01|Ekonomi

Borsada kaldıraçlı işlemle vurgun yapmak isteyenler hüsrana uğrayınca devlet devreye girdi, endeksteki düşüş durduruldu

  İstanbul Borsası pazartesi sabahından beri olağanüstü günler yaşıyor. Geçen hafta başlayan keskin düşüşün arkam planında özellikle bankacılık hisselerindeki kaldıraçlı işlemlerin olduğunun ortaya çıkması, tek tek müşterileri adına hareket eden çok sayıda aracı kurumun ciddi bir teminat açığı yaşamasına neden oldu. Bu açığı kapatması gereken aracı kurumlar ellerindeki hisseleri satmaya başlayınca da borsada ciddi bir panik satış dalgası başladı. İşte bu dalgayı durdurmak için pazartesi akşamı bir önemli toplantı yapıldı; toplantı sonunda TakasBank aracı kurumların teminat yükümlülüklerini bazı banka hisselerinde minimum seviyelere çekti. Bu arada adını vermeyen bir yetkili de Bloomberg ajansına açıklama yapıp “devletin devreye girdiği” izlenimini verdi. Bu haber borsadaki psikolojiyi kısmen terse çevirdi ama son önemli adım HalkBank’ın kendi hisselerini geri almaya başlaması oldu. Bu psikolojiyi daha da destekleyince endeks dün günü yüzde 2,44 yükselişle 3.277 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi bile yüzde 3,02 yükseldi. Dünya gazetesinde bugün Şebnem Turhan borsada yaşananları 10 maddede anlatan çok güzel bir haber derlemiş. Haber, borsada vadeli işlemler piyasasında yapılan kaldıraçlı işlemlerin nasıl temizleneceğine odaklanmış.

02|Ekonomi

Erdoğan: Ben ekonomistim, enflasyon aşılmaz bir sorun değil

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerikan PBS kanalının sorularını yanıtladı. Enflasyonun aşılmaz bir sorun olmadığını savunan Erdoğan “Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Ama Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde ürünler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar diğer zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir sıkıntıdır ama yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu sıkıntıyı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor” diye konuştu.

03|Siyaset

Kılıçdaroğlu: Bu ülkeyi bu hale getirmekten bıkmadınız mı?

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ’da yerel kanallar Kanal 23 ve Kanal Fırat’ın konuğu oldu. Kılıçdaroğlu “Millet İttifakı dağılıyor, masanın altında HDP var, masanın yan tarafında şu var, öbür tarafında şu var, yok birbirine girdiler. Bunların tamamı fasa fiso. Yok öyle bir şey. Biz sadece gülerek bunları okuyoruz. Bunların gerçek payı yok” dedi. Cumhurbaşkanı adayının sürpriz bir isim olamayacağını vurguladı. İBB’nin yaptıracağı okulun temel atma töreninde de konuşan CHP lideri “Keşke burada Elazığ’ı yöneten insanlar da olsaydı. Baskıdan ve korkudan gelemiyorlar. Bu millet kavgadan bıktı” dedi. Daha sonra partisinin grup toplantısına katıldı. Kendisini hedef alan billboardlarda tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Birileri kendilerini Elazığlı yerini koyup o pankartları asıyor. Sırf kışkırtmak için insanları. Bıkmadınız mı? Ayrımcılıktan bıkmadınız mı? Kavgadan bıkmadınız mı? Bu ülkeyi bu hale getirmekten bıkmadınız mı? Tamamını çözeceğiz. 6 lider bir araya gelerek çözeceğiz” ifadelerini kullandı. Bu yılın ilk 8 ayında kur korumalı mevduat sistemine ödenen faiz tutarının 250 milyar lira olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu “Çiftçiye ilk 8 ayda 25 milyar lira. Faizciye 250 milyar lira, üreten kişiye 25 milyar. Esnafa 6 milyar lira. Çiftçiye kanuna göre 134 milyar lira verilmesi gerekiyordu. Bu çiftçinin alın terini çalmak demektir. Bunların tamamını düzelteceğiz. Benim tefecilerle, uyuşturucu baronlarıyla işim yok. Benim beşli çetelerle işim yok, tek işim var bu ülkede alın teri döken herkesin hakkını teslim etmek. Zaten devlet bunu yapmak zorunda. Yapmıyorsa birileri malı götürüyor demektir. Malı götürenleri asla ve asla affetmeyeceğim” diye konuştu.

04|Dış Haberler

Rusya: Hem NATO’ya hem ŞİÖ’ye üye olunmaz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hedefimiz Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üyelik” çıkışına bu ittifakın kurucu üyelerinden Rusya’dan yanıt geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ŞİÖ Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Türkiye’nin NATO üyesi olmasının örgüte katılmasının önünde bir engel olduğunu belirtti. Rusya’nın devlet destekli yayın kuruluşu Sputnik’in haberine göre Rus diplomat, bu örgüte katılmanın şartlarından birinin “ŞİÖ üyelerine karşı düşmanca faaliyetler ve bloklarda yer almama” olduğunu belirtti.  Hakimov, NATO’nun Rusya’yı “en ciddi tehdit” ilan ettiğini hatırlattı. Türkiye geçen hafta Erdoğan tarafından ilk kez bir ŞİÖ zirvesinde lider seviyesinde temsil edilmişti. Örgüte Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ve İran tam üye. Türkiye ise 2012 yılından bu yana örgütün “Diyalog Ortağı” olarak kabul ediliyor. ŞİÖ daha çok güvenlik odaklı olsa da üyeler arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek de örgütün hedefleri arasında.

