01|Siyaset

“Berat Albayrak dönüyor” iddiası

  Türkiye’nin aylardır nerede olduğunu konuştuğu ve Merkez Bankası’nın rezerv gündemleriyle yeniden tartışılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la ilgili sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Hem Ak Parti’li yetkililerin hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin suçlamalarına karşı art arda savunduğu Albayrak’ın yeniden kabinede görev alacağı konuşuluyor. Reuters’a isim vermeden konuşan Ak Partili bir kaynak “Son iki haftadır Albayrak’ın partide üst düzey bir görevde yer alması ya da Enerji Bakanı olarak kabinede yer alması gibi bir gündem konuşuluyor, çok da zemini yok denilemez” dedi. Bu haber piyasalarda da dalgalanmaya neden oldu. Bazı ekonomistler dolardaki yükselişi bu haberlere bağladı.

02|Ekonomi

Merkez Bankası piyasadan TL çekti, dolar 7.21 TL’yi gördü

  Rezerv tartışmalarıyla gündemde olan Merkez Bankası, yeni bir sıkılaştırma adımı atarak zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Ancak bu sıkılaştırma kararı, bir süredir 7 TL’nin altında seyreden doların yönünü yukarıya çevirdi. Dolar 7.21 TL’yi gördü. Dolar geçen yıl ABD seçimlerinin sonuçları beklenirken 8.57 ile tarihi zirvesini görmüştü.

03|Siyaset

Erdoğan: Dövizlerin önemli bölümünü yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere karşı kulandık

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında CHP liderinin “Merkez Bankası’ndaki 128 milyar dolarlık döviz rezervini ne yaptın, kime verdin” sorusuna cevap verdi. Erdoğan “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır. Bu sayede kuru ve faizi çok yükseklere taşıyarak toplumsal kargaşa peşinde olanların oyunlarını da bozduk” dedi.

04|Siyaset

CHP: Erdoğan nihayet itiraf etti

  CHP sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan’ın Merkez Bankası döviz rezervlerinin salgında kullanıldığına dair açıklamasını hatırlattı. “Nihayet 128 milyar doları sattığını itiraf etti. Bu önemli bir aşama ama yetmiyor. Burada şunun bilinmesi lazım nasıl sattı, niçin sattı, kime sattı? Önceki kayıtlara bakıyorum dövize yapılmış tüm müdahaleler tek tek yazıyor. Ama bu son dönem 128 milyar dolarlık müdahale ile ilgili tek bir satır yok. Saydamlık yok, şeffaflık yok. Bu paranın Merkez Bankası kasasından nasıl çıktığı kamuoyuna açıklanmalı” dedi.

05|Siyaset

Erdoğan Kanal İstanbul’da ısrarlı: İnadına yapacağız

  Osman Nuri Kabaktepe’nin tek aday girdiği Ak Parti İstanbul 7. Olağan İl Kongresi’ne bizzat katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk maliyeti 75 milyar TL olarak açıklanan Kanal İstanbul projesini yapmaya kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan “Onlara rağmen Kanal İstanbul projesini yapacağız, inadına yapacağız ve Kanal İstanbul ile İstanbul nasıl güzelleşecek, bunu da görecekler. Projenin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmaları tamamlandı” dedi.

06|Kültür Sanat

Mart ayında Film Festivali

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri mart ayı programıyla devam edecek. Programda edebiyat dünyasına içeriden mizahi bir bakış atan, başrollerini Margaret Qualley ile Sigoruney Weaver’ın paylaştığı “Salinger Yılım” (My Salinger Year); Hong Sang-soo’nun Berlin’de kendisine ‘en iyi yönetmen’ ödülü getiren son filmi “Kaçan Kadın” (Domangchin yeoja), Altın Lale’li Tsai Ming-liang‘ın 2020 Berlin Teddy Jüri Ödülü kazanan son filmi, Filmekimi’nde sinemada gösterilen “Günler” (Rizi), Küba’nın en tanınmış yönetmenlerinden Tomás Gutiérrez Alea’nın bürokrasi hicvi “Bir Bürokratın Ölümü” (La muerte de un burócrata) ve Meksika sinemasının en önemli isimlerinden Arturo Ripstein’ın son filmi “Bacaklarının Arasındaki Şeytan” (El Diablo entre las Piernas) gibi yapımların da aralarında olduğu 12 film gösterilecek. Gösterimler filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek, biletler de aynı adres üzerinden alınabilecek.

