01|Salgın

Vaka sayısı fena sıçradı: 8 bin 780

  Beklendiği gibi salgın önlemlerinin kalkmasıyla uzun bayram tatilinin bir araya gelmesi, bu arada aşı direnişinin yayılarak artması vaka sayılarını yeniden patlatmaya başladı. Salgın önlemlerini hafiflettikten sonra sadece birkaç gez 5 binin altına düşen günlük vaka sayısı dün ciddi bir patlamayla 9 bin sınırına dayandı. Gidiş iyi değil. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu rakamı gösterip vatandaştan ricacı olmayı sürdürdü.

02|Siyaset

“Şeyh uçmaz, mürit uçurur”: Erdoğan’ın Kıbrıs müjdesi medyayı yordu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta müjde vereceğini açıklayıp sonra da bu müjdeyi “Külliye yapacağız” diye duyurması, medyanın bir bölümünü zora soktu. “Medya ombudsmanı” Faruk Bildirici, hangi gazetecilerin bu müjdeyi önceden ne olarak tahmin ettiklerinin çetelesini tutmuş, okuması eğlenceli. Serbestiyet’te Alper Görmüş, “Erdoğan neden ‘Azerbaycan Kıbrıs’ı tanıyacak’ diyemedi” diye sormuş, cevabını da vermiş. Sözcü’de Deniz Zeyrek daha serin kanlı bakmış meseleye ve Kıbrıs sorunun çözümüne odaklanmış. HaftalıkGazete’de İsmet Berkan, “Erdoğan’ın veremediği müjdeyi medya verdi” demiş. Habertürk’te Fatih Altaylı, “Ya Kanal Kıbrıs ilan etseydi” diyerek hafiften dalgasını geçmiş. En sert eleştirilerden birini KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yapmış.

03|Dış Haberler

Erdoğan açıkladı: Kabil Havaalanı için Türkiye’nin üç şartı var, biri para

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayram namazını Kıbrıs’ta kıldı. Namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havaalanının güvenliğini Türk askerinin sağlamasının sürdürülmesi konusunda ABD ile görüşmelerin devam ettiğini, Türkiye’nin üç şartı olduğunu söyledi. Erdoğan bu şartları şöyle açıkladı: “Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak, diplomatik ilişkilerde. İki, lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunları Türkiye’ye devredecek. Bir diğeri de tabii bu süreç içinde mali ve idari noktada çok ciddi sıkıntılar olacak. Bu konuda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.”

04|Dış Haberler

Rusya: İkinci parti S-400 anlaşması her an yapılabilir

  Türkiye, Rusya’dan çok tartışılan S-400 hava savunma sistemlerini alırken aslında iki batarya alımı için anlaşma yaptı. Ancak bunlardan birinin finansmanı sağlandı ve o batarya da Türkiye’ye tamamen teslim edildi. Türkiye, uğradığı uluslararası baskı yüzünden 2.5 milyar dolar karşılığı Ruble ödeyerek aldığı bu sistemi kullanmıyor, depoda tutuyor. Dün Rusya’nın askeri malzeme ihracat şirketi Rosoboronexport’un yetkilileri, Türkiye’ye ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedarikini içeren anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söylediler. Yetkililer, anlaşma görüşmeleri çerçevesinde finansal ve teknolojik iş birliği modellerinin de oluşturulduğunu kaydetti. Anlaşılan Türkiye ikinci batarya için de görüşmelerini sürdürüyor. İlk anlaşmaya göre bu ikinci partiyle birlikte Türkiye’ye teknoloji transferi de yapılacak, yani eğer alımı kesinleşirse bu ikinci partinin bazı unsurları Türkiye’de üretilecek ve montaj burada yapılacak.

05|Bilim Teknoloji

Jeff Bezos uzaya gitti, geldi

  Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos, kendi şirketi BlueOrigin’in bir roketiyle dün epeydir beklenen kısa uzay uçuşunu yaptı. Roket ve onun ucundaki yolcu kabiniyle havalanan Bezos yerden 100 kilometre kadar yükseğe çıktı, uzayın sınırı kabul edilen bu bölgede kısa bir süre kalan araç sonra yer yüzüne başarılı bir iniş yaptı. Uçuş 11 dakika sürdü.

