01|Siyaset

Fitch’ten seçimler ve sonrasında ekonomik durum için üç senaryo, ağılık Erdoğan’ın kazanmasında

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 2023 seçimlerinin olası ekonomik sonuçlarını tahmine yönelik bir rapor yayınladı. Fitch’in araştırma birimine göre seçimin üç olası sonucu var: 1. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilir ama parlamento çoğunluğunu kaybeder; 2. Erdoğan hem Cumhurbaşkanlığını hem parlamentoyu kazanır; 3. Erdoğan Cumhurbaşkanlığını da parlamentoyu da kaybeder. Kredi derecelendirme kuruluşuna göre burada birinci senaryonun gerçekleşme olasılığı yüzde 55; diğer iki senaryonun gerçekleşme olasılığı ise yüzde 22,5 ve eşit. Fitch’in bir numaralı senaryosunda ekonomik büyüme yavaşlıyor, enflasyonla mücadeleye ağırlık veriliyor, para politikası sıkılaşırken maliye politikası bir ölçüde gevşiyor. İkinci senaryoda enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor büyüme yavaşlıyor, para ve maliye politikası gevşek kalmaya devam ediyor ve bunun karşılığında dolar kuru alıp başını gidiyor. Muhalefetin hem Cumhurbaşkanlığını hem parlamentoyu kazandığı üçüncü senaryoda ise ekonomik büyüme 2025’ten itibaren güçleniyor, enflasyon düşüyor, para ve maliye politikası sıkılaşıyor, dolar kuru ise 2025’te hemen hemen bugünkü seviyesine geri geliyor. Raporun tamamı burada.

02|Ekonomi

Katar’dan 10 milyar dolar yeni kaynak geliyor

  Katar’ın Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi sağlaması için görüşmelerde son aşamaya gelinirken, kaynağın 3 milyar dolar kadarlık bölümünün bu yıl gelmesi bekleniyor. İngiliz haber ajansı Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili konunun “liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün Eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haberde üst düzey yetkililerden biri, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir” dedi ve ekledi: “Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Swap ya da Eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı.” Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde nihai aşamasında olduklarını açıkladı. TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. 

03|Ekonomi

Denizbank Genel Müdüründen alarm verici uyarılar: “Ortodoks politikaların gelmesini bekleyeceğiz…”

  Dünyanın hiçbir yerinde banka genel müdürleri açık sözlü konuşmalarıyla bilinmez, Türkiye’de ise özellikle kapalı konuşulur, hatta hiç konuşulmaz. Ancak son dönemde Tayyip Erdoğan hükümetinin “Türkiye Ekonomi Modeli”ne açıktan eleştiri getiren banka genel müdürleri görülmeye başlandı. Önce İş Bankası Genel Müdürü üst üste iki gün eleştirilerini dile getirdi, bankalarda yaşanan TL sıkışıklığını anlattı. Vatandaş TL mevduattan kaçınıyordu ve mevduatın vadesi çok kısaydı. Bu yüzden bankalar uzun vadeli TL kredi veremiyordu; üstelik kredi faizleri çok daha düşüktü. Bu eleştirilerin ardından bankalara üstü kapalı izin verildi, mevduat faizleri yüzde 25’e gelmeye başladı, kağıt üzerinde kredi faizleri ise yüzde 15-16’larda. Ama İş Bankası Genel Müdürüne göre yatırım kredi alan yok, herkes işletme kredisi istiyor, bankalar da bunu vermiyor. Dün de Denizbank Genel Müdürü Hakan ateş oldukça sert eleştiriler getirdi. Ateş Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) düzenlediği 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bankaların yurt dışından sağladığı fonlarda 69 milyar dolarlık bir azalma olduğunu söyledi. Vadesi gelen dövizin dışarıya geri ödendiğini ancak yenilenmediğini belirten Ateş, bankacılıktaki dış fonlamanın 164 milyar dolardan bugün 95 milyar dolara gerilediğine dikkat çekerek, “Sermaye hareketlerinin Türkiye’de daima serbest olma zarureti vardır. Türkiye olarak sermaye hareketlerini asla kısıtlamayıp ferah bırakmak zorundayız” dedi. Ateş, mevduat faizlerinde son günlerdeki yükseliş eğilimi ile ilgili olarak da, “Mevduat tarafında faizlerin yüzde 25’lere gittiğini görüyoruz. O tarafta mudiyi kaçırmak istemiyoruz” diye konuştu. Gün içinde Bloomberg HT’ye konuşan Ateş, TL mevduat faizinin ticari kredi faizinin üstünde olmasının sektöre etkilerine dair soruya şu yanıtı verdi: “Evet, orada ters bir döngü var. Mudi kaçırmak istemiyoruz. Dolayısıyla kur korumalı mevduat yapmıyorsa, kote edilen faizlerin yüzde 25’lere kadar gittiğini duyuyoruz. Krediyi de yüzde 15 ile verince zarar ediyorsunuz diyorsunuz. Kâr zararın ortağı. Bir noktada şu anda istihdamı korumak, kuru belli bir seviyede tutup geçişkenlik etkisi nedeniyle enflasyonu daha da azdırmamak istiyoruz. Ortodoks, bilinen ekonomi tarzına dönüşün gelmesini bekleyeceğiz”.