07|Ekonomi

McKinsey’in CEO’su kovuldu

  Dü yaca ünlü danışmanlık firması McKinsey’in CEO’su Kevin Sneader, şirketin 650 ortağının katıldığı oylamada güven oyu alamadı ve işten uzaklaştırıldı. “CEO fabrikası” olarak da bilinen, dünyada çok sayıda şirkete yönetici yetiştiren McKinsey’de büyük sıkıntı, ABD’de uyuşturucu ilaç krizinin başlıca aktörü olarak görülen PurduePharma’ya “OxyContin” adlı ilaç için verilen 2013 tarihli satışları arttırma stratejisiyle ilgili rapor. McKinsey bu rapor nedeniyle ABD’de hakkında açılan davalardan kurtulmak için 600 milyon dolarlık bir anlaşma yapmak zorunda kalmıştı. CEO’yu götüren de bu oldu.

08|Kültür Sanat

Nükhet Duru, herkesin bildiği sırrı yıllar sonra anlattı

  Hürriyet gazetesinin eski sahibi Erol Simavi ile ünlü şarkıcı Nükhet Duru yıllarda aşk yaşadılar. Bu herkes tarafından bilinen ama hiçbir yerde yazılmayan bir “sır”dı. Taraflar yıllarca bu konuda tek kelime etmedi. Ta ki, şarkıcı Nükhet Duru’nun hayatına odaklanan bir belgesel Netflix’te gösterime girene kadar. Bu belgeseli tanıtmak için çaba harcayan Nükhet Duru, dün Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalına konuk oldu ve Erol Simavi ile olan ilişkisi dahil pek çok şeyi anlattı. Duru, Simavi için “İlk aşkım” dedi ve ekledi: “Ben çocuk gibi aşık olmuştum Erol Bey’e. 21-22 yaşlarımdaydım. Beni aşık etmek için oyunlar oynamıştı. Üstelik ben yanaşmadım. Aylarca peşimden geldi. Kırmızı sevdiğimi bilirdi, kırmızı jelatin içinde yakut yüzük gönderirdi. ‘Bisküvi geldi’ diye sevinirdim. Açınca ‘Siz beni ne zannediyorsunuz?’ derdim. Bana hediye vermek için canı çıkardı.”

09|Dış Haberler

“Sayın Başkan beni takip etmeyin ki rahatça küfür edebileyim”

  ABD Başkanı Joe Biden’ın resmi Twitter hesabından takip ettiği tek ünlü olan model ve sunucu Christine Teigen, rahat tweet atamadığı için başkanlık hesabının kendisini takibi bırakmasını istedi. Teigen “Sizi çok seviyorum ama sorun bende” dedi.

10|Spor

27 yıllık rekor kırıldı

  Dünya Atletizm Birliği tarafından Madrid ‘de organize edilen Salon Atletizm Turu’na ABD’li atlet Grant Holloway damgasını vurdu. 23 yaşındaki atlet, 60 metre engelli yarışında 7.29’luk derece elde ederek birinci sıraya yerleşti. Holloway, bu derecesiyle Galli Colin Jackson’ın 7.30’la 1994 yılında kırdığı dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

Diğer Haberler
Siyaset

Davutoğlu: Albayrak’ın milletvekili olmaması için Erdoğan’a neredeyse yalvardım

  Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la ilgili tartışmaya katıldı. Davutoğlu “Berat Albayrak’ın milletvekili olmaması için Sayın Cumhurbaşkanı ilk konuyu açtığında ben neredeyse kendisine yalvardım. ‘Sizin bir yakınınızın siyasete girmesi herkese zarar verir, yapmayın’ dedim. Dinletemedim. Sonra Berat Albayrak bakan yapılmak istendiğinde yine yalvardım. Ama yine dinletemedim” dedi, ekledi: “Derdimiz senin damadınla değil, Türkiye’yi iflas ettiren bakanla…”

Siyaset

9’u HDP’lilere ait 33 dokunulmazlık dosyası Meclis’te, ara seçim olur mu?