06|Bilim Teknoloji

Baykar çok iddialı: 2023’te jet motorlu insansız savaş uçağı göklerde olacak

  Türkiye’nin en önemli insansız hava aracı üreticisi Baykar’ın yöneticisi Selçuk Bayraktar, Bayram sabahı Türkiye’nin “MİUS” adını verdiği “Muharip İnsansız Uçak Sistemi” üretimine geçeceğini, bunun için kavramsal tasarımların yapıldığını açıkladı. Bayraktar, ilk prototipin 2023’te havalanacağını söyledi. Bu uçaklar kısa pistli uçak gemisine inip kalkabilecek ve ciddi miktarda silah taşıyabilecek.

07|Spor

Kadın sporcuları öfkelendiren iki tuhaf olay

  İlk olay Birleşik Krallık’ta meydana geldi. Ülkenin en önemli para-olimpik sporcularından biri olan kısa mesafe koşucusu ve uzun atlamacı 24 yaşındaki Olivia Breen’e müsabakalarda çok kısa bir şort giydiği, onun yerine “daha uygun” kıyafet giymesi gerektiği söylendi. Breen’i uyaran yetkiliye göre şortları “çok kısa ve açık”tı. Bu olayın tam tersi yönde bir şey ise Norveç’in plaj hentbolü takımının başına geldi. Avrupa Hentbol Federasyonu, Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen turnuvada İspanya karşısında bikini altı giymek yerine tayt-şort giyen Norveç milli takımına ceza kesti. Her iki olayda da kadın sporcular kıyafetlerine yapılan müdahale nedeniyle çok öfkeli.

08|Dış Haberler

Pegasus casusluk skandalı: Fas da Macron’u izlemek istemiş

  Fransız gazetesi Le Monde, bazı dünya liderleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da casus yazılım programı ile hedef alınmak istediğini bildiriyor. Gazetenin haberine göre, Fas istihbarat servisi, Macron’un kullandığı bir telefonu tanımlamayı başardı. Yazılımın Macron’un telefonuna yüklenip yüklenmediği bilinmiyor.

09|Yaşam

Tokyo’nun en yeni sakini

  Japonya’nın başkenti Tokyo’da Şincuku istasyonunun doğu çıkışında bir binanın en üst katına monte edilen 120 metrekarelik 3D ekranda, aralıklarla görüntüsü beliren kedi, istasyondan çıkan ve kaldırımda yürüyenlere “merhaba” diyor. Yayımlanan videosu ile sosyal medyada “Şincuku kedisi” olarak tanınan ve “marifetleriyle” ilgi odağı haline gelen kedi, caddedeki reklam panoları arasında herkesin dikkatini çekiyor.

10|Bilim Teknoloji

Cizre 49.1 dereceyi gördü

  Türkiye’nin bu yaz için sıcaklık rekoru Şırnak’ın Cizre ilçesinde kırıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ilçede 49.1 derece ölçülen hava sıcaklığı Türkiye’de bugüne kadar ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.

Diğer Haberler
Gündem

Bayramın ilk günü: Yollar boşaldı, plajlar doldu taştı

  Kurban Bayramının ilk günü sabahtan akşam üzeri saatlerine kadar başta İstanbul olmak üzere neredeyse bütün kentlerde trafik yok gibi bir şeydi. Onun yerine sahil kasabalarında ve tatil beldelerinde plajlarda iğne atsanız düşecek yer bulunmuyordu. Sadece minicik Çeşme’de 1 milyon kişinin dün denize girdiği tahmin ediliyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi daha büyük yerlerde bu sayı daha da fazla.

