralıksız sürüyor ancak işe yaradığı pek söylenemez. Lodos nedeniyle Bakırköy ve Florya kıyıları müsilajla kaplandı. Bursa’nın Gemlik Körfezi’ne de müsilaj geri geldi. Çanakkale Boğazı’nda görülen müsilaj da kent merkezindeki kıyılarda yoğunlaştı. Müsilaj eylem planı kapsamında Balıkesir’deki bir gübre fabrikasının faaliyetleri durduruldu. Bagfaş’ın denize atık su boşaltırken çekilen görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı. Çevre Bakanı Murat Kurum ise güzel sonuçlar almaya başladıklarını öne sürdü.

Gündem

MEB: Karneler cuma günü dağıtılacak 

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından telafi eğitimi ve karnelerle ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk “Karnelerinizi 18 Haziran’dan itibaren e-okul’dan, 2 Temmuz’dan itibaren ise okullarınızdan basılı olarak alabilirsiniz. Bu yıl “telafi” kapsamında 31 Ağustos’a kadar okullarımız açık olacak. Bekliyoruz… Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerimize çalışma kitapları, 1-4. sınıf öğrencilerimize tamamlayıcı çalışma yaprakları hazırladık” dedi.

Gündem

“AFAD görevlisiyiz” diyerek define kazısı yaptılar

  İlginç olay Kastamonu’nun Hanönü İlçesi’ne bağlı Kavak Köyü’nde yaşandı. Bir hafta önce köye gelen 11 kişi, kendilerini AFAD görevlisi olarak tanıtıp bölgede heyelan ve deprem önleyici çalışmalar yapacaklarını söyledi. Ormanda çadır kuran kişiler, define avcısı çıktı. Aralarında kamu görevlisi ve emekli askerlerin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Gündem

30 santimlik havuzda vakum faciası

  Adana Çukurova’da 10 yaşındaki Deniz Poyraz Karslı, ailesiyle havuza gitti. Arkadaşlarıyla derinliği 30 santimetre olan havuza giren Deniz Poyraz çırpınmaya başladı. Çığlıkları duyan bir hemşire yardıma koştu. Dila Karslı da oğlunu çıkarmaya çalıştı, ancak vakum çocuğu çektiği için başarılı olamadı. Bu sırada hemşire vakuma ayağını sokup çekim gücünü azaltınca çocuğu havuzdan çıkarabildi. Kalp masajı ve suni teneffüs yapıldı ancak küçük Deniz Poyraz kurtarılamadı.

Gündem

Yaya geçidinden geçen iki öğretmeni otomobil ezdi

  Mardin Nusaybin’de öğretmenler Büşra Yıldız (27) ve Suzan Basın’a (28) yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışırken hafif ticari araç çarptı. Yıldız ve Basın, ağır yaralandı. Genç öğretmenler hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Kazadan sonra kaçan Mehmet D. (25) tutuklandı.

Gündem

Murat Ülker’den İstanbul Erkek’e yeni yurt binası

  İstanbul Erkek Lisesi’nin geleneksel Aşure Günü, salgın nedeniyle bu yıl online yapıldı. Programda, kendisi de İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Ülker’e, liseye yaptırdığı yatılı öğrenci pansiyon binası için teşekkür edildi. Eski bina depreme dayanıksız bulunduğu için yıkılmıştı.

Salgın

Yeni vaka sayısı 5 binlere geriledi

  Sağlık Bakanlığı’nın 13 Haziran koronavirüs tablosuna göre test sayısı 218 bin 758’den 214 bin 957’ye geriledi. Buna karşılık yeni vaka sayısı 6 bin 76’dan 5 bin 12’ye geriledi. Vefa sayısı da 75’ten 53’e düştü. Toplam vefat sayısı 48 bin 721 oldu. 13 Haziran saat 19:45 itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 25’ine ilk doz koronavirüs aşısı uygulandı. Birinci doz aşı yaptıranların sayısı 20 milyon 16 bin 614 oldu. Türkiye’de uygulanan birinci ve ikinci doz Kovid-19 aşısı miktarı 33 milyon 712 bin 157 oldu. Son 1 haftada uygulanan doz sayısı 3 milyon 17 bin 541 arttı.