  TBMM’ye 9’u HDP’lilere ait 33 dokunulmazlık dosyası daha gönderildi ve dosya sayısı 1300’e yükseldi. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması üyeliklerinin düşmesini gerektirmiyor. Dokunulmazlığı kaldırılan vekil yargılanacak ve mahkum olursa Yargıtay’ın onayı halinde karar Meclis’e gönderilecek. Bu kararın okunması ile birlikte üyelik düşecek. TBMM’de halen 15 üyelik boş bulunuyor. 15 vekilin daha üyeliği düşerse 3 ay içinde boş sandalyelerin bulunduğu seçim çevrelerinde ara seçim yapılacak. Meclis’te 56 HDP’li vekilin tümü hakkında fezleke ve dokunulmazlık dosyası var.

Siyaset

Partililere torpilli PCR testi mi?

  AK Parti İzmir İl Kongresi öncesi delegasyona SMS mesajıyla hastane adı verilerek PCR testi olmaları çağrısı yapıldığı öne sürüldü. Ancak belirti vermeyene bu test yapılamıyor. Çağrıdan haberleri olmadığını dile getiren İzmir Sağlık Müdürlüğü, iddiayı o gün hastanede PCR testi sayısında artış olmadığı yönünde bir açıklama yaptı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ankara’daki kongre öncesinde yüzlerce kişinin testi Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı” iddiasında bulundu. 

Siyaset

Altun’un AA üzerindeki denetim yetkisine iptal

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayınladığı kararname ile Anadolu Ajansı’nın personel ve faaliyetlerini denetleme yetkisi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verilmişti. CHP bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Yüksek Mahkeme söz konusu kararnameyi yayınların tarafsızlığı ve ajansın özerkliğini ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etti. Karar 2’ye karşı 13 oyla alındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın başında halen Fahrettin Altun bulunuyor.

Siyaset

İYİ Parti’den HDP’li Buldan’a çağrı: Samimiyseniz açıklayın

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kandil’de PKK liderleriyle fotoğraflarını paylaştığı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın sözleri siyasette yeni bir tartışma başlattı. Buldan “Çözüm sürecinde iktidarın bize ve partimize vadettiklerini elbet açıklayacağız. Açıklamazsak namerdiz” demişti. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan HDP’ye çağrı yaptı. “Bunu açıklamak zorundasınız. Tabii bu sözünüzde samimiyseniz” dedi.

Siyaset

Eski rektörlerden Ergüder’e destek

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eski Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’i hedef alması sonrası, Türkiye’nin farklı üniversitelerinin 38 eski rektörü ortak bir yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Rektörlerin açıklamasında “Susturmaya yönelik hukuksuz, saygısız ve baskıcı tavırları kınıyoruz” denildi.

Gündem

Eski Nissan CEO’sunun İstanbul üzerinden Beyrut’a kaçırılması davasında Türk müdür ile iki pilota hapis

  Japonya’da hakkındaki yolsuzluk suçlaması nedeniyle ev hapsinde tutulan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn, 29 Aralık 2019 gecesinde bir grup paralı asker tarafından özel jetle Osaka’dan İstanbul’a kaçırılmış, bir gün sonra da Beyrut’a götürülmüştü. Ghosn’ın kaçırılmasıyla ilgili 7 kişiye açılan dava sonuçlandı. MNG Jet Ticaret ve Operasyon Müdürü Okan Kösemen ile pilotlar Noyan Pasin ve Bahri Kutlu Sömek göçmen kaçakçılığı suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gündem

Reyhanlı Katliamı’nın karanlık isminin kazada öldüğü öne sürüldü

  Hatay Reyhanlı’da 2013’te 52 kişinin öldüğü bombalı saldırı ile Niğde’de 2014’te Astsubay Adil Kozanoğlu ile Polis Adem Çoban’ın şehit olduğu IŞİD saldırısında adı geçen Heysem Topalca’nın Konya’da 10 Şubat’ta geçirdiği trafik kazasında öldüğü öne sürüldü. ‘Hayalet Komutan’ ve ‘İkinci Yeşil’ lakaplarıyla anılan Topalca’nın içinde bulunduğu aracın TIR’la çarpıştığı belirtildi. Otomobilde Topalca ile birlikte Macit El Hacı ve Bilal El Muhammed de öldü, 5 kişi ise yaralandı. Niğde saldırısı sonrası hakkında 12 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Topalca hakkında arama, yakalama ve infaz kararı bulunmadığı da ortaya çıktı.

