01|Gündem

Sedat Peker’den cumartesi akşamı bombaları

  Halen organize suç örgütü liderliği suçlaması nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaçak olarak yaşayan Sedat Peker dün akşam Twitter üzerinden uzun ve kapsamlı bazı iddialarda bulundu. İddiaların odağında hükümete yakınlığıyla bilinen Akşam ve Star gibi gazetelerde bazı TV’lerin sahibi olan Türk Medya Grubu’nun sahipleri Yeşildağ ailesi vardı. Peker, bu ailede yer alan Hasan, Metin ve Ali Yeşildağ’ın 80’li yıllardan beri mafyayla iç içe olduğunu, defalarca hapse girip çıktığını, Susurluk döneminde rol oynadığını, Hasan Yeşildağ’ın Pınarhisar Cezaevi’nde yatarken Tayyip Erdoğan ile yakınlaştığını, bugün de Erdoğan’ın yakın çevresinde yer aldığını öne sürdü. 

02|Gündem

Özlem Yılmaz Jandarma’da ilk kadın general olarak tarihe geçti

  Türkiye’de ilk kez bir kadın general rütbesine yükseldi. Jandarma Genel Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Albay Özlem Yılmaz Tuğgeneralliğe terfi etti ve Jandarma-Sahil Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı oldu. Bugüne kadar Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığında hiç kadın general ve amiral atanmamıştı.

03|Dış Haberler

Salman Rüşdi yoğun bakımdan çıktı, konuşabiliyor

  Amerika’nın New York kenti yakınlarında bir konferans vermek üzere sahneye çıktığında bıçaklı saldırıya uğrayan ünlü yazar Salman Rüşdi’nin hayatı tehlikesi sona erdi. Yoğun bakımdan çıkarılan yazarın yakınlarıyla konuşabildiği, hatta şakalaştığı açıklandı. Rüşdi’ye bıçakla saldıran Hadi Matar’ın Lübnan asıllı bir Şii olduğu, Amerika’da doğup büyüdüğü anlaşıldı. Rüşdi’ye yönelik saldırıya tepkiler ise devam ediyor, son olarak Amerikan Başkanı Joe Biden de saldırıyı kınadı, “İfade özgürlüğüne engel olamayacaklar” dedi. 1989 yılından beri ölüm tehdidi altında yaşayan Rüşdi, bir süreden beri görece daha rahat hareket etmeye başlamış, hatta “normal bir hayatı olabileceğine” inanır olmuştu. The Guardian gazetesi, Rüşdi’nin bu hikayesini derlemiş.

04|Sağlık

Kornea nakli bekleyenlere müjde: Domuz kolajeninden yapay kornea yapıldı, başarılı oldu

  Dünyada 12 milyon kişi görme yetisini kaybettiği için kornea nakli bekliyor. Bunların pek azına kadavradan kornea nakli yapılabiliyor. İsveç’teki Linköping Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen implant, bir kolajen solüsyonunda çözülmüş domuz dokusundan yapıldı. Bu madde, insan korneasına benzeyen bir hidrojele dönüştürüldü. Ardından sentetik kornea, hastaların kornealarına yapılan bir kesi ile gözlerine yerleştirildi. Ekleme korneaları kalınlaştırdı ve şeklini geri kazandırdı. Yapay kornealar 20 hasta üzerinde denendi, bunlardan 14’ü görme yetilerini tamamen veya kısmen geri kazandı. Üçü mükemmel görüşe sahip oldu. Şimdi kornea nakli bekleyenler için yeni ve müthiş bir umut doğmuş oldu.

05|Çevre

Yağmur suyu, artık dünyanın hiçbir yerinde güvenli ve temiz değil!

  Dünyamızdaki plastik kirliliği o seviyede ki, artık yağmur suları dünyanın hiçbir yerinde temiz de değil, içmek için güvenli de. Doğada yok edilemediği için “Sonsuz kimyasallar” olarak da adlandırılan, “Per- and polyfluoroalkyl substances” (PFAS) adlı bu maddeler doğrudan kanserle de bağlantılı. Stockholm Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre bu “sonsuz kimyasallar” bütün atmosfere yayılmış durumda, dolayısıyla dünyanın her yerinde yağmur sularına karışıyorlar. Bu PFAS adlı kimyasallar Antarktika’dan Kuzey Kutbuna kadar her yerde görülüyor.