Ekonomi

Piyasaların gözü Erdoğan-Biden zirvesinde olacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, bugün Brüksel’de bir araya gelecek. Masada Suriye’den S-400’lere kadar çok sayıda sorun var. Zirveden sonra Washington-Ankara hattında ilişkilerin normalleşmesine dönük adımlar atılabilirse piyasalar rahatlayacak. Ancak, uzmanlar kırılgan ve zorlu bir müzakere süreci olacağını ve sonuçlarını kestirmenin zor olduğunu belirtiyor. Reuters’a konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili “Türkiye için ulusal güvenlik konusu olan bu konulardan geri adım atılması mümkün değil” dedi. Geçen hafta ABD’nin enflasyon verileri ile TL güç kazanırken bu hafta iyimserliğin sürüp sürmemesi zirveden çıkacak kararlara bağlı olacak. Piyasalar ayrıca bu hafta Merkez Bankası toplantısını da yakından izleyecek. Merkez Bankası’nın olası bir erken faiz indirimi sinyali vermesi piyasaları tedirgin edebilir. Merkez  Bankası Para Politikası Kurulu 17 Haziran’da toplanacak.

Ekonomi

Olmayan kanal ve yeni şehir için köprü temeli atılacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011’de “çılgın proje” olarak duyurduğu Kanal İstanbul projesi için henüz ihaleye çıkılmadı. Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden Kanal İstanbul projesi için Erdoğan, projenin Haziran ayında temelinin atılacağını açıklamıştı. Ancak söz konusu temel atma töreni Kanal İstanbul için değil, kanalın üzerindeki 6 köprüden biri için yapılacak. Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayan ve viyadüklerle toplam uzunluğu 1.618 metreyi bulacak köprüyü Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve pek çok şehir hastanesinin yapım ihalesini alan Rönesans Holding inşa edecek.

Ekonomi

Nisan ayında en büyük teşvik Çukurova Havalimanı’na

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre nisan ayında 1.189 yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin yatırım tutarı 20.6 milyar lira olarak hesaplandı. Çukurova Havalimanı İşletmeciliği A.Ş. 2 milyar 305 milyon liralık yatırım için teşvik belgesi aldı. Toplam bin kişilik istihdam öngören şirket, yatırım kapsamında 43 milyon 770 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat kullanacak. Çukurova Havalimanı’nın yapımı 9 yıl önce 357 milyon Euro yatırım maliyeti ile ihale edilmesiyle başlamıştı. Bu ihaleye tek teklifi, Sky Line Havacılık- Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu vermişti. Havalimanı 3 yılda hizmete açılacaktı. Şirketin iflas etmesiyle proje tam bir yılan hikâyesine dönüştü. 2020’deki ihaleyi Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişim Grubu kazandı. Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu elendi. 12 gün sonra dönemin Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan görevinden alındı. Yeni bakan Adil Karaismailoğlu oldu. 18 gün sonra ihale iptal edildi. 20 Kasım’daki yeni ihaleyi Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişim kazandı.

Ekonomi

Hızlı tren garantileri de Hazine’yi boşaltıyor

  Kamu-özel işbirliği (KÖİ) projesi ile yapılan ve 2016’da açılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için 2020’de 5 milyon yolcu garantisi verilmişti, ancak yolcu sayısı 740 binde kaldı. Gelmeyen yolcular nedeniyle Hazine yüklenici firma olan Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına 7.5 milyon dolar ödeyecek. Yolcu garantisi nedeniyle gar için 3 yılda devletin kasasından 13 milyon 852 bin 545 dolar çıktı. Tren garı için garanti kapsamında 2016’dan bu yana 14 milyon dolar ödeme yapıldı. Tren garında yıllık yolcu garantisinin tutmaması halinde şirkete her yolcu için 1.5 dolar ödeniyor. Garantinin tutması halinde her yolcu için ödeme 50 cent oluyor. Yapılan sözleşme kapsamında ilk 2 yıl için 2’şer milyon, sonraki 2 yıl için 5’er milyon, sonraki 4 yıl için 8’er milyon ve 9-14’üncü yıllar için de 10’ar milyon yolcu garantisi verilmişti.

Ekonomi

5 ayda 9.2 milyar dolarlık makine ihraç edildi

  Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) mayıs sonu itibarıyla Türkiye’nin serbest bölgeler dahil toplam makine ihracatının  9.2 milyar dolar olduğunu açıkladı. MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “2019’a göre 1 milyar dolar fazla ihracat yaparak, geçen yılın bütününde uğradığımız kaybı ilk 5 ayda yerine koyduk ve salgının makine ihracatına etkilerini tamamen bertaraf etmiş olduk” dedi. Sektör, aralarında Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Polonya’nın yer aldığı Avrupa ülkelerinde 2019 yılına göre ihracatını yüzde 18 artırdı. 