Gündem

9 HTŞ’li yakalandı

  Milli Savunma Bakanlığı, Hatay’da yasa dışı yollarla Suriye’den yurda girmeye çalışan El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) mensubu 9 kişi yakalanarak, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildiğini duyurdu. HTŞ İdlib’in büyük bölümünü elinde tutuyor

Gündem

İnsani gelişmişlikte CHP’li belediyeler zirvede, kayyım belediyeleri sonda

  İnsani Gelişme Vakfı, 30 büyükşehirdeki insani gelişmişlik endeksini çıkardı. 9 alt endeksin tamamında CHP’li Büyükşehir belediyeleri en üst sırada yer aldı. Listenin son sırasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bulunuyor. İktidar tarafından kayyım atanan Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyeleri de son sıralarda yer bulabildi. İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında zirvede İstanbul yer aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Muğla ve Antalya takip etti. Sıralamada Eskişehir, Bursa, Denizli, Sakarya ve Kocaeli de öne çıktı.

Gündem

Murat Ülker: 1 Nisan reklamı komploydu

  Ülker’in 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden 9 ay sonra yayınlanan “1 Nisan geliyor, hesaplaşma zamanı yaklaşıyor. Sana sürprizlerim olacak” temalı reklam filmi o dönem çok tartışılmıştı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Ülker, internet üzerinden katıldığı konferansta “Reklam filminiz 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkilendirildi ve büyük bir tartışmaya neden oldu. Bu reklamın hikayesi neydi” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu işin arkasında o bot denen, robot denen şahsiyetler var, trol ordusu. Acayip sözlerle, acayip görüntülerle ve bu bir komplo olarak yapılmış.”

Dış Haberler

Erdoğan Macron’la görüşme arefesindeymiş

  Fransız günlük gazetesi L’opinion gelecek hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un görüşeceğini yazdı.  Haberde “Bu görüşme, aylarca artan gerilimin ardından Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir yatıştırma işareti olabilir” deniyor

Dış Haberler

BM Kıbrıs için randevu verdi

  Birleşmiş Milletler, Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’yi 27-29 Nisan’da Cenevre’de bir araya getirecek. Tarafların toplantıya katılıp katılmayacakları bilinmiyor. Toplantı Mart ayın daki Türkiye açısından kritik AB zirvesi öncesi zemin yoklama amacını taşıyor.

Dış Haberler

ABD’den çağrı: S-400 teslimatı alınmasın

  Pentagon Basın Sekreteri John F. Kirby kendisine Türkiye, F-35’ler ve S-400’ler ile ilgili durumun NATO toplantısında gündeme gelip gelmediğine ilişkin sorulan soruya yanıt vererek, Washington’ın F-35 ve S-400 konusundaki pozisyonunda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.  Kirby “Türkiye’ye yeni S-400 teslimatları almama çağrısında bulunuyoruz” dedi

Dış Haberler

CIA Başkanı Burns: Çin, otoriter düşman

  ABD Başkanı Joe Biden’ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğüne aday gösterdiği William Burns, Senato komitesinde yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya’yı hedef alarak, Çin’i “otoriter düşman” olarak nitelendirdi.

Dış Haberler

ABD’de ikinci Floyd olayı; Filipinler doğumlu eski asker polis şiddetiyle öldürüldü

  ABD’de polisin geçen yıl 8 dakika 46 saniye boynuna basarak öldürdüğü siyahi George Floyd’dan sonra bir cinayet daha işlendi. Akli dengesi bozuk olan Angelo Quinto (30) saldırganlaşınca, annesine zarar vermesinden korkan kızkardeşi polisi aradı. Polis eve gittiğinde genç sakinleşmişti. Ancak polis genci yere yatırıp ters kelepçe taktı. 5 dakika boynuna diziyle basılan Filipinler doğumlu eski asker Quinto defalarca “Lütfen beni öldürmeyin” diye yalvardı. Fenalaşan Quinto hastanede öldü. George Floyd da “Nefes alamıyorum” demesine rağmen polis tarafından boğazına basılarak öldürülmüştü. 