06|Kültür Sanat

İstanbul’un “güzeli”nin dönüşü muhteşem oldu

  Bundan 70 yıl önce, İstanbul’daki Şehir Hatları Vapur İşletmesi için İtalya’dan üç yeni yolcu gemisi alındı. Bunlar yaşı yeten İstanbullular’ın “bahçe” serisi diye bildiği üç kardeş gemi. Yani Fenerbahçe, Dolmabahçe ve Paşabahçe. Hızları yüzünden Adalar ve Yalova hatlarında yolcuların en çok tercih ettiği, ama daha çok Karaköy-Kadıköy arasında çalışan bu üç vapurdan Paşabahçe bir süre önce Koç Müzesi’nin önüne demirledi ama yıkık dökük durumdaydı. Gemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belediyenin Haliç’teki tersanesinde kapsamlı bir onarımdan geçirildi, yeniden boyandı ve dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı bir törenle denize indirildi, sonra da Haliç Tersanesi’nden yine Haliç kıyısında Hasköy’deki Koç Müzesi’ne kadar kısa bir yolculuk yaptı. İstanbullular, bu güzel vapurlarına yeniden kavuştu.

07|Bilim Teknoloji

Uzayda 500 milyon yıllık bir yolculuk yapmak ister misiniz?

  Avrupa Uzay Ajansı ESA birkaç gün önce kendi sosyal medya hesabından bir video yayınladı; videoyu yukarıda izleyebilirsiniz. Uzaydaki James Webb teleskopunun NASA ile birlikte ortak işletmecilerinden olan ESA bu videoda, bizden 500 milyon ışık yılı uzaktaki Cartwheel galaksisine doğru bizi bir yolculuğa çıkarıyor.

08|Kültür Sanat

Dünyanın en iyi 25 dondurmacısı arasında Alaçatı’dan da Dondurmino var

  Ünlü şair Cemal Süreya, “Kahvaltının mutlulukla bir ilişkisi olmalı” demişti ama belki aynı cümleyi dondurma için de söylemek mümkün. Okuyucuların çok ilgisini çektiği için gazeteler ve dergiler zaman zaman çeşitli listeler yaparlar. İşte onlardan sonuncusu bu hafta sonu ünlü küresel ekonomi gazetesi The Financial Times’da çıktı. Yemek yazarı Rosanna Dodds’un derlediği, FT’nin küresel muhabir ağının katkıda bulunduğu liste, dünyanın en iyi dondurmacılarını sıralıyor. Listede İskoçya’dan Singapur’a, New York’tan Finlandiya’ya ve elbette çeşitli İtalya şehirlerinden Berlin’e 25 dondurmacı sıralanmış. Listede Türkiye Alaçatı’dan, bu küçük köyün şirin dondurmacısı Dondurmino da kendine yer bulmuş. Meraklısı için listenin tamamı burada, okumak için FT’ye abone olmak gerekmiyor.

09|Spor

Yüzücü Merve Tuncel’den tarihe geçen başarı

  Milli sporcu Merve Tuncel (17), İtalya’da düzenlenen Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda dereceye girerek adını Türkiye tarihine yazdı. Roma’da gerçekleştirilen organizasyonda 800 metre serbest stilde Türkiye’yi temsil eden Merve Tuncel, 8.24.33’lük derecesiyle bronz madalya kazandı. Tuncel bu sayede kadınlar uzun kulvarda madalya alan ilk Türk sporcu olmayı başardı.

10|Spor

Galatasaray evindeki ilk maçta Giresun’a tek golle mağlup oldu

  Süper Lig’in ikinci haftasında Galatasaray, evinde konuk ettiği Giresunspor’a 1-0 mağlup oldu. Sarı kırmızılı takımda yeni transferler Torreira ve Mertens ilk kez forma giydi. İlk yarı golsüz bitti. 70. dakikada hakem Kadir Sağlam sakatlanınca oyun durdu. 77. dakikada Abdülkerim Bardakcı’nın hatalı geri pasında Borja Sainz araya girerek Muslera’dan sıyrıldı ve takımını zafere taşıdı. Maç sonrası konuşan Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk hakemin performansını eleştirdi.

Diğer Haberler