Gündem

Bir Kurban Bayramı klasiği: Boğalar kaçtı, amatör kasaplar kendilerini kesti

  Türkiye bir Kurban Bayramını daha benzer görüntüler ve haberlerle geçiriyor. Bayramın birinci günü sabah saatleri ajanslar kesilmek üzereyken kaçan koç, keçi ve boğa haberleriyle doluydu. Bir keçi kaçmak için esnafın tentesine tırmanmış, bir boğa İstanbul’da Kasımpaşa’dan Haliç’e atlayıp Balat’a kadar yüzmüştü. Boğanın kuyruğunu tutup onunla birlikte sürüklenenden tam da “Burada Kurban Kesmek Yasaktır” yazısının altında kurban kesenlere kadar her çeşit fotoğraf vardı. Derken öğlen saatlerinden itibaren kurban kesmeye çalışırken yaralananların haberleri yağmur gibi düşmeye başladı. Yaralananlar arasında, görevleri arasında yetkisiz insanların kurban kesmesini engelemek de olan Trabzon’un belediye başkanı da vardı, kendi kurbanını keseyim derken yaralanmıştı. O kadar ki, sadece İstanbul’da 800’den fazla insan kurban keseyim derken kendini kesti ve hastanelik oldu.

Gündem

Bir kadın cinayeti de Bandırma’da

  Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kan donduran bir olay meydana geldi. Kader K., boşanma aşamasındaki eşi Cüneyt K. tarafından boğazından bıçaklanarak öldürüldü. Kanlar içinde yere yığılan kadın olay yerinde hayatını kaybederken, Cüneyt K. çıkarıldığı mahkemece ‘Kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

Gündem

Onlar bayramı ağaç nöbetinde karşıladı

  Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akbelen ormanlarında çam ağaçlarının maden için kesilmesine tepki gösteren ve kesimi durduran köylüler, bayramın birinci gününü nöbet tutarak geçirdiler. İkizköy’de yaşayan üç çocuk annesi Aytaç Yakar, “Nefesimiz yettiğince doğa nöbetini sürdüreceğiz. Ormanlarımızı kurtarırsak asıl bayramı o zaman yapacağız” dedi.

Gündem

AİHM: ByLock tek başına suç delili değil

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin Yargıtay’ın kararlarının bir benzerini aldı ve tek başına ByLock kullanıcısı olmanın FETÖ’ye üyelik suçu için yeterli delil olmadığına hükmetti. Mahkeme, başka delillerle desteklenmediği sürece sadece kullanıcı olmanın ‘makul şüphe’ oluşturmayacağını belirtti.

Gündem

Suruç anmalarına sert müdahale

  Altı yıl önce Suruç’ta yaşanan katliamı anmak isteyen gruplara İstanbul, Ankara ve İzmir’de polis sert müdahale etti. İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen ve çok da kalabalık olmayan grubu polis darp etti, olaylar sırasında bir göstericinin burnu kırıldı.

Gündem

Rektör beyin 9 şapkası daha var

  Üniversitelerde akademik personel yetersizliği zirve yaptı. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Biber, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı da aralarında olmak üzere 9 farklı görevi daha yürütüyor.

Gündem

Gönen Çayı siyah akıyor

  Gönen Çayı, kirlilik nedeniyle siyaha büründü. GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, “Onlarca sanayi kuruluşu atık tesislerini çalıştırmadan atıklarını Gönen Çayı’na deşarj ettikleri için çay hızlı bir şekilde kirleniyor. Kirlilik çayda yaşayan canlıların da neslinin hızlı bir şekilde tükenmesine yol açıyor” dedi.

Gündem

Nihayet görüntüsü yayınlandı, Adil Öksüz Akıncı Üssü’nde

  15 Temmuz darbe girişiminin en kritik isimlerinden biri olan ve darbe ertesi yakalanmış olmasına rağmen mahkemeler tarafından serbest bırakılan, sonra da Türkiye’den kaçan Adil Öksüz’ün o gece Akıncı Üssü’nde olduğuna dair en güçlü delil nihayet kamuoyuyla paylaşıldı. İlk olarak gazeteci Müyesser Yıldız’ın mahkemenin gerekçeli kararından hareketle kendi kişisel blogunda varlığını haber verdiği video görüntüler dün nihayet Anadolu Ajansı tarafından servis edildi.