Dış Haberler

Faşist diktatörün son heykeli de kaldırıldı

  İspanya’yı 1939’dan 1975’e kadar demir yumrukla yöneten ve 200 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan diktatör Francisco Franco’nun ülke topraklarındaki son heykeli de kaldırıldı. Madrid’in Kuzey Afrika’da yer alan kenti Melilla’da 1978’de inşa edilen heykelinin kaldırılmasına yalnızca faşist Vox Partisi karşı çıktı. Heykel Franco’nun 1920’lerde Rif Savaşı’ndaki askeri rolünü temsil ediyordu.

Ekonomi

Merkez Bankası verilerine net döviz rezervi eksi 43.2 milyar dolar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir konuşmasında Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 95 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Merkez Bankası’nın Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerine göre 12 Şubat itibariyle Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları 95.7 milyar dolar. Ancak bunun içinde altın rezervleri, IMF rezerv pozisyonu ve SDR (özel çekim hakları) da var. Bu rakamdan altın, IMF rezerv pozisyonu ve SDR sepetindeki paralar düşüldüğünde döviz rezervi 52.2 milyar dolara iniyor. Merkez Bankası’nın bir yıl içindeki swaplar yani para takası ile başka bankalardan aldığı borçlar düşüldüğünde net rezerv eksi 43.2 milyar dolara iniyor.

Ekonomi

IMF ve Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini artırdı

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. Ancak revize edilen G20 Ekonomik Görünüm Raporu’nda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ekonomiler için büyüme tahminleri yükseltildi. Türkiye için büyüme tahmini bu yıl yüzde 4’e çıkarıldı. 2022 tahmini de yüzde 4’ten 5’e yükseldi. Raporda Çin, Hindistan ve Meksika’nın da büyüme rakamları yukarı yönlü revize edildi. Uluslararası Para Fonu IMF de Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Kuruma göre Türkiye 2021’de yüzde 5 değil 6 büyüyecek.

Ekonomi

IMF Başkanı: Dünya ekonomisi kritik eşikte

  IMF Başkanı Kristina Georgieva, toparlanma beklentilerinin ülkeler ile bölgeler arasında tehlikeli biçimde ayrıştığını belirterek, “Bu tehlikeli ayrışmayı tersine çevirmek için güçlü politika eylemlerinin alınması gerek” uyarısında bulundu.

Ekonomi

Salgında Türk bankaları karlılıkta dünya rekoru kırdı

  Korona salgını tüm dünyada bankacılık sektörünü de etkiledi. ABD bankalarının karı geçen yıl yüzde 36.5 azalarak 147.9 milyar dolara geriledi. Buna karşılık dijital bankacılık altyapısını yıllar önce kurmayı başaran Türk bankaları sektörü salgın sürecinde dünyanın en karlı kurumları haline geldi. Türk bankaları geçen yılı, bir önceki yıla göre yüzde 22.3 karla kapattı. Toplam 59 milyar 973 milyon TL karlılığa ulaştı.

Ekonomi

Petrol bir yılın zirvesinde 

  Kuzey Denizi Brent tipi ham petrolün nisan vadeli işlemlerinin fiyatı yüzde 2.68 artarak varil başına 67.12 dolara, mayıs vadeli işlemlerinin fiyatı yüzde 2.45 artışla varil başına 66.06 dolara çıktı. 8 Ocak 2020’den bu yana petrol ilk kez varil başına 67 doların üzerine çıktı.

