01|Ekonomi

İstanbul’un en değerli arazisine gökdelen dikip yine de iflas ettiler

  Türkiye, bundan 4 yıl öncesine kadar müteahhitlerin, konut projesi yapanların servetlerine servet kattığı bir ülkeydi. 2007-2017 arasında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında emlak değerleri çok arttı, çok sayıda dev proje yapıldı. Bu projelerden biri de, İstanbul’un en değerli arazilerinden birinin sahibi olan Çiftçi Ailesi tarafından, İstanbul Zincirlikuyu’da ailenin eski kamyon fabrikasının arazisinde yapılan “Çiftçi Towers” projesiydi. Milyarlarca dolar değer biçilen projeye bankalar kolayca finansman sağladı, inşaat başladı ama çıkan türlü çeşitli hukuki sorunlardan ötürü bir türlü tamamlanmadı. Bugün kuleler ayakta ama içleri boş. Arazi sahibi Çiftçi Ailesi ise bu proje nedeniyle iflas etti, son olarak mahkeme 59 katlı 931 daireli Çiftçi Towers’ın yapım şirketleri arasında yer alan Çiftçi Gayrimenkul Yatırım AŞ hakkında iflas kararı verdi. Kulelerdeki daireler icra yoluyla satılacak, bankalara olan borçlar ödenmeye çalışılacak, bu arada kulelerden ev alanlar da hukuki sürecin sonunda haklarına kavuşabilecek. Bu iflasla bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor ama Çiftçi Ailesine ait İstanbul Kadıköy Caddebostan’da bulunan Ragıp Paşa Köşkü de icradan satılacak. Mahkemenin 449 milyon lira değer biçtiği Köşk, Kadıköy yakasında kalan son büyük köşklerden biri ve uzun zamandır bakımsız durumda olduğu için “perili köşk” olarak da bilinen ünlü bir yapı.

02|Sağlık

Salgın yeniden patladı, haftalık vaka sayısı 4 haftada 7 binden 57 bine geldi

  Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 verilerine göre, 27 Haziran-3 Temmuz’da 57 bin 113 kişinin testi pozitif çıktı, 25 kişi öldü. Bakanlık 20-26 Haziran’da 26 bin 635 vaka, 17 ölüm bildirmişti. Vaka sayısı haziranın ilk haftasında 7 bin 322’ydi.

03|Ekonomi

Enflasyon yüzde 78.62 ile son 24 yılın zirvesine yerleşti

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78.62, aylık yüzde 4.95 arttı. Bu rakamla birlikte yıllık tüketici enflasyonu Haziran 1998’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 24 yılın zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı. Tüketici enflasyonu mayısta yıllık yüzde 73.50 ile son 24 yılın zirvesini görmüştü. TÜFE son olarak 1998’in Ekim ayında yüzde 80.4’ü görmüştü. Haziran 2022’de, endekste yer alan 144 temel başlıktan 12 temel başlık endeksinde düşüş gerçekleşirken, 3 temel başlığın endeksinde ise değişim olmadı. 129 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti. Yıllık en düşük artış yüzde 23.74 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26.99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27.76 ile eğitim ve yüzde 39.34 ile sağlık oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 123.37 ile ulaştırma, yüzde 93.93 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 81.14 ile ev eşyası oldu. TÜİK verilerine göre haziranda en fazla fiyat artışı doğalgazda olurken, fiyatı en çok azalan ürün ise sebze oldu.

04|Gündem

AİHM Kavala kararını 11 Temmuz’da açık duruşmada verecek

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, 4.5 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında Avrupa Konseyi’nin Türkiye aleyhine başlattığı ihlal süreciyle ilgili kararını 11 Temmuz’da açık duruşmada açıklayacak. Kavala, 1 Kasım 2017’den bu yana tutuklu. Kavala önce 2014 yılında açılan Gezi Parkı Davası sanıklarından biri olarak yargılanmış, bu davanın diğer 8 sanığı ile birlikte 2015 yılında beraat etmişti. Kavala’nın 18 Ekim 2017’de gözaltına alınması ve ardından tutuklanmasıyla birlikte Gezi protestolarıyla ilgili ikinci bir dava açılmıştı. 2019’da tüm sanıklar beraat etmiş fakat Osman Kavala, casusluktan başlatılan soruşturma nedeniyle tahliye edilmemişti. Kavala yargılama sonunda casusluktan beraat etti ancak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. AİHM’in hak ihlali kararı da uygulanmadı. Büyük Daire Türkiye’nin ihlalde bulunduğuna hükmederse Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasının önü açılacak. 