05|Genel

Öldürülen İranlı kadın için protestolar sürüyor, en az 5 ölü var

  İran’da geçen hafta başını tam örtmediği için ahlak polisinin işkencesine uğradığı ve hayatını kaybettiği öne sürülen 22 yaşındaki Mahsa Emini için yapılan protestolar başkent Tahran’ın ardından birçok şehre yayıldı. Protestocular rejim karşıtı sloganlar atarken, polis cop ve biber gazı kullanarak eylemlere sert müdahale etti. En az 5 göstericinin hayatını kaybettiği, 100’e yakın eylemcinin de yaralandığı belirtildi. İran Meclis Başkanı Muhammed Bekir Kalibaf, düşmanların bu olayı kullanıp “ülkede kaos ve karmaşa yaratmayı planladığını” iddia etti. Hükümetin resmi yayın organı İran gazetesi ise göstericiler için “teröristler” ifadesini kullandı. Polis ise genç kadının gözaltındayken ani kalp rahatsızlığı nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. Mahsa Amini için İstanbul Taksim’de de protesto gösterisi düzenlendi. İki İranlı kadın gözaltına alındı. İzmir’de de kadınlar Amini için sokağa çıktı.

06|Kültür Sanat

Orhan Pamuk yeni kitabını anlattı, siyaset konuştu

  Türkiye’nin Nobel Edebiyat Ödülü kazanan tek yazarı olan Orhan Pamuk, son kitabı Uzak Dağlar ve Hatıralar’ı ve güncel siyasetle ilgili görüşlerini T24 yazarı Murat Sabuncu’ya anlattı. Pamuk’la yapılan video söyleşinin siyasetten söz eden bölümüne ilişkin haberleri dün yayınlamıştık, meraklısı için tamamının videosu burada. Bugünse Pamuk’un günlüklerinden ve notlarından derlenen son kitabı Uzak Dağlar ve Hatıralar hakkındaki söyleşi var, isteyen yukarıdaki videodan izleyebilir. Pamuk’un 4 bin sayfa notlar ve resimlerinden derlenen kitap 398 sayfa. Pamuk “Burada mahremiyetimi biraz göreceksiniz. Ama bu kitabın önemli bir kısmı benim mahremiyetim değil. Bunlar bir gün yayınlanır diye düşünüyordum. Hatta en gizli sırlarımı yazdığım sayfalar da vardır belki. Ama bunların bir gün, hatta ben yaşarken yayımlanabileceğini düşündüğün için yine de kontrollü yazdım” diyor. Yeni kitabında korkularından, rüyalarından, ilişkilerinden de söz eden Orhan Pamuk, nisan ayında evlendiği eşi Aslı Akyavaş’ın hayatındaki yerinin altını çizerken, “Ben birisine bağlanma ihtiyacında olan biriyim. Her şeyi paylaşma ihtiyacındayım. Fazla cemaat insanı değilim. Partiye gidelim, oraya gidelim, arkadaşlar edinelim, hep birlikte bir yerlere gidelim, hep birlikte telefonlaşalım… Öyle biri değilim. Bir arkadaşım olsun, her şey olsun. Şimdi benim için her şey Aslı’dır” ifadesini kullandı.

07|Gündem

Türkiye’nin en güzel kadını

  Türkiye’nin en güzel kızlarının seçildiği Miss Turkey 2022 birincisi belli oldu. Can Sandıkçıoğlu, Demet Şener, Tan Sağtürk, Pınar Altuğ Atacan, Prof. Dr. Onur Erol, Sultan Tepe, Neslişah Yılmaz ve Gürhan Sayar’ın jüri koltuğunda yer aldığı Miss Turkey 2022 yarışmasında birinci Nursena Say oldu. 1.80 boyundaki güzel, Türkiye’yi Miss World’de temsil edecek.

08|Çevre

Palamut bereketi

  Bol miktarda yakalanan palamut fiyatlara da yansıyor. Palamudun tanesi iriliğine göre 40 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

09|Sağlık

Yara bandı yerine “yara sıvası”

  Pennsylvania Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen yara bandı benzeri deneysel sıva, sadece birkaç saniye suya batırıldıktan sonra yarayı kapatıp acısız bir şekilde soyulmasını sağlıyor. Daily Mail’de yer alan habere göre, evde veya hastanede tedavi gerektirebilecek yaralarda kullanılmak üzere tasarlanan teknolojik ürün, standart yapışkanlı bantlara göre çok daha işlevsel.

10|Bilim Teknoloji

Uçan motosiklete 14 milyon lira verir misiniz?

  Japonya merkezli bir şirket “Xturismo” adını verdiği bir çeşit uçan motosiklet yaptı. Bu aslında tam olarak bir motosiklet değil, daha çok üzerinde insan taşıyabilen bir hava aracı. Fiyatı 680 bin İngiliz sterlini, yani kabaca 14 milyon 150 bin lira. Şimdiden ciddi miktarda sipariş almış durumda.

Diğer Haberler