Ekonomi

Halk ekmek kavgası sürüyor

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği’nin İBB’ye ait 1 liraya ekmek satan Halk Ekmek büfelerini haksız rekabet yarattığı gerekçesi ile şikayet etmesine tepki gösterdi. İmamoğlu, “İstanbul’da üretilen ekmeğin yüzde 6’sı Halk Ekmek tarafından üretiliyor. Yüzde 94’ü hâlâ fırınlar tarafından üretiliyor. Yüzde 6 için b u kadar gürültü kopartmanın arkasında ne yazık ki başka şeyler hissediyorum” dedi.

Ekonomi

Abramovich’in 4.3 milyarlık oyuncağı

  İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich’in 430 milyon sterlinlik yeni yatı ilk kez görüntülendi. “Solaris” isimli yatta bir helikopter iniş yeri, 48 kabin ve 8 güverte bulunuyor. Almanya’daki tersanede yapımı tamamlanmasına kısa bir süre kaldığı belirtililen Solaris, 36 yolcu kapasiteli 48 kabin ve 60 kişilik mürettebata sahip olacak.

Salgın

Sağlık Bakanı Koca cenaze fotoğrafı için özür diledi

  92 yaşında ölen YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç için İstanbul Fatih Camii’nde geçen hafta sonu düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katılmış ve sosyal mesafe kuralı hiçe sayılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katıldığı cenaze, salgın kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle tartışma konusu oldu. Kusurlu olduğunu itiraf eden Koca kamuoyundan özür diledi. “Cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkacağını öngöremedim” dedi.

Salgın

Almanya’dan sonra Türkiye’de de öğretmenlerin aşılanmasına başlandı

  Aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 1.2 milyon okul çalışanına yönelik aşılama uygulamasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başlattı. Selçuk Çorum’daki Arifegazili İlkokulu’nda ilk doz aşısını yaptırdı. Sağlık Bakanlığı’na 1.2 milyon çalışanın listesinin geçen hafta gönderildiğini belirten Selçuk 1 Mart’ta yüz yüze eğitime hazır hale geleceklerini belirtti.

Salgın

Yeni vaka sayısı yeniden 10 bin düzeyine yaklaştı

  Sağlık Bakanlığı 24 Şubat koronavirüs tablosunu yayınladı. İki gün önceki tabloda 118 bin test sayısına karşılık 8 bin 104 vaka tespit edilmişti. 24 Şubat tarihli tabloda test sayısı 124 bin 015 oldu. Buna karşılık yeni vaka sayısı 9 bin 561’e çıkarak kritik eşik olan 10 bine yaklaştı. Vefat sayısı ise 72 oldu. 

Salgın

5 il normalleşmeye hazır Ankara ve İzmir iyi yolda

  Türkiye 1 Mart’ta normalleşmeye hazırlanırken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Mustafa Necmi İlhan, buna hazır ya da uzak durumdaki illeri açıkladı. Buna göre Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır normalleşmeye en yakın iller. Ankara, Eskişehir, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, İzmir ve Çanakkale de iyi durumda. Ancak sorun bundan sonra başlıyor. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman gibi iller şu anda normalleşmeden uzak. Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’da ise normalleşmeyi bırakın 15 gün tam kapanma gündemde.

Salgın

Johnson & Johnson aşısı tek dozda yüzde 66 koruyor

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Johnson and Johnson ilaç firması tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının “güvenli ve etkili” olduğunu ve hastalığa karşı yüzde 66 koruma sağladığını bildirdi.

Spor

Real Madrid ite kaka kazandı

  Şampiyonlar Ligi son 16 maçlarında dün akşam da iki karşılaşma vardı. Manchester City, Borussia Mönchengladbach’ı 2-0, Real Madrid de Atalanta’yı 1-0 mağlup etti. Real Madrid 10 kişi kalan rakibi karşısında hayli zorlandı.

Spor

Furkan 19 sayı attı, 76ers kazandı

  Amerikan Basketbol Ligi’ne (NBA) 9 maçla devam edilirken, Doğu Konferansı’nın zirvesindeki Philadelphia 76ers, konuk olduğu Toronto Raptors’ı 109-102 mağlup etti. 76ers’ta Tobias Harris 23 sayı, 7 ribaunt, 5 asist, Furkan Korkmaz 19 sayı, 7 ribaunt, 2 asist ve Joel Embiid 18 sayı, 12 ribaunt üretti.