Siyaset

Babacan: ‘Suriyelileri göndereceğiz’ diyenlere inanmayın, yapamazlar

  Deva Partisi lideri Ali Babacan, “Barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansı yok. Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından bunu yapabilirler” dedi.

Ekonomi

EPDK Başkanı da çift maaşlı çıktı

  CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın çift maaş aldığını açıkladı. Yılmaz, ikinci maaşını THY Teknik AŞ’den Yönetim Kurulu üyesi sıfatıyla alıyor.

Ekonomi

İsviçreli UBS uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiriyor

  Bankacılık sektöründe uzaktan çalışma konusunda görüş ayrılıkları sürerken İsviçre’nin bankacılık devi UBS, kalıcı uzaktan çalışma kararı aldı. Bloomberg’e konuşan UBS Group CEO’su Ralph Hamers, bankacıların yeni, kalıcı ve hibrit bir modelle zamanlarının bir kısmında evden çalışabileceklerini söyledi.

Ekonomi

Netflix abone hedefini tutturamadı, salgını suçladı

  Amerika merkezli dijital yayın platformu Netflix’in bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin sonuçları açıklandı. İkinci çeyrekte 1 milyon 750 bin yeni abone bekleyen şirket, 1 milyon 540 bin aboneyle yetinmek zorunda kaldı. Dünya çapında toplam 209 milyondan fazla abonesi olan şirket, bu yavaşlamayı, “Salgın sırasında yeni yapımlarımızın devreye girmesi aksadı, yeterli yeni içerik sunamayınca abone artışımız da yavaşladı” açıklaması yaptı.

Ekonomi

BitCoin 30 bin doların altını gördü

  Bitcoin, Çin’den ve çeşitli ülkelerin düzenleyicilerinden gelen darbelerle sarsılırken son bir ayda ilk kez 30 bin doların altına indi. Dünyanın en büyük dijital parası gün içinde yüzde 4,1 düştü ve Londra’da sabah 7’de yaklaşık 29.700 dolar seviyesini gördü.

Ekonomi

Sterlin, dolar karşısında 5 ayın en düşük seviyesinde

  İngiliz Sterlini, dün ülkedeki yeniden açılma adımlarına rağmen artan vaka sayısının yarattığı endişe ile sabah saatlerinde dolar karşısında son 5 ayın en düşük seviyesi olan 1,3628, avro karşısında da son 5 haftanın en düşük seviyesi olan 1,16 seviyesini gördü.

Dış Haberler

Rusya’nın yeni nesil savaş uçağı ŞahMat: Fiyatı 25-30 milyon dolar

  Rusya’nın en büyük havacılık fuarı başladı. Fuarda tanıtılan uçaklardan biri de, Rusya’nın Su serisi savaş uçaklarının en yeni modeli olan ve İngilizce “CheckMate”, Türkçe “ŞahMat” adı verilen uçaktı. Rostech Başkanı Sergey Çemezov, MAKS-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada Rusya’nın Cheсkmate adlı yeni beşinci nesil avcı uçağının fiyatının 25-30 milyon dolar olacağını belirtti.

Dış Haberler

Trump’ın en yakın arkadaşı tutuklandı

  Eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın en yakın arkadaşlarından ve en büyük destekçilerinden olan emlak zengini Californialı iş insanı Tom Barrack, Birleşik Arap Emirlikleri lehine lobicilik yaptığı ama bunu bildirmediği gerekçesiyle tutuklandı. Barrack, 2017’de Trump’ın göreve başlama ve yemin törenini yöneten komitenin de başkanıydı.

Dış Haberler

Almanya’da selde ölenleri sayısı 171 oldu

  Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısının 171’e çıktığı bildirildi.

