01|Ekonomi

Türkiye’ye kriz, Birleşik Arap Emirlikleri’ne fırsat: “Türkiye’de alım yapmak için harika bir zaman…”

  Türkiye’nin uzun süre dış politikada gerilim yaşadığı, kasım ayında TL’nin rekor seviyede değer kaybetmesiyle eş zamanlı olarak ilişkilerin yumuşayarak 10 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) “Zayıf TL büyük yatırım fırsatı” açıklaması geldi. Financial Times’a konuşan BAE’nin devlet yatırım fonu Abu Dabi Kalkınma Holdingi Başkanı Muhammed Hasan el Suwaidi, “Türkiye’de alım yapmak için harika bir zaman. Varlık Fonu’yla görüşüyoruz” dedi. Türkiye’de finans ve lojistik alanında yatırımlarla ilgilendiklerini söyleyen Suwaidi, “Gıda açısından harika işler var, bununla da kesinlikle ilgileniyoruz” dedi. Suwaidi, Türkiye Varlık Fonu’yla, Fon’un kendi portföyünde bulunan bazı şirketler dahil, ‘birkaç fırsat’ üzerindeki görüşmelerin çoktan başladığını açıkladı.

02|Ekonomi

Otomobile az da olsa vergi ucuzluğu geliyor

  Otomobilde vergi matrah limitleri değiştirildi. ÖTV’ye esas değer 1600 cc’den küçük araçlar için üç dilime bölündü. Böylece görece ucuza satılan araçlardan daha az vergi alınması ve bunun da otomobil piyasasına kısmen de olsa ucuzluk getirmesi bekleniyor.

03|Siyaset

Babacan: Bu ülkede yasaklamaktan başka çözüm önerisi yok mu?

  DEVA Partisi lideri Ali Babacan haftalık değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla ilgili açıklamalarını “Belli ki Beştepe’de enflasyon yaşanmıyor” diye eleştirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “AYM ve Türk Tabipleri Birliği kapatılsın” sözlerini ve üniversiteli Enes Kara’nın intiharından sonra başlayan “Cemaatlere ait yurtların kapatılması” çağrılarını eleştirdi. Babacan “Biri çıkıyor Anayasa Mahkemesi’ni, Türk Tabipleri Birliği’ni kapatalım diyor, öteki çıkıp vakıfların derneklerin yurtları kapatılsın diyor. Ya siz kapatmaktan yasaklamaktan başka bir şey bilmiyor musunuz” dedi. 

04|Ekonomi

ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinde: Yüzde 7

  ABD’de tüm dünyanın beklediği kritik enflasyon verisi açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yıllık enflasyon aralıkta yüzde 7 olarak kaydedildi. Böylelikle enflasyon Haziran 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bu rakamların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayında faiz artırımına başlayacağı beklentilerini destekleyebileceği belirtiliyor. Verilerden önce konuşan Fed Başkanı Jerome Powell “Yüksek enflasyon ABD’deki ekonomik toparlanma için ciddi tehdit ve enflasyonu soğutmak için daha agresif faiz artırımlarına ihtiyaç duyması halinde Fed bunu yapacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye’de enflasyon sadece bir ayda yüzde 14’e yakın arttı, yıllık oran ise yüzde 36.

05|Gündem

Hürjet için seri üretim kararı alındı

  Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıda önümüzdeki yıl ilk uçuşu planlanan yerli jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet için ilk etap seri üretim kararı alındı. 

06|Dış Haberler

Yunanistan Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını askıya alıyor

  Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in hayata geçirmeyi planladığı 6 milyar Euro’luk Doğu Akdeniz Boru Hattı’nın ABD’deki Joe Biden yönetimi tarafından veto edilmesi sonrası bir önemli gelişme daha yaşandı. Yunan basınında yer alan haberlere göre, Total Energies, Exxon Mobil ve Hellenic Petroleum ortak girişimi Girit çevresindeki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarını askıya aldı.

07|Sağlık

Yeni vaka sayısı 77 bin 722’ye yükseldi, tüm zamanların rekoru kırıldı

  Sağlık Bakanlığı’nın 12 Ocak verilerine göre son 24 saatte 422 bin 28 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 77 bin 722 oldu. 145 kişi hayatını kaybetti. Omikron kaynaklı gelişmelerin tedirgin edici olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aşıyla elde edilen sonucu, hatırlatma dozunun önemini, maske ve sosyal mesafenin olayları kontrol altına almadaki etkisini biliyoruz. O halde güç bizde” dedi.

08|Sağlık

“Doğum koçu” ile evde doğum yapan kadının bebeği oksijensizlikten öldü

  Ankara’da, ‘doğum koçu’ tarafından evde doğum yaptırılan Ö.G.’nin (41) bebeği, ters gelerek doğum kanalında kaldı. Hastaneye kaldırılan Ö.G. ameliyata alınırken, bebeğin uzun süre oksijensiz kalması nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi.

09|Bilim Teknoloji

Horoz ibiğinden kozmetik hammaddesi yapmak kimin aklına gelir?

  Gamze Kara Mağden, Eskişehirli bir biyolog. Kesilen horozların çöpe atılan ibiklerinden hyalüronik asit üretiyor. Daha önce adını hiç duymadığınız bu doğal kimyasal, dünya kozmetik endüstrisinin önemli hammaddelerinden biri. Gamze Kara Mağden, bu üretimi için TRAngels Melek Yatırım Ağı ve Alesta AŞ’den 2020 yılında 1 milyon lira yatırım almış ve Eskişehir’deki Toptancılar İş Merkezi’nde 500 metrekarelik bir alanda üretime başlamış. Şirket ürünlerini bir yandan yerli kozmetik üreticilerine satıp ithalatı azaltmaya çalışıyor, bir yandan da yurt dışına satmaya.

10|Dış Haberler

Dünyanın en kahraman, en çok insan hayatı kurtaran faresi

  Biz Türkiye’de pek farkında değiliz ama bize uzak bir ülke olan Kamboçya’nın 50 yıldır boğuştuğu çok ölümcül bir sorun var. Vietnam savaşı sırasında Amerika bu ülkeye o kadar çok bomba attı, daha sonra yaşanan. Kamboçya iç savaşında o kadar çok mayın toprağın altına gömüldü ki, bu henüz patlamamış bombalar Kamboçya’da her yıl yüzlerce can alıyor, binlerce insanı da sakat bırakıyor. O yüzden Kamboçya’daki bu patlamamış mayın ve bombaları bulmak çok önemli. Magawa, Tanzanya’da doğmuş bir Afrika faresiydi ve bu patlamamış mayın ve bombaları bulmakta onun üstüne yoktu. Belki bütün insanlık tarihinde en çok insan canı kurtarmış fareydi Magawa. Geçenlerde doğal ömrünü tamamladı bu fare ve ünlü The New York Times gazetesi onun ardından müthiş bir “ardından” yazısı yayınladı. Magawa’nın hikayesini Ertuğrul Özkök yazdı.

Diğer Haberler