Ekonomi

Salgında 6 bin kişi daha süper zenginler klübüne katıldı

  Korona salgınına rağmen, küresel servet 2020’de büyümeye devam etti. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Boston Consulting Group’un (BCG) “Küresel Zenginlik 2021” raporu, salgının kalıcı ekonomik etkilerine rağmen, özel servetin önemli ölçüde arttığını gösterdi. Patlayan borsalar ve emlak fiyatlarındaki artışlar sayesinde 6 bin fazla insan ‘süper zenginler’ klübüne katıldı. BCG tarafından 100 milyon doların üzerinde varlığa sahip olanlar olarak tanımlanan ultra zenginler, finansal piyasalardaki hareketlerden orantısız bir şekilde faydalanabildi. Raporda 60 bin fazla kişinin artık ultra zengin olarak etiketlenebileceği belirtildi. Ultra zenginlerin finansal varlıkları 2020’de yüzde 8.3 artarak 250 trilyon dolara ulaştı. Finansal varlıklara 235 trilyon dolarlık gayrimenkul, arazi gibi değerli mal ve eşyalar eklenip, 53 trilyon olan bireysel borçlar düşüldüğünde küresel servetin değeri 431 trilyon dolara ulaştı. Süper zenginlerin 20.600’ü ABD’de yaşıyor. İkinci sırada Çin (7.800), üçüncü sırada ise Almanya (2.900) yer aldı. 

Ekonomi

İş Bankası Türkiye’nin en güçlü markası oldu.

  Türkiye İş Bankası, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan listeye göre Türkiye’nin en güçlü markası oldu. Raporda İkinci sırada Garanti Bankası yer aldı. Turkcell üçüncü, Ülker dördüncü, Opet beşinci, Akbank altıncı, Yapı Kredi yedinci, Ziraat Bankası sekizinci, Anadolu Sigorta dokuzuncu ve Pegasus Hava Yolları da onuncu sırada yer aldı.

Ekonomi

Attila Köksal’ın piyasa hatıraları

  Attila Köksal, Türkiye’nin tecrübeli bankacı ve yöneticilerinden. Son kitabı yakın zamanda yayınlanan Köksal, hafta sonunda Dünya Gazetesi’nin Anektod adlı köşesinin konuğuydu ve tecrübelerini paylaştı. Özellikle borsa yatırımcılarının okuması gereken önemli şeyler anlatan Köksal, Türkiye ve dünyanın son 40 yılda yaşadığı bütün büyük krizlerin de tanığı.

Ekonomi

TAV, Orta Asya ve Afrika’ya odaklandı

  TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yatırım için yolcu büyümesinin olacağı yerlerle ilgilendiklerini belirterek, “Gelişmiş ülkelere değil, gelişmekte olan ülkelere bakıyoruz. Orta Asya ve Afrika’ya odaklanıyoruz” dedi.

Ekonomi

Bankaların çalışma saatleri normale döndü

  Koronavirüs salgınında en çok etkilenen sektörlerden birisi de bankacılık oldu. Banka şubelerinin çalışma saatlerinde salgına bağlı olarak değişiklikler yapıldı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla, bankaların çalışma saatleri de yeniden düzenlendi. Bankalar artık 09.00-12.30 ve 13.30-18.00 arasında hizmet vermeye başladı. 

Dış Haberler

Akar’dan ‘Libya’ açıklaması: Alnımız açık başımız dik

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da Libya Görev Grup Komutanlığı’nı ziyaret etti. BM tarafından tanınan meşru hükümetin daveti ve ikili anlaşmalar kapsamında Libya’ya geldiklerini belirten Akar, “Burada yapılan faaliyetler uluslararası hukuk, şeffaflık ve meşruiyet bakımından çok açık, net. Bizim alnımız açık, başımız dik. Gizli saklı bir şeyimiz yok. Libyalı kardeşlerimizle beraber buradaki faaliyetlerimizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz” dedi. Akar, “Darbeci Hafter grubunun son yaptığı töreni herkes gördü. Harp Okulu öğrencilerini katlettiler, yüzlerce insanı toplu mezarlara gömdüler. Bunu dünyanın unutmaması lazım” diye konuştu.

Dış Haberler

Biden: Kraliçe bana annemi hatırlattı

  Amerikan Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından bir çay davetinde ağırlandı. Biden görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Bana annemin görünüşünü ve cömertliğini hatırlattı” dedi. Kraliçe 95 yaşında, Biden da pek genç sayılmaz.