05|Gündem

İddia: Başsavcı vekilinin tayininin altından Sedat Peker çıktı

  Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun geçen ay 5 bin hâkim ve savcının görev yerini değiştirdiği kararnamenin en sürpriz ismi Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Alparslan Tufan oldu. Tufan’ın tenzili rütbeyle Ankara Batı Başsavcı Vekilliği’ne atanmasının altından Ankara Emniyeti’yle adliye arasındaki ‘Sedat Peker’ krizi çıktı. İddiaya göre Ankara Emniyeti Organize Suçlar Şubesi, Mersin’de Sedat Peker’le bağlantılı grubu ‘uyuşturucu’ iddiasıyla izlemek istedi. Konu, KOM’dan sorumlu Başsavcı Vekili Alparslan Tufan’ın önüne gitti. Tufan, suç yerinin Mersin olduğunu belirterek yetkinin Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğunu söyledi. Durum Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz aracılığıyla İçişleri Bakanı Soylu’ya iletildi. Sedat Peker’in Mersin’e gelen uyuşturucularla ilgili suçladığı Soylu da, Bataklık, Atadedeler gibi dosyalara bakan Başsavcı Vekili Tufan’ın görevden alınması için kulis yaptı. Ankara Adliyesi’nde Tufan’a bağlı çalışan bir savcının da Sakarya’ya sürüldüğü ifade edildi. Deli Çavuş hesabından yeni paylaşım yapan Sedat Peker ise Soylu’ya yakın isimlerden Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ı hedef aldı. Peker “Sana sözüm olsun. Toplattırdığın tüm rüşvet paralarının kimlerde olduğunu dünyaya anlatacağım. Seni cezaevlerinde göreceğim” dedi. 

06|Siyaset

Demirtaş’tan HDP’ye mesaj var: Muhalefet Kürt açılımı yapsın istiyorsa biz de Türk açılımı yapmalıyız; şiddetle siyasetin bir arada olamayacağını anlatmalıyız

  Halen cezaevinde bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’tan partisine önemli eleştiri ve uyarılar geldi. HDP’nin hafta sonu yapılan kongresinden çıkan, “Muhalefet bizimle açık açık masaya oturup müzakere yapmazsa ortak adaya oy vermeyiz” anlamındaki çıkışları eleştiren Demirtaş, T24’e bir köşe yazısı yazdı. Demirtaş’ın yazısının ilgili bölümü şöyle: “Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız. Mağdur kimliğimizin bizi ezilmişlik veya öfke psikolojisine sokmasına izin vermeden, özgüvenle tüm Türkiye’yi kucaklamak zorundayız. Siyasetin ve şiddetin bir arada olamayacağını bizim de bildiğimizi, bütün sorunlarımıza Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözüm aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye’ye en uygun dille, söylemle anlatmamız gerekir.”

07|Siyaset

İmamoğlu FT’ye konuştu: Erdoğan seçilirse görevden alınabilirim

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ekonomik krize yönelik açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha seçilmesi durumunda İBB Başkanlığı görevinden alınabileceğini söyledi. 2019’da iptal edilen İBB seçimlerini hatırlatan İmamoğlu “Aklımıza gelmeyecek, inanmayacağımız, asla olmaz diyeceğimiz pek çok şeyi yaptılar. Seçimi iptal edebilecek zihniyete sahip bir sistem her şeyi yapabilir” diye konuştu. Muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde doğru adayı belirlemesinin “çok, çok önemli” olduğunu söyleyen İmamoğlu, Erdoğan’ın halk desteğinin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu belirtti. “Şu anda hükümet kazanamaz” dedi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesi ve seçimi yeniletmesi halinde “devasa bir yenilgi” alacağını ifade etti. İBB Başkanı, iş dünyasının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikalarına karşı sesini yükseltmediğini de ifade etti. Patronlara “cesur davranma” çağrısı yapan İmamoğlu, “İş dünyasının da ekonomik durumda kabahati var. Hesaplarının soruşturulmasından, hukuka aykırı yargılanmaktan veya başka bir müdahaleyle karşı karşıya kalmaktan korkuyorlar” dedi.

08|Ekonomi

Merkez Bankası faizi arttırmadan TL’yi sıkılaştırıyor, bankaların kredi maliyetleri biraz daha arttı

  Merkez Bankası (TCMB) TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı adımlarını bir kademe daha kuvvetlendirdi. Geçen ay yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkarılan bankaların tuttukları TÜFE’ye endeksli tahvillerin iskonto oranı yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkarılırken, swap işlemlerinde uygulanan teminat blokajının minimum yüzde 50’sinin devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) sepetinden oluşması kararlaştırıldı. Atılan bu adım dünkü Hazine ihalesinde karşılığını gösterdi. Hazine iki ihalede rekabetçi olmayan teklifler dahil 19.4 milyar lira borçlanırken sabit faizli 10 yıllık devlet tahvili ihalesinde oluşan faiz 10 yıllık gösterge tahvil faizinin 0.34 puan altında gerçekleşti. 

09|Siyaset

Binali Yıldırım sahneye çıkıp türkü söyledi

  AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Erzincan’daki festivalde Murat Dalkılıç konseri öncesi sahneye çıkıp türkü söyledi. AA’nın aktardığına göre ‘Erzincanfest 2022’de konser veren Dalkılıç’tan önce sahneye çıkan Yıldırım “Murat Dalkılıç yolda, beş dakikaya geliyor. Ben de o boşluğu dolduruyorum” diyerek ‘Erzincan’a girdim ne güzel bağlar’ isimli türküyü seslendirdi.

10|Çevre

“Nevsehirensis Akgül” ile tanışın

  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gençay Akgül’ün keşfettiği yeni bitki “Nevsehirensis Akgül” adıyla literatüre girdi.

Diğer Haberler