04|Gündem

TV’de Gündüz Kuşağı’nda akıl almaz iddialar: ‘Karımın öz dayımla cinsel ilişkisi var, mesajlarını yakaladım..’

  Televizyonların gündüz kuşaklarında yayınlananlar sahiden Türkiye’yi temsil ediyorsa, çok tuhaf bir ülkede yaşıyoruz demektir. Çünkü, ATV televizyonunun gündüz kuşağı programlarından “Esra Erol’da”da gündeme gelen bir aile ve cinsellik hikayesi dudakları uçuklatacak cinsten. Zonguldak’ta yaşayan Şeref Çakır, öz dayısı ve eşinin ihanetine uğradığını iddia ederek Esra Erol’un programına başvurdu.Karısı Gizem ile dayısının aracılığı ile tanıştığını söyleyen Çakır, evliliği sırasında eşiyle dayısının ilişkisini öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine Gizem Çakır telefonla yayına bağlandı, “Ben dayısı ile yakın ilişkideydim arkadaştık ama sevgili değiliz” dedi. Şeref Çakır ise söylenenleri kabul etmeyerek “Gizem’in yanına yalan makinesi koyun arıza verir. İkisinin cinsellik mesajlarını yakaladım” iddiasında bulundu. Gizem de, “Cinsellik mesajları değildi. Biz Taner bey ile Şeref’in psikolojik bunalımlarını, benden uzaklaşmasını konuşuyorduk” açıklamasında bulundu.

05|Gündem

Hablemitoğlu suikastında 17-25 Aralık miladı sancısı

  Necip Hablemitoğlu 2002 yılında öldürüldü. Bu cinayete ilişkin soruşturma ise daha yeni tamamlandı ve dava da yeni açıldı. Peki Hamlemitoğlu cinayeti bir “terör” ve cinayeti işleyenler de bir “terör örgütü” müydü, değil miydi? Bugün davayı açan savcının iddianamesine bakacak olursanız, cinayetin emrini Fethullah Gülen vermişti, cinayette bugün FETÖ adı verilen örgütten pek çok kişi rol almıştı ama işlenen bir terör suçu değil, sıradan bir cinayetti. Bu iddianameyi eline alan Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi ise öyle düşünmüyor. Mahkemeye göre bu bir terör davası ve o yüzden terör suçlarına bakan mahkemede görülmeli. Bu gerekçeyle dosya hakkında görevsizlik kararı veren mahkemenin kararına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Savcılığa göre işlenen suç adi bir suç. Savcılıkla mahkeme arasındaki bu hukuki tartışmanın arka planında 2002 yılında “FETÖ” isimli bir terör örgütünün var olup olmadığı sorusu yatıyor. 2016’daki darbe girişiminden bu yana açılan FETÖ davalarında bu örgütün terör örgütüne dönüşme miladı olarak 17-25 Atalık 2013 tarihi kullanılıyor. Yargıtay da bu miladı kullanan kararlar verdi. Şimdi mahkemenin itirazı kabul edilirse FETÖ miladının 2002 yılına kadar geri gitmesi gibi bir durum ortaya çıkacak; o zaman 2002 sonrası FETÖ ile ilişkili pek çok başka şey için de terörden dava açılabilecek.

06|Çevre

Konya’daki hayvan barınağında inanılmaz vahşet

  Türkiye’ye örnek olarak açılan Ak Partili Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağında yaşanan vahşet infial yarattı. Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevli elindeki kürekle bir köpeği vura vura telef etti. Başka bir görevli de ipe bağlı köpeğin cansız bedenini sürükleyerek götürdü. O anların cep telefonu ile kaydedilen görüntüleri ortaya çıkınca hayvanseverler ayağa kalktı. Konya Hayvan ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, barınakta 4 bine yakın köpeğin olduğunu ve köpeklere birçok işkence yapıldığını söyledi. Suç duyurusu sonrası iki görevli gözaltına alındı ve tutuklandı. Vahşete sanatçılardan da tepki yağdı. Tarkan “Hesabı sorulmalı bunun, cezası verilmeli canilerin. Ama o sözüm ona yetkililer üç maymunu oynuyorlar hep. Bilsinler ki onlar da bu caniler kadar suçlular” dedi. Barınak önünde barınağa ait bir araçta ağzı sıkıca bağlanmış poşet içerisine konulmuş kedilerin bulunması öfkeyi daha da artırdı. Öte yandan görüntülerle ilgili gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hayvan Rehabilite Merkezi’mizde hepimizi derinden sarsan olayı gece inceledik, sorumluları açığa aldık, suç duyurusunda bulunduk. Süreci tüm yönleriyle sonuna kadar hassasiyetle takip edeceğiz” ifadesini kullandı.