Dış Haberler

Azerbaycan, 15 Ermeni esir askeri iade etti

  Ermenistan’ın Ağdam’daki 97 bin mayının yerini gösteren haritayı vermesi karşılığında, Azerbaycan hükümeti 15 Ermeni esir askeri iade etti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “Gelecekteki kayıpları önlemek ve barış adına atılan adımları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Kültür Sanat

Bozcaada Caz Festivali için gün sayıyor

  Bu yıl Bozcada Caz Festivali’nin beşincisi yapılacak. 20-22 Ağustos tarihleri arasındaki festivalin programı henüz açıklanmadı, kimin sahne alacağı bilinmiyor ama salgından çıkış anlamına geleceği için festival adada büyük heyecanla bekleniyor.

Kültür Sanat

Kemancı ve besteci Selçuk Tekay öldü

  Bir döneme besteleriyle damga vuran kemancı Selçuk Tekay yaşamını yitirdi. Üzücü haberi ise akşam saatlerinde sanatçı Emel Sayın verdi.

Genel

“Uzaylı fare”ler, insanlığa da umut

  Japon bilim insanları, uzayda yaklaşık 5 yıl saklanan spermlerden fare yavruları üretmeyi başardı. Dondurulup kurutularak uzaya taşınan fare spermleri deneyinin, spermin uzayda 200 yıldan fazla saklanabileceğini gösterdiği ifade edildi.

Bilim Teknoloji

Ay’a gidecek dev roket hazır gibi

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotları ve ilk kadını Ay’a götürecek dev roketleri bir araya getirdi. Artemis görevi çerçevesinde 65 metre uzunluğundaki dev ana roket, 54 metrelik iki küçük roketin ortasına yerleştirildi.

Bilim Teknoloji

WhatsApp mesajlara yine sınır getirdi

  WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı.  Bunun, sahte haberlere karşı mücadelenin bir parçası olarak yapıldığı belirtiliyor. WhatsApp yönetimi, temelde: “Bu mesajı on kişiye iletin yoksa kötü bir şey olur” tarzı sahte mesajların yayılmasını önlemek amacında. Buna göre bir mesaj en fazla 5 kere iletilebilecek.

Bilim Teknoloji

İsviçre yüzde 100 organik ilk ülke oluyor

  İsviçre’de tarım sektöründe sentetik böcek ilaçlarının kullanımının yasaklanmasına ilişkin teklif için referandum düzenleniyor. Tasarının kabul edilmesi halinde İsviçre, pestisit tarım ilaçlarını yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak. Böylece ilk kez bir ülke tarımı tümüyle organik olacak.

Spor

İngiltere ilk maç uğursuzluğunu yendi, Hırvatlar’ı tek golle geçti

  Euro 2020 D Grubu’nda İngiltere, Sterling’in golüyle Hırvatistan’ı 1-0 geçti. Avrupa Şampiyonası tarihindeki ilk maç uğursuzluğunu kırdı. Bellingham, Avrupa Şampiyonası tarihinde 17 yaş ve 349 günle maça çıkan en genç oyuncu oldu. Son Dünya Kupası finalisti Hırvatistan’da Beşiktaşlı Vida 90 dakika forma giydi. C Grubu’ndaki maçta Avusturya, Kuzey Makedonya’yı 3-1 mağlup etti. C Grubundaki öteki maçta, Hollanda, Uktayna’yı 85. dakikada attığı golle 3-2 yenmeyi başardı.

Spor

Macaristan-Portekiz maçı Çakır’a emanet

  Cüneyt Çakır, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası F Grubu’nda 15 Haziran Salı günü Macaristan ile Portekiz arasında oynanacak olan mücadeleyi yönetecek.

Spor

Bu akşam İspanya-İsveç oynuyor

  Euro 2020’de bugün de üç maç var. İlk maç saat 16.00’da İskoçya ile Çekya arasında; sonra 19.00’da Polonya-Slovakya karşılaşacak. 22.00’de ise İspanya-İsveç maçı var. Maçlar TRT’den yayınlanıyor.

Spor

Galatasaray’da başkan adayları görücüye çıktı

  Galatasaray’da başkan adayları Metin Öztürk, İbrahim Özdemir, Eşref Hamamcıoğlu ve Burak Elmas bir panelde buluştu ve canlı yayında açıklamalarda bulundu, projelerini anlattı.