02 Şubat 2023 Perşembe
1

Akşener: 14 Mayıs’ta Beştepe’deki müdürü kovacağız

İYİ Parti lideri Meral Akşener grup toplantısındaki konuşmasına Ankara’da öldürülen Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş suikastiyle başladı. Erdoğan’a “Katiller nerede saklanıyor? Saklanmalarına kim izin veriyor? Yargı sürecini kimler baltalıyor? Bu sorulara cevap vermeden o koltukta rahat oturamazsın. Devletin içinde mafyalar, çeteler, uyuşturucu satıcıları kol gezerken cumhurbaşkanıyım diye ortalıkta gezemezsin” dedi. Ekonomi üzerinden iktidarı eleştiren Akşener “Bir şirket müdürü düşünün, şirketi büyüteceğini söylesin ama küçültsün. ‘Kâr rekoru kıracağım’ desin; ama zarar rekoru kırsın. Şirket zarar ederken, borçlanıp uçak alsın. İşleri eşe dosta paslayıp, şirketin kasasını boşaltsın. Çalışanlara maaş ödeyemezken, lüks ofisinde tüm gün ense yapsın. Sizce bu müdüre ne yaparlar? Kovarlar değil mi? İşte 14 Mayıs’ta biz de  Beştepe’deki müdürü kovacağız” diye konuştu.
2

İmamoğlu: Siyasilerin karne günü, sandık günüdür

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “İstanbul Yaşlılara Soruyor Forumu”nda konuştu. İBB Başkanı “Memnuniyetinizin arttığı bir İstanbul var etmek, memnuniyetinizin büyüdüğü bir Türkiye var etmek, biz yöneticilerin boynunun borcudur. Bizim gibi görev yapan belediye başkanları, siyasilerin karnesinin günü, sandık günüdür. Umarım o gün geldiğinde, sizlerden alkış alırız, karnemize geçer not verirsiniz ve vatandaş o hakkını kullanırken, bize karşı hak ettiğimiz neyse, onu verir. İstanbulluların hakkını, başka kimse sizden geri alamaz” dedi. 
3

Davutoğlu: Kendi grubu toplamakta bile acziyet gösteriyor

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında Meclis’e gitmeyen milletvekillerine serzenişte bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sosyal medya hesabından seslendi. Davutoğlu “Kendi grubunu toplamakta bile acziyet gösteren bir genel başkan, altı liderin ekipleriyle birlikte sergiledikleri ortak çalışma kültürünü ve disiplinini anlayamaz” dedi. Davutoğlu’na yanıt veren Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Genel başkanımızın uyarısı baş göz üstüne ama bilin ki Ak Parti grubu 20 yıldır tüm görevleri, sizi hak etmediğiniz genel başkanlıktan almak da dahil eksiksiz olarak yerine getirdi” dedi.
4

Karamollaoğlu: O sözler adaylık niyetinin çok açık ve net ifadesidir

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu FOX TV’de İlker Karagöz’ün Çalar Saat programına konuk oldu. “Ben Kemal, geliyorum” sözlerinin Kılıçdaroğlu’nun adaylık mesajı mı olduğuna sorusuna Saadet lideri “Kılıçdaroğlu bugüne kadarki ifadeleriyle böyle bir arzusu olduğunu, niyeti olduğunu ortaya koydu. Ama nihayet bu karar altı partinin liderlerinin bir araya gelerek verecekleri bir karar olacak. O tescil edilmeden yüzde 100 demek doğru olmaz. Ama bu, bir niyetin çok açık ve net bir ifadesidir. Masada ana muhalefet partisinin lideri olarak elbette Kemal Bey’in ayrı bir yeri var. Bunu görmemiz, bilmemiz icap eder. Ama ne olursa olsun, kararın bilahare müştereken alınması icap eder kanaatindeyim. Hiç kimseden ‘böyle olmamalıydı’ diye bir itirazın çıkmaması icap eder diye düşünüyorum” yanıtı verdi. “Benim kanaatim, yüzde 99 Altılı Masa’nın gösterdiği aday kazanır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında da…” diyen Karamollaoğlu, adayın belli olması konusunda kesin bir tarih olmadığını dile getirdi ve “Büyük ihtimalle 13 Şubat’ta belli olabilir” dedi.
5

Demirtaş’tan 6’lı Masa eleştirisi: Pusulası bozuk

Cezaevindeki HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında soruları yanıtladı. Demirtaş 6’lı Masa’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni için “Her şeyden önce çok sayıda kişinin yoğun emeğiyle ortaya çıkmış bir metin olduğu için eleştirmeden önce hakkını teslim etmem lazım. Altı değişik partinin yan yana gelerek bu çalışmayı ortaya koymuş olması önemlidir. Elbette metnin bütününde iyi ve doğru şeyler yapma çabası var. Bunu görmek gerekir. Dolayısıyla tümden bir kenara fırlatılacak bir metin değil ama hem eksik hem de benim düşünceme göre metnin pusulası bozuk” dedi.