07|Dış Haberler

Mısır’daki Müslüman Kardeşler ikiye bölünmüş, bir merkez İstanbul’daymış

  Müslüman Kardeşler veya İhvan, 1928 yılında Mısır’da bir ilkokul öğretmeni olan hasan el Benna tarafından kurulmuş, zaman içinde Mısır dışına taşareak bir çeşit ‘İslamcı Enternasyonel’e dönüşmüş bir örgüt. Ama yine de örgütün en güçlü olduğu ülke Mısır. Arap Baharı sonrası Hüsnü Mübaret yönetiminin devrilmesinin ardından Mısır’da kısa bir iktidar deneyimi de yaşayan örgütün yönetimi, 2013’te Sisi’nin darbe yapıp iktidara el koymasından sonra yurt dışına kaçtı. Bugün BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin haberinden öğreniyoruz, İhvan yönetiminin bir bölümü Türkiye’ye, bir bölümü ise İngiltere’ye kaçmış ve burada bürolarını kurmuş. Örgütün Mısır’da kalan bölümü öyle ağır bir baskı döneminden geçti ki, sonunda siyasetten tamamen çekildiğini açıkladı. Örgütün İstanbul ve Londra kanatları arasında ise bu habere göre bir çekişme yaşanıyor. Türkiye’nin Mısır’la yakınlaşmak istemesi, örgütün Türkiye’de barınmasının da zorlaşacağını gösteren belirtilerden biri.

08|Gündem

Sahte doktor, 1 yıldır devlet hastanesinde hasta bakıyormuş

  Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yapan Ayşe Özkiraz’ın (25) sahte doktor olduğu ortaya çıktı. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) 81 puan alarak çocuk doktoru olduğunu söyleyen Özkiraz’ın tıpla ilgili birçok konuda çelişkili cevapları üzerine şüphelenen doktorların haber vermesi üzerine inceleme başlatıldı. Yapılan araştırmada lise mezunu olduğu öğrenilen sahte doktor Özkiraz tutuklandı. Ailesine de İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördüğünü belirterek yıllarca İstanbul’da kaldığı ve çeşitli işlerde çalıştığı öğrenilen Özkiraz’ın geçen yıl ailesinin yaşadığı Çerkezköy’e döndüğü öğrenildi. Özkiraz’ın tıp eğitimini tamamladığını ve Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne pratisyen hekim olarak atandığını söylediği kaydedildi.

09|Spor

Fenerbahçeli Enner Valencia attı, Ekvador Hollanda ile berabere kaldı

  2022 FIFA Dünya Kupası A Grubu ikinci maçında Hollanda ile Ekvador 1-1 berabere kaldı. Hollanda’nın golünü 6’ncı dakikada Cody Gakpo kaydederken, Ekvador’un golü 49’uncu dakikada Fenerbahçeli futbolcu Enner Valencia’dan geldi. Hollanda’da maça yedek kulübesinde başlayan Beşiktaşlı futbolcu Wout Weghorst, 79’uncu dakikada Cody Gakpo’nun yerine oyuna dahil oldu. Valencia 49’uncu dakikada kaydettiği gol ile 2’nci maçında 3’üncü golünü atmış oldu. Bu sonuçla iki takım da 4 puana yükseldi. Salı günü Hollanda turnuvaya veda eden Katar’la, Ekvador ise Senegal ile karşı karşıya gelecek.

10|Kültür Sanat

Avustralya’nın ünlü Bondi Plajı bir günlüğüne “Çıplaklar Plajı” oldu, 2 bin 500 kişi fotoğraf için soyundu

  Fotoğraf sanatçısı Spencer Tunick, dü nyanın her yerinde kalabalıkları toplayıp çıplak pozlar verdirmesiyle tanınıyor. Tunick son fotoğrafını Avustralya’nın ünlü Bondi Plajı’nda çekmek istedi ama bir engel vardı: Burası çıplaklığın yasayla yasaklandığı bir plajdı. Avustralya hükümeti bir günlüğüne özel yasa çıkardı ve 2 bin 500 gönüllünün soyunup fotoğrafçıya poz vermesi için plajı çıplaklar plajı yaptı. Fotoğrafçı, bu fotoğraflarla cilt kanserine karşı duyarlık yaratmaya çalışıyor.

Diğer Haberler