Milyonlarca kişiye SMS’li kargo tuzağı: Banka hesapları boşaltılabilir

Milyonlarca kişi, telefonlarına gönderilen "Adabeyan kargo gönderiniz yola çıktı" mesajıyla karşılaştı. Uzmanlar uyarıyor, linke tıklayıp açmayın. Banka hesaplarınız saniyeler içinde boşaltılabilir

Bilim Teknoloji 30 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

Türkiye’de dün milyonlarca kişi, telefonlarında “Adabeyan kargo gönderiniz yola çıktı” mesajlı bir SMS ile karşılaştı. Söz konusu SMS’de bir de internet linki vardı. Bilmiyoruz kaç kişi ‘Ne kargosu’ diye düşünüp bu linki tıkladı ama o link bir hayli tehlikeliydi.

Uzmanlar, bu linklerin kişisel bilgilerin ele geçirilmesine yol açabileceği konusunda uyarıyor ve bu linklere tıklanmaması gerektiğini vurguluyor.

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısına bu sabah saatlerinde bir alışveriş sitesinin de ismi ve uygulaması taklit edilerek SMS ile gönderilen “Adabeyan kargo gönderiniz yola çıktı, kargo takip ‘745566511323’ numarası” şeklindeki mesaj kimlik hırsızlığı tehlikesi doğurdu. Dolandırıcılık furyası olarak nitelendirilen mesajı merak edip açanların ve ‘Uygulamayı yükleyin’ şeklindeki linke tıklayıp gönderilen APK dosyasını indirenler dolandırıcıların açık hedefi haline geliyor.

Tuzakla Saka kuşu yakalayanlara cezaTuzakla Saka kuşu yakalayanlara ceza

Uzmanlardan uyarı

APK dosyası ile cep telefonuna gizli bir program kuran dolandırıcılar bundan sonra sadece kullanıcının her hangi bir banka uygulamasını açmasını bekliyor ve açtığında da tüm bankacılık işlemlerini kopyalayıp hesaplarını rahatlıkla boşaltabiliyor.

Bilişim uzmanları, bu tür mesajlara tıklamamak konusunda vatandaşları uyarıyor. Uzmanlara göre kasım ayı indirimleri sebebiyle artan online alışveriş ve kargo dağıtımlarının rekor kırması, dolandırıcıların da ilgisini çekti ve bu tür sahte mesajların yayılmasına yol açtı. Uzmanlar, bu linklerin kişisel bilgilerin ele geçirilmesine yol açabileceği konusunda uyarıyor ve bu linklere tıklanmaması gerektiğini vurguluyor.

2 ayrı linkle…

Özellikle telefon üzerinden internet bankacılığı kullanan kişiler için bu tür linkler büyük bir risk teşkil ediyor. e-Devlet, internet bankacılığı gibi hassas bilgilerin tehlikeye girebileceği belirtiliyor. Gönderilen mesajı açtığınızda iki ayrı link çıkıyor. Önce bir alışveriş sitesinin uygulamasını taklit eden bir link sonra da yazılım yükleme yapan 2 ayrı link oltalama (phishing) saldırısı. Program hem rehberimizi SMS ve Bankacılık uygulamalarını izleme ve erişim yapıyor.

Çalıştır demediyseniz risk yok

Uzmanlara göre uygulamayı indir linkine tıkladınız ve hatta APK dosyasını telefonunuza yüklediniz, inen programı çalıştır demediyseniz program izleme yapmaya başlamıyor. Eğer çalıştır demeden önce olayın dolandırıcıların tuzağı olduğunu fark ettiyseniz bir an önce o programı cep telefonunuzdan kaldırmanız gerekiyor.

Programı çalıştırdınız ve program izleme yapmaya başladı. Bankacılık işlemi yapmadıysanız ve e-devlet uygulamasını açmadıysanız yine bir sıkıntı yok bu aşamaya kadar olayın dolandırıcıların tuzağı olduğunu anlarsanız bir an önce ya programı silmeniz ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekiyor.

Banka hesapları saniyeler içinde boşaltılabilir

Programı çalıştırıp ve internet bankacılığı işlemlerini yaptığınız anda işe iş işten geçmiş oluyor ve dolandırıcılar banka şifrelerinizi ele geçiriyor. Hatta banka hesaplarınız saniyeler içerisinde boşaltılıyor.

Karadeniz'de kestane düşmanı 'katil arı'ya karşı yapışkan tuzakKaradeniz’de kestane düşmanı ‘katil arı’ya karşı yapışkan tuzak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.