Salgın

Fahrettin Koca’nın Bayram ricası: Aşı olanlar, olmayanları ikna etsin

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kurban bayramı nedeniyle bir video mesaj yayınladı. Bakan Koca, “Aşısını olanlardan istirham ediyorum; ‘Ben aşımı oldum, sağlığım için gerekeni, topluma karşı da görevimi yaptım’ demekle yetinmeyin, bu iş aşılanma oranı yüzde 100’e yaklaşınca bitecek. Aşısını yaptırmayı erteleyenlerle lütfen konuşun” çağrısında bulundu.

Salgın

Dünya nüfusunun yarısı aşılandı sanıyorsunuz ama değil…

  Dünya genelinde 3 milyar 690 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı yapıldı. Türkiye, 63 milyon 826 bin 100 dozla 8. sırada yer aldı. Dünya nüfusunun 7.5 milyarın biraz üzerinde olduğu düşünüldüğünde dünyada yaşayan her iki insandan birinin aşılandığı düşünülebilir ama durum öyle değil. Türkiye dahil bazı ülkeler aşılamada üçüncü doza geçerken daha birinci doza erişemeyen çok sayıda ülke var.

Yaşam

Halsey’in çocuğu doğdu, adını Ender koydu

  Dünyaca ünlü şarkıcı Halsey, Türk sevgilisi Alev Aydın ile birlikteliğinden olan bebeğini kucağına aldı. Halsey-Alev Aydın çifti, 5 gün önce dünyaya gelen bebeklerine Ender Ridley ismini verdi.

Yaşam

Bir trans birey ilk kez Sport Illustrated’in mayo sayısında kapak oldu

  Amerikan spor dergisi Sports Illustrated’ın mayo sayısının kapağında ilk kez bir transseksüel model yer aldı. Filipinli Leyla Bloom, aynı zamanda dergide yer alan ilk siyah trans kadın oldu. 

Bilim Teknoloji

Güneş sistemi kadar eski asteroid

  Bilim insanları, bu yılın başında İngiltere’de bulunan asteroitin 4.6 milyar yaşında olduğunu ve antik kaya parçasının, Güneş Sistemi’nin oluşumu esnasında meydana geldiğini bildirdi. Araştırmacılar, göktaşının organik birleşikler içerdiğini, bu yüzden evrende yaşamın nasıl başladığına dair bulunan en eski kanıtlardan biri olduğunu vurguladı.

Spor

Galatasaray bu akşam ilk Avrupa sınavında

  Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turu ilk maçında bugün Hollanda ekibi PSV Eindhoven’e konuk oluyor. Sarı-kırmızılı ekibin yeni sezondaki ilk resmi müsabakası olacak karşılaşma, Eindhoven kentindeki Philips Stadı’nda oynanacak ve TSİ 22:00’de başlayacak. Mücadeleyi İspanyol hakem Alejandro Hernandez yönetecek. Karşılaşma TV8’den canlı yayımlanacak.

Spor

Everton, 40 milyon Euro verirse Melih Demiral’ı alacak

  Everton’ın ilgilendiği Milli stoper Merih Demiral için Juventus 40 milyon Euro talep ediyor. Siyah-beyazlıların, 2019’da Sassolo’dan 18 milyon Euro karşılığında transfer ettiği milli futbolcu, kendisine bir türlü düzenli olarak ilk 11’de yer bulamadı. 21 yaşındaki oyuncu, geçtiğimiz sezon Juventus formasını Serie A’da sadece 15 kez giyebildi. Torino ekibine geri dönen Teknik Direktör Massimiliano Allegri’nin, bu yaz Merih’in ayrılmasına onay vereceği söyleniyor. Demiral, önümüzdeki günlerde Allegri ile geleceği hakkında görüşmelere başlayacak.

Spor

Liverpool’dan Loris Karius’a bir şans daha

  Liverpool’un “istenmeyen adam” ilan edilen kalecisi Loris Karius, takımının dün oynadığı hazırlık maçının ilk 11’inde yer aldı. Karius, Şampiyonlar Ligi final maçında yediği hatalı goller sonrası kulüpten gönderilmek istenmiş, Beşiktaş’ta ve Almanya’da birer yıl kiralık